Jump to content

Kingzone N5


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκεφτομαι να το παρω και εγω, τελικα αξξξιζει το κινιτο αυτο;

φιλε soup88 νομιζω οτι ηταν γκαντεμια το να σου ερθει ετσι, το κακο ειναι οτι δεν μιλαει κανεις αλλος που το εχει παρει το κινιτο αυτο.

θυμασαι ποσα δολαρια εκανε οταν το αγορασες εσυ; ετσι για να δω σε τι τιμη μπορω να το βρω τωρα εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σκεφτομαι να το παρω και εγω, τελικα αξξξιζει το κινιτο αυτο;

φιλε soup88 νομιζω οτι ηταν γκαντεμια το να σου ερθει ετσι, το κακο ειναι οτι δεν μιλαει κανεις αλλος που το εχει παρει το κινιτο αυτο.

θυμασαι ποσα δολαρια εκανε οταν το αγορασες εσυ; ετσι για να δω σε τι τιμη μπορω να το βρω τωρα εγω.

 

Μαλλον γκαντεμια φλε γιατι και στο ρωσικο το φορουμ που κοιταζω φωτογραφιες και ειναι μια χαρα.Εγω 119 δολλαρια το ειχα παρει.Προτεινω vickmall για αγορα κι ας δωσεις λιγα παραπανω.Δεν εχω κοιταξει ποσο το εχει.Εμενα μεχρι στιγμης δουλευον ολα τα αλλα κανονικα. και απο μπαταρια ειμαι ευχαριστημενος.Βγαζεις μερα ανετα,Αν δεν το χρησιμοποιεις και πολυ βγαζεις δυο μερουλες ανετα.Μπροστινη καμερα πολυ καλη.Απλα περιμενω να βγει η stock μηπως την περασω αν και δεν νομιζω να αλλαξει κατι γιατι πρεπει να εχει προβλημα η πισω καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον γκαντεμια φλε γιατι και στο ρωσικο το φορουμ που κοιταζω φωτογραφιες και ειναι μια χαρα.Εγω 119 δολλαρια το ειχα παρει.Προτεινω vickmall για αγορα κι ας δωσεις λιγα παραπανω.Δεν εχω κοιταξει ποσο το εχει.Εμενα μεχρι στιγμης δουλευον ολα τα αλλα κανονικα. και απο μπαταρια ειμαι ευχαριστημενος.Βγαζεις μερα ανετα,Αν δεν το χρησιμοποιεις και πολυ βγαζεις δυο μερουλες ανετα.Μπροστινη καμερα πολυ καλη.Απλα περιμενω να βγει η stock μηπως την περασω αν και δεν νομιζω να αλλαξει κατι γιατι πρεπει να εχει προβλημα η πισω καμερα.

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου :) θα δω τι θα κανω, δεν ξερω και αν θα μπορεσω με την καρτα μου να κανω αγορα... σκεφτομουν μεσω paypal......... θα δειξει μολις το αποφασισω

 

αν τελικα υπαρχει το προβλημα απο hardware γιατι δεν το στελνεις πισω;

στους αλλους που εχουν παρει το ιδιο τηλ γιατι δεν τους στελνεις απο ενα ΠΜ;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση σου :) θα δω τι θα κανω, δεν ξερω και αν θα μπορεσω με την καρτα μου να κανω αγορα... σκεφτομουν μεσω paypal......... θα δειξει μολις το αποφασισω

 

αν τελικα υπαρχει το προβλημα απο hardware γιατι δεν το στελνεις πισω;

 

Λογικα αυτο με το paypal θα φτιαξει απο αυριο απ'οτι διαβασα.Δεν το στελνω πισω γιατι το Coolicool δεν αναγνωριζει το προβλημα κι ας εστειλα και φωτο κι ας του απειλησα και δεν το δεχεται και εχω πληρωσει με καρτα λογω capital controls και πρεπει να μπλεξω με την τραπεζα να κανω ακυρωση συναλλαγης.Ετσι αναγκαστικα να το ανοιξω μονος μου να βιδωσω την καμερα οπως μου ειπε ο φιλος παραπανω αλλα δεν εχει βιδες τελικα και δεν διορθωνεται.Οποτε πλεον ειναι εκτος εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αυτο με το paypal θα φτιαξει απο αυριο απ'οτι διαβασα.Δεν το στελνω πισω γιατι το Coolicool δεν αναγνωριζει το προβλημα κι ας εστειλα και φωτο κι ας του απειλησα και δεν το δεχεται και εχω πληρωσει με καρτα λογω capital controls και πρεπει να μπλεξω με την τραπεζα να κανω ακυρωση συναλλαγης.Ετσι αναγκαστικα να το ανοιξω μονος μου να βιδωσω την καμερα οπως μου ειπε ο φιλος παραπανω αλλα δεν εχει βιδες τελικα και δεν διορθωνεται.Οποτε πλεον ειναι εκτος εγγυησης.

 

στους αλλους που εχουν παρει το ιδιο τηλ γιατι δεν τους στελνεις απο ενα ΠΜ;

Link to comment
Share on other sites

Βαση αυτου θεωρησα οτι μπορει να γινει και στο δικο σου, δεδομενου οτι σχεδον ολες οι καμερες ειναι ετσι στα κινεζικα. Μαλλον ξεγελαστηκα και εγω.

ΥΓ δες#1012

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ged οπως ειδα και στο πρωτο ποστ που μιλουσαμε το ειχες παραγγειλει λιγες μερες πριν απο μενα.Το παρελαβες τελικα ??? εχει προβλημα με την καμερα εσυ η κατι αλλο ?? για να ξερω αν ειμαι μονο εγω.

 

Καλημέρα,

Έχω παραλάβει το τηλέφωνο, αλλά ήμουν σε διακοπές και δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω όσο θα ήθελα. Τώρα έχω επανέλθει και μετά από μια εβδομάδα χρήσης είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Και ναι, η κάμερα εστιάζει σωστά σε όλες τις δοκιμές που έκανα (με πολύ ικανοποιητική ευκρίνεια). Θα επανέλθω σύντομα με περισσότερες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βαση αυτου θεωρησα οτι μπορει να γινει και στο δικο σου, δεδομενου οτι σχεδον ολες οι καμερες ειναι ετσι στα κινεζικα. Μαλλον ξεγελαστηκα και εγω.

ΥΓ δες#1012

 

Καλημερα

εχει δυο τρυπες αλλα δεν εχει καν βιδα μεσα.Στα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου γραφουν οτι ειναι η Sony IMX 214 αλλα η καμερα δεν πρεπει να ειναι καν sony απο οτι μου ειπε ο φιλος απο το φορουμ gerstavros2 που του εστειλα φωτο και την ειδε.Η καμερα εχει λογικα προβλημα στην εστιαση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα,

Έχω παραλάβει το τηλέφωνο, αλλά ήμουν σε διακοπές και δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω όσο θα ήθελα. Τώρα έχω επανέλθει και μετά από μια εβδομάδα χρήσης είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Και ναι, η κάμερα εστιάζει σωστά σε όλες τις δοκιμές που έκανα (με πολύ ικανοποιητική ευκρίνεια). Θα επανέλθω σύντομα με περισσότερες εντυπώσεις.

 

Σε ευχαριστω φιλε τουλαχιστον να ξερω οτι ειμαι μονο εγω ο γκαντεμης

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω χτες ,κανενα προβλημα στις φωτογραφιες ειτε κοντινες ειτε μακρινες.

 

Καλορισικο φιλε.Απο ποιο καταστημα το αγορασες ???ευτυχως που εγραψες κι εσυ για να με επιβεβαιωσεις κι εσυ οτι εγω μονο ειμαι ο γκαντεμης.Ηθελα να σε ρωτησω το εξης.Οταν το ανοιξες σου εβγαλε να κανεις update ΟΤΑ ??Εγω ειχα κανει ενα το ρπωτο ολο καλα.Μετα μου βγαζει και ενα δευτερο 4mb πριπου το κανω και το κινητο ειχε πεσει σε bootloop.Μετα απο μερες ειχα διαβασει στο επισημο φορουμ της Kingzone για το N5 οτι το ειχε παθει και καποιος αλλος αυτο που του ειχε αγορασει και εψαχνε τροπο πως να το επαναφερει.Αν θες και μπορεις ανεβασε και καμια φωτο να δω πως βγζει μακρια γιατι απο το δικο μου δεν εχω δει:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η ρυθμιση Macro.Δεν ειδα κατι τετοιο στις ρυθμισεις καμερας που εψαξα.Τις κοντινες τις βγαζει πολυ καθαρες με τις μακρινες ειναι το θεμα.Ανεβασα κι αλλες να δεις και επισης screenshot απο την καμερα.

 

Βρηκα και αυτες απο το ρωσικο 4pda στο αντιστοιχο θεμα για το κινητο και μου φαινεται οτι μια χαρα

https://yadi.sk/d/9rVQ4B3sinkL7

 

edit: Τελικα φιλε εψαξα και βρηκα τι ειναι η macromode.Στην stoce καμερα του κινητου δεν εχει τετοια επιλογη.Κατεβασα την procapture camera και εκει βρηκα την επιλογη και την απενεργοποιησα.Δοκιμασα φωτογραφιες μακρινες ειτε με HDR ειτε οχι αλλα παλι το ιδιο.Βιντεο τραβαει πολυ καθαρα οπως ειπα και πιο πανω και με τις δυο καμερες που δοκιμασα.Επισης και οι κοντινες ηταν πολυ καθαρες.

 

Νομίζω ότι είναι θέμα hardware και πρέπει να το στείλεις πίσω. Στις 2 μακρινές φωτό από το μπαλκόνι έχεις σημεία με ίδια εστιακή απόσταση και σε άλλα εστιάζει σχετικά καλά ενώ σε άλλα καθόλου.

 

πχ έχεις μακρινά αντικείμενα με καλή εστίαση (ένα μακρινό σπίτι πάνω αριστερά και τα τριγύρω του αντικείμενα), πιο κοντινά αντικείμενα χωρίς εστίαση (δεξιά τα απέναντι σπίτια είναι σε πολύ μικρότερη απόσταση) και πολύ κοντινά αντικείμενα με καλή εστίαση (το διπλανό μπαλκόνι). Αυτό χωρίς κάποια software επεξεργασία δεν γίνεται εκτός αν έχεις πρόβλημα εστίασης στο hardware.

 

Δοκίμασε να βγάλεις την ίδια φωτό (ή κάποια παρόμοια με σημεία με διαφορετικές αποστάσεις), κρατώντας το τηλέφωνο από τις άλλες 3 πλευρές και αν μπορείς ανέβασε τις

 

 

Καλημερα

εχει δυο τρυπες αλλα δεν εχει καν βιδα μεσα.Στα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου γραφουν οτι ειναι η Sony IMX 214 αλλα η καμερα δεν πρεπει να ειναι καν sony απο οτι μου ειπε ο φιλος απο το φορουμ gerstavros2 που του εστειλα φωτο και την ειδε. Η καμερα εχει λογικα προβλημα στην εστιαση.

 

Για την επιδιόρθωση δεν βιδώνεις/ξεβιδώνεις κάποια βίδα στην κάμερα. Ανοίγεις το κινητό μέχρι να φτάσεις να βλέπεις την κάμερα καθαρά και έπειτα βιδώνεις την ίδια την κάμερα. Όταν λέω "την ίδια την κάμερα", εννοώ το μαύρο πλαστικό κομμάτι της που περιέχει τον φακό.

.

 

Από το πρόβλημα που βλέπω είναι σαν να έχει βιδωθεί στραβά, αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις εάν πιάνουν τα χέρια σου

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Για την επιδιόρθωση δεν βιδώνεις/ξεβιδώνεις κάποια βίδα στην κάμερα. Ανοίγεις το κινητό μέχρι να φτάσεις να βλέπεις την κάμερα καθαρά και έπειτα βιδώνεις την ίδια την κάμερα. Όταν λέω "την ίδια την κάμερα", εννοώ το μαύρο πλαστικό κομμάτι της που περιέχει τον φακό.

.

 

Από το πρόβλημα που βλέπω είναι σαν να έχει βιδωθεί στραβά, αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις εάν πιάνουν τα χέρια σου

 

Καλησπερα φιλε μου.Αρχικα σε ευχαριστω για τις απαντησεις και το χρονο που αφιερωσες.Σου στελνω φωτο απο καμερα να την δεις.Καθαροτερη δεν μπορουσα γιατι δεν εχω αλλο κινητο να την τραβηξω.Στο βιντεο που μου εδειξες νομιζω οτι ειναι διαφορετικη καμερα απ'οτι εχω εγω.Εμενα εχει κατι σαν αλλουμινιο απο πανω με δυο τρυπουλες και μετα ειναι ο φακος.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι η κάμερα σε όσα κινητά έχω ανοίξει (με αλουμινένιο περίβλημα). Αυτό που πρέπει να περιστρέψεις (βιδώσεις/ξεβιδώσεις) είναι το μαύρο στρογγυλό πλαστικό εσωτερικά του αλουμινένιου περιβλήματος. Φαίνεται δύσκολο γιατί δεν έχει καλό πιάσιμο και δεν θα σε βοηθήσει να αποσυνδέσεις και να αφαιρέσεις εντελώς την κάμερα.

 

Αυτό που θα δοκίμαζα είναι να το περιστρέψω λίγο (2-3mm) με ένα κοινό τσιμπιδάκι.

 

Έάν το μαύρο πλαστικό δεν είναι εντελώς στρογγυλό και έχει κάποιο εξογκωματάκι (όπως σε αυτή τη φωτό) δοκίμασε να το σπρώξεις δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα με κάποιο πολύ λεπτό κατσαβίδι ή συνδετήρα ή καρφίτσα ( με προσοχή)

 

 

ΠΡΟΣΘΗΚΗ

Δοκίμασα σε ένα πεταμένο sony που είχα. Ο φακός βιδώνει δεξιόστροφα και ξεβιδώνει αριστερόστροφα σαν βίδα. Δεν είχα τσιμπιδάκι εδώ που είμαι και δοκίμασα με πολύ λεπτό ίσιο κατσαβίδι. Το πλαστικό είναι σχετικά μαλακό οπότε θα κάνει σχεδόν σίγουρα σημάδι. Αν σκοπεύεις να το στείλεις πίσω καλύτερα να μην το δοκιμάσεις. Ρώτα και τον gerstavro2 βέβαια που είναι ειδικότατος σε επισκευές και μπορεί να έχει καμιά ιδέα ή κανένα καλύτερο εργαλείο

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

http://s8.postimg.org/i6n3zgcc5/12021830_10207865278976215_187374319_n.jpg

Έτσι είναι η κάμερα σε όσα κινητά έχω ανοίξει (με αλουμινένιο περίβλημα). Αυτό που πρέπει να περιστρέψεις (βιδώσεις/ξεβιδώσεις) είναι το μαύρο στρογγυλό πλαστικό εσωτερικά του αλουμινένιου περιβλήματος. Φαίνεται δύσκολο γιατί δεν έχει καλό πιάσιμο και δεν θα σε βοηθήσει να αποσυνδέσεις και να αφαιρέσεις εντελώς την κάμερα.

 

Αυτό που θα δοκίμαζα είναι να το περιστρέψω λίγο (2-3mm) με ένα κοινό τσιμπιδάκι.

 

Έάν το μαύρο πλαστικό δεν είναι εντελώς στρογγυλό και έχει κάποιο εξογκωματάκι (όπως σε αυτή τη φωτό) δοκίμασε να το σπρώξεις δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα με κάποιο πολύ λεπτό κατσαβίδι ή συνδετήρα ή καρφίτσα ( με προσοχή)

 

 

ΠΡΟΣΘΗΚΗ

Δοκίμασα σε ένα πεταμένο sony που είχα. Ο φακός βιδώνει δεξιόστροφα και ξεβιδώνει αριστερόστροφα σαν βίδα. Δεν είχα τσιμπιδάκι εδώ που είμαι και δοκίμασα με πολύ λεπτό ίσιο κατσαβίδι. Το πλαστικό είναι σχετικά μαλακό οπότε θα κάνει σχεδόν σίγουρα σημάδι. Αν σκοπεύεις να το στείλεις πίσω καλύτερα να μην το δοκιμάσεις. Ρώτα και τον gerstavro2 βέβαια που είναι ειδικότατος σε επισκευές και μπορεί να έχει καμιά ιδέα ή κανένα καλύτερο εργαλείο

 

Δοκιμασα με τσιμπιδακι που μου ειπες επειδη ειχα λιγο χρονο τωρα.Το κινητο δεν προκειται να το στειλω πισω.Δεν εκανε δουλεια μπορω να σου πω.Παντω αυτο δεν γυρναει ουτε δεξια ουτε αριστερα.Μαλλον θελει καινουργια καμερα.Επισης πηγα να κλεισω το κινητο πριν το λυσω και μου εβγλαε αυτο το σφαλμα.Εκανα φορματ στο pc και παω να συνδεσω το κινητο τωρα να περασει τον driver και δεν πον αναγωνριζει καν τωρα.Δεν ξερω τι γινεται με το λογισμικο και την καμερα.Δλδ τοσα προβλημα ολα σε εμενα ??

 

ΠΡΟΣΘΗΚΗ δικια μου τωρα

Για να σε βοηθσω μηπως απορεις γιατι δεν το στελνω πισω η παραγγελια εγινε απο το Coolicool και το καταστημα δεν το αναγνωριζει ως προβλημα σε συομιλια που ειχα μεσω email.Το εχω γραψει και σε προηγουμενο ποστ.Με τις ιδιες φωτογραφιες ετσι ?? Paypal δεν εχω γιατι ειχα πληρωσει μονο μεσω προπληρωμενης καρτας λογω capital controls .Επισης οπως ανεφερα και παραπανω το συγκεκριμενο κινητο το πηρα ως δευτερο γιατι ειχα παρει παλι απο το Coolicool ενα THL 2015 πριν απο 6 μηνες και στους τεσσερις μηνες μου εβγαλε προβλημα στην οθονη πανω δεξια και παλι το ιδο καταστημα δεν αναγνωρισε το προβλημα.Το εχω στειλει πισω απο 19 Αυγουστου το εχουν παραλαβει απο 1 Σεπτεμβρη εχουμε 17 και μου λενε οτι δεν το παρελαβαν ακομα.Ειναι κλεφτες για μενα.

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με τις εντυπώσεις μου μετά από μια εβδομάδα χρήσης.

 

Κατασκευή: Πολύ στιβαρό, με ωραία αίσθηση στο χέρι, μέταλλο γύρω-γύρω και γυάλινη οθόνη.

Οθόνη: Πολύ φωτεινή, ικανοποιητική ευκρίνεια, καλες γωνίες θέασης.

Αίσθηση αφής: Ικανοποιητική για την κατηγορία του κινητού. Καλύτερη από τα περισσότερα φθηνά κινέζικα. Σαφώς κατώτερη από τα επώνυμα high-end (δεν έχει αυτή τη γλυκιά γλυστερή αίσθηση και πιάνει αποτυπώματα).

Ταχύτητα - αίσθηση λειτουργίας - lag: Άψογο σε όλα.

Σήμα κινητής τηλεφωνία, Wi-Fi, Bluetooth: Λειτουργούν όπως πρέπει. Πολύ καλό σήμα κινητής τηλεφωνίας και με τις δύο SIM.

GPS: Σε εξωτερικό χώρο κλειδώνει άμεσα ακόμα και χωρίς data. Ακρίβεια άριστη. Τα προβλήματα των παλιών κινέζικων Mediatek είναι πια παρελθόν!

Φωτογραφική μηχανή: Αρκετά ικανοποιητική με πολύ καλή ευκρίνεια. Το LED flash είναι αρκετά φωτεινό.

Software: Πεντακάθαρο Android 5.1. Το theme που έχει δεν μου άρεσε, έβαλα Google now launcher και επανήλθε στο default theme του Android 5 Lollipop.

 

Προβληματάκια:

1. Δε μπόρεσα να το συνδέσω σε hidden Wi-Fi network με WPA2 security.

2. Το automatic white balance της φωτογραφικής σε θερμό φωτισμό (λάμπα πυρακτώσεως) δεν αποδίδει καλά. Θέλει να παίξεις manually με τις επιλογές του white balance (και πάλι δεν είναι τέλειο)

3. Δε βρήκα τρόπο να ορίσω ξεχωριστό ring tone για κάθε SIM.

4. Δεν εμφανίζει το Real racing 3 στο Google Play. Το εγκατέστησα όμως με το Aptoide market και λειτουργεί κανονικά.

5. Το Antutu Benchmark δεν ολοκληρώνεται.

6. Έβαλα το OTA update με ημερομηνία 19/8/15 και όπως έγινε και στον φίλο soup88, κολλούσε η συσκευή στο ξεκίνημα στο logo της Kingzone και δεν προχωρούσε.

Μπήκα στο κινέζικο recovery menu (με vol down + power button), διάλεξε μια επιλογή που είχε και κάτι έλεγε για e-mmc (τα υπόλοιπα ήταν όλα κινέζικα), έκανε reset στα factory defaults και μετά λειτούργησε κανονικά.

Προφανώς, κάπου τα θαλάσσωσε η Kingzone με τα OTA updates, γιατί στο Needrom που τσέκαρα, είδα ότι έχουν βγει άλλα 3 updates από τότε, αλλά κανένα δεν είναι OTA. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.

 

Γενικά θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή αγορά.

Edited by ged
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επανέρχομαι με τις εντυπώσεις μου μετά από μια εβδομάδα χρήσης.

 

Κατασκευή: Πολύ στιβαρό, με ωραία αίσθηση στο χέρι, μέταλλο γύρω-γύρω και γυάλινη οθόνη.

Οθόνη: Πολύ φωτεινή, ικανοποιητική ευκρίνεια, καλες γωνίες θέασης.

Αίσθηση αφής: Ικανοποιητική για την κατηγορία του κινητού. Καλύτερη από τα περισσότερα φθηνά κινέζικα. Σαφώς κατώτερη από τα επώνυμα high-end (δεν έχει αυτή τη γλυκιά γλυστερή αίσθηση και πιάνει αποτυπώματα).

Ταχύτητα - αίσθηση λειτουργίας - lag: Άψογο σε όλα.

Σήμα κινητής τηλεφωνία, Wi-Fi, Bluetooth: Λειτουργούν όπως πρέπει. Πολύ καλό σήμα κινητής τηλεφωνίας και με τις δύο SIM.

GPS: Σε εξωτερικό χώρο κλειδώνει άμεσα ακόμα και χωρίς data. Ακρίβεια άριστη. Τα προβλήματα των παλιών κινέζικων Mediatek είναι πια παρελθόν!

Φωτογραφική μηχανή: Αρκετά ικανοποιητική με πολύ καλή ευκρίνεια. Το LED flash είναι αρκετά φωτεινό.

Software: Πεντακάθαρο Android 5.1. Το theme που έχει δεν μου άρεσε, έβαλα Google now launcher και επανήλθε στο default theme του Android 5 Lollipop.

 

Προβληματάκια:

1. Δε μπόρεσα να το συνδέσω σε hidden Wi-Fi network με WPA2 security.

2. Το automatic white balance της φωτογραφικής σε θερμό φωτισμό (λάμπα πυρακτώσεως) δεν αποδίδει καλά. Θέλει να παίξεις manually με τις επιλογές του white balance (και πάλι δεν είναι τέλειο)

3. Δε βρήκα τρόπο να ορίσω ξεχωριστό ring tone για κάθε SIM.

4. Δεν εμφανίζει το Real racing 3 στο Google Play. Το εγκατέστησα όμως με το Aptoide market και λειτουργεί κανονικά.

5. Το Antutu Benchmark δεν ολοκληρώνεται.

6. Έβαλα το OTA update με ημερομηνία 19/8/15 και όπως έγινε και στον φίλο soup88, κολλούσε η συσκευή στο ξεκίνημα στο logo της Kingzone και δεν προχωρούσε.

Μπήκα στο κινέζικο recovery menu (με vol down + power button), διάλεξε μια επιλογή που είχε και κάτι έλεγε για e-mmc (τα υπόλοιπα ήταν όλα κινέζικα), έκανε reset στα factory defaults και μετά λειτούργησε κανονικά.

Προφανώς, κάπου τα θαλάσσωσε η Kingzone με τα OTA updates, γιατί στο Needrom που τσέκαρα, είδα ότι έχουν βγει άλλα 3 updates από τότε, αλλά κανένα δεν είναι OTA. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.

 

Γενικά θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή αγορά.

 

Το δικο μου μαλλον εχει θεμα απο το εργοστασιο οπως κατασκευαστηκε και με την καμερα ειδικα και το λογισμικο.Ξαναφλασαρα τη ρομ απο την αρχη και δεν αλλαξε τιποτα.Δεν περιμενα βασικα να βελτιωθει η καμερα αφου ξερω οτι εχει προβλημα απο μονη της και θελει καινουργια αλλα δεν εχει βγει ανταλλακτικη ακομα για να την παραγγειλω και επισης αυτο που σου κανε εσενα μετα το update των τεσσαρων mb μου το κανει εμενα οταν βγαλω την μπαταρια για λιγο το κινητο πεφτει σε bootloop και πρεπει να μπω στο recovery για να το επαναφερω.Οποιος θελει λινκ για τη ρομ πειτε μου να το ανεβασω.Το βρηκα απο το 4pda το ρωσικο απο καποιον που ειχε κι αυτος περιπου το ιδιο θεμα και μπηκε στο needrom αλλα δεν εβρισκε ακρη και του ανεβασε ενα αλλος τη ρομ με διορθωμενο το scatter file και ετσι τη φλασαρα κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και ενα μικρό review

http://phonesworld.info/kingzone-n5-review

και εδώ ένα video unboxing κ mini review

http://myreview.info/video/JFyy3wxhoHU/kingzone-n5-unboxing-and-hands-on-review.html

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω πάρει εδώ και 1 εβδομάδα απο vickmall το Ν5 (μαζί με το Cubot x10, για το οποίο θα γράψω σχολιασμό στο δικό του θέμα...) και εγκατέστησα το google chrome.

Δεν μου δίνει επιλογή να ανοίξω 2η καρτέλα και όταν ανοίξω κάτι με την εντολή "εμφάνιση σε νέα καρτέλα", δεν μου εμφανίζει το κλασικό εικονίδιο καρτελών πάνω δεξιά, οπότε και δεν μπορώ να αλλάξω καρτέλα και δεν μπορώ να κλείσω τις καρτέλες μου...

Τί μπορώ να κάνω μ΄αυτό???

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα!

Έχω πάρει εδώ και 1 εβδομάδα απο vickmall το Ν5 (μαζί με το Cubot x10, για το οποίο θα γράψω σχολιασμό στο δικό του θέμα...) και εγκατέστησα το google chrome.

Δεν μου δίνει επιλογή να ανοίξω 2η καρτέλα και όταν ανοίξω κάτι με την εντολή "εμφάνιση σε νέα καρτέλα", δεν μου εμφανίζει το κλασικό εικονίδιο καρτελών πάνω δεξιά, οπότε και δεν μπορώ να αλλάξω καρτέλα και δεν μπορώ να κλείσω τις καρτέλες μου...

Τί μπορώ να κάνω μ΄αυτό???

 

Chrome -> Ρυθμίσεις -> Συγχώνευση καρτελών και εφαρμογών

 

Το απενεργοποιείς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το παραγγείλω αυτές τις μέρες recovery cwm δεν έχει βάλει κανένας; Όλοι με τη κινέζικη recovery είσαστε; Root γίνεται ή όχι; Τα πλήκτρα νομίζω δεν φωτίζονται σωστά; Αλλά επίσης νομίζω ότι έχει led ειδοποίησης για αναπάντητες, μηνύματα, χαμηλή μπαταρία κτλ. Σωστά; Παίζει κανένα κουπόνι έκπτωσης ή κανένα extra δώρο και αν ναι από ποιο site; Αυτά τα ολίγα και ευχαριστώ!!!
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://forum.kingzone.cc/thread-754-1-1.html

για root.

Δεν έχω βρει κάτι για custom recovery.

 

(δεν το έχω δοκιμάσει, γιατί το κινητό το περιμένω)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Έχω από προχτές το συγκεκριμένο μοντέλο αγορασμένο από vickmall. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ενώ ενεργοποιώ τα δεδομένα και βάζω τη ρύθμιση 4g είτε ακόμα και 3g, δεν έχω internet και συνήθως η ένδειξη του σήματος είναι "Ε". Η ένδειξη 4G ή 3G μένει μόνο για πολύ λίγο που και πάλι δεν έχω ίντερνετ και μετά γυρίζει από μόνο του στο "Ε". Στο δίκτυο της wind είμαι, χρησιμοποιώ μόνο 1 κάρτα sim κανονικού μεγέθους στο slot1, αλλά περσινή που τη δούλευα μέχρι προχτές σε ένα jiayu g2f και μου έφερνε κανονικά 3G. Και σας είπα ότι είναι περσινή sim μήπως παίζει ρόλο αν δεν είναι κάρτα 4G και πρέπει να πάω στη wind για να μου την αλλάξουν. Η μήπως πρέπει να στείλω κανένα μήνυμα στη wind για να μου "ανοίξει" το 4G. Εσείς όλοι είχατε κατευθείαν ίντερνετ μέσω δεδομένων χωρίς καμία ρύθμιση επιπλέον;

Ευχαριστώ.

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είσαστε ευχαριστημένοι με τις φωτογραφίες που βγάζει νύχτα; Μιλάμε για πολύ κιτρινίλα!!! Έτσι είναι και στα δικά σας;
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...