Jump to content

Doogee X5 Galicia


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα σήμερα στα χέρια μου κι έχω 2 απορίες

 

1)Πως τερματίζω τις διεργασίες για να μην τρέχουν στο παρασκήνιο;

2)Μπορώ να μεταφέρω ολόκληρες εφαρμογές στην sd χωρίς root;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακομα δεν εχω καταλαβει σε αυτο ,πως κανουμε ΟΤΑ update αφου δε τα βρισκει μονο του.

Κατεβαζεις την εκδοση,τη περνας μεσα και τη βρισκεις απο το updater?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρει το update δεν μπορείς να το κάνεις, εκτός και αν έχει ανέβει κάπου ή από την εταιρεία(δεν νομίζω ότι τα ανεβάζουν) ή από κάποιο χρήστη που το έχει αποθηκεύσει, μιας και υπάρχει αυτή η δυνατότητα από τον updater.

Διαφορετικά μπορείς να περάσεις τη νεότερη έκδοση με το flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να περάσεις την v19 με ΟΤΑ, όχι. Από τη στιγμή που έχει γίνει root δεν κάνει αναβάθμιση(σε μένα τουλάχιστον δε γινόταν ακόμη και μετά από unroot). Η TWRP τώρα είναι recovery. Μπορείς να την περάσεις ως local update. Νομίζω κάπου στις πίσω σελίδες υπάρχει κάποιο link. Εκεί νομίζω το βρήκα κι εγώ(δε θυμάμαι σίγουρα γιατί έχει περάσει καιρός και τότε έψαχνα παράλληλα και αλλού). Διαφορετικά υπάρχει και τρόπος μέσω terminal emulator και εντολών, αλλά μπορεί εύκολα να γίνει λάθος και η "dd" που χρησιμοποιείται είναι επικίνδυνη, μιας και αν γράψει σε λάθος χώρο μπορεί να μπρικάρει τη συσκευή.

Επίσης υπάρχει νεότερη έκδοση την TWRP:

http://www.needrom.com/download/twrp-3-0-2-6/

που δεν είναι στα ρώσικα.

Λογικά μπορείς να την αντικαταστήσεις στο zip που χρησιμοποιείται για το local update που ανέφερα παραπάνω(το αρχείο είναι το recovery.img, αν έχει άλλο όνομα θα πρέπει να το αλλάξεις σε "recovery.img").

Από τη στιγμή που έχεις εγκατεστημένη τη recovery mode, μπορείς μέσω αυτής να εγκαταστήσεις και κάποια custom rom. Θα βάλεις το αρχείο zip που την περιλαμβάνει στην κάρτα μνήμης και μετά από recovery mode, θα επιλέξεις το "install" και από το διαχειριστή αρχείων θα πλοηγηθείς και θα επιλέξεις το αρχείο αυτό.

 

P.S

Το θέμα της 2.8.7 δεν φορτώνεται στην 3.02 έκδοση της TWRP, αλλά υπάρχει εδώ αντίστοιχο για την 3.02:

http://forum.xda-developers.com/android/themes/theme-twrp-materialised-dark-light-play-t2915584

 

σ ευχαριστω για την βοηθεια ,ειχα ξεκινησει να γραφω ενα ολοκληρο κατεβατο αλλα η το site δεν αφησε να το περασει η εγινε logout καταλαθως πλεον ειμαι στην 19, αλλα οχι με ρομ απο το needrom καποιο αλλο αρχειο σε μορφη bin το οποιο μετονομασα σε v17 αλλα ηταν η 19 τελικα .τωρα αν παω σε custom rom και θελω να αλλαξω σε αλλη τι κανω περναω κανονικα απ τη μια στην αλλη; η γυρναω στη official και μετα πεναω την επομενη;

μπορει καποιος να κανει port το boot του pop c3 η c9?ς

ειναι εφικτο να βαλπυμε οποιο βιντεο θελουμε εμεις για boot οπως psp ? η θα πιανει πολυ μνημη;

δ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και παλι

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για την βοηθεια ,ειχα ξεκινησει να γραφω ενα ολοκληρο κατεβατο αλλα η το site δεν αφησε να το περασει η εγινε logout καταλαθως πλεον ειμαι στην 19, αλλα οχι με ρομ απο το needrom καποιο αλλο αρχειο σε μορφη bin το οποιο μετονομασα σε v17 αλλα ηταν η 19 τελικα .τωρα αν παω σε custom rom και θελω να αλλαξω σε αλλη τι κανω περναω κανονικα απ τη μια στην αλλη; η γυρναω στη official και μετα πεναω την επομενη;

μπορει καποιος να κανει port το boot του pop c3 η c9?ς

ειναι εφικτο να βαλπυμε οποιο βιντεο θελουμε εμεις για boot οπως psp ? η θα πιανει πολυ μνημη;

δ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και παλι

 

Ναι, δε χρειάζεται να βάζεις κάθε φορά επίσημη ρομ. Βέβαια η διαδικασία εξαρτάται και από την κάθε ρομ(υπάρχουν οδηγίες αν χρειάζεται κάτι διαφορετικό συνήθως).

Αυτό για το boot δεν ξέρω τι εννοείς. Μπορείς πάντως ν' αλλάξεις και το logo της doogee(έχω αναφερθεί σ' αυτό σε προηγούμενη σελίδα) αλλά και το boot animation(μάλλον αυτό εννοείς). Για το τελευταίο δεν μπορείς να βάλεις ότι θέλεις μιας και υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος που λειτουργεί η boot animation, οπότε χρειάζεται κάποια μετατροπή. Το πως μπορεί να γίνει μπορείς να το βρεις στο forum των xda developers. Μπορεί να υπάρχει ήδη βέβαια έτοιμο αυτό που θέλεις οπότε απλά θα χρειαστεί ν' αλλάξεις το κατάλληλο αρχείο. Νομίζω υπάρχει και εφαρμογή αντικατάστασης της boot animation στο google play οπότε έχει απλοποιηθεί και αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Φωτο και βιντεο μονο 4:3 εχει?Βιντεο σε 3gp ειναι?

Ημουνα μεταξυ Blavkview 2000s και HomTom ht3 και φυσικα το Χ5.Μετα απο αρκετα βιντεακια που ειδα κατεληξα στο Doogee x5.Τελικα οι καμερες (ενταξη ειναι λιγο οτι ναναι) δεν ειναι τοσο χαλια οσο πιστευα στην αρχη.Μιλαμε φυσικα για κινητο που αυτη τη στιγμη το βρισκεις με 58 ευρω.Οσο θα πεφτει η τιμη του (ποσο ακομα να πεσει?) τοσο οι καμερες θα"βελτιωνονται".

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κύριοι βρέθηκε κάποια λύση να περνάμε συγκεκριμένους ήχους σε αντίστοιχες επαφές;;;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει τίποτα από αυτά...

Είναι "μπακς" που λέτε εσείς οι νεότεροι της συσκευής...

 

Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε ότι δεν αναγνωρίζει ήχο σε επαφή όταν έχεις βάλει στη συσκευή κάρτα SD!!!

 

Ανόητο πραγματικά....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Το πήρα και εγώ πριν από δύο μέρες και είμαι ψιλοαπογοητευμένος.

Κάποιες φορές (όχι πάντα) δεν με ακούνε καθόλου από το μικρόφωνο, σαν να είναι νεκρό.

Δοκίμασα να ανεβάσω την ένταση του μικρόφωνου όπως είχε αναφέρει κάποιος στην σελίδα 26, αλλά τίποτα.

Έτσι και αλλιώς εμένα το πρόβλημα είναι ότι δεν με ακούνε καθόλου! Και όχι ότι με ακούνε βαθιά.

Επίσης πολλές φορές κόβεται από μόνη της η σύνδεση με το ίντερνετ, και μόνο αν κλείσω και ξανά άνοιξω το wi fi επανέρχεται.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι το μικρόφωνο ελαττωματικό, μήπως να το πήγαινες για αλλαγή αφού το πήρες τόσο πρόσφατα?

Για το wifi επίσης μπορεί να φταίει και η σύνδεση με το router σου, έχεις δοκιμάσει να συνδεθείς σε διαφορετικά ασύρματα δίκτυα?

Ποια έκδοση rom έχει η συσκευή?

Μπορεί να είναι και θέμα λογισμικού αν έχει παλιά έκδοση και να διορθωθεί με αναβάθμιση της ρομ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν δουλεύει τίποτα από αυτά...

Είναι "μπακς" που λέτε εσείς οι νεότεροι της συσκευής...

 

Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε ότι δεν αναγνωρίζει ήχο σε επαφή όταν έχεις βάλει στη συσκευή κάρτα SD!!!

 

Ανόητο πραγματικά....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κι εγώ μόλις το δοκίμασα και δε λειτουργεί με κανέναν ήχο. Παίζει πάντα αυτός που είναι επιλεγμένος από τις ρυθμίσεις. Έχω την έκδοση 19.

Link to comment
Share on other sites

Όποια έκδοση και να εχεις τα ίδια....

Και στο PRO φίλου τα ίδια μπουμ******λα κάνει....

 

Ακομα και στο "θυγατρικο" HomTom 7 (και τις δύο εκδόσεις) τα ίδια κάνει αλλά εκεί υπάρχει η σωτηρία ότι αν τα πας στο φάκελο του τηλεφώνου (όπως το περιέγραφε στο λινκ ποιό πάνω του συντοπιτη) τα δέχεται...

 

Μεγάλο φάουλ αυτο....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι το μικρόφωνο ελαττωματικό, μήπως να το πήγαινες για αλλαγή αφού το πήρες τόσο πρόσφατα?

Για το wifi επίσης μπορεί να φταίει και η σύνδεση με το router σου, έχεις δοκιμάσει να συνδεθείς σε διαφορετικά ασύρματα δίκτυα?

Ποια έκδοση rom έχει η συσκευή?

Μπορεί να είναι και θέμα λογισμικού αν έχει παλιά έκδοση και να διορθωθεί με αναβάθμιση της ρομ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εγώ μόλις το δοκίμασα και δε λειτουργεί με κανέναν ήχο. Παίζει πάντα αυτός που είναι επιλεγμένος από τις ρυθμίσεις. Έχω την έκδοση 19.

 

Στην έκδοση μου λέει 18/3/16 δεν βλεπω κατι για v19 κτλ. Που λέτε...

Link to comment
Share on other sites

να βαλω αυτη τη ρομ για android 6 , ειναι οκ ;

 

http://www.needrom.com/download/android-6-0/

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις το pro, μάλλον δεν είναι καλή ιδέα..

 

Sent from my XT1562

 

το προ εχω , να βαλω αυτη ; ειναι οκ ;

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πειράζει που δεν παίζει καλά ήχο στο ηχείο από ότι γράφει, λογικά οκ θα είναι. Βλέπω στα σχόλια έχει απαντήσει συμφορουμίτης που έχει το pro. Καλό θα ήταν να ρωτούσες στο αντίστοιχο θέμα να πάρεις καμία γνώμη.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προχθες ενώ ήταν στο 40% ή μπαταρία ξαφνικά τσουφ το κινητό τέλος κλείνει. Αυτό ήταν λέω δε θα ξανανοίξει βάζω το φορτιστη 2% λέει ή μπαταρία. Το φορτιζω το δουλεύω το κλείνω ενώ έγραφε 60% ανοίγω σήμερα 32% ή μπαταρία. Μπα λάθος ένδειξη λεω , έχει γραφτεί ο κιόλας στο φόρουμ αλλά βλέπω συνεχίζει το φορτίο να μειώνεται ακάθεκτο . Άλλη φορά που έγραψα για τη μπαταρία κατηγορήθηκα ότι τα ψειριζω. Έχει κανείς καμμιά ιδέα για την απώλεια φορτίου;

 

Στάλθηκε από το X5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό αλλά χωρίς αυτό το πρόβλημα που το είχα πριν από 1,5 μήνα στο άλλο κινητό (Jiayu s3 Plus).

 

Επειδή έκανε αυτά τα τρελά, έψαξα και βρήκα ένα καλό οδηγό που περιγράφω στο post #5829 αυτού του νήματος. Ακολούθησα πιστά τα βήματα (για non rooted) και μετά την πολύωρη διαδικασία επανήλθε η κανονική λειτουργία της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Μολις αγορασα ενα X5 Galicia απο ελληνικο site( δε ξερω αν κανει να το αναφερω σε πολυ καλη χαμηλη τιμη-κατω απο 60 ευρω αλλα σε μια ωρα απο την αγορα το εβαλε αλλα 6 ευρω παραπανω ο ελληναρας ο εμπορος!!!).

Το χρησιμοποιησα με την εργοστασιακη φορτιση κ μετα χρειαστηκε 4 ωρες για να φορτισει πληρως.

Επειτα το χρησιμοποιησα για κανα μισαωρο στο ιντερνετ (wifi κ οχι με data) και τωρα -μετα απο 3 ωρες απο την αρχικη πρωτη φορτιση- εχει φτασει στο 80 %.

 

Θα ηθελα να σας ρωτησω πως μπορω να δω ποια εκδοση -v16,v17 κτλ- εχω ( πηγα στις πληροφοροιες συστηματος και βρηκα αυτο : εκδοση ΒΑΣΙΚΟΥ ΦΑΣΜΑΤΟΣ DOOGEE-Χ5.2016/03/18 ? Einai καλο να αλλαξω εκδοση για καλυτερη αποδοση μπαταριας?

 

 

επιπλεον, αν αναβαθμισω το rom θα δουλευει καλυτεερα η μπαταρια ? ολα αυτα πρεπει να τα κανω απο τώρα ή να το χρησιμοποιησω με τις 1-2 πρωτες πληρεις φορτισεις κ μετα να πειραματιστω με rOM ?

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τη βοηθεια

Άκης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Μολις αγορασα ενα X5 Galicia απο ελληνικο site( δε ξερω αν κανει να το αναφερω σε πολυ καλη χαμηλη τιμη-κατω απο 60 ευρω αλλα σε μια ωρα απο την αγορα το εβαλε αλλα 6 ευρω παραπανω ο ελληναρας ο εμπορος!!!).

Το χρησιμοποιησα με την εργοστασιακη φορτιση κ μετα χρειαστηκε 4 ωρες για να φορτισει πληρως.

Επειτα το χρησιμοποιησα για κανα μισαωρο στο ιντερνετ (wifi κ οχι με data) και τωρα -μετα απο 3 ωρες απο την αρχικη πρωτη φορτιση- εχει φτασει στο 80 %.

 

Θα ηθελα να σας ρωτησω πως μπορω να δω ποια εκδοση -v16,v17 κτλ- εχω ( πηγα στις πληροφοροιες συστηματος και βρηκα αυτο : εκδοση ΒΑΣΙΚΟΥ ΦΑΣΜΑΤΟΣ DOOGEE-Χ5.2016/03/18 ? Einai καλο να αλλαξω εκδοση για καλυτερη αποδοση μπαταριας?

 

 

επιπλεον, αν αναβαθμισω το rom θα δουλευει καλυτεερα η μπαταρια ? ολα αυτα πρεπει να τα κανω απο τώρα ή να το χρησιμοποιησω με τις 1-2 πρωτες πληρεις φορτισεις κ μετα να πειραματιστω με rOM ?

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τη βοηθεια

Άκης

Καλορίζικο καταρχήν .Το ίδιο έχω πάρει πρίν 6 μήνες απο Κινα στα 52 ευρώ μαζί με θήκες.

Εγω του έκανα αναβάθμιση μέσω του Wifi και δέν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

Το μονο αρνητικό έιναι η μικρή μπαταρία στην ουσία είναι 2000mAh.

Αλλά για την τιμή του ως συσκευή ειναι μια χαρά:).Κάνε 2-3 πλήρεις φορτίσεις.

Έχεις εγκαταστήσεις εφαρμογές(π.χ. Facebook+Messanger), να ξέρεις βγήκε δελτίο τύπου-ανακοίνωση οτι το Messanger αυξάνει την κατανάλωση 15% της μπαταρίας.Πλέον Facebook εγω μπαίνω μέσω Chrome.

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.

Δλδ εκανες αναβαθμιση μεσα απο το ιδιο το κινητο απο τις πληροφοριες συστηματος?

Το ειδα αυτο αλλα δεν το εκανα.Θα το τολμησω. Ελπιζω να μην εχω προβληματα.

Ναι, οντως η μπαταρια ειναι μικρη.Πιστευα πως θα ειναι 2400.Βλακεια που δ πηρα το ΗΟΜΤΟΜ με 3000mAh.

Nαι, εβαλα κ ΦΒ κ μεσεντζερ.θα το βγαλω το μεσεντζερ οπως και 1-2 ακομα χαζο εφαρμογες για να δω τυχον διαφορα στη μπαταρια γιατι κυριως αυτο με απασχολει παρα οι εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...