Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτοχος του Ζ5, εδώ και δύο μήνες, δηλώνω κατευχαριστημένος, το τηλέφωνο είναι άψογο σε όλα!!

TaAakiS

Sony Ericsson Xperia X10mini --> Sony Xperia go --> Sony Xperia Z1 Compact & Sony Smartwatch 2(SW2) --> Sony Xperia Z5

Η visual basic ποτέ δεν πεθαίνει και όλα τα apps ανασταίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω πρόβλημα με το OTG. Δεν παίζει, παρόλο που πατάω και detect usb device.

Το ίδιο καλώδιο με το ίδιο στικ που προσπάθησα σε ένα LG G2 δούλεψε.

Επειδή το κινητό αγοράστηκε πρόσφατα έφαγε 2-3 updates , μάλλον είχε Lolipop,

oπότε το βλέπω να πηγαίνει για clean install. Καμιά ιδέα;

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πρόβλημα με το OTG. Δεν παίζει, παρόλο που πατάω και detect usb device.

Το ίδιο καλώδιο με το ίδιο στικ που προσπάθησα σε ένα LG G2 δούλεψε.

Επειδή το κινητό αγοράστηκε πρόσφατα έφαγε 2-3 updates , μάλλον είχε Lolipop,

oπότε το βλέπω να πηγαίνει για clean install. Καμιά ιδέα;

 

Τι προσπαθείς να συνδέσεις?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια μιας και ανεφερε το παλικαρι παραπανω για το προβλημα συνδεσημοτητας εχω ενα θεματακι αλλα με το μικρο το z5c.

Δε μου διαβαζει το pc με win 10 καθολου το κινητο.εχω βγαλει εχω ξαναβαλει το pc companion τιποτα.ενα samsung της γυναικας μου κανονικα το αναγνωριζει.

Το περιεργο πιο ειναι;σε ενα pc με win7 ολα κανονικα το κινητο το διαβαζουν.

Εχω κατασταλαξει οτι κατι παιζει με τα win 10αλλα τι ρε ****το;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια μιας και ανεφερε το παλικαρι παραπανω για το προβλημα συνδεσημοτητας εχω ενα θεματακι αλλα με το μικρο το z5c.

Δε μου διαβαζει το pc με win 10 καθολου το κινητο.εχω βγαλει εχω ξαναβαλει το pc companion τιποτα.ενα samsung της γυναικας μου κανονικα το αναγνωριζει.

Το περιεργο πιο ειναι;σε ενα pc με win7 ολα κανονικα το κινητο το διαβαζουν.

Εχω κατασταλαξει οτι κατι παιζει με τα win 10αλλα τι ρε ****το;

εμενα το βλεπει κανονικα το Ζ5

Link to comment
Share on other sites

Τι προσπαθείς να συνδέσεις?

 

Ένα USB στικάκι 1GB. To δοκίμασα όπως είπα το ίδιο καλώδιο OTG και το ίδιο στικάκι σε LG G2 και έπαιξε.

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

εμενα το βλεπει κανονικα το Ζ5

 

Και εμενα το εβλεπε κανονικά το pc με τα 10αρια ώσπου μια μερα οχι.για αυτο σπαω το κεφαλι μου που εχει γινει η πατατα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα USB στικάκι 1GB. To δοκίμασα όπως είπα το ίδιο καλώδιο OTG και το ίδιο στικάκι σε LG G2 και έπαιξε.

 

Περίεργα πράγματα...:ninja:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εχει πεσει η τιμη του z3 στα 269 σε ολα τα καταστηματα πλαισιο,κωτσοβολους,μιντια μαρκτ κλπ σκεφτομαι να το παρω. Απο την αλλη με ενδιαφερει και το z5 dual στα 400 .ο πωλητης στο σκρουτζ αναφερει 2 χρονια εγγυησης.... δεν νομιζω ομως οτι εισαγεται ελλαδα απο sony hellas ,αρα με την εγγυηση τι γινεται ? Γνωριζει κανεις? Edited by panosmaldini

[sIGPIC][/sIGPIC]οσο λαθος και να κανει θα επιμενει

o,τι και να του πεις βρισκει απαντηση

ο,τι δικιο και να εχεις το χανεις -τι ειναι??

- Ο Μ***ΚΑΣ ( συχνα αναφερεται και ως ο "ανικητος".. )

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εχει πεσει η τιμη του z3 στα 269 σε ολα τα καταστηματα πλαισιο,κωτσοβολους,μιντια μαρκτ κλπ σκεφτομαι να το παρω. Απο την αλλη με ενδιαφερει και το z5 dual στα 400 .ο πωλητης στο σκρουτζ αναφερει 2 χρονια εγγυησης.... δεν νομιζω ομως οτι εισαγεται ελλαδα απο sony hellas ,αρα με την εγγυηση τι γινεται ? Γνωριζει κανεις?

 

Ισχυει κανονικα. Και εμένα παραεισαγωγή απο Ιταλία ειναι και επισκευάστηκε το white spot που ειχα στην οθόνη χωρίς κανένα προβλημα.

 

update: χμμ..τωρα προσεξα οτι λές για το dual. Πρέπει να το ρωτήσεις. Δεν εισάγεται επίσημα (http://www.sonymobile.com/gr/products/phones/)

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει κανονικα. Και εμένα παραεισαγωγή απο Ιταλία ειναι και επισκευάστηκε το white spot που ειχα στην οθόνη χωρίς κανένα προβλημα.

 

update: χμμ..τωρα προσεξα οτι λές για το dual. Πρέπει να το ρωτήσεις. Δεν εισάγεται επίσημα (http://www.sonymobile.com/gr/products/phones/)

 

Ναι νομιζω θα με ακυρωσουν γιατι η πολιτικη τους ειναι οτι εφοσον δε σας φερνουμε επισημα αυτο το μοντελο δε σας καλυπτουμε με εγγυηση ,δεν εχουμε τα εργαλεια κ την εξειδικευση επισκευης για αυτο το μοντελο κ λοιπες παπατζες..

 

 

Παντως ειναι απιστευτο αυτο με τις αντιπροσωπειες να μη φερνουν τα δυνατα δικαρτα. Οι επαγγελματιες με 2 νουμερα προσωπικο και επαγγελματικο ειναι οι πρωτοι που τα χρειαζονται και οι πρωτοι πουναι διατεθημενοι να πληρωσουν γιαυτο!

Edited by panosmaldini

[sIGPIC][/sIGPIC]οσο λαθος και να κανει θα επιμενει

o,τι και να του πεις βρισκει απαντηση

ο,τι δικιο και να εχεις το χανεις -τι ειναι??

- Ο Μ***ΚΑΣ ( συχνα αναφερεται και ως ο "ανικητος".. )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδες καλησπερα!

1. Πως γινεται να συγχρονισω τις τοπικα αποθηκευμενες επαφες στο google contacts? Δε θελουν με τπτ να ανεβουν. Μονο αν καποια επαφη την αποθηκευσω ως επαφη google τοτε αν πατησω sync θα ανεβει κανονικα. Επισης ουτε στην επεξεργασια επαφης μπορω να αλλαξω την "κατασταση" της απο τοπικα σε επαφη google.

2. Γινεται να μπλοκαρω την ειδοποιηση για αναβαθμιση λογισμικου? Επειδη δεν προτιθεμαι να κανω αλλη αναβαθμιση μεχρι να βγει η 7.

Link to comment
Share on other sites

1. Πρέπει να την κάνεις Google Account αναγκαστικά για να την 'πάρει'. Έτσι δουλεύει

2. Settings-> About phone -> Software Update -> Settings (3 τελείες πάνω δεξιά) ->

Allow automatic updates-> Do not update automatically

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

1. Πρέπει να την κάνεις Google Account αναγκαστικά για να την 'πάρει'. Έτσι δουλεύει

2. Settings-> About phone -> Software Update -> Settings (3 τελείες πάνω δεξιά) ->

Allow automatic updates-> Do not update automatically

 

1. Ναι αλλα πως τις μετατρεπουμε σε google contact για να τις δεχτει. Στην επεξεργασια καθε επαφης δεν αλλαζει αυτο. Αν αποθηκευτηκε ως τοπικα παπαλα δεν αλλαζει.

2. Αυτο εχω εξαρχης αλλα η ειδοποιηση πανω στο συρταρι και στη lockscreen δε φευγει.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα επιδιορθωση λογισμικου γιατι δεν μου αρεσε τελευταια η καταναλωση μπαταριας και μου κανει τα εξης:

Δεν μπορω να επεξεργαστω με καμια εφαρμογη,ουτε με την μαμα sony τις φωτο που υπαρχουν στην καρτα,παρα μονο αν τραβηξω καινουργια τωρα.

Δεν βλεπει κανενα βιντεο απο αυτα που υπηρχαν στην καρτα,αλλα αν το συνδεσω στο pc υπαρχουν κανονικα μεσα σε αυτη.

Καμια ιδεα ρε παιδια τι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορά την μπαταρία...εδώ και κανα μήνα που εχω κλειστό το 4G ,εχω.. χμμ ..ισως και διπλάσια αυτονομια. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το 3G / 4G ρουφάει πολύ μπαταρία. Νομίζω είναι αυτή είναι μια από τις περιπτώσεις (η άλλη είναι για να κόβω τις διαφημίσεις), που θέλω ένα τηλέφωνο να είναι root. Έτσι μπορεί να αλλάζει αυτόματα το 2G σε 4G και αντίστροφα ανάλογα με τις συνθήκες που θέλει ο καθένας
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορά την μπαταρία...εδώ και κανα μήνα που εχω κλειστό το 4G ,εχω.. χμμ ..ισως και διπλάσια αυτονομια. :wacko:

 

Επίσης, είδα μια βελτίωση στην μπαταρία από τότε που , όταν είμαι σε wifi απενεργοποιώ τα data.

Ξέρω, κανονικά δεν θα έπρεπε, αλλά έχει επίδραση στην αυτονομία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, είδα μια βελτίωση στην μπαταρία από τότε που , όταν είμαι σε wifi απενεργοποιώ τα data.

Ξέρω, κανονικά δεν θα έπρεπε, αλλά έχει επίδραση στην αυτονομία.

 

Aυτό δεν έπρεπε να συμβαίνει, τα data απενεργοποιούνται αυτόματα. (μπορεις να το διαπιστώσεις στο *#*#4636#*#* οπου στο phone info, θα δεις το GPRS service = Disconnected ,οταν εισαι στο wifi). To 4G κλειστό ομως μου έκανε μεγάλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν έπρεπε να συμβαίνει, τα data απενεργοποιούνται αυτόματα. (μπορεις να το διαπιστώσεις στο *#*#4636#*#* οπου στο phone info, θα δεις το GPRS service = Disconnected ,οταν εισαι στο wifi). To 4G κλειστό ομως μου έκανε μεγάλη διαφορα.

 

To 4g και σε εμένα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενταξει αν την κανουμε ΟΤΑ? Ποιες ειναι οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα? Επισης επειδη ειμαι ροοτ με ξεκλειδωτο BL, λογικα αν patchαρω τον κερνελ μετα δε θα εχω καποιο θεμα ετσι δεν ειναι? Ρωταω γτ οπως ειπα και σε προηγουμενα ποστ για καθαρη εγκατασταση ελεγα να περιμενω την 7.0.

 

ΥΓ: Εχει αλλαξει καποιος κερνελ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενταξει αν την κανουμε ΟΤΑ? Ποιες ειναι οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα? Επισης επειδη ειμαι ροοτ με ξεκλειδωτο BL, λογικα αν patchαρω τον κερνελ μετα δε θα εχω καποιο θεμα ετσι δεν ειναι? Ρωταω γτ οπως ειπα και σε προηγουμενα ποστ για καθαρη εγκατασταση ελεγα να περιμενω την 7.0.

 

ΥΓ: Εχει αλλαξει καποιος κερνελ?

 

Φιλε μου,δεν νομιζω οτι μπορει να γινει ΟΤΑ με ξεκλειδωτο BL.

Ναι,εχω αλλαξει kernel...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,δεν νομιζω οτι μπορει να γινει ΟΤΑ με ξεκλειδωτο BL.

Ναι,εχω αλλαξει kernel...

 

Μου βγαζει κανονικα ειδοποιηση για ενημερωσεις γι'αυτο ρωταω. Επισης δεν εχω χασει το TA partition,ειχα κρατησει backup και το εχω φλασαρει οποτε εχω ολα τα καλουδια. Ποιον κερνελ εχεις και με τι governors? Εχεις δει διαφορα στο smoothness? Περισσοτερο σε καποιες εφαρμογες(πχ facebook,play store) και οχι στη Ρομ του τηλ καθως εκει ειναι αψογο ετσι κι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγαζει ειδοποιηση,τοτε φανταζομαι οτι ειναι ΟΚ να κανεις την ενημερωση.

Του εχω περασει την Androplus v34 (ειναι παλια εκδοση)η οποια ειναι underckloced στα 1.5 GHz,αν θυμαμαι καλα.Governor,χρησημοποιω αυτον που εχει προρυθμισμενο (παλι δεν θυμαμαι πως λεγεται).Το μονο που εχω παρατηρησει με αυτη την kernel ειναι οτι εχει μια μικρη βελτιωση οσον αφορα της θερμοκρασιες του τηλεφωνου σε βαριες εφαρμογες.Facebook δεν χρησιμοποιω γιατι ειναι πολυ βαρυ κ ουσιαστικα αχρηστο οποτε δεν μπορω να σου πω.Γενικοτερα το τηλ συμπερεφερεται σαν εργοστασιακο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...