Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος του mate s και εγώ φυσικά. Λοιπόν, το κινητό το έχω ένα μήνα και κατι, με την b114 που είχε εξαρχής. Δεν είχα σκοπό να το αναβαθμίσω σε marshmallow γιατί το κινητό πάει τέλεια, αλλά η άτιμη Εθνική Τράπεζα έβγαλε επιτέλους εφαρμογή στην οποία μπορείς να συνδεθείς με το δαχτυλικό αποτύπωμα, δυστυχώς όμως μόνο σε συσκευές με Android 6 και πάνω. Από ότι διάβασα στις προηγούμενες αναρτήσεις σας για να πάμε σε android 6 (στο mate s πάντα) από την b114 πρέπει να να βάλουμε πρώτα την b145 και μετά έρχεται σαν ενημέρωση το marshmallow με την αντίστοιχή του rom. Επειδή όμως ήθελα να είμαι 101% σίγουρος έστειλα ένα μήνυμα στη Huawei όπου μου ζήτησαν το IMEI και τη rom της συσκευής, προκειμένου να μου πουν πως να βάλω το marshmallow και μου έστειλαν λινκ από την ισπανική σελίδα της Huawei όπου στην οποία μου λένε να κατεβάσω και να περάσω απευθείας την b321 με τοπική ενημέρωση.

Συγγνώμη για τα πολλά λόγια αλλά ήθελα να είμαι αναλυτικός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, σχετικά με το δαχτυλικο αποτύπωμα, εγώ έχω θέμα με την εφαρμογή της πειραιώς. Μίλησα με την τεχνική τους ομάδα μέσω της φόρμας επικοινωνίας και έιναι σε επαφή με την Huawei, γιατί είπαν ότι παρότι έχει την 6, φαίνεται για καποιο λόγω ότι δεν έχει secure storage όπως οι συσκευές της google, άρα δεν μπορεί να δουλέψει. Μεγάλο θέμα αυτό, έχει καταφέρει κανείς να το κάνει να δουλέωει με κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιεί το api του android 6 για fingerprint? Δέν διεθκρίνησαν αν είναι θέμα υλοποίησης ή ύλικου... το διερευνούν με την βοήθεια της huawei
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια, τι firmware πρεπει να κατεβασω για να κανω update σε android 6 το mate S.

αριθμος εκδοσης: CRR-L09C02B122 , εκδοση android 5.1.1 (προσαρμοσμενη εκδοση: CUSTC02D122 ) branded σε vodafone

δοκίμασα το CRR-L09C432B145 (OTA) αλλα μου εβγαλε error

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια, τι firmware πρεπει να κατεβασω για να κανω update σε android 6 το mate S.

αριθμος εκδοσης: CRR-L09C02B122 , εκδοση android 5.1.1 (προσαρμοσμενη εκδοση: CUSTC02D122 ) branded σε vodafone

δοκίμασα το CRR-L09C432B145 (OTA) αλλα μου εβγαλε error

Με ποια μέθοδο πηγές να την περάσεις, τοπική εγκατάσταση ή με τρια κουμπιά? Αν το εκανες με τοπική εγκατάσταση δοκίμασε με τρια κουμπιά γιατί έτσι κάνει force install. Θα σου βγάλει error, μετα κάνει reboot και θα έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Με ποια μέθοδο πηγές να την περάσεις, τοπική εγκατάσταση ή με τρια κουμπιά? Αν το εκανες με τοπική εγκατάσταση δοκίμασε με τρια κουμπιά γιατί έτσι κάνει force install. Θα σου βγάλει error, μετα κάνει reboot και θα έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

 

με τα τρία κουμπιά και τίποτα, κάποιο link να κατεβάσω κάποιο άλλο firmware που να κάνει ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Iolaos εδώ και περίπου 2 εβδομάδες έχει σταματήσει το drain σε standby, πλέον με WiFi χάνει 2% περίπου στο 5ωρο. Δεν ξέρω αν διορθώθηκε από κάτι που έκανα. Αυτό που έκανα πάντως και αν θες να δοκιμάσεις είναι το εξής: πήγα εφαρμογές-μενού-Εμφάνιση διεργασιών συστήματος. Εκεί σου βγάζει όλες τις εφαρμογές. Ότι εφαρμογή υπήρχε με Ρομποτακι, επέλεξα αποθηκευτικός χώρος και έσβησα τα cache. Σε μερικές έκανα και διαγραφή δεδομένων, όπως την hwapps, geoservice και ισως και κάποιες άλλες. Έκανα επίσης διαγραφή δεδομένων της εφαρμογής διαχείριση τηλεφώνου, του google chrome και της εφαρμογής ρυθμίσεις(αν κάνεις αυτή θα πρέπει να ορίσεις ξανά τα δικαιώματα εφαρμογών). Μετά ένα reboot. Βέβαια με 4g ρουφάει πολύ.

Εννοείται έκανες την καλύτερη δουλειά με το power bank!

Για την Ν είναι νωρίς ακόμα...υπομονή

 

Θέλει πρώτα την Β145 για να πάει αποιος σε marshmallow αν φοράει πιο παλιά ρομ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Καλησπέρα παιδιά!!! Φίλε zannaniro τα εκανα αυτά που μου είπες αλλά δεν είδα κάποια διάφορα... Τώρα που είμαι στο χωριό μου όμως και εδώ δεν υπάρχει πουθενά σήμα 4g οποτε είναι παντα κλειστό και μπαίνω μονο με wifi είδα λίγο διάφορα αλλά!!! Απλα το 4g την καταπίνει την μπαταρία!!!

Link to comment
Share on other sites

με τα τρία κουμπιά και τίποτα, κάποιο link να κατεβάσω κάποιο άλλο firmware που να κάνει ? ευχαριστω

Κατέβασε την Β114 από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=66133801 . Λογικά αυτή θα την περάσει.

Καλησπέρα παιδιά!!! Φίλε zannaniro τα εκανα αυτά που μου είπες αλλά δεν είδα κάποια διάφορα... Τώρα που είμαι στο χωριό μου όμως και εδώ δεν υπάρχει πουθενά σήμα 4g οποτε είναι παντα κλειστό και μπαίνω μονο με wifi είδα λίγο διάφορα αλλά!!! Απλα το 4g την καταπίνει την μπαταρία!!!

Ναι, το 4g ρουφάει πολύ μπαταρία. Τα σ/κ που είμαι κυρίως με WiFi βλέπω και εγώ διαφορά αλλά πάνω κάτω τα ίδια. Γενικά όμως είμαι ικανοποιημένος με τη μπαταρία του για τη χρήση που του κάνω. Σε standby έχεις drain?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την Β114 από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=66133801 . Λογικά αυτή θα την περάσει.

 

το ότι έχει διαφορετικό Cust number, παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την Β114 από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=66133801 . Λογικά αυτή θα την περάσει.

 

το ότι έχει διαφορετικό Cust number, παίζει ρόλο?

Μα αυτό θες, να αλλάξεις cust και να το κάνεις unbranded. Παίζει ρόλο, γι αυτό σου βγάζει error, αν αλλάξεις cust οι επόμενες ρομ θα μπαίνουν χωρίς θέμα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,είχα και γω ένα θέμα με την αναβάθμιση.ήμουν με την 110 με τα πολλά πέρασα την 145 και μετά πάω να περάσω την 321,την κατεβάζω σε zip αρχειο την περνάω στην sd αλλά δεν μου την εμφάνιζε στην τοπική ενημέρωση και μετά πάω να την περάσω με τα 3 κουμπιά ξεκινάει και κάποια στιγμή μου βγάζει error και μου λέει να κάνω ή reboot ή να πατήσω το κουμπί της ενεργοποίησης του κινητού για επαναφορά του τηλεφώνου.

Πάτησα αυτό και μου σβήστηκαν κάποιες εφαρμογές,επαφές,γενικά γύρισα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις σαν να το πήρα μόλις το τηλέφωνο.

Καμία πρόταση για το θέμα μου?

Υγ δεν το χω πολύ με την τεχνολογία όποτε να είστε κατανοητοί!!!Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,είχα και γω ένα θέμα με την αναβάθμιση.ήμουν με την 110 με τα πολλά πέρασα την 145 και μετά πάω να περάσω την 321,την κατεβάζω σε zip αρχειο την περνάω στην sd αλλά δεν μου την εμφάνιζε στην τοπική ενημέρωση και μετά πάω να την περάσω με τα 3 κουμπιά ξεκινάει και κάποια στιγμή μου βγάζει error και μου λέει να κάνω ή reboot ή να πατήσω το κουμπί της ενεργοποίησης του κινητού για επαναφορά του τηλεφώνου.

Πάτησα αυτό και μου σβήστηκαν κάποιες εφαρμογές,επαφές,γενικά γύρισα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις σαν να το πήρα μόλις το τηλέφωνο.

Καμία πρόταση για το θέμα μου?

Υγ δεν το χω πολύ με την τεχνολογία όποτε να είστε κατανοητοί!!!Ευχαριστώ

Τώρα ποια ρομ σου λέει ότι έχεις? Τα παιδιά που ανέφεραν ότι επέλεξαν reboot, η ρομ είχε εγκατασταθεί κανονικά μετά το reboot. Αν δεν πέρασε η Β321 ξανακάνε εγκατάσταση με τα τρια κουμπιά και αν σου βγάλει error επέλεξε reboot. Μετα το reboot θα έχει περάσει η Β321.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πως παει με την καταναλωση στην ετοιμοτητα κυψελης το Mate S; Εχω περασει απο πολλες Huawei συσκευες και το προβλημα υπηρχε σε ολες.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το εχω ξαναρωτησει αλλα δεν βοηθησε καποιος.

μηπως το εχει και αλλος αυτο το προβλημα?

 

//

παιδια καλησπερα

ειμαι κατοχος εδω και 1 βδομαδα,

δεν εχω καταφερει να τερματιζω κληση με το κουμπι του handsfree.

πρεπει να ριθμισω τιποτα?

απανταει κανονικα στις κλησεις αλλα δεν τις τερματιζει

//

Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν προβλημα και δεν τους εμφανιζει την επιλογη κανενα στο κλειδωμα οθονης και κωδικοι προσβασης δειτε αυτο καντε το οπως ακριβως το λεει και θα ξεκλειδωνετε το τηλεφωνο χωρις pin και δαχτυλικο αποτυπωμα.μολις το εκανα και δουλεψε στο mate s..να το ling http://www.huaweiblog.de/software/bildschirmsperre-ausschalten-deaktivieren-anleitung/
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! σημερα απεκτησα και εγω το mate s προερχομενος απο p8

το πηρα β110 και με τη βοηθεια σας το εκανα β321 αλλα εχω μερικες απορειες

α. οταν περασα την β145 το μενου ηταν οτι να ναι ολα χυμα (οι εφαρμογες) και μου εβγαζε και στο factory reset που του εκαναν στα καπακια error αντιμετωπισατε και εσεις κατι παρομοιο ?

β. πως γινεται αυτο το update σε β361 http://www.huaweiblog.de/downloads/huawei-mate-s-b361-firmware-update-ota-download/

γ. μου ειναι μονιμως ανοιχτη η ανδειξη του 4g(πανω δεξια στο σημα) ενω εχω κλειστα και δεδομενα και το εικονειδιο του 4g

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα σε προσφορα ολα οκ αλλα σε 6.1 δεν δινει αναβαθμιση ?

Αν έχεις unbranded και έχει πάνω την Β114, τότε βάζεις κατευθείαν την marshmallow Β321 από εδώ http://consumer.huawei.com/gr/support/products/downloads/detail/mates-gr.htm?id=80848 . Μετα θα σου έρθει ΟΤΑ update Για την Β361.

 

Αν έχεις branded, βάζεις την Β114, Β145 και μετα την Β321.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις unbranded και έχει πάνω την Β114, τότε βάζεις κατευθείαν την marshmallow Β321 από εδώ http://consumer.huawei.com/gr/support/products/downloads/detail/mates-gr.htm?id=80848 . Μετα θα σου έρθει ΟΤΑ update Για την Β361.

 

Αν έχεις branded, βάζεις την Β114, Β145 και μετα την Β321.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

εχει B177 και δεν ξερω την διαδικασια κατεβασα στο λαπτοπ την 321 (απο πλαισο λογικα ανμπρατεντ)

Edited by STELIOS063
Link to comment
Share on other sites

εχει B177 και δεν ξερω την διαδικασια κατεβασα στο λαπτοπ την 321 (απο πλαισο λογικα ανμπρατεντ)

Δεν σου βγάζει update αν πας ρυθμίσεις-Ενημέρωση λογισμικού? Αν όχι, δοκίμασε αν σου βγάζει update από την εφαρμογή hicare. Αν ούτε εκεί βγάζει update, περνάς τη ρομ που κατέβασες ως εξής:

Κάνε unzip το αρχείο που κατέβασες. Μέσα έχει ένα φάκελο dload ο οποίος έχει ένα αρχειο UPDATE.APP. Κάνεις copy paste το φάκελο dload στην sd card. Μετά πας ρυθμίσεις-Ενημέρωση λογισμικού. Θα σου βρει ότι υπάρχει update και επιλέγεις τοπική εγκατάσταση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου βγάζει update αν πας ρυθμίσεις-Ενημέρωση λογισμικού? Αν όχι, δοκίμασε αν σου βγάζει update από την εφαρμογή hicare. Αν ούτε εκεί βγάζει update, περνάς τη ρομ που κατέβασες ως εξής:

Κάνε unzip το αρχείο που κατέβασες. Μέσα έχει ένα φάκελο dload ο οποίος έχει ένα αρχειο UPDATE.APP. Κάνεις copy paste το φάκελο dload στην sd card. Μετά πας ρυθμίσεις-Ενημέρωση λογισμικού. Θα σου βρει ότι υπάρχει update και επιλέγεις τοπική εγκατάσταση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalkτην κατεβαζει ααπο hi care

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, νέος κάτοχος mate s . Γενικά πολύ ευχαριστημένος αυτεσ τις 3 μέρες. Πιστεύω τ λεφτά του τ αξίζει που είναι τώρα. Κάμερα δεν είναι σούπερ αλλά οκ. Ταχύτητα και ποιότητα κατασκευέις κορυφαίες. Μπαταρία δν μπορώ να πω ακόμα. Το skin της hua πραγματικά κάνεις το κινητό πολύ εύκολο και με μεγάλο πλήθος επιλογών.

 

Δύο ερωτήγσεις.

1)Δν έχω δει ακόμα στο κινητό να πιάνει 4G μέσα στην Αθήνα. Εχω καινούργια sim ...Πρέπει να επικοιννήσω με τον πάροχο η κατι κάνω λάθος?

2)Το android 6 θα μπει στο κινητό μας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, νέος κάτοχος mate s . Γενικά πολύ ευχαριστημένος αυτεσ τις 3 μέρες. Πιστεύω τ λεφτά του τ αξίζει που είναι τώρα. Κάμερα δεν είναι σούπερ αλλά οκ. Ταχύτητα και ποιότητα κατασκευέις κορυφαίες. Μπαταρία δν μπορώ να πω ακόμα. Το skin της hua πραγματικά κάνεις το κινητό πολύ εύκολο και με μεγάλο πλήθος επιλογών.

 

Δύο ερωτήγσεις.

1)Δν έχω δει ακόμα στο κινητό να πιάνει 4G μέσα στην Αθήνα. Εχω καινούργια sim ...Πρέπει να επικοιννήσω με τον πάροχο η κατι κάνω λάθος?

2)Το android 6 θα μπει στο κινητό μας?

 

Καλορίζικο! Για το 4g θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πάροχο, Ίσως πρέπει να το ενεργοποιήσεις. Η marshmallow έχει έρθει στο κινητό μας εδώ και πολύ καιρό. Διάβασε μερικά ποστ πιο πάνω και θα δεις τι πρέπει να κάνεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω αυτό με την Κινέζικη Rom, μου ήλθε update η Marshmallow αλλά έχασα την λειτουργεία του launcher, Nova συγκεκριμένα. Δεν μου επιτρέπει να βάλω ως προεπιλογή οποιοδήποτε Launcher. Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα. Έκανα, ξέχασα να πω, Factory reset αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω αυτό με την Κινέζικη Rom, μου ήλθε update η Marshmallow αλλά έχασα την λειτουργεία του launcher, Nova συγκεκριμένα. Δεν μου επιτρέπει να βάλω ως προεπιλογή οποιοδήποτε Launcher. Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα. Έκανα, ξέχασα να πω, Factory reset αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Τον έχεις βάλει ως προεπιλεγμένη εφαρμογή Για εκκίνηση? Δηλαδή πας ρυθμίσεις-εφαρμογες-σύνθετες ρυθμίσεις-προεπ ρυθ εφ? Επίσης να τη βάλεις στην παράλειψη βελτιστοποιήσεων, επέλεξε στη σχεδίαση πάνω από άλλες εφαρμογές Ναι, και βάλτη στις προστατευόμενες εφαρμογές. Δεν τα έχω δοκιμάσει Γιατί δεν δουλεύω τον nova, αλλά αυτά θα έκανα αν είχα παρόμοιο θέμα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...