Jump to content

Samsung Galaxy Tab S2


kanenas00
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το S2 υπάρχει και με 64gb στην Ελλάδα;

 

Όταν βγήκε το S το διαφημίσανε όλοι, τώρα το S2 πέρασε απαρατήρητο.

Μα και αυτή η Samsung Hellas το έφερε την εβδομάδα πρώτης κυκλοφορίας του iPhone 6S !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα στο πλαίσιο δίπλα με το iPad mini το καινούργιο. Πειρασμός και τα δυο. Μου άρεσε το s2 πολυ αλλα η τιμή ειναι ακόμα ψηλά. Το έπαιξα αρκετά παει πολυ ωραία η οθόνη εκπληκτική. Λεπτό ελαφρύ ειναι πολυ όμορφο. Το θέμα ειναι από μπαταρία τι γίνετε.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πες μας πρώτες εντυπώσεις. Είχες και το tab s;

Όχι, το tab pro είχα από Samsung, κι έχω ακόμα ένα lenovo yoga, ένα Sony tablet z κι ένα turbo x rainbow 3. Περιττό να πω ότι πιο smooth εμπειρία δεν ξαναειχα με καμιά συσκευή Android! Η ταμπλέτα φορτώνει και δείχνει τα πάντα άμεσα. Αυτό μετά από εγκατάσταση 50 περίπου εφαρμογών και αρκετών widgets! Το wifi πολύ καλό, ίσως από τα καλύτερα που έχω δουλέψει. Η οθόνη φυσικά δεν παλεύεται και είναι απίστευτα ελαφρύ! Το μόνο αρνητικό για εμένα είναι ότι έχουν βάλει πάλι τα ηχεία μαζί στο κάτω μέρος της συσκευής. Όταν βλέπεις ταινία ή ακούς μουσική σε landscape, ο ήχος ακούγεται από την μία μεριά μόνο.. Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το κάνουν αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα στο πλαίσιο δίπλα με το iPad mini το καινούργιο. Πειρασμός και τα δυο. Μου άρεσε το s2 πολυ αλλα η τιμή ειναι ακόμα ψηλά. Το έπαιξα αρκετά παει πολυ ωραία η οθόνη εκπληκτική. Λεπτό ελαφρύ ειναι πολυ όμορφο. Το θέμα ειναι από μπαταρία τι γίνετε.

 

Έχω το 8αρι wifi και η μπαταρία ήταν η βασική μου ανησυχία πριν το πάρω. Όχι πια. Μετά τις πρώτες φορτίσεις και σετάρισμα εφαρμογών, συγχρονισμών και ψαξίματος βλέπω ότι έχει πάρα πολύ καλή αναμονή και το sot είναι για πλάκα πάνω από 10 ώρες.

 

Έχει ήδη βγει update για 5.1 αλλά εμένα δεν μου έχει έρθει ακόμα..

 

Και για το δικό μου δεν έχει έρθει όπως και τα περισσότερα αν όχι όλα τα Ευρωπαϊκά.

Δες κι εδώ http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-T710/

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία συμφωνώ, είχα ακούσει ότι θα είναι ανεπαρκης αλλά τελικά δεν ισχύει, είναι μια χαρά δεδομένου του μεγέθους της ταμπλέτας..
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία τι λέει; Πόσο κρατάει; Από ότι διαβάζω στο νήμα του S, η μπαταρία δεν είναι και ότι καλύτερο. Ισχύει το ίδιο και εδώ;

Είμαι μεταξύ του S2 και του Ζ3 compact για αγορά. Μπορείτε να μου πείτε γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και το είδα στο mall. Ωραία αίσθηση στο χέρι με ποιοτικότερη ίσως εμφάνιση από το tab s, η οποία όμως με οποιαδήποτε θήκη χάνεται. Το τετραγώνισμα φαντάζομαι ότι μετά από λίγο το συνηθίζεις. Η τιμή του τσιμπημένη. Ίσως αν παίξει καμμία προσφορά με πληκτρολόγιο να γίνει πιο ελκυστικό. Εκτός αν θες να έχεις πάντα το τελευταίο μοντέλο δεν βλέπω το λόγο αγοράς του σε σχέση με το tab s.
Link to comment
Share on other sites

Ειδες μηπως αν εχει παρει 5.1? Επισης πως ηταν απο θεμα αποκρισης στο touch σε σχεση με το tab S?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα. Η απόκριση και η εναλλαγή των μενού ήταν πολλή καλή αλλά δεν ήταν μια φορτωμένη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το 8αρι wifi και η μπαταρία ήταν η βασική μου ανησυχία πριν το πάρω. Όχι πια. Μετά τις πρώτες φορτίσεις και σετάρισμα εφαρμογών, συγχρονισμών και ψαξίματος βλέπω ότι έχει πάρα πολύ καλή αναμονή και το sot είναι για πλάκα πάνω από 10 ώρες. ]

 

Εχω το ιδιο ακριβως μοντελο και θεωρω το 10ωρο sot (για πλακα :p) λίγο αισιόδοξο . Περισσότερο για 8ωρο (οθόνη πάντα) υπολογίζω με μια λογική χρήση . Η αυτονομία του είναι ελάχιστα χειρότερη από το ipad mini 4 και το z3 tablet , αλλά αυτό αντισταθμιζεται με την ποιοτητα της οθόνης και το μέγεθος της συσκευής. Ακόμη δεν έχω τεστάρει την κατανάλωση σε αναπαραγωγή ταινιών αλλά έχω διαβάσει πολυ καλά λόγια .

Παντως πολύ ολοκληρωμένη πρόταση από την Samsung , σε λογική τιμή (σε λίγο 350 ευρώ στο σκρουτζ), με άριστη ποιότητα κατασκευής , εξαιρετική απόδοση , κορυφαία οθόνη , πολύ καλή κάμερα (για ταμπλετ) και επιτέλους 4:3 ratio . Προσωπικά θα προτιμούσα να ειχε μεγαλύτερη μπαταρία και ελαφρως αυξημένες διαστάσεις-βάρος, αλλά η τάση επιβαλλει τις εταιρείες να ανταγωνιζονται με τα χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 9.7 LTE και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Είχα κάποιες αμφιβολίες ως προς το λαγκάρισμα ,αλλά μέχρι στιγμής δεν κολλάει πουθενά. Η ανταπόκριση του στις εφαρμογές είναι ακαριαία και η οθόνη απίστευτη. Πολύ λεπτό και πάρα πολύ ελαφρύ. Η μπαταρία του είναι καλή και σε κατάσταση idle δεν πέφτει καθόλου το ποσοστό της.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο ακριβως μοντελο και θεωρω το 10ωρο sot (για πλακα :p) λίγο αισιόδοξο . Περισσότερο για 8ωρο (οθόνη πάντα) υπολογίζω με μια λογική χρήση . Η αυτονομία του είναι ελάχιστα χειρότερη από το ipad mini 4 και το z3 tablet , αλλά αυτό αντισταθμιζεται με την ποιοτητα της οθόνης και το μέγεθος της συσκευής. Ακόμη δεν έχω τεστάρει την κατανάλωση σε αναπαραγωγή ταινιών αλλά έχω διαβάσει πολυ καλά λόγια .

http://s29.postimg.org/rrak2bmf7/Screenshot_2015_10_25_19_49_11.jpg

 

http://s1.postimg.org/g7lk12zwr/Screenshot_2015_10_25_19_49_15.jpg

 

Αυτά είναι τα πρώτα αποτελέσματα σχετικά με την μπαταρία:

Σχεδόν 1 ημέρα χρήσης με 8 ώρες οθόνη (screen on time) , εκ των οποίων 5 ώρες περίπου browsing, 1.30 ώρα ταινία, 30 λεπτά gaming, λίγο youtube και 3-4 εγκταταστάσεις απο Playstore (here maps κτλ). Όλα αυτά με φωτεινότητα σε φυσιολογικά επίπεδα (λίγο πάνω από το 50% στις περισσότερες των περιπτώσεων και με ενεργοποιημένο τον αισθητήρα φωτός). Επίσης να πω ότι δεν παρατήρησα οποιοδήποτε battery drain σε idle κατάσταση και η μπαταρία έκανε ομαλότατη αποφόρτιση.

Σχετικά με τον χρόνο φόρτισης απαιτήθηκαν 2 ώρες και 15 λεπτά για να πάει από το 5 στο 100%. Αρκετά καλός χρόνος θα έλεγα.

 

Σε απόδοση το tablet είναι απροβλημάτιστο, πολύ γρήγορο, χωρίς lags και συνεχόμενα reloads, το fingerprint λειτουργεί πολύ καλά (9 στις 10 φορες πιάνει με την πρώτη, αν και το αντίστοιχο της apple παραμένει σημείο αναφοράς), η οθόνη από τις καλύτερες που έχω δει , το touch κορυφαίο, ποιότητα κατασκευής άριστη, ηχεία αρκετά δυνατά, το GPS κλειδώνει πολύ γρήγορα, OTG δέχεται κανονικά και τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ γνωστά.

Στα αρνητικά σε σχέση με τα παρελθόν είναι η έλλειψη IR, NFC και flash στην κάμερα. Προσωπικά μόνο η έλλειψη υπερύθρων με στεναχώρησε καθώς επίσης και ότι δεν χρησιμοποιήθηκε ο τελευταίος exynos επεξεργαστής. Πιστεύω ότι αυτό έγινε γιατί το 8ιντσο (στην LTE Version) μπορεί να έκοβε κάποιες πωλήσεις από το note5.

 

Από θήκη του έβαλα την γνήσια book cover της samsung η οποία είναι πάρα πολύ λεπτή, εργονομική και με premium look και εξαιρετική ποιότητα.

 

Συνολικά για μένα πρόκειται για μια από τις καλύτερες προτάσεις αυτή την στιγμή (αν όχι η καλύτερη), ειδικά στις 8 ιντσες και με δεδομένο ότι υπάρχουν ελάχιστες ποιοτικές επιλογές με 4:3 ratio.

 

Ότι άλλο θέλει κανείς να ρωτήσει, ελεύθερα.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής σας κατά την διάρκεια της φόρτισης ζεσταίνεται πολύ; Ο δικός μου μπορώ να πω ότι είναι αρκετά ζεστός, σε ανησυχητικό βαθμό. Καμιά σχέση με τον φορτιστή του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν είσαι στις πρώτες φορτισεις υπάρχει περιθώριο για λίγο καλύτερη μπαταρία σε μια αναλογία 10% για κάθε 1 ώρα sot. Η δική μου χρήση περιλαμβάνει αρκετό διάβασμα ePub επομένως η διάρκεια είναι συγκριτικά καλύτερη.

 

Θέλω κι εγώ τη θήκη, όμως, δεν βρίσκω για τη WiFi έκδοση παρά μονάχα για την lte με το κόψιμο μπροστά. Έχεις την 710 ή την 715;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο φορτιστής σας κατά την διάρκεια της φόρτισης ζεσταίνεται πολύ; Ο δικός μου μπορώ να πω ότι είναι αρκετά ζεστός, σε ανησυχητικό βαθμό. Καμιά σχέση με τον φορτιστή του κινητού.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο μέχρι τώρα. Θα το κοιτάξω πάλι στην επόμενη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώ τη θήκη, όμως, δεν βρίσκω για τη WiFi έκδοση παρά μονάχα για την lte με το κόψιμο μπροστά. Έχεις την 710 ή την 715;

Μην σε απασχολεί το κόψιμο.... είναι τόσο μικρό και τόσο διακριτικό που ούτε θα καταλάβεις ότι υπάρχει. Προσωπικά αν δεν το έγραφες, μπορεί να μην το είχα παρατηρήσει ποτέ.... ούτε θα καταλάβαινα ότι υπάρχουν 2 εκδόσεις της θήκης.

Πάρε την LTE η οποία κάνει δουλειά και στα δύο μοντέλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Λέω να μη βάλω γυαλάκι στην οθόνη (όχι ότι έχω βρει εδώ) γι' αυτό ψάχνω τη θήκη που ανέφερα.

Επειδή το πιθανότερο είναι πως έχεις δίκιο μάλλον θα πρέπει να τη δω από κοντά. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λέω να μη βάλω γυαλάκι στην οθόνη (όχι ότι έχω βρει εδώ) γι' αυτό ψάχνω τη θήκη που ανέφερα.

Επειδή το πιθανότερο είναι πως έχεις δίκιο μάλλον θα πρέπει να τη δω από κοντά. Ευχαριστώ

Ούτε εγώ έχω βάλει tempered/screen protector. Σε κανένα tablet δεν βάζω.

Με μια πρόχειρη μέτρηση η σχισμή είναι 1 χιλιοστό σε πάχος και 1.3 εκατοστά σε μήκος. Σε καμία περίπτωση δεν είναι εκτεθειμένο το γυαλί καθώς ούτε Microsd περνάει από μέσα...με το ζόρι σκόνη αν μπει.

Link to comment
Share on other sites

Πουπουλο ,φοβερη οθονη,μια χαρα μπαταρια αν και ειμαι ακομη στην τριτη φορτιση το εχω τιγκα στα apps δεν κολλαει πουθενα ,προς το παρων τουλαχιστο,θα σας πω λεπτομεριες οταν το λιωσω 8ιντσες wifi μοντελο.
I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

 

Από θήκη του έβαλα την γνήσια book cover της samsung η οποία είναι πάρα πολύ λεπτή, εργονομική και με premium look και εξαιρετική ποιότητα.

 

Ότι άλλο θέλει κανείς να ρωτήσει, ελεύθερα.

 

Από που έχεις πάρει την θήκη;

Την πιο φθηνή την βρίσκω στο e-shop.

Έχω το 9.7 LTE.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...