Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως λεει και ο τιτλος ψαχνω για ενα φθηνο και καλο κινητο απο Κινα με οθονη 5"

και τιμη μεχρι 70-80 ευρω.

Απ οτι διαβαζω tο Χ5 ειναι μια πολυ καλη επιλογη, οπως και το Οukitel.

H χρηση θα ειναι πολυ λιγες κλησεις και sms, social media (Instagram,Pintrest),

μουσικη από youtube.

Δεν με ενδιαφερει το 4G και η πολυ μεγαλη μπαταρια.

Edited by GeorgeKa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την προηγούμενη βδομάδα παρέλαβα το Χiaomi Mi4c.

Το θέμα μπορεί να κλείσει

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα γελαω με την αυτονομια του p8,παρε m2 που

ειναι απτα πιο ισχυρα σε συνολο της κατηγοριας του.

πλαστικο ,ομορφο,κουμπωνει στο χερι με καπυλες ομορφες

σαν ενα μεγαλo 5c αιφον σκεψου,ξεχνα τα περι ποιοτητας ,ειναι ΜΕΙΖΟΥ ,τελος!

 

κ3 νοτε με φωτογραφικαρα κ καλη ρομ

νοτε 2 ξιαομι με χ10

εναλλακτικα

 

εγω κ3 ή μ2 επαιρνα,εχω καλεςεμπειριες απο αναβαθμισεις οτα μειζου,ενω τα ξιαομι με

ξενισαν με τα οτα τους 2-3 φορες,bugs κλπ

κ3 για φωτο κ μ2 για αναβαθμισεις κ ομορφια επιλεγεις..

 

μ2 μινι κραταω εγω ε!

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

αφου ενδιαφερεσαι να γκουγκλαρεις,να μαθεις.η ερωτηση σου ειναι ανυποστατη,δεν ξερεις τι θα πει η μετρηση σαρ,οποτε .........

 

τεσπα τυχαινει να το κατεχω μετα απο καλο ψαξιμο.

 

το σαρ ειναι για ως λιγα ,2-3 εκατοστα απο σωμα.

κολλητα στο σωμα προβλημα

1 εκ απτο σωμα ας πουμε 40% λιγοτερη ακτινοβολια

 

γενικα με μεγαφωνο 10 εκατοστα απο κεφαλι,δεχεσα το 1% του σαρ=αμελητεο..

 

εχω το 640 xl κιολας,παρτο αλλα αν δε βαλεις τα w10 preview ,fast updates ειναι αργο.

με τα preview δινει πονο για 1 ραμ..

 

και δεν ειναι συγχρονως το σαρ κεφαλι κ σαρ σωμα...διαβασε τααααα

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όπως βλέπετε και από τον τίτλο κατέληξα σε αυτά τα δύο.

Το meizu δεν το έχω δει και δεν ξέρω πως είναι από ποιότητα κατασκευής σε αντίθεση με το huawei που το έχω δει και από κοντά. Θα ήθελα την γνώμη σας ίσως και κάποια πρόταση ευχαριστώ.

Specs

οθόνη 5 - 5,5 ιντσες

Μνήμη 2gb και πάνω

εσωτερική 16gb και πάνω

8πυρινο

Κάρτα sd απαραίτητα

Έχω το m2 note και έχει περάσει από τα χέρια μου το p8 lite.

Το meizu με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο από ποιότητα, οθόνη, αξιοπιστία και ταχύτητα. Δεν θα το άλλαζα πραγματικά με κανένα άλλο πλέον!

To Huawei για όσες μέρες το κράτησα δεν με ικανοποίησε από οθόνη και μπαταρία (Δεν έβγαζε μέρα).

 

Και τα δύο κινητά που αναφέρεις έχουν ένα αρνητικό : θα πρέπει να διαλέξεις ή 2 κάρτες SIM ή μια SIM και κάρτα sd.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μαθω απο καποιον χρηστη του συγκεκριμενου κινητου αμα αξιζει.

 

Και γιατί δεν ρωτάς στο thread?

 

http://bfy.tw/2ewK

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω βοηθεια

εχω το coolpad ''5'' 1 χρονο και δεν ειμαι ευχαριστημενος

Σκεφτομαι να παρω το xiaomi '5,5'

αυτο που με προβληματιζει ειναι

εχει καλη μπαταρια ??

root εγω δε ξερω να κανω,,,και δε θελω να κανω ...θα ειναι ενταξει το κινητο ????η αν δε κανω ρουτ καποιες εφαρμογρε δε θα δουλευουν καλά και ποιες??

να το αγορασω απο κινα???κ σε ποιο σαιτ???η μηπως απο ebay που ειναι ποιο ακριβά ή απο ΕΛΛΑΔΑ που ειναι ακόμα ποιο ακριβά

Υπαρχουν διαφορές εκτός από τη τιμή????

Μηπως να αγορασω κατι αλλο???

εχετε να προτεινετε κατι αλλο με 5,5 ιντσες???

Θελω να το κρατησω καποια χρονια

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην κοιτάς τα νούμερα του antutu.το θέμα είναι να σε ικανοποιεί στην εμπειρία χρήσης του και ας βγάζει λιγοτερα νουμερα στο antutu.προσωπικά θα ήμουν ανάμεσα σε meizu και vodafone.meizu είχα το m1 note το οποίο ήταν άψογο.το m2 note το θεωρώ μια μικρή υποβάθμιση σε σχέση με το πρώτο μοντέλο αλλά εξίσου καλό κινητό.περνά και μια βόλτα από vodafone να δεις το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω ως κάτοχος του xiaomi. Αγορά από Κίνα από το vickmall, δεν υπάρχει λόγος να δώσεις +100€ για αγορά από Ελλάδα, είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα. Το κινητό αν θες έρχεται rooted, δεν χρειάζεται να κανείς κάτι εσύ. Από εκεί και περα μπορείς πανευκολα να το αναβαθμίσεις. Απλα περνάς το αρχείο με την ρομ που θες μέσα στο κινητό, ανοίγεις την εφαρμογή του update κι όλα γίνονται μόνα τους. Η μπαταρία εμένα με μια σιμ, ανοιχτά δεδομενα/wifi πάντα, φωτεινότητα αυτόματη στη μέση περίπου, κρατάει μια μέρα εύκολα. Συνήθως έχω 3.30 έως 4 ώρες οθόνη, το φορτιζω μια φορά τη μέρα προσωπικά. Όταν το πάρεις, έχει κάποια σημεία να προσεξεις. Πχ για να δουλέψουν οι ειδοποιήσεις στο viber, whatsapp κλπ, έχει 3-4 σημεία που πρέπει να σεταρεις. Επίσης εγώ άλλαξα και την εφαρμογή για τα sms για να στελνω εύκολα 160 χαρακτήρες. Για τα 150€ αξίζει. Για 250+ που έχει Ελλάδα, δεν θα το έπαιρνα. Αν δεν θες να ασχοληθεις καθόλου και θες κάτι out of the box να δούλευει άψογα, πάρε κάτι από Ελλάδα, αλλά κοντά στα 250-270€, όπως το moto g 3rd gen (16gb/2gb ram) ή το lg g3. Αν είσαι περιορισμένος στα 150€, είναι πολύ καλό vfm το xiaomi.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να τους πεις να στο στείλουν ήδη root στα σχόλια, αν και δεν θα σε εξυπηρετήσει κάπου ουσιαστικά. Μην σε αγχωνει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα...ψαχνω ενα καλο κινητο,τα χρηματα δεν ειναι θεμα,απλα ψαχνω να συνδυαζει τα εξης..

-αξιοπρεπης καμερα,αν ειναι δυνατον με OIS

-τουλαχιστον 3 GB RAM

-τουλαχιστον μια FHD οθονη,αλλα και καλυτερη να ειναι δεν υπαρχει θεμα φυσικα...

-υπαρξη ραδιο και NFC γιατι τελευταια βλεπω οτι πολλες εταιριες δεν τα συνδυαζουν

-αν γινεται,στα παραπανω μια καλη μπαταρια να ανταπεξερχεται σε κανονικη χρηση

-τελευταιο,να εχει καλο ηχο η συσκευη...αν γινεται να μην ειναι στην πλατη το/τα ηχεια και χανεται η ενταση!

 

Τα παραπανω τα βρηκα περιπου στο HTC M9...αλλα με αποθαρρυνε η μετριες (τουλαχιστον) κριτικες που πηρε η καμερα του!

 

Αλλη προταση?

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Το ποσό που διαθέτω είναι 400 ευρώ η χρήση που κάνω έχει πολλές ώρες οθόνης για browsing με 4g και wi-fi και απαραίτητη προϋπόθεση να βγάζω την μέρα με την μπαταρία.Ανάμεσα σε αυτά τα 2 αν και προτιμώ το huawei με προβληματίζει αν τα 2gb είναι αρκετά και sto lg η μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Το blue topaz μου φαίνεται πολύ ψεύτικο. Το gold είναι σκέτο κόσμημα. Δεν είναι τόσο χρυσό, όσο μπεζ.
Link to comment
Share on other sites

Αφού η μπαταρία είναι προταιρεότητα, πας για Huawei (ανάμεσα στα δυο).

 

Αν είσαι οκ με τις 5" σε 1080p υπάρχει και το Ζ3 που κατρακυλάει η τιμή του σιγά σιγά. Αυτονομία 2 ημερών ή μιας μέρας με άπειρο screen on time.

Link to comment
Share on other sites

Το meizu το έπιασα στο puplic Και δεν μου αρέσε φαντάσου ότι θα προτιμούσα το Lenovo 7000όπως το δούλεψα για λίγο ,το Vodafone το είδα και αν δεν ήξερα για το χαμηλό αντουτου θα το προτιμούσα απο αυτά Και εμφανισιακά αλλά και σε γρηγοραδα ήταν σφαιρα..εχω βάλει στην λίστα και το κ3note επειδή το 7000 μου άρεσε αλλά θα πρέπει να το ρουταρο Και δεν έχω ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

Αφού η μπαταρία είναι προταιρεότητα, πας για Huawei (ανάμεσα στα δυο).

 

Αν είσαι οκ με τις 5" σε 1080p υπάρχει και το Ζ3 που κατρακυλάει η τιμή του σιγά σιγά. Αυτονομία 2 ημερών ή μιας μέρας με άπειρο screen on time.

 

Θες μπαταρία;;;κατευθείαν στο mate 7.επίσης δεν χάνεις και κάτι να ρίξεις μια μάτια και στο lenovo vibe z2 pro.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε τι κινητακι να παρω:

1) Xiaomi Mi4C MI 4C 3GB 32GB Smartphone 4G FDD-LTE 64-Bit Snapdragon 808 Hexa Core 1.8GHz

2) MEIZU Pro 5 3GB 32GB Smartphone 5.7 Inch AMOLED Screen SAMSUNG Exynos Δεν ξέρω αν μπορω να το αγορασω ακομα.

3) MEIZU MX5 4G LTE Smartphone MTK6795 2.2GHz Octa Core 5.5 Inch FHD Screen 32GB ROM Android 5.0

4) OnePlus 2 /OnePlus Two 4G Android 5.1 Touch ID 4GB 64GB Snapdragon 810 Octa Core 64bit 1.8GHz 5.5

5) LG G4 Από skroutz?

Επειδη θα δωσω στα 400 ευρω, μην πανε αδικα!

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω την γνωμη σας

 

Είναι χωρίς Play Store και νομίζω ζητάει αρκετά χρήματα με τα ίδια χρήματα φέρνεις ένα Doogee X5 Pro και είσαι άρχοντας.

 

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-doogee-x5-4g-galicia-2gb-16gb

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...