Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα αδέρφια! Με κόσμου είμαι και πέρασα χθες την αναβάθμιση. Μόλις πρόσεξα ότι έχει εξαφανιστεί στις ρυθμίσεις μπαταρίας και η επιλογή σταμινα αλλά και η πρόβλεψη χρόνου αντοχής της μπαταρίας.... Έχει μόνο δύο επιλογές εξοικονόμηση και βετιστοποιηση...Τι παίζει! ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Άνετα θα πάρουμε αρκετές αναβάθμισεις όπως εγώ είχα πάρει το Ζ με 4.2 και πήγε μέχρι 5.1.1

 

Δεν το συζητάμε αυτό... εδώ το Z2 πήρε marshmallow, εννοείται ότι το Z5 έχει πολύ μέλλον από θέμα αναβαθμίσεων.

 

Καλημέρα αδέρφια! Με κόσμου είμαι και πέρασα χθες την αναβάθμιση. Μόλις πρόσεξα ότι έχει εξαφανιστεί στις ρυθμίσεις μπαταρίας και η επιλογή σταμινα αλλά και η πρόβλεψη χρόνου αντοχής της μπαταρίας.... Έχει μόνο δύο επιλογές εξοικονόμηση και βετιστοποιηση...Τι παίζει! ?

 

Λόγω της native ύπαρξης του dose στο marshmallow, το stamina αφαιρέθηκε (ως μη χρήσιμο πλέον) από τη Sony.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Το κινητό το έχω ένα μήνα (και κάτι ψιλά) και παρατήρησα πριν λίγες μέρες ότι το power button εμφάνισε το θέμα του φίλου που κάνω παράθεση.

 

Κάντε μου μια χάρη οι μη παθόντες! Πιο CDA έχετε; Το δικό μου είναι 1298-3571 (που παρεπιπτόντως δεν υπάρχει στο Xperifirm) και άλλα 7 που ξεσφράγισα με το ίδιο CDA έχουν το ίδιο θέμα. Αν πατήσω το Power, τότε μπορεί να μετακινηθεί το κουμπί και να σφηνώσει η κάτω άκρη μέσα στο πλαίσιο.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=64832&stc=1&d=1452613077

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=64833&stc=1&d=1452613077

 

Εμένα δεν κολλάει μέσα το κουμπί, αλλά μου φαίνεται ότι έχει μπει λίγο μέσα γενικά και με δυσκολεύει κάπως στο να το ξεκλειδώσω. Όσο το έχω πιεσμένο μέσα, μπορεί να πάει και λίγο κάτω απλώς (προς το παρόν) δεν μένει κολλημένο μέσα.Το κινητό φυσικά το προσέχω πιο πολύ από εμένα οπότε δεν τίθεται θέμα "κακής χρήσης" . Είναι αγορασμένο από ένα μαγαζί στην Κρήτη και εγώ μένω Αθήνα οπότε δεν θέλω να μπλέξω με ταχυδρομεία κλπ κλπ για αυτό θέλω να το πάω σε κάποιο σερβις.

 

Το θέμα μου είναι ότι στο site της σονυ δεν γράφει ποια είναι τα επίσημα σερβις για τα xperia και ένα τηλέφωνο από το σιτε της σονυ που βρήκα και πήρα, μου έβγαλε ειδοποίηση ότι ο αριθμός δεν υπάρχει. Έχω διαβάσει ότι τα επίσημα σέρβις για xperia είναι τα omnitech και arvato αλλά αυτό το γράφει κάπου ή το λέμε μεταξύ μας μόνο; Γιατί προσωπικά δεν το έχω διαβάσει κάπου, επίσης τα site και των 2 εταιρειών είναι προϊστορικά. Είναι safe να το πάω σε αυτά; Θα δεχτούν την εγγύηση του κινητού;

 

Σόρρυ που τα ρωτάω αυτά και φαίνομαι λίγο ανίδεος, αλλά κινητό σονυ είχα να πάρω χρόνια και έχω φάει μεγάλη ξενέρα που μου έβγαλε αυτό το πρόβλημα και δεν μπορώ να το πάω σε ένα μαγαζί που να λέγεται απλά "Sony service" όπως έκανα με τα samsung κινητά που είχα και όλα λυνόντουσαν πολύ πιο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν προσπαθήσω να το κάνω γίνεται και σε μένα. Γενικά ειναι αρκετά σκληρό το κουμπί με ελάχιστο feedback σε αντίθεση με το compact που θα έλεγα ειναι τελείως φυσιολογικό το κουμπί του.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι βέβαιος,όμως, ότι δεν μου το έκανε στην αρχή αυτό. Πήγα και χθες σε ένα κατάστημα που το είχε εκθεσιακό και εκείνο το ένιωσα λίγο πιο μαλακό καθώς επίσης μου φάνηκε πως βρισκόταν και ελάχιστα πιο ψηλά από ότι βρίσκεται εμένα τώρα.. :(
Link to comment
Share on other sites

εγω το έχω δυο μήνες σε frosted emerald και δεν εχει το παραμικρό σημάδι δεν ψήνομαι να το πάω στην arvatto και να το πάρω με σημαδάκια

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπες service tests και κοίτα το εσωτερικο πιεσόμετρο να δείς αν είσαι ακόμα αδιάβροχος

Link to comment
Share on other sites

εγω το έχω δυο μήνες σε frosted emerald και δεν εχει το παραμικρό σημάδι δεν ψήνομαι να το πάω στην arvatto και να το πάρω με σημαδάκια

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπες service tests και κοίτα το εσωτερικο πιεσόμετρο να δείς αν είσαι ακόμα αδιάβροχος

 

Δεν ήξερα ότι υπήρχε κάτι τέτοιο.. Το έκανα και ενώ το static pressure είναι στα 989, όταν το πιέζω πάει μέχρι τα 991. Έχει θέμα λογικά ε; Πόσο βγάζει εσένα;

EDITED:

Το είχα πάνω σε τραπέζι όταν έκανα το τεστ, μετά που το σήκωσα στα χέρια μου το κινητό και πίεσα είδα ότι ανεβαίνει 10+ πάνω οπότε το περνάω το τεστ λογικά

Edited by MiOu07
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι υπήρχε κάτι τέτοιο.. Το έκανα και ενώ το static pressure είναι στα 989, όταν το πιέζω πάει μέχρι τα 991. Έχει θέμα λογικά ε; Πόσο βγάζει εσένα;

EDITED:

Το είχα πάνω σε τραπέζι όταν έκανα το τεστ, μετά που το σήκωσα στα χέρια μου το κινητό και πίεσα είδα ότι ανεβαίνει 10+ πάνω οπότε το περνάω το τεστ λογικά

Μάλλον είσαι εντάξει. :)

Αλλά το απόλυτο τέστ είναι η μπανιέρα. Ρίχτο μέσα και αν ζήσει, τότε είσαι αδιάβροχος :lol::lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο s7 έχω μικρές διαφορές στην πίεση αλλά στο απόλυτο τεστ πέρασε πολλές φορές επιτυχώς. Το Σάββατο στο Λουσιο θα δείξει πόσο αδιάβροχο είναι πραγματικά.. πάντως είναι όντως ένας τρόπος να δεις αν είναι στεγανο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είσαι εντάξει. :)

Αλλά το απόλυτο τέστ είναι η μπανιέρα. Ρίχτο μέσα και αν ζήσει, τότε είσαι αδιάβροχος :lol::lol::lol:

 

Εγώ πάλι επειδή το έκανα δώρο στην δικιά μου (xperia z5C), της το είχα στήσει ακριβώς όπως το Νεξους5 που είχε και της το έδωσα σε ένα τεράστιο βάζω με νερό βυθισμένο και με αναμένη οθόνη. Άρχισε να τσιρίζει γιατί νόμιζε ότι πάπαλα το κινητό :lol: , και νόμιζε ήταν το νεξους της :lol: . Έτσι πέρασε το τεστ το δικό μας Ζ5

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι επειδή το έκανα δώρο στην δικιά μου (xperia z5C), της το είχα στήσει ακριβώς όπως το Νεξους5 που είχε και την το έδωσα σε ένα τεράστιο βάζω με νερό βυθισμένο και με αναμένη οθόνη. Άρχισε να τσιρίζει γιατί νόμιζε ότι πάπαλα το κινητό :lol: , και νόμιζε ήταν το νεξους της :lol: . Έτσι πέρασε το τεστ το δικό μας Ζ5

 

χαχαχα, ωραιος. Εμενα ο μονος τροπος να το εκτιμησει αυτο θα ηταν να εχει μεσα κανα μονοπετρο το βαζο.. αλλιως παιζει να εβαζε τιποτα λουλουδια και να μην ασχοληθει :lol::lol::p

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα, ωραιος. Εμενα ο μονος τροπος να το εκτιμησει αυτο θα ηταν να εχει μεσα κανα μονοπετρο το βαζο.. αλλιως παιζει να εβαζε τιποτα λουλουδια και να μην ασχοληθει :lol::lol::p

 

Επειδή είναι και μέλος, μη λέμε για μονόπετρα και αρχίσουν να της μπαίνουν ιδέες :lol: :lol:

 

Πάντως δεν βρίσκω λόγο να παλεύουν με το πάχος τους, να μειώνουν την ποιότητα των ηχείων (galaxy s7) για να τα κάνουν φουλ αδιάβροχα, αλλά να μην προτεινουν χρήσεις μέσα στο νέρο πέρα απο ατυχήματα.. Εφόσον είναι έτσι, θεωρώ το απλό splash resistant certification ειναι αρκετό .

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο σημαντικό ποσό ψηλα θα φτάσει η πίεση, αλλά σε πόση ώρα θα επανέλθει στο φυσιολογικό. Αυτό είναι από το δικό μου Ζ5 όπου η αδιαβροχοποιηση δουλεύει σωστά

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160414/b4960338338f02437700033a4bfc52de.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρα, πρέπει να επανέλθει άμεσα η πίεση , σωστά?

 

Πες μου λίγο, πώς έκανες έτσι τα κουμπάκια σου? (τα 3 πλήκτρα κάτω).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το κουμπί και γω αν το πιεζω και το σπρώχνω προς τα κατω παραλληλα θα κανει το κενο.

Φυσικα δεν τιθεται θεμα αδιαβροχοποιησης,αν δειτε βιντεακια που λυνουν το κινητο θα καταλαβετε γιατι.

 

@SaintPetrouil ωραίος, αλλα καλυτερα θα ηταν με μονοπετρο και Ζ5 στη γυάλα :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

@sfortis

 

Με ποια εφαρμοφή το έβγαλες αυτό το διάγραμμα;

 

EDIT:

 

Αυτο με το κουμπί και γω αν το πιεζω και το σπρώχνω προς τα κατω παραλληλα θα κανει το κενο.

Φυσικα δεν τιθεται θεμα αδιαβροχοποιησης,αν δειτε βιντεακια που λυνουν το κινητο θα καταλαβετε γιατι.

 

@SaintPetrouil ωραίος, αλλα καλυτερα θα ηταν με μονοπετρο και Ζ5 στη γυάλα :p

 

Μάλιστα.. Περίεργο πάντως γιατί παλιά δεν μου το έκανε σίγουρα και το λέω αυτό επειδή είχα διαβάσει για αυτό το πρόβλημα πριν πάρω το κινητό και ήταν το πρώτο πράγμα που τέσταρα όταν το έβγαλα από το κουτί του.. Anyway, αν δεν υπάρχει και θέμα αδιαβροχοποίησης και συμβαίνει και σε εσάς αυτό τότε δεν βλέπω λόγο να αρχίσω να τρέχω στα σερβις. Ευχαριστώ για το info παιδιά!

Edited by MiOu07
Link to comment
Share on other sites

Άρα, πρέπει να επανέλθει άμεσα η πίεση , σωστά?

 

Πες μου λίγο, πώς έκανες έτσι τα κουμπάκια σου? (τα 3 πλήκτρα κάτω).

 

πρέπει να επανέλθει σε μερικά δευτερόλεπτα. Αν επανελθει αμεσως ,σημαινει οτι εχεις προβλημα!

 

κουμπάκια με το ps theme:

http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/themes-apps/theme-playstation-azmil-simple-theme-t3055981

 

το διάγραμμα βγαίνει με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chrystianvieyra.physicstoolboxsuite&hl=en

Edited by sfortis
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να επανέλθει σε μερικά δευτερόλεπτα. Αν επανελθει αμεσως ,σημαινει οτι εχεις προβλημα!

 

κουμπάκια με το ps theme:

http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/themes-apps/theme-playstation-azmil-simple-theme-t3055981

 

το διάγραμμα βγαίνει με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chrystianvieyra.physicstoolboxsuite&hl=en

Από το secret menu που το κάνω, επανέρχεται άμεσα. Μόλις αφήνω την οθόνη, η πίεση πέφτει.

Γιατί πρέπει να επανέλθει μετά από λίγα δευτερόλεπτα? ποιός ο λόγος?

 

Το τηλέφωνό μου έχει δοκιμαστεί κάτω από βρύση χωρίς πρόβλημα.

Για τα κουμπάκια, thx, θα το κοιτάξω. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@sfortis

 

Anyway, αν δεν υπάρχει και θέμα αδιαβροχοποίησης και συμβαίνει και σε εσάς αυτό τότε δεν βλέπω λόγο να αρχίσω να τρέχω στα σερβις. Ευχαριστώ για το info παιδιά!

Σε εμένα πάντως, δεν συμβαίνει αυτό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να επανέλθει σε μερικά δευτερόλεπτα. Αν επανελθει αμεσως ,σημαινει οτι εχεις προβλημα!

 

κουμπάκια με το ps theme:

http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/themes-apps/theme-playstation-azmil-simple-theme-t3055981

 

το διάγραμμα βγαίνει με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chrystianvieyra.physicstoolboxsuite&hl=en

 

Ωραίος sfortis! Και για το theme και για την εφαρμογή (πολύ σκληρή εφαρμογή φαίνεται :) )

 

Αυτό πως το κόβεις εσύ; Πάνω από 1010 δεν μου πήγε είναι η αλήθεια.. Αλλά αν λες ότι δεν παίζει ρόλο αυτό αλλά ο χρόνος επαναφοράς, τότε νομίζω είμαι ΟΚ!

 

http://postimg.org/image/b0badcjyv/

 

Από το secret menu που το κάνω, επανέρχεται άμεσα. Μόλις αφήνω την οθόνη, η πίεση πέφτει.

Γιατί πρέπει να επανέλθει μετά από λίγα δευτερόλεπτα? ποιός ο λόγος?

 

Και εμένα από το secret menu πέφτει κατευθείαν...

Edited by MiOu07
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος sfortis! Και για το theme και για την εφαρμογή (πολύ σκληρή εφαρμογή φαίνεται :) )

 

Αυτό πως το κόβεις εσύ; Πάνω από 1010 δεν μου πήγε είναι η αλήθεια.. Αλλά αν λες ότι δεν παίζει ρόλο αυτό αλλά ο χρόνος επαναφοράς, τότε νομίζω είμαι ΟΚ!

 

http://postimg.org/image/b0badcjyv/

 

Και εμένα από το secret menu πέφτει κατευθείαν...

 

μια χαρά εισαι, καπου στα 10sec κάνει, όσο και εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks sfortis!

 

@ddr2

Βασικά πρόσεξα τώρα ότι ακόμα και από το secret menu δεν επιστρέφει isntant στην αρχική τιμή. Αν παρατηρήσεις καλύτερα θα δεις ότι μόλις αφήσεις το δάχτυλό σου από την οθόνη θα δείξει "985" και σιγά σιγά θα πάει στα 988 (τα νούμερα μπορεί να διαφέρουν φυσικά). Αυτή η μικρή διαφορά είναι που φαίνεται και στο διάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks sfortis!

 

@ddr2

Βασικά πρόσεξα τώρα ότι ακόμα και από το secret menu δεν επιστρέφει isntant στην αρχική τιμή. Αν παρατηρήσεις καλύτερα θα δεις ότι μόλις αφήσεις το δάχτυλό σου από την οθόνη θα δείξει "985" και σιγά σιγά θα πάει στα 988 (τα νούμερα μπορεί να διαφέρουν φυσικά). Αυτή η μικρή διαφορά είναι που φαίνεται και στο διάγραμμα.

Για την ακριβεια, ειναι,πχ 997, το παταω παει 1010, το αφηνω και πευτει,στα 994 και σιγα σιγα ανεβαινει παλι στα 997.

Το app δεν το εχω δοκιμασει ακομα

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βαλει τα ακουστικα sth30 αλα δεν βλεπω πολυ να δουλευουν καλα οπως δουλευαν στο xperia z
Link to comment
Share on other sites

Ειχε καποιος Ζ3 απο εσας να μου πει:

α) εχει καλυτερο ηχειο κλησεων?

β) ποσο χειροτερη μπαταρια εχει?

ευχαριστω εκ τον προτερων.

Edited by PULMAN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...