Jump to content

Apple Pencil ή... «who wants a stylus;»


Mythozz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2048 σημεία πίεσης και api δεν νομίζω ότι ξέρεις για τι μιλάς .

 

Ααα ναι σορρυ φιλε μου. Απλα εγω δεν ζωγραφιζω....γιατι μονο εκει μπορω να χρησιμοποιησω τα pressure levels.

Edited by daeman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν καταλάβατε καλά. Η Apple έχει κάνει κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που εννοείς εσύ. Εδώ δεν μιλάμε για παρατεταμενο πάτημα, μην τα μπερδευουμε τα πράγματα... διάβασε πως λειτουργεί το σύστημα της apple και μετά τα ξαναλέμε

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Καμία σχέση αυτό που λες εσύ με αυτό που έκανε η Apple

1ον.Αυτη την ιδιότητα(3d touch) δεν την εχει το ipad pro,αλλα μονο τα καινουρια iphone.

2ον.Η λειτουργεια ειναι η ιδια,το μονο που διαφερει ειναι ο τροπος επιτευξης της.

Στο ενα εχεις παρατεταμενο το δακτυλο ή το stylus στην οθονη και σου βγαζει το menu,το αλλο βαζεις περισσοτερη δυναμη για να βγει.Αυτο οσο αφορα την γενικη λειτουργια.

Στο 3D touch της apple μπορει να χρησιμοποιηθει και για αλλους σκοπους,οπως στα παιχνιδια.

 

To θεμα ειναι οτι αν αυτα τα νεα features που παρουσιασε στο ios 9 που απευθυνονται ειδικα για το 3dtouch,ενεργοποιουνταν με το παρατεταμενο αγγιγμα και οχι με βαση της πιεσης που θα ασκησεις,θα τα ειχαν ΟΛΕΣ οι ios 9 συσκευες και οχι μονο τα νεα iphone!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

1ον.Αυτη την ιδιότητα(3d touch) δεν την εχει το ipad pro,αλλα μονο τα καινουρια iphone.

2ον.Η λειτουργεια ειναι η ιδια,το μονο που διαφερει ειναι ο τροπος επιτευξης της.

Στο ενα εχεις παρατεταμενο το δακτυλο ή το stylus στην οθονη και σου βγαζει το menu,το αλλο βαζεις περισσοτερη δυναμη για να βγει.Αυτο οσο αφορα την γενικη λειτουργια.

Στο 3D touch της apple μπορει να χρησιμοποιηθει και για αλλους σκοπους,οπως στα παιχνιδια.

 

To θεμα ειναι οτι αν αυτα τα νεα features που παρουσιασε στο ios 9,ενεργοποιουνταν με το παρατεταμενο αγγιγμα και οχι με βαση της πιεσης που θα ασκησεις,θα την ειχαν ΟΛΕΣ οι ios 9 συσκευες και οχι μονο τα νεα iphone!

 

Δηλαδή στο Android μπορεις να κανεις αυτο που κανει αυτος σε αυτο το βιντεο (0:51) με τα εμειλ; Δηλαδη να κανεις preview και μετα με deep touch να μπαινεις στην εφαρμογη.

 

Στο ανδροιδ νομιζω οτι μπορεις να πας μεχρι το σημειο του preview γιατι μετα δεν εχει deep touch. Αρα η λειτουργια δεν ειναι ιδια...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στο Android μπορεις να κανεις αυτο που κανει αυτος σε αυτο το βιντεο (0:51) με τα εμειλ; Δηλαδη να κανεις preview και μετα με deep touch να μπαινεις στην εφαρμογη.

 

Στο ανδροιδ νομιζω οτι μπορεις να πας μεχρι το σημειο του preview γιατι μετα δεν εχει deep touch. Αρα η λειτουργια δεν ειναι ιδια...

Η δευτερη κινηση ειναι που κανει την διαφορα ουσιαστικα,αν και μπορει να αντικατασταθει με ενα απλο swipe του δακτυλου σε μια απο τις 4εις κατευθύνσεις!

Φυσικα αν με ρωτας εμενα,καλα εκαμε η apple και επενδυσε σε κατι καινουριο,παρα να κανει κατι πιο απλο και αυτονοητο,γιατι ετσι θα μπορει να το εξεληξει και σε τομεις πουν δε θα μπορουσε να το κανει με απλα παρατεταμενη αφη!Και πρεπει να επικροτουμε τετοιες κινησεις,ειτε μας φαινονται επαναστατικες,ειτε gimmick!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη κινηση ειναι που κανει την διαφορα ουσιαστικα,αν και μπορει να αντικατασταθει με ενα απλο swipe του δακτυλου σε μια απο τις 4εις κατευθύνσεις!

Φυσικα αν με ρωτας εμενα,καλα εκαμε η apple και επενδυσε σε κατι καινουριο,παρα να κανει κατι πιο απλο και αυτονοητο,γιατι ετσι θα μπορει να το εξεληξει και σε τομεις πουν δε θα μπορουσε να το κανει με απλα παρατεταμενη αφη!Και πρεπει να επικροτουμε τετοιες κινησεις,ειτε μας φαινονται επαναστατικες,ειτε gimmick!

 

Με ενα απλο swipe του δαχτυλου το εκανε να εχεις γρηγορες επιλογες αναλογως την εφαρμογη. ;)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Με ενα απλο swipe του δαχτυλου το εκανε να εχεις γρηγορες επιλογες αναλογως την εφαρμογη. ;)

Ακριβως,εκανε swipe προς τα πανω για τις γρηγορες επιλογες ,αλλα θα μπορουσε και να κανει swipe προς τα κατω για να μπει μεσα στην εφαρμογη,αντις να πιεσει την οθονη περισσοτερο!;)

Τελος παντον,η τεχνολογια αυτη ,φαινεται πολυ πιο υποσχομενη,απο οτι μας παρουσιασαν,που προσωπικα δε με εντυποσιασε τιποτα απ'οσα εδειξαν και ειμαι σιγουρος οτι οι τριτοι developers θα την εκμεταλευτουν καλυτερα και θα μας παρουσιασουν πιο εντυπωσιακά πραγματα,απ'οτι η apple!:p

Ας ελπισουμε οτι θα ακολουθησουν και αλλοι κατασκευαστες και να εχουμε ακομη μεγαλυτερη διαδοση αυτης της τεχνολογιας!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

O λογος μη υπαρξης bluetooth στα κινητα και τις ταμπλετες της Apple ειναι αμεσα συνδεδεμενος με την ελλειψη file manager και την καταναγκαστικη χρηση του itunes και εχει ειπωθει πολλες φορες στο παρελθον. Στους υπολογιστες της apple ολως τυχαιως υπαρχει κανονικοτατα.

Και φυσικα η ελλειψη bluetooth δεν αντικαθισταται 100% απο κανεναν messenger app και απο κανενα email client και αυτο διοτι δεν απαιτει συνδεση στο ιντερνετ, η οποια μπορει να ειναι κακη σε καποιο σημειο και φυσικα σου τρωει και mb απο το data plan.

Hμουν το καλοκαιρι με την κοπελα μου διακοπες και εβγαλα σε ενα απογευμα πανω απο 50φωτο με το S6 edge. H κοπελα μου (κατοχος Ζ3) τις ηθελε. Σε περιπου 20 λεπτα τις ειχε παρει ολες στο κινητο της με bluetooth. Αν ειχα ή ειχε iPhone τι επρεπε να κανω; Να τις στειλω μεσω viber/whatsapp που κανουν συμπιεση και τρωνε και δεδομενα, να τις στειλω με email που παλι τρωει δεδομενα ή να περιμενω να παω στο pc και να συνδεσω το iPhone μου και να τις παρει απο εκει; Τσαμπα ταλαιπωρια.

Ευτυχώς οι καλοί developers φροντίζουν με τις εφαρμογές τους να καλύπτουν κάποια κενα της apple.

Χάρη στην εφαρμογή PhotoSync μπορείς κάνοντας το Iphone η την android συσκευή hot spot συνδέοντας τες ετσι σαν σε μεταξύ τους δικτυο χωρίς μεσολάβιση πάροχου και να στείλεις όσες φωτογραφίες και βίντεο θέλεις ακόμα και αν είσαι μεσαοπέλαγα όπου δεν υπάρχει σήμα κινητής.

 

Το ios και τα iphone - ipad έχουν πάψει να κάνουν θαύματα όπως λέει και ο Μύθος.

Το ότι τόσα χρόνια ήταν το πιο smooth οφείλεται στον ίδιο λόγο που είναι smooth και τα WP. Δεν χρειάζεται να ανφέρω πως επιτυγχάνεται αυτό.

Η διαφορά με τους άλλους κατασκευαστές είναι ότι εκεινοί προσπαθούν να πουλήσουν εντυπωσιάζοντας το κοινό με περιτές δυνατοτητες κάνοντας έτσι το λειτουργικό βαρύ και δυσκίνητο, ενώ η apple το καταφέρνει με την γοητεία του brand name της.

Ευτυχώς η εξέλιξη του hardware και αγανάκτηση του κοινού, έφερε αποτέλεσμα στο android, ακόμα και σ αυτό της SAMSUNG.

 

Η φιλοσοφία με την οποία είναι χτισμένο το ios απλά απαιτεί την μιση ram σε σχεση με το android, αλλά το ίδιο αν όχι ακόμα πιο δυνατούς επεξεργαστές κάτι που φαίνεται.

 

 

Δηλαδή στο Android μπορεις να κανεις αυτο που κανει αυτος σε αυτο το βιντεο (0:51) με τα εμειλ; Δηλαδη να κανεις preview και μετα με deep touch να μπαινεις στην εφαρμογη.

Ακόμα και στο θέμα της ram, δεν πρόκειται για θαυμα.

Στο ios με το που κάνεις εκκινηση της συσκευής δεν κάνει έναρξη τίποτα αλλο εκτός απο κάποιες official εφαρμογές και οι διεργασίες που απαιτούνται. Γι αυτό βλέπουμε την official εφαρμογή mail να ανοίγει ακαριαία, ενώ όλες οι άλλες καθε φορά με το που τις χρειάζεσαι φορτώνουν από την αρχή.

 

Στο android με το που πατάς το power button, ακόμα και η εφαρμογή που ανέφερα πιο πάνω για μεταφορά φωτο, μπαίνει σε κατάσταση αναμονής, κρατόντας ραμ και καταναλώνοντας ενέργεια χωρίς λόγο αφού δεν στέλνεις φωτογραφίες ολη μέρα.

Φανταστείτε τι γίνεται σε μια συσκευή που έχει 200 εφαρμογές.

Φυσικά ανοίγουν γρήγορα αφου τρεχουν ηδη καποια apis.

Η APPLE για να καλυψει το χρόνο ανοίγματος, τα δίνει όλα σε γρήγορες cpu και τα καταφέρνει σε απλές εφρμογές.

Ομως κι εκεί το 1 gb ram μετά από κάποιες ώρες χρήσης της συσκευής καθυστερούσε το ανοιγμα μέχρι να εξασφαλιστεί η αναγκαία ραμ. Τωρα με τα 2, αν οι εφαρμογές δεν αυξήσουν τις απαιτήσεις τους θα είναι πιο ανετο αν και φοβάμαι οι νεες δυνατότητες μαζι με τα διλασια pixels της καμερας θα φάνε αρκετή από την επιπλεον ραμ.

 

Και φυσικά το ότι δεν επικοινωνεί καμία εφαρμογή με άλλη, βοηθά πολύ το ios. Στο λειτουργικό της google τα πάντα επικοινωνού μεταξύ τους. Γι αυτό και το προτιμω παρολο που επιβαρύνει και αυξάνει τις απαιτήσεις σε hardware.

Κάνει όμως έτσι την ζωή μου πιο ευκολη καθημερινά οταν δουλευω πράγματα που πρεπει να πηγαινουν απο την μια εφαρμογή στην άλλη.

 

Τωρα για το πενακι, μόλις δουν τι μπορεί να κάνει (με κατάλληλο software), θα δείτε σύντομα τους κάτοχους των iphone plus και ipad να το ζητούν επιμόνως και στις δικές τους συσκευές για την επόμενη χρονιά.

 

Στο ανδροιδ νομιζω οτι μπορεις να πας μεχρι το σημειο του preview γιατι μετα δεν εχει deep touch. Αρα η λειτουργια δεν ειναι ιδια...

 

Αγαπητέ μου γίνεται περιπου, εδω και χρόνια αλλά με διαφορετικό τρόπο.

Πρακτίκος και χρησιμος βεβαια και ο νεος τροπος της apple επειδή γίνεται στο εικονιδιο των εφαρμογών. Λείπουν ομως ακόμα πολλά ωστε να γινει το ιδιο παραγωγικό με το android.

 

Στην συσκευή σου ας υποθέσουμε οτι λαμβάνεις ενα mail, όπως είσαι κατεβάζεις την μπαρα ειδοποιήσεων πατας πανω της και σε παει στην εφαρμογή στο mail που ήλθε.

Με press and Hold σε οποιδήποτε σημείο της οθόνης σου, εμφανίζεται πάνω διάφορες επιλογές όπως επιλογη ολων (κάτι που δεν έχει το ios, επιλογη συγκεκριμενου σημειου και διαμοιρασμός σε άλλες εφαρμογες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έξυπνος τεχνολογικά είναι αυτός που είναι γνώστης όλων των τεχνολογιών και επιλέγει συνειδητά εκείνη που θα κάνει την δουλειά του πιο εύκολα, γρήγορα και οικονομικά. Αυτός που καταπιεζει τις ανάγκες του, ενώ έχειεναλλακτική επιλογή και ταυτόχρονα εκθειάζει την αναγκαστική του επιλογή για να πείσει πάνω απ'ολα τον εαυτό του ότι έκανε το σωστό, όχι μόνο τεχνολογικά έξυπνος δεν είναι, αλλά έχει και πολλά άλλα κουσούρια που δεν θέλω ν'αναφερω.

 

Σχετικά με το wifi, σου πέρασε ποτέ από το μυαλό κάποιος που είναι στο εξωτερικό σε ζώνη που χρεώνεται €20 το Mb, ότι δεν έχει διάθεση να δώσει μερικές 100αδες ευρώ για πλάκα επειδή εσύ τον θεωρείς για λύπηση επειδή έχει συσκευή των €1000 ευρώ;

 

Τα σενάρια είναι πολλά φίλτατε και καλό είναι να έχουμε επιλογές, αλλά πάνω απ'ολα ν'αναγνωρίζουμε τις ανάγκες των άλλων και να μην θεωρούμε ότι ο τρόπος που λειτουργουμε ατομικά (είτε συνειδητά είτε εξαναγκαστικά) είναι και ο κανόνας!

Οκ τοτε ειμαι γνωστης και εξυπνος και σ αευχαριστω:):):) Κανεναν εν αντιθεση με τους αντροιντ φανς δε προσπαθησα α πεισω οτι η σωστη επιλογη ειναι το ΙΟΣ!Ποτε δεν υποστηριξα οτι ξερω τα παντα και εχω το αλαθητο !!Που ειδες να χρεωνεται 20 ευρω το μεγκα?Μηπως υπερβαλεις για να υποστηρηξεις τη θεση σου?Μηπως εσυ προσπαθεις να πεισεις?:happy:

Πολλα λοιπον τα σεναρια ναι...ολοι ομως θα ξανα πω δεν εχουμε τον ιδιο ελευθερο χρονο και τη διαθεση γιαπαιχνιδια...αγοραζουμε λοιπον συνηδειτα συμφωνα με τις αναγκες μας τον ελευθερο χρονο μας και την τσεπη μας;)Θα συνεχισω να λεω πως ανθρωπος που εχει δωσει(?)1000 ευρω για τηλεφωνο δε φοβαται να στειλει ενα αρχειο με αλλο τροπο εκτος μπλε δοντιου και αν φοβαται μη τελειωσουν τα ΜΒ απο την καρτα cu τοτε ειναι για να :lol::lol::lol:

Το μπλε δοντι ειναι μια τεχνολογια που εγω δε χρειαστηκα ποτε και ναι δεν βλεπω να χρειαζομαι οπως λειτουργω.Δε προσπαθω να σε πισω αν θες κανουμε παρεα και το ζεις :lol::lol::happy:

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευτυχώς οι καλοί developers φροντίζουν με τις εφαρμογές τους να καλύπτουν κάποια κενα της apple.

Χάρη στην εφαρμογή PhotoSync μπορείς κάνοντας το Iphone η την android συσκευή hot spot συνδέοντας τες ετσι σαν σε μεταξύ τους δικτυο χωρίς μεσολάβιση πάροχου και να στείλεις όσες φωτογραφίες και βίντεο θέλεις ακόμα και αν είσαι μεσαοπέλαγα όπου δεν υπάρχει σήμα κινητής.

 

Το ios και τα iphone - ipad έχουν πάψει να κάνουν θαύματα όπως λέει και ο Μύθος.

Το ότι τόσα χρόνια ήταν το πιο smooth οφείλεται στον ίδιο λόγο που είναι smooth και τα WP. Δεν χρειάζεται να ανφέρω πως επιτυγχάνεται αυτό.

Η διαφορά με τους άλλους κατασκευαστές είναι ότι εκεινοί προσπαθούν να πουλήσουν εντυπωσιάζοντας το κοινό με περιτές δυνατοτητες κάνοντας έτσι το λειτουργικό βαρύ και δυσκίνητο, ενώ η apple το καταφέρνει με την γοητεία του brand name της.

Ευτυχώς η εξέλιξη του hardware και αγανάκτηση του κοινού, έφερε αποτέλεσμα στο android, ακόμα και σ αυτό της SAMSUNG.

 

Η φιλοσοφία με την οποία είναι χτισμένο το ios απλά απαιτεί την μιση ram σε σχεση με το android, αλλά το ίδιο αν όχι ακόμα πιο δυνατούς επεξεργαστές κάτι που φαίνεται.

 

 

 

 

Αγαπητέ μου γίνεται περιπου, εδω και χρόνια αλλά με διαφορετικό τρόπο.

Πρακτίκος και χρησιμος βεβαια και ο νεος τροπος της apple επειδή γίνεται στο εικονιδιο των εφαρμογών. Λείπουν ομως ακόμα πολλά ωστε να γινει το ιδιο παραγωγικό με το android.

 

Στην συσκευή σου ας υποθέσουμε οτι λαμβάνεις ενα mail, όπως είσαι κατεβάζεις την μπαρα ειδοποιήσεων πατας πανω της και σε παει στην εφαρμογή στο mail που ήλθε.

Με press and Hold σε οποιδήποτε σημείο της οθόνης σου, εμφανίζεται πάνω διάφορες επιλογές όπως επιλογη ολων (κάτι που δεν έχει το ios, επιλογη συγκεκριμενου σημειου και διαμοιρασμός σε άλλες εφαρμογες.

μονιμως επεξηγηματικος πραος και ρεαλιστης!Χαιρομαι να σε διαβαζω .

Στο θεμα μας τωρα...τα παραπανω φανταζουν δυσκολος δρομος...γιατι απλα δε γινονται με την ευκολια του μπλε δοντι προς μπλε δοντι!Η εν λογω εφαρμογη κυκλοφορησε καιρο τωρα....αλλα μολις ανακαλυπτουν οι λοιποι το ζεστο νερο :)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ περιεργος αραγε αν ζουσε ο Στηβ ποια θα ηταν η πορεια ....τι λετε θα εκανε ?κωλοτουμπα η θα εφερνε κατι το πρωτοποριακο στην αγορα για μια καομη φορα?

Θα έκανε κωλοτούμπα, τουλάχιστο στο θέμα της οθόνης. Δεν γινόταν η Apple να δίνει μόνο ένα iPhone 3.5", από τη στιγμή που όλοι οι άλλοι έδιναν διαφορετικές διαστάσεις / επιλογές. Ακόμη και να ίσχυε το δόγμα ότι το "iPhone καλύπτει τις απαιτήσεις όλων", η αύξηση της οθόνης ήταν κυρίαρχη τάση, οπότε και τα βιντεάκια με το που φτάνει ο αντίχειρας (https://youtu.be/O99m7lebirE) ήταν άλλος ένας μύθος που κατέρριψαν οι ίδιοι με το iPhone 6 και το 6 Plus.

Είναι τακτική της Apple να αφοριζει ότι δεν έχει. Είτε από επιλογή είτε από αδυναμία. Απλά μετά κάνει ****τούμπες γιατί οι φαν της όλα της τα συγχωρουν

Εμενα προσωπικα με ενοχλουν οι δηλωσεις απο δηθεν αυθεντιες που πλασαρονται σαν "Καινη Διαθηκη", οπως επισης με ενοχλει και η ακριτη παραδοχη αυτων των αποψεων.

Φυσικα και μου αρεσει που κανει προσθηκες η Apple στο ελλιπες λειτουργικο της αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα ξεχασω τι εχει πει στο παρελθον. Και φυσικα δε θα ξεχασω αυτους που καποτε ελεγαν αλλα και τωρα λενε παλι αλλα μονο και μονο επειδη τα λεει η Apple.

Νομίζω τα 2 παραπάνω περιγράφουν με μεγάλη ακρίβεια το τι συμβαίνει με την πολιτική της Apple...

Edited by Butters
Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε ειμαι γνωστης και εξυπνος και σ αευχαριστω:):):) Κανεναν εν αντιθεση με τους αντροιντ φανς δε προσπαθησα α πεισω οτι η σωστη επιλογη ειναι το ΙΟΣ!Ποτε δεν υποστηριξα οτι ξερω τα παντα και εχω το αλαθητο !!Που ειδες να χρεωνεται 20 ευρω το μεγκα?Μηπως υπερβαλεις για να υποστηρηξεις τη θεση σου?Μηπως εσυ προσπαθεις να πεισεις?:happy:

Πολλα λοιπον τα σεναρια ναι...ολοι ομως θα ξανα πω δεν εχουμε τον ιδιο ελευθερο χρονο και τη διαθεση γιαπαιχνιδια...αγοραζουμε λοιπον συνηδειτα συμφωνα με τις αναγκες μας τον ελευθερο χρονο μας και την τσεπη μας;)Θα συνεχισω να λεω πως ανθρωπος που εχει δωσει(?)1000 ευρω για τηλεφωνο δε φοβαται να στειλει ενα αρχειο με αλλο τροπο εκτος μπλε δοντιου και αν φοβαται μη τελειωσουν τα ΜΒ απο την καρτα cu τοτε ειναι για να :lol::lol::lol:

Το μπλε δοντι ειναι μια τεχνολογια που εγω δε χρειαστηκα ποτε και ναι δεν βλεπω να χρειαζομαι οπως λειτουργω.Δε προσπαθω να σε πισω αν θες κανουμε παρεα και το ζεις :lol::lol::happy:

 

Αν έμπαινες/μπεις στον κόπο να διαβάσεις προσεκτικά το μήνυμα μου, είπα ότι σε περίπτωση που είναι σε κάποιες ΖΩΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ οι χρεώσεις είναι δυσθεώρητες και ίσως και πάνω από 20 ευρώ το ΜΒ δεν μίλησα για εντός χώρα ή από κάρτα CU. Πρόσεξε δεν μιλάμε για ΕΕ αλλά για ζώνες 3+ για παράδειγμα.

Επίσης ξαναλέω ότι καλό είναι να έχουμε ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ επιλογές και ανάλογα την περίπτωση ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ την πιο σωστή. Αλλού σε συμφέρει να στείλεις e-mail, αλλού messenger, αλλού με κάποιο άλλο πρόγραμμα και αλλού με bluetooth, είτε σε περιπτώσεις όπως είπα του εξωτερικού είτε κάπου στην μέση του πουθενά που δεν υπάρχει δίκτυο. Εμένα μου έχει τύχει άπειρες φορές να είμαι σε ορεινά σημεία που μόνο 2G της κακιάς ώρας υπάρχει στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ των περιπτώσεων και έπρεπε να μοιραστούμε μεταξύ μας κάποιες φωτογραφίες. Γιατί να μην έχω την επιλογή του μπλε δοντιού ως ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΗ επιλογή; Προσθέτει σε βάρος την συσκευή; :lol:

Edited by T-mobile
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Το πράγμα είναι απλό αν:

Α) Δώσει sd, ποιος θα πάρει μεγάλη έκδοση ή θα χρησιμοποιεί cloud? (Που όλως τυχαίως έχουν δυσανάλογα υψηλο κοστος)

Β) Αν δώσει αποσπώμενη ποιος θα αλλάξει μπαταρία στο service? (Που όλως τυχαίως έχει δυσανάλογα υψηλό κοστος)

Γ) Αν δώσει ράδιο, ποιος θα χρησιμοποιεί ιντερνετικο ράδιο ή τις online υπηρεσίες παροχής μουσικής? (Με εξίσου δυσανάλογο κοστος)

 

Τα ίδια ισχύουν για όλους, που υιοθετούν τέτοιες πρακτικες, όχι μόνο για την Apple.

Αν κάποιος θέλει πολύ μια συσκευή μπορεί να βρει τρόπους να υπερκερασει αυτα τα εμπόδια, αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Το κλειδωμένο Bluetooth και το ραδιόφωνο δεν με απασχολούν καθόλου, έχω αγοράσει την εφαρμογή που ξεκλειδώνει το Bluetooth μέσω jailbreak από πέρυσι και τη χρησιμοποίησα τη πρώτη μέρα για να δω από εκεί και μετά πήγαν τσάμπα τα λεφτά γιατί δεν μου χρειάζεται απλά είπα ας το έχω κι αυτό. Αυτό που με ενοχλεί είναι η έλλειψη sd και η αρχική έκδοση 16 gb αλλά βλέπω τι με συμφέρει περισοτερο σε ένα τηλέφωνο και φυσικά το ότι έχω iPhone δεν με εμποδίζει να έχω και Android συσκευή.

Κατά τα άλλα απορώ με μερικούς που τσακώνονται μόνοι τους και τα βάζουν με την Apple και με όποιον έχει iPhone χωρίς να τεθεί θέμα :)))

Ελπίζω να μην πάρω πάλι υβριστικα πμ Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αν έμπαινες/μπεις στον κόπο να διαβάσεις προσεκτικά το μήνυμα μου, είπα ότι σε περίπτωση που είναι σε κάποιες ΖΩΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ οι χρεώσεις είναι δυσθεώρητες και ίσως και πάνω από 20 ευρώ το ΜΒ δεν μίλησα για εντός χώρα ή από κάρτα CU. Πρόσεξε δεν μιλάμε για ΕΕ αλλά για ζώνες 3+ για παράδειγμα.

Επίσης ξαναλέω ότι καλό είναι να έχουμε ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ επιλογές και ανάλογα την περίπτωση ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ την πιο σωστή. Αλλού σε συμφέρει να στείλεις e-mail, αλλού messenger, αλλού με κάποιο άλλο πρόγραμμα και αλλού με bluetooth, είτε σε περιπτώσεις όπως είπα του εξωτερικού είτε κάπου στην μέση του πουθενά που δεν υπάρχει δίκτυο. Εμένα μου έχει τύχει άπειρες φορές να είμαι σε ορεινά σημεία που μόνο 2G της κακιάς ώρας υπάρχει στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ των περιπτώσεων και έπρεπε να μοιραστούμε μεταξύ μας κάποιες φωτογραφίες. Γιατί να μην έχω την επιλογή του μπλε δοντιού ως ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΗ επιλογή; Προσθέτει σε βάρος την συσκευή; :lol:

Ελα το τραβηξες στα ακρα.....ζωνη 3 κτλπ...:):):)

Ενταξει εκει θα πεθανουμε απο ασφυξια!Αν και Αμερικα και ΗΑΕ κτλπ που εχω κατεβασει μια χαρα χρεωσεις ειχα με βοντα :lol:

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι ότι τίποτα δεν ειναι περιτο αλλα δεν ειναι και απαραίτητα ολα , δηλαδή το δόντι παρότι το πλήρωσα σε jb tweak στο μήλο και δωρεάν που το είχα στο νοτε σχεδόν ποτέ δεν το δούλεψα ...

Απο την άλλη η ελειψη η χωρητικότητα της συςκευης και ο τρόπος που επιβάλετε/χρεώνετε η μεγαλύτερη χωρητικότητα ειναι πραγματικά ενοχλητικός....

Η αποσπώμενη μπαταρία μηπως ειναι λίγο υπερτιμημένη ,γιατι εφόσον κουβαλάς δεύτερη για να μην ξεμείνεις ,κουβαλάς με τον ίδιο τροπο και ενα power bank ..(ειναι τόσο τραγικό και γίνετε τόσος ντόρος.....άσε που στα δυο χρόνια εγγύησης δεν υφίσταται θέμα χρέωσης αλλαγής ..(τουλάχιστον στην μηλιά που μου έτυχε ανταποκρίθηκαν άψογα στο Σερβις με αντικατάσταση ).

Δηλαδη τώρα που νοτε έγινε unibody , έχασε τα σοβαρά πλεονεκτήματα που είχε σαν συσκευή ,η αυτες ήταν οι σοβαρές διάφορες που ωθούν κάποιον να επιλέξει μεταξύ ενός μήλου και ενός note ..(εκτος ίσως απο την sd που ειναι και κατα εμένα φάουλ )

Προσωπικά αλλα έψαχνα και πειραματίστηκα, όχι όμως μεταξύ συσκευών αλλα λειτουργικών ....

Edited by tzigis
Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω ενα αστειο κειμενο rant απο καποιους φανατικους :P,απο πλευρας μου καταντα σχεδον αστειο

http://s18.postimg.org/3zsr7mebd/Screen_Shot_2015_09_14_at_7_24_04_PM.png' alt='Screen_Shot_2015_09_14_at_7_24_04_PM.png'> screen shot windows[/img]

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

κατά την άποψή μου, μεγάλο φάουλ η μη συμβατότητα του pencil με το ipad mini 4 και τα ipad air 1/2. Πολύ χρήσιμο, αλλά πηγαίνοντας στο ipad pro χάνεις σε φορητότητα (που είναι εξίσου σημαντική για τους επαγγελματίες). Αν ήταν συμβατό με τα μικρότερα ipad (αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ air 2) θα το αγόραζα σίγουρα.
Link to comment
Share on other sites

κατά την άποψή μου, μεγάλο φάουλ η μη συμβατότητα του pencil με το ipad mini 4 και τα ipad air 1/2. Πολύ χρήσιμο, αλλά πηγαίνοντας στο ipad pro χάνεις σε φορητότητα (που είναι εξίσου σημαντική για τους επαγγελματίες). Αν ήταν συμβατό με τα μικρότερα ipad (αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ air 2) θα το αγόραζα σίγουρα.

 

Συμφωνω.προφανως δεν ειναι συμβατο λογω τεχνολογιας οθονης ipad pro...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

κατά την άποψή μου, μεγάλο φάουλ η μη συμβατότητα του pencil με το ipad mini 4 και τα ipad air 1/2. Πολύ χρήσιμο, αλλά πηγαίνοντας στο ipad pro χάνεις σε φορητότητα (που είναι εξίσου σημαντική για τους επαγγελματίες). Αν ήταν συμβατό με τα μικρότερα ipad (αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ air 2) θα το αγόραζα σίγουρα.

 

Νομίζω χρειάζεται και η ανάλογη τεχνολογία στην οθόνη...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εντάξει δεν ήταν μόνο το iPhone μη ξεχνάμε και το iPad + άλλες τόσες λειτουργίες που έχουν εμφανιστεί αυτά τα χρόνια
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...