Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το lenovo έχει παλιώσει λίγο, δε νομίζεις? ;)

 

Για μελέτησε λίγο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=430202

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=430968

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=431032

ναι αδερφε ισως ειναι παλιο.. αλλα εξηγησε μου λιγο.. το μ2 εχει quadcore kai 2gb ram ενω το λενοβο806 octacore kai 2gb ram.. δεν ειναι αυτοματως καλυτερο? οχι? :?

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι για γυναίκα, πηγαίνετε να τα δείτε από κοντά και να πάρει όποιο θέλει.

Aν επιλέξει Α3(2016) ή Α5(2016), δεν αξίζει τώρα αγορά αλλά σε 2-3μήνες που θα είναι στα <200 & ~250 αντίστοιχα που είναι και οι πραγματικές τους τιμές. Το s5 neo είναι vfm και τώρα, δεν το βλέπω να πέφτει περισσότερο.

Εφόσον θέλει μόνο samsung αυτές είναι οι επιλογές σ'αυτά τα χρήματα. (Αν και προσωπικά, σ'αυτό το εύρος χρημάτων θα κοίταγα άλλες εταιρίες)

 

Σευχαριστω πολυ φιλε, αυτο θα κανω θα περιμενω λιγο καιρο, και θα πραξω αναλογα!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι single είναι το MX4, άκυρο λοιπόν.

Άρα ούτε το RN3 PRO σου κάνει μιας και η SD καταλαμβάνει τη μία θέση SIM.

Με λίγα λόγια σχεδόν άκυρο το post μου, γιατί δεν την είχα προσέξει αυτή τη λεπτομέρεια που σε ενδιέφερε....:lol: :lol:

Όχι, εντάξει....τα άλλα δύο είναι dual sim....:lol: :lol:

 

Tη 2η ερώτησή σου δεν υπάρχει λόγος να την απαντήσω γιατί στο RN3 PRO, τη μία θέση SIM την καταλαμβάνει η SD CARD (αν χρησιμοποιήσεις) συν του ότι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και συ ενδιαφέρεσαι για EU WAREHOUSE....:p

 

Η έκδοση του MX5 πάντως με τα 16gb, χωρίς δυνατότητα επέκτασης με sd, είναι θέμα.

Η έκδοση με τα 32 GB, δεν ξέρω αν υπάρχει σε Ευρωπαική αποθήκη κάποιου μαγαζιού και πόσο κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Λοιπον ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 3 κινητα εδω και πολυ καιρο και το ψαχνω οσο μπορω στα φορουμ

Ξερω για τα θεματα το g4 με τα bootloop,οτι εχει καλυτερη καμερα απο τα αλλα 2,αλλα να πω την αληθεια τα αλλα 2 μου αρεσουν καπως περισσοτερο εξετερικα και το z5c εινα το ιδανικο μεγεθος νομιζω για μενα (εχω ενα lumia 1020)

Θα χασω πολυ σε καμερα αν δεν επιλεξω το g4?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λενε οτι το G4 εχει καλυτερη καμερα δεν σημαινει οτι τα υπολοιπα της ιδιας κατηγοριας φωτογραφιζουν pixels.Πολυ καλες καμερες εχουν και τα αλλα 2.

Απο την στιγμη που σου αρεσει το sony λοιπον χτυπα το.

Στο manual κανει παπαδες κι αυτο.Στο auto υστερει καπως.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, το Flex2 ειναι ενα G3 (με 2gb Ram) και οθονη 1080p AMOLED.

 

Ειναι φτηνοτερο του G4 μεν, αλλα το G4 κατ εμε αποτελει απο τις πιο αξιολογες προτασεις σην τιμη του.

 

Αν, λοιπον, δεν εχεις θεμα με τα χρηματα, τσιμπα ενα G4. Στην τελικη, την εγγυηση γι' αυτο την εχουμε. Αν παθει κατι, διορθωνεται και τελος.

 

Δεν σου εγγυαται κανεις πως και το Flex δεν θα εχει θεμα. Το δικο μου Flex2 ειχε κιτρινο λευκο π.χ. , ενω τα 3 LG G3 (που ειχαν γενικα θεματα) εμενα ηταν απολυτως απροβληματιστα.

 

Μην επηρεαζεσαι απο συγκεκριμενα και μεμονωμενα σχολια, και προτιμησε να βλεπεις το vfm και το τι χρειαζεσαι απο τεχνικα χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα επελεγα το Z5c αφοβα, αλλα δεν θα απερριπτα το G4 λογω των bootloop.

 

Εχει για εμενα μια απο τις καλυτερες καμερες, την οποια βεβαια μπορει να φτασει το Z5c. Αλλα οντως στο Auto υστερει σε σχεση με το G4.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το flex2 και το έδωσα για να πάρω το g4. Αξίζει κάθε ευρώ παραπάνω που αξίζει Βασικά το μόνο που λείπει στο g4 είναι το σχήμα το flex2 :)

Βέβαια υπάρχει το γνωστό θέμα με τα bootloops αλλά και πάλι εκεί που έχει φτάσει η τιμή του πιστεύω αξίζει το όποιο μικρό ρίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, το Flex2 ειναι ενα G3 (με 2gb Ram) και οθονη 1080p AMOLED.

 

Επίτρεψε μου να διαφωνήσω μιας και είχα το G3 2G RAM και το έδωσα για το G Flex, σε καμία περίπτωση δεν είναι ίδια. Το G Flex είναι πολύ πιο γρήγορο, έχει κάποια lag από δω και από κει στην καθημερινή χρήση και κυρίως στο launcher καθώς έχει το βαρύ UI της LG ,αλλά στα παιχνίδια που δείχνει τη δύναμη των CPU + GPU, είναι πολύ ανώτερο από το G3 καθώς τα ίδια παιχνίδια που παίζω (Angry Birds 2, RR3 etc) παίζουν απροβλημάτιστα. Μπορεί να γίνει λίγο πιο γρήγορο το G3 με την Marshmallow (γιατί είχε όλα τα θέμα των πρώιμων εκδόσεων της lolli) αλλά το εσωτερικό δεν αλλάζει.

 

Τώρα, για το VS μεταξύ Flex και G4, μιας και χρησιμοποιώ τις συσκευές καθημερινά, μπορώ να πω ότι το G4 είναι πιο γρήγορο στα βασικά, έχει τα lag του κι αυτό αλλά με ένα Nova λύνονται, έχει τρομερή κάμερα (σε σύγκριση με το Flex καθώς έχει τον ίδιο φακό με το G3), αλλά στα ίδια παιχνίδια το βρήκα ένα κλικ πιο κάτω. Στην ίδια πίστα του Angry Birds, μετά από 4 προσπάθειες, το G4 είχε κάποια framedrops, το Flex κανένα.

 

Γενικά, G Flex = κάμερα G3, ανώτερα specs και από τα 2, αλλά έλλειψη σε custom ROM και γενικότερα δεν έχει την ποικιλία σε mod που ενδεχομένως να του δώσουν παραπάνω ζωή όταν το παρατήσει η LG.

G4 = ένα κλικ πιο κάτω σε παιχνίδια από το G Flex, όχι ότι θα δεις lag ή ότι είναι άχρηστο, αλλά έχει μια διαφορά που αξίζει να την τονίσω, πολύ καλό support από το XDA (αρκεί να ξεκλειδώσεις bootloader = απώλεια εγγύησης), πιο ελαφρύ UI που δίνει καλύτερο multitasking και σίγουρα θα πάρει το Android 7 από την LG.

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ανάγκη από μεγάλο αποθηκευτικό χώρο, μιας και έχει 16GB χωρίς δυνατότητα επέκτασης, θα πρότεινα αυτό :

http://www.minideal.net/stock-in-greece-meizu-mx4-pro-ram-3gb-rom16gb-5-5-inch-2k-screen-gray.html.

Η letv, έχει κάνει την έκπληξη:

http://shop.gizchina.com/letv/letv-1s-3gb-ram-32gb-rom-smartphone-gold-567.html

Από ΖΤΕ, η αμέσως προηγούμενη ναυαρχίδα της σε εξαιρετική τιμή:

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_228250.html?wid=3

Τέλς, από Κίνα θα περίμενα το απόλυτο vfm νομίζω με απίστευτα χαρακτηριστικά και εξαιρετική τιμή, που κυκλοφορεί τον επόμενο μήνα, από την xiaomi:

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-3-Pro-5-5-Inch-FHD-3GB-32GB-Smartphone-Qualcomm-Snapdragon-650-Hexa-Core-1MIUI-V7-16-0MP-TOUCH-ID---Silvery-White-362395.html?source=ShareAsale

 

σχετικά με την απόδοσή τους στο θέμα μπαταρίας / sar ξέρεις πως / ποιο τα πάει καλύτερα;;;

εννοώ μεταξύ: ZTE Nubia Z7 (vs) LeTv 1s (vs) Meizu MX5

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από 5 χρόνια χρήσης Windows συσκευής αποφάσισα να μεταπηδήσω σε Android. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καθόλου εμπειρία από το εν λόγο λειτουργικό και μου είναι δύσκολο να επιλέξω συσκευή. Ψάχνω για μία συσκευή < 250 ευρώ. Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι κινέζικο η όχι, αλλά αυτό που θα ήθελα είναι να έχει μέσα ελληνική ROM και σίγουρα καλή υποστήριξη (Updates). Από Specs τα καλύτερα δυνατά γι'αυτή την τιμή χωρίς να έχω τρελές απαιτήσεις. Ίσως με ενδιαφέρει λίγο παραπάνω η κάμερα. Έχετε καμία συσκευή να μου προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα ηθελα ενα z5c με τις ρυθμισεις της καμερας του g4 και το 3 giga ram!χαχαχαχαχ

Οκ και με τα 2giga απ οτι καταλαβαινω ικανοποιημενος θα μεινω.. Δεν παιζω παιχνιδια συχνα και δεν με πολυκοβει κιολας αν θα εχει τα καλυτερα γραφικα η fps το παιχνιδι. Το θελω σε απλες εφαρμογες και στο ιντερνετ να πηγαινει γρηγορα χωρις κολληματα.

Ενταξει στο θεμα καμερας επειδη εχω ενα παρα πολυ ικανο κινητο γιαυτο το ψαχνω τοσο...:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Είμαι έτοιμος να αγοράσω το nexus 6 p και θα ήθελα γνώμες για βοήθεια στην απόφαση μου! Επίσης βλέπω και το Huawei mate 8 αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω κι επίσης το Samsung note 5. Ποιο από τα 3 λέτε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

ασχετο.. αλλα τωρα εχω ενα lenovo760 . εδω και 3 χρονια δουλευει κομπλε.. απλα παλιωσε για αυτο ειπα για λενοβο επειδη την εμπιστευομαι
Link to comment
Share on other sites

ασχετο.. αλλα τωρα εχω ενα lenovo760 . εδω και 3 χρονια δουλευει κομπλε.. απλα παλιωσε για αυτο ειπα για λενοβο επειδη την εμπιστευομαι

εφοσον προτιμας λενοβο δες και το p1m

απο ελλαδα skroutz.gr αλλα λιγο πιο ακριβο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά κινητού αλλά έχω αρκετό καιρό να ασχολήθω και πλέον δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο για ψάξιμο. Τα κινητά μου τα προσεχω αρκετα και τα κραταω για 2-3 χρόνια γιαυτό βάζω και ταβάνι τα 500 ευρώ...θέλω κάτι καλό και αξιόπιστο...

 

Χαρακτηριστικα: 8πυρηνο (με σκοπό να μην κολλάει) , μεγάλη μνήμη (για φωτογραφιες-τραγουδια-εφαρμογες) , καλή κάμερα μπρος πίσω (με ενδιαφέρει και το μπροστά φλας ή καλός φωτισμός selfie addicted :-P )

 

Ευχαριστώ!

:protest:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ψαχνω κινητο με πληκτρα για 2ο με μικρο μεγεθος καλη μπαταρια καλη ποιοτητα κατασκευης και καλο σημα. Τι προτεινετε ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια εχω δει εδω απο προχθες το S6 http://www.stephanis.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=6180&p_id=326581 στα 499ευρω και θα ηθελα να μαθω αν αξιζει η μεταβαση του απο το LG G4 στο S6 ; Πειτε μ οσοι κανατε η την αντιστροφη μεταβαση αν το μετανιωσατε πως νιωσατε κλπ λεπτομεριες δηλαδη. Δεν σας κρυβω οτι το σκυλο μετανιωσα που αποχωρησα το S5 μου και το εδωσα στα 150ευρω σε ενα που αρχικα μου ελεγε για 200ευρω και επεφτε κατω κατω :(

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εκανα την αντιστροφη,μεταβαση,και θα μεινω με το G4 αρκετο καιρο,και πιστεψε με εχω αλλαξει πολλα κινητα....εχασα τον λογαιασμο....

 

Θα μειινω,για τους εξης λογους...

 

1. sd

2.αποσμομενη μπαταρια

3.καμερα

4. μεγεθος οθονης ( αντικειμενικο)

5.Δερμα στην πλτη ( αλλαζεις πλατη και εχεις νεο κινητο...)

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν αξιζει, γιατι ακομη και αν το s6 σου προσφερει καλυτερη εμπειρια (δεν ξερω, υποθετικα μιλαω) εχεις ηδη στα χερια σου μια κινηταρα οποτε γιατι να χαλας τοσα λεφτα χωρις λογο;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο ηλ. κατάστημα (σκρουτζομαγαζο) που να μπορείς να αγοράσεις ένα κινητό και να κάνεις σύνδεση? δλδ να έχεις και επιδότηση?

Θέλω να πάρω το LG G4 αλλά επειδή θέλω να κάνω και σύνδεση (αλλαγή καρτοκινητου σε σύνδεση) σκέφτομαι αν υπάρχει κάποιο κατάστημα να το πάρω από εκεί (να γλιτώσω και κάποια χρήματα)....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...