Jump to content

Doogee X5 Galicia


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον το "Material design" φταίει. ΄Μετά απο αναβάθμιση σε 5.x.x απο 4.4 σε Sony, όλα τα εικονίδια έγιναν άσπρα.

 

Εφαρμογές εκτός λειτουργικού βγάζουν έγχρωμες ειδοποιήσεις, το λειτουργικό όμως είναι δύσκολο να αλλάξει. Αν άλλαζε εύκολα θα μπορούσαμε να βάλουμε και ποσοστό δίπλα στη μπαταρία...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και στο δικό μου το GSAM βγάζει 1 ημέρα και κάτι μέση διάρκεια μπαταρίας αλλα με 50 λεπτά οθόνη, όχι 5 ώρες...

Τη μπάρα ειδοποιήσεων εννοούμε οταν λέμε πάνω μπάρα; Ποια εικονίδια ήταν πολύχρωμα; Μήπως λέμε για τα quick settings;

 

Όσο για τη μπαταρία, να πω ότι έχω κάνει τα εξής. Ενεργές και οι 2 sim, με την 1η σε 3g mode και ανοίγουν τα δεδομένα εκτός σπιτιού μόνο. Wi-fi πάντα ανοιχτό. Αυτόματος συγχρονισμός απενεργοποιημένος. Τοποθεσία στο εξοικονόμιση μπαταρίας. Πλέον απενεργοποίησα την αυτόματη φωτεινότητα και την έχω χαμηλά εντός σπιτιού και την ανεβάζω χειροκίνητα αν βγω έξω μέρα. Απενεργοποίησα τα gestures εντελώς. Δεν έχω facebook εφαρμογή όπως έλεγα χθες και μπαίνω σε αυτό μέσω του chrome. Αυτά πάνω κάτω. Και επίσης όταν το φορτίζω, το αφήνω καμιά ώρα παραπάνω όταν γεμίσει. Με τη λογική του ότι αν δεν δείχνει σωστά το ποσοστό, ίσως και όταν γεμίσει να μην είναι στην πραγματικότητα 100%. Όταν κοιμάμαι το βάζω σε flight mode.

 

Να πω ότι την κύρια κάρτα sim που χρησιμοποιώ την έχω διπλή και έχω την 2η σε άλλη συσκευή, οπότε έχω την πολυτέλεια να παρατήσω τον X5 όταν φορτίζει. Α, το φορτίζω ανοιχτό σε flight mode για να μην έχει καθόλου κατανάλωση(όσο γίνεται τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω μια απορία σχετικά με την πάνω μπάρα και τα ασπρόμαυρα εικονίδια πάνω σ' αυτήν αντί των έγχρωμων που δείχνουν άλλα κινητά με παλαιότερες εκδόσεις.

Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην 5.1 (το ίδιο συμβαίνει και σε άλλο κινητό με 5.0.Χ) ή σε κάτι άλλο.

Υπάρχει διόρθωση σ'αυτό το πρόβλημα;

 

Δεν είναι πρόβλημα, αλλά έτσι είναι το ui στο lollipop. Αυτό μπορεί να παραμετροποιηθεί όμως αν καταφέρεις και του εγκαταστήσεις το xposed framework....

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Τη μπάρα ειδοποιήσεων εννοούμε οταν λέμε πάνω μπάρα; Ποια εικονίδια ήταν πολύχρωμα; Μήπως λέμε για τα quick settings;

Ναι, την πάνω μπάρα. Στο Sony το εικονίδιο για περιορισμένα δεδομένα παρασκηνίου ήταν κόκκινο στο 4.4 και έγινε άσπρο στο 5.

Και το HTM με 4.2 πρέπει να είχε έγχρωμες ειδοποιήσεις.

Απενεργοποίησα τα gestures εντελώς.

Και εγώ σκέφτομαι να τις απενεργοποιήσω. Χθες το ξεκλειδώνω (με slide-up) και βλέπω το keypad ανοιχτό και ένα εξαψήφιο αριθμό σχηματισμένο, έτοιμο για κλήση! Άλλες φορές το ξεκλειδώνω και ανοίγει αυτόματα τον τηλ. κατάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης όταν το φορτίζω, το αφήνω καμιά ώρα παραπάνω όταν γεμίσει. Με τη λογική του ότι αν δεν δείχνει σωστά το ποσοστό, ίσως και όταν γεμίσει να μην είναι στην πραγματικότητα 100%.

 

Battery Monitor Widget

Ένας καλός τρόπος να βλέπεις πότε πραγματικά σταματάει να φορτίζει, ανεξάρτητα από την ένδειξη που λέει! ;)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Προσπαθησα σήμερα να το παραγγείλω από το banggood μεσω paypal και δυστυχως ακομα γράφει pending και δεν έχει γίνει η πληρωμή. Εσείς πως το αγορασατε?

 

Ευχαριστώ

letv one pro ( X800 ) Official US version + Greek

Doogee X5 Galicia

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το "Material design" φταίει. ΄Μετά απο αναβάθμιση σε 5.x.x απο 4.4 σε Sony, όλα τα εικονίδια έγιναν άσπρα.

 

Εφαρμογές εκτός λειτουργικού βγάζουν έγχρωμες ειδοποιήσεις, το λειτουργικό όμως είναι δύσκολο να αλλάξει. Αν άλλαζε εύκολα θα μπορούσαμε να βάλουμε και ποσοστό δίπλα στη μπαταρία...

 

 

Ευχαριστώ για την ουσιαστική απάντηση και μάλλον ξεχνάω τα έγχρωμα που είχαμε συνηθίσει, αν και η σύζυγος δεν έχει παραπονεθεί αφού αυτό είναι το πρώτο της κινητό αφής και δεν είχε γνωρίσει τις προηγούμενες εκδόσεις android.

 

 

Δεν είναι πρόβλημα, αλλά έτσι είναι το ui στο lollipop. Αυτό μπορεί να παραμετροποιηθεί όμως αν καταφέρεις και του εγκαταστήσεις το xposed framework....

 

Υποθέτω ότι θέλει root, όμως.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Προσπαθησα σήμερα να το παραγγείλω από το banggood μεσω paypal και δυστυχως ακομα γράφει pending και δεν έχει γίνει η πληρωμή. Εσείς πως το αγορασατε?

 

Ευχαριστώ

 

Οι περισσοτεροι το αγορασαν μεταξυ και εμου απο το Vickmall

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Προσπαθησα σήμερα να το παραγγείλω από το banggood μεσω paypal και δυστυχως ακομα γράφει pending και δεν έχει γίνει η πληρωμή. Εσείς πως το αγορασατε?

 

Ευχαριστώ

 

Εγώ το πήρα απο το Banggood, είχα όμως αρκετά λεφτά στο PayPal για να καλύψουν την πληρωμή.

Απο τότε βέβαια έχω κάνει αρκετές αγορές με την πιστή μου American Express (μέσω Paypal πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι υπάρχουν περισσότερα λεφτά στην χρεωστικη που εχω συνδεδεμενη στο paypal.

letv one pro ( X800 ) Official US version + Greek

Doogee X5 Galicia

Link to comment
Share on other sites

Άλλο τα χρήματα που έχεις στην κάρτα. Εκείνος είχε χρήματα στο ίδιο το PayPal(balance).

 

Κι εγώ με American Express το αγόρασα, συνδεδεμένη στο PayPal από Gearbest.

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορώ να βαλω λεφτα στο balance. Πρέπει να συνδεσω κάποια κάρτα ή λογαριασμό? Μπορώ να μεταφέρω τα λεφτά που έχω στην προπληρωμενη στο paypal?

letv one pro ( X800 ) Official US version + Greek

Doogee X5 Galicia

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά είναι πανεύκολο. Μετά τα capital controls έγινε αρκετά πιο δύσκολο. Η πατέντα είναι να ζητήσεις από κάποιο 2ο e-mail σου να σου στείλει χρήματα και να χρησιμοποιήσεις μέσω αυτού άλλη κάρτα. Αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα δουλέψει πάντα. Εγώ το έκανα μια φορά, και λίγες βδομάδες μετά δοκίμασα με τον ίδιο τρόπο και δεν γινόταν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει rootάρει κανείς το κινητό του?Μπορεί να παραθέσει οδηγίες γιατί απ το merimobiles αν και είπαν πως θα το rootάρουν παρατήρησα ότι δεν είναι rootαρισμένο.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα ένα 2ο για μια φίλη από Gearbest. Δοκίμασα με πιστωτική Visa της Alpha Bank και πέρασε κανονικά. Συγνώμη για το off topic.
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω οτι στο Vickmall η μπαταρια ειναι 2200mah και σε αλλα καταστηματα γραφουν 2400mah . Τι ισχυει τελικα ?
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω οτι στο Vickmall η μπαταρια ειναι 2200mah και σε αλλα καταστηματα γραφουν 2400mah . Τι ισχυει τελικα ?

 

Μερικές σελίδες πίσω, έχει γραφτεί ότι με μετρήσεις που έγιναν, η μπαταρία βρέθηκε 2080mah, αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω ,το διαβασα αυτο. Απλα ρωταω μηπως το πουλανε με 2 διαφορετικες μπαταριες.Αναλογα το καταστημα.
Link to comment
Share on other sites

η ιδια μπαταρια ειναι.

Δεν φταιει κανενα καταστημα που η ντουγκι τους πουλαει τρελα.

Λεει 2200- 2400 αλλα ειναι γυρω στα 2000

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να βοηθήσει στο root?:wacko:

 

Λογικά με το iroot θα γίνεται.

 

iRoot

 

Ενεργοποιείς το adb debug από το developer options και τα άλλα τα κάνει μόνο του λογικά.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να βοηθήσει στο root?:wacko:

Στη αρχικη σελιδα λεει τον τροπο που το εχουν καποιοι.

Εγω σε αλλες συσκευες τα ρουταρω με το kingroot apk απο το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...