Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντος απο κλειδωμα σε εφαρμογη καιρου για την τρεχουσα τοποθεσια δεν τα τα παει καλα το gps...

 

Γενικά το GPS έχει προβλήματα..

Link to comment
Share on other sites

Όντως, όλως περιέργως..

με data ανοικτά όλα κλειδώνουν αμέσως (κατεβάζουν τις θέσεις των δορυφόρων αστραπιαία). Ούτε καλά καλά gps δεν θέλεις σε πόλη για θέση στο περίπου. Η θέση προσδιορίζεται με δεδομένα κυψελών.

 

Με κλειστά data κάντε το ίδιο πείραμα να δείτε πόσο γρήγορα "κλειδώνει".

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

με κλειστα data το gps δουλευει τελεια

με nike running μεσα στο δασος, με σωστη τοποθετηση πανω στο χαρτι

και με here maps για οδηγηση

 

κλειδωνει σε 5 δευτερολεπτα περιπου κει με τα 2

 

οσο για τη μπαταρια για τα δικα μου γουστα, ειναι κορυφη αντα τη μια μερα σχεδον ποτε κατω απο 30%, wifi 4g ολη μερα

σωστός. :spider: Να διευκρινίζονται αυτά. Υπάρχει κόσμος εδώ μέσα που δεν ξέρει την διαφορά ανοικτά vs κλειστά data και GPS (οπότε μιλάτε για το ίδιο πράγμα και λέτε άλλα).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Απο που μπορει να παρει κανεις μεσα απο το τηλεφωνο ενα γραφικο στοιχειο , τον καιρο και τη ωρα ας πουμε και να το εμφανισει στην επιφανεια του p8 lite ; Ξερει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

το προσπαθησα και με κλειστα και με ανοιχτα..διαφορα βλεπω σιγουρα στα ανοιχτα data...απλα εγω ειπα οτι σε μια εφαρμογη καιρου και με ενεργοποιημενη την τρεχουσα τοποθεσια μ βλεπω οτι δεν αλλαζει (ειχα ενα neo v το οποιο ηταν αψογο σε αυτο το κομματι)...μου εκανε εντυπωση και για αυτο το εγραψα
Link to comment
Share on other sites

το προσπαθησα και με κλειστα και με ανοιχτα..διαφορα βλεπω σιγουρα στα ανοιχτα data...απλα εγω ειπα οτι σε μια εφαρμογη καιρου και με ενεργοποιημενη την τρεχουσα τοποθεσια μ βλεπω οτι δεν αλλαζει (ειχα ενα neo v το οποιο ηταν αψογο σε αυτο το κομματι)...μου εκανε εντυπωση και για αυτο το εγραψα

 

Ο καιρός δεν χρειάζεται gps απλά χρειάζεται data. Μόνο με τα data (και όχι με GPS) μπορεί να βρει την τοποθεσία σου. Από τις πληροφορίες κυψέλης και με βάση που υπάρχει στο ιντερνετ τα κινητά μπορούν να εντοπίσουν την θέση. Αυτό λέγεται coarce location (στο περίπου δηλαδή) το οποίο είναι υπεραρκετό για καιρό (τι coarce δλδ που σου βρίσκει το τετράγωνο ακριβώς που είσαι). Ο καιρός δεν χρειάζεται fine loacation (ακριβή θέση). Χρειάζεται όμως DATA (αλλιώς τι καιρό να σου δείξει). Όπως το περιγράφεις δεν μπορώ να καταλάβω πως χρησιμοποιείς καιρό με "κλειστά data"? Αν χρησιμοποιείς με ανοικτά data, αρκεί από μόνο σου να βρει location και άρα γιατί να επικαλεστεί η εφαρμογή το GPS (δεν περιμένει να κλειδώσει το gps).

 

Τώρα το coarce location είναι διαφορετικής ακρίβειας ανα εταιρία. Σε Wind που έχω είναι ακριβέστατο και γρήγορο έχω παρατηρήσει. Σε frog ή vodafone από την άλλη είναι πιο στο περίπου και αργεί λίγο περίσσότερο να σε "εντοπίσει". Ισως να έτυχε την φορά που το δοκίμασα με άλλες κάρτες (η κύρια κάρτα μου είναι wind). Λογικά το πρόβλημά σου είναι στην εφαρμογή καιρού που χρησιμοποιείς και όχι στο gps.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα. Απαράδεκτη επαγγελματικότητα απο wind. Είμαι εδώ κ 15 μέρες περίπου στη λίστα αναμονής για το τηλέφωνο. Μου είχαν πει οτι θα έρθει στις αρχές του μήνα με 169 ευρώ. Μάλιστα τους είχα ενοχλήσει κ δυο φορές μην τυχόν κ γίνει κανένα λάθος κ ήταν σίγουροι οτι θα έρθει σε αυτή τι τιμή. Λίγο υπομονή μου είπαν. Σήμερα με πήραν τηλέφωνο -χαρούμενος εγώ, λέω θα πάω να το πάρω- κ μου λένε οτι θα έρθει στην αρχική τιμή του στα 270 ευρώ!!! Κ αν θελω να συνεχίσω τη παραγγελία!!! Εννοείτε δε δέχτηκα.πηγα απο εκεί -κατάστημα Σερρών- αλλα άκρη δεν έβγαλα. Λυπάμαι πολυ για την ένα λόγω εταιρία. Αν κάποιος ξέρει κάτι για τη συσκευή στη τιμή των 169 ας πει γιατί με ενδιαφέρει πραγματικά. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο site της wind αναφέρει στα χαρακτηριστικά ότι το κινητό δεν έχει wifi?

 

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=968#page=1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα. Απαράδεκτη επαγγελματικότητα απο wind. Είμαι εδώ κ 15 μέρες περίπου στη λίστα αναμονής για το τηλέφωνο. Μου είχαν πει οτι θα έρθει στις αρχές του μήνα με 169 ευρώ. Μάλιστα τους είχα ενοχλήσει κ δυο φορές μην τυχόν κ γίνει κανένα λάθος κ ήταν σίγουροι οτι θα έρθει σε αυτή τι τιμή. Λίγο υπομονή μου είπαν. Σήμερα με πήραν τηλέφωνο -χαρούμενος εγώ, λέω θα πάω να το πάρω- κ μου λένε οτι θα έρθει στην αρχική τιμή του στα 270 ευρώ!!! Κ αν θελω να συνεχίσω τη παραγγελία!!! Εννοείτε δε δέχτηκα.πηγα απο εκεί -κατάστημα Σερρών- αλλα άκρη δεν έβγαλα. Λυπάμαι πολυ για την ένα λόγω εταιρία. Αν κάποιος ξέρει κάτι για τη συσκευή στη τιμή των 169 ας πει γιατί με ενδιαφέρει πραγματικά. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Θα πέρναγα ούτως ή άλλως αύριο από το Πατρινό κατάστημα που έκανα την παραγγελία αλλά τώρα ανησύχησα και θα επιμείνω να επιβεβαιώσω την τιμή.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Θα πέρναγα ούτως ή άλλως αύριο από το Πατρινό κατάστημα που έκανα την παραγγελία αλλά τώρα ανησύχησα και θα επιμείνω να επιβεβαιώσω την τιμή.

 

που το' βρήκες. ;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αξίζει η αγορα του κινητου σε περιπτωση που ερθει παλι στα 169€ η οχι ? Εχουν ακουστει αρκετα προβληματα γι'αυτο και ρωταω. Η χρηση του θα ειναι σαν 2η συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Απο που μπορει να παρει κανεις μεσα απο το τηλεφωνο ενα γραφικο στοιχειο , τον καιρο και τη ωρα ας πουμε και να το εμφανισει στην επιφανεια του p8 lite ; Ξερει κανεις;

 

--->Παρατεταμένο πάτημα στην οθόνη--->widgets :)

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείτε όλοι ως προβλήματα αλλά εγώ που το βλέπω κ το περιεργαζομαι καθημερινά (όχι δικό μου, έτερον ήμισυ) έχω να πω μόνο καλά λόγια. Δεν ξέρω τι συσκευή είχατε πριν και τι απαιτήσεις έχετε ο καθένας από ένα κινητό 250€ ( μην ακούσω παραπονα από εμάς που το πήραμε 169), αλλά είναι πολλή καλή επιλογή θεωρώ.

Όσο για την τιμή: cosmote κ public μου είπαν όπου να'ναι έρχεται στα 269€ πάλι ενώ η wind θα το φέρει σε κάποιες μέρες χωρίς να τους έχουν ενημερώσει για τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αξίζει η αγορα του κινητου σε περιπτωση που ερθει παλι στα 169€ η οχι ? Εχουν ακουστει αρκετα προβληματα γι'αυτο και ρωταω. Η χρηση του θα ειναι σαν 2η συσκευη.

 

Αξιζει και χωρις δευτερη σκεψη

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει και χωρις δευτερη σκεψη

 

Δε νομίζω ότι τίθεται αμφιβολία ότι είναι ένα πολύ καλό τηλέφωνο και τα προβλήματα που εντοπίζονται εδώ είναι συνηθισμένα κατ εμέ για τηλέφωνα android γενικότερα..

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο ποιοτικό tempered glass για το κινητό? Δυνατότητα από ebay κλπ μέσω paypal υπάρχει. Αυτό που έχει το mediamarkt της VOLTE-TEL είναι μεμβράνη ή τζαμάκι?

Τζαμάκι θέλω, μιας και δεν ξέρω από ποιότητες γτ δεν έχω δοκιμάσει στο παρελθόν σε άλλο κινητό.

 

Αν εννοείς αυτό που έχει 12,99 € είναι τζαμάκι (tempered glass).

Το μόνο πρόβλημά του είναι ότι δεν εφαρμόζει απόλυτα στην οθόνη, αφήνει ένα κενό 1 χιλιοστού πάνω, κάτω και αριστερά και 2 χιλιοστών δεξιά.

Βέβαια είναι το πρώτο tempered glass που χρησιμοποιώ γενικά σε συσκευή οπότε δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εάν σε άλλες συσκευές ή άλλες μάρκες tempered glass εφαρμόζουν απόλυτα στις οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

haki τελικα στην 2η σιμ δινει 3g/4g ?(ΟΧΙ εννοειται ταυτοχρονα με την 1η σιμ-εναλλαξ)

 

Φιλε τα εχουμε πει...ταυτοχρονα ΔΕΝ δινει κανενα κινητο στον πλανητη παρα 2-3 που κοστιζουν παραπανω...

Το συγκεκριμενο δινει και στις 2 4G ( επιλεγεις εσυ τα παντα ακομα και με ποια θα μιλας!!)

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα εχουμε πει...ταυτοχρονα ΔΕΝ δινει κανενα κινητο στον πλανητη παρα 2-3 που κοστιζουν παραπανω...

Το συγκεκριμενο δινει και στις 2 4G ( επιλεγεις εσυ τα παντα ακομα και με ποια θα μιλας!!)

Διάβασες ΠΩΣ το διατύπωσα για να μην απαντήσεις όπως απάντησες;;;

Αυτο που με ενδιαφέρει είναι να δίνει στην δεύτερη σιμ 4g ΌΧΙ ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΏΤΗ.Αφού λες ότι δίνει με καλύπτει.ελπίζω να το έχεις δοκιμάσει να δείχνει 4g στο σηματακι πάνω στην μπάρα στην δεύτερη σιμ !

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...