Jump to content

DooGee "Europa" F3 Pro


artistas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθεια σας,έχω αλλάξει το πληκτρολόγιο στο swiftkey αλλά μετά από κάποια χρήση μπαίνει στο πληκτρολόγιο που είχε πρώτα.Φταίει κάτι συγκεκριμένο;

 

Κάτι ακόμη,έπαιζα ενα παιχνίδι (piano tiles2) και μετά απο λίγο ο ήχος της εφαρμογής κόλλαγε.Υπάρχει κανένα πρόβλημα στο κινητό ή είναι απλά αργός ο επεξεργαστής;

Edited by toni50
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το πληκτρολόγιο έχω εγκατεστημένο το swype, έχω απενεργοποιήσει τα άλλα και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Τώρα για το παιχνίδι δεν ξέρω - δεν έχω εγκαταστήσει κανένα...

 

Έβαλα και το παιχνίδι που λες και δεν μου παρουσίασε κανένα κόλλημα στον ήχο ή αλλού.

Ένα απογοητευτικό είναι ότι δεν υποστηρίζεται τίποτα από το Android Lollipop Camera2 API... (Manual Focus, Manual White Balance, Manual ISO, Manual Shutter Speed, RAW support).

Αυτά τα είδα με το compatibility app του Manual Camera...

Βέβαια είναι ελάχιστες οι συσκευές που υποστηρίζουν έστω κάποια από αυτά.

Από την άλλη πάλι καλά που διόρθωσαν την αρχική υλοποίηση και πια μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα άλλες εφαρμογές για την κάμερα (χρησιμοποιώ το a better camera).

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κατάφερα να κάνω root πολύ απλά.

Είδα από ένα Ρώσικο site (με την μετάφραση google) και έκανα τα εξής:

- έβαλα στην sd αυτό το zip (http://www.filedropper.com/rootfordoogeef3) είναι για το PRO

- απενεργοποιήσα το τηλέφωνο

- πάτησα το πλήκτρο έντασης προς τα επάνω, κρατώντας πατημένο το πλήκτρο ενεργοποίησης

(μάλιστα πάτησα την ένταση μια στιγμή μετά την ενεργοποίηση)

- με το κουμπί έντασης πάνω επέλεξα Recovery, πάτησα την ένταση κάτω για οκ

- μετά την εμφάνιση του πράσινου Android πάτησα ΞΑΝΑ το πλήκτρο ενεργοποίησης + Volume up και το μενού εμφανίστηκε

- στο μενού, έβαλα Install from SD card, και βρήκα το αρχείο zip στη κάρτα

- επανεκκίνηση, μπορεί να πάρει μερικά λεπτά, ήμουν πλέον root.

 

Φίλε μου το link για το zip δεν λειτουργεί....Μήπως μπορείς να το ανεβάσεις κάπου να το πάρουμε?

Επίσης εγώ δεν έχω την pro άλλα την απλή έκδοση....Παίζει να υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο review ότι το τηλέφωνο έχει φωτιζόμενα softkeys στο κάτω μέρος. Στο τηλέφωνο που έχω δεν είναι φωτιζόμενα (είναι βαμμένα ασημένια). Επίσης στο βίντεο δεν φαίνονται πουθενά φωτιζόμενα.

Είτε έχει γραφεί εκ παραδρομής, είτε παίζει νέο revision του τηλεφώνου. Προφανώς αν είχε φωτιζόμενα πλήκτρα θα ήταν εύκολο με κάποιο app να τα χρησιμοποιήσεις ως notification led...

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος από τους κατόχους να σχολιάσει τις αιτιάσεις για άσχετες εφαρμογές που έχουν ένα κάρο permission και δεν μπορούν ούτε να αδρανοποιηθούν ούτε να απεγκατασταθούν; Είναι από ένα σχόλιο σε παρουσίαση του κινητού σε αυτό το site http://www.xiaomitoday.com/doogee-f3-pro-review-the-best-upgrade-you-can-hope-for-after-doogee-f3/. Παραθέτω το σχόλιο, είναι στα αγγλικά.

 

OK • a month ago

I just received the Doogee

F3 pro. It's a nice phone, unfortunately, I will have to attempt to root it, or

it's going straight in the garbage.

 

It has installed, and approved on your behalf the

permissions for all sorts of apps, and most of these apps are locked without

the option to remove or disable…

 

"Torch" has

access and collects contacts, location, full sd card access, and many others.

It has 1 functionality...flash light...why does it need my contacts, And i

can't remove it!

 

The app "LocationEM2" collects GPS

info. Why is it installed? and again, i can't remove it? Who is taking that

log.

 

The App "HotKnot " has every possible

permission granted to it?

 

The App "DX sender" can be disabled,

but the permissions that it needs is ridiculous.

 

The app "Beauty makeup" one

remark....really? If i want it, i would download it. Can be disabled.

 

The app "common data service" ...all kinds

of permissions granted. and can't be

removed. Doesn't even have an author?

 

Some of the above apps may be legit, but seeing

Torsh there raised a red flag (It was on the news: http://www.dailymail.co.uk/new...

 

).

 

I didn’t get to try the hardware, but I did

give it to my sister when I got it without checking it, and she gave it back to

me the next day saying the screen sensitivity was glitchy.

 

If you really don’t care

about leaving your front door open while sleeping, then this phone may be a

good choice.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος από τους κατόχους να σχολιάσει τις αιτιάσεις για άσχετες εφαρμογές που έχουν ένα κάρο permission και δεν μπορούν ούτε να αδρανοποιηθούν ούτε να απεγκατασταθούν; Είναι από ένα σχόλιο σε παρουσίαση του κινητού σε αυτό το site http://www.xiaomitoday.com/doogee-f3-pro-review-the-best-upgrade-you-can-hope-for-after-doogee-f3/. Παραθέτω το σχόλιο, είναι στα αγγλικά.

 

OK • a month ago

I just received the Doogee

F3 pro. It's a nice phone, unfortunately, I will have to attempt to root it, or

it's going straight in the garbage.

 

It has installed, and approved on your behalf the

permissions for all sorts of apps, and most of these apps are locked without

the option to remove or disable…

 

"Torch" has

access and collects contacts, location, full sd card access, and many others.

It has 1 functionality...flash light...why does it need my contacts, And i

can't remove it!

 

The app "LocationEM2" collects GPS

info. Why is it installed? and again, i can't remove it? Who is taking that

log.

 

The App "HotKnot " has every possible

permission granted to it?

 

The App "DX sender" can be disabled,

but the permissions that it needs is ridiculous.

 

The app "Beauty makeup" one

remark....really? If i want it, i would download it. Can be disabled.

 

The app "common data service" ...all kinds

of permissions granted. and can't be

removed. Doesn't even have an author?

 

Some of the above apps may be legit, but seeing

Torsh there raised a red flag (It was on the news: http://www.dailymail.co.uk/new...

 

).

 

I didn’t get to try the hardware, but I did

give it to my sister when I got it without checking it, and she gave it back to

me the next day saying the screen sensitivity was glitchy.

 

If you really don’t care

about leaving your front door open while sleeping, then this phone may be a

good choice.

Ισχύουν ότι γραφεί. Το πρόβλημα είναι με το φακό κυρίως που όντως δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί μόνιμα και τον απενεργοποιώ σε κάθε επανεκκίνηση. Τα άλλα αν τα ψάξεις είναι εφαρμογές που υπάρχουν - δεν είμαι σίγουρος μόνο για το locationem2 που νομίζω είναι από την ίδια την MTK. Όλα τα υπόλοιπα απενεργοποιούνται. Για το hotknot πχ δες

labs.mediatek.com/site/global/developer_tools/mediatek_android/documentation/hotknot_tutorial/index.gsp

Link to comment
Share on other sites

Στις γιορτές είχα απενεργοποιήσει τελείως το Bluetooth (γιατί το χρησιμοποιώ μόνο με το αυτοκίνητο που δεν το είχα μαζί μου) και γενικά η κατανάλωση της συσκευής βελτιώθηκε αρκετά.Θέλω να δω αν φταίνε οι κύκλοι φόρτισης εκφόρτισης ή μόνο η απενεργοποίηση.θα δείξει τις επόμενες ημέρες.

Η τελευταία ενημέρωση ήταν αυτή του Νοεμβρίου που διόρθωνε τις ασυμβατότητες με εφαρμογές φωτογραφικές μηχανές. Πάντως με το a better camera Έχω βάλει φωτογραφίες παρά πολύ καλές σε όλες τις συνθήκες ακόμη και χαμηλού φωτισμού...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε max21, sorry άργησα λίγο, αλλά το root είναι για το pro.

Εγώ λέω να μην το δοκίμαζες στο απλό.

Το root είναι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση, φίλος πήρε από ελλάδα το F3 PRO και όταν έβγαλε το προστατευτικό από τη οθόνη φαίνεται σαν να έχει ακομα μια μεμβράνη πάνω στην οθονη, εχει από τον κατασκευαστη προσταυτικο επάνω;

Αφαιρείται και αυτό;

 

Ευχαριστώ

Edited by nikolas1274
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει προστατευτική μεμβράνη από το εργοστάσιο τοποθετημένη τέλεια χωρίς φυσαλίδες. Επίσης μέσα στο κουτί υπάρχουν άλλες 2 ή 3 τέτοιες.

Αν το θέλει χωρίς μεμβράνη, ας τη βγάλει. Αν όχι, ας την αφήσει μιας και την έχουν βάλει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω άλλη μια ερώτηση, όταν ο φίλος κλείνει viber, messager από τις πρόσφατες εφαρμογές δεν του έρχονται ειδοποιήσεις, ξέρει κανένας κατι για αυτό

 

Κανένας άλλος με αυτό το πρόβλημα;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να κάνω μια ερώτηση, φίλος πήρε από ελλάδα το F3 PRO και όταν έβγαλε το προστατευτικό από τη οθόνη φαίνεται σαν να έχει ακομα μια μεμβράνη πάνω στην οθονη, εχει από τον κατασκευαστη προσταυτικο επάνω;

Αφαιρείται και αυτό;

 

Ευχαριστώ

 

Αν δεν έχει σκοπό να βάλει κάποιο tempered glass... ας την αφήσει καλύτερα τη ζελατίνα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω άλλη μια ερώτηση, όταν ο φίλος κλείνει viber, messager από τις πρόσφατες εφαρμογές δεν του έρχονται ειδοποιήσεις, ξέρει κανένας κατι για αυτό

 

Κανένας άλλος με αυτό το πρόβλημα;

Περίεργο...Και εγώ κλείνω όλους τους messenger κατά καιρούς -τρέχω Viber, Skype, Facebook messenger και gmail. Ειδοποιήσεις συνεχίζουν να έρχονται κανονικά. Το μόνο που μερικές φορές αργεί να κατεβάσει μήνυμα είναι το Skype...

Έχει περάσει το update του Νοεμβρίου;

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο...Και εγώ κλείνω όλους τους messenger κατά καιρούς -τρέχω Viber, Skype, Facebook messenger και gmail. Ειδοποιήσεις συνεχίζουν να έρχονται κανονικά. Το μόνο που μερικές φορές αργεί να κατεβάσει μήνυμα είναι το Skype...

Έχει περάσει το update του Νοεμβρίου;

Θα το τσεκάρω, τι έκδοση πρέπει να έχει, ημερομηνία ή version;

Ξέχασα να αναφέρω ότι αγοράστηκε από Ελλάδα

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

2015.11.17 η έκδοση λογισμικού.Και εγώ από Ελλάδα το είχα αγοράσει.η αναβάθμιση γίνεται μέσω ΟΤΑ αρκεί να μην έχει γίνει root το τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

2015.11.17 η έκδοση λογισμικού.Και εγώ από Ελλάδα το είχα αγοράσει.η αναβάθμιση γίνεται μέσω ΟΤΑ αρκεί να μην έχει γίνει root το τηλέφωνο.

 

Εσενα δουλευουν σωστα οι ειδοποιησεις σε viber, messager και τα σχετικά όταν είναι κλειστές οι εφαρμογες (δεν είναι δηλαδη στις πρόσφατες εφαρμογές)

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Κάτοχος F3 pro κι έχω το εξής πρόβλημα. Τη βοήθειά σας όποιος γνωρίζει.

Όλα καλά με το κινητό αλλά δυστυχώς δε δέχεται εφαρμογές που έχουν να κάνουν σχέση με "χρήμα". Viva wallet, paypal, e-banking κτλ.

Δυο συνάδελφοι που έχουν ακριβώς το ίδιο, δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα. Κατλαβαίνω ότι είναι θέμα λογισμικού αλλά δε θέλω να το στείλω στον αντιπρόσωπο στη Θεσσαλονίκη. Μίλησα μαζί τους και ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Με δική τους χρέωση μου είπαν να το στείλω και να μου το επιστρέψουν σε λίγες μέρες.

Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που να μπορεί να το μοντάρει;

 

Ευχαριστώ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Μετά την τελευταία αναβάθμιση του Google maps η πλοήγηση απλά δεν λειτουργεί.φαίνεται σαν να μην συνδέεται στο gps. Στατικά βρίσκει στίγμα, αλλά μόλις ξεκινήσεις είναι σαν το GPS να μην δίνει καθόλου στίγμα. Το iGO συνεχίζει να δουλεύει πάντως. Αρχές Δεκέμβρη που είχα πάρει το τηλέφωνο δούλευε κανονικά. Έκανα και factory reset αλλά τίποτα. Το έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς πως μπορώ να ανοίξω το F3; Έσπασε η οθόνη και θέλω να την αλλάξω. Δυστυχώς δεν βλέπω πουθενά κάποια βίδα. Φαντάζομαι θα πρέπει να είναι κάπως κουμπομένη. Γνωρίζει κανείς;
2nm e-solutions
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς πως μπορώ να ανοίξω το F3; Έσπασε η οθόνη και θέλω να την αλλάξω. Δυστυχώς δεν βλέπω πουθενά κάποια βίδα. Φαντάζομαι θα πρέπει να είναι κάπως κουμπωμένη. Γνωρίζει κανείς;

Πάντα αναρωτιόμουν... αλλά δεν τόλμησα να κάνω τίποτα, λόγω του γυαλιού.

Αν τολμήσεις εσύ, (αν λέω) βγάλε κι ένα βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει να τραβήξω την οθόνη και το back cover με βεντούζα αλλά τίποτα.

Μάλλον θα πρέπει να σηκώσω την οθόνη από το πλάι σιγά σιγά.

Εάν το κάνω θα ανεβάσω βιντεάκι.

2nm e-solutions
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα .Αν το παραλαβω απο μαγαζι εξωτερικου πχ gearbest ή banggood θα εχω την εγγυηση απο ελληνικη αντιπροσωπεια ή πρεπει να το παρω απο ελληνικο μαγαζι μονο?

Και διαβασα οτι το μενου ρυθμισεις δεν ειναι ολα στα αγγλικα. Με update διορθωνονται σε ελληνικα ?

Και αν το παρω απο ελληνικο μαγαζι θα ειναι ολο το μενου ρυθμισεων στα ελληνικα ή παλι το ιδιο θα ειναι θεμα εχει??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...