Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβως ιδια εκδοση εχουμε..σαν να βλέπω σκρηνσοτ απο το δικο μου ειναι.

 

Στο XDA το διαβασα

 

http://forum.xda-developers.com/mate-s/help/how-to-brand-mate-s-t3259988

 

Δεν εχω καρτα sd αλλιως θα ειχα φαει τα μουστακια μου ολη μερα και θα το ειχα επιχειρησει...δεν τρεφω ελπιδες για αντικατασταση συσκευης απο εκει που το αγορασα...

Edited by george_vitz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απ ότι φαίνεται απλά κάνετε πρώτα εγκατάσταση την Β114 και μετα την Β145. Το ερώτημα είναι αν θα έρχονται τα ΟΤΑ updates. Αν παρουμε ως παράδειγμα αλλες συσκευές όπως το p8, θα έρχονται και τα ΟΤΑ οπότε με ΟΤΑ θα έρθει η marshmallow. Αλλιώς την περνάτε χειροκίνητα.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρεα.εχει καποιος προβλημα που δεν εμφανιζονται οι ειδοποιήσεις στο κλείδωμα οθόνης?και κατι ακονα η συσκευη μου ειναι branded απο βονταφον και μετα απο Επικοινωνία με τη huawei με ειπαν οτιεχω κανονικα εγγύηση
Link to comment
Share on other sites

Απο το κατάστημα που το πηρα μου ειπαν πως ισχύει κανονικα η εγγύηση , ξεκινάω να περναω πρωτα την 114 με τοπικη ενημέρωση και ο θεος βοηθός :)

 

Κανονικα την πηρε το mate s δεν βγαζει καμια ota ακομα

 

Παω για 145

 

ok και η 145 , παντα με τοπικη και παντα φορματ την sd πριν...... ota τίποτα οπότε παω για καθαρή εγκατάσταση [τα 3 κουμπια ] αυτην την φορα την 321

 

ολα τα εχω κατεβασει απο εδω

 

http://www.huaweiblog.de/handys/huawei-mate-s/#firmware

 

Λοιπον , την ξεκινησε κανονικα και στο τελος μου βγάζει σφαλμα ...ωχ λεω την κάτσαμε ...

μου ζηταει να κανει επανεκκίνηση και το πατάω ... ανοιγη και ξαφνικα βλεπω να την εχει παρει κανονικα και να εχει emiu 4 και 6 321 ...

δεν βλεπω παλι να εχει κατι ota οπότε το αφήνω το στήνω και βλέπουμε ...

Edited by maroulisk
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω γιατι ειμαι πολυ καινουργιος στα huawei ...κατεβασες την 114 ,την περασες στην sd κ απο hicare εκανες ενημερωση;; μετα το ιδιο κ με την 115;; κ καπακια με τα τρια πληκτρα καθαρη εγκατασταση την 321;;
Link to comment
Share on other sites

Απο το κατάστημα που το πηρα μου ειπαν πως ισχύει κανονικα η εγγύηση , ξεκινάω να περναω πρωτα την 114 με τοπικη ενημέρωση και ο θεος βοηθός :)

 

Κανονικα την πηρε το mate s δεν βγαζει καμια ota ακομα

 

Παω για 115

 

ok και η 115 , παντα με τοπικη και παντα φορματ την sd πριν...... ota τίποτα οπότε παω για καθαρή εγκατάσταση [τα 3 κουμπια ] αυτην την φορα την 321

 

ολα τα εχω κατεβασει απο εδω

 

http://www.huaweiblog.de/handys/huawei-mate-s/#firmware

 

Λοιπον , την ξεκινησε κανονικα και στο τελος μου βγάζει σφαλμα ...ωχ λεω την κάτσαμε ...

μου ζηταει να κανει επανεκκίνηση και το πατάω ... ανοιγη και ξαφνικα βλεπω να την εχει παρει κανονικα και να εχει emiu 4 και 6 321 ...

δεν βλεπω παλι να εχει κατι ota οπότε το αφήνω το στήνω και βλέπουμε ...

Ωραίος! Άντε να απολαύσεις την marshmallow τώρα!Για ΟΤΑ από την Β145 και μετα βγάζει. Νομίζω η Β115 δεν χρειάζεται, μετά την Β114 βάλτε κατευθείαν την Β145 και κοιτάξτε για ΟΤΑ μέσω του hicare.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

διόρθωσα παραπάνω:rolleyes: ...145 οχι 115

 

παντος δεν ειδα πουθενα ΟΤΑ μέσω του hicare η απο το σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά και εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη.. Εγώ πια πρέπει να περάσω;; την 145 και να κάνω την υπόλοιπη διαδικασία η να περάσω αμέσως την 6 από το official recovery? https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160802/72e5417760140557b4811fa8b5ca05e8.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να γίνετε με την μία στην 6....εγώ γράφω παραπάνω τη έκανα. Αν το κάνεις πες μας αν πέτυχε Edited by maroulisk
Link to comment
Share on other sites

Ωραία στην SD το περνάω το λειτουργικό η στο χώρο του τηλεφώνου?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά και εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη.. Εγώ πια πρέπει να περάσω;; την 145 και να κάνω την υπόλοιπη διαδικασία η να περάσω αμέσως την 6 από το official recovery? https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160802/72e5417760140557b4811fa8b5ca05e8.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εσύ περνάς κατευθείαν την Β321! Αφού η ρομ που έχεις είναι πιο καινούργια από την Β145! Στην sd την βάζεις τη ρομ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Και δεν χάνω κάτι από την sd έτσι?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι, τα αρχεία της sd δεν διαγράφονται όποια μέθοδο εγκατάστασης και να κάνεις . Απλά βάζεις το φάκελο dload που έχει μέσα το αρχείο UPDATE.APP στην sd. Αν κάνεις την αναβάθμιση με τοπική εγκατάσταση, δηλαδή μέσα από τις ρυθμίσεις-Ενημέρωση λογισμικού επιλέγεις τοπική εγκατάσταση τότε δεν χάνεις τίποτα ούτε από το κινητό. Εναλλακτικά κάνεις καθαρή εγκατάσταση με τη μέθοδο των τριών κουμπιών αλλά θα πρέπει να ξαναστησεις το κινητό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!!! Καλώς ήρθατε στην παρέα μας οι καινούριοι και καλοδουλευτα να είναι τα κινητά σας!!!! Φίλε zananiro εγώ σηκώνω ψηλά τα χέρια με το drain,δεν μπορω να βρω με τίποτα γιατί γίνεται αυτό!!! Αφού πάντως είδα και αποειδα πήγα και πήρα ενα powerbank 20000mah και ας έχει όσο drain θέλει!!!

 

Για την Ν ακουσες τίποτα νεότερο???

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως προτείνω την αργή φόρτιση απο usb υπολογιστή.. Μπορεί να παίρνει κανα 6-7ωρο, αλλά με λογική σχετικά χρήση θα βγάλει 1μιση μέρα..

 

Πάντως αν κ λιγες μέρες κάτοχος, με την 114, ηδη είδα κάνα δυο φορές το system να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση απο την οθόνη..

 

Γενικά πάντως πολυ ευχαριστημένος απο οθόνη, ποιότητα κλήσης, ηχείο, ακουστικά κ ποιότητα κατασκευής αψεγαδιαστη κ εφαμιλη της Apple!

 

Επεξεργαστης οχι κατι ιδιαίτερο αλλά κομπλέ.. Μπαταρία κ gps ούτε κρυο ουτε ζέστη..

 

 

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως προτείνω την αργή φόρτιση απο usb υπολογιστή.. Μπορεί να παίρνει κανα 6-7ωρο, αλλά με λογική σχετικά χρήση θα βγάλει 1μιση μέρα..

 

Πάντως αν κ λιγες μέρες κάτοχος, με την 114, ηδη είδα κάνα δυο φορές το system να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση απο την οθόνη..

 

Γενικά πάντως πολυ ευχαριστημένος απο οθόνη, ποιότητα κλήσης, ηχείο, ακουστικά κ ποιότητα κατασκευής αψεγαδιαστη κ εφαμιλη της Apple!

 

Επεξεργαστης οχι κατι ιδιαίτερο αλλά κομπλέ.. Μπαταρία κ gps ούτε κρυο ουτε ζέστη..

 

 

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την Β114 εχεις η την Β321???Για ποιότητα κατασκευής δεν το συζηταω είναι απλα τέλειο αλλά η μπαταρία εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει... Το iphone 6 που έχω και έχει μπαταρία 1810mah βγάζει τις διπλές ώρες απο το mate s με την ίδια χρηση!!! Λογικά είναι και η διαχείριση του λογισμικού αλλά δεν ξέρω τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Τελικά πέρασε χωρίς κανένα πρόβλημα ή 6!έβαλα τον φάκελο dload στην sd έγινε τοπική ενημέρωση χωρίς να χάσω τιποτα από την κάρτα η από της ρυθμίσεις της συσκευής.. Μέχρι στιγμής φαίνεται ωραία η 6αρα αν και δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση. δείχνει μακράν καλύτερα από lollipop.. Θα επανέλθω μετά από χρήση μερικών ημερών και θα σας ενημερώσω!! Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Τελικά πέρασε χωρίς κανένα πρόβλημα ή 6!έβαλα τον φάκελο dload στην sd έγινε τοπική ενημέρωση χωρίς να χάσω τιποτα από την κάρτα η από της ρυθμίσεις της συσκευής.. Μέχρι στιγμής φαίνεται ωραία η 6αρα αν και δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση. δείχνει μακράν καλύτερα από lollipop.. Θα επανέλθω μετά από χρήση μερικών ημερών και θα σας ενημερώσω!! Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου καλό είναι να στησεις το κινητό απο την αρχή ώστε στην πορεία να μην εχεις κανένα πρόβλημα!!! Καλοδουλευτο να είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα δηλαδη οτι και να εχεις περνας με την μια την 321 και εισαι οκ....απλα να το ξερουν ολοι

 

ΟΤΑ εβγαλε μετα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου έβγαλε και την μικρή αναβάθμιση 300κατι mb ήταν δεν θυμάμαι ακριβώς...

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!!! Καλώς ήρθατε στην παρέα μας οι καινούριοι και καλοδουλευτα να είναι τα κινητά σας!!!! Φίλε zananiro εγώ σηκώνω ψηλά τα χέρια με το drain,δεν μπορω να βρω με τίποτα γιατί γίνεται αυτό!!! Αφού πάντως είδα και αποειδα πήγα και πήρα ενα powerbank 20000mah και ας έχει όσο drain θέλει!!!

 

Για την Ν ακουσες τίποτα νεότερο???

Iolaos εδώ και περίπου 2 εβδομάδες έχει σταματήσει το drain σε standby, πλέον με WiFi χάνει 2% περίπου στο 5ωρο. Δεν ξέρω αν διορθώθηκε από κάτι που έκανα. Αυτό που έκανα πάντως και αν θες να δοκιμάσεις είναι το εξής: πήγα εφαρμογές-μενού-Εμφάνιση διεργασιών συστήματος. Εκεί σου βγάζει όλες τις εφαρμογές. Ότι εφαρμογή υπήρχε με Ρομποτακι, επέλεξα αποθηκευτικός χώρος και έσβησα τα cache. Σε μερικές έκανα και διαγραφή δεδομένων, όπως την hwapps, geoservice και ισως και κάποιες άλλες. Έκανα επίσης διαγραφή δεδομένων της εφαρμογής διαχείριση τηλεφώνου, του google chrome και της εφαρμογής ρυθμίσεις(αν κάνεις αυτή θα πρέπει να ορίσεις ξανά τα δικαιώματα εφαρμογών). Μετά ένα reboot. Βέβαια με 4g ρουφάει πολύ.

Εννοείται έκανες την καλύτερη δουλειά με το power bank!

Για την Ν είναι νωρίς ακόμα...υπομονή

Αρα δηλαδη οτι και να εχεις περνας με την μια την 321 και εισαι οκ....απλα να το ξερουν ολοι

 

ΟΤΑ εβγαλε μετα ?

Θέλει πρώτα την Β145 για να πάει αποιος σε marshmallow αν φοράει πιο παλιά ρομ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη μεγάλη κατανάλωση σε standby πολλές φορές, την επιβεβαιωνουν κ αλλοι εκτός απο μας?

 

Για όσους δεν γνωρίζουν πως θα το καταλάβουν, να πω το δικό μου τρόπο.. απλά κ ενω εχουν περάσει ωρες απο τη φόρτιση, κοιταμε τα στατιστικά της μπαταρίας κ βλέπουμε το σύστημα να έχει καταναλωσει ποσοστό κοντά στης οθόνης..

 

Εγω είμαι με b114, εσείς που έχετε το ίδιο θέμα?

 

Υπάρχει ρομ που να μη το έχει, εξακριβωμενα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη μεγάλη κατανάλωση σε standby πολλές φορές, την επιβεβαιωνουν κ αλλοι εκτός απο μας?

 

Για όσους δεν γνωρίζουν πως θα το καταλάβουν, να πω το δικό μου τρόπο.. απλά κ ενω εχουν περάσει ωρες απο τη φόρτιση, κοιταμε τα στατιστικά της μπαταρίας κ βλέπουμε το σύστημα να έχει καταναλωσει ποσοστό κοντά στης οθόνης..

 

Εγω είμαι με b114, εσείς που έχετε το ίδιο θέμα?

 

Υπάρχει ρομ που να μη το έχει, εξακριβωμενα?

 

Εγω μιλάω για drain σε standby, οταν δηλαδή δεν χρησιμοποιείς το κινητό. Απο μία συζήτηση που ειχαμε εδω παλαιοτερα δεν ήταν γενικό, είχα εγω και ο iolaos. Εχε υπόψην ότι στην emui το Android system είναι πάντα ψηλά σε κατανάλωση, αυτό συμβαίνει σε ολα τα huawei, οπότε μην κοιτάς το androind system, αλλα το πόσο πέφτει η μπαταρία σε standby. Εγω το τσεκαρω ως εξής: Αφού φορτίζει 100%, το αφήνω χωρις να το χρησιμοποιήσω το βραδυ με wifi ανοικτό και βλέπω μετα το πρωί ποσό έχει πέσει η μπαταρια.

Εγώ με την Β114 δεν είχα drain σε standby, η διαχείρηση μπαταρίας ήταν εξαιρετική, έπεφτε το πολύ 2% στο 5ωρο. Εμφανίστηκε στην Β145 αλλα οφειλόταν σε μια εφαρμογή που είχα προστατευόμενη. Μόλις την έβγαλα από προστατευόμενη έστρωσε, 2% στο 5ωρο. Μετα εμφανίζονταν στη marshmallow Β361 οποτε ηθελε, δηλαδή συνηθως έπεφτε 2%-3% την ωρα ενω μερικες μερες χωρις να κανω τίποτα επανέρχονταν και επεφτε 2% στο 5ωρο. Τον τελευταίο καιρό ειχε γίνει μόνιμο το drain και δεν μπορούσα να βγαλω άκρη, ενω συνοδευόταν και με γενικότερο battery drain. Έκανα αυτό που γραφω παραπάνω και εδω και 2 εβδομαδες είναι οκ.

 

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να το πάρω αλλά με απασχολούν 2 πράγματα:

1)Πως τα πάει η οθόνη του στον ήλιο είναι ευανάγνωστη;

2)Η ποιότητα του ήχου στα ακουστικά και στο ηχείο είναι καλή;

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλάω για drain σε standby, οταν δηλαδή δεν χρησιμοποιείς το κινητό. Απο μία συζήτηση που ειχαμε εδω παλαιοτερα δεν ήταν γενικό, είχα εγω και ο iolaos. Εχε υπόψην ότι στην emui το Android system είναι πάντα ψηλά σε κατανάλωση, αυτό συμβαίνει σε ολα τα huawei, οπότε μην κοιτάς το androind system, αλλα το πόσο πέφτει η μπαταρία σε standby. Εγω το τσεκαρω ως εξής: Αφού φορτίζει 100%, το αφήνω χωρις να το χρησιμοποιήσω το βραδυ με wifi ανοικτό και βλέπω μετα το πρωί ποσό έχει πέσει η μπαταρια.

Εγώ με την Β114 δεν είχα drain σε standby, η διαχείρηση μπαταρίας ήταν εξαιρετική, έπεφτε το πολύ 2% στο 5ωρο. Εμφανίστηκε στην Β145 αλλα οφειλόταν σε μια εφαρμογή που είχα προστατευόμενη. Μόλις την έβγαλα από προστατευόμενη έστρωσε, 2% στο 5ωρο. Μετα εμφανίζονταν στη marshmallow Β361 οποτε ηθελε, δηλαδή συνηθως έπεφτε 2%-3% την ωρα ενω μερικες μερες χωρις να κανω τίποτα επανέρχονταν και επεφτε 2% στο 5ωρο. Τον τελευταίο καιρό ειχε γίνει μόνιμο το drain και δεν μπορούσα να βγαλω άκρη, ενω συνοδευόταν και με γενικότερο battery drain. Έκανα αυτό που γραφω παραπάνω και εδω και 2 εβδομαδες είναι οκ.

 

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

Για το ιδιο θέμα μιλάμε κ στην 114.. Ποτε τρώει 2% στον βραδινό ύπνο, πότε άλλες ωρες το βλέπω να τη ρουφάει σαν τρελό στο standby..

 

Θα προσπαθήσω να κάνω αυτά που γράφεις.. Λογικά κ οι υπόλοιποι θα έχουν θέμα αλλά δε θα ναι τόσο της λεπτομέρειας γενικά ίσως.. που δε το λες κ λεπτομέρεια δηλαδή..

 

Οθόνη ήχος άψογα πάντως, για τον φίλο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...