Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά, μόλις το παρέλαβα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

ένα θεματάκι όμως: χωρίς να κάνω το οτιδήποτε (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω), συγκεκριμένα όταν επέλεγα τα widgets της αρχικής οθόνης μου, τα χρώματα της οθόνης κιτρίνισαν, δηλαδή πήραν μια πιο κίτρινη και μουντή απόχρωση.

κάτι σαν το reading mode των xiaomi συσκευών.

πήγα να το ψάξω στις ρυθμίσεις μπας και ενεργοποιήθηκε κάτι από μόνο του αλλά δεν βρήκα κάποια σχετική επιλογή. επίσης να σημειώσω πως με το που μπαίνω στις ρυθμίσεις τα χρώματα φτιάχνουν.

δοκίμασα επανεκκίνηση και δεν το φτιαξε.

 

ελπίζω να είναι κάποια επιλογή και όχι θέμα hardware, ούτε 2 ώρες δεν το χω :rolleyes:

ξέρει κανείς τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, μόλις το παρέλαβα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

ένα θεματάκι όμως: χωρίς να κάνω το οτιδήποτε (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω), συγκεκριμένα όταν επέλεγα τα widgets της αρχικής οθόνης μου, τα χρώματα της οθόνης κιτρίνισαν, δηλαδή πήραν μια πιο κίτρινη και μουντή απόχρωση.

κάτι σαν το reading mode των xiaomi συσκευών.

πήγα να το ψάξω στις ρυθμίσεις μπας και ενεργοποιήθηκε κάτι από μόνο του αλλά δεν βρήκα κάποια σχετική επιλογή. επίσης να σημειώσω πως με το που μπαίνω στις ρυθμίσεις τα χρώματα φτιάχνουν.

δοκίμασα επανεκκίνηση και δεν το φτιαξε.

 

ελπίζω να είναι κάποια επιλογή και όχι θέμα hardware, ούτε 2 ώρες δεν το χω :rolleyes:

ξέρει κανείς τι γίνεται;

 

Αν έχεις τη φωτεινότητα στο αυτόματο μπορεί και να ευθύνεται αυτό.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη φωτεινότητα στο αυτόματο μπορεί και να ευθύνεται αυτό.

 

όχι, το έχω απενεργοποιήσει εξ αρχής

ωωωχ μόλις έφτιαξε από μόνο του, άρα παίζει να είναι θέμα hardware

ελπίζω να μην το ξανακάνει

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να μου πει σε τι χρησιμεύει η επιλογή "πάντα ενεργοποιημένα δεδομένα κινητής τηλ";ρωτάω γιατί αν ειναι κλειστό υπαρχει πιθανοτητα να εξοικονομεί περισσοτερη ενέργεια.Γενικά δεν πολυχρησιμοποιω τα δεδομένα αλλά αν καποιες φορές τα ανοίξω με κλειστη τη ρύθμιση που αναφέρω, τοτε θα λειτουργεί το viber για παραδειγμα;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις αν μπορούμε να αλλάξουμε το χρώμα στο led notification ανα εφαρμογή;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις αν μπορούμε να αλλάξουμε το χρώμα στο led notification ανα εφαρμογή;

νομίζω υπάρχει μία εφαρμογή που τα ρυθμίζει

Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Παντα ενεργα ειναι αμα θελεις οπωσδηποτε δεδομενα να χρησιμοποιει και τις δυο κεραιες για βελτιστη ληωη σηματος.ετσι καταναλωνεις περισσοτερη μπαταρια αλλα εχεις σε περισσοτερα σημεια σημα.αν δεν εχεις ανοιχτα δεδομενα συνεχεια αστο ενεργοποιημενο.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το google now ρουφάει την μπαταρία με το μπουρί ή είναι η ιδέα μου; το Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια ειναι η ρυθμιση σε καθε ξεκλιδωμα να εχει διαφορετικη φωτο δεν καταλαβα τη πειραξα και αλλαξε αυτο

 

Σύρε στην οθόνη κλειδώματος με το δάχτυλο από τη βάση προς τα πάνω και πάτα εκκίνηση.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια ειναι η ρυθμιση σε καθε ξεκλιδωμα να εχει διαφορετικη φωτο δεν καταλαβα τη πειραξα και αλλαξε αυτο

Όταν είναι κλειδωμένο τράβα από κάτω προς τα πάνω και πάτα play.

 

Με αφορμή το φίλο από πάνω που ρώτησε για google now, έψαξα για το εικονίδιο google settings και διαπίστωσα οτι έχει εξαφανιστεί!!!

Συμβαίνει και σε άλλους;;;

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι κλειδωμένο τράβα από κάτω προς τα πάνω και πάτα play.

 

Με αφορμή το φίλο από πάνω που ρώτησε για google now, έψαξα για το εικονίδιο google settings και διαπίστωσα οτι έχει εξαφανιστεί!!!

Συμβαίνει και σε άλλους;;;

 

Τώρα που το είπες το είδα. Και σε εμένα χάθηκε

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το είπες το είδα. Και σε εμένα χάθηκε

 

Πρέπει να έγινε από update. Πρόσβαση έχεις από ρυθμίσεις κατω από τους λογαριασμούς που λέει google, αλλά εικονίδιο γιοκ..

Link to comment
Share on other sites

Μην σας τύχει και σπάσει η οθόνη του γιατί μιλάμε για τρελό μανίκι η επισκευή της... :hypno:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

Κατέβασε την b560 απο εδω:

http://consumer.huawei.com/pl/support/downloads/detail/index.htm?id=80469

Αποσυμπιεσαι το .zip και μετακινησε τον φακελο dload ,ο οποιος περιεχει μεσα ενα αρχειο update.app ,μεσα στην καρτα sd σου!Μετά άνοιξε τον updater και πατα τοπικη ενημερωση & κανε επιλογη το update.app !

ΥΓ:ΠΑΡΕ BACKUP ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΣΟΥ ,ΘΑ ΣΒΗΣΤΟΥΝ ΟΟΛΑ!!!

Μετα αφου φορτωσει και εχεις πλεον Android 6.0 ,πηγαινε παλι στον updater και πατα ελεγχος για ενημερωσεις και θα σου βγαλει την b564 ,ειναι γυρω στα 250mb , κανε & αυτη την ενημέρωση & εισαι ετοιμος ;)

 

Καλημερα σε ολους! Οι πρωτες εντυπωσεις μετα την αναβαθμιση σε Β560 ειναι: ΜΙΑ ΑΠ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!! Εκανα την αναβαθμιση οπως περιγραφεται παραπανω...δεν σβηστηκε τπτ απο το κινητο ομως ειχαμε γενικα πολλα lag. Με ενα hard reset διορθωθηκε! Γενικα ειναι ενα πολυ ωραιο UI που ομως δυστηχως λειπουν πολλες λειτουργιες και κουμπια που υπηρχαν στην 5.1 και μας εκαναν πιο ευκολη τη ζωη!!!

Τωρα οσον αφορα το φλεγον θεμα της μπαταριας θα πω αυτο που ειπα κ πριν: ΜΙΑ ΑΠ ΤΑ ΙΔΙΑ!! Αυτο βεβαια ειναι καθαρα προσωπικο θεμα αφου ο καθημερινος τροπος λειτουργια του κινητου ειναι διαφορετικος στον καθενα! Εγω προσωπικα χρησιμοποιοω ολη μερα το κινητο με ολα ανοιχτα (4G-wifi-gps-fb-viber-plotter-κλπ)...το πρωι στο 100% κ το βραδυ πριν τον υπνο γυρω στο 8%!!! Δεν εχω παραπονο παντως για την χρηση που κανω. Ειμαι υπερευχαριστημενος με την επιλογη μου!!

 

Το ερωτημα τωρα ειναι....να παω σε Β564 ή να παραμεινω εδω???

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κατι ακομα....Διαβαζα σε προηγουμενες σελιδες οτι διορθωθηκε το θεμα με το led για τις ειδοποιησεις απο viber.......και κατι ακομα για μωβ led????? Ισχυει αυτο??? Γιατι σε μενα δεν συμβαινει κατι τετοιο. Μηπως δεν εχω κανει κατι? καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, με την μπαταρία το πήρα απόφαση ότι δεν πρέπει να περιμένουμε θαύματα. Από την άλλη, με ομολογουμένως μέτριο σήμα, με 3 εφαρμογές προστατευμένες (viber, whatsapp και firefox) και δεδομένα όλη μέρα (και στο σπίτι) την βγάζω τη μέρα.

 

Ένα κολπάκι που έκανε δουλειά, μη βαράτε, μπορεί να λέω και κοτσάνες, είναι όταν το φορτίζεις το βράδυ για παράδειγμα να κάνεις την εξής διαδικασία: Αφού ολοκληρωθεί η φόρτιση, με τον φορτιστή ακόμα πάνω, σβήνεις κινητό, βγάζεις φορτιστή και εκκινείς. Τώρα μπορεί να έτυχε αλλά όσες φορές θυμάμαι να το κάνω έτσι βγάζει αρκετά παραπάνω η μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Ένα κολπάκι που έκανε δουλειά, μη βαράτε, μπορεί να λέω και κοτσάνες, είναι όταν το φορτίζεις το βράδυ για παράδειγμα να κάνεις την εξής διαδικασία: Αφού ολοκληρωθεί η φόρτιση, με τον φορτιστή ακόμα πάνω, σβήνεις κινητό, βγάζεις φορτιστή και εκκινείς. Τώρα μπορεί να έτυχε αλλά όσες φορές θυμάμαι να το κάνω έτσι βγάζει αρκετά παραπάνω η μπαταρία...

 

Σχετικα με αυτο που λες, εγω αυτο που ειχα παρατηρησει (μεσω μιας εφαρμογης cpu) σε προηγουμενο κινεζικο κινητο που ειχα ειναι οτι οταν το εβγαζα απο την φορτιση και το ειχα ανοιχτο το κινητο δεν εμπαινε σε deep sleep mode με αποτελεσμα να τελειωνει αρκετα γρηγορα η μπαταρια. Αν ομως μετα την φορτιση το εκλεινα κ το ξανανοιγα (οχι επανεκιννηση!) τοτε εμπαινε κανονικα σε deep sleep και κατι καλυτερο γινοταν. Τωρα στο συγκεκριμενο μοντελο, δεν το εχω ψαξει να σου πω τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το κινητό από το σέρβις. Είχα μια κίτρινιλα στην οθόνη που μεγαλωνε αναλογικά με τη θερμοκρασία. Αλλάξανε οθόνη τελικά. Μέχρι τώρα μετά από δύο ώρες στήσιμο όλα φαίνονται καλά :D

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μια ερώτηση και από μένα ,πως θα καταφέρω να μου δείχνει τον αριθμό των ειδοποιησεων πάνω στην εφαρμογή; Για παράδειγμα αν έχω ένα μέιλ να μου δείχνει τον αριθμό ένα πάνω στην εφαρμογή του μέιλ.το ίδιο θέλω και για τις κλήσεις το viber ktl
Link to comment
Share on other sites

Μόλις εμφανίστηκε και σε εμένα κιτρινιλα στην οθόνη πάνω αριστερά. Δουλειά δεν είχα να τρέχω στο Service.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το κινητό από το σέρβις. Είχα μια κίτρινιλα στην οθόνη που μεγαλωνε αναλογικά με τη θερμοκρασία. Αλλάξανε οθόνη τελικά. Μέχρι τώρα μετά από δύο ώρες στήσιμο όλα φαίνονται καλά :D

 

Τι σου είπανε για ποιό λογο είχες αυτο το προβλημα; Είχες κάποιο θέμα με την εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Σε 5.x με Kingroot 4.85 με κλειδωμενο bl , σε 6 ubl+custom recovery & flashαρεις 2 αρχεια zip

 

Μπορείς να δωσεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το πως γινεται αυτο? Καποιο λινκ, οδηγιες, κλπ? ? Το έχει δοκιμάσει κανείς? Τελικά με kingroot δεν γίνεται ρουτ η 6.0??

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση εχει παρατηρησει κανεις ποσο κανει για να ανοιξει η συσκευη? μετρησα περιπου 30sec :worry: .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...