Jump to content

iPhone 6S Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα, κάτοχος πλέον εδώ και ένα μήνα του 6s plus 64. Το αγόρασα δυο μέρες πριν τις διακοπές και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ενθουσιασμένος με το κινητό. Δεν νομίζω ότι θα δυσαρεστήσει σε κάτι τον μέσο χρήστη. Ίσως μόνο στο θέμα της μνήμης θεωρώ ότι δεν αξίζει το 16αρι πρώτον γιατί η διαφορά με το επόμενο είναι μικρή σε χρήματα, γεμίζει δε η μνήμη για πλάκα και θα χρειαστεί να αρχίσει να διαγραφεί σύντομα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Καλορίζικο έχω το ίδιο σε64 γίγα και όλα βαίνουν καλώς . Το κινητό πάει σφαίρα ακόμα και στο iOS 10 beta που έχω περάσει. Αν δεν βγάλει η apple κάτι πολύ καλύτερο τα επόμενα 2-3 χρόνια, δύσκολα θα το αλλαξω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σήμερα παρέλαβα το 16αρι αν και δύσκολα θα το γεμίσω επειδή έχω Spotify premium για μουσική και τις εικόνες τις κάνω συχνό πάντα back up σε όλες τις συσκευές μου .Τόσο πια να ξεμεινω τι να πω :p. Τέλεια συσκευή και χαίρομαι που γύρισα στο ios μετά από 4 χρόνια :D

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Το 16άρι πόσο χώρο να αφήνει στον χρήστη 10-11 γίγα, μη λέω και πολλά, μπα λιγότερα θα είναι, αλλά αν όπως λες καλυπτεσαι μουσικά με το Spotify νομίζω μια χαρά είσαι και με την 100άρα στην τσέπη, είναι αλλιώς να μην έχεις μουσικά αρχεία σε τόσο περιορισμένο χώρο, γιατί λίγο τα υπόλοιπα αρχεία της κάμερας, λίγο οι εφαρμογές με τις αναβαθμίσεις τους πάνε τα υπόλοιπα γίγα
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη εχω το 16αρι και ειμαι καινουργιος το icloud ειναι χρησιμο? εγω για το βιντεο 1080 60 fps και 4κ το θελω,,,,δεβ εχω δει καλυτερη βιντεοσκοπηση απο το 6s και τωρα με τισ διακοπες θα παρει φωτια..δοκιμασα το google photos αλλα αργει πολυ να κανει backup ακομα και βιντεο 1 λεπτου,,,,το icloud ειναι πιο γρηγορο?
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχουν διαφορά μεταξύ τους σε ταχύτητα οι υπηρεσίες.4κ αν ξεπερνά το 1 λεπτό είναι μαρτυρικό το upload του.καλυτερα είναι να τα κανείς back up στο pc και μετά να τα σβήνεις έκτος αν βάζεις το βράδυ να κάνουν upload σε ώρα ύπνου δηλαδή

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ομάδα εάν έχει περάσει κάνεις την 9.3.4 και έχει κάτι να παραθέσει ή έχει κάτι παρατηρήσει καλοδεχούμενο.

Τώρα στα δικά μας αν και έχω αλλάξει πολλά plus ( βασικά πάρα πολλά plus) βρέθηκα με ένα TSMC ( αν το γράφω σωστά και όχι TSMC) αυτό που έχω δει είναι λίγο πιο γρήγορο στο σερφάρισμα και λίγο καλύτερη διαχείριση της ενέργειας γενικά.

Over all τελικά υπάρχει διαφορά....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θυμιστε μου λίγο,με ποιο προγραμμα βλέπουμε τι επεξεργαστή φοράμε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θυμιστε μου λίγο,με ποιο προγραμμα βλέπουμε τι επεξεργαστή φοράμε.

Ευχαριστώ.

Κατέβασε αυτή https://itunes.apple.com/gr/app/lirum-device-info-lite-system/id591660734?mt=8

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160805/84487c2b73e5692ee9eea5bcc017c4ba.png

 

Samsung σε μένα :p :(

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ομάδα εάν έχει περάσει κάνεις την 9.3.4 και έχει κάτι να παραθέσει ή έχει κάτι παρατηρήσει καλοδεχούμενο.

Τώρα στα δικά μας αν και έχω αλλάξει πολλά plus ( βασικά πάρα πολλά plus) βρέθηκα με ένα TSMC ( αν το γράφω σωστά και όχι TSMC) αυτό που έχω δει είναι λίγο πιο γρήγορο στο σερφάρισμα και λίγο καλύτερη διαχείριση της ενέργειας γενικά.

Over all τελικά υπάρχει διαφορά....

Επειδή είχα και τα δύο μοντέλα, αυτό που διέκρινα εγώ είναι διαφορά στην αυτονομία. Στην ταχύτητα, δεν παρατήρησα κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αυτό με τον Α9 από TSMC, έχω εντύπωση πως είχε καλύτερη αυτονομία όταν πραγματικά χρησιμοποιούσα τη συσκευή (ενεργή οθόνη). Θεωρώ πως το ποσοστό της μπαταρίας πέφτει πιο γρήγορα με το τωρινό μοντέλο που έχω και είναι με Α9 από τη Samsung.

 

Χρειάστηκε να γίνει αντικατάσταση του πρώτου πριν 2 μήνες περίπου, λόγω εισχώρησης σκόνης ανάμεσα στο γυαλί της οθόνης και το πανελ της.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή η τρόπος που να κρατάς κάποια αρχεία (ακόμη και εφαρμογές) κρυφά η να ανοίγουν με Touch ID ;

ΥΓ. Με την 9.3.4 δεν έχω δει κάτι διαφορετικό μέχρι στιγμής..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αυτό με τον Α9 από TSMC, έχω εντύπωση πως είχε καλύτερη αυτονομία όταν πραγματικά χρησιμοποιούσα τη συσκευή (ενεργή οθόνη). Θεωρώ πως το ποσοστό της μπαταρίας πέφτει πιο γρήγορα με το τωρινό μοντέλο που έχω και είναι με Α9 από τη Samsung.

 

Χρειάστηκε να γίνει αντικατάσταση του πρώτου πριν 2 μήνες περίπου, λόγω εισχώρησης σκόνης ανάμεσα στο γυαλί της οθόνης και το πανελ της.

 

Αντίθετα εγώ αφού το έκανα φιτίλια το δικό μου σαν αντικατάσταση πήρα το plus power by TSMC όπου τελικά η διαφορά υπέρ αυτού του επεξεργαστή είναι εμφανής.

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε παιδιά, αυτή η περιβοητη εξελιγμένη λιθογραφικη μέθοδος κατασκευής του επεξεργαστή που χρησιμοποιεί η Σαμσουνγκ δεν της δίνει πλεονέκτημα έναντι αυτής της tsmc ή μετράνε κι άλλα πράγματα πέραν αυτής?
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Η λιθογραφική μέθοδος έχει επίδραση μόνο στην κατανάλωση ενός επεξεργαστή και κατ' επέκταση τη θερμότητα που αυτός εκλύει.

Το οξύμωρο της όλης υπόθεσης είναι πως ενώ ο Α9 από τη Samsung είναι στα 14nm (της TSMC είναι στα 16nm), φαίνεται πως έχει μεγαλύτερη κατανάλωση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

η αυξημένη όμως θερμότητα που παράγεται από τον επεξεργαστή, δεν έχει αρνητική επίδραση και στις επιδόσεις του κινητού?

και να ρωτήσω και κάτι άλλο, πως μπορούμε εκ των προτέρων να ξέρουμε ποιον επεξεργαστή θα έχουμε, υπάρχουν μεταπωλητές που "συνδέονται" να το πω έτσι με τον ένα ή τον άλλο επεξεργαστή, γιατί και τις δύο φορές που αγόρασα το συγκεκριμένο μοντέλο από το πλαίσιο την μία φορά και από το μιντια την άλλη, είχε και τις δύο φορές σαμσουνγκ μέσα:mad:

Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

η αυξημένη όμως θερμότητα που παράγεται από τον επεξεργαστή, δεν έχει αρνητική επίδραση και στις επιδόσεις του κινητού?

Μόνον αν ανεβάζει τέτοιες θερμοκρασίες ώστε να καθιστούν τη μείωση του χρονισμό του του επεξεργαστή απαραίτητη. Το γνωστό ως throttling process.

 

 

και να ρωτήσω και κάτι άλλο, πως μπορούμε εκ των προτέρων να ξέρουμε ποιον επεξεργαστή θα έχουμε, υπάρχουν μεταπωλητές που "συνδέονται" να το πω έτσι με τον ένα ή τον άλλο επεξεργαστή, γιατί και τις δύο φορές που αγόρασα το συγκεκριμένο μοντέλο από το πλαίσιο την μία φορά και από το μιντια την άλλη, είχε και τις δύο φορές σαμσουνγκ μέσα:mad:

Δεν μπορείς να το ξέρεις εκ των προτέρων.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι σε γενικες γραμμες πολυ ευχαριστημενος απο το πλας μου, και μονο στη σκεψη να ξανα γυρισω στο ανδροιδ δεν με πολυ εξιταρει, ωστοσο βλεποντας διαφορες φωτογραφιες απο ανδροιδ πχ το s7 η το p9 με κανουν να ζηλευω αρκετα εως πολυ την φωτογραφικη τους καμερα.

 

Δεν αντιλεγω οτι ειναι αρκετα ικανη η καμερα του πλας ομως δεν εχει αυτο το παραπανω, αυτο το εξτρα βημα που εχουν καποιες προτασεις απο ανδροιδ μερια.

Μηπως εχετε να προτεινετε καποια καλη και αξιοπιστη εφαρμογη και επι πληρωμη δεν με πειραζει που να δινει περισσοτερες ρυθμισεις στην καμερα, πχ κλειστρο, iso, χρονοι εκθεσης κλπ κλπ??

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι σε γενικες γραμμες πολυ ευχαριστημενος απο το πλας μου, και μονο στη σκεψη να ξανα γυρισω στο ανδροιδ δεν με πολυ εξιταρει, ωστοσο βλεποντας διαφορες φωτογραφιες απο ανδροιδ πχ το s7 η το p9 με κανουν να ζηλευω αρκετα εως πολυ την φωτογραφικη τους καμερα.

 

Δεν αντιλεγω οτι ειναι αρκετα ικανη η καμερα του πλας ομως δεν εχει αυτο το παραπανω, αυτο το εξτρα βημα που εχουν καποιες προτασεις απο ανδροιδ μερια.

Μηπως εχετε να προτεινετε καποια καλη και αξιοπιστη εφαρμογη και επι πληρωμη δεν με πειραζει που να δινει περισσοτερες ρυθμισεις στην καμερα, πχ κλειστρο, iso, χρονοι εκθεσης κλπ κλπ??

Δοκίμασε τις camera+ (https://appsto.re/gr/X-LPt.i), procametaxibeat (https://appsto.re/gr/BN3zP.i) ή procam 3 (https://appsto.re/gr/zLCJR.i). Η τελευταία είναι δωρεάν σε προσφορά. Οι άλλες δυο είναι επί πληρωμή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

η αυξημένη όμως θερμότητα που παράγεται από τον επεξεργαστή, δεν έχει αρνητική επίδραση και στις επιδόσεις του κινητού?

και να ρωτήσω και κάτι άλλο, πως μπορούμε εκ των προτέρων να ξέρουμε ποιον επεξεργαστή θα έχουμε, υπάρχουν μεταπωλητές που "συνδέονται" να το πω έτσι με τον ένα ή τον άλλο επεξεργαστή, γιατί και τις δύο φορές που αγόρασα το συγκεκριμένο μοντέλο από το πλαίσιο την μία φορά και από το μιντια την άλλη, είχε και τις δύο φορές σαμσουνγκ μέσα:mad:

 

Λοιπόν αυτό τελικά που πιστεύω ότι τρέχει είναι στο plus σχεδόν όλα είναι με Samsung ενώ οι αντικατάσταση τους είναι σε TSMC.

Ενώ στο 6 ο κύριος όγκος είναι σε TSMC.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.Τι να προσέξω γενικά και ειδικότερα από ριθμίσεις για μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας?

 

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος στην ios 10 public beta 4 απλά επειδή τώρα καλοκαίρι είμαι συνέχεια εκτός σπιτιού,μήπως βγάλω κάτι παραπάνω..:rolleyes:

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

Πας στα Settings > ...

  • General > Background App Refresh, απενεργοποιείς όσες περισσότερες εφαρμογές θεωρείς πως δε χρειάζονται ή απενεργοποιείς τη δυνατότητα αυτή εξ' ολοκλήρου, θέτοντας ως "OFF" την ομώνυμη επιλογή πάνω-πάνω.

--

  • Wallpaper > Lock screen / Home screen, απενεργοποίησε την Προοπτική σε αμφότερα τα wallpapers σου.

--

  • Privacy > Location services, θέσε ως "Never" ή έστω "While using" όλες τις εφαρμογές.
  • Privacy > Location services > Share my location (OFF)
  • Privacy > Location services > System Services, απενεργοποίησε όλες τις επιλογές, εκτός του "Find my iPhone".
  • Privacy > Location services > System Services > Diagnostics & Usage (OFF)
  • Privacy > Location services > System Services > Popular Near Me (OFF)
  • Privacy > Location services > System Services > Routing & Traffic (OFF)
  • Privacy > Location services > System Services > Status Bar Icon (ON), ώστε να φαίνεται εάν και πότε μια εφαρμογή χρησιμοποιεί το ενεργοβόρο GPS.

--

  • Privacy > Motion & Fitness > Fitness Tracking (OFF)

--

  • Mail, Contacts > Calendars > Fetch New Data, θέσε "Manual" όλα τα γραμματοκιβώτια σου, ώστε να ανανεώνονται μόνο όταν ανοίγεις την εφαρμογή Mail.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

Πας στα Settings > ...

  • General > Background App Refresh, απενεργοποιείς όσες περισσότερες εφαρμογές θεωρείς πως δε χρειάζονται ή απενεργοποιείς τη δυνατότητα αυτή εξ' ολοκλήρου, θέτοντας ως "OFF" την ομώνυμη επιλογή πάνω-πάνω.

--

  • Wallpaper > Lock screen / Home screen, απενεργοποίησε την Προοπτική σε αμφότερα τα wallpapers σου.

--

  • Privacy > Location services, θέσε ως "Never" ή έστω "While using" όλες τις εφαρμογές.
  • Privacy > Location services > Share my location (OFF)
  • Privacy > Location services > System Services, απενεργοποίησε όλες τις επιλογές, εκτός του "Find my iPhone".
  • Privacy > Location services > System Services > Diagnostics & Usage (OFF)
  • Privacy > Location services > System Services > Popular Near Me (OFF)
  • Privacy > Location services > System Services > Routing & Traffic (OFF)
  • Privacy > Location services > System Services > Status Bar Icon (ON), ώστε να φαίνεται εάν και πότε μια εφαρμογή χρησιμοποιεί το ενεργοβόρο GPS.

--

  • Privacy > Motion & Fitness > Fitness Tracking (OFF)

--

  • Mail, Contacts > Calendars > Fetch New Data, θέσε "Manual" όλα τα γραμματοκιβώτια σου, ώστε να ανανεώνονται μόνο όταν ανοίγεις την εφαρμογή Mail.

 

Άμα τα κάνει ολα αυτά τότε έτσι όπως ειναι στη θάλασσα το καλοκαίρι τώρα να το ρίξει και μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...