Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι σε αναζήτηση ενός ποιοτικού 5" κινητού με μεγάλη μπαταρία.

Όταν λέω μεγάλη εννοώ από 3500mAh και πάνω. Δεν μπορώ να φορτίζω όλη μέρα βαρέθηκα.

Επίσης εάν το κινητό ήταν και 2GB Ram - 16 Rom θα με εξυπηρετούσε καλύτερα.

Πρώτο κριτήριο όμως είναι η οθόνη γιατί τα 5,5" είναι πολύ μεγάλα για μένα.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το redmi note 3 PRO γύρω στα 170 θα την άξιζε την υπέρβαση...;)

 

Εχεις λινκ;;;; Τετοια τιμη ειναι καλη πιστευω και είναι οτι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα. Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σκετομαι απο p8 lite να παω σε ZTE S6 πιο πολυ λογο οτι παιρνει και καρτα μνημης ταυτοχρονα με το dual sim.

Τι λετε αξιζει ;;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Aπό μένα που είχα πολλά χρόνια το samsung galaxy s2 και πήγα σε xiaomi redmi note 2, δεν το συζητώ έχουν διαφορά στα χρόνια. Αλλά δεν μετάνιωσα καθόλου για την συσκευή από Κίνα μεριά. Koίτα εάν δεν το βιάζεσαι άμεσα και το xiaomi redmi note 3 pro. Και ψάξτο να δεις πως θα σου αρέσει (στο youtube) τουλάχιστον η miui rom που φοράνε. Εγώ τις λατρεύω αλλά στο θέμα του κινητού που έχω, αρκετοί βάζουν CM(PURE ANDROID).

Το κατά σε xiaomi είναι να μην κατέχεις τίποτα από το να φλασάρεις ρομ ώστε να βάλεις καμιά ελληνική και να μην έχεις κινέζικες εφαρμογές. Βέβαια από την άλλη δεν είναι δύσκολο. Εσύ αποφασίζεις.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι μεταξύ των 2 κινητών που γράφω στον τίτλο. Οι τιμές που γράφω είναι από το Mediamarkt που έχει προσφορά ειδικά στο S6 το Α570, υπάρχει και αλλού στην ίδια τιμή.

 

Γενικά από ότι είδα το S6 έχει μικρότερη οθόνη, καλύτερο επεξεργαστή και μικρότερη μπαταρία. Το θέμα είναι ότι θα προτιμούσα την μεγάλη οθόνη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν λόγω οθόνης η μεγαλύτερη μπαταρία, θα κρατάει περισσότερο ή όχι. Επίσης το άλλο που με απασχολεί είναι ο επεξεργαστής. Το κινητό θα χρησιμοποιείται καθημερινά για αρκετές ώρες ομιλίας και περιστασιακά το ΣΚ για surfing και κανένα παιχνίδι του FB.

 

Τι προτείνετε ανάμεσα στα 2 λοιπόν ;

 

ΥΓ. Η τιμή δεν είναι θέμα, μιας και στα 179, μπαίνουν και δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος και εγώ κινεζικού κινητού(redmi note2)δεν μπορώ να μην ευλογησω τα γενια μου.για τα χρήματα που ζητάει ο κινέζος προσφέρει ποιότητα ταχύτητα και επιδόσεις.βέβαια το αντίπαλο δέος έχει ένα βαρύ όνομα που κρατάει στον χρόνο και εγγύηση από Ελλάδα πράγμα πολύ σημαντικό.τα βάζεις σε μια ζυγαριά και επιλεγεις.
Link to comment
Share on other sites

Στα 300 ευρώ υπάρχει το P8 το οποίο είναι σαφώς ανώτερο από το 5νεο.

 

Τώρα αν πας σε κινέζο το xiaomi είναι πολύ καλή επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , ότι λεει ο τιτλος .

 

Εχω το Μ1 ΝΟΤΕ εδω και 1 χρονο και πραγματικα δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ παραπονο. Το κινητο παει "σκουπα ". Αλλα μου ε΄χει καρφωθει η ιδεα για αλλο. Σκεφτομαι το LG G3 ή κανα samsung note . Θα ειναι καλυτερα σαν συσκευές (κυριως το lg με ενδιαφερει) ή θα φαω ήττα?

Η αγορα θα γινει απο Κινα . Οποιαδήποτε αλλη βοήθεια δεκτή.

ΔΕΝ θελω xiaomi (για λογους που δεν ξέρω, αλλα απλα δεν θέλω xiaomi). To budget απο 120-220 €

Link to comment
Share on other sites

Στα 300 ευρώ υπάρχει το P8 το οποίο είναι σαφώς ανώτερο από το 5νεο.

 

Τώρα αν πας σε κινέζο το xiaomi είναι πολύ καλή επιλογή!

 

 

επειδη δεν εχω ξαναπαρει κινεζικο, εχω βαλει στον εαυτο μου ενα ψυχολογικο οριο για κινεζικο: 200 ευρω.

με το s5 neo γυρω στα 275 ευρω πλεον, να δωσω 300 ευρω για κινεζικο με ξεπερναει!

χαχαχα!!

 

ευχαριστω για την προταση παντως!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aπό μένα που είχα πολλά χρόνια το samsung galaxy s2 και πήγα σε xiaomi redmi note 2, δεν το συζητώ έχουν διαφορά στα χρόνια. Αλλά δεν μετάνιωσα καθόλου για την συσκευή από Κίνα μεριά. Koίτα εάν δεν το βιάζεσαι άμεσα και το xiaomi redmi note 3 pro. Και ψάξτο να δεις πως θα σου αρέσει (στο youtube) τουλάχιστον η miui rom που φοράνε. Εγώ τις λατρεύω αλλά στο θέμα του κινητού που έχω, αρκετοί βάζουν CM(PURE ANDROID).

Το κατά σε xiaomi είναι να μην κατέχεις τίποτα από το να φλασάρεις ρομ ώστε να βάλεις καμιά ελληνική και να μην έχεις κινέζικες εφαρμογές. Βέβαια από την άλλη δεν είναι δύσκολο. Εσύ αποφασίζεις.

 

ειμαι πανασχετος με φλασαρισματα, ρουταρισματα, κλπ!

θελω να βαλω την sim και να παιξουν ολα με την μια!

Link to comment
Share on other sites

φρόντισε να τους μάθεις τους λόγους, γιατί το μπάτζετ σου είναι μόνο για xiaomi.

xiaomi note 3 PRO (στα 175 ευρώ pre-sale η έκδοση με 16GB και μία sim+sd ή 2sim) μάλιστα...;)

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να αγορασω το Oneplus 2 αλλα βλεπω πως η τιμη του lg g4 εχει πεσει πολυ και συνεχιζει να πεφτει ειναι καλο κινιτο μεχρι τωρα το μονο αρνητικο που ακουσα ειναι οτι τελειωνει γρηγορα ( λογικο με την αναλυση που εχει) .

 

Υπαρχει κανα αλλο κινιτο στα 350 (περιπου ευρω και κατω που να ειναι το ιδιο καλο?) Μεχρι τωρα ειδα το xiaomi mi4 ,mi5. και ισως το samsung galaxy a5 2016 αλλα δεν εψαξα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παντελή μαζί σου για τα κινέζικα,απλά νομίζω πως "επίσημα" πλέον η Huawei έχει μπει στην κατηγορία sammy,lg μιας και οι προτάσεις τις είναι ολοκληρωμένες με φοβερό desing,ποιότητα και χαρακτηριστικά! :) (Αντίθετα το s5 πολύ πλαστικούρα το άτιμο!)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου θα το έπαιρνα το LG G4 στα 350.

 

To OnePlus έχει μέτρια κάμερα (ενώ στα ίδια λεφτά παίρνεις την κάμερα του G4...).

 

Tο A5 2016 είναι κινητό με χαρακτηριστικά/επιδόσεις αξίας μικρότερης των 350 ευρώ (Snapdragon 615 και 2gb RAM είναι max 200 ευρώ, ειδικά όταν υπάρχουν στα 250 και 300 κινητά με Snapdragon 801 και 805 με 2gb και 3gb RAM).

 

Tα Xiaomi είναι καλές λύσεις αν έχεις βρει το κατάλληλο deal.

Link to comment
Share on other sites

Ότι τελειώνει γρήγορα έλεγα και εγώ αλλά την τελευταία φόρτιση την "τελείωσε" σε 24 ώρες με 4.5 ώρες οθόνη και άλλες 5 ώρες υπόλοιπο. Περίπου 17% να απομένει.

Τώρα κατεβαίνει και το update που τα καλυτερεύει λίγο. Το δικαρτο έχω

Link to comment
Share on other sites

O,τι ειπε κι ο demakhs

Τα xiaomi ειναι απο τις καλυτερες (αν οχι οι καλυτερες) vfm επιλογες και δεν εχεις κανενα απολυτως λογο να μην την θες, ειναι πολυ καλη και αξιοπιστη εταιρεια

Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω φίλε, αυτή η ανάγκη αλλαγής υπάρχει, ειδικά αν ασχολείσαι και βλέπεις κάθε μέρα τι καινούργιο παίζει.

Αν θες την γνώμη μου όμως,απο την στιγμή που είσαι ευχαριστημένος με το κινητό που έχεις τώρα μην αλλάξεις.

 

Εγώ έχω το meizu mx3 λίγο παραπάνω από 1 χρόνο και τον τελευταίο καιρό μου είχε καρφωθεί να το αλλάξω. Αλλά γιατί να ξοδέψω χρήματα έτσι από τη στιγμή που ικανοποιεί αρκετά καλά την χρήση που κάνω? :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ωραίο και δυνατό σε επιδόσεις το S6, αλλά διαβαζω ότι έχει μικρή αυτονομία. Αν σε ενοχλεί αυτό μπορείς πάντα να πάρεις ένα p8 lite dual
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι τι Α5, το καινούριο βέβαια είναι εκτός του budget που φαντάζομαι ότι έχεις. Εναλλακτικά στα 160-170 ευρώ το J5 είναι πιο καινούριο, με παρόμοιες επιδόσεις αλλά χάνει στο design. Τώρα αν μπορείς να πας και σε G3 θα ήταν κορυφή βέβαια
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...