Jump to content

Ulefone Paris


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά το inew ήταν μπάζο από μπαταρία. Μπορείς να δεις αν σου δουλεύει πρόγραμμα πυξίδας; Έβαλα 2 και δεν δουλεύει κανένα αν και υποτίθεται ότι το τηλ υποστηρίζει πυξίδα. Η χαλασμένο σενσορα έχει το δικό μου η δεν έχει σενσορα το τηλέφωνο. Πάντως από θέμα GPS είναι ότι καλύτερο έχω δει σε τηλέφωνο κλειδώνει σε δευτερόλεπτα χωρίς χρήση 3g.

 

 

Το δοκίμασα και δεν είσαι ο μόνος. Και εμένα μου έβγαλε οτι δεν υποστηρίζεται άρα πυξίδα γιοκ.

Υγ. 4g μια χαρα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δοκίμασα και δεν είσαι ο μόνος. Και εμένα μου έβγαλε οτι δεν υποστηρίζεται άρα πυξίδα γιοκ.

Υγ. 4g μια χαρα τελικά.

Ναι τελικά δεν έχει σενσορα για πυξίδα. Μικρό το κακό. Αρκεί που το GPS είναι απίστευτα καλό.

Υ.Γ έχω σπίτι στον άγιο βλασιο.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει ότι όταν μιλήσεις αρκετή ώρα μετά όταν απομακρυνεις το τηλ από το αυτί σου δεν ανάβει η οθόνη δηλαδή δεν λειτουργεί σωστά ο proximity sensor. Σε άλλα τηλέφωνα αυτό έφτιαχνε με καλιμπραρισμα από το μενού. Ελα όμως που αυτό τηλέφωνο δεν έχει μενού του proximity.... Η λύση για την ώρα είναι ότι έχω βάλει το κουμπί on off να τερματίζει την κλήση. Ας κάνει ένα τεστ κάποιος ιδικά το βράδυ σε χώρο με λίγο φως το κάνει εμένα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον τρόπο αποστολής. Τι προτείνετε να επιλέξω από τα τρία για να μην υπάρξουν προβλήματα στο μπάσιμο στην Ελλάδα?

 

Select Shipping Method

 

SG Post -Registered Airmail $0.00

NL Post -Registered Airmail $0.00

EU Express(Duty Free,5-8 working days) $33.90

 

Δεν με απασχολεί ο χρόνος. Αγορά από το vickmall

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει ότι όταν μιλήσεις αρκετή ώρα μετά όταν απομακρυνεις το τηλ από το αυτί σου δεν ανάβει η οθόνη δηλαδή δεν λειτουργεί σωστά ο proximity sensor. Σε άλλα τηλέφωνα αυτό έφτιαχνε με καλιμπραρισμα από το μενού. Ελα όμως που αυτό τηλέφωνο δεν έχει μενού του proximity.... Η λύση για την ώρα είναι ότι έχω βάλει το κουμπί on off να τερματίζει την κλήση. Ας κάνει ένα τεστ κάποιος ιδικά το βράδυ σε χώρο με λίγο φως το κάνει εμένα.

Αναφέρεσαι στην... κλασσική επιλογή "psensor" στο MTK Engineer μενού...;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον τρόπο αποστολής. Τι προτείνετε να επιλέξω από τα τρία για να μην υπάρξουν προβλήματα στο μπάσιμο στην Ελλάδα?

 

Select Shipping Method

 

SG Post -Registered Airmail $0.00

NL Post -Registered Airmail $0.00

EU Express(Duty Free,5-8 working days) $33.90

 

Δεν με απασχολεί ο χρόνος. Αγορά από το vickmall

Εγώ πήρα το Paris στις 12/10 και περιμένω να παραλάβω αύριο μέσω SG, τρεις μέρες μετά παρήγγειλα τη θήκη του και ήρθε σήμερα (χτες μάλλον) με China post και τα δύο από vickmall

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στην... κλασσική επιλογή "psensor" στο MTK Engineer μενού...;

 

Οχι αναφέρομαι στο μενού για το proximity που θα έπρεπε να υπάρχει κανονικά στο λειτουργικό. Στο ulefone be pro υπήρχε και το είχα καλιμπραρει έτσι. Σε αυτό δεν έχει βάλει η εταιρεία το μενού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πήρα το Paris στις 12/10 και περιμένω να παραλάβω αύριο μέσω SG, τρεις μέρες μετά παρήγγειλα τη θήκη του και ήρθε σήμερα (χτες μάλλον) με China post και τα δύο από vickmall

Σου άργησε πολύ. Εμένα με NL ήρθε σε 10 μέρες από το tinydeal.

Link to comment
Share on other sites

Οχι αναφέρομαι στο μενού για το proximity που θα έπρεπε να υπάρχει κανονικά στο λειτουργικό. Στο ulefone be pro υπήρχε και το είχα καλιμπραρει έτσι. Σε αυτό δεν έχει βάλει η εταιρεία το μενού.

Δοκίμασε τότε και τη λύση μέσω του Engineering Menu.

Δες αν σε βάζει στο μενού πατώντας *#*#3646633#*#* στον dialer.

Αν όχι, ψάξε (google) μήπως το Paris περιμένει κάποιο διαφορετικό κωδικό, αλλιώς μπορεί να χρειαστεί να κατεβάσεις από το play store κάποια από τις εφαρμογούλες που κάνουν απλώς αυτό, ανοίγουν το μενού (ψάξε για mtk engineering).

 

Μέσα στο μενού, πήγαινε στο Hardware Testing > Sensor > Light/Proximity Sensor > PS Calibration.

Θα πρέπει να σου έχει επιλογή να περάσεις έτοιμες αριθμητικές τιμές για τα κατώφλια του αισθητήρα, αλλά και επιλογή να το καλιμπράρεις μετακινώντας π.χ. το χέρι σου μπροστά (ίσως το ίδιο ακριβώς μενού να ήταν τελικά που άνοιγε μέσα από τις ρυθμίσεις στο Be Pro).

 

Για δες και πες αν δούλεψε (δεν έχω το Paris, η διαδικασία -υποτίθεται ότι- είναι στάνταρ σε όλα τα MTK)...

Link to comment
Share on other sites

Σου άργησε πολύ. Εμένα με NL ήρθε σε 10 μέρες από το tinydeal.

 

 

Πρόβλημα με τελωνείο είχες?

Edited by spyran
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικό μου.

Όπως έχει προαναφερθεί το τηλέφωνο είναι πολύ καλό. Το 4g από wind (f2g) στην Τρίπολη μιά χαρά.

Το θέμα με την μπαταρία υπαρκτό και ελπίζουμε σε λύση στις επόμενες αναβαθίσεις.

Κάτι που μου κάνει είναι με το touch της οθόνης. Μερικές φορές θέλει διπλό πάτημα για να υπακούσει. Είμαι με το εργοστασιακό screen protector. Γίνεται και σε κάποιον άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικό μου.

Όπως έχει προαναφερθεί το τηλέφωνο είναι πολύ καλό. Το 4g από wind (f2g) στην Τρίπολη μιά χαρά.

Το θέμα με την μπαταρία υπαρκτό και ελπίζουμε σε λύση στις επόμενες αναβαθίσεις.

Κάτι που μου κάνει είναι με το touch της οθόνης. Μερικές φορές θέλει διπλό πάτημα για να υπακούσει. Είμαι με το εργοστασιακό screen protector. Γίνεται και σε κάποιον άλλο;

 

Ειχα το screen protector για μια βδομαδα αλλα δεν ειχα καποιο προβλημα με το touch. Τωρα το εχω βγαλει , δεν υπαρχει λογος να το εχω πανω , ασε που χανει και η οθονη την αισθηση της στρογγυλαδας στις ακρες με την μεμβρανη γιατι ειναι χοντρη.

Για μενα βγαλτην . Εδω εγω που ειμαι λογο δουλειας μεσα στα γρεζια και δεν το φοβαμαι.

 

 

Για μενα 4 ειναι τα μεγαλα προβληματα που εχει το paris .

1) Δεν εχει μενου για να κλεινεις - ανοιγεις το led notification.

2) Δεν εχει μενου για το πορτακι της θηκης .

3) Δεν εχει μενου για να κανεις calibration τον proximity sensor. Οπως εγραψα εμενα μετα απο αρκετη ωρα ομιλιας μολις απομακρυνω το τηλ απο το αφτι η οθονη δεν αναβει. Μου το εκανε και το be pro που ειχα και το ειχα κανει calibration και εφτιαξε. Αλλα εδω δεν εχει επιλογη.....

4) Μπαταρια , μπορει να κρατησει παραπανω αν η Ulefone διορθωσει το battery drain που εχει εν ωρα αναμονης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασε τότε και τη λύση μέσω του Engineering Menu.

Δες αν σε βάζει στο μενού πατώντας *#*#3646633#*#* στον dialer.

Αν όχι, ψάξε (google) μήπως το Paris περιμένει κάποιο διαφορετικό κωδικό, αλλιώς μπορεί να χρειαστεί να κατεβάσεις από το play store κάποια από τις εφαρμογούλες που κάνουν απλώς αυτό, ανοίγουν το μενού (ψάξε για mtk engineering).

 

Μέσα στο μενού, πήγαινε στο Hardware Testing > Sensor > Light/Proximity Sensor > PS Calibration.

Θα πρέπει να σου έχει επιλογή να περάσεις έτοιμες αριθμητικές τιμές για τα κατώφλια του αισθητήρα, αλλά και επιλογή να το καλιμπράρεις μετακινώντας π.χ. το χέρι σου μπροστά (ίσως το ίδιο ακριβώς μενού να ήταν τελικά που άνοιγε μέσα από τις ρυθμίσεις στο Be Pro).

 

Για δες και πες αν δούλεψε (δεν έχω το Paris, η διαδικασία -υποτίθεται ότι- είναι στάνταρ σε όλα τα MTK)...

 

Νομιζω αυτο δουλευει μονο αν εχεις κανει root . Εγω δεν εχω κανει ακομα .

Edited by goregr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έγινε παραγγελία και από μένα σε άσπρο για τον brother. . Μάλιστα χωρίς να κάνω πατέντες με balance κλπ, την δέχτηκε αμέσως με PayPal (περίεργο). Το θέμα είναι ότι 3 μέρες τώρα δεν απαντάει το vickmall στα mail κανενός...
Link to comment
Share on other sites

Εχουν αναφερει στη σελιδα τους οτι θα ειναι εκτος για λιγες μερες λογω πενθους. Λογικα απο Δευτερα ...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβε ένας φίλος το Paris που είχε παραγγείλει από το Vickmall, και είχα την ευκαιρία να του ρίξω μια σύντομη ματιά.

Πρώτη εντύπωση ότι είναι απρόσμενα 'μαζεμένο' από διαστάσεις και κομψό, ενώ φαίνεται και αρκούντως καλοφτιαγμένο.

 

Η οθόνη μου έδωσε την εντύπωση ότι έχει *πολύ* "θερμά" χρώματα, σε σημείο να μη μου αρέσει(!)

Φαντάζομαι όμως ότι θα μπορεί κανείς να παίξει με το Miravision και να τα φέρει στα γούστα του.

Έχει παρατηρήσει άλλος το ίδιο, όπως έρχεται το τηλέφωνο, κατευθείαν από το κουτί του...;

 

Είδα κι εγώ επίσης ότι η πυξίδα δε φαίνεται να λειτουργεί. Ελπίζω να είναι θέμα του firmware και απλά να μη "βλέπει" την πυξίδα. Ο φίλος μου -και νέος κάτοχος του Paris- θα δυσαρεστηθεί πολύ αν τελικά το τηλέφωνο δεν έχει καθόλου το σχετικό αισθητήρα...

Έχει κοιτάξει μήπως κάποιος με κανένα CPU-Z, Antutu ή άλλο πρόγραμμα με διαγνωστικά επάνω για το αν τελικά η συσκευή εμφανίζεται να διαθέτει μαγνητικό αισθητήρα...;

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβε ένας φίλος το Paris που είχε παραγγείλει από το Vickmall, και είχα την ευκαιρία να του ρίξω μια σύντομη ματιά.

Πρώτη εντύπωση ότι είναι απρόσμενα 'μαζεμένο' από διαστάσεις και κομψό, ενώ φαίνεται και αρκούντως καλοφτιαγμένο.

 

Η οθόνη μου έδωσε την εντύπωση ότι έχει *πολύ* "θερμά" χρώματα, σε σημείο να μη μου αρέσει(!)

Φαντάζομαι όμως ότι θα μπορεί κανείς να παίξει με το Miravision και να τα φέρει στα γούστα του.

Έχει παρατηρήσει άλλος το ίδιο, όπως έρχεται το τηλέφωνο, κατευθείαν από το κουτί του...;

 

Είδα κι εγώ επίσης ότι η πυξίδα δε φαίνεται να λειτουργεί. Ελπίζω να είναι θέμα του firmware και απλά να μη "βλέπει" την πυξίδα. Ο φίλος μου -και νέος κάτοχος του Paris- θα δυσαρεστηθεί πολύ αν τελικά το τηλέφωνο δεν έχει καθόλου το σχετικό αισθητήρα...

Έχει κοιτάξει μήπως κάποιος με κανένα CPU-Z, Antutu ή άλλο πρόγραμμα με διαγνωστικά επάνω για το αν τελικά η συσκευή εμφανίζεται να διαθέτει μαγνητικό αισθητήρα...;

 

Το τηλέφωνο τελικά δεν έχει μαγνητικό αισθητήρα. Όσο για την οθόνη είναι τόσο καλή και μάλιστα με υπέροχο μαύρο σχεδόν σαν να είναι amoled. Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά,να ρωτήσω κάτι αυτή που έχουν το κινητό στις ρύθμισεις στο action πάνω πάνω σας εμφανίζει το tapping wake? εμενα όχι.
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά,να ρωτήσω κάτι αυτή που έχουν το κινητό στις ρύθμισεις στο action πάνω πάνω σας εμφανίζει το tapping wake? εμενα όχι.

 

Το έχουν βγάλει και θα το βάλουν ξανά σε επόμενο update. Είχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν βγάλει και θα το βάλουν ξανά σε επόμενο update. Είχε πρόβλημα.

 

Ευχάριστω πολύ φίλος,και εγώ νόμιζα ότι εγώ είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζει και σε άλλους μία ειδοποίηση στα κινέζικα αραιά και που? Δεν μου έχει ξανατύχει.

Εμένα πάντως όχι. Κάνε ένα restore σε εργοστασιακές ρυθμίσεις. Μπας και το έχεις κάνει root;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...