Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα φιλοι εγω αν και καινουργιο μου κανει κολληματα συνεχεια σκεφτηκα να κανω ρουτ και εγκατασταση της ιντερνασιοναλ απο οτι διααβαζω και υποθετω οτι θα μου δωσει λυση, τωρα θελω βοηθεια απο καποιον φιλο αν δεν τον κουραζω να μου γραψει ,που θα βρω να κατεβασω την ιντερνασιοναλ και τα βηματα να κανω την εγκατασταση ,γιατι η κατασταση ειναι τραγικη

 

πηγαινε στο πρωτο ποστ αυτου του θεματος και θα βρεις λινκ που σε στελνει σε αναλυτικο οδηγο και θα τα βρεις ολα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια ευχαριστω και συγνωμη που δεν το αντιληφθηκα μονος μου τωρα ,εαν κολησω καπου να με συγχωρεσετε που θα επανελθω. Και κατι ακομη μηπως καποιος φιλος σε αναλογο προβλημα η international του εδωσε την λυση ή πρεπει να κανω και κατι αλλο.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια ,παρελαβα ενα Meizu M2 Notte και το κινητο δεν ανοιγει.Δοκιμασα και με τους συνδιασμους Volume Up & Volume down αλλα τιποτα.Στην αρχη νομιζα οτι ηταν θεμα φορτισεις αλλα οταν το εβαλα στον φορτιστη μου εδειξε 80% και το αφησα για 1 ωρα και μου ανεβαζε κανονικα την φορτιση μεχρι και το 100% αλλα το κινητο δεν ανοιγει με τιποτα.

Το εβαλα στο PC και κανει τον χαρακτηριστικο ηχο τις συνδεσεις αλλα μπαινει σε charging mode.

Εχει κανεις ιδεα για το πως θα το σωσω?

Link to comment
Share on other sites

σημερα κοιτάζοντας ετσι να δω ποιοι με πηραν τηλεφωνο στο μητρώο κλησης....ειδα κατι νουμερα τα οποια ξεκινανε απο +30 αλλα ειχα αρκετες απο αυτες στο μητρώο και εντος της μερας και αλλες μερες κυριως μετα την 7 Οκτ τα οποια μου ειναι αγνωστα και δεν τα εκανα ουτε απαντησα....Φαινονται καποια σαν εισερχόμενες κλησεις καποια σαν εξερχόμενες κλησεις και διπλα η πλακα ειναι οτι εχει και χρονους ομιλίας καποια με 0 καποια με καποια λεπτα και δευτερα....Ενω εγω πηρα ελαχιστα νουμερα και οχι αγνωστα αυτα πως βρεθηκαν στο μητρώο κλησης μου??? Κοιταζω την χρέωση της καρτας μου δεν βλεπω κατι υποπτο....Μήπως καποιος εχει παρατηρήσει κατι αναλογο το οποιο ισως προκαλείτε απο το τηλεφωνο ??? σαν συσκευή??? Εγω παντως αυτες τις κλήσεις τις ειδα μονο στο μητρώο χωρίς να καλεσω ουτε να με καλέσουν ουτε να χτυπήσει το τηλεφωνο....Δεν ειναι περίεργο???? Και τετοια νουμερα εχω αρκετα....πανω απο 7 μετρησα....Τωρα εσβησα το αρχειο κλησεων να δω αν θα μου ξαναβγουν....
Link to comment
Share on other sites

ναι δοκιμασέ την γιατι με την Ι καποτε μου τα κανε και μενα αυτα. Αν δεν τον κανει με την U η με την Α μην περνας Ι αστο ετσι και βαλε την εφαρμογή morelocale 2 και απο εκει επελεξε Ελληνικα θα σου τα κανει ελληνικά οχι ολα αλλα τα περισσότερα πιστευω.

 

Δεν είναι απλό κόλλημα.Δεν έχει να κάνει με βαριές εφαρμογές ή με το αν έχω πολλές ανοιχτές.Συνήθως δε λειτουργεί πλέον, επίσης παρατήρησα ότι πολλές φορές το touch γίνεται trigger όταν ενεργοποιείται και το touch της οθόνης, όταν την αγγίζω ξεκλείδωτη δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δε πάει κάπου το μυαλό μου. Μάλλον ελαττωματικο είναι.

Από που το πήρες;

 

Απο banggood ειναι και εχουν συμφωνησει να το επιστρεψω ,απλα ελεγα μηπως μπορεσω να το αποφυγω.

Περιεργο πραγμα παντως και η φορτιση γινεται κανονικα και η οθονη δειχνει το γραφημα αρα δεν μπορει να ειναι και εντελώς νεκρο.

Link to comment
Share on other sites

Απο banggood ειναι και εχουν συμφωνησει να το επιστρεψω ,απλα ελεγα μηπως μπορεσω να το αποφυγω.

Περιεργο πραγμα παντως και η φορτιση γινεται κανονικα και η οθονη δειχνει το γραφημα αρα δεν μπορει να ειναι και εντελώς νεκρο.

 

δοκίμασε να ξαναπερασεις την 4.5.4A rom απο recovery

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινει σε recovery αυτο ειναι το προβλημα.Δοκιμασα και με Volume+ και με Volume- αλλα δεν κανει τιποτα.

Σαν να μου κραταει μουτρα ειναι :lol: και δεν του εχω κανει τιποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινει σε recovery αυτο ειναι το προβλημα.Δοκιμασα και με Volume+ και με Volume- αλλα δεν κανει τιποτα.

Σαν να μου κραταει μουτρα ειναι :lol: και δεν του εχω κανει τιποτα :p

 

Δοκίμασε μήπως δεν σου φορτίζει απο τον φορτιστή καποιον αλλον φορτιστη...Ισως να μην μπορει να παρει τα πανω της η μπαταρία...Πολυ περίεργο παντως...dead on Arival παντως παει πισω και δεν πληρωνεις ουτε μεταφορικα (τα μεταφορικα τα πληρωνει το Paypal)

Link to comment
Share on other sites

Εχω φορτιστη ποιοτικο για να φορτιζω τα κινητα μου οχι τις σαβουρες που εχουν μαζι τα περισσοτερα κινητα αλλα μου εδειξε απο 80% σε 100% και το τσεκαρα και σε 2ο φορτιστη μονο και μονο γιατι τα πηρα στο κρανιο :lol: εχω αγοραστη να το δωσω και με εκθετει το ρημαδι.Ειναι αγορασμενο χωρις paypal οποτε την επιστροφη την πληρωνω απο την τσεπη μου αλλα δεν με νοιαζει αυτο ,το θεμα ειναι οτι με κανει αναξιοπιστο στο παιδι που το περιμενει.
Link to comment
Share on other sites

Απο τα επισημα της Meizu με ενημερωσαν οτι το τηλεφωνο ειναι κινεζικο και επομενως δεν παιρνει international version, οποτε μου συστησαν να εγκαταστησω την 4.5.4Α. Δεν ξερω βεβαια αν αυτο θα λυσει το προβλημα με το σημα. Εαν εχετε κατι αλλο να προτεινετε, καλοδεχουμενο ( εαν επαναλαμβανομαι ειναι επειδη ειμαι σχετικα ασχετος με αυτα τα θεματα και ζηταω κατανοηση!).

 

Προσπαθω να επικοινωνησω με τη meizu μεσω του επισημου mail στο site της, και δε φαινονται ιδιαιτερα εξυπηρετικοι. Δεν υφισταται θεμα παροχου διοτι δοκιμασα και καρτα vodafone και το σημα ειναι παλι ασθενες ( -107dBm περιπου), οταν ειμαι σε κλειστο χωρο, ενω εξω πιανει μια χαρα. Καταλαβαινω οτι μπορει να κουραζω, ομως αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα διοτι εχω χασει καποιες σημαντικες κλησεις και με επιβαρυνει αυτο σε επαγγελματικο επιπεδο. Οποτε θα ηθελα μια τελικη γνωμη ως προς το τι να κανω, να το στειλω εντος ελλαδος για service, να το επιστρεψω ως ελαττωματικο και να ζητησω αλλη συσκευη; Υπαρχει καποια ρυθμιση στο engineer mode που να βελτιωνει το σημα, η καποια εφαρμογη αντιστοιχα; Και παλι ευχαριστω για την κατανοηση και τη βοηθεια! ( Το μοντελο ειναι μιας εβδομαδας και εχει περασμενη την 4.5.4I με coverter, επειδη δε μπορουσε να περαστει διαφορετικα).

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα λίγο τα μηνύματα σου και διαπίστωσα οτι αγόρασες από Amazon.com...

Γνωρίζοντας την πολιτική τους, κακώς δεν το έχεις επιστρέψει ήδη (εχουν μέχρι και ετικετα επιστροφής στην συσκευασία)

Το Ελληνικό service (CELLcom νομίζω, 210.9902582) δεν θα σε καλύψει οταν τους πας τηλέφωνο με Κινέζικο ΙΜΕΙ...

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , μηπως γνωριζει καποιος τι συμβαινει : οταν επιχειρω να βαλω κλειδωμα οθονης με κωδικο απο τις ρυθμισεις ενω τσεκαρω το ``on`` me γυρναει στην αρχικη επιφανεια εργασιας -οθονη και δεν με παραπεμπει σε κωδικους ,ξανα και ξανα αλλα τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα λίγο τα μηνύματα σου και διαπίστωσα οτι αγόρασες από Amazon.com...

Γνωρίζοντας την πολιτική τους, κακώς δεν το έχεις επιστρέψει ήδη (εχουν μέχρι και ετικετα επιστροφής στην συσκευασία)

Το Ελληνικό service (CELLcom νομίζω, 210.9902582) δεν θα σε καλύψει οταν τους πας τηλέφωνο με Κινέζικο ΙΜΕΙ...

 

Εν ολιγοις η συσκευη εχει καποιο προβλημα το οποιο δεν επιλυνεται με αλλο τροπο. Ρωταω διοτι και η αποστολη και αντικατασταση θα παρει πολυ καιρο

Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγοις η συσκευη εχει καποιο προβλημα το οποιο δεν επιλυνεται με αλλο τροπο. Ρωταω διοτι και η αποστολη και αντικατασταση θα παρει πολυ καιρο

 

Η σωστή λειτουργία στην "κλασσική" τηλεφωνία είναι συνήθως από τα "στανταρ" που περιμενουμε από ένα Κινέζικο, out-of-the-box.

Αν στην συσκευή σου λοιπόν δεν συμβαίνει αυτό, το συνηθέστερο είναι οτι προκειται για "λαθος" δίκτυο (πχ TCDMA αντι για WCDMA, κλπ) ή είναι ελαττωματική η συσκευή...

Δυστυχως, εγώ δεν βλέπω άλλη λύση από την επιστροφή - πάντως, επιμένω, το Amazon είναι κορυφή σε τέτοια θέματα.-

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή λειτουργία στην "κλασσική" τηλεφωνία είναι συνήθως από τα "στανταρ" που περιμενουμε από ένα Κινέζικο, out-of-the-box.

Αν στην συσκευή σου λοιπόν δεν συμβαίνει αυτό, το συνηθέστερο είναι οτι προκειται για "λαθος" δίκτυο (πχ TCDMA αντι για WCDMA, κλπ) ή είναι ελαττωματική η συσκευή...

Δυστυχως, εγώ δεν βλέπω άλλη λύση από την επιστροφή - πάντως, επιμένω, το Amazon είναι κορυφή σε τέτοια θέματα.-

Σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια. Ειναι πραγματικα κριμα που μπαινω σε ολη αυτη τη διαδικασια, ελπιζω τουλαχιστον να μου στειλουν ενα μη προβληματικο μοντελο εαν το στειλω πισω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

εχω το κινητο και δεν μπορω με τιποτα να κανω το appl για το μαιλ να δουλεψει, καμια ιδεα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μου λεει οτι δεν μπορει να συνδεθει με τον δισκοσμιτη

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια. Ειναι πραγματικα κριμα που μπαινω σε ολη αυτη τη διαδικασια, ελπιζω τουλαχιστον να μου στειλουν ενα μη προβληματικο μοντελο εαν το στειλω πισω.

 

Δώσε μας το λινκ αγοράς, να δούμε τις προδιαγραφές.

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , μηπως γνωριζει καποιος τι συμβαινει : οταν επιχειρω να βαλω κλειδωμα οθονης με κωδικο απο τις ρυθμισεις ενω τσεκαρω το ``on`` me γυρναει στην αρχικη επιφανεια εργασιας -οθονη και δεν με παραπεμπει σε κωδικους ,ξανα και ξανα αλλα τιποτα

 

 

Το ίδιο πρόβλημα και εγώ . Το παρέλαβα εχθές με 4.5.3Α και μιας και οι επαφές συγχρονίστηκαν κανονικά και όλα δουλεύουν σωστά μέχρι και η κατανάλωση (το έβαλα το βράδυ σε airplane mode με 61% και το πρωί είχε κατέβει μόλις στο 60%) είπα να μην επιχειρήσω ακόμη την 4.5.4Ι για να δω πως θα πάει .

Τα δύο κύρια θέματα είναι με την οθόνη κλειδώματος (όπως έγραψε και ο συμφορουμίτης) και με το ότι δεν μπορώ να βγάλω από την αρχική οθόνη κάποια εικονίδια που προϋπήρχαν και δεν τα χρειάζομαι (Κινέζικα games apps κλπ) , μάλλον θα βάλω nova και θα το λήξω εκεί .

Επίσης κάτω από το : Κωδικός πρόσβασης οθόνης , έχει ρύθμιση : Θησαυροφυλάκιο !!! το ενεργοποιώ και με πετάει στην αρχική οθόνη όπως και εάν ενεργοποιήσω το κωδικός κλειδώματος .

 

Μετά από 3 συνεχόμενες ώρες ρυθμίσεων η μπαταρία από 97% (τόσο είχε όταν το πρωτοάνοιξα) έπεσε στο 61% δίχως η συσκευή να έχει θερμανθεί καθόλου !!!

Το μόνο μείον που δεν περίμενα σε σχέση με το Galaxy Note 2 εξαιρουμένης της στιβαρότητας (αναμενόμενο και δεν με πειράζει μιας και το θεωρώ πιο value for money ) είναι πως δύο βίντεο (βαριά βέβαια μιας και είναι 2'20" με μέγεθος 428mb) που είχα τραβηγμένα με την olympus EM-10 , το Samsung τα έπαιζε νεράκι ενώ το Μ2 κάνει κομπιάσματα , όχι πως έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω σαν συσκευή αναπαραγωγής αλλά το αναφέρω για να υπάρχει .

 

Ο σκοπός μου ήταν να αποκτήσω επιτέλους μετά από χρόνια ένα κινητό όπου δεν θα έχω συνέχεια το νου μου μήπως μου πάθει κάτι , τώρα το απέκτησα και είναι αρκετά καλύτερο από ότι περίμενα .

 

Το κεντρικό κουμπί το προτιμώ από τα συνηθισμένα δεξιά αριστερά !

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας το λινκ αγοράς, να δούμε τις προδιαγραφές.

 

http://www.amazon.com/gp/product/B010KOG4NW?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o01_s00

 

Απο εδω το αγορασα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το βιντεο το παρατηρησα και εγω, εχω ενα βιντεο απο την βαφτιση της μικρης μου το οποιο ειναι απο φωτογραφο μετατρεμενο σε mp4 1080p. Το m2 μου κανει καποια κομπιασματα που το k3 note δεν τα κανει. Οι ταινιες ομως του yify που κατεβαζω πανε νερακι....οποτε δεν σκαω. Εμενα αυτο που με χαλαει λιγο στην κατα τα αλλα αψογη συσκευη ειναι το ηχειακι που στο τερμα σε ηχο κλησης κτλ παραμορφωνει λιγο...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

εχω το κινητο και δεν μπορω με τιποτα να κανω το appl για το μαιλ να δουλεψει, καμια ιδεα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μου λεει οτι δεν μπορει να συνδεθει με τον δισκοσμιτη

 

Η αλήθεια είναι πως και γω το παθαίνω αυτό. Αν μπορεί κάποιος να δώσει τη λύση. Υποθέτω ότι είναι κάτι απλό...

Link to comment
Share on other sites

Αν στην συσκευή σου λοιπόν δεν συμβαίνει αυτό, το συνηθέστερο είναι οτι προκειται για "λαθος" δίκτυο (πχ TCDMA αντι για WCDMA, κλπ) ή είναι ελαττωματική η συσκευή...

Δεν παίζει αυτό που λες για τα δίκτυα καθώς το συγκεκριμένο υποστηρίζει και TD και FDD 4G δίκτυα δηλαδή σχεδόν όλου του κόσμου. Δεν υποστηρίζει κάποιες μπάντες όπως την 800άρα της WIND όπως έχει αναφερθεί. Δεν έχει κάποιο κλείδωμα στο hardware. Αλλά από την στιγμή που το παιδί λέει ότι σε εξωτερικούς χώρους παίζει κανονικά ενώ μέσα κάνει το πρόβλημα, μήπως απλά νομίζει πως έχει πρόβλημα; Δηλαδή άλλο κινητό στον ίδιο χώρο με τις ίδιες SIM δεν το κάνει; Επίσης οι SIM είναι καινούργιες;

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει αυτό που λες για τα δίκτυα καθώς το συγκεκριμένο υποστηρίζει και TD και FDD 4G δίκτυα δηλαδή σχεδόν όλου του κόσμου. Δεν υποστηρίζει κάποιες μπάντες όπως την 800άρα της WIND όπως έχει αναφερθεί. Δεν έχει κάποιο κλείδωμα στο hardware. Αλλά από την στιγμή που το παιδί λέει ότι σε εξωτερικούς χώρους παίζει κανονικά ενώ μέσα κάνει το πρόβλημα, μήπως απλά νομίζει πως έχει πρόβλημα; Δηλαδή άλλο κινητό στον ίδιο χώρο με τις ίδιες SIM δεν το κάνει; Επίσης οι SIM είναι καινούργιες;

 

Η καρτα που εχω ειναι cosmote, nano sim. Εχω επισης δοκιμασει και αντιστοιχη της vodafone χωρις να βελτιωνεται η κατασταση. Θα ελεγα οτι δεν ειναι λογικο υπο την εννοια οτι η micro sim που ειχα στο galaxy s3 πριν δυο βδομαδες δε μου παρουσιαζε ποτε προβληματα, εντος η εκτος χωρου. Ο αδερφος μου εχει το oneplusone, δεν του προκαλει τετοιο προβλημα. Πραγματικα εχω ψαξει και σκεφτει χιλιους λογους που συμβαινει αυτο, ομως απ οτι καταλαβαινω μαλλον η συσκευη το εχει το προβλημα. Διοτι δεν ειναι λογικο να πιανει μεσα στο σπιτι -115 dBm, καταλαβαινεις οτι δε μπορω να επικοινωνησω. Κι απ τα επισημα τις Meizu επισης δε βοηθανε πολυ, γι αυτο επιμενω και ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...