Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

που μπορω να βρω την διαδικασια;θα εχω ota updates μετα;

Ναι ρε παιδιά... Γιατί δε μπαίνουν στην πρώτη σελίδα κάποια link οδηγοί πως περνάμε τις Rom και από που τις κατεβάζουμε.

120 σελίδες μαζεύτηκαν.

Δε γίνεται να ψάχνεις σε 120 σελίδες βασικές πληροφορίες.

Όσοι παίρνουν το τηλέφωνο το πρώτο που ρωτάνε είναι για Rom. Οδηγό για κατέβασμα και πέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

που μπορω να βρω την διαδικασια;θα εχω ota updates μετα;

https://forum.meizufans.eu/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου ζήτησαν να βρω ένα firmware για το MX5 ενός γνωστού, γιατί του πετάει διαφημίσεις κτλ κτλ. Αυτό έχει να κάνει με τις κινέζικες εφαρμογές που έχει μέσα; (δεν έχω εικόνα από το κινητό, πέρα από το γεγονός ότι ο τύπος δεν έχει βάλει βλακείες εφαρμογές, οπότε του λειτουργικού είναι φαντάζομαι). Ποια είναι η πιο σταθερή / απροβλημάτιστη ROM να του περάσω; Να έχει ελληνικά προφανώς. Απλά πείτε μου έκδοση και θα ψάξω και θα βρω την άκρη πως περνιέται κτλ κτλ. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου ζήτησαν να βρω ένα firmware για το MX5 ενός γνωστού, γιατί του πετάει διαφημίσεις κτλ κτλ. Αυτό έχει να κάνει με τις κινέζικες εφαρμογές που έχει μέσα; (δεν έχω εικόνα από το κινητό, πέρα από το γεγονός ότι ο τύπος δεν έχει βάλει βλακείες εφαρμογές, οπότε του λειτουργικού είναι φαντάζομαι). Ποια είναι η πιο σταθερή / απροβλημάτιστη ROM να του περάσω; Να έχει ελληνικά προφανώς. Απλά πείτε μου έκδοση και θα ψάξω και θα βρω την άκρη πως περνιέται κτλ κτλ. Ευχαριστώ.

Τις διαφημίσεις στις εφαρμογές μπορεί απλά να κάνει root και να περάσει πχ το adaway....

Επίσης τις κινεζικές εφαρμογε μπορεί να τις παγώσει η να τις κάνει uninstall μέσω titanium...

Πιο πίσω υπάρχει λίστα με όλες τις εφαρμογές που μπορούμε να βγάλουμε με ασφάλεια..

Η πιο σταθερή stable μέχρι στιγμής είναι η 5.1.3.0 η οποία υπάρχει και σε Α και σε G global δηλαδή όπου εκεί έχει και ελληνικά αν θέλει.

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω το τηλέφωνο στα χέρια μου από την Τετάρτη και έχω να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος!!!Σε σχέση με το Oneplus Two που έχω, είναι ελαφρύτερο, έχει καλύτερη οθόνη, καλύτερη διαχείριση μπαταρίας και φυσικά φορτίζει πολύ πιο γρήγορα! Τρέχω την 5.1.4.0 Α αλλά και εγώ έχω πρόβλημα με τα notifications, και συνεχείς αυξομοιώσεις στο σήμα των καρτών sim, οπότε θα γυρίσω πίσω σε 5.1.3.0 Α μπας και διορθωθεί η κατάσταση..... Edited by panos7440
Link to comment
Share on other sites

Το adaway δεν το βρίσκω ως ετσι. Ad block κτλ υπάρχουν πιο λετε οτι ειναι το καλύτερο??

https://f-droid.org/repository/browse/?fdid=org.adaway

 

Adaway

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

To f-droid πρέπει να κατέβει δεν κατάλαβα καλα

 

Το f-droid είναι app store για ελεύθερο λογισμικό. Αν θες το κατεβάζεις και ψάχνεις από εκεί ή απλά ψάχνεις κατευθείαν απο το site του f-droid για την εφαρμογή και κατεβάζεις το apk αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

πηρα το mx5 ειχα καποια προβληματα τα ξεπερασα.

τωρα εχω θεμα με το μικροφωνο μαλλον.... ακουω αυτους που μου μιλανε αλλα δεν με ακουν.

δοκιμασα ομως κατι αλλο.... την ωρα της κλησης εβαλα ανοιχτη ακροαση και με ακουν μονο ομως με ανοιχτη ακροαση γινεται αυτο οταν την βγαζω δεν ακουγομαι.......τι λετε να φταιει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

να σου πω μου γραφει ιος συνέχιση εγκατάστασης το ξεπερνάω οτι δεν ειναι πρόβλημα???????

Ναι το περνάς κανονικά.

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

πηρα το mx5 ειχα καποια προβληματα τα ξεπερασα.

τωρα εχω θεμα με το μικροφωνο μαλλον.... ακουω αυτους που μου μιλανε αλλα δεν με ακουν.

δοκιμασα ομως κατι αλλο.... την ωρα της κλησης εβαλα ανοιχτη ακροαση και με ακουν μονο ομως με ανοιχτη ακροαση γινεται αυτο οταν την βγαζω δεν ακουγομαι.......τι λετε να φταιει τελικα?

 

Αν σου δουλευε το μικ και τωρα ξαφνικα δεν δουλευει..μηπως κατι δεν περασε στην τελευταια αναβαθμιση αν δεν βαριεσαι δοκιμασε να.ξανα σεταρεις το κιν απο την αρχη..μηπως και δεν σου εκατατσε καλα η αναβαθμιση..

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα, μια ερωτηση παιδια αν το εχετε παρατηρηση, στην συλλογη με τις φωτογραφιες οταν κοιταω στοιχεια εικονας στην "θεση" γραφει κινα αλλαζει αυτο; εχω ανοιχτο το gps συνεχεια την κινεζικη εφαρμογη maps και την google maps
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα, μια ερωτηση παιδια αν το εχετε παρατηρηση, στην συλλογη με τις φωτογραφιες οταν κοιταω στοιχεια εικονας στην "θεση" γραφει κινα αλλαζει αυτο; εχω ανοιχτο το gps συνεχεια την κινεζικη εφαρμογη maps και την google maps

Κατέβασε και έχε μόνιμο το quickpic από google play...

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα παρέλαβα το κινητό που είχα παραγγείλει από Vick mall με την έκδοση:Flyme OS 5.1.3.0G . Το πρόβλημα είναι ότι ναι μεν έχω επιλέξει ελληνικά ως γλώσσα συσκευής αλλά τα βγάζει μισά ελληνικά μισά αγγλικά. Για παράδειγμα στις ρυθμίσεις κάποια μου τα εμφανίζει ελληνικά και κάποια αγγλικά. Απ ότι έψαξα λίγο δεν έχει ξανά αναφερθεί κάτι για το συγκεκριμένο θέμα. Είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα; παρακαλώ τα φώτα σας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα παρέλαβα το κινητό που είχα παραγγείλει από Vick mall με την έκδοση:Flyme OS 5.1.3.0G . Το πρόβλημα είναι ότι ναι μεν έχω επιλέξει ελληνικά ως γλώσσα συσκευής αλλά τα βγάζει μισά ελληνικά μισά αγγλικά. Για παράδειγμα στις ρυθμίσεις κάποια μου τα εμφανίζει ελληνικά και κάποια αγγλικά. Απ ότι έψαξα λίγο δεν έχει ξανά αναφερθεί κάτι για το συγκεκριμένο θέμα. Είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα; παρακαλώ τα φώτα σας.

Γι αυτό όσοι έχουν βασικές γνώσεις αγγλικών βάζουν την Α...

Μια κακο μετάφραση είναι τα ελληνικά.

Αν φοράς G όπως λες μείνε στην έκδοση που είσαι και βάλε γλώσσα Ρα αγγλικά να χαρείς τη συσκευή σου.

Αν δεν ξέρεις αγγλικά δυστυχώς θα πρέπει να πορευτεις με αυτά τα "ελληνικά"

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε και έχε μόνιμο το quickpic από google play...

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου, παντως στο δικο μου με την 5.1.40 ερχονται κανονικα ολες οι ειδοποιησεις, viber, messeger, instagram,gmail κ.τ.λ καπου διαβασα οτι πρεπει να εχεις και το playstore αλλα και το google service να τρεχουν αυτοματα και στην λευκη λιστα και σε ολα. Εκτος το meizufuns διαβαζω και στο 4pda ενα ρωσικο site εξηγει κι εκει καποια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου, παντως στο δικο μου με την 5.1.40 ερχονται κανονικα ολες οι ειδοποιησεις, viber, messeger, instagram,gmail κ.τ.λ καπου διαβασα οτι πρεπει να εχεις και το playstore αλλα και το google service να τρεχουν αυτοματα και στην λευκη λιστα και σε ολα. Εκτος το meizufuns διαβαζω και στο 4pda ενα ρωσικο site εξηγει κι εκει καποια πραγματα

Όλα τα είχα φίλε μου και παντού... Το Viber ειδικά μου κρασαρε τελείως και έπρεπε να περάσω προηγούμενη έκδοση να δουλέψει σωστά.

Τα ίδια και στο κολλητό μου σε m2 note.

Τεσπα πήγα πίσω τώρα άλλωστε οι διαφορές μόνο αισθητές δεν είναι και αφού δουλεύει ρολόι ούτε που το κουνάω προς το παρών.

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

puzzle δεν το εχω κανει ροοτ το κινητο μιας και το ειχα παρει απο ελλαδα αποτε δεν μπορω να περασω το adaway. Εχεις να προτεινεις καποιο αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Εχω την FlymeOS 5.1.3.0G εργοστασιακη απο το vickmall.Τελικα παρατηρησα και ειδα και απο αλλους οτι εχει θεμα το Flyme με τα μηνηματα και πολλα δεν φτανουν,η δεν στελνοντε.Εβαλα το ChompSMS.παρχει λυση αλλη?
Link to comment
Share on other sites

Εχω την FlymeOS 5.1.3.0G εργοστασιακη απο το vickmall.Τελικα παρατηρησα και ειδα και απο αλλους οτι εχει θεμα το Flyme με τα μηνηματα και πολλα δεν φτανουν,η δεν στελνοντε.Εβαλα το ChompSMS.παρχει λυση αλλη?

Έχουν αναφερθεί πολλάκις φίλε... Πρέπει μέσω security center να δώσεις access σε οποίες εφαρμογές θες καθώς και στα google play services, framework. Σε λίγο καιρό θα το έχεις συνηθίσει.

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

puzzle δεν το εχω κανει ροοτ το κινητο μιας και το ειχα παρει απο ελλαδα αποτε δεν μπορω να περασω το adaway. Εχεις να προτεινεις καποιο αλλο?

https://forum.meizufans.eu/topic/4064/get-root-access-on-global-firmware

 

Επειδή φοράς global θα περάσεις από το πάνω λινκ αυτά που χρειάζονται και μετά θα μπορέσεις να κάνεις root.

Χωρίς root δεν δουλεύει καμιά εφαρμογή για τις διαφημίσεις

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει με το ChompSMS πλεον δεν εχω θεμα,ουτε ειχε με τις ρυθμισεις.

ΠΕρασαν ολα μονα τους κτλ.

Απλα θελω οσο μπορ ωνα εχω τα Stock μην φορτωνω με τσαμπα πραγμα το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει με το ChompSMS πλεον δεν εχω θεμα,ουτε ειχε με τις ρυθμισεις.

ΠΕρασαν ολα μονα τους κτλ.

Απλα θελω οσο μπορ ωνα εχω τα Stock μην φορτωνω με τσαμπα πραγμα το κινητο.

Προσωπικά με root και μέσω titanium έχω βγάλει τα στοκ και έχω βάλει αυτά που θέλω αχαχχαχα

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...