Jump to content

myphone POLL: Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης για εσάς;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης smartphone για εσάς;  

1.159 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης smartphone για εσάς;

    • Μικρότερη των 4 ιντσών
      6
    • (4,0-4,2) ίντσες
      18
    • (4,3-4,5) ίντσες
      62
    • (4,6-4,9) ίντσες
      208
    • (5,0-5,2) ίντσες
      451
    • (5,3-5,5) ίντσες
      201
    • (5,6-5,7) ίντσες
      140
    • (5,8-5,99) ίντσες
      30
    • 6 ίντσες ή μεγαλύτερη
      38
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      5


Recommended Posts

Αν το Lg g2 Μου δεν ειχε τα πληκτρα πλοηγησης μεσα στην οθονη οι 5.2 ιντσες θα ηταν το τελειο μεγεθος.Οποτε αναγκαστικα πηγα στο g3 και τις 5.5,αλλά ακόμα και τώρα μου την δεινουν τα πλήκτρα μέσα.Νομίζω πάντως οτι το g2 είχε το καλύτερο μέγεθος συσκευής για όλες τις χρήσεις
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To Nexus 5 είναι το αγαπημένο μου σε διαστάσεις και οθόνη. Αντίθετα το Z2 που χρησιμοποιώ τώρα έχει άθλιο bezel και λόγω σχεδιασμού στο πίσω μέρος δεν κάθεται τόσο καλά στο χέρι μου.
Link to comment
Share on other sites

Είχε ανοίξει ξανά τέτοιο θέμα ή είναι ιδέα μου;

Έχει.

 

Από 'κει και πέρα και εγώ είμαι για 5 - 5.5 ίντσες. Ψήφισα 5.2.

Edited by venejo
Link to comment
Share on other sites

Απο 4,5" εως το πολυ 5".
Nokia 5110,Nokia 6150,Nokia 3310,Nokia 7250i,Motorola V1050,Motorola razr v3i,Sony Ericsson k750i,Sony Ericsson w800i,Sony Ericsson w810i,Nokia N70-Nokia N70ME,Nokia N73-Nokia N73ME,Nokia N85,Nokia C5-03,Nokia N8-00 Dark Grey
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κρατήσει ως τελευταια κινητά τα LG 4X HD (4.7"), Coolpad F1 (5.0") και Ecoo E04 Plus (5.5")....μπορω να πω οτι για καθημερινότητα, φορητότητα οι 5.0" είναι η καταλληλότερη διάσταση, για μένα έστω.
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Θα έχει πλάκα να δούμε αντίστοιχα polls από μια 3ετία πίσω. Η κυβίστηση θα πηγαίνει σύννεφο (και φυσικά δεν εξαιρώ τον εαυτό μου) :lol:

Οι 5.2'' πάντως του G2 στο συγκεκριμένο μέγεθος είναι ιδανικό στην παρούσα φάση και φυσικά πάντα με bluetooth.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο το μεγεθος της οθονης, ειναι η ολη αισθηση στο χερι του τηλεφωνου. Προσωπικα επιλεγω το LG G2 Mini σαν το τελειο μεγεθος.
Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε μεταξυ 4.5-4.7 ειναι χρυσή τομή μεταξύ χρηστικότητας και χρησιμοτητας. Μετά ξεκινάνε οι υπερβολές και οι αηδίες. Εχω μια 5.5 ιντσων βλακεία στην παρουσα φάση και είναι άβολη αν και μαζεμένη. Δεν ηταν επιλογη μου. Οι κατασκευστές πλέον δεν αφήνουν περιθωρια επιλογών. Στις "λιγες" ιντσες μονο ένα κινητο ειναι της προκοπης (sony mini series), ολα τα αλλα με σοβαρες αναπηρείες και ελλείψεις.

 

Ειναι βασικο ενα κινητό να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με το χέρι και να μπαίνει σε μια τσέπη. Αν θέλω ταμπλέτα, θα πάρω ταμπλέτα. Δυστηχώς οι καταναλωτες είμαστε και λιγο πρόβατα και χειραγωγούμαστε απο τους κατασκευαστες. Φαίνεται αλλωστε και απο παλαιότερα αντιστοιχα poll του τι ιντσες θεωρούσαμε φυσιολογικές περσι, πρόπερσι κλπ. Η στατιστική αλλάζει και σπρώχνει σταθερα προς τα πάνω. Φέτος ειναι 5.1-5.2 το ιδανικό, του χρόνου θα μεταβληθεί στις 5.5 κλπ κλπ.... καποτε ηταν 4.7.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

4,0-4,2 είναι αρκετά, για κατι περισσότερο είναι διαθέσιμο ένα tablet .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η στατιστική αλλάζει και σπρώχνει σταθερα προς τα πάνω. Φέτος ειναι 5.1-5.2 το ιδανικό, του χρόνου θα μεταβληθεί στις 5.5 κλπ κλπ.... καποτε ηταν 4.7.

ώσπου να κυκλοφορήσουν οι "πτυσσόμενες" οθόνες οπότε μετα θα αρχίσουμε να κατεβαίνουμε πάλι…

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ιδανικό είναι 4.7-5", άντε θ ανεχόμουν και τις 5.1" του meizu mx4. Μετά πάμε σε ταμπλετ σαν δεύτερη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς οι καταναλωτες είμαστε και λιγο πρόβατα και χειραγωγούμαστε απο τους κατασκευαστες. Φαίνεται αλλωστε και απο παλαιότερα αντιστοιχα poll του τι ιντσες θεωρούσαμε φυσιολογικές περσι, πρόπερσι κλπ. Η στατιστική αλλάζει και σπρώχνει σταθερα προς τα πάνω. Φέτος ειναι 5.1-5.2 το ιδανικό, του χρόνου θα μεταβληθεί στις 5.5 κλπ κλπ.... καποτε ηταν 4.7.

 

για ποια πρόβατα μιλάς ακριβώς? οι πλειοψηφία θεωρεί ιδανικό αυτό που χρησιμοποιεί εκείνη την εποχή. κάποτε όπως λες ήταν οι 4.7 γιατί δεν υπήρχαν πολλές επιλογές σε παραπάνω ίντσες και άρα δεν είχαμε εμπειρία για να δούμε αν βολεύει. τώρα που υπάρχουν και τις δοκιμάζει ο κόσμος είναι φυσικό ότι πολλοί τους αρέσουν οι παραπάνω ίντσες και ψηφίζουν αντίστοιχα. το 2000 το ιδανικό για μένα ήταν οι 2,5 ίντσες μήπως έπρεπε ακόμα και τώρα να υποστηρίζω αυτές τις ίντσες για να μην με θεωρείς πρόβατο? επειδή δεν σε βόλεψαν εσένα οι πολλές ίντσες δεν σημαίνει ότι συμβαίνει το ίδιο και με τους άλλους.

 

Ηρεμήστε μερικοί με τους χαρακτηρισμούς σας.

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Και όμως, απάντησα δεν ξέρω/δεν απαντώ. Ο λόγος είναι επειδή πράγματι δεν ξέρω, τελικά, τί με βολεύει. Μέχρι τώρα είχα το Z1c, ήμουν εξαιρετικά χαρούμενος και έβριζα οτιδήποτε μεγαλύτερο. Τώρα βρίσκομαι με το Oneplus One των 5.5" και ούτε δύσχρηστο το βρίσκω, ούτε άβολο, αλλά ούτε και νοιώθω ότι είδα τον ηλεκτρονικό κόσμο με άλλα μάτια. Μια χαρά έκανα την δουλειά μου με το Z1c, μια χαρά την κάνω και με το OPO. H μόνη διαφορά υπέρ του OPO ίσως να είναι το γεγονός ότι κρατάω πια πιο εύκολα σημειώσεις, όχι ότι δυσκολευόμουν ιδιαίτερα και στο Z1c.

Θα μπορέσω να ξαναγυρίσω σε λιγότερες ίντσες; Την επόμενη φορά θα πάρω μεγαλύτερη οθόνη; Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα note3 5,7". Απόλυτα ευχαριστημένος, δεν θα γύριζα ποτέ σε 5ιντσα κινητά.

Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση ήταν το πόσο ευχαριστημένοι είναι δύο φίλοι με iPhone 6+. Δεν ξαναγυρίζουν και αυτοί σε μικρότερες οθόνες.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που ψηφίζουν "Δεν ξέρω/Δεν απαντώ", αφού δεν ξέρουν ή δεν θέλουν, γιατί μπαίνουν να ψηφίσουν; Υπάρχει κάποια Φροϋδική μελέτη/απάντηση σε αυτό το φαινόμενο;
Link to comment
Share on other sites

Επιλεγω την απαντηση νουμερο 5" 5,2" αλλα για μενα απο 4,8" μεχρι 5,2" ειναι καλα για smartphone! Μετα εχουμε phablet!

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

για εμενα μια 20αρα οθονη θα μου αρεσε, αλλα επειδη θελω να το βαζω και στη τσεπη τοτε

αν εχει τα bezels του g2 τοτε 5,2 ειναι καλα,

αλλιως 4,7

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που ψηφίζουν "Δεν ξέρω/Δεν απαντώ", αφού δεν ξέρουν ή δεν θέλουν, γιατί μπαίνουν να ψηφίσουν; Υπάρχει κάποια Φροϋδική μελέτη/απάντηση σε αυτό το φαινόμενο;

 

Μπα, δεν χρειάζεται να ανακατέψουμε τον Φρόυντ, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου. Πήγα σχεδόν από το ένα άκρο (μεγέθους οθόνης και κινητού) στο άλλο και ούτε ευεργετήθηκα, ούτε ενοχλήθηκα ιδιαίτερα. Το "δεν ξέρω" που ψήφισα δείχνει ότι, για εμένα, οι διαφορές σε οθόνη και φυσικές διαστάσεις δεν έχουν τελικά και τόσο μεγάλη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

για ποια πρόβατα μιλάς ακριβώς? οι πλειοψηφία θεωρεί ιδανικό αυτό που χρησιμοποιεί εκείνη την εποχή. κάποτε όπως λες ήταν οι 4.7 γιατί δεν υπήρχαν πολλές επιλογές σε παραπάνω ίντσες και άρα δεν είχαμε εμπειρία για να δούμε αν βολεύει. τώρα που υπάρχουν και τις δοκιμάζει ο κόσμος είναι φυσικό ότι πολλοί τους αρέσουν οι παραπάνω ίντσες και ψηφίζουν αντίστοιχα. το 2000 το ιδανικό για μένα ήταν οι 2,5 ίντσες μήπως έπρεπε ακόμα και τώρα να υποστηρίζω αυτές τις ίντσες για να μην με θεωρείς πρόβατο? επειδή δεν σε βόλεψαν εσένα οι πολλές ίντσες δεν σημαίνει ότι συμβαίνει το ίδιο και με τους άλλους.

 

Ηρεμήστε μερικοί με τους χαρακτηρισμούς σας.

Κοίτα, για να είμαστε ειλικρινείς, η πλειοψηφία πάει στα περισσότερα επειδή οι εταιρίες τα πλασάρουν με τέτοιο τρόπο ώστε να σε πείσουν ότι τα χρειάζεσαι. Δεν είναι ότι αρέσουν οι πολλές ίντσες στο κινητό, απλά σε «αναγκάζουν» να τις έχεις όταν δίνουν σε αυτές τα καλύτερα χαρακτηριστικά. Δεν είναι θέμα ιδανικού μεγέθους... όσο περισσότερα σου δίνουν, τόσο πιο πολλά θα ζητάς! Αν για παράδειγμα σε 2 χρόνια έχουν φτάσει 7 ίντσες τα κινητά θα θεωρείς ότι αυτό είναι το καλύτερο μέγεθος, και ας μην σε βολεύει. Γιατί αυτό το κινητό θα έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά και θα το πλασάρουν με τέτοιο τρόπο ώστε να σε πείσουν να το αγοράσεις! Έχω δει και κάποιους να μιλάνε με το τάμπλετ στο αυτί!!! Αν και δεν πιστεύω ότι θα φτάσουμε ως εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...