Jump to content

Vodafone Smart Ultra 6 (ZTE S6 lux)


lorentzos323
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα κινητό από τη vodafone Αγγλίας το οποίο έχει εξαιρετικά review στο εξωτερικό.

Είναι στην ουσία μια παραλλαγή του ZTE S6 LUX.

Snap 615

2gb ram 16gb rom

4g και με την 800άρα συχνότητα

5.5" FHD ανάλυση

έρχεται κατευθείαν με 5.1 λολιποπ

1 nanosim.

13mp camera/5mp front

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B013F8UIX2/?tag=ho01f-21 170 euro περίπου

είναι κλειδωμένο στη voda. κωδικοί για ξεκλείδωμα γύρω στα 4 ευρό από ebay.

 

reviews (όλα στα αγγλικά και όλα λένε εξαιρετικά πράγματα)

http://www.trustedreviews.com/vodafone-smart-ultra-6-review

http://www.expertreviews.co.uk/mobile-phones/1403548/vodafone-smart-ultra-6-review

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/vodafone-smart-ultra-6-1298105/review

http://www.mobilechoiceuk.com/phone-review/Vodafone/Smart-Ultra-6/1072

 

μόλις τώρα είδα πως το χει φέρει και η ελληνική voda στα 230..

Edited by lorentzos323
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 642
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρέθηκα με τη συσκευή αυτή από δεύτερο χέρι.

Είναι μια ποιοτική συσκευή, εντυπωσιακή λόγω μεγέθους κι όχι μόνο, πλήρης σε δυνατότητες.

Θα προτιμούσα να μην ήταν μαύρη μπροστά, αλλά γκρι, όπως και πίσω, που είναι πολύ ωραία απόχρωση.

Η οθόνη είναι πολύ καλή, με ζωντανά χρώματα κι ανάλυση.

Ο ήχος μέτριος, το περίεργο είναι ότι με άκουγαν καλύτερα όταν μιλούσα με ανοικτή ακρόαση, παρά κανονικά.

Το lollipop 5.0 ρέει απρόσκοπτα, ίσως ένα δυο λαγκαρίσματα, για κάποιον συνηθισμένο με top end συσκευές όπως flex 2, note 3 και 6 plus, αλλά η εντύπωση είναι θετικότατη.

Την κάμερα μόνο δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω, αλλά θα γίνει κι αυτό. Είναι γρήγορη όμως.

Ελπίζω σε αναβαθμίσεις του android στο μέλλον, και να μην ξεχάσουν οι ZTE και η Vodafone τη συσκευή αυτή.

Δεν δοκίμασα τα αξεσουάρ που είχε στο κουτί, αν και τα ακουστικά φαίνονται αρκετά καλά.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Χθες κατέβασα μια μικρή αναβάθμιση της τάξης των 13,5mb...
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα με επιδότηση από την vodafone.μέχρι στιγμής όλα λειτουργούν άψογα.αν μπορούσε κανένας παλαιότερος να μας πει κανένα tip...
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση, παρατήρησα ότι μένει ανοικτός ο dialer και μέχρι να κλειδώσει το τηλέφωνο μέσα στην τσέπη, καλεί και κανένα νουμεράκι... Έτσι για το καλό. Πέντε αναπάντητες σε έναν προϊσταμενο, φαντάζομαι τι άκουγα στις τελευταίες.... Edited by deadp
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όσοι το έχετε πώς σας φαίνεται μέχρι τώρα; Βγάζει καινούργιες αναβαθμίσεις η voda ή το έχει αφήσει στη μοίρα του;

 

Τα μόνα παράπονα που έχω διαβάσει είναι για το double tap για να ξεκλειδώσει η οθόνη. Εκτός από σχόλια, είχα δει και σε ένα video/review που έδειχνε ότι ήθελε να βάλεις δύναμη για να καταλάβει και να ξεκλειδώσει και το θεωρούσε "αναξιόπιστο".

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου. Λοιπον το κινητο το εχω μια εβδομαδα. Αντικατεστησε ενα xperia z ultra που εσπασε.

Δεν κολλαει πουθενα και με αρκετες ανοιχτες εφαρμογες. Το σημα του wifi οσο και του δικτυου ειναι πολυ καλο. Οντως το double tap καποιες φορες δεν πιανει αλλα μια στις 10. Η οθονη απλα για τα λεφτα του εξαιρετικη. Επισης καλη και η καμερα απο την sony. Τελος η μπαταρια εμενα μου βγαζει συστηματικα πανω απο 6 ωρες οθονη.

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου. Λοιπον το κινητο το εχω μια εβδομαδα. Αντικατεστησε ενα xperia z ultra που εσπασε.

Δεν κολλαει πουθενα και με αρκετες ανοιχτες εφαρμογες. Το σημα του wifi οσο και του δικτυου ειναι πολυ καλο. Οντως το double tap καποιες φορες δεν πιανει αλλα μια στις 10. Η οθονη απλα για τα λεφτα του εξαιρετικη. Επισης καλη και η καμερα απο την sony. Τελος η μπαταρια εμενα μου βγαζει συστηματικα πανω απο 6 ωρες οθονη.

Ελπιζω να σε βοηθησα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Θεωρείς ότι η μπαταρία έχει καλή απόδοση για την χρήση που της κάνεις;

Από μικρόφωνο/ακουστικό στις κλήσεις φαντάζομαι όλα εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια ειναι καλη για την χρηση μου. Στο xperia εβγαζα μια ωρα λιγοτετη σε οθονη. Ακουστικο μικροφωνο κανενα θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω μαζί με ένα z ultra, ένα 640xl κι ένα 6 plus.

Στα λίγα συγκριτικά που έκανα, η κάμερα έχει καλή ταχύτητα, μέτρια αποτελέσματα. Ηχείο καλό, ίσως λίγο η ποιότητα επικοινωνίας να χωλαίνει στις συνομιλίες μου, δεν τους ακούω όπως πχ με το lumia που είναι καμπάνα.

Οθόνη πολύ καλή, φωτεινή (πιο πολύ από το Sony, όχι όσο Του iPhone και φυσικά Του 640 που βγάζει μάτι, και ζωντανά τα χρώματά της. Η μπαταρία είναι καλή, επειδή το Sony είναι σχετικά καινούργιο, βγάζει περισσότερη ώρα λειτουργίας, όχι σαν το τέρας όμως 6 plus...

Ποιότητα συσκευής καλή, απλά ίσως πίσω να γδέρνεται εύκολα, όχι όμως όπως το ultra.

Φοράει ακόμη 5.0 lollipop, παρότι στο gsm arena αναφέρει ότι πήρε 5.1

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Αναμενω το τηλεφωνο αυτες τις μερες και αναρωτιεμαι για τις τιμες SAR για το σωμα και κεφαλι.Εχουμε 0.930w/kg για σωμα και 0.298w/kg για κεφαλι.Ειναι ανησυχητικες αυτες οι τιμες?Τι πιστευετε?
Link to comment
Share on other sites

Αναμενω το τηλεφωνο αυτες τις μερες και αναρωτιεμαι για τις τιμες SAR για το σωμα και κεφαλι.Εχουμε 0.930w/kg για σωμα και 0.298w/kg για κεφαλι.Ειναι ανησυχητικες αυτες οι τιμες?Τι πιστευετε?

 

Δεν είναι άσχημες οι τιμές.

Βέβαια, υπάρχουν lg και Samsung με χαμηλότερες κατα πολύ τιμές, αλλά υπάρχουν και με πολύ μεγαλύτερες. Κοίταξε να χαρείς τη συσκευή σου, είναι πολύ καλή, εκτός του τομέα λίγο της φωτογραφικής. :)

 

170€ στη Vodafone με τις εκπτώσεις. Πολύ καλή τιμή!

Edited by deadp
Νέα τιμή.
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Τι κάρτα sim παίρνει; Micro ή Nano?

Είναι κλειδωμένο στη Vodafone τελικά;

Το floatware της Vodafone αφαιρείται;

Η κάμερα τι λέει;

Γενικά, είμαι μεταξύ αυτού (169 ευρώ στις εκπτώσεις), του Vodafone smart prime 6 (110 ευρώ ειδική προσφορά), αλλά σκέφτομαι και τα Lenovo S60 (179 ευρώ) και Vibe P1m με 4.000 mAh μπαταρία (!!!), αλλά 1 Ghz επεξεργαστή (169 ευρώ).

Τι λέτε;

We live only once, so we must live good!
Link to comment
Share on other sites

Τι κάρτα sim παίρνει; Micro ή Nano?

Είναι κλειδωμένο στη Vodafone τελικά;

Το floatware της Vodafone αφαιρείται;

Η κάμερα τι λέει;

Γενικά, είμαι μεταξύ αυτού (169 ευρώ στις εκπτώσεις), του Vodafone smart prime 6 (110 ευρώ ειδική προσφορά), αλλά σκέφτομαι και τα Lenovo S60 (179 ευρώ) και Vibe P1m με 4.000 mAh μπαταρία (!!!), αλλά 1 Ghz επεξεργαστή (169 ευρώ).

Τι λέτε;

 

micro sim δέχεται, είναι ξεκλείδωτο και λειτουργεί με όλα τα δίκτυα και το bloatware αφαιρείται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Nano sim δέχεται, τη βγάζω από το 6 plus και τη βάζω κατευθείαν.
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Nano sim δέχεται, τη βγάζω από το 6 plus και τη βάζω κατευθείαν.

 

Αρα έχουν κάνει λάθος στο site

 

http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Smart-ultra-6/characteristics#tabs-nav-0

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το site λέει για micro sim. Το ίδιο μου είπαν και σε ένα κατάστημα, αλλά επέμεινα, τους είπα να το ανοίξουν και τελικά μου είπαν για nano sim!

Εγώ έχω micro sim. Off topic η ερώτηση, αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να την κόψω, χωρίς να χρειαστεί να (ξανα)πληρώσω το 5ευρω;

We live only once, so we must live good!
Link to comment
Share on other sites

Πού μπορώ να βρω την "εργοστασιακή" εφαρμογή μηνυμάτων του android 5, για να αντικαταστήσω το Μηνύματα+ της Vodafone?
We live only once, so we must live good!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το site λέει για micro sim. Το ίδιο μου είπαν και σε ένα κατάστημα, αλλά επέμεινα, τους είπα να το ανοίξουν και τελικά μου είπαν για nano sim!

Εγώ έχω micro sim. Off topic η ερώτηση, αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να την κόψω, χωρίς να χρειαστεί να (ξανα)πληρώσω το 5ευρω;

Κανονικά πρέπει να στην κόψουν δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η εφαρμογή μηνυμάτων της Vodafone. Στο z ultra που στέλνει μηνύματα 80 χαρακτήρων να δεις...
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που αποφάσισα να το παραγγείλω η vodafone δεν έχει απόθεμα. Πάντως η τιμή είναι πολύ καλή αν και κάποιος μου έλεγε ότι η vodafone έχει "πειράξει" λίγο το λογισμικό και δεν του άρεσε
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η εφαρμογή μηνυμάτων της Vodafone. Στο z ultra που στέλνει μηνύματα 80 χαρακτήρων να δεις...

Απλά δεν θέλω να έχω data καθόλου και δεν θέλω να μου ενεργοποιεί τα τα ομαδικά μηνύματα. Οπότε για ασφάλεια προτιμώ να έχω μια απλή SMS εφαρμογή. Π.χ. στο vodafone prime 6 δεν έχει το message+ έχει ένα σκέτο message (message service 2.5.13 το λέει μέσα στις εφαρμογές), αλλά δεν μπορώ να το βρω

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανονικά πρέπει να στην κόψουν δωρεάν.

Δεν έχουν μηχάνημα λένε. Και θέλουν να πάρουν το 5ευρω της καινούριας κάρτας. Έτσι λειτουργεί το εμπόριο μου είπαν εκεί που το αγόρασα. Σε ένα vodafone Αλέξανδρος, είχαν μηχάνημα και ήθελαν 2 ευρώ για κάθε κάρτα. Τελικά βρήκα έναν τύπο που κάνει σέρβις κινητά και μου τις έκοψε τζάμπα (3 κάρτες)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άλλο ζήτημα: Στην πρώτη οθόνη, κάτω στα καρφιτσωμένα κουμπιά, στο κουμπί με το τηλέφωνο, όταν έχω αναπάντητη κλήση δεν μου εμφανίζει μετά έναν αριθμό (1, 2 κλπ.) των αναπάντητων κλήσεων. Μένει σκέτο το εικονίδιο του τηλεφώνου, παρά την ύπαρξη αναπάντητων. Στο prime 6, τόσο στο εικονίδιο του τηλεφώνου, όσο και στο διπλανό εικονίδιο των μηνυμάτων εμφανίζει αριθμό αναπάντητων κλήσεων και αδιάβαστων μηνυμάτων. Πώς στο καλό γίνεται αυτό, αφού και τα δύο τρέχουν την ίδια έκδοση android 5.02;

We live only once, so we must live good!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει στο πως θα μπορεσω να συγχρονισω την προοδο των παιχνιδιων μου στη συσκευη αυτη?Κανω κανονικα login μου δειχνει την προοδο των παιχνιδιων κανονικα κ οταν τα εγκαθιστω με βγαζει απ τν αρχη..Ευχαριστω πολυ γ καθε βοηθεια κ να αναφερω οτι χρησιμοποιω τη δευτερη συσκευη που πηρα σημερα λογω προβληματων της πρωτης τα οποια ομως βλεπω να συνεχιζονται κ σ αυτη
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατόπιν χαζομάρας μου, αναγκάστηκα να το στήσω από την αρχή, να σας δώσω Κι ένα tip:

περάστε την εφαρμογή camera360, είναι κλάσεις ανώτερη της στοκ εφαρμογής για χρήση της κάμερας.

Πολυ καλή η συσκευή, αξίζει τα λεφτά της, ιδιαίτερα σε σχέση με κάτι Samsung της κακιάς ώρας στα 200-250€...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...