Jump to content

iOS 9


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαφνικά σταμάτησε να μου εμφανίζει τα κουμπιά στο app store για αγορά και κατέβασμα εφαρμογών. Διαβάζει κανονικά από τον server καθώς μου εμφανίζει τις διαθέσιμες αναβαθμίσεις και έχω και πλήρη πλοήγηση. Όλα τα υπόλοιπα στο τηλέφωνο είναι λειτουργικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξαφνικά σταμάτησε να μου εμφανίζει τα κουμπιά στο app store για αγορά και κατέβασμα εφαρμογών. Διαβάζει κανονικά από τον server καθώς μου εμφανίζει τις διαθέσιμες αναβαθμίσεις και έχω και πλήρη πλοήγηση. Όλα τα υπόλοιπα στο τηλέφωνο είναι λειτουργικά.

 

Κανε log out και log in!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί να θέλει να αποθηκεύει αρχεία στο icloud (όπως πολλοί κρατάνε αρχεία σε dropbox, google drive), μπορεί να θέλει να κρατάει backup της συσκευής του στο icloud οπότε να μην του φτάνουν τα δωρεάν 5GB, μπορεί να θέλει να αποθηκεύει όλες τις φωτογραφίες του στο icloud ώστε να μην πιάνουν τόσο χώρο στο κινητό του και για να μπορεί να τις έχει διαθέσιμες παντού (μέσω του icloud.com), μπορεί να χρησιμοποιεί εφαρμογές οι οποίες αποθηκεύουν δεδομένα στο icloud drive. Αυτοί είναι κάποιοι από τους λόγους που κάποιος θέλει να έχει 50GB χώρο στο icloud drive.

 

 

Μόλις έσβησα κάποιες φωτό από το iPhone, οι οποίες σβήστηκαν από το iPad και το iPod αυτόματα, αλλά στο Pc στις φωτογραφίες iCloud παραμένουν κανονικά, κάτι που βολεύει αφάνταστα καθώς δε νομίζω να σβηστούν πιο μετά από μόνες τους...εννοείται έχω απενεργοποιήσει τη (παλιά)ροή φωτογραφιών και παίζω μέσω iCloud μόνο

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι στην 9.2 έρχεται και Ελληνική Siri;

Ναι την έχει σαν επιλογή την γλώσσα αλλά για την ώρα και να μιλήσεις ελληνικά δεν θα σε καταλάβει για να δώσει αποτελέσματα. Θα σου απαντήσει λέγοντας ποιες γλώσσες καταλαβαίνει. Προφανώς είναι στο στάδιο δοκιμών. Τώρα αν θα γίνει διαθέσιμη με την 9.2 ή με τις επόμενες εκδόσεις του iOS δεν το γνωρίζω ούτε έχω διαβάσει κάτι.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχει σαν επιλογή την γλώσσα αλλά για την ώρα και να μιλήσεις ελληνικά δεν θα σε καταλάβει για να δώσει αποτελέσματα. Θα σου απαντήσει λέγοντας ποιες γλώσσες καταλαβαίνει. Προφανώς είναι στο στάδιο δοκιμών. Τώρα αν θα γίνει διαθέσιμη με την 9.2 ή με τις επόμενες εκδόσεις του iOS δεν το γνωρίζω ούτε έχω διαβάσει κάτι.

 

Όχι, δεν υπάρχουν σαν επιλογή τα Ελληνικά στο Siri των beta iOS 9.2.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχουν σαν επιλογή τα Ελληνικά στο Siri των beta iOS 9.2.

Και όμως υπάρχει. Βάλε στο off την siri και μπες στις επιλογές γλώσσας και θα δεις που αναφέρει Ελληνικά. Σχετικά links τα οποία το αναφέρουν http://www.iphonehellas.gr/59307/siri-ellinika-ios-9/#more-59307 ή http://www.iphonehacks.com/2015/10/ios-9-2-beta-1.html

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχει. Βάλε στο off την siri και μπες στις επιλογές γλώσσας και θα δεις που αναφέρει Ελληνικά. Σχετικά links τα οποία το αναφέρουν http://www.iphonehellas.gr/59307/siri-ellinika-ios-9/#more-59307 ή http://www.iphonehacks.com/2015/10/ios-9-2-beta-1.html

 

Κώστα επέτρεψε μου, να σου πω πως τα ελληνικά αφορούν την φωνητική χρήση (voice control) η οποία ισχύει εδώ και χρόνια και ενεργοποιείται κλείνοντας την εικονική βοηθό Siri. Κάποιοι για μερικά hits γράφουν ότιδηποτε. Δεν είναι ανάγκη να τους πιστεύουμε.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/45553/siri-greek.jpg

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τι πιστεύεις και τι όχι ούτε κοιτάω αν το κάνουν για τα κλικ. Έτσι όπως το γράφουν στο ξένο site δείχνει ότι όντως υπάρχουν Ελληνικά στην siri οπότε θεώρησα ότι πρέπει να αναφερθεί ως σχόλιο. Εφόσον δεν ισχύει γράψτε λάθος.

 

Καλημέρα!

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο Siri μπορεί να μην θεωρείται η καλύτερη εφαρμογή του είδους, αλλά είναι η μοναδική που αντιλαμβάνεται την προφορά μου πλήρως.

Μόνο στα Ελληνικά ονόματα έχει πρόβλημα παρόλο που τα έχω με λατινικούς χαρακτήρες. Μικρό το κακό γιατί αυτά που καλώ συχνά και ισως τα χρειαστώ οταν οδηγώ, τους εχω δώσει ονόματα όπως My wife, My Home, My work κλπ.

 

Σχετικά με το ios θεωρώ οτι με το 9 πλησιάζει πολύ στο άριστα. Ελάχιστα πράγματα μου λείπουν με κυριοτερο αυτό που έχω αναφέρει κι αλλες φορές, τις γραμματοσειρές στο browsing.

Εχω τον πιο γρήγορο browser και τον χρησιμοποιώ λιγότερο απ ότι σε προηγούμενες συσκευές μου εξ αιτίας αυτού. Συν οτι δεν υπάρχει άμεσος τρόπος για μετάφραση των sites όπως στον Chrome.

Στον Dolfin υπάρχει ρύθμιση. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το κάνουν στον safari. Μάλλον για να σου δημιουργούν ανάγκη αγοράς ipad.

Σε 5,5" μπορείς άνετα να περιηγηθείς αν υπάρχει η κατάλληλη γραμματοσειρά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος οταν μου στελνουν μηνυμα στο viber να μη δειχνει προεπισκοπιση στην αρχικη οθονη;
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος οταν μου στελνουν μηνυμα στο viber να μη δειχνει προεπισκοπιση στην αρχικη οθονη;

Άνοιξε το viber και πήγαινε στις ρυθμίσεις, επέλεξε noticifactions και κλείσε τον διακόπτη που λέει show message preview

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος οταν μου στελνουν μηνυμα στο viber να μη δειχνει προεπισκοπιση στην αρχικη οθονη;

 

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου και μετα γνωστοποιήσεις. Βρες το εικονίδιο του viber και εκεί επέλεξε που θες να βλέπεις την ειδοποίηση η αν δεν θες και καθόλου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου και μετα γνωστοποιήσεις. Βρες το εικονίδιο του viber και εκεί επέλεξε που θες να βλέπεις την ειδοποίηση η αν δεν θες και καθόλου.

 

δεν εχει ομως επιλογη show preview. πχ στα μηνυματα το εχω απενεργοποιησει και δειχνει απλα οτι ηρθε μηνυμα, οχι το περιεχομενο

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει ομως επιλογη show preview. πχ στα μηνυματα το εχω απενεργοποιησει και δειχνει απλα οτι ηρθε μηνυμα, οχι το περιεχομενο

Την επιλογή που θες θα την βρεις μέσα στις ρυθμίσεις του viber. Εκεί που σου είπα στο προηγούμενο μου μήνυμα.

 

Αυτό που σου είπε ο @te_salat είναι για το πως θα διαχειρίζεται τα notifications του viber το ios. Το viber έχει και δικές του ρυθμίσεις για τις ειδοποιήσεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Την επιλογή που θες θα την βρεις μέσα στις ρυθμίσεις του viber. Εκεί που σου είπα στο προηγούμενο μου μήνυμα.

 

Αυτό που σου είπε ο @te_salat είναι για το πως θα διαχειρίζεται τα notifications του viber το ios. Το viber έχει και δικές του ρυθμίσεις για τις ειδοποιήσεις.

 

ωπ συγγνωμη δεν ειχα δει την απαντηση. το εκανα, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μετά από αρκετά θεμτάκια που είχα με το νέο μας IOS, επιτέλους, μετά από restore as a new, λύθηκαν πάρα πολλά (iphone 6 plus 64 GB)...

Όμως παρατήρησα κάτι, που δεν το είχα όσο ήταν ακόμα με "θέματα" το τηλεφωνάκι μου (τελικά ποτέ δεν μπορείς να τα έχεις όλα... χαχαχα)

(είμαι στην τελευταία έκδοση, 9.1)..

Σχετικά με την δόνηση:

έχω κάνει enable την δόνηση όταν το τηλέφωνο ΔΕΝ το έχω στην σίγαση ( και στην σίγαση το έχω επίσης..), αλλά όταν δέχομαι κλήσεις από καταχωρημένες επαφές μου, δεν δονείται... και παρατήρησα όταν πάω να κάνω επεξεργασία της επαφής ότι στον τύπο της δόνησης έχει default και όπου default έχει το NONE, που σημαίνει ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ δεν δονείται... αλλά εγώ δεν το έχω επιλέξει αυτό!!!

Υπάρχει τρόπος να γυρίσω σε όλες τις επαφές τον τρόπο δόνησης???

Να βάλω τον οποιοδήποτε, δεν με απασχολεί κάποιος συγκεκριμένος!

Απλά θέλω να έχει πάντα δόνηση(καθότι οδηγάω και μηχανή και μόνο έτσι καταλαβαίνω ότι δέχομαι ειδοποίηση...)..

 

***Και για να ξεκαθαρίζω την θέση μου, όχι βέβαια για να απαντήσω σε κλήση - μήνυμα - οτιδήποτε , κατά την διάρκεια της οδήγησης.. ήμαρτον!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους, μετά από αρκετά θεμτάκια που είχα με το νέο μας IOS, επιτέλους, μετά από restore as a new, λύθηκαν πάρα πολλά (iphone 6 plus 64 GB)...

Όμως παρατήρησα κάτι, που δεν το είχα όσο ήταν ακόμα με "θέματα" το τηλεφωνάκι μου (τελικά ποτέ δεν μπορείς να τα έχεις όλα... χαχαχα)

(είμαι στην τελευταία έκδοση, 9.1)..

Σχετικά με την δόνηση:

έχω κάνει enable την δόνηση όταν το τηλέφωνο ΔΕΝ το έχω στην σίγαση ( και στην σίγαση το έχω επίσης..), αλλά όταν δέχομαι κλήσεις από καταχωρημένες επαφές μου, δεν δονείται... και παρατήρησα όταν πάω να κάνω επεξεργασία της επαφής ότι στον τύπο της δόνησης έχει default και όπου default έχει το NONE, που σημαίνει ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ δεν δονείται... αλλά εγώ δεν το έχω επιλέξει αυτό!!!

Υπάρχει τρόπος να γυρίσω σε όλες τις επαφές τον τρόπο δόνησης???

Να βάλω τον οποιοδήποτε, δεν με απασχολεί κάποιος συγκεκριμένος!

Απλά θέλω να έχει πάντα δόνηση(καθότι οδηγάω και μηχανή και μόνο έτσι καταλαβαίνω ότι δέχομαι ειδοποίηση...)..

 

***Και για να ξεκαθαρίζω την θέση μου, όχι βέβαια για να απαντήσω σε κλήση - μήνυμα - οτιδήποτε , κατά την διάρκεια της οδήγησης.. ήμαρτον!

 

Οκ - Οκ , το βρήκα:

Ρυθμίσεις, ήχοι, ήχος κλήσης και πάνω - πάνω έχει default δόνηση..

:D

ε τώρα είμαι happy!

:rolleyes:

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

τα "other" μεχρι ποσο χωρο ειναι φυσιολογικο να πιανουν;

δηλ απο ποιο σημειο καταλαβαινουμε οτι χρειαζεται εκκαθαριση;

Link to comment
Share on other sites

τα "other" μεχρι ποσο χωρο ειναι φυσιολογικο να πιανουν;

δηλ απο ποιο σημειο καταλαβαινουμε οτι χρειαζεται εκκαθαριση;

Όταν ξεπερνάει τα 2-3GB; Λογικά κάπου εκεί θα χρειάζεται εκκαθάριση. Τώρα αυτό εξαρτάται ανάλογα και την μνήμη του τηλεφώνου. Αν το τηλέφωνο είναι 16Gb τότε όταν το others φτάσει τα 2GB είναι πολύ. Το ίδιο όμως δεν ισχύει για 64GB ή 128GB γιατί τα 2GB στις παραπάνω χωρητικότητες είναι λίγο.

 

Γενικά δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ όριο χωρητικότητας για το others. το κοιτάμε πάντα σε σχέση με τον ελεύθερο χώρο που έχουμε στο κινητό μας. Εμένα αυτή την στιγμή το others είναι κοντά στα 4GB αλλά το κινητό μου είναι 64Gb και έχω ακόμα ελεύθερο χώρο 32Gb. Οπότε δεν με απασχολεί ότι πιάνει 4GB χώρο το others.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεπερνάει τα 2-3GB; Λογικά κάπου εκεί θα χρειάζεται εκκαθάριση. Τώρα αυτό εξαρτάται ανάλογα και την μνήμη του τηλεφώνου. Αν το τηλέφωνο είναι 16Gb τότε όταν το others φτάσει τα 2GB είναι πολύ. Το ίδιο όμως δεν ισχύει για 64GB ή 128GB γιατί τα 2GB στις παραπάνω χωρητικότητες είναι λίγο.

 

Γενικά δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ όριο χωρητικότητας για το others. το κοιτάμε πάντα σε σχέση με τον ελεύθερο χώρο που έχουμε στο κινητό μας. Εμένα αυτή την στιγμή το others είναι κοντά στα 4GB αλλά το κινητό μου είναι 64Gb και έχω ακόμα ελεύθερο χώρο 32Gb. Οπότε δεν με απασχολεί ότι πιάνει 4GB χώρο το others.

 

Σ' ευχαριστω για την απαντηση! Νομιζα οτι τα others ειναι σαβουρα που πρεπει να φυγει για να γινει πιο λειτουργικο το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω για την απαντηση! Νομιζα οτι τα others ειναι σαβουρα που πρεπει να φυγει για να γινει πιο λειτουργικο το τηλεφωνο.

Δεν είναι καθαρά μόνο σαβούρα, είναι πολλά αρχεία μαζί. Ρίξε μια ματιά σε αυτό http://osxdaily.com/2013/07/24/remove-other-data-storage-iphone-ipad/

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ για ολοκληρωμένη χρήση του iCloud αλλα βρίσκω ατέλειες και ελλείψεις σοβαρές. Εκτός και αν κάτι δεν κάνω καλά η δεν βρίσκω τον τρόπο.

 

Ξεκινώ με το σοβαρότερο πρόβλημα.

Δέχεσαι ένα επισυναπτόμενο αρχείο στο Mail σου και θες να το αποθηκεύσεις στο iCloud.

Δεν υπάρχει άμεσος τρόπος, δεν υπάρχει αντίστοιχη επιλογή όπως για Dropbox και για OneDrive.

 

Ακόμα και όταν το έστειλα σε εφαρμογή file manager η οποία μπορεί υποτίθεται να ανεβάσει αρχεία στο iCloud και έχει τέτοια επιλογή, δεν έγινε ποτέ το ανέβασμα η δεν ανέβηκε μετα από μισή ώρα που πέρασε.

 

Υπάρχει και το άλλο σοβαρό πρόβλημα που είναι η καθυστέρηση όταν ρίχνεις στον φάκελο του iCloud στο Mac ένα αρχείο, ενώ γίνεται upload άμεσα, για να το δεις στο iPhone περνάει πολύς χρόνος.

 

Και ένα ακόμα πρόβλημα, είναι ότι όταν φτάσει το αρχείο στο iCloud του iPhone, δεν γίνεται αυτόματα download αλλα πρέπει να το ανοίξεις για να κατέβει που σημαίνει ότι αν τυχόν την στιγμή που θα το χρειαστείς δεν έχεις σύνδεση, την έβαψες.

 

Εφόσον είναι έτσι τα πράγματα, δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Μου είναι άχρηστο αν δεν μπορώ να κάνω το πιο βασικό που είναι το ανέβασμα attachment αρχείων στο iCloud.

Περιμένω απαντήσεις μήπως κάνω κάτι λάθος εγώ.

 

EDIT

Τελικά βρήκα τροπο μέσω Λαμίας όπως τον παλιό κακό καιρό που υπήρχαν άπειρες ελλείψεις στο iOS.

Πρέπει να το αποθήκευση πρώτα στην εφαρμογή Good Reader και απ αυτήν να το κάνω export στον φάκελο που επιθυμώ στο iCloud.

 

Αυτές τις αηδίες να μην είχε η Apple.

Ελλείψεις χωρίς αιτία, έτσι για να κάνουν την ζωή δύσκολη σε όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν στην δουλειά τους συσκευή με iOS.

 

Δηλαδή για την Apple η σωστή χρήση είναι να ανοίξω το αρχείο με κάποια εφαρμογή και να αποθηκευτεί τοπικά στο documents της.

Και αν τυχόν η εφαρμογή αυτή έχει connection με iCloud έχει καλώς, αν όχι ξανά κατέβασε την ηλίθιε στον υπολογιστή σου κάνοντας επιπλέον περιττές ενέργειες.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή και γω, το συνημμένο πρέπει πρώτα να γίνει download(στη φωτο το έχω κατεβάσει ήδη)

23349670781_1783bde530_z.jpg

 

Μετά με long tap πάνω του μου βγάζει επιλογή να το αποθηκευσω στο iCloud(αποθήκευση συνημμένου)

23136404400_200b035a65_z.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Εγώ το έκανα διαφορετικα: αφού κατέβαινε το αρχείο έκανα κλικ πάνω του για προεσκοπιση και στις επιλογές δεν μου έβγαζε το iCloud.

Με τον δικό σου τρόπο γίνεται άμεσα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Εγώ το έκανα διαφορετικα: αφού κατέβαινε το αρχείο έκανα κλικ πάνω του για προεσκοπιση και στις επιλογές δεν μου έβγαζε το iCloud.

Με τον δικό σου τρόπο γίνεται άμεσα.

 

Για να βοηθήσω λίγο περισσότερο μπορείς να αποθηκεύσεις και σε άλλες cloud υπηρεσίες όπως για παράδειγμα Dropbox ή Google drive, αγγίζοντας τη λέξη τοποθεσίες κι επιλέγοντας την υπηρεσία που σε ενδιαφέρει. Προϋπόθεση, να είναι κατεβασμένη η εφαρμογή της υπηρεσίας στη συσκευή σου. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOS 9
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...