Jump to content

Doogee X5 Galicia


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ έχω παραγγείλει ένα Pro, αλλά ακόμα να το στείλουν οι Κινέζoι. Αν και off topic, έχω τόσα άσχημα παραδείγματα από ελληνικά e-shops που δεν θέλω να τους ακούω. Π.χ. τηλέφωνο που είχε πρόβλημα στην οθόνη την ίδια μέρα το πάω πίσω και το στέλνουν για σέρβις αντί να το φτιάξουν και αναμονή 3,5 βδομάδες. Λάπτοπ 3 εβδομάδων αγορασμένο από το πιο γνωστό e-shop που προσφέρει και φοβερή εγγύηση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο τάχα, και όταν βγάζει πρόβλημα στο πληκτρολόγιο το στέλνουν στην "αντιπροσωπεία" και το παραλαμβάνουμε μετά από 48 μέρες. Επειδή λοιπόν οι περισσότεροι έλληνες από ότι βλέπω τον τελευταίο καιρό ενδιαφέρονται μόνο για την πώληση και μετά σε έχουν λίγο πολύ γραμμένο, θα προτιμήσω τον κινέζο για να γλυτώσω και ένα 30-35% της τιμής. 71€ πλήρωσα το X5 Pro που περιμένω και την ίδια στιγμή είχε περίπου 110€ εδώ. Χωρίς να μου διασφαλίζει κανείς ότι το φθηνότερο σκρουτζομάγαζο το έχει πάρει από τον αντιπρόσωπο και δεν το έχει κάνει παραεισαγωγή από Κίνα.

 

Για τη μεμβράνη, πιο κάτω γράφω πως είχε τελικά και screen protector. Λογικά στο εργοστάσιο τοποθετείται. Κάπου πήρε το μάτι μου ένα βίντεο από γραμμή παραγωγής(δεν θυμάμαι αν ήταν doogee ή άλλος) και έδειχνε που βάζανε εκεί πέρα μεμβράνες. Για τα ακουστικά τι να πω. Εδώ ολόκληρη Motorola στα φθηνά της δεν βάζει ούτε usb φορτιστή. Και πάλι είμαι της άποψης πως για τα 50-70€ που θα δώσεις για ένα X5 παίρνεις "πολύ τηλέφωνο" για τα χρήματά σου. Είχα πάρει πέρυσι Moto G 2nd Gen για 200€, και με την εξαίρεση της κάμερας(που είναι για τα μπάζα πραγματικά) βρίσκω πως το Χ5 είναι ισοδύναμο ή καλλύτερο στους περισσότερους τομείς.

 

Φιλε μου εγω το πηρα απο το APLON.GR γρηγορη απολαβη χωρις κανενα προβλημα.Το I OCIAN X7s T για παραδειγμα το πηρα απο το απο το MY24 SHOP οχι μονο χωρις προβλημα αλλα οτι χρειαστικα(θηκες-μπαταριες-μεμβρανες)τα ειχα πολυ γρηγορα & με ευγενικο περιβαλλον οτι τους ειπα αυτο εστςιλαν σε 2 μερες(ειμαι απο Βεροια).Η εγγ/ση δε μου λεει τιποτα αλλα η εξυπηρετιση παιζει ρολο πιστεψε με.Οσο αναφορα τις ζελατινες μαλλον εχει να κανει με τις χωρες αλλου βαζουν αλλου οχι αλλα μικρο το κακο πιστευω γιατι το Χ5 εχει gorilla glass οποτε...Το προβλημα με εμας απο την επαρχια ειναι οτι πληρωνουμε 7Ε για καθε μεταφορα δηλαδη θελω μια ζελατινη που κανει 3.50Ε & ΠΡΕΠΕΙ να δωσω & αλλα 7 για να ερθει.ΤΡΑΓΙΚΟ γιατι ετσι με αναγκαζουν(χωρις να το θελουν) να παρω & κατι αλλο για να πω οτι δεν ειμαι *******.& για να κλεισω την παρενθεση οι Ελληνικες αντιπ/πιες πρεπει να καταλαβουν οτι αν ριξουν τις τις τιμες τους θα διπλασιασουν τα κερδη τους αλλα αλλαζει ο Ελληνας?.........(Για το Χ5 πληρωσα 14Ε ΘΗΚΗ & 7 Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΞΩ ΚΑΝΕΙ 4 ειπαμε αλλα οχι & ετσι)Ας το σκεφτουν αν & πιστευω οτι το ΞΕΡΟΥΝ εμεις ειμαστε τα αρνια....Πολλους χαιρετισμους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μόνο πλεονέκτημα που βλέπω προσωπικά σε αγορά τέτοιων ειδών από Ελλάδα είναι η γρήγορη παραλαβή. Αν κάποιος το βιάζεται και δεν τον πειράζει να δαπανήσει παραπάνω χρήματα ή δεν έχει τρόπο να αγοράσει ηλεκτρονικά από το εξωτερικό, πάω πάσο. Eγώ δεν βλέπω την εξυπηρέτηση ενός καταστήματος ως προσόν, αλλά ως υποχρέωση, η οποία δεν πρέπει να τελειώνει στην πώληση. Και επειδή έχω καεί όπως είπα από τα ελληνικά καταστήματα, δεν έχω και πρόβλημα με την αναμονή, προτιμώ την αγορά απ'έξω.

 

Για τις μεμβράνες, ebay και ξερό ψωμί. 1,5 με 2€ και παίρνεις πολύ παραπάνω από μία χωρίς μεταφορικά εννοείται. Πήρα για το τηλέφωνο μιας φίλης 4 κομμάτια αντί 1,89€, και σε 4-5 μέρες μου έφερε το φάκελο ο ταχυδρόμος. Με την αγορά του X5 από κινέζικο κατάστημα μου δώσανε κάτι πόντους, και εξαργυρώνοντάς τους, πήρα ένα σετ που περιλαμβάνει θήκη και tempered glass(αυθεντικά αξεσουάρ) και έβαλα στην παραγγελία και μία 2η μπαταρία πληρώνοντας για όλα μαζί 6,02€.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πλεονέκτημα που βλέπω προσωπικά σε αγορά τέτοιων ειδών από Ελλάδα είναι η γρήγορη παραλαβή. Αν κάποιος το βιάζεται και δεν τον πειράζει να δαπανήσει παραπάνω χρήματα ή δεν έχει τρόπο να αγοράσει ηλεκτρονικά από το εξωτερικό, πάω πάσο. Eγώ δεν βλέπω την εξυπηρέτηση ενός καταστήματος ως προσόν, αλλά ως υποχρέωση, η οποία δεν πρέπει να τελειώνει στην πώληση. Και επειδή έχω καεί όπως είπα από τα ελληνικά καταστήματα, δεν έχω και πρόβλημα με την αναμονή, προτιμώ την αγορά απ'έξω.

 

Για τις μεμβράνες, ebay και ξερό ψωμί. 1,5 με 2€ και παίρνεις πολύ παραπάνω από μία χωρίς μεταφορικά εννοείται. Πήρα για το τηλέφωνο μιας φίλης 4 κομμάτια αντί 1,89€, και σε 4-5 μέρες μου έφερε το φάκελο ο ταχυδρόμος. Με την αγορά του X5 από κινέζικο κατάστημα μου δώσανε κάτι πόντους, και εξαργυρώνοντάς τους, πήρα ένα σετ που περιλαμβάνει θήκη και tempered glass(αυθεντικά αξεσουάρ) και έβαλα στην παραγγελία και μία 2η μπαταρία πληρώνοντας για όλα μαζί 6,02€.

 

Εχεις δικιο οτι ειναι υποχρεωση τπυ μαγαζιου μετα την αγορα να σε βοηθησει σε οτι θελειςΣε εχω πει οτι εχω καρτα & ουτε ειναι προβλημα η καθηστερηση απο Κινεζικο μαγαζι αλλα εχω διαβασει τοσα πολλα προβληματα απο αναγνωστες για το που βρισκεται το κιν,γιατι αργει,δεν ηρθε αυτο που τους ειπα & αλλα πολλα γι'αυτο αποφασιζω & αγοραζω απο Ελλαδα(δεν θα σου πω τιποτα ******ες του τυπου να βοηθησουμε την Ελληνικη οικονομια γιατι απλα δεν βοηθουν αυτοι εμας με το να ριχνουν τις τιμες).Σε τελικη φιλε μου ειναι να παρουμε ενα κιν χωρις προβληματα ο καθενας μας με τον τροπο του αυτη ειναι η ουσια & να ηθελα κατι απο εξω τωρα φοβαμαι το Banking control που κανενας δεν ξερει τι γινεται.Πριν 10 μερες το GEAR BEST μου εστειλε E'mail(πολυ ευγενικο τι να σου πω)που μου εγραφαν ορθα κοφτα οτι δεν μπορουν να στειλουν τιποτα στην Ελλαδα λογω της καταστασεις που επικρατει.Επι της ευκαιριας ψαχνω θηκη για το Χ5 Pro που να ειναι μονο για την πισω πλευρα.Εξω βρηκα οπως & αλλες που μ'αρεσουν αλλα εδω πηρα μια που δεν με βολευει.Αν γνωριζει κανεις τιποτα......

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, αν μπορέσεις να πληρώσεις δεν υπάρχει πρόβλημα να στο στείλουν. Έχω μια συγκεκριμένη πιστωτική συνδεδεμένη στο PayPal που δείχνει να μην καταλαβαίνει από capital controls... Έχω αγοράσει 3 τηλέφωνα από Gearbest και άλλα 2 καταστήματα χωρίς πρόβλημα. Γενικά μπορεί να αργούν αλλά έρχονται.Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας. Μερικοί προσφέρουν με ένα μικρό πόσο(κάτω από 2€) ασφάλιση για το δέμα, και αν χαθεί σου στέλνουν άλλο δωρεάν. Αλλά γενικά αν έχεις πληρώσει με PayPal από ότι λένε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.Με το X5/X5 pro έχει γίνει χαμός και αργεί πολύ γιατί όπως μου είπαν από ένα κατάστημα αποστέλλεται από άλλη αποθήκη και προμηθευτή(φανταστείτε πόσα κομμάτια έχουν πουλήσει...).

 

Έχω παραγγείλει 2 θήκες σιλικόνης από το eBay. Όταν με το καλό έρθουν θα σας πω αν λένε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για θήκη εγώ τις πήρα από το banggood, σιλικόνης και το σετ flip case και τζάμι, πολύ καλές και οι δύο.

Τώρα για κάποιους που γκρινιάζουν γιατί αργεί να έρθει από εξωτερικό, η γνώμη μου είναι ότι δεν έχουν υπομονή, αφού σου λένε 20-30 εργάσιμες από τη μέρα που θα φύγει, πως περιμένουν να τους έρθει σε 10--15 ημέρες; Και γιατί δεν βλέπω την πορεία του και ας σου λένε μετά από 5-7 ημέρες να το δεις, εμείς περιμένουμε από την πρώτη μέρα να το δούμε. Γενικά λάθη γίνονται παντού

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δυστυχώς. Ακόμη και να βάλεις κάποιο πρόγραμμα που το τεστάρει και να σου βγάλει ότι υποστηρίζει, μόλις βάλεις κάποιο φλασάκι ή άλλη συσκευή το μόνο που κάνει σαν αντίδραση είναι να αυξάνει την ένταση του ήχου και τίποτα άλλο. Ούτε σε file explorer δείχνει συσκευή usb ούτε τίποτα. Ίσως να είναι θέμα λογισμικού βέβαια και με την κατάλληλη τροποποίηση να μπορούσε να παίξει...
Link to comment
Share on other sites

Help please,

 

Μετά από παράπονα της συζύγου, διαπίστωσα ότι κόκκινο εικονίδιο της διακοπής/τερματισμού της κλήσης δεν λειτουργεί.

Δηλαδή, όταν καλείς και δεν απαντά ο καλούμενος, πατάς το εικονίδιο για να τερματιστεί η κλήση αλλά το κινητό συνεχίζει να καλεί και αφού ολοκληρωθεί ο προβλεπόμενος χρόνος σε περνάει στον τηλεφωνητή.

Προσπάθησα αρκετά αλλά δεν σταματάει με τίποτε.

 

Τι συμβαίνει; Υπάρχει θεραπεία;

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχει πολλές εφαρμογές κάνε ένα factory reset να δεις.

Υποθέτω δεν είναι πρόβλημα στο touch γιατί θα το είχε και σε άλλες περιπτώσεις στην ίδια περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Help please,

 

Μετά από παράπονα της συζύγου, διαπίστωσα ότι κόκκινο εικονίδιο της διακοπής/τερματισμού της κλήσης δεν λειτουργεί.

Δηλαδή, όταν καλείς και δεν απαντά ο καλούμενος, πατάς το εικονίδιο για να τερματιστεί η κλήση αλλά το κινητό συνεχίζει να καλεί και αφού ολοκληρωθεί ο προβλεπόμενος χρόνος σε περνάει στον τηλεφωνητή.

Προσπάθησα αρκετά αλλά δεν σταματάει με τίποτε.

 

Τι συμβαίνει; Υπάρχει θεραπεία;

 

Έχεις κάποια custom rom εγκατεστημένη;

 

Ή εφαρμογή, που να σχετίζεται με την οθόνη; Τι εννοώ. Έχω 2 εφαρμογές, για τη φωτεινότητα, τη Blue Light Filter και τη Screen Filter. Όταν έχω κάποια από αυτές ενεργοποιημένη, δε με "αφήνει" να επιλέξω την επιλογή Install, όταν προσπαθώ να εγκαταστήσω εφαρμογές.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχει πολλές εφαρμογές κάνε ένα factory reset να δεις.

Υποθέτω δεν είναι πρόβλημα στο touch γιατί θα το είχε και σε άλλες περιπτώσεις στην ίδια περιοχή.

 

Έχεις κάποια custom rom εγκατεστημένη;

 

Ή εφαρμογή, που να σχετίζεται με την οθόνη; Τι εννοώ. Έχω 2 εφαρμογές, για τη φωτεινότητα, τη Blue Light Filter και τη Screen Filter. Όταν έχω κάποια από αυτές ενεργοποιημένη, δε με "αφήνει" να επιλέξω την επιλογή Install, όταν προσπαθώ να εγκαταστήσω εφαρμογές.

 

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας στο πρόβλημα.

Δεν έχω καμία πρόσθετη εφαρμογή στο κινητό, δεδομένου ότι γίνεται πολύ απλή χρήση (κλήσεις μόνο) και φυσικά όχι άλλη rom.

 

Προσπάθησα να βρω το factory reset αλλά δεν το βρήκα.

Κάποια βοήθεια;

 

 

Edit

1.Το βρήκα στην Ασφάλεια και ξεκίνησα τη διαδικασία και θα ενημερώσω.

 

2. Διορθώθηκε μεν ως προς το θέμα της διακοπής της κλήσης, τουλάχιστον στις λίγες προσπάθειες που έκανα, αλλά παραμένει πρόβλημα στις εισερχόμενες κλήσεις που δεν θέλω να απαντήσω (έκανα μερικές δοκιμαστικές). Καλώ από άλλο τηλέφωνο (σταθερό) και ενώ μετακινώ το εικονίδιο της κλήσης στο κόκκινο δεν κλείνει την εισερχόμενη.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Χμ, ποια έκδοση του λειτουργικού φοράς;

Εμένα μόλις μου έκανε ένα παρόμοιο... Δεν έκλεινε τηλεφώνημα που έκανα εγώ, πιέζοντας το πλήκτρο στο bluetooth handsfree. Ενώ πατώντας στην οθόνη έκλεισε η γραμμή κανονικά...

 

Κατά τα άλλα, κάτι σχετικά με τη μπαταρία. Νομίζω πως έχει στρώσει πια. Ακόμα και μετά από restart δεν αλλάζει η στάθμη.

Το μοναδικό που βλέπω είναι πως όταν φτάσει 15% σταματάει να πέφτει η στάθμη όσο γραμμικά γινόταν πριν.

Έτρεξα και το battery test του geekbench 3, και φαίνεται καθαρά. Ενώ για να χάσει 1% κάνει από 3 έως 5-7 λεπτά, όταν πήγε 15% έμεινε εκεί για 28 λεπτά πριν πέσει στο 14%.

http://browser.primatelabs.com/battery3/194269

Link to comment
Share on other sites

Στην V15 που πέρασε αμέσως μόλις το αγόρασα και το σύνδεσα.

Τώρα, όμως, φαίνεται να λειτουργεί πάλι όπως πριν.

Περίεργα προβλήματα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Λοιπόν πήρα το κινητακι για την αδερφή μου μιας και ήθελα κάτι μέχρι 80€ και με λίγο ψάξιμο και εδώ στο φόρουμ κατέληξα σε αυτό.

Ολα τέλεια μέχρι στιγμής.

Μου ήρθε με v15 δεν έχει βγάλει αναβάθμιση μέχρι τώρα, είδα κάτι για v17 σε προηγούμενα ποστ για βελτίωση κατανάλωσης μπαταρίας όμως.

Ειναι εκτός φόρτισης 2 ώρες και με fb και play store λίγες λήψεις έφτασε 80%.

Βέβαια ήρθε με 50% και το έσκισε 3.5 ώρες για να φτάσει 13%.

Αυτό που με χάλασε λίγο είναι η κάμερα. Με φως βγάζει καλά για τα λεφτά του και για κινέζικο.. Αλλά νύχτα μαύρα χάλια.... Ανεβάζω μια φώτο, ο τοίχος που αχνοφαινεται είναι περίπου στα 3 μέτρα....

http://s27.postimg.org/od0vk88j3/IMG_20160119_003215.jpg

Αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει μια νύχτα να δω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Ελπίζω να πάει καλά, αλλά για τα λεφτά του αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόβλημα. Απλά τη νύχτα και με φλας ακόμα, είναι για να τραβήξεις κάτι που είναι σε απόσταση άντε μέχρι 1 μέτρο. Παραπάνω από εκεί δεν έχεο νόημα.

 

Να ρωτήσω μπας και. Έχει δοκιμάσει κανείς με X5 σύνδεση με bluetooth obd adaptor elm 327 και το πρόγραμμα torque;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόβλημα. Απλά τη νύχτα και με φλας ακόμα, είναι για να τραβήξεις κάτι που είναι σε απόσταση άντε μέχρι 1 μέτρο. Παραπάνω από εκεί δεν έχεο νόημα.

 

Να ρωτήσω μπας και. Έχει δοκιμάσει κανείς με X5 σύνδεση με bluetooth obd adaptor elm 327 και το πρόγραμμα torque;

Διακοπές κάθε λίγο. Βάλε βγάλε το elm και ανοιγοκλεισιμο του Bluetooth. Απογοητεύτηκα και το παράτησα.

Link to comment
Share on other sites

Διακοπές κάθε λίγο. Βάλε βγάλε το elm και ανοιγοκλεισιμο του Bluetooth. Απογοητεύτηκα και το παράτησα.

Eυχαριστώ. Εμένα δουλεύει αλλά με μεγάλο lag. Και αν επιλέξεις μια παράμετρο στις ρυθμίσεις του προγράμματος για ταχύτερη επικοινωνία με elm327 συσκευές μετά δεν συνδέεται καθόλου. Μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσω με wi-fi για το συγκεκριμένο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Αυτη την στιγμη σε ποιο καταστημα υπαρχη το ποιο φθηνο με κανενα κουπονι για να παρω ενα μαυρο για ενα φιλο που στο 3μηνο -4μηνο θα το εχει σακατεψη λογο δουλειας.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για νέο κινητό Doogee X5S σήμερα στα $69.99

 

Δεν ειναι ασχημο αλλα αυτος θελη το απλο μιας και ξερουμε τι λεη σαν κινητο αλλα και ποιο φθηνο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

μια φθηνοτερη εκδοχη του doogee x5 pro που λογω τιμης και χαρακτηριστικων εχει ως αμεσο ανταγωνιστη το blackview bv2000
Link to comment
Share on other sites

Θα το θεωρούσατε υπερβολή να βάλει κάποιος tempered glass; Δεδομένου ότι η οθόνη είναι κατασκευασμένη από πλαστικό..
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...