Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εννοώ κάτι τέτοιο: https://www.google.ch/search?q=notification+on+lock+screen&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjMs9vp3q7NAhXMtBQKHd-MBkMQ_AUICCgB&biw=1600&bih=815#imgrc=6mBfuqMsLdU6IM%3A

 

Την επιλογή που δείχνεις δεν την βλέπω καθόλου...Δέν υπάρχει στο μενού.

 

Επίσης με το Viber έχω γενικά θέμα γιατι δεν μπορώ να το βρώ στις προστατευόμενες εφαρμογές, και γενικά δεν λαμβάνω ειδοποιήσεις εκτός κ αν ανοίξω την εφαρμογή.

Το θέμα με τα κολλήματα το έχω από την πρώτη μέρα, ακόμη και χωρίς εφαρμογές.

 

Η έκδοσή μου είναι 321, την πέρασα κατεβάζοντας το αρχείο και χρησιμοποιώντας την εφαρμογή updater.

Φοβάμαι μήπως δεν έχει κάτσει καλά, άν και έκανα reset μετά. πώς μπορώ να το ξαναπεράσω ώστε να είμαι σίγουρος ότι όλα πήγαν καλά?

 

Είτε δεν έκατσε καλά η εγκατάσταση είτε δεν έβαλες τη σωστή Β321, γιατί υπάρχουν 2, η μια είναι beta και είχε bugs. Λογικά το πρώτο γιατί έκανες local update. Οδηγίες για την εγκατάσταση και λινκς για τη stable ρομ εχω γράψει εδώ. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6756868

Να το κάνεις με τη μέθοδο με τα 3 κουμπιά ώστε να γίνει καθαρή εγκατάσταση και όχι με local update.

Καλό είναι αν κάνεις επαναφορα τις εφαρμογές να το κάνεις χωρίς τα data τους, αλλά μόνο τις εφαρμογές μέσα από το αντίγραφο ασφαλείας είτε ξανακατεβαζοντας τις εφαρμογές από το play store. Πάρε και ένα back up τις ρυθμίσεις του launcher με το αντίγραφο ασφαλείας ώστε να μην χάνεις χρόνο στο στησιμο και κάνε επαναφορά αφού έχεις περάσεις τα apps. Ακόμα καλύτερα βέβαια είναι αν έχεις χρόνο να τα στήσεις όλα εξ αρχής μετά την εγκατάσταση της ρομ.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εννοώ κάτι τέτοιο: https://www.google.ch/search?q=notification+on+lock+screen&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjMs9vp3q7NAhXMtBQKHd-MBkMQ_AUICCgB&biw=1600&bih=815#imgrc=6mBfuqMsLdU6IM%3A

 

Την επιλογή που δείχνεις δεν την βλέπω καθόλου...Δέν υπάρχει στο μενού.

 

Επίσης με το Viber έχω γενικά θέμα γιατι δεν μπορώ να το βρώ στις προστατευόμενες εφαρμογές, και γενικά δεν λαμβάνω ειδοποιήσεις εκτός κ αν ανοίξω την εφαρμογή.

Το θέμα με τα κολλήματα το έχω από την πρώτη μέρα, ακόμη και χωρίς εφαρμογές.

 

Η έκδοσή μου είναι 321, την πέρασα κατεβάζοντας το αρχείο και χρησιμοποιώντας την εφαρμογή updater.

Φοβάμαι μήπως δεν έχει κάτσει καλά, άν και έκανα reset μετά. πώς μπορώ να το ξαναπεράσω ώστε να είμαι σίγουρος ότι όλα πήγαν καλά?

Καλησπέρα παιδια!!Φιλε μου πέρασα με τον ίδιο τρόπο και εγώ την mm και εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το viber...Μονο αν ανοίξω την εφαρμογή μου χτυπάει...Τώρα όμως δεν ξέρω τι παίζει γιατι και στην λολιποπ που είχε αρχικά το κινητό είχα το ίδιο θεμα με το Viber..

 

Όσο για την μπαταρία τα ίδια μου κάνει και μενα,η που θα βγάζει την μέρα άνετα η που θα πρέπει να εχω φορτιστή μαζί μου μην μου κλείσει...Η 6 ακόμα δεν είναι σταθερή ρε ****το και με έχει μπερδέψει πολύ στο τι να κάνω...Να μείνω στην 6 ως έχει η να παω ξανα στην 5???

Link to comment
Share on other sites

Για να λαμβάνετε ειδοποιήσεις στο viber με marshmallow κάνετε τις παρακάτω ρυθμίσεις:

1. Ρυθμίσεις-εφαρμογές-viber-άδειες και τα ενεργοποιείτε όλα.

2. Ρυθμίσεις-εφαρμογές-viber-μπαταρία και τα ενεργοποιείτε όλα, ειδικά να παραμένει η εφαρμογή ανοικτή.

3. Ρυθμίσεις-εφαρμογές-συνθέτες ρυθμίσεις (κάτω αριστερά) -παράλειψη βελτιστοποίησης και στο viber επιλέγετε Ναι.

4. Διαχείριση συσκευής-διαχείριση αναδυόμενου παράθυρου και ενεργοποιείτε το viber

5. Διαχείριση συσκευής-μπαταρια-προστατευόμενες εφαρμογές- ενεργοποιείτε το viber

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για να λαμβάνετε ειδοποιήσεις στο viber με marshmallow κάνετε τις παρακάτω ρυθμίσεις:

1. Ρυθμίσεις-εφαρμογές-viber-άδειες και τα ενεργοποιείτε όλα.

2. Ρυθμίσεις-εφαρμογές-viber-μπαταρία και τα ενεργοποιείτε όλα, ειδικά να παραμένει η εφαρμογή ανοικτή.

3. Ρυθμίσεις-εφαρμογές-συνθέτες ρυθμίσεις (κάτω αριστερά) -παράλειψη βελτιστοποίησης και στο viber επιλέγετε Ναι.

4. Διαχείριση συσκευής-διαχείριση αναδυόμενου παράθυρου και ενεργοποιείτε το viber

5. Διαχείριση συσκευής-μπαταρια-προστατευόμενες εφαρμογές- ενεργοποιείτε το viber

 

@iolaos bugs να σου πω την αλήθεια μέχρι τώρα δεν έχω βρει, εκτός από αυτό που εχω αναφέρει για την αστάθεια στη διαχείριση μπαταρίας. Έχω κάνει τα παρακάτω και εδώ και 2 μέρες η κατανάλωση είναι σταθερή και ισως καλύτερη από την 5, ενώ το battery drain που είχα σε standby εξαφανίστηκε. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή συνεχιστεί, αλλά δοκίμασε τα εξής:

 

1. Κάνε update ολες τις προεγκατεστημένες εφαρμογές από το play store.

2. Πήγαινε διαχείριση τηλεφώνου-βελτιστοποίηση συσκευης και κάνε ένα καθαρισμό. Μόλις γίνει ο καθαρισμός θα σου βγάλει επιλογή κάτω-κάτω που γράφει διαχείριση χώρου για προχωρημένους. Εκεί σβήσε ότι άχρηστο αρχείο σου βγάζει και επέλεξε εσύ αν κάποια δεν στα έχει τικαρισμενα. Προσοχή μη σβήσεις κάποια εφαρμογή ή αρχεία όπως φωτο κλπ.

3. Αν χρησιμοποιείς την εφαρμογη Facebook πήγαινε ρυθμίσεις- εφαρμογές-Facebook- μπαταρία και έχει επιλογή για απενεργοποίηση συστήματος. Απενεργοποίησε το να μειωθούν τα wakelocks. Αυτό μπορείς να το κάνεις και σε άλλες εφαρμογές που έχουν την επιλογή αυτή και τις θεωρείς ενεργοβόρες. Πχ κάντο Viber αλλά αν δεις ότι δεν έρχονται ειδοποιήσεις ενεργοποιησε το.

4. Αφού κανείς τα παραπάνω κάνε ενα Reboot.

 

Εγω θα σου έλεγα να μείνεις στην 6, θα έρθει λογικα κάποια αναβάθμιση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Όλα οκ με το Viber όπως είπες αλλά με το battery drain τιποτα δεν έγινε...Απο τις 6 το πρωί που το έβγαλα απο την φόρτιση μέχρι 8κ15 απο 100% έχει πάει 85% χωρίς να το πηραξω μονο με ανοιχτό Wi-Fi...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!!Φιλε μου πέρασα με τον ίδιο τρόπο και εγώ την mm και εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το viber...Μονο αν ανοίξω την εφαρμογή μου χτυπάει...Τώρα όμως δεν ξέρω τι παίζει γιατι και στην λολιποπ που είχε αρχικά το κινητό είχα το ίδιο θεμα με το Viber..

 

Όσο για την μπαταρία τα ίδια μου κάνει και μενα,η που θα βγάζει την μέρα άνετα η που θα πρέπει να εχω φορτιστή μαζί μου μην μου κλείσει...Η 6 ακόμα δεν είναι σταθερή ρε ****το και με έχει μπερδέψει πολύ στο τι να κάνω...Να μείνω στην 6 ως έχει η να παω ξανα στην 5???

Πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το αρχικό θεμα "OBSIDIAN" για να εμφανιστεί αυτή η επιλογή.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160618/ad4ed0a6ddbfa7bf008f0d0ff5d465df.jpg

 

 

 

Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ με το Viber όπως είπες αλλά με το battery drain τιποτα δεν έγινε...Απο τις 6 το πρωί που το έβγαλα απο την φόρτιση μέχρι 8κ15 απο 100% έχει πάει 85% χωρίς να το πηραξω μονο με ανοιχτό Wi-Fi...

Ναι και εμένα το ίδιο σήμερα με drain σε standby, σε 6 ώρες έπεσε στο 85%. 2 μέρες ήταν κομπλέ και έπεφτε 1-2% στο 5ωρο ...Το android system δείχνει μεγάλη καταναλωση. Θα ξαναπαίξω με τις ρυθμίσεις. Ειδάλλως αναμένουμε κάποιο update. Πάντως πολλά ατομα στο νήμα του P8 τα ίδια αναφέρουν μετά από αναβάθμιση σε mm. Οπότε ελπίζω να δώσει γρήγορα κάποιο update.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμένα το ίδιο σήμερα με drain σε standby, σε 6 ώρες έπεσε στο 85%. 2 μέρες ήταν κομπλέ και έπεφτε 1-2% στο 5ωρο ...Το android system δείχνει μεγάλη καταναλωση. Θα ξαναπαίξω με τις ρυθμίσεις. Ειδάλλως αναμένουμε κάποιο update. Πάντως πολλά ατομα στο νήμα του P8 τα ίδια αναφέρουν μετά από αναβάθμιση σε mm. Οπότε ελπίζω να δώσει γρήγορα κάποιο update.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Απο το 85% που έγραψα το πρωί στις 8κ15 η μπαταρία έχει πάει στο 19%...Εχω ανοιχτο το 4g απο εκείνη την ώρα μέχρι τώρα και έχω παίξει και κάνα μισάωρο clash of clans τίποτα αλλο!!!Η οθονη γράφει 2 ώρες και 20 λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας! Μέσα σε δύο μέρες έχω διαβάσει και τις 23 σελίδες για να ενημερωθώ! Να πω με τη σειρά μου ότι είμαι κι εγώ κάτοχος mate s το οποίο αγόρασα μέσω του insomnia 320€ πρίν δύο μήνες περίπου μεταχειρισμένο. Αρχικά να συγχαρώ όλους εσάς που δίνετε λύσεις και βοηθάτε τον καθένα αμερόληπτα.

Με το κινητό είμαι ευχαριστημένη, η μπαταρία με μέση χρήση διαρκεί άνετα μια μέρα, ωραίος φακός και φυσικά απίστευτο design!Ίσως θα μπορούσε να έχει πιο δυνατό ηχείο. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μέχρι στιγμής είναι ένα μήνυμα που μου βγάζει στις ειδοποιήσεις, το οποίο βέβαια είδα το ανέφερε κ κάποιος άλλος χρήστης σε προηγούμενο θέμα, αλλά δεν κατάλαβα τη λύση.( Το παραθέτω γραπτώς προς το παρόν Γιατί δεν έχω βρει πως θα ανεβάσω φωτο)

"Lolipop: υπενθύμιση αναφοράς σφαλμάτων (έκδοση beta) Δεν επιτρέπεται η αξιολόγηση των επιδόσεων. Αναφέρετε τα σφάλματα της έκδοσης beta στην jiangwei 00165991". Εμφανίζεται πολύ καιρό τώρα. Να ενημερώσω ότι δεν έχω πειράξει τίποτα στη συσκευή, μοντέλο CRR-L09, έκδοση CRR-L09C432B145. Επίσης είναι unbranded καθώς στο πίσω μέρος της συσκευής αναγράφεται το μοντέλο κ Όχι κάποιος πάροχος. Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, κάτι είχε "πειράξει" Ο προηγούμενος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας! Μέσα σε δύο μέρες έχω διαβάσει και τις 23 σελίδες για να ενημερωθώ! Να πω με τη σειρά μου ότι είμαι κι εγώ κάτοχος mate s το οποίο αγόρασα μέσω του insomnia 320€ πρίν δύο μήνες περίπου μεταχειρισμένο. Αρχικά να συγχαρώ όλους εσάς που δίνετε λύσεις και βοηθάτε τον καθένα αμερόληπτα.

Με το κινητό είμαι ευχαριστημένη, η μπαταρία με μέση χρήση διαρκεί άνετα μια μέρα, ωραίος φακός και φυσικά απίστευτο design!Ίσως θα μπορούσε να έχει πιο δυνατό ηχείο. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μέχρι στιγμής είναι ένα μήνυμα που μου βγάζει στις ειδοποιήσεις, το οποίο βέβαια είδα το ανέφερε κ κάποιος άλλος χρήστης σε προηγούμενο θέμα, αλλά δεν κατάλαβα τη λύση.( Το παραθέτω γραπτώς προς το παρόν Γιατί δεν έχω βρει πως θα ανεβάσω φωτο)

"Lolipop: υπενθύμιση αναφοράς σφαλμάτων (έκδοση beta) Δεν επιτρέπεται η αξιολόγηση των επιδόσεων. Αναφέρετε τα σφάλματα της έκδοσης beta στην jiangwei 00165991". Εμφανίζεται πολύ καιρό τώρα. Να ενημερώσω ότι δεν έχω πειράξει τίποτα στη συσκευή, μοντέλο CRR-L09, έκδοση CRR-L09C432B145. Επίσης είναι unbranded καθώς στο πίσω μέρος της συσκευής αναγράφεται το μοντέλο κ Όχι κάποιος πάροχος. Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, κάτι είχε "πειράξει" Ο προηγούμενος;

 

Καλησπέρα και σε εσένα!!!Προφανώς κάτι θα πείραξε ο προηγούμενος αλλά τώρα τι θα σε γελάσω!!!Δεν ξέρω αν θα σου δώσουν κάποια λύση τα υπόλοιπα παιδιά,αλλά εγώ θα πρότεινα μια επαναφορά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας! Μέσα σε δύο μέρες έχω διαβάσει και τις 23 σελίδες για να ενημερωθώ! Να πω με τη σειρά μου ότι είμαι κι εγώ κάτοχος mate s το οποίο αγόρασα μέσω του insomnia 320€ πρίν δύο μήνες περίπου μεταχειρισμένο. Αρχικά να συγχαρώ όλους εσάς που δίνετε λύσεις και βοηθάτε τον καθένα αμερόληπτα.

Με το κινητό είμαι ευχαριστημένη, η μπαταρία με μέση χρήση διαρκεί άνετα μια μέρα, ωραίος φακός και φυσικά απίστευτο design!Ίσως θα μπορούσε να έχει πιο δυνατό ηχείο. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μέχρι στιγμής είναι ένα μήνυμα που μου βγάζει στις ειδοποιήσεις, το οποίο βέβαια είδα το ανέφερε κ κάποιος άλλος χρήστης σε προηγούμενο θέμα, αλλά δεν κατάλαβα τη λύση.( Το παραθέτω γραπτώς προς το παρόν Γιατί δεν έχω βρει πως θα ανεβάσω φωτο)

"Lolipop: υπενθύμιση αναφοράς σφαλμάτων (έκδοση beta) Δεν επιτρέπεται η αξιολόγηση των επιδόσεων. Αναφέρετε τα σφάλματα της έκδοσης beta στην jiangwei 00165991". Εμφανίζεται πολύ καιρό τώρα. Να ενημερώσω ότι δεν έχω πειράξει τίποτα στη συσκευή, μοντέλο CRR-L09, έκδοση CRR-L09C432B145. Επίσης είναι unbranded καθώς στο πίσω μέρος της συσκευής αναγράφεται το μοντέλο κ Όχι κάποιος πάροχος. Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, κάτι είχε "πειράξει" Ο προηγούμενος;

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο νήμα. Το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που σου προτείνει ο iolaos, δηλαδή μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να ξαναστήσεις το κινητό από την αρχή. Αν και νομίζω ότι ο πρώην κάτοχος λογικά θα το έκανε πριν το πουλήσει. Αν δεν το έκανε, τότε ίσως κάτι δεν έκατσε καλά στην εγκατάσταση της ρομ. Εναλλακτικά, μπορείς να κατεβάσεις τη ρομ και να κάνεις εσύ μια καθαρή εγκατάσταση με τη μέθοδο με τα 3 κουμπιά που περιγράφεται σε προηγούμενο ποστ.

Κανονικά, εφόσον έχεις Β145 και είναι unbranded, θα έπρεπε να σου βγάζει αναβάθμιση στην Β177. Αν πας ρυθμίσεις-Ενημέρωση λογισμικού σου βγάζει κάποια αναβάθμιση?

Επίσης κοίταξε για αναβάθμιση μέσω της εφαρμογής hicare που έχει προεγκατεστημένη το κινητό. Μπες στην εφαρμογή, δήλωσε τη χώρα και πάτησε εφαρμογή αναβάθμισης μήπως σου βγάλει κάποιο update. Αν σου βγάλει, κάνεις το update και μετά μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το Hicare δεν υπήρχε στη συσκευή και μόλις το εγκατέστησα. Δεν έχει ενημερώσεις διαθέσιμες. Όσο για την εργοστασιακή επαναφορά την είχε κάνει αυτός μπροστά μου... μένει μόνο η επαναφορά με τα τρία κουμπιά... Όταν λες να κατεβάσω τη ρομ; έχω δει βέβαια στα προηγούμενα σχόλια κάποια links που έχεις δώσει, αλλά το φοβάμαι λίγο. Έχει καμία σημασία και την ακύρωση της εγγύησης;
Link to comment
Share on other sites

Το Hicare δεν υπήρχε στη συσκευή και μόλις το εγκατέστησα. Δεν έχει ενημερώσεις διαθέσιμες. Όσο για την εργοστασιακή επαναφορά την είχε κάνει αυτός μπροστά μου... μένει μόνο η επαναφορά με τα τρία κουμπιά... Όταν λες να κατεβάσω τη ρομ; έχω δει βέβαια στα προηγούμενα σχόλια κάποια links που έχεις δώσει, αλλά το φοβάμαι λίγο. Έχει καμία σημασία και την ακύρωση της εγγύησης;

Περίεργο που δεν είχε την εφαρμογή hicare. Μπορείς να δεις από τις ρυθμίσεις-σχετικα με το τηλέφωνο τον αριθμό έκδοσης και το cast version?(αυτό το γράφει κάτω αν θυμαμαι καλά στην Β145)

Anyway, την επίσημη τελευταία διαθέσιμη ρομ για download που δίνει η Huawei για το κινητό μας μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ

http://consumer.huawei.com/gr/support/products/downloads/detail/mates-gr.htm?id=69444

Είναι official και την δίνει η Huawei Για να την βάλουμε οπότε δεν τίθεται θέμα εγγύησης. Η διαδικασία εγκατάστασης ρομ είναι πολύ απλή.

Συνιστώ να την περάσεις με τη μέθοδο των τριών κουμπιών ώστε να γίνει καθαρή εγκατάσταση.

-θα κατεβάσεις το αρχείο με τη ρομ

-θα κάνεις unzip το αρχείο και μέσα έχει ένα φάκελο dload που έχει μέσα ένα αρχείο UPDATE.APP.

-κάνεις copy paste το φάκελο dload στην sd card. (Γενικά καλό είναι την sd card να την έχεις κάνει πριν format 32 μέσω των Windows αλλά είναι προαιρετικό)

-η μπαταρία να είναι >50%

-σβήνεις το τηλέφωνο (power off)

-πατάς ταυτόχρονα τα 2 κουμπιά volume up και down και αμέσως μετά το power button

-κρατάς τα 3 κουμπιά πατημένα μέχρι να αρχίσει η εγκατάσταση της ρομ (θα εμφανιστεί ο κύκλος με emui4)

- μολις αρχίσει η εγκατάσταση αφήνεις τα volume buttons και αμέσως μετά το power button και περιμένεις να τελειώσει η εγκατάσταση.

 

Με την παραπάνω διαδικασία θα σβηστούν τα πάντα από την εσωτερική μνήμη. Πάρε back up ότι χρειαζεσαι με την εφαρμογή αντίγραφο ασφαλείας της ρομ. Συνήθως Εγώ παίρνω τα notes, τις ρυθμίσεις του launcher και όποιες εφαρμογές χρειάζομαι, άντε και κανένα βίντεο από viber. Όταν περάσεις το λογαριασμό Google, Κάνε ένα update την εφαρμογή αντίγραφα ασφαλείας πριν αρχίσεις να επαναφέρεις. Με την αναβάθμιση σου δίνει τη δυνατότητα να επαναφέρεις τις εφαρμογές χωρίς τα δεδομένα τους ώστε να μην γίνει εγκατάσταση των υπολειμμάτων από τις εφαρμογές. Βέβαια, αν για κάποια εφαρμογή χρειάζεσαι και τα data, τότε επιλέγεις να τα επαναφέρεις και αυτά. Εναλλακτικά κατεβάζεις ξανά τις εφαρμογές από το play store αν δεν πάρεις back up των εφαρμογών με το αντίγραφο ασφαλείας. Αφού εγκαταστήσεις τις εφαρμογές, κάνεις επαναφορά τις ρυθμίσεις launcher αν θες να γλιτώσεις χρόνο να φτιάχνεις τα εικονίδια. Γενικά είναι καλό να ξαναστησεις το κινητό εξ αρχής.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στην Γερμανία το δίνει η Τmobile 199 ευρω σκέτη συσκευή γενικα αξίζει??? Εχω το Z2 τωρα.... Ευχαριστώ
I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith.
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα αξιζει,ειναι ομορφη συσκευη,αρκετα γρηγορη και με απλο ui.Το μονο αρνητικο της για εμενα παντα η μπαταρια.Θα την ηθελα λιγο μεγαλυτερη

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην Γερμανία το δίνει η Τmobile 199 ευρω σκέτη συσκευή γενικα αξίζει??? Εχω το Z2 τωρα.... Ευχαριστώ

Υπάρχει κάποιο link?

 

Στάλθηκε από το MI 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην Γερμάνια το αντίστοιχο Skroutz είναι http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4839764_-mate-s-32gb-titanium-grey-huawei.html και δεν βλέπω πουθενά τέτοια τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα το battery drain που είχα σε standby στη marshmallow εδώ και μια εβδομάδα δεν υπάρχει και η κατανάλωση με ανοικτό το WiFi είναι 2% σε 5ώρες, οπότε νομίζω(ελπίζω δηλαδή) ότι δεν θα εμφανιστεί ξανά. Με 4g είναι μεγαλύτερη η κατανάλωση, δεν έχω υπολογίσει πόσο. Αν και νομίζω ότι οφειλοταν στην εφαρμογή Υπηρεσίες exchange, επειδή έκανα τα παρακάτω ταυτόχρονα, τα αναφέρω όλα μήπως βοηθήσει αλλά παιδιά με παρόμοιο θέμα.

Αρχικά έκανα κάτι που εχω αναφέρει ξανά, από τη διαχείριση συσκευής-βελτιστοποίηση, δηλαδή καθαρισμό, μόλις τελειώσει ο καθαρισμός επιλογή διαχείριση χώρου για προχωρημένους και έσβησα όλα τα άχρηστα cache και τους άδειους φακέλους και έκανα ένα reboot.

Από το μενού εφαρμογες-συνθέτες ρυθμισεις(κάτω αριστερά)-παράλειψη βελτιστοποίησης και στις Υπηρεσίες exchange επιλογή όχι. Επέλεξα και κάποιες άλλες εφαρμογες, αυτές που εχω αφήσει προς το παρον είναι οι εξης

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160627/36f2641446812b51e1800b187e517ef6.jpg

Θα απενεργοποιήσω μια-μια και κάποιες από τις υπόλοιπες να δω αν βοηθά χωρίς να δημιουργείται κάποιο πρόβλημα.

Τέλος, κάτι ακόμα που εκανα είναι να απενεργοποιήσω την εύρεση τοποθεσίας για το chrome.

 

@iolaos το greenify δουλεύει και χωρίς ρουτ. Απλώς αν θες να χρησιμοποιείς fingerprint θα πρέπει να πατάς manually να κάνει hibernate μέσω συντόμευσης. Το είχα χρησιμοποιησει στη συσκευή μας, δεν νομίζω να προσφέρει κάτι παραπάνω από τη λειτουργία βελτιστοποίησης που έχει η συσκευή. Ούτως ή άλλως το σύστημα κλείνει τις εφαρμογες με screen off. Εγώ έχω βάλει από τα widgets τη βελτιστοποίηση και που και που το πατάω για να κλείνει εφαρμογές που τρεχουν

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160627/3609362e790730eacf8b09406bdb826b.jpg

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ενώ είχα την εντύπωση ότι η συσκευή είναι single sim(όσες έρχονται Ελλάδα τουλάχιστον),σήμερα είδα αυτό που αναφέρει dual sim συσκευή.Για όποιον ενδιαφέρεται βέβαια.
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ενώ είχα την εντύπωση ότι η συσκευή είναι single sim(όσες έρχονται Ελλάδα τουλάχιστον),σήμερα είδα αυτό που αναφέρει dual sim συσκευή.Για όποιον ενδιαφέρεται βέβαια.

 

Λαθος μαλλον διαβασες, γραφει:

 

Γενικά

Μάρκα HUAWEI

Μοντέλο Mate S Titanium Grey

Dual Sim Όχι

Link to comment
Share on other sites

Λαθος μαλλον διαβασες, γραφει:

 

Γενικά

Μάρκα HUAWEI

Μοντέλο Mate S Titanium Grey

Dual Sim Όχι

 

Έχεις δίκιο. Απλά πατώντας το φίλτρο για dual sim συσκευές στο site, μου έβγαλε και το mate s. Κακώς δεν μπήκα να δω αναλυτικά χαρακτηριστικά.

Sorry.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίστηκε ξανά το battery drain σε standby και ενώ εδώ και 10 μέρες περίπου δεν υπήρχε και νόμιζα είχα ξεμπερδέψει οριστικά. Με έχει κουράσει αυτό...δεν μπορώ να καταλάβω που οφειλεται, αν είναι κάποια ρύθμιση ή φταίει η ρομ...ελπίζω να δώσει σύντομα update η Huawei γιατί από όσο είδα στο κινέζικο έδωσε νέο update.

Τελευταία προσπάθεια...Δεν έχω αφήσει καμία προστατευόμενη εφαρμογή και εχω βάλει όλες τις εφαρμογές doze. Άντε να δούμε μήπως και...

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίστηκε ξανά το battery drain σε standby και ενώ εδώ και 10 μέρες περίπου δεν υπήρχε και νόμιζα είχα ξεμπερδέψει οριστικά. Με έχει κουράσει αυτό...δεν μπορώ να καταλάβω που οφειλεται, αν είναι κάποια ρύθμιση ή φταίει η ρομ...ελπίζω να δώσει σύντομα update η Huawei γιατί από όσο είδα στο κινέζικο έδωσε νέο update.

Τελευταία προσπάθεια...Δεν έχω αφήσει καμία προστατευόμενη εφαρμογή και εχω βάλει όλες τις εφαρμογές doze. Άντε να δούμε μήπως και...

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Το εκανα και εγω αυτο,να μην αφησω καμια προστατευόμενη εφαρμογή οπως και διεγραψα πολλες εφαρμογές και εχω αφησει μονο Facebook, messenger,instagram και viber που δεν τις εχω προστατευμενες!!!Το battery drain υπαρχει ακομα και πραγματικα εχω απελπιστεί!!!Παντως εχω παρατηρησει οτι με το 4g ανοιχτό κατεβαίνει νερακι η μπαταρία!!Πραγματικα σκεφτομαι πλεον μεχρι να βγει αλλη αναβάθμιση να ξαναγυρισω στην Β114...

Υπαρχει kernel που να φτιαχνει καπως την μπαταρία???

Edited by iolaos1989
Link to comment
Share on other sites

Έχετε fb? Η messenger στο κινητό? Εγώ μόλις τα σουταρα και στα δύο κινητά αντίο το battery drain

Ναι εγώ τα έχω. Αλλά και πριν που τα είχα για 10 μέρες ήταν οκ, πολύ καλή αυτονομία, έβγαζα 4 ώρες SOT με mobile data καθημερινές και πάνω από 5 ώρες με wifi το σ/κ. Εννοείται ότι με lollipop δεν είχα κανένα θέμα. Θα τα σούταρω όπως λες να δω τι γίνεται.

 

Το εκανα και εγω αυτο,να μην αφησω καμια προστατευόμενη εφαρμογή οπως και διεγραψα πολλες εφαρμογές και εχω αφησει μονο Facebook, messenger,instagram και viber που δεν τις εχω προστατευμενες!!!Το battery drain υπαρχει ακομα και πραγματικα εχω απελπιστεί!!!Παντως εχω παρατηρησει οτι με το 4g ανοιχτό κατεβαίνει νερακι η μπαταρία!!Πραγματικα σκεφτομαι πλεον μεχρι να βγει αλλη αναβάθμιση να ξαναγυρισω στην Β114...

Υπαρχει kernel που να φτιαχνει καπως την μπαταρία???

Όπως είχα γράψει, για ένα 10ήμερο ήταν άψογη η διαχείριση ακόμα και με 4g, και ξαφνικά μια μερα πάλι τα ίδια. Το μόνο που είχα πειράξει στο ενδιάμεσο ήταν κάποια δικαιώματα εφαρμογών, οπότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιο θέμα της ρομ. Αναμένουμε update. Τώρα για άλλο kernel δεν νομίζω να υπάρχει.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...