Jump to content

Samsung Galaxy Tab S2


kanenas00
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από που έχεις πάρει την θήκη;

Την πιο φθηνή την βρίσκω στο e-shop.

Έχω το 9.7 LTE.

Κι εγώ την lte έχω για το 8αρι και την πήρα από το eshop. Δεν έβρισκα φθηνότερη original.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά είμαι μεταξύ wifi και με σιμ στο 8αρι.Μμε δεδομένο οτι και στο wifi θα χρησημοποιώ τόσο το ασύρματο δίκτυο όσα και αντάπτορα με σίμ ποιό απο τα δύο θα έχει καλύτερη αυτονομία;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι μεταξύ wifi και με σιμ στο 8αρι.Μμε δεδομένο οτι και στο wifi θα χρησημοποιώ τόσο το ασύρματο δίκτυο όσα και αντάπτορα με σίμ ποιό απο τα δύο θα έχει καλύτερη αυτονομία;

Μην πληρώνετε τσάμπα λεφτά για συσκευές με sim. Πάρτε ένα mifi να ησυχασετε!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με το 8" wifi είμαι κι όποτε χρειάστηκε σήμα πήρα από το G3 σαν hotspot. Η αυτονομία του πάντως για τη χρήση μου είναι πολύ καλή: 5 ημέρες με 15 ώρες οθόνη στην τελευταία φόρτιση. Έχω τα screenshot αλλά ακόμη τσακώνομαι με το tapatalk για να ανέβουν... Με 4G αποκλείεται να είχα κάτι ανάλογο. Έχοντας δει ΠΑΟΚ-ΠΑΟ από wifi δε νομίζω να έχασε πάνω από 20% πάντως.

 

By the way σήμερα έλαβε και μια αναβάθμιση περίπου 100MB χωρίς να είναι η 5.1.1

 

Για θήκη τις καλύτερες τιμές τις έχω δει στο extreme-mobile. Δυστυχώς και πάλι (ναι κόλλημα) δεν υπάρχει η 710 χωρίς το κόψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για χοτ-σποτ υπάρχει η δυνατότητα του κινητού απλά σκέφτομαι ότι ,για λόγους αυτονομίας, θα ήταν πιο καλή η ύπαρξη του ρούτρ .Ειδικά για το χωριό μου που το σήμα είναι αδύναμπο και πιάνει σε συγκεκριμένα σημεία.Πάνω σε αυτό όμως πρέπει να ψάξω σχόλια για τα ρούτερ που κυκλοφορούν...Τέλος πρακτικά θα ήθελα να ρωτήσω ,ειδικά εσάς που το έχετε πάρει ,τι διαφορές έχει η οθόνη 4.3 από τη 16.8. Για παράδειγμα σκέφτομαι ότι στα βίντεο ,με εφαρμογές που κυκλοφορούν, υπάρχει η δυνατότητα επιλογής της "μορφής" προβολής του βίντεο.

Από εκεί και πέρα για να καταλήξω στην επιλογή ταμπλέτας.Είμαι μεταξύ τριών....

Sony xperia z3 compact. Στα σιν ότι είναι αδιάβροχη .Στα αρνητικά ότι δεν έχει φλας και είναι παλιό μοντέλο

Samsyng galaxy s2 Καινούργιο μοντέλο ,θα έχει το τελευταίο ανδρόιδ .Αρνητικά δεν έχιε φλας και χωρίς να είαμι σίγουρος το μέγεθος της οθόνης (4.3) αλλα και ότι δεν είανι αδιάβροχη

Samsung galaxy s Στα θετικά το μέγεθος της οθόνης και το φλας .Στα αρνητικά το παλιό του μοντέλου και ότι δε θα πάρει το τελευταίο ανδροιδ

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιάνω τη συλλογιστική σου για ρούτερ εκτός κι αν εννοείς ότι δεν έχεις διαθέσιμο κοντά σου ώστε να παίρνεις wifi από εκεί.

 

Το Sony είναι 16:10 και όπως οι παραπλήσιες οθόνες 16:9 είναι καλύτερο για παρακολούθηση video σε σχέση με τις 4:3, στις οποίες χάνεις ένα μέρος της οθόνης. Από την άλλη πλευρά, οι 4:3 ενδείκνυνται για browsing και κυρίως για διάβασμα. Ζήλευα για καιρό τις διαστάσεις του ipad mini γι' αυτό το λόγο και μόνο. Αν δεν είχε βγει το Samsung Galaxy Tab S2 θα είχα πάρει το Sony Xperia Z3 Tablet Compact αν και με είχε χαλάσει το γεγονός ότι η τιμή του αντί να πέφτει μετά από ένα χρόνο εκείνη ανέβαινε... Εκεί που έλεγα να περιμένω τα νέα 8" Nexus και Xiaomi βγήκε το S2 και με έβγαλε από τα διλήμματα - και μέχρι τώρα ευτυχώς. Μόνη συμβουλή: δες τα από κοντά και αποφάσισε μετά.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει και τα δυο από κοντά...

Το s2 μου αρέσει πιο πολύ.Το μόνο αρνητικό είναι αυτό που αναφέρεις και εσύ για τα βίντεο που όμως πιστεύω ότι λύνεται με εφαρμγές για προβολή βίντεο,αν αυτές δε χαλάνε πολύ την ανάλυση.θα ήθελα α μπορείς να κάνεις και εσύ μια δοκιμή .Η εφαρμογή που εγώ ξέρω είναι η "ΜΧ player"

Σε ότι έχει να κάνει με το ρούτερ αυτό που σκέφτομαι είναι το ασύρματο κεραιάκι που βάζεις μέσα μια σίμ και γίνεται χοτ σποτ.Με αυτό ούτε αυτονομία κινητού χαλάω ούτε τίποτα.Και ασφαλώς με τα 30 ευρώ που έχει γλυτώνω πολλά χρήματα σε σχέση με αγορά λτε συσκευής

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα ένα avi αρχείο με το Player το δικό του και έχει επιλογή για full screen προσαρμοζοντας τις διαστάσεις με κάποιο crop προκαθορισμενο υποθέτω.
Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα ένα avi αρχείο με το Player το δικό του και έχει επιλογή για full screen προσαρμοζοντας τις διαστάσεις με κάποιο crop προκαθορισμενο υποθέτω.

mx player ..το ρυθμίζεις να ανοίγουν πάντα σε 4:3

Link to comment
Share on other sites

mx player ..το ρυθμίζεις να ανοίγουν πάντα σε 4:3

 

Ναι και σε ότι έχω τρέξει εγώ με το Ζ1 δεν έχει σπάσει η ανάλυση.θα πάω και σε ένα μαγαζί να δοκιμάσω το ΜΧ στο ταμπλετάκι....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με το 8" wifi είμαι κι όποτε χρειάστηκε σήμα πήρα από το G3 σαν hotspot. Η αυτονομία του πάντως για τη χρήση μου είναι πολύ καλή: 5 ημέρες με 15 ώρες οθόνη στην τελευταία φόρτιση. Έχω τα screenshot αλλά ακόμη τσακώνομαι με το tapatalk για να ανέβουν... .

 

Ανεβασε τα με αναλυτικη χρηση γιατι προκειται για παγκοσμιο ρεκορ αυτονομιας σε tablet...και μαλιστα ανεξαρτητου μαρκας και ιντσων. Εγω παντως θα επιμεινω οτι ο μεσος χρηστης θα εχει αυτονομια σε οθονη από 6 εως 8 ωρες.

 

Απο εκει και περα για αυτους που ρωτανε συγκριτικα με το z3 compact, θα σας κάνω μια express σύγκριση επειδή το είχα πριν αποκτησω το TAB s2.

To z3 compact έχει καλύτερη αυτονομια κατά 2 περίπου ώρες (sot) και ειναι εξίσου smooth σε αποδοση με το TAB s2 ,παρά τον θεωρητικά υποδυεστερο επεξεργαστη του . Επισης είναι αδιάβροχο (αδιάφορο για μενα) και για όποιον έχει playstation 4 συνεργάζεται (όχι παντα άψογα ) προσφέροντας κάποιες έξτρα λειτουργίες .

Στά αρνητικα τώρα. Το z3 compact εχει πολύ χειρότερες ποιοτικα καμερες μπρος και πίσω , ελαχιστα χειρότερο ηχειο και μικρόφωνο , υποδυεστερη οθόνη τόσο χρωματικά, οσο και σε γωνίες θέασης , χειρότερους χρόνους φόρτισης , μικρότερο χωρο αποθήκευσης στη βασική εκδόση (16gb vs 32gb).

 

Απο εκει και περα το aspect ratio είναι θέμα υποκειμενικο. Εμένα με βολεύει πολύ περισσότερο το 4:3 ,ειδικά για browsing. Επισης στις ταινιες με υποτιτλους το θετικό είναι οτι μπορεις να βλεπεις τους διαλογους στο μαυρο κατω πλαισιο , οπου φαινονται πεντακαθαρα σε σχεση με το να βρίσκονται μέσα στην εικονα . Για οσους πάντως βλεπουν πολυ συχνοτερα τανιες, κακα τα ψεμματα το 16:9 ειναι προτιμότερο. Υπόψη ομως ότι το z3 έχει 16:10 λογο και όχι 16:9.

 

Για να μην παρεξηγουμαστε....το z3 δεν είναι κακό ταμπλετ , είναι ανάμεσα στα καλύτερα που υπάρχουν. Όταν λέω για παράδειγμα "υποδυεστερη οθόνη ", αναφέρομαι συγκριτικα παντα με την κορυφαία οθόνη του TAB s2.

Με τις τιμές που ισχύουν σήμερα δεν βλέπω παντως καποιο δίλημμα να υπάρχει μεταξύ αγοραςTAB s2 και z3 . Η επιλογη είναι σαφώς TAB s2 . Καλύτερα specs, καλύτερη οθόνη, ποιοτικοτερο συνολικά .

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με κάλυψες.μια ακόμα ερώτηση για όποιον ξέρει αν και ίσως να μην είναι στο σωστό τοπικ.εφόσον επιλέξω το WiFi μοντέλο και αγοράσω αντάπτορα στον οποίο βάλω μέσα κάρτα σύμφωνα για να φορτώνω όγκο δεδομένων και να βλέπω ΟΤΕ TV αυτό θα είναι εφικτό; Το έχει κάνει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τα συνεχόμενα μηνύματα. Όποτε θέλω να ανεβάσω κάτι είναι "κάθε φορά πρώτη φορά". Μονάχα το αποτέλεσμα αλλάζει... προς το χειρότερο!

 

Και οι δύο εικόνες είναι ενδεικτικές της χρήσης μου με αυτή τη συσκευή, και βεβαίως δεν είναι μέση χρήση μέσου χρήστη.

Δεν χρησιμοποιώ καμία εφαρμογή social media με εξαίρεση το tapatalk. Browsing χρησιμοποιώ περισσότερο dolphin παρά chrome. Wifi ανοίγω όταν το χρειάζομαι και τότε συγχρονίζω ή ανανεώνω οτιδήποτε. Έτσι κι αλλιώς σπίτι ή δουλειά είναι ένας υπολογιστής πάντοτε ανοιχτός. Δεν έχω χρησιμοποιήσει power saving ή μονοχρωμία ακόμη κι όταν το tablet είναι για διάβασμα epub κι απορώ πόσο μπορεί να φτάσει. Ένας λόγος που διάλεξα το wifi αντί του 4g είναι γιατί root & custom είναι πιο εύκολα σύμφωνα με τους μάγους στο xda αλλά μέχρι τώρα δεν έχω μπει στον πειρασμό. Τέλος, όταν η χρήση μου είναι εντατική η διάρκεια δεν είναι πέντε ημέρες αλλά τρεις και το sot είναι λίγο, όμως σίγουρα, παραπάνω από 10 ώρες.

Δεν αντιλέγω ότι ο μέσος χρήστης θα έχει 6-8 ώρες οθόνη απλώς δεν τον ξέρω τον κύριο ή την κυρία. Στέκομαι μονάχα στο γεγονός των αρνητικών preview για την μπαταρία του S2 που διαβάζω και στο xda και στο central ότι απλά δεν είναι έτσι. Πραγματικά δεν περίμενα πλέον από συσκευή samsung τέτοια επίδοση και γι' αυτό κοίταζα ό,τι πάρω (S2 vs Z3) να παίρνει τουλάχιστον root. Αυτά από μένα για την μπαταρία καθώς δεν επιμένω σε τίποτε αφού όλοι μας έχουμε διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικούς τρόπους να τις αντιμετωπίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τα συνεχόμενα μηνύματα. Όποτε θέλω να ανεβάσω κάτι είναι "κάθε φορά πρώτη φορά". Μονάχα το αποτέλεσμα αλλάζει... προς το χειρότερο!

 

Και οι δύο εικόνες είναι ενδεικτικές της χρήσης μου με αυτή τη συσκευή, και βεβαίως δεν είναι μέση χρήση μέσου χρήστη.

Δεν χρησιμοποιώ καμία εφαρμογή social media με εξαίρεση το tapatalk. Browsing χρησιμοποιώ περισσότερο dolphin παρά chrome. Wifi ανοίγω όταν το χρειάζομαι και τότε συγχρονίζω ή ανανεώνω οτιδήποτε. Έτσι κι αλλιώς σπίτι ή δουλειά είναι ένας υπολογιστής πάντοτε ανοιχτός. Δεν έχω χρησιμοποιήσει power saving ή μονοχρωμία ακόμη κι όταν το tablet είναι για διάβασμα epub κι απορώ πόσο μπορεί να φτάσει. Ένας λόγος που διάλεξα το wifi αντί του 4g είναι γιατί root & custom είναι πιο εύκολα σύμφωνα με τους μάγους στο xda αλλά μέχρι τώρα δεν έχω μπει στον πειρασμό. Τέλος, όταν η χρήση μου είναι εντατική η διάρκεια δεν είναι πέντε ημέρες αλλά τρεις και το sot είναι λίγο, όμως σίγουρα, παραπάνω από 10 ώρες.

Δεν αντιλέγω ότι ο μέσος χρήστης θα έχει 6-8 ώρες οθόνη απλώς δεν τον ξέρω τον κύριο ή την κυρία. Στέκομαι μονάχα στο γεγονός των αρνητικών preview για την μπαταρία του S2 που διαβάζω και στο xda και στο central ότι απλά δεν είναι έτσι. Πραγματικά δεν περίμενα πλέον από συσκευή samsung τέτοια επίδοση και γι' αυτό κοίταζα ό,τι πάρω (S2 vs Z3) να παίρνει τουλάχιστον root. Αυτά από μένα για την μπαταρία καθώς δεν επιμένω σε τίποτε αφού όλοι μας έχουμε διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικούς τρόπους να τις αντιμετωπίζουμε.

Ο μεσος χρηστης συχρονιζει συνηθως 3-4 λογαριασμούς mail και social media, έχει μόνιμα ανοιχτά τα δεδομένα , σερφαρει σε ένα ποσοστο χρήσης 30-50%, ακούει μουσική - eradio , βλέπει online video στο YouTube, παρακολουθεί καμια ταινία ή σειρά , παίζει κανένα χαζοgame να περάσει η ώρα κτλ κτλ Κάνει πολλαπλή και συνδυασμενη χρήση δηλαδή του ταμπλετ και οχι μεμονωμενη . Σε σενάρια που χρησιμοποιούμε το ταμπλετ για διάβασμα χωρίς να απαχολουμε την cpu ιδιαίτερα, , με κλειστά δεδομένα τις περισσότερες φορες και εξαιρετικά προσεκτική χρήση , οι χρόνοι που αναφέρεις είναι εφικτοι. Σε καμία περίπτωση όμως δεν αποτελούν μέτρο σύγκρισης με τους τρόπους μέτρησης των reviews ή τους χρόνους αυτονομιας που γνωρίζουμε για τα υπόλοιπα ταμπλετ .

Η μπαταρία για τα δεδομένα της χωριτηκοτητας της (μόλις 20% μεγαλύτερη από ένα note 4) είναι εξαιρετική , αλλά όπως είπαμε με μια λογική χρήση 7-8 ώρες sot θα βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και πιο πίσω απλά να υπενθυμίσω ότι το 8αρι έχει τα δύο ηχεία στο κάτω μέρος μαζί. Οπότε αν θέλετε να δείτε ταινία σε landscape Mode, ο ήχος θα ακούγεται από την ίδια μεριά..
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση στους κατοχους

 

στο τμημα factory reset υπαρχει το FRP (Factory Reset Protocol),οπου μετα απο factory reset σου ζηταει μαιλ και κωδικους google account.

η ερωτηση μου ειναι:αυτο εχει on/off,δηλαδη αν θες το εχεις ενεργο η οχι;ευχαριστω.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση στους κατοχους

 

στο τμημα factory reset υπαρχει το FRP (Factory Reset Protocol),οπου μετα απο factory reset σου ζηταει μαιλ και κωδικους google account.

η ερωτηση μου ειναι:αυτο εχει on/off,δηλαδη αν θες το εχεις ενεργο η οχι;ευχαριστω.

Δεν το νομίζω ότι έχει σημασία ...βρεθηκε ένας τρόπος (εφόσον δεν θυμάσαι το mail,κωδικό...) ..... να το κάνεις reset ... (ότι κλειδώνει ...ξεκλειδώνει)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω ότι έχει σημασία ...βρεθηκε ένας τρόπος (εφόσον δεν θυμάσαι το mail,κωδικό...) ..... να το κάνεις reset ... (ότι κλειδώνει ...ξεκλειδώνει)

εχει σημασια γιατι μετα απο μια επαναφορα για οποιαδηποτε λογο,πρεπει να το συνδεσεις στο ιντερνετ για να το χρησιμοποιησεις.φιλικα.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τι γράφω... Δες και αυτό

 

ναι εχεισ δικιο το εχω δει το βιντεο,αλλα αν δεν θελεις να μπεις σε αυτην την διαδικασια;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωριζει καποιος τι κανουν τα δυο κουμπακια που βρισκονται στο πισω καπακι?

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...