Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την πέρασα πριμ από λίγο.

Σίγουρα απέκτησε την σπιρταδα που του έλειπε, αποτελέσματα κάμερα δεν έχω δει ακόμα αλλά σαν εφαρμογή ανοίγει σαφώς ποιο γρήγορα.

Το μόνο μεγάλο φάουλ μέχρι στιγμής για μένα είναι το ξεκλείδωμα με δαχτυλικο αποτύπωμα. Επειδή έχω θήκη πρέπει να το πετύχεις ακριβώς πράγμα πολύ δύσκολο και από την στιγμή που δεν θα πιάσει με την μια,αναγκαστικά πρέπει να βάλω κωδικό. Ενώ πριν έπιανε 9 στα 10 κι όταν δεν έπιανε, στην οθόνη κλειδώματος σου επέτρεπε να ξανά δοκιμάσεις, ενώ τώρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την πέρασα πριμ από λίγο.

Σίγουρα απέκτησε την σπιρταδα που του έλειπε, αποτελέσματα κάμερα δεν έχω δει ακόμα αλλά σαν εφαρμογή ανοίγει σαφώς ποιο γρήγορα.

Το μόνο μεγάλο φάουλ μέχρι στιγμής για μένα είναι το ξεκλείδωμα με δαχτυλικο αποτύπωμα. Επειδή έχω θήκη πρέπει να το πετύχεις ακριβώς πράγμα πολύ δύσκολο και από την στιγμή που δεν θα πιάσει με την μια,αναγκαστικά πρέπει να βάλω κωδικό. Ενώ πριν έπιανε 9 στα 10 κι όταν δεν έπιανε, στην οθόνη κλειδώματος σου επέτρεπε να ξανά δοκιμάσεις, ενώ τώρα όχι.

Σχετικα με το αποτυπωμα, υπαρχει καποιος περιορισμος ΓΕΝΙΚΑ στην 6 που για να δουλεψρε απαιτει να μην εχει κλειδωθει η οθονη με gesture. Αν λοιπον χρησιμοποιεις καποια εφαρμογη για κλειδωμα της οθονης (πχ nova με gesture κλπ) τοτε, μετα την αναγνωριση του αποτυπωματος, θα σου ζηταει και το πιν. Αν κλειδωνεις την οθονη ομως, με το κουμπι, τοτε κανενα προβλημα. Αυτο ειναι καινουριο φρουτο του android (διαβαζω οτι και στα νεξους το ιδιο ισχυει) και δεν εχει να κανει ειδικα με τη σονυ και το Ζ5.

Περαν αυτου, το αποτυπωμα λειτουργει ισως και καλυτερα απο πριν, κανενα προβλημα.

 

Το μονο bug που εχω εντοπισει ειναι με το small apps tray, που πεφτει πανω στα on screen buttons. (το ανεφερα και πιο πανω). Αυτο συμβαινει μονο οταν απο το μενου ρυθμισεις>προσβασιμοτητα> υπηρεσιες , καποιος βαλει στο <ενεργο> καποια υπηρεσια.

Σπαστικο, αλλα οκ, τουλαχιστον βρηκα (μονος μου) την πηγη του προβληματος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω αλλάξει κάτι και δεν έχω άλλο gesture, η λειτουργία του σίγουρα έχει αλλάξει που έγινε ποιο ευαίσθητη και δεν σου δίνει την δυνατότητα να ξανά δοκιμάσεις αν δεν πιάσει με την μία.

Αύριο μπορεί να του κάνει clean install,θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω αλλάξει κάτι και δεν έχω άλλο gesture, η λειτουργία του σίγουρα έχει αλλάξει που έγινε ποιο ευαίσθητη και δεν σου δίνει την δυνατότητα να ξανά δοκιμάσεις αν δεν πιάσει με την μία.

Αύριο μπορεί να του κάνει clean install,θα το δω.

Μάλλον να του κάνεις.

99% των θεμάτων οφείλονται σε μη καθαρή εγκατάσταση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

εχει ξανα αναφερθει οταν μας ερχεται νεα εκδοση του λειτουργικου κανουμε παντα ενα backup και κανουμε παντα καθαρη εγκατασταση για να αποφυγουμε προβληματα και καταπυπα απο το προηγουμενο λογισμικο ακομα και εγω που θα δοσω το Ζ θα του ξανα κανω μια καθαρη εγκατασταση και μετα οχι πληρη επαναφορα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σκέφτομαι για αγορά μεταξύ z5 και z5 premium.

Η ερώτηση είναι ότι βολεύει στην χρήση το μεγάλο ή καλύτερα να πάω στο κανονικό ?

Edited by djpar
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σκέφτομαι για αγορά μεταξύ z5 και z5 premium.

Η ερώτηση είναι ότι βολεύει στην χρήση το μεγάλο ή καλύτερα να πάω στο κανονικό ?

 

για 0.3 ιντσες διαφορά και μια 4Κ οθόνη που δεν θα την καταλάβεις σχεδόν ποτε σε τόσο μικρό μέγεθος δεν νομίζω οτι αξίζει τον εξτρα όγκο το premium, εκτός αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η λίγο μεγαλύτερη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σκέφτομαι για αγορά μεταξύ z5 και z5 premium.

Η ερώτηση είναι ότι βολεύει στην χρήση το μεγάλο ή καλύτερα να πάω στο κανονικό ?

Το κανονικό υπερτερεί μεταξύ τους.

Καλυτερη αυτονομια,καλυτερο κράτημα,πιο premium feeling με το frosted glass εκτός αν σου αρέσουν καθρέπτες να γεμίζει γλίτσα και δάχτυλιες all time με το πολυ glossy φινίρισμα του Premium.

Απο την αλλη ουτε και το 4K θα το χαρείς παρα ελαχιστα.

Και η τιμη εξισου υπερτερεί το κανονικό.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ζ5 θα σου ελεγα και γω για τους λογους που ειπαν και οι απο πανω. + οτι θεωρω τις γυαλιστερες επιφανειες πολυ κιτς, το frosted glass δειχνει πιο premium και σοβαρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Το premium είναι καλύτερο αν βλέπεις αρχεία βίντεο στο YouTube ή ταινίες σε 4Κ ανάλυση, ή να θες να το συνδυάσεις με vr headset αλλά σε όλες τις άλλες χρήσεις δε βλέπεις καμία διαφορά από το απλό.
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να φύγω από z να πάω σε z5 η δεν θα δω διαφορά. Αλλάζω κυρίως λόγο κάμερας αλλιώς το κινητό κάθετε μια χαρά στην χρήση που κάνω
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να φύγω από z να πάω σε z5 η δεν θα δω διαφορά. Αλλάζω κυρίως λόγο κάμερας αλλιώς το κινητό κάθετε μια χαρά στην χρήση που κάνω

Φαντασου οτι το συγκρινα με Ζ3+ και ειδα αρκετη διαφορα στην καμερα.

Απο την αλλη ομως το OIS παραμενει ελλειψη για τις φωτογραφιες μονο γιατι στο βιντεο δεν υπαρχει καλυτερη σταθεροποιηση στην αγορα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να φύγω από z να πάω σε z5 η δεν θα δω διαφορά. Αλλάζω κυρίως λόγο κάμερας αλλιώς το κινητό κάθετε μια χαρά στην χρήση που κάνω

 

καμία σχέση το ενα κινητό με το άλλο.. εννοείται πως αξίζει να πας στο 5

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έφταιγε η καθαρή εγκατάσταση ή η μη καθαρή της 6 με το πρόβλημα που είχα με την αναγνώριση του δαχτυλικου αποτυπωματος.Αλλά η εφαρμογή screen lock που έχω για το κλείδωμα της οθόνης με την 6 δεν δουλεύει όπως απροβληματιστα μου δούλευε με την 5,μικρό το κακό θα δοκιμάσω κάποια άλλη.

Κάτι άλλο, πως στο καλό επιλέγουμε δικό μας ήχο κλήσης;

Πατάω στο + μέσα στους ήχους μου εμφανίζει λευκή οθόνη και μήνυμα πως δεν βρέθηκε περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έφταιγε η καθαρή εγκατάσταση ή η μη καθαρή της 6 με το πρόβλημα που είχα με την αναγνώριση του δαχτυλικου αποτυπωματος.Αλλά η εφαρμογή screen lock που έχω για το κλείδωμα της οθόνης με την 6 δεν δουλεύει όπως απροβληματιστα μου δούλευε με την 5,μικρό το κακό θα δοκιμάσω κάποια άλλη.

Κάτι άλλο, πως στο καλό επιλέγουμε δικό μας ήχο κλήσης;

Πατάω στο + μέσα στους ήχους μου εμφανίζει λευκή οθόνη και μήνυμα πως δεν βρέθηκε περιεχόμενο.

Μα στο είπα!! Αν έχεις κάποιο άλλον τρόπο να κλειδώνεις την οθόνη, πλην του κουμπιού, μετά σου ζητάει το pin.

Για την επιλογή ήχου, δεν έχει αλλάξει κάτι. Όταν πατάω το + μου βγάζει τη μουσική μου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι δυνατον να περιγραψει καποιος τα βηματα για καθαρη εγκατασταση, ωστε να μην κανω κατι λαθος..

 

Να κανω backup ειναι απαραιτητο; ακομα και αν δεν με ενδιαφερει να χασω κατι;

Link to comment
Share on other sites

Μα στο είπα!! Αν έχεις κάποιο άλλον τρόπο να κλειδώνεις την οθόνη, πλην του κουμπιού, μετά σου ζητάει το pin.

Για την επιλογή ήχου, δεν έχει αλλάξει κάτι. Όταν πατάω το + μου βγάζει τη μουσική μου.

 

Οκ,απλώς πριν λειτουργούσε με την λολι γιαυτό μου έκανε εντύπωση.

 

Αυτό με τους ήχους πάντως δεν το βρήκα,δεν μου εμφανίζει καν την μουσική μου στην εφαρμογή "Μουσική" ενώ έχω μέσα στην κάρτα sd και έπαιζε πριν κανονικά.

Στην βοήθεια που πάτησα από κάτω αναφέρει πως καλό είναι να μεταφέρω μουσική με το media go από τον υπολογιστή έτσι ώστε κατά την διάρκεια μεταφοράς να τα μετατρέπει σε υποστηριζόμενα από την συσκευή αρχεία,είναι δυνατόν;

Πριν δεν είχα πρόβλημα,ενώ άμα πάω στην κάρτα μέσω file explorer και επιλέξω κάποιο κομμάτι μου το παίζει με την 'Μουσική" :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο. Βγαλε και ξαναβαλε την καρτα. Αν εχεις πολλα αρχεια ισως θελει 3-4 λεπτα για να ενημερωθει πληρως.

 

Στην εφαρμογη "αλμπουμ" αραγε, βλεπει τις φωτογραφιες που τυχον εχεις στην καρτα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι το περίεργο.Και στο "άλμπουμ" και στο "βίντεο" εμφανίζει τα αντίστοιχα αρχεία κανονικά....

Θα την βγάλω και θα την ξανά βάλω να δω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι δυνατον να περιγραψει καποιος τα βηματα για καθαρη εγκατασταση, ωστε να μην κανω κατι λαθος..

 

Να κανω backup ειναι απαραιτητο; ακομα και αν δεν με ενδιαφερει να χασω κατι;

 

Το ιδιο κι απο εμενα...

Θα ηθελα κάποιος να μας δωσει οδηγίες για ''καθαρη'' εγκατάσταση καθώς και τα πλεονεκτήματα της.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως "καθαρή" εγκατάσταση κάνουμε όταν πρόκειται να λάβουμε major update.

Με τον τρόπο αυτόν καταφέρνουμε να μην μπλέξουμε τις εκδόσεις μεταξύ τους ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα συμβατότητας ανάμεσα σε εφαρμογές και λογισμικό αφού η νέα έκδοση δεν θα πάει να "κάτσει" πάνω στην παλιά.

Ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για clean install είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από τη συσκευή, έπειτα περνάμε την νέα έκδοση μέσω PC Companion και μετά ξανά επαναφορά μέσω των ρυθμίσεων της συσκευής μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

λέω μετά από 5 χρόνια iOS να γυρίσω στο android, μέχρι να βγει το iPhone 7, μετά βλέπουμε μπορεί να μην θέλω να ξανά γυρίσω :rotfl:

έχετε κάποιο link να δω samples από φωτογραφίες? και γενικά στο manual με λίγο ψάξιμο κτλ βγάζεις καλές?

η κάμερα είναι μόνο που με κάνει να το σκέφτομαι (iPhone 6 έχω, αξιοπρεπή αποτελέσματα χωρίς ρυθμίσεις κτλ), στους άλλους τομείς βλέπω απροβλημάτιστα τρέχει, τώρα που πήρε και την marshmallow ποιος το πιάνει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους χρηστες Ζ5.

Ολες οι απορίες σχετικά με την αναβάθμιση σε ΜΜ και άλλα πολλά είναι λυμένα εδω!

 

http://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z5-Z5-Compact-Z5-Premium/bd-p/xperia_z5

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν και εμένα και εσύ από το πρώτο στο τελευταίο Ζ Σκέψου πως είναι ή σειρά 1 της bmw με την σειρά Ζ5 αλο το ένα αλο το αλο εγώ το πήρα σε λευκό έτσι για διάφορα

 

εγω πηρα ενα λευκο Ζ5

συσκευασια ενα ζευγαρι ακουστικα mh-750

μια προστασιας οθονης ζελατινα

φωρτιστη σε μαυρο χρωμα

και φυλαδια σε ελληνικα

το πηρα απο το κινητομανια που ειχα παρει και το Ζ τωρα ειναι

ξεκινησε να φωρτιζει απο το 55% θα το ανοιξω να το ελενξω με τα διαγνωστικα αυριο θα αλαξω την καρτα απο το Ζ απο Micro σε nano δεν πυστευω να πειραζει που ειπα απο που το πηρα? αν πειραζει να με ενημερωσουν η admin και moder ευχαριστω

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο,:)

Σε μας που το εχουμε παρει πριν τα Χριστουγεννα δεν εβαζαν ακουστικα στη συσκευασια

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...