Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προς ενημέρωση όλων :

Την 24/3/2005 επισκέφτηκα το κατάστημα κινητής τηλεφωνίας στην οδό Παναγή Τσαλδάρη 87 στο Περιστέρι με σκοπό να κάνω αναβάθμιση λογισμικού στο 6230 που έχω. Η συσκευή ήταν εντός εγγύησης αγορασμένη τον 4/2004. Το κατάστημα με πληροφόρησε ότι πρέπει να πληρώσω τα μεταφορικά αφού θα αποσταλεί στην Alpha Copy στους Αγ. Αναργύρους! Ρώτησα για το χρόνο που θα κάνει η όλη διαδικασία και ο χρόνος ήταν άγνωστος αφού εκτός από τη μεταφορά εξαρτιόταν και από τον εάν έχει μεγάλο φόρτο εργασίας η Alpha Copy. Ρώτησα επίσης που μπορώ να πάω το κινητό για αναβάθμιση προκειμένου να μην πληρώσω τα μεταφορικά και να το πάρω και όσο γίνεται πιο σύντομα και η απάντηση ήταν ίδια, ότι το κοντινότερο σημείο ήταν οι Αγ. Ανάργυροι.

Η πικρία μου ήταν μεγάλη αφού παρόλο που αγοράζω χρόνια τώρα συσκευές ΝΟΚΙΑ και μόνο, γνωρίζω ότι συσκευές άλλων εταιρειών αναβαθμίζονται άμεσα μέσω Internet και εγώ έπρεπε να χάσω χρόνο και χρήμα για τον ίδιο σκοπό.

Φεύγοντας από το παραπάνω κατάστημα και στο δρόμο που βρίσκεται πίσω ακριβώς από το κατάστημα τυχαία είδα κάποια ταμπέλα καταστήματος ΝΟΚΙΑ. Σκέφτηκα να το επισκεφτώ μήπως και ήμουν πιο τυχερός!. Πράγματι το κατάστημα στην οδό Αγ. Βασιλείου 3 ήταν εξουσιοδοτημένο ΝΟΚΙΑ-ALPHA COPY και με ενημέρωσε ότι η αναβάθμιση θα γινόταν χωρίς κόστος σε 1 ώρα!

Επέστρεψα στο κατάστημα της Π. Τσαλδάρη με σκοπό να ρωτήσω και να «ενημερώσω» για την ύπαρξη του ΝΟΚΙΑ-ALPHA COPY. Η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν συνεργάζονται με το ΝΟΚΙΑ-ALPHA COPY για αυτό και δεν ενημερώνουν τους πελάτες για την ύπαρξη του 30 μέτρα μακριά!

Η συμπεριφορά λοιπόν του καταστήματος πως μπορεί να χαρακτηριστεί; Αντιεπαγγελματική; Κακόβουλη; Παραπλανητική; Δυσφημιστική;

Όπως και να χαρακτηριστεί, πολλοί κάτοχοι ΝΟΚΙΑ θα έχουν εξαπατηθεί, θα έχουν πληρώσει μεταφορικά, θα έχουν χάσει χρόνο αλλά και ακόμα θα έχουν αγανακτήσει με την ταλαιπωρία αλλάζοντας πιθανόν και μάρκα κινητού τηλεφώνου. Αν σε αυτό προστεθεί το ότι επίσημο κατάστημα ΝΟΚΙΑ-ALPHA COPY ήταν επί χρόνια στην Παναγή Τσαλδάρη 87 τότε μπορούμε να αναλογιστούμε το μέγεθος της δυσφήμησης.

 

...συγγνώμη για την πολυλογία μου.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Pws to egkatesthses;;

με το PC Suite που έδινε το κινητό στο κουτί του και μέσω της επιλογης εγκατάσταση εφαρφογών. Άλλες΄εφαρμογες Java που έβαλα με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν.

Το φιδάκι το βλέπω στις εφαρμογές του κινητού (βέβαια φαίνεται με χλωμό-θαμπό χρώμα και όχι όπως οι άλλες εφαρμογές αλλά μου πετάει το μήνυμα λάθους μόλις πάω να το εκτελέσω.

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα στο κατάστημα της Π. Τσαλδάρη με σκοπό να ρωτήσω και να «ενημερώσω» για την ύπαρξη του ΝΟΚΙΑ-ALPHA COPY. Η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν συνεργάζονται με το ΝΟΚΙΑ-ALPHA COPY για αυτό και δεν ενημερώνουν τους πελάτες για την ύπαρξη του 30 μέτρα μακριά!

Η συμπεριφορά λοιπόν του καταστήματος πως μπορεί να χαρακτηριστεί; Αντιεπαγγελματική; Κακόβουλη; Παραπλανητική; Δυσφημιστική;

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να διαφημίσεις το μαγαζί που σε εξυπηρέτησε και να δυσφημίσεις το μαγαζί που εξαπατεί τον κόσμο. Εξάλλου, η καλύτερη διαφήμιση/δυσφήμιση είναι από στόμα σε στόμα. Ήδη με το να δημοσιεύσεις την περίπτωσή σου το γνωστοποίησες σε αρκετό κόσμο. Νομίζω κι εμείς με την σειρά μας μπορούμε να κάνουμε το ίδιο.

 

Μπορείς επίσης να ρίξεις μια ματιά στο http://www.kepka.org/ Είναι η σελίδα του Κέντρου Προστασίας Καταναλωτών. Βέβαια, δεν ξέρω τι μπορείς να κερδίσεις με το να αναφέρεις κάτι τηλεφωνικώς ή γραπτώς, πόση έκταση μπορεί να πάρει και αν στην τελική αξίζει τον κόπο. Πάντως έχεις κάθε δικαίωμα να εκφράσεις τα παράπονά σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Δυο αλλαγες που παρατηρησα στην 5.35:

 

1) Στα περιεχομενα της MMC εχει αλλαξει ο τρόπος ταξινόμησης.

Δηλαδή παλιά ηταν πρώτα τα νουμερα μετα το Α, Β, και τα λοιπα.

Τώρα είναι ανάποδα. Πρώτα το Α, Β, και μετά τα νούμερα.

 

2) Στο μενού των SMS μυνηματων πλ'εον υπ'αρχει και το :

Δημιουργία SMS e-mail

Link to comment
Share on other sites

Αν και με μπέρδεψε λίγο η διατύπωσή σου :confused:, θα σου πω: Την αναβάθμιση την έκανα στο μαγαζί του leosef (μέλος του myphone), στο NETBUREAU, M. Αλεξάνδρου 29, Κορδελιό (2310703077 ζητάς τον κώστα).

 

Τυχαίνει να είμαι κι εγώ στην Αρετσού, αν θέλεις στείλε μου ένα ΡΜ να μου εξηγήσεις τι και πώς, μήπως μπορώ να βοηθήσω παραπάνω αν χρειαστεί...

Στην 5,35 όταν μπαίνεις σε μια επαφή στον τηλεφωνικό κατάλογο ξεκινάει πρώτα απο την ομάδα και μετα ακολουθούν τα τηλεφωνα κινητό-σταθερό-γραφείο ..?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Episis kai kati allo stin 5.35. paizeis ena mp3 apo tin karta mnimis kai to stamatas. kanis oti thes kai meta ksanagyrnas sto tragoudaki sou.E loipon tha sinexisei apo kei pou stamatise. kali fasi. ego toulaxiston me tin 4.28 de to eixa auto. :)
Link to comment
Share on other sites

file ramidake mipos exeis to mobimb 2.2? mou to edose ena paidi apo do mes alla eixe leiksei i version. evala kai to krakaki alla tipota pali. mporeis na voithiseis? mou xei spasei ta ... neura to logotypo kai thelo na to eksafaniso.

 

geia soy kai pali.λοιπον επειδη με εβαλεσ σε σκεψεισ κοιτα τι βρηκα αν στισ ρυθμισεις του τηλ και στην επιλογη φορεα εχεις βαλει τη ΜΗ ΑΥΤΟΜΑΤΗ και εχεισ επιλεξει τη vodafone gr τοτε το λογοτυπο δε σβηνει με την λευκη εικονα .αν ομως εχεισ βαλει την αυτοματη και παιρνεισ σημα απο την Q τοτε το λογοτυπο φευγει ,μολισ ομως βρεθεισ σε αλλη περιοχη και παρεισ σημα της Q μεσω της vodafone to λογοτυπο επανερχεται....το παθαινω εγω μολισ παω Πατρα.

YAKETY YAK
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες.

Τωρα τελευταια αντιμετωπιζω ενα προβληματακι, (δεν ειμαι σιγουρος αν ξεκινησε απο την αναβαθμιση απο 4.44 σε 5.24).

Αν για καποιο λογο βγαλω την μπαταρια και ξανανοιξω το κινητο μου,

αναγκαζομαι καθε φορα να περναω την ωρα και την ημερομηνια απ την αρχη.

Επειδη εχω και card reader,kαταλαβαινετε ποσο σπαστικο ειναι αυτο...

Υπαρχει αραγε λυση???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες.

Τωρα τελευταια αντιμετωπιζω ενα προβληματακι, (δεν ειμαι σιγουρος αν ξεκινησε απο την αναβαθμιση απο 4.44 σε 5.24).

Αν για καποιο λογο βγαλω την μπαταρια και ξανανοιξω το κινητο μου,

αναγκαζομαι καθε φορα να περναω την ωρα και την ημερομηνια απ την αρχη.

Επειδη εχω και card reader,kαταλαβαινετε ποσο σπαστικο ειναι αυτο...

Υπαρχει αραγε λυση???

 

Αν δεν κανω λαθος ισως θελει αλλαγη η εσωτερικη μπαταρια του τηλεφωνου

 

@christ-k:

Δοκιμασε να μπεις στο μπεις στο

http://wap.keeptouch.net/

και να κατεβάσεις το "Blank logo".

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Για σας και πάλι! Άλλη μία ερώτηση! Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής θεμάτων στο 6230? Αν ναι πώς μπορώ? Άλλη μία ερώτηση: που και που τρώει κάτι "κολλήματα" και δεν μπορώ να ανοίξω το bluetooth ή ο ήχος κλήσης είναι πολύ χαμηλός και χρειάζεται να το ΄κλείσω και να το ξαναανοίξω.Αλλά όταν το κλείνω μετά δεν ξαναανάβει και πρέπει να περιμένω κανά δεκάλπετο για να μπορέσω να το ξαναανοίξω. Όπως επείσεις πολλές φορές που πάω να ανοίξω κάποιο μήμυνα mms κάνει restart μόνο του πριν μπει στο μήνυμα! Ξέρει κανείς τι μπορέι να φταίει? Ευχαριστώ παιδια!
Link to comment
Share on other sites

Για σας και πάλι! Άλλη μία ερώτηση! Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής θεμάτων στο 6230? Αν ναι πώς μπορώ? Άλλη μία ερώτηση: που και που τρώει κάτι "κολλήματα" και δεν μπορώ να ανοίξω το bluetooth ή ο ήχος κλήσης είναι πολύ χαμηλός και χρειάζεται να το ΄κλείσω και να το ξαναανοίξω.Αλλά όταν το κλείνω μετά δεν ξαναανάβει και πρέπει να περιμένω κανά δεκάλπετο για να μπορέσω να το ξαναανοίξω. Όπως επείσεις πολλές φορές που πάω να ανοίξω κάποιο μήμυνα mms κάνει restart μόνο του πριν μπει στο μήνυμα! Ξέρει κανείς τι μπορέι να φταίει? Ευχαριστώ παιδια!

Το πρωτο που πρεπει να κανεις κατ εμε ειναι αναβαθμιση.

Αν συνεχισουν τα κολληματα κ οι μινι επανεκιννησεις,πας γι αλλαγη συσκευης.

Κ γω μια απ τα ιδια οταν το αγορασα...αλλα με μια αντικατασταση συσκευης διορθωθηκαν ολα τα προβληματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ισως θελει αλλαγη η εσωτερικη μπαταρια του τηλεφωνου

QUOTE]

ευχαριστω για την απαντηση φιλε nervous...δεν ηξερα πως εχει κ εσωτερικη μπαταρια...εισαι απολυτα βεβαιος πως υφισταται κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

@christ-k:

Δοκιμασε να μπεις στο μπεις στο

http://wap.keeptouch.net/

και να κατεβάσεις το "Blank logo".

Φίλε μου, μπήκα κατέβασα το blank logo", όμως μου το δέχτηκε σαν απλό φάκελο αρχείου, προς αποθήκευση, χωρίς δυνατότητα ορισμού λόγκο...Αν θυμάμαι παλιότερα (πριν την τελευταία αναβάθμιση) με το που πάταγα την αποστολή λογκο από το wap-site (δεν θυμάμαι ποιό), δεχόμουν άμεσα νέο μήνυμα για εισαγωγή νέου λογότυπου και κάπως έτσι γινόταν η αντικατάσταση....

 

Αν έχεις να μου προτείνεις/ετε κάτι άλλο (ίσως κάποιο άλλο wap-site), ευχαρίστως.... :)

Link to comment
Share on other sites

Yeap. Η εσωτερική μπαταρία είναι.

χμ..Σ'ευχαριστω φιλε leosedf.

Αρα απο αυριο παω στο φιλο μας στην καμαρα να του βαλω και την 5.35 παραλληλα με την αλλαγη μπαταριας ;)

Αληθεια μιας κ εισαι απο θεσ/νικη, ξερεις να μου πεις που ακριβως στην καμαρα ειναι το νοκια shop του φιλου μας?

Link to comment
Share on other sites

Χε.

Δεν ξέρω που είναι το ΝΟΚΙΑ σοπ. Δες εκέι πάντως και αν δεν σου κάνουν την αλλαγή μπαταρίας σύντομα η δεν έχουν την αναβάθμιση πέρνα απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

Χε.

Δεν ξέρω που είναι το ΝΟΚΙΑ σοπ. Δες εκέι πάντως και αν δεν σου κάνουν την αλλαγή μπαταρίας σύντομα η δεν έχουν την αναβάθμιση πέρνα απο μένα.

 

leosedf κατ'επαναληψη διαφημιζεις το μαγαζι σου πραγμα που απαγορευεται συμφωνα με τους Ορους Προσβασης & Χρησης .Θα σε παρακαλεσω να μην το ξανακανεις και αν θελεις να διαφημιστεις μεσω του myPhone μπορεις να στειλεις ενα email στο marketing@myphone.gr . :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Τρείς οι ερωτήσεις μου:

1.ποιά ειναι η τελευταία αναβάθμιση που δίνει το club nokia;(έχω την 04.44)

2.Τι μορφή είναι το λογότυπο για το 6230 (σε παλίοτερα κινητά ήταν .nlp αν δεν κάνω λάθος);

3.Πως θα περάσω λογότυπο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

Στην 5,35 όταν μπαίνεις σε μια επαφή στον τηλεφωνικό κατάλογο ξεκινάει πρώτα απο την ομάδα και μετα ακολουθούν τα τηλεφωνα κινητό-σταθερό-γραφείο ..?
Ναι, πάει ομάδα, τηλέφωνα, e-mail, εικόνα, σημείωση κλπ
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πάει ομάδα, τηλέφωνα, e-mail, εικόνα, σημείωση κλπ

Και όταν ανοίγεις την συσκευή συνεχίζει να αργεί να βγεί η εικόνα για να βάλεις το πιν?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

asymvivastos πιστεύω οτι δεν είναι διαφίμηση εφ όσον οτιδήποτε και αν προσφέρω είναι δωρεάν.

Αλλα εφ όσον θεωρείται διαφίμηση τέρμα τα τζάμπα σέρβις κλπ

Είπα να κάνω ένα καλό μια και έχω την αναβάθμιση πιό γρήγορα απ τη νοκια.

τεσπα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μπήκα κατέβασα το blank logo", όμως μου το δέχτηκε σαν απλό φάκελο αρχείου, προς αποθήκευση, χωρίς δυνατότητα ορισμού λόγκο...Αν θυμάμαι παλιότερα (πριν την τελευταία αναβάθμιση) με το που πάταγα την αποστολή λογκο από το wap-site (δεν θυμάμαι ποιό), δεχόμουν άμεσα νέο μήνυμα για εισαγωγή νέου λογότυπου και κάπως έτσι γινόταν η αντικατάσταση....

 

Αν έχεις να μου προτείνεις/ετε κάτι άλλο (ίσως κάποιο άλλο wap-site), ευχαρίστως.... :)

 

File mou prepei na katebases ena arxeio blank.ota

ayto to arxeio 8a to anebaseis sto kinhto me to opm h to mobimb san operator logo.

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

Και όταν ανοίγεις την συσκευή συνεχίζει να αργεί να βγεί η εικόνα για να βάλεις το πιν?
Είχα δει κάποια posts που ανέφεραν καθυστέρηση 10" περίπου, αλλά εδώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Ανοίγει όπως και πριν, θέλει 2-3".

asymvivastos πιστεύω οτι δεν είναι διαφίμηση εφ όσον οτιδήποτε και αν προσφέρω είναι δωρεάν. Αλλα εφ όσον θεωρείται διαφίμηση τέρμα τα τζάμπα σέρβις κλπ Είπα να κάνω ένα καλό μια και έχω την αναβάθμιση πιό γρήγορα απ τη νοκια
Θα συμφωνήσω μαζί σου leosedf, πρόκειται για πρόθυμη εξυπηρέτηση και όχι για διαφήμιση. Νομίζω πως δεν κάνεις τίποτα παραπάνω από ό,τι κάνει ο καθένας μας εδώ μέσα. Απλά βοηθάς... ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...