Jump to content

Αγαπημένες παλιές παιδικές σειρές


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον το The Magic School Bus εννοεις!!! :)

 

πωωω...να σαι καλα!!με γυρισες χροοοοοονια πριν..θυμαμαι αμυδρα βεβαιως τα καρτουν της εποχης μου..ημουν πιο πολυ της σχολης "μαρια της γειτονιας" κτλ κτλ!μακαρι να εβαζαν ξανα τετοιες σειρες...ειλικρινα το επιπεδο των κινουμενων σχεδιων σημερα ειναι ακρως απαραδεκτο..!χαζευουν τελειως τα παιδια αντι να τα μορφωνουν..ολα κολλημενα σε εναν υπολογιστη και σε ενα φατσεμπουκ..τελος παντων σε ευχαριστω θερμα και παλι!!

 

sonia91 καλώς ήλθες στο φόρουμ...:)

εκτιμώ ότι έχεις διαβάσει ήδη του όρους πρόσβασης και χρήσης του φόρουμ και σου υπενθυμίζω ότι η γραφή τύπου sms (π, τ, δλδ,γτ...) απαγορεύεται και τα ποστ αυτά διαγράφονται..

thanks..;)

 

να ζητησω και ενα συγγνωμη που μεσα στην νυστα μου δεν διαβασα τους ορους του φορουμ αυτου..θα το εχω στα υπ'οψιν μου ομως για το επομενο μου ποστ! :)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Jumaru αν το θυμάστε!ήταν με κάτι ρομποτάκια και τους χειριστές τους που έμπαιναν στην αρένα και έπαιζαν ξύλο!και thundercats επίσης!απλά κορυφαία
Link to comment
Share on other sites

Τα κορυφαία στην δική μου εποχή ήταν τα αγαπημένα SailorMoon, Οι περιπέτειες της Νίκι, Pokémon, Ντρέικ: Το κυνήγι του θησαυρού και ο κλασσικός Scooby Doo :happy:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μοτ έχουν λείψει πολύ οι σειρές - Το Μικρό σπίτι στο λιβάδι (ert1) & το η Πεντάμορφη και το τέρας που παιζόταν στο Μega Channel.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μοτ έχουν λείψει πολύ οι σειρές - Το Μικρό σπίτι στο λιβάδι (ert1) & το η Πεντάμορφη και το τέρας που παιζόταν στο Μega Channel.

 

http://g-ecx.images-amazon.com/images/G/01/dvd/lionsgate/LHOTP_6_lg.jpg

 

http://g-ecx.images-amazon.com/images/G/01/ciu/de/12/b060e03ae7a02bf0495bc110.L.jpg

 

θυμαμαι και τα αυτοκόλλητα χαρτάκια της σειράς..... αχχ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει μια σειρα που παιζοταν στην ετ1.γαλλικη ηταν με εναν δασκαλο σε ενα σχολειο με παιδια δημοτικου .Την επαιζε μεσημερη καθημερινα.Η περιοδος περιπου που παιζοταν ηταν απο 1998 και μετα.Δεν θυμαμαι ακριβως.Θα ηθελα πολυ να την βρω.Την αγαπουσα την σειρα αυτη.

 

Thanks anyway :):):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει μια σειρα που παιζοταν στην ετ1.γαλλικη ηταν με εναν δασκαλο σε ενα σχολειο με παιδια δημοτικου .Την επαιζε μεσημερη καθημερινα.Η περιοδος περιπου που παιζοταν ηταν απο 1998 και μετα.Δεν θυμαμαι ακριβως.Θα ηθελα πολυ να την βρω.Την αγαπουσα την σειρα αυτη.

 

Thanks anyway :):):):):):):):)

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μπείς στο σαιτ της ετ1 και να ψάξεις το αρχείο της .

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ειμαι κολλημενος με τον ΜΠΕΖΟ!!!εκεινες κι εγω,της ελλαδος τα παιδια,ηρθε κι εδεσε,ακρως οικογενειακον,ευτυχησμενοι μαζι!!!!!

ειχα ξεραθει στα γελια:lol::lol::lol:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
re paidia ena paidiko pou paizotan prin arketa xronia sthn ert1 'h net....Htan mia mikrh polikh arkouda pou eixe spasei to pagovouno pou htan me thn oikogeneia tou kai xathike mes ston wkeano kai synanthse ena lagoudaki kai arxisan meta na palevoun me ta stoixeia ths fyshs poy yparxan mexri na ftasoun ksana sthn oikogeneia tou....yphrxan as poume kapoioi pou eksousiazan ton kosmo kai htan enantion toys...an thymatai kati kapios as postarei...

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=xAcYaU9qpLk

 

to vrika nomizw !! :)) m eixe meinei sto mialo afto !!! KAI DE TO EVRISKA ! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που έβλεπα τον Ιππότη της ασφάλτου και τους Ντιούξ.

Φοβερές σειρές :) Μακάρι να τις ξαναέβαζαν. χεχε :)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που έβλεπα τον Ιππότη της ασφάλτου και τους Ντιούξ.

Φοβερές σειρές :) Μακάρι να τις ξαναέβαζαν. χεχε :)

 

οντως φοβερες:D:D

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει το όνομα αυτής της σειράς?

Τη θυμάμαι περίπου σαν όνειρο, μάλλον το 1ο παιδικό που είδα!

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1193.snc4/154527_1734968133973_1231662510_1939713_1148555_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει αλλα ο BRAVESTARR ηταν ο δικος μου καλυτερος ηρωας της εποχης μου αν τον θυμαστε.:)
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει μια σειρα που παιζοταν στην ετ1.γαλλικη ηταν με εναν δασκαλο σε ενα σχολειο με παιδια δημοτικου .Την επαιζε μεσημερη καθημερινα.Η περιοδος περιπου που παιζοταν ηταν απο 1998 και μετα.Δεν θυμαμαι ακριβως.Θα ηθελα πολυ να την βρω.Την αγαπουσα την σειρα αυτη.

 

Thanks anyway :):):):):):):):)

 

μήπως εννοείς αυτήν εδώ?????

http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει μια σειρα που παιζοταν στην ετ1.γαλλικη ηταν με εναν δασκαλο σε ενα σχολειο με παιδια δημοτικου .Την επαιζε μεσημερη καθημερινα.Η περιοδος περιπου που παιζοταν ηταν απο 1998 και μετα.Δεν θυμαμαι ακριβως.Θα ηθελα πολυ να την βρω.Την αγαπουσα την σειρα αυτη.

 

Thanks anyway :):):):):):):):)

 

δεν μπορω να σε βοηθησω ουσιαστικα ,απλα να πω οτι συμπασχω κ εγω μαζι σου γτ την εβλεπα. θυμαμαι ενα επεισοδιο που ειχαν παει για πατιναζ η ταξη νομιζω, ena contest or sth like that...

Winners Never Quit, Quitters Never Win...
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σε βοηθησω ουσιαστικα ,απλα να πω οτι συμπασχω κ εγω μαζι σου γτ την εβλεπα. θυμαμαι ενα επεισοδιο που ειχαν παει για πατιναζ η ταξη νομιζω, ena contest or sth like that...

 

μήπως εννοείς και εσύ αυτήν εδώ?? ή καμία σχέση??

http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοείς και εσύ αυτήν εδώ?? ή καμία σχέση??

 

οχι δυστυχως δεν εννοουσα το καρουζελ!

thanks anyway :)

Winners Never Quit, Quitters Never Win...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους.

 

μιας και μασ ανοιξατε την ορεξη κ τισ παλιες πορτες του μυαλου μας για να ξαναθυμηθουμε παλια κλασσικα κινουμενα σχεδια (απο τα καλα και οχι απο τις χαζομαρες που δειχνουν πλεων) εχω μια ερωτηση.

 

ειχε βγει κααααποτε μια ταινια (βιντεοταινια) με μια παραλλαγη του μυθου του αισωπου "ο ψευτης βοσκος"

οταν πλεων τον πιτσιρικα βοσκο τον κυνηγουσε πραγματικα ο λυκος, επεσε καπου κ μεταφερθηκε σε αλλη διασταση οπου μετα απο πολλες καταστασεις μπορεσε να ξαναγυρισει πισω,

 

μηηηπως θυματε κανεις πωσ την λεγανε την ταινια ?????

 

ευχαριστω εκ τον προτερων

βασιλης

Edited by billakos1601
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα παιδιά μπράβο!!! Δεν ξέρω κι εγώ πόση ώρα διαβάζω τα σχόλια σας και θυμάμαι σχεδόν όλα όσα αναφέρατε ............

Επίσης:

Ο Βασιλιάς Μπαμπάρ (με κάτι ελέφαντες) καρτούν

και ένα με κάτι αρκούδες που ήταν ο μπαμπάς με το γιο του και είχαν ένα υδροπλάνο με το οποίο έσωζαν συνήθως την κατάσταση....

 

Αυτό όμως που μου άρεσε πιο πολύ ήταν μια κανονική σειρά που λεγόταν

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΦΥΣΗ

Αφορούσε μια οικογένεια που άφησε την πόλη και πήγε να ζήσει σε ένα καλυβάκι πανω στο βουνό. Είχαν κι ένα σκύλο που τους έσωσε πολλές φορές από ένα "κακό" λύκο...την επίθεση μιας αρκούδας...και άλλες πολλές περιπέτειες...

 

Μήπως τη θυμάται κανείς??

Ψάχνω τον αγγλικό τίτλο μπας και βρώ κανένα επισόδειο....έστω μια φώτο...:O

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα παιδιά μπράβο!!! Δεν ξέρω κι εγώ πόση ώρα διαβάζω τα σχόλια σας και θυμάμαι σχεδόν όλα όσα αναφέρατε ............

Επίσης:

Ο Βασιλιάς Μπαμπάρ (με κάτι ελέφαντες) καρτούν

και ένα με κάτι αρκούδες που ήταν ο μπαμπάς με το γιο του και είχαν ένα υδροπλάνο με το οποίο έσωζαν συνήθως την κατάσταση....

 

Αυτό όμως που μου άρεσε πιο πολύ ήταν μια κανονική σειρά που λεγόταν

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΦΥΣΗ

Αφορούσε μια οικογένεια που άφησε την πόλη και πήγε να ζήσει σε ένα καλυβάκι πανω στο βουνό. Είχαν κι ένα σκύλο που τους έσωσε πολλές φορές από ένα "κακό" λύκο...την επίθεση μιας αρκούδας...και άλλες πολλές περιπέτειες...

 

Μήπως τη θυμάται κανείς??

Ψάχνω τον αγγλικό τίτλο μπας και βρώ κανένα επισόδειο....έστω μια φώτο...:O

 

http://www.youtube.com/watch?v=V2-hz0YGjxA

 

:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα παιδιά. Θυμάμαι τα περισσότερα από αυτά που αναφέρατε. Αληθινές και όμορφες εποχές στην τηλεόραση. Δεν υπάρχει τίποτα σήμερα και αυτό είναι λυπηρό! Η χρυσή δεκαετία της τηλεόρασης ήταν του 90.

 

Λοιπόν, θυμάστε τα εξής:

 

"Mapple Town Stories".Ένα από τα αγαπημένα μου παιδικά. Πολλές συγκινήσεις. Μια λαγουδίτσα που έρχεται σε μια ξένη πόλη. Κάτι άλλο που δεν σχολιάσαμε ακόμη είναι οι φωνές των χαρακτήρων οι οποίες ήταν εξαιρετικές. Μια ηθοποιός της οποίας τη φωνή ακούμε σε πολλά παλιά κινούμενα σχεδια όπως στους Μούμις, στην Κάντι, τη Σάντιμπελ που είναι πολύ κλαψιάρικη είναι χαρακτηριστική των κινουμένων σχεδίων.

 

Δεν ανάφερε κανείς σας την πολύ καλή σειρά κινουμένων σχεδίων "Sophie et Virginie". Η Σοφία και η Βιργινία είναι δυο αδερφές που χάνουν κατά πολύ περίεργο τρόπο τους γονείς τους και ξεκινούν μια περιπέτεια-ορφανοτροφείο κ.λ.π.-για να ανακαλύψουν το μυστήριο. Τη σειρά αυτή, εδώ στην Κύπρο τουλάχιστον πρόβαλλε το ΡΙΚ πριν το "Τα παιδιά του Ήλιου" ένα ακόμη θεσπέσιο cartoon το οποίο νομίζω πως δεν παραλείψατε

 

Μια άλλη σειρά που θυμήθηκα είναι "Τα Φιλαράκια" της ΕΡΤ. Μια παρέα παιδιών 12 χρονών περίπου, 2 κορίτσια και 2 αγόρια που είχαν διάφορες περιπέτειες. Από τις καλύτερες εφηβικές ελληνικές σειρές που υπήρξαν

 

Το Πιφ και Ηρακλής; Φοβερά αστείο καρτούν!!! Σκύλος και γάτος, στην ΕΡΤ.

 

Κίσιφερ!!!!!! ΑΠΙΘΑΝΟ!!!

 

Ψάχνω να βρω τα εξής:

 

Πληροφορίες για τη σειρά "Ο Πύργος των Μοσκώφ". Πολύ ατμοσφαιρική σειρά με μυστήριο! Εξαιρετική σκηνοθεσία.

 

Στην Κύπρο μετέδιδε το ΡΙΚ μια παιδική σειρά κινουμένων σχεδίων με ένα τεράστιο κακό δράκο. Κάτι μικρά πλασματάκια ζούσαν σε ένα χωριό κι ήταν υποχρεωμένα να του παίρνουν κάθε μήνα λίγους από τους φίλους τους να τους φάει ο δράκος για να μη τα φάει όλα. Ο δράκος είχε κι ένα δούλο, ένα που τον φοβόταν πολύ. Κι αποφάσιζαν να επαναστατήσουν. Ήταν πολύ ωραία σειρά. Τη θυμάστε;

 

Επίσης στο ΡΙΚ έδειχνε ένα άλλο, ήταν σειρά κανονική αυτό. Ήταν μια μάγισσα και δυο αδέλφια. Τα αδέλφια προσπαθούσαν να αντισταθούν στη μάγισσα αλλά στην αρχή η αδερφή συμμάχησε μαζί της και μεταμόρφωσαν τον αδερφό της σε πολύ μικρότερο. Μετά έγινε το αντίθετο και ο αδερφός συνεργάστηκε με την κακιά μάγισσα κλπ. Ήταν πολύ ωραία σειρά. Θυμάμαι ότι η οθόνη χωριζόταν στα δύο. Δεξιά έδεχνε τη μάγισσα και αριστερά το άλλο σπίτι με τον αδερφό, κάτι έτσι.

 

Μια ισπανική τηλενουβέλλα που έδειχνε η ΕΡΤ. Ήταν κάτι παιδιά, ένας παππούς και κάτι αερόστατα. αυτό θυμάμαι μόνο.

 

Θυμάμαι κι εγώ αυτό της ΕΡΤ πριν του Κουτιού τα Παραμύθια το Σάββατο. Μια γειτονιά και κάτι παιδιά στα μπαλκόνια και τραγουδούσαν. Κάποια μάθαιναν πιάνο, κάποια ζωγράφιζαν. Μια φορά ειχε εισβαλει και μια αρκούδα.

 

Βοήθεια κανείς;

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΔΩ! ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ 2 ΣΕΙΡΕΣ ΞΕΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ CARTOON ΠΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΠΑΛΙΑ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.

TO CARTOON ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΘΩΡΑΚΑ ΤΗΣ ΣΤΟΛΗΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΖΩΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΖΩΟ ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΜΑΧΗ.......

Η 1 ΣΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΤΥΠΟΥ ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΕΣ.....ΕΝΑ ΕΠΙΣΟΔΙΟ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΔΙΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΕΒΑΖΑΝ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑΠΕΡ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ

ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΣΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ 5-6 ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΡΗΚΕ ΕΝΑΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΖΩΟ ΕΙΧΑΝ ΑΓΓΙΞΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΣΑΣ ΒΔΕΛΛΕΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΑΝ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ !!! ???????????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...