Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το πρόβλημα αφορά συνήθως στη συσκευή το cache partition...Συνήθως διορθώνεται με wipe data/ factory reset από recovery (τα δεδομένα φωτό βίντεο κλπ διαγράφονται & το κάνουμε ως τελική λύση αν δεν διορθώνεται το πρόβλημα) ...Μερικές φορές αν η συσκευή λειτουργεί με 2 sim απομονώνουμε προσωρινά τη δεύτερη & reboot...Επισης το προβλημα αυτο παρατηρειται και σε πολλές περιπτωσεις με δευτερο launcher στη συσκευη ειδικά όταν τον ενεργοποιουμε στις ρυθμίσεις προσβασιμοτητητας αυτόν η κάποιον task manager πού ίσως διαθέτει...(δεν έχουν πλήρη συμβατότητα όλοι οι launchers)...κάποια απ όλες τις περιπτώσεις σε αφορά....
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω το nova δεν το κάνει συχνά όμως. Μήπως να δοκιμάσω την beta έκδοση του μπας και εχω καλύτερη τύχη;

Όχι γιατί να δοκιμασεις μια beta έκδοση?Δεν θα έχει τήν ίδια σταθερότητα με τη stable έκδοση... Το nova τον έχω πολλά χρόνια & στο J5 τώρα χωρίς προβλήματα. Αν τον έχεις ενεργοποιημένο στην προσβασιμότητα δοκίμασε να τον απενεργοποιησεις εκεί & reboot & δες αν συνεχίζει το πρόβλημα.. Είναι καλό να καθαρίσεις την cache πάντως, και ειδικά στη συσκευή αυτή μόνο απαραίτητες εφαρμογές & μακριά από εφαρμογές τύπου Facebook (από το browser καλύτερα)...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

και ειδικά στη συσκευή αυτή μόνο απαραίτητες εφαρμογές & μακριά από εφαρμογές τύπου Facebook (από το browser καλύτερα)...

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις γιατί μακριά από εφαρμογές τύπου FB; Υπάρχει πρόβλημα με το FB; Με φρέναρες γιατί είχα το J5 ως υποψήφιο για αγορά.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις γιατί μακριά από εφαρμογές τύπου FB; Υπάρχει πρόβλημα με το FB; Με φρέναρες γιατί είχα το J5 ως υποψήφιο για αγορά.

 

ευχαριστώ

Δεν έχει πρόβλημα το J5 ειδικά ...Γενικα μιλαω για τη συγκεκριμενη εφαρμογη.Απλά το Facebook είναι μακράν η χειρότερη εφαρμογή στή διάθεση πόρων σε κάθε συσκευή.. Όση ram θέλουν 5 άλλες εφαρμογές τρώει μόνο του το Facebook.Συν αβερτα μπαταρία κι αν δεν έχεις απεριόριστο Internet η WiFi θα σου φάει τα δεδομένα πολύ γρήγορα.(δουλευει συνεχως στο παρασκηνιο)..Κάθε επιπλέον λογαριασμός που προστίθεται στη συσκευή απαιτεί & παίρνει πόρους απο το σύστημα & ειδικά οι sosial εφαρμογές. Είναι κάτι που γίνεται κι από το browser χωρίς να επιβαρυνουμε τη συσκευή...Προσωπικά και σε συσκευή με 3 GB ram δεν χρησιμοποιώ ποτέ Facebook ως εφαρμογή παρά μόνο στον browser ( τουλάχιστον αν δεν μπορείς χωρίς fb χρησιμοποίησε το Lite )

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον... και οι ειδοποιήσεις σου έρχονται κανονικά ή τις βλέπεις όποτε μπαίνεις από τον browser;
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον... και οι ειδοποιήσεις σου έρχονται κανονικά ή τις βλέπεις όποτε μπαίνεις από τον browser;

Οι chrome & opera έχουν απευθείας ειδοποιήσεις(νομίζω κι ο Firefox) με άλλους δεν γνωρίζω αν έχουν...Μπορείς να προσθέσεις και τον σελιδοδεικτη του fb στην οθόνη για πιό γρήγορη πρόσβαση...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να σας αναφέρω κάποια προβλήματα με το j5 που το έχω μια εβδομάδα να μου πείτε αν τα αντιμετωπίζετε και εσείς.

1. Όταν πατάω το home button για να ξεκλειδώσω την συσκευή, το ρολόι μετακινείτε πάνω δεξιά και ξαναγυρνάει στη θέση του. Άλλες φορές μου δίχνει την ώρα μερικά λεπτά πίσω και γυρνάει αμέσως στην κανονική ή ανεβαίνει ένα ένα τα λεπτά. Άλλαξα και θέμα μήπως φταίει αυτό αλλά μου κάνει το ίδιο.

2. Την πρώτη μέρα κόλησε όταν έκλεισα το ξυπνητήρι και αναγκάστικα να βγάλω την μπαταρία για να πάρει μπρός.

3. Άλλη φορά όταν έβγαλα την μπαταρία, ενώ ήταν στο 85%, μετά μου έδειχνε 64% και είχε κολλήσει εκεί μετά από πολύ χρήση

4. Μετά την φόρτιση από 100% με κανονική χρήση κατεβαίνει πολύ γρήγορα στο 90%. Μετά στρώνει.

Η μπαταρία δεν μπορώ να πω ότι με έχει εντυπωσιάσει όπως διάβαζα εδώ. Με κανονική χρήση(λίγο internet και viber) το πολύ να μου φτάσει 2 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόβλημα το J5 ειδικά ...Γενικα μιλαω για τη συγκεκριμενη εφαρμογη.Απλά το Facebook είναι μακράν η χειρότερη εφαρμογή στή διάθεση πόρων σε κάθε συσκευή.. Όση ram θέλουν 5 άλλες εφαρμογές τρώει μόνο του το Facebook.Συν αβερτα μπαταρία κι αν δεν έχεις απεριόριστο Internet η WiFi θα σου φάει τα δεδομένα πολύ γρήγορα.(δουλευει συνεχως στο παρασκηνιο)..Κάθε επιπλέον λογαριασμός που προστίθεται στη συσκευή απαιτεί & παίρνει πόρους απο το σύστημα & ειδικά οι sosial εφαρμογές. Είναι κάτι που γίνεται κι από το browser χωρίς να επιβαρυνουμε τη συσκευή...Προσωπικά και σε συσκευή με 3 GB ram δεν χρησιμοποιώ ποτέ Facebook ως εφαρμογή παρά μόνο στον browser ( τουλάχιστον αν δεν μπορείς χωρίς fb χρησιμοποίησε το Lite )

 

Με την εφαρμογη greenify κλεινει ολες τις ενεργές εφαρμογές με το πάτημα ενός κουμπιού και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη ram

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να σας αναφέρω κάποια προβλήματα με το j5 που το έχω μια εβδομάδα να μου πείτε αν τα αντιμετωπίζετε και εσείς.

1. Όταν πατάω το home button για να ξεκλειδώσω την συσκευή, το ρολόι μετακινείτε πάνω δεξιά και ξαναγυρνάει στη θέση του. Άλλες φορές μου δίχνει την ώρα μερικά λεπτά πίσω και γυρνάει αμέσως στην κανονική ή ανεβαίνει ένα ένα τα λεπτά. Άλλαξα και θέμα μήπως φταίει αυτό αλλά μου κάνει το ίδιο.

2. Την πρώτη μέρα κόλησε όταν έκλεισα το ξυπνητήρι και αναγκάστικα να βγάλω την μπαταρία για να πάρει μπρός.

3. Άλλη φορά όταν έβγαλα την μπαταρία, ενώ ήταν στο 85%, μετά μου έδειχνε 64% και είχε κολλήσει εκεί μετά από πολύ χρήση

4. Μετά την φόρτιση από 100% με κανονική χρήση κατεβαίνει πολύ γρήγορα στο 90%. Μετά στρώνει.

Η μπαταρία δεν μπορώ να πω ότι με έχει εντυπωσιάσει όπως διάβαζα εδώ. Με κανονική χρήση(λίγο internet και viber) το πολύ να μου φτάσει 2 ημέρες.

Γραψε τι εφαρμογές έχεις εγκαταστήσει!

Καποια μένει ανοιχτή και σου τρώει τη μπαταρία...πιθανόν το πιο ύποπτο είναι το fb

Link to comment
Share on other sites

Έχω λίγα προγράμματα.

Messenger, Viber, Shazam, TubeMate, MyQ, Endomondo, Maps.Me.

Facebook μπαίνω από browser.

 

Facebook viber maps messanger αυτα σου τρωνε τη μπαταρια επειδή μένουν ανοιχτά, κατέβασε greenify και με αυτο θα μείνεις όλες τις εφαρμογές ώστε να μη τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο και αν είσαι root ακομη πιο καλα, σβησε ότι εφαρμογή συστήματος όπως ταινιες play και τετοια αν εισαι root μπορεις να το κανεις αυτο μονο.

Link to comment
Share on other sites

θελω και εγω να παρω ενα γυαλακι nillkin απο ebay....ανοιξε το paypal η υπαρχει και αλλος τροπος για παραγγελια;:confused:

 

Περί paypal, υπάρχει τρόπος να φορτώσεις λεφτά στο balance σου στο paypal. Αυτό το κάνεις από την επιλογή request money.

Θα χρειαστεί να έχεις δεύτερο mail, πέρα από αυτό με το οποίο έχεις κάνει εγγραφή. Από εκεί ακολουθείς τα βήματα.

 

Το μειονέκτημα όμως είναι ότι κατά την φόρτωση των χρημάτων από τον λογαριασμό σου στο paypal (μέσω κάποιας χρεωστικής κάρτας) θα σου κρατήσουν κάποιο ποσό. Εγώ πρόσφατα που το έκανα φόρτωσα 12€ και στο balance είχα 11.30 αν θυμάμαι καλά!

Και επίσης σημαντικό από ποια τράπεζα έχεις κάρτα. Εγώ έχω Πειραιώς και ενώ την πρώτη φορά που είχα κάνει την διαδικασία αυτή δεν είχα πρόβλημα, την δεύτερη φορά δεν το δεχόταν. Με κάρτα Εθνικής το έχω κάνει 3 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Περί paypal, υπάρχει τρόπος να φορτώσεις λεφτά στο balance σου στο paypal. Αυτό το κάνεις από την επιλογή request money.

Θα χρειαστεί να έχεις δεύτερο mail, πέρα από αυτό με το οποίο έχεις κάνει εγγραφή. Από εκεί ακολουθείς τα βήματα.

 

Το μειονέκτημα όμως είναι ότι κατά την φόρτωση των χρημάτων από τον λογαριασμό σου στο paypal (μέσω κάποιας χρεωστικής κάρτας) θα σου κρατήσουν κάποιο ποσό. Εγώ πρόσφατα που το έκανα φόρτωσα 12€ και στο balance είχα 11.30 αν θυμάμαι καλά!

Και επίσης σημαντικό από ποια τράπεζα έχεις κάρτα. Εγώ έχω Πειραιώς και ενώ την πρώτη φορά που είχα κάνει την διαδικασία αυτή δεν είχα πρόβλημα, την δεύτερη φορά δεν το δεχόταν. Με κάρτα Εθνικής το έχω κάνει 3 φορές.

 

3.5%+0.35 λεπτα ειναι το ποσό που κρατά το paypal...εγω με πειραιως έχω κανει αρκετές φορές συναλλαγή και δεν υπήρξε πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αν ανατρέξεις στα αντίστοιχα θέματα θα διαπιστώσεις πως μπορείς να εκδώσεις κάρτα εξωτερικού και να κάνεις κανονικά τις αγορές σου.

 

Sent from my Passport using Tapatalk

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα..μου ηρθε για πρωτη φορα σημερα, απο την στιγμη που αγορασα το κινητο, και αρχισε να κατεβαινει αυτοματα μια ενημερωση λογισμικου η οποια περιμενει να εγκατασταθει..

 

ξερει κανεις που βλεπω τις ενημερωσεις λογισμικου για το κινητο??η ενημερωση που περιμενει να εγκατασταθει μπορω να την βρω κάπου??μπορω να την διαγραψώ ή πρεπει αναγκαστικά να την κάνω??φοβαμαι μην αρχισει και λαγκαρει με τις ενημερωσεις γιατι την εχω παθει με αλλη συσκευη..

 

ενημερωση μεγεθουσ 409,11MB λεει...

Edited by asxetos13
Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω σημερα το κινητο!! εγκατεστησα το noled... αυτο που θελω να ρωτησω ειναι με το noled ουσιαστικα δε σβηνει ποτε η οθονη???
Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω σημερα το κινητο!! εγκατεστησα το noled... αυτο που θελω να ρωτησω ειναι με το noled ουσιαστικα δε σβηνει ποτε η οθονη???

Για να μην μένει ανοιχτή η οθόνη στις ειδοποιήσεις πήγαινε στις ρυθμίσεις εξοικονόμηση μπαταρίας και ενεργοποιήσε την επιλογή αισθητήρας εγγύτητας έτσι ώστε όταν έρχεται ειδοποίηση και το έχεις σε θήκη ενεργοποιείται ο αισθητήρας και μένει κλειστή η οθόνη και όταν το βάζεις από θήκη θα βλέπεις την ειδοποίηση και έτσι δεν καταναλώνει μπαταρία από ανοιχτή οθόνη.

Έτσι το έχω εγώ και δουλεύει ρολόι

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μένει ανοιχτή η οθόνη στις ειδοποιήσεις πήγαινε στις ρυθμίσεις εξοικονόμηση μπαταρίας και ενεργοποιήσε την επιλογή αισθητήρας εγγύτητας έτσι ώστε όταν έρχεται ειδοποίηση και το έχεις σε θήκη ενεργοποιείται ο αισθητήρας και μένει κλειστή η οθόνη και όταν το βάζεις από θήκη θα βλέπεις την ειδοποίηση και έτσι δεν καταναλώνει μπαταρία από ανοιχτή οθόνη.

Έτσι το έχω εγώ και δουλεύει ρολόι

 

Αυτό που λες είναι η τελευταία επιλογή (proximity sensor)?

Γιατί σε εμένα είναι γκρι και δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω.

Έχω βάλει μόνο το Dismiss with proximity sensor

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...