Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείται πως θα περιμένω μέχρι να βγούν τα καινούργια νέξους,αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος...Αν μπορούσα θα έπαιρνα το Χ style με κλειστά μάτια,αλλά ξεφευγουμε σε τιμή.Μια απο τα ίδια για το oneplus 2,πολλά χρήματα.Για το 1 ψήνομαι να σ πω την αλήθεια...

Θα κοιτάξω και τα xiaomi πάντως...

 

Giannis_95,και δεν με τρελλαίνει το G4,αλλά είναι και αρκετά παραπάνω απ το μπάτζετ μου..

Ευχαριστώ και τους 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στον αδερφό μου έχω πάρει το l90 και στην κοπέλα μου το g3s mini.

 

Συνεπώς θα σου πρότεινα να πας στο g4c λόγω μεγέθους και ανάλυσης οθόνης. Τώρα ως προς το ρολλαρισμα αν το g4c ειναιείναι όπως τα άλλα δεδομένου του πανομοιότυπου hw να περιμένεις να είναι λίγο laggy.

Link to comment
Share on other sites

Το G4c σαφως και ειναι καλυτερη επιλογη. Εκτός του οτι είναι συνολικά καλύτερη συσκευή η λογική λέει πως θα εχεις και καλύτερη μελλοντική υποστήριξη. Το g2 μινι είναι πλεον αρκετά παλιο...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έφτασε η στιγμή να αλλάξω κινητό και εγώ. Είμαι ανάμεσα στα LG g2 και g3 αλλά δεν ξέρω ποιο να επιλέξω.

Βασικά διαβάζοντας κατέληξα στο g2 αλλά τώρα είναι στην ίδια τιμή περίπου με το g3 και γι αυτό θέλω λίγη βοήθεια.

Ξέρω ότι το G3 είναι λίγο καλύτερο απλά διάβασα για ένα πρόβλημα που είχε και έκλεινε μόνο του και γι αυτό είμαι διστακτικός.

Ποιο μου προτείνετε από αυτά;

Υπάρχει κάποια άλλη συσκευή που μου προτείνεται σε αυτά τα λεφτά; (μέχρι 340-350 ευρώ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα το μοντελο του G2 που προοριζεται για Ευρωπη ειναι το D802 οποτε δεν θα εχεις εγγυηση, ανιστοιχα για το G3 ειναι το D855.

+ αυτο που ειπε ο adversus

 

για την εγγυηση δεν με ενδιαφερει και τοσο οσο το να δουλευει στην ελλαδα κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλημέρα σας...:)

 

Όπως γράφω και στον τίτλο,ψάχνω-μελετώ 2-3 μέρες για την αναγκαστική νέα μου αγορά smart αλλά μόνο με android...

Πήρα μια γενική ιδέα του τι παίζει,εφόσον είμαι παλιός,και φιλοξενήθηκα πολλές φορές στο παρελθόν στο myphone...

Το κακό είναι ότι έπαψα να ασχολούμαι από το 2011,και έχω χάσει πολλά επεισόδια,έμεινα πίσω αρκετά,οπότε θέλω βοήθεια.

 

Στην αρχή κοίταξα Sony Xperia Z3 compact για λόγους τιμής,μετά κρυφοκοίταζα και το z3,αλλά έμαθα ότι έχουν προβλήματα,και δεν σε ακούν καλά,λόγω Αδιαβροχοποίησης αλλά και ότι βγαίνει και η σειρά z5,είπα να ανεβάσω το ταβάνι μου και κοίταξα LG G4 και Samsung Galaxy S6,το s6 το έχει και φίλος και είδα καλή ποιότητα,αλλά πολύ κακή μπαταρία ενσωματωμένη,παρόμοια πράγματα διάβασα και για το G4,που το θέμα της μπαταρίας φτιάχνεται αλλά ετοιμάζουν το G5,η τελευταία μου εμπειρία με LG KM900 arena ήταν...λίαν επιεικώς απαράδεκτη,όλη μέρα flash.

 

Αυτά είναι παιδιά έκανα μια εισαγωγή για να καταλάβετε το μπέρδεμα μου,δεν με ενδιαφέρουν windows και ios είμαι λάτρης android,και από το κινητό ζητώ καλή κάμερα+video ειδικά νυχτερινής λήψης,smooth εργονομικό organizer,λόγω δουλείας,καλό σήμα και μικρόφωνο-ακουστικό,και ομαλή λειτουργία,πήγα και σε ένα κατάστημα για να τα δω από κοντά,το z3 compact μου καθόταν ποιο καλά στο χέρι,το G4 λόγω μικρών χεριών,ο αντίχειρας μου ήταν εκτός εμβέλειας,ως προς τις ίντσες.

Το budget μου είναι 500€ με σκεπτικό να με καλύψει 3+χρόνια.

 

Αυτά είχα να πω και βασίζομαι στην βοήθειά σας,γιατί έχω μπερδευτεί με όλα αυτά,και εικάζω πως αν συνεχίσουν κατά αυτόν τον τρόπο να μεγαλώνουν τις ίντσες,θα χρειαζόμαστε μεταμόσχευση χεριού...:help:

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη αν σας κούρασα.

Πάντα φιλικά Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

προκειται να αγορασω κινητο συντομα.το g4 φαινεται να πληρει ολες τα προαπαιτουμενά μου (αν κ θα το προτιμουσα στις 5.2 ιντσες).θέλω ομως τη γνωμη σας για την ποιοτητα του fhd video στο g4,(οχι του uhd,καθως δεν προκειται να το χρησιμοποιω).

η ποιοτητα ειναι ικανοποιητικη?ειναι αριστη?

αν καποιος εχει εμπειρια, ειναι το ιδιο καλη ή και καλυτερη σε συγκριση με s6,s5,note 4?(οι αλλοι συνυποψηφιοι)

Ευχαριστω!

Edited by dubio
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις από
αν και το G4 το αδικη εχει οπτικο σταθεροποιητη (και το εχει βγαλει σαν επιλογη) και φαινεται λες και εχει παρκισον ο τυπος!! Για μενα μην κοιτας Samsung (παρε το G4 με κλειστα ματια) με το που βγει το S7 θα αρχησουν τα προβληματα σε επομενη αναβαθμιση οπως εχει κανει και με το S3 και S4 ενω στο G2 τρεχει οπως ετρεχε την πρωτη μερα και καλυτερα!! Τωρα εχει σειρα το S5 και θα το δεις!! Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ψάχνω για κινητό γύρω στα 200-230€

 

Έκανα μια έρευνα αγοράς και βρήκα τα εξής μοντέλα

 

 

 

 

Και έχω τις εξής απορίες:

  1. Γίνεται ακόμα να μεταφέρεις χρήματα σε paypal (μέσω paypal balance) ?
  2. Αξίζει να αγοράσω το lenovo k3 note απο το σκρουτζ για 70Ε παραπάνω? (π.χ αυτό από το Minideal έχει εφαρμογες google?)
  3. Πιο προτείνετε από σκρουτζ, από minideal και γενικά?
  4. Υπάρχει κάποιο άλλο καλό μοντέλο σε τέτοια τιμή/κάποιο άλλο αξιόπιστο κατάστημα;

 

Θέλω:

  • Ένα δυνατό κινητό (για παιχνίδια όπως HS)
  • Αρκετά καλή μπαταρία
  • Σχετικά καλή μπροστινή κάμερα
  • Google εφαρμογές

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

 

Στις γενικές ερωτήσεις σου,ναι μπορείς να αγοράσεις μέσω paypal balance,αφού μπορείς γιατί να δώσεις 70€ εξτρά εδώ; πάνε πιες τα σε καφέδες.

Έχω ακούσει τα απίστευτα λόγια (θετικά για το ΝΟΤΕ) οπότε όρμα κατά εκεί.

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις από
αν και το G4 το αδικη εχει οπτικο σταθεροποιητη (και το εχει βγαλει σαν επιλογη) και φαινεται λες και εχει παρκισον ο τυπος!! Για μενα μην κοιτας Samsung (παρε το G4 με κλειστα ματια) με το που βγει το S7 θα αρχησουν τα προβληματα σε επομενη αναβαθμιση οπως εχει κανει και με το S3 και S4 ενω στο G2 τρεχει οπως ετρεχε την πρωτη μερα και καλυτερα!! Τωρα εχει σειρα το S5 και θα το δεις!!

 

Τωρα προβληματιστηκα.καί τα δυο μου φαινονται πιξελιασμενα.ασε που του g4 μου φαινεται πιο σκοτεινο.πραγματικα σαν παρκινσον παντως:)

δηλαδη ετσι ειναι το fhd video στα καλα κινητα?ισως περιμενα περισσοτερα.χμμ..

Link to comment
Share on other sites

ο τιτλος τα λεει ολα παιδια.. παω βουρ για λετβ αφου εχει καλυτερη ραμ και μου αρεσει πιο πολυ εμφανισιακα. μονο θεμα η μη επεκτασιμη μνημη αλλα πιστευω θα το παλεψω. Ποια ειναι η γνωμη σας?
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως σου φαινεται μικρη η ραμ; Με 20 εφαρμογες που λες οτι εχεις μια χαρα σου ειναι.. Βασικα μια χαρα σου ειναι το 5c που δεν σε καλυπτει ;
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω ενα κινητο με μικρη οθονη. Μικροτερη απο 4´´ αν γινεται γιατι κουραστηκα απο τα τερατα. Θελω να μην εχει κολληματα να εχει καλη μπαταρια( να βγαζει απαραιτητα μερα με 3γ ανοιχτο) και να εχει εξιοπρεπη καμερα. Αν εχετε κατι να προτεινετε θα μαι ευγνωεμων
Link to comment
Share on other sites

Γενικά εννοείται το Letv l1 είναι καλύτερο κι όχι μόνο στη ραμ αλλά και στην ποιότητα κατασκευής

Αλλά προσωπικά θα κοιτούσα και το κατα πόσο έχει υποστήριξη στα updates...

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως σου φαινεται μικρη η ραμ; Με 20 εφαρμογες που λες οτι εχεις μια χαρα σου ειναι.. Βασικα μια χαρα σου ειναι το 5c που δεν σε καλυπτει ;

 

Την ίδια ram θα έχει με το 6αρι αλλά όσο να ναι είναι μικρή η οθόνη του 5c αν έχεις συνηθίσει τις 4.7

Link to comment
Share on other sites

Τωρα προβληματιστηκα.καί τα δυο μου φαινονται πιξελιασμενα.ασε που του g4 μου φαινεται πιο σκοτεινο.πραγματικα σαν παρκινσον παντως:)

δηλαδη ετσι ειναι το fhd video στα καλα κινητα?ισως περιμενα περισσοτερα.χμμ..

 

Δεν είναι να προβληματιζεσαι απλά μερικά σιτε χαντακονουν κάποιες συσκευές για να κερδίζουν πελάτες οι άλλες εταιρίες.... Όσο για το αν σου φαίνεται πιξελιασμενα είναι επειδή είναι σε μικρή μορφή για να χωράνε και τα δύο βίντεο!! Το g4 έχει πιο φυσικά χρώματα το s6 έχει πιο κορεσμενα!! Για το παρκισον που φαίνεται γίνεται γιαυτό που σου είπα έχει επιλογή για οπτικό σταθεροποιητη κάμερας που στην προκειμένη περίπτωση το έχει βγάλει (εδώ κολλάει να χαντακοσουν) και πάει έτσι αν δεις αλλά βίντεο στο YouTube μόνο το τονίζω μόνο από το g4 θα το καταλάβεις!! Οποία συσκευή και να πάρεις θα σε κάλυψη απόλυτα απλά σκέψου ότι το S6 έχει καλύτερο hardware και καλύτερη οθόνη και καλύτερη ποιότητα κατασκευής απο το G4 ενώ το G4 έχει χαμηλότερη τιμή στο σκρουτζ έχει αποσπομενη μπαταρία και επέκταση μνήμης και ραδιόφωνο που αν σε ενδιαφέρουν έστω και ένα από αυτά πας με κλειστά μάτια στο G4 γιατί το S6 δεν έχει τίποτα από αυτά!! Το G4 τρέχει τόσο αποβληματιστα όσο και το S6!!

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι να προβληματιζεσαι απλά μερικά σιτε χαντακονουν κάποιες συσκευές για να κερδίζουν πελάτες οι άλλες εταιρίες.... Όσο για το αν σου φαίνεται πιξελιασμενα είναι επειδή είναι σε μικρή μορφή για να χωράνε και τα δύο βίντεο!! Το g4 έχει πιο φυσικά χρώματα το s6 έχει πιο κορεσμενα!! Για το παρκισον που φαίνεται γίνεται γιαυτό που σου είπα έχει επιλογή για οπτικό σταθεροποιητη κάμερας που στην προκειμένη περίπτωση το έχει βγάλει (εδώ κολλάει να χαντακοσουν) και πάει έτσι αν δεις αλλά βίντεο στο YouTube μόνο το τονίζω μόνο από το g4 θα το καταλάβεις!! Οποία συσκευή και να πάρεις θα σε κάλυψη απόλυτα απλά σκέψου ότι το S6 έχει καλύτερο hardware και καλύτερη οθόνη και καλύτερη ποιότητα κατασκευής απο το G4 ενώ το G4 έχει χαμηλότερη τιμή στο σκρουτζ έχει αποσπομενη μπαταρία και επέκταση μνήμης και ραδιόφωνο που αν σε ενδιαφέρουν έστω και ένα από αυτά πας με κλειστά μάτια στο G4 γιατί το S6 δεν έχει τίποτα από αυτά!! Το G4 τρέχει τόσο αποβληματιστα όσο και το S6!!

 

Με ενδιαφερουν ολα αυτα κ γιαυτο τεινω προς το g4. Σευχαριστω πολυ για το χρονο σου.κεγω το ψυριζω πολυ μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα αν θες ρώτα και στα ανάλογα νήματα να σου πουν για το g4 αυτά που σε ενδιαφέρουν να σαι σίγουρος γιατί κάτι είχα διαβάσει με τις πρώτες παρτίδες που είχαν βγει... Και μην βιαστεις να το πάρεις κάθε μέρα πέφτει και σχεδόν από 3-5€ λογικά τέλη Οκτωβρίου θα είναι ακόμα πιο φθηνό ;)
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

Λοιπόν κάτω από 4'' δεν πρόκειται να βρεις εύκολα και αν βρεις θα είναι πριν το 2013 οπότε σου προτείνω το Sony Xperia Z1 Compact που έχει και μπαταρία, είναι γρήγορο και έχει και καλή κάμερα αλλά είναι 4.3''..

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το nexus ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί και μέχρι να έρθει και να δούμε πόσο θα έχει τα περάσει λίγος καιρός. Θα το προτιμούσα έναντι του 66, πέραν λειτουργικού που είναι προσωπικό θέμα και λόγω εγγύησης. Εγω τα έδινα 400 για ολοκαίνουριο και με δύο χρόνια εγγύηση πάρα για μεταχειρισμένο και ένα χρόνο εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε τα νέα nexus εμπειρία pure android δεν υπάρχει καλύτερη και υποστήριξη google για τα χρόνια που θες!

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

παντως θεωρω τη δυνατοτητα ληψης uhd στο κινητο λιγο περιττη.υπαρχει εδω και 1,5-2 χρονια ως feature τη στιγμη που η συντριπτικη πλειοψηφια των καταναλωτων δεν διαθετει τον αναλογο εξοπλισμο για την αναπαραγωγη τους(tv,laptop klp).ασε που ειναι δυσχρηστο απο αποψη μεγεθους κ μεταφορας.δεν θα ηταν καλυτερο να εξαντλουσαν οσο γινεται την ποιοτητα του fhd? τεσπα,πολλα ειναι αυτα που ο καθενας μπορει να θεωρει περιττα ή οχι. ναι, περιμενω να πεσει ακομα λιγο κ θα το χτυπησω,εκτος κ αν βρω καμια καλη αγγελια πωλησης μεταχειρισμενου.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις το nexus 5X λόγω διαστάσεων. Θα φοράει τον ίδιο επεξεργαστή με το G4. Μπορείς εύκολα να το προσαρμόσεις στα γούστα σου (organizer κ.λ.π.), αλλά δεν ξέρω πώς θα είναι η κάμερα. Πάντως η κάμερα του G4 είναι φοβερή. Έστω και μια μικρή πηγή φωτός να υπάρχει στον χώρο θα σου βγάλει την φωτογραφία σαν να είναι ημέρα. Το s6 από ότι λένε οι μετρήσεις των ειδικών έχει την καλύτερη κάμερα σε smartphone αυτή την στιγμή. Με το G4 να ακολουθεί κατά πόδας.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολύ καλές προτάσεις από Huawei, xiaomi και meizu.

 

Υ.Γ. Εγώ θα έπαιρνα το G4, αλλά έχω μεγάλα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...