Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις δικές μου φωτογραφίες βλέπεις πρόβλημα στο focus?

(Ατραξιόν του τηλεφώνου είναι το καταπληκτικό βίντεο, ειδικά 1080p @60fps και οι φωτογραφίες με καλό φωτισμό , οπου χρώματα, WB κλπ είναι άριστα. Το βράδυ είναι ικανοποιητικό, αλλά υπάρχουν και καλύτερα. Όχι κάποιο Motorola πάντως :O ).

 

Στις δικες σου οχι, δεν βλεπω. Θα δω αυριο τι θα βγαλω και θα τις ανεβασω προς σχολιασμο του προβληματος μαζι με οτι αλλο ανακαλυψω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στις δικες σου οχι, δεν βλεπω. Θα δω αυριο τι θα βγαλω και θα τις ανεβασω προς σχολιασμο του προβληματος μαζι με οτι αλλο ανακαλυψω.

 

Οκ, καλορίζικο, anyway! :happy:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

https://www.dxomark.com/Mobiles/Sony-Xperia-Z5-Mobile-review-Best-mobile-photo-video-scores-to-date

Εγώ παντός διαφωνώ για την κάμερα ειδικά όταν βγάζει 20mpx σε 16/9

Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω :

 

https://drive.google.com/open?id=0BwqfUUZEMQKFYkE2THF0S09aSHc

 

ενα πανω αριστερο crop. Δειτε ποσο καθαροι ειναι οι τιτλοι των βιβλιων δεξια (που ειναι ουσιαστικα το μεσο της φωτο) και ποσο χαλανε οσο πανε προς τα αριστερα.

 

Επισης τρελη παραμορφωση στα 3 κουτια με τις βιταμινες. Αν αυτη δεν ειναι τρελη παραμορφωση, τοτε δεν ξερω τι ειναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.dxomark.com/Mobiles/Sony-Xperia-Z5-Mobile-review-Best-mobile-photo-video-scores-to-date

Εγώ παντός διαφωνώ για την κάμερα ειδικά όταν βγάζει 20mpx σε 16/9

 

Τι εννοεις "διαφωνω", με τι διαφωνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ ότι δεν έχει καλή κάμερα και έβαλα το dxomark για απόδειξη αλλά εντάξει ο καθένας πιστεύει ότι θέλει. Για μένα είναι μια καλή κάμερα αρκεί να βάλεις τα καλύτερα settings ειδικά αν παίξεις σε manual.

BTW πιστεύω να τρέχεις το latest firmware

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ ότι δεν έχει καλή κάμερα και έβαλα το dxomark για απόδειξη αλλά εντάξει ο καθένας πιστεύει ότι θέλει. Για μένα είναι μια καλή κάμερα αρκεί να βάλεις τα καλύτερα settings ειδικά αν παίξεις σε manual.

BTW πιστεύω να τρέχεις το latest firmware

 

Ναι εχω ολα τα τελευταια στα παντα. Αλλα το λες οτι ειναι καλη καμερα ειναι απλως μια αποψη χωρις να στηριζεται καπου. Βεβαια παιζει να υπαρχει και προβλημα σε παρτιδες. Τι να πω. Εχω λιγο απογοητευει ειναι η αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω :

 

https://drive.google.com/open?id=0BwqfUUZEMQKFYkE2THF0S09aSHc

 

ενα πανω αριστερο crop. Δειτε ποσο καθαροι ειναι οι τιτλοι των βιβλιων δεξια (που ειναι ουσιαστικα το μεσο της φωτο) και ποσο χαλανε οσο πανε προς τα αριστερα.

 

Επισης τρελη παραμορφωση στα 3 κουτια με τις βιταμινες. Αν αυτη δεν ειναι τρελη παραμορφωση, τοτε δεν ξερω τι ειναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι εννοεις "διαφωνω", με τι διαφωνεις ;

 

Ναι, εχει παραμορφωση. Ειναι ευρυγωνιος ο φακος και αυτο συντελει στην παραμορφωση. Γι αυτο το λογο προτιμω να τραβαω σε 4:3 (που παντα σε 4:3 τραβαγα δηλαδη). Παμτως δεν ειναι προβλημα στο focus, ειναι παραμορφωση στα ακρα, κυριως λογω ευρυγωνιου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αποψη στηριζεται σε site μετρησεων το dxomark.

Παντος εχω δει review που λενε οτι η καμερα ειναι 25mpx γιαυτο και μπορει και τραβαει 20mpx 16:9 εδω και λιγο καιρο το εχω γυρισει και εγω 16:9 γιατι οπου βαλω φωτογραφια (laptop-τηλεοραση κτλ) το 4:3 με χαλαει στο stretch

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει κανένας άλλος πρόβλημα με το YouTube?

Ξαφνικά εκεί που παίζει αργεί στις μετακινήσεις της μπάρας και ξαφνικά κολλάει το κινητό,κλείνει η οθόνη αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι του notification και κάνει restart

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι το ΧΖ με το Nougat αλλαξαν πολυ τα setting της καμερας... Ειδα μπηκε Ev, επίσης είδα επιτέλους χρόνο κλειστρου... Αυτο θα ισχυσει και για τα δικα μας?

Ξερει κανεις?

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι το ΧΖ με το Nougat αλλαξαν πολυ τα setting της καμερας... Ειδα μπηκε Ev, επίσης είδα επιτέλους χρόνο κλειστρου... Αυτο θα ισχυσει και για τα δικα μας?

Ξερει κανεις?

 

Νομίζω, χρόνο κλείστρου είχε έτσι και αλλιώς το ΧΖ, δεν είναι λόγω N.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η Sony Mobile έχει ξεδιπλώσει μια νέα ενημερωμένη έκδοση του Xperia Ζ3 Plus, Xperia Z4 Tablet, Xperia Ζ5, Ζ5 Xperia Συμπαγές και Xperia Ζ5 Premium και όλοι τους Dual Sim παραλλαγές με τον αριθμό build 32.2.A.5.11. Έτσι, αυτό θα αντικαταστήσει το προηγούμενο build 32.2.A.0.305 από τη νέα κατασκευή 32.2.A.5.11. Αυτό παραμένει στο Android firmware 6.0.1 Ζέφυρος. Η Sony δεν έχει κυκλοφορήσει καμία αλλαγή καταγραφής για αυτήν την ενημερωμένη έκδοση, αλλά οι χρήστες ισχυρίζεται ότι αυτή η ενημερωμένη έκδοση φέρνει τα patches ασφαλείας Νοέμβριο. Η ενημερωμένη έκδοση είναι διαθέσιμη σε πολλές περιοχές για όλες τις συσκευές. Θα είναι διαθέσιμο σε άλλες περιοχές σύντομα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , εχω ενα προβλημα με την συσκευη . σταματησε να δουλευει το δαχτυλικο αποτυπωμα , βασικα μπορει για 2-3 μερες να πιανει κανονικα και μετα για μια βδομαδα τπτ. επισεις οταν δεν δουλευει , μεσα στις ρυθμισεις το εχει θαμπο , δεν μπορεις να το επιλεξεις. ξερει κανεις τπτ? η συσκευη ειναι μαμισια με την τελευταια ενημερωση , δεν φταει αυτη το προβλημα υπαρχει κανενα 4μηνο και εχει δεχτει πολλες ενημερωσεις χωρισ να εχουν λυσει το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει επαναφορά ρυθμίσεων μετά από κάποια ενημέρωση και εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα, τότε πηγαίνε την κατευθείαν στο σέρβις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , εχω ενα προβλημα με την συσκευη . σταματησε να δουλευει το δαχτυλικο αποτυπωμα , βασικα μπορει για 2-3 μερες να πιανει κανονικα και μετα για μια βδομαδα τπτ. επισεις οταν δεν δουλευει , μεσα στις ρυθμισεις το εχει θαμπο , δεν μπορεις να το επιλεξεις. ξερει κανεις τπτ? η συσκευη ειναι μαμισια με την τελευταια ενημερωση , δεν φταει αυτη το προβλημα υπαρχει κανενα 4μηνο και εχει δεχτει πολλες ενημερωσεις χωρισ να εχουν λυσει το προβλημα.

 

Σέρβις τότε, πρέπει να υπάρχει hw πρόβλημα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το νέο update το περάσατε ? Γιατί εμείς με την Customized GR ακόμα τίποτα πάντως τέλος του 16 περιμένουμε το 7.0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άλλαξε σε κανέναν άλλο η ονομασία της εφαρμογής Goggle; Έκανα μια ενημέρωση της εφαρμογής και στον αποθηκευτικό χώρο την έχει ως launcher3. Γνωρίζει κανείς τον λόγο;
Link to comment
Share on other sites

Το νέο update το περάσατε ? Γιατί εμείς με την Customized GR ακόμα τίποτα πάντως τέλος του 16 περιμένουμε το 7.0

 

Κοίτα, δεν έχει έρθει ακόμα στα ελληνικά customized , αλλά δε βιάζομαι κιόλας.

Η συσκευή έχει πλέον στρώσει, είναι γρήγορη, χωρίς προβλήματα θερμοκρασίας, έχει καλή αυτονομία, δεν έχει bugs...

Ίσως, από την 7 και μετά, αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση, δηλαδή να επιβαρύνεται κλπ... οπότε μη βιάζεσαι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν έχει έρθει ακόμα στα ελληνικά customized , αλλά δε βιάζομαι κιόλας.

Η συσκευή έχει πλέον στρώσει, είναι γρήγορη, χωρίς προβλήματα θερμοκρασίας, έχει καλή αυτονομία, δεν έχει bugs...

Ίσως, από την 7 και μετά, αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση, δηλαδή να επιβαρύνεται κλπ... οπότε μη βιάζεσαι.

Γιατί να αρχίσει όμως η αντίστροφη μέτρηση;

Κανονικά πρέπει να γίνει καλύτερο..

 

Sent from my E6653 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ηχείο και η ανοιχτή ακρόαση ακούγονται πολύ σιγά... Όταν λέμε σιγά πολλές φορές δεν ακούω όταν με παίρνουν τηλέφωνο.... Τι παίζει με το ηχείο;

 

Παίζει δυνατά για ένα δευτερόλεπτο και μετά πέφτει αμέσως ο ήχος πολύ χαμηλά

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το είχε κανείς αυτό εδώ μέσα; δε θέλω να μείνω χωρίς τηλέφωνο... Μπορώ να πάω εκεί να το φτιάξουν σε μια ώρα πχ όπως κάνει η LG για παράδειγμα;

 

Ρωτάω γιατί στα παιχνίδια η σε βίντεο στο YouTube παίζει κανονικά το ηχείο... Φαίνεται δηλαδή να μην είναι hardware το πρόβλημα

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί στα παιχνίδια η σε βίντεο στο YouTube παίζει κανονικά το ηχείο... Φαίνεται δηλαδή να μην είναι hardware το πρόβλημα

Κάνε επανεκκίνηση σε safe mode και δες αν συμβαίνει το ίδιο.

Επίσης, άλλαξε και ringtone , μήπως φταίει αυτό

 

 

Γιατί να αρχίσει όμως η αντίστροφη μέτρηση;

Κανονικά πρέπει να γίνει καλύτερο..

 

Sent from my E6653 using Tapatalk

Με βάση τη συνηθισμένη πορεία των πραγμάτων, και δεδομένης της εμπειρίας που έχω από διάφορες συσκευές, μετά το pick, έρχεται η πτώση. Συμβαίνει σε όλα τα smartphones, όλων των εταιριών. Το θέμα είναι η τελευταία αναβάθμιση να είναι αξιοπρεπής από θέμα επιδόσεων και μπαταρίας. Αλλά πιστεύω ότι η συσκευή δεν θα γίνει καλύτερη (δηλαδή πιο γρήγορη και με καλύτερη μπαταρία) από ότι είναι ήδη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε ενημέρωση η 322Α511 και έφτιαξε μόνο του το θέμα με τον ήχο... Δυνάμωσε μόνο του...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...