Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά sos, έκανα restart το τηλέφωνο μου και μπαινει συνεχώς σε recovery mode twrp. Ότι και να κάνω δεν μπουτάρει στο λειτουργικό αλλά μόνο recovery mode. Βοήθεια τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά sos, έκανα restart το τηλέφωνο μου και μπαινει συνεχώς σε recovery mode twrp. Ότι και να κάνω δεν μπουτάρει στο λειτουργικό αλλά μόνο recovery mode. Βοήθεια τι να κάνω;

Κανε για αρχή μέσω του twrp wipe cache + wipe dalvic μήπως και ανοίξει. Αν δεις ότι δεν, κάνεις wipe data factory reset και αν δεν υπάρξει αποτέλεσμα περνάς πάλι τη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Κανε για αρχή μέσω του twrp wipe cache + wipe dalvic μήπως και ανοίξει. Αν δεις ότι δεν, κάνεις wipe data factory reset και αν δεν υπάρξει αποτέλεσμα περνάς πάλι τη ρομ.

 

Τελικά πέρασα πάλι τη ρομ. Ευχαριστω

 

Στάλθηκε από το SM-J500F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα! Βρέθηκε απο τύχη στα χέρια μου ενα j5 που έχει ενα χοντρό θέμα όπως φαίνεται και στο πρόχειρο video που τράβηξα (ελπίζω να μπορείτε να το δείτε, το έχω ανεβάσει dropbox) https://dl.dropboxusercontent.com/u/43982549/mob.mp4

Η οθόνη δείχνει οκ οταν ειναι σβηστό και κατά τη διάρκεια του boot (και σε download mode που δοκίμασα) αλλά μολις φτάσει στον οδηγό ρύθμισης η οθόνη αρχίζει να "παίζει".

 

Το τηλέφωνο είναι θείου, γενικώς άσχετου με την τεχνολογία, το εχει βία 3 μήνες και έχει πάει ήδη service όπου και του το ξαναγύρισαν με την αιτιολογία ότι έχει πάρει υγρασία. Απ'οσο μπορώ να ξέρω δεν πρέπει να έχει φάει νερό πάνω ή κάτι τέτοιο.

 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό; Τουλάχιστον να προσδιορίσω τι είναι το πρόβλημα και αν έχει νόημα να φτιαχτεί ή αλλιώς να πάει ebay για ανταλλακτικά

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! καποιος να βοηθησει.......

ηθελα να δοκιμασω σημερα το otg. το συνδεω και δε βλεπει με τιποτα το φλασακι...... και εκτος απο αυτο απο εκεινη τη στιγμη το κινητο καιει και οταν συνδεω το φορτιστη δεν ανταποκρινεται η οθονη!!! οταν βγαζω το φορτιστη η οθονη οκ δοκιμασα και αλλον φορτιστη και powerbank και σε ολα η οθονη κανει το ιδιο!!!

ολα αυτα συνεβησαν απο οταν εβαλα το otg .... τι να κανω? εχω κανει και επανακινησεις , το εκλεισα το ξανανοιξα... και παλι τα ιδια!! ακομη και τωρα καιει

edit: το εχω τοση ωρα στο φορτιστη και δειχνει τον κεραυνο οτι φορτιζει ωστοσο δεν ανεβαινει η ενδειξη και ειναι ζεστο,,,,,

edit2: εχει κλεισει τελειως απο μπαταρια , το βαζω στο φορτιστη δεν εχει καμια ενδειξη οτι φορτιζει και αν το αφησω λιγη ωρα στην μπριζα ζεσταινεται.....

παει για service... αυτα ειναι!!! 10 μερες κινητο.....

τελικα το πηγα service και αλλαχθηκε η μητρικη...

ελπιζω να μην εχω αλλα προβληματα απο εδω και περα.......

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς πώς αλλάζει ο ήχος στο ξυπνητήρι?

Πατησε ειδοποιηση μετα προσθηκη και θα δεις ηχος ειδοποιησης πατα και αλλαξε τον

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση γιατί έχω σκαλώσει..

Όταν μπαίνω από το WiFi στη σχολη μου μου εμφανίζεται μια νέα καρτέλα που πρέπει να βάλεις τους κωδικους του wifi.παλια με ρωτουσα αν θελω να μπω μεσω internet (το πράσινο εικονίδιο για όσους έχουν κοσμοτε) ή μέσω google.Τώρα πια δεν μου το βγάζει και η καρτέλα εμφανίζεται αυτόματα στο ίντερνετ.Επειδή εγώ όμως μπαίνω μέσω google δεν με βολεύει γιατί πρέπει να βάζω τους κωδικους στο ίντερνετ να συνδέομαι και μετά να βγαίνω για να μπαίνω στο εικονίδιο του google.

 

Όποιος ξέρει πώς αλλάζει αυτό και να μπορεί να εμφανίζεται η καρτέλα που ζητά κωδικους απευθείας στo google θα με βοηθούσε πολύ

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

Έριξα μια γρήγορη ματιά για το θέμα της μπαταρίας αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν μπόρεσα να τα διαβάσω όλα.

Το πρόβλημα εμφανίζετε στο κινητό της γυναίκας μου, τις προηγούμενες ημέρες μου παραπονέθηκε ότι η μπαταρία ξαφνικά χωρίς να κάνει κάτι εξαντλείται πολύ γρήγορα!!! και όντως το παρατήρησα και εγώ.

Διάβασα κάτι για root και για αντικατάσταση rom, επειδή δεν γνωρίζω να τα κάνω όλα αυτά, αν το κάνω ένα hard reset από το πρόγραμμα της samsung θα επανέλθει λέτε; ή πρέπει να κάνω τίποτα άλλο;

Βοηθάτε αδέλφια γιατί της το έκανα δώρο και προβλέπω να πέφτει τηλε-παντόφλα και δεν έχω όρεξη για γκρίνιες :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

 

 

Έριξα μια γρήγορη ματιά για το θέμα της μπαταρίας αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν μπόρεσα να τα διαβάσω όλα.

 

 

Το πρόβλημα εμφανίζετε στο κινητό της γυναίκας μου, τις προηγούμενες ημέρες μου παραπονέθηκε ότι η μπαταρία ξαφνικά χωρίς να κάνει κάτι εξαντλείται πολύ γρήγορα!!! και όντως το παρατήρησα και εγώ.

 

 

Διάβασα κάτι για root και για αντικατάσταση rom, επειδή δεν γνωρίζω να τα κάνω όλα αυτά, αν το κάνω ένα hard reset από το πρόγραμμα της samsung θα επανέλθει λέτε; ή πρέπει να κάνω τίποτα άλλο;

 

 

Βοηθάτε αδέλφια γιατί της το έκανα δώρο και προβλέπω να πέφτει τηλε-παντόφλα και δεν έχω όρεξη για γκρίνιες :wacko:

 

 

 

Δειξε μας με σκρινσοτ τα στατιστικα της μπαταριας.Αμα δεις στην καταναλωση το Android ψηλα και υπηρεσιες google,μην ανησυχεις θα στρωσει μονο του.Και κανε του μετα επανεκκινηση μηπως σταματησει.Επισης δες μηπως φταιει το facebook,γιατι την μπαταρια την ρουφαει με το καλαμακι αμα εχει και gps ανοιχτο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δειξε μας με σκρινσοτ τα στατιστικα της μπαταριας.Αμα δεις στην καταναλωση το Android ψηλα και υπηρεσιες google,μην ανησυχεις θα στρωσει μονο του.Και κανε του μετα επανεκκινηση μηπως σταματησει.Επισης δες μηπως φταιει το facebook,γιατι την μπαταρια την ρουφαει με το καλαμακι αμα εχει και gps ανοιχτο.

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως έγινε αυτό στα καλά καθούμενα! Ξαφνικά από μόνο του άρχισε να καταναλώνει πολύ μπαταρία, χωρίς να κατέβει κάποια εφαρμογή και η χρήση στο τηλέφωνο παρέμεινε ίδια όπως και πριν. Το μόνο που υποψιάζομαι είναι μήπως κάποιο update κάποιας εφαρμογής έγινε και αυτό επηρέασε την κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας τρόπος να μου εμφανίζεται το ρολόι του τηλεφώνου όταν η συσκευή είναι στην αναμονή, όπως π.χ. στο s7?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα με την μπαταρια εγω το παρατηρησα μολις εκανε την ενημερωση που βαζει word,excel,power point...Εχω την εντυπωση ότι μετα την αναβαθμιση αυτη η μπαταρια πεφτει πιο γρηγορα...έχει παρατηρησει κανεις κατι παρομοιο??

υπαρχει τροπος αναιρεσης της ενημερωσης??

επισης μηπως ξερει κανεις οταν στο μειλ μου στελνουν ενα λινκ πώς μπορω να το ρυθμισω να το ανοιγω μέσω google και οχι μεσω ιντερνετ??εχω συνηθισει στο google και το αλλο δεν το πολυλειτουργω...

 

υ.γ: ολα αυτα τα τα ερωτηματα προεκυψαν μετα την συγκεκριμενη αναβαθμιση..εγω δεν ηθελα να την κανω αλλα μου την κατεβασε αυτοματα και αναγκαστηκα..οποιος μπορει να βοηθησει:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα με την μπαταρια εγω το παρατηρησα μολις εκανε την ενημερωση που βαζει word,excel,power point...Εχω την εντυπωση ότι μετα την αναβαθμιση αυτη η μπαταρια πεφτει πιο γρηγορα...έχει παρατηρησει κανεις κατι παρομοιο??

υπαρχει τροπος αναιρεσης της ενημερωσης??

επισης μηπως ξερει κανεις οταν στο μειλ μου στελνουν ενα λινκ πώς μπορω να το ρυθμισω να το ανοιγω μέσω google και οχι μεσω ιντερνετ??εχω συνηθισει στο google και το αλλο δεν το πολυλειτουργω...

 

υ.γ: ολα αυτα τα τα ερωτηματα προεκυψαν μετα την συγκεκριμενη αναβαθμιση..εγω δεν ηθελα να την κανω αλλα μου την κατεβασε αυτοματα και αναγκαστηκα..οποιος μπορει να βοηθησει:)

 

Εδώ θέλουμε να τα βγάλουμε αυτά και εσύ τα έκανες και ενημέρωση ;;;;;; Τσάμπα χώρο τρώνε από τον ήδη πολύ μικρό χώρο του τηλεφώνου.....

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος εννοεί με το update του firmware πέρασε τα παραπάνω, τα περισσότερα ειναι σαν shortcut για να τα κατεβάσεις δεν πιάχνουν χώρο τα διαγράφεις.
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος εννοεί με το update του firmware πέρασε τα παραπάνω, τα περισσότερα ειναι σαν shortcut για να τα κατεβάσεις δεν πιάχνουν χώρο τα διαγράφεις.

Παιδιά sorry αλλά για το καινούργιο J5 2016 έχει ανοιχτεί κάπου θέμα δεν βρίσκω κάτι στο forum

Link to comment
Share on other sites

Τα excel word κλπ τα έβγαζε 0 χώρο στην ουσία θα τα έκανε εκγατάσταση αν τα χρησιμοποιούσα. Μόνο η σαβούρα skype , onenote πιάνουν χώρο δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα! Βρέθηκε απο τύχη στα χέρια μου ενα j5 που έχει ενα χοντρό θέμα όπως φαίνεται και στο πρόχειρο video που τράβηξα (ελπίζω να μπορείτε να το δείτε, το έχω ανεβάσει dropbox) https://dl.dropboxusercontent.com/u/43982549/mob.mp4

Η οθόνη δείχνει οκ οταν ειναι σβηστό και κατά τη διάρκεια του boot (και σε download mode που δοκίμασα) αλλά μολις φτάσει στον οδηγό ρύθμισης η οθόνη αρχίζει να "παίζει".

 

Το τηλέφωνο είναι θείου, γενικώς άσχετου με την τεχνολογία, το εχει βία 3 μήνες και έχει πάει ήδη service όπου και του το ξαναγύρισαν με την αιτιολογία ότι έχει πάρει υγρασία. Απ'οσο μπορώ να ξέρω δεν πρέπει να έχει φάει νερό πάνω ή κάτι τέτοιο.

 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό; Τουλάχιστον να προσδιορίσω τι είναι το πρόβλημα και αν έχει νόημα να φτιαχτεί ή αλλιώς να πάει ebay για ανταλλακτικά

 

 

να υποθεσω οτι το πηγατε στην ARVATO ?????????

 

ειναι απατεωνες και στο 95% των περιπτωσεων λενε τις ιδιες αϊδιες................

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς συγκριτικά τα 2 τηλέφωνα να μου πει άποψη; Ναι, οκ, τελείως διαφορετικό λογισμικό, μικρές διαφορές στα specs (8gb vs 16 gb ενσωματωμένη μνήμη δεν είναι λίγα...!) αλλά σαν απόδοση, μπαταρία, ram κλπ στη σύγκριση ποιο βγαίνει από πάνω;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς συγκριτικά τα 2 τηλέφωνα να μου πει άποψη; Ναι, οκ, τελείως διαφορετικό λογισμικό, μικρές διαφορές στα specs (8gb vs 16 gb ενσωματωμένη μνήμη δεν είναι λίγα...!) αλλά σαν απόδοση, μπαταρία, ram κλπ στη σύγκριση ποιο βγαίνει από πάνω;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας! :)

 

Απο το λουμια 650 αποψη δεν εχω... μεχρι πριν 15 μέρες ομως ήμουν κάτοχος 640 οπότε εχω μια ιδέα... είναι πολύ καλα σαν συσκευες τα λουμια...προσεγμένες, πολύ καλές κάμερες... αναβαθμισημα πληρως.. με το πολλα υποσχόμενο λογισμικό windows 10....με τις υποσχομενες universal apps... και καπου εκει χάθηκε η μπάλα.

Το σταθερότατο λογισμικο που με οδηγησε σε λουμια κρασαρε χωρις σταματημο και ελεος... οι εφαρμογες που ελεγα, ελα μωρε...θα ερθουν καινούριες και θα ειναι σαν των αλλων, εχουν μείνει τόσο πισω... τους λειπουν τοοοοοσα πολλα!! Σε βασικες εφαρμογες... facebook viber instagram messenger... ειχες το 10% των δυνατοτητων τους. H υπεροχη καμερα αρχισε να κολλαει και να κρασαρει... ηθελε καθε 10 φωτογραφιες επανεκινηση για να συνελθει. Η αψογη μπαταρια να μην βγαζει την μερα. Εφτασα στο αμην...

Αγορασα ενα j5... και πραγματικα μουτζωνομαι για το τι εχανα εναμιση χρονο τωρα. Σταθερό τηλεφωνο... μικρη μνημη, αλλα με τα απολυτως απαραίτητα (facebook, viber, istagram, messenger, outlook και 2-3 παιχνιδακια) ειναι οκ..Απαραιτητη φυσικά η sd για φωτογραφιες κτλ... δεν κολλαει, δεν κρασαρει... η μπαταρια σκυλι... οι καμερες καλες....

Αποψη μου, τα λουμια ακομα δεν ειναι "ολοκληρωμενα". και φταιει το λογισμικο... ειχαν κατι απλο, ομορφο, δυνατο και σταθερο, και απο την βιασύνη τους να προλάβουν τους αλλους, έχασαν την μπάλα....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...