Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την μεταφορά εντυπώσεων , μετά την αναβάθμιση κάποιοι είπαν στα πιο πίσω ποστ πως έχασαν τα Ελληνικά , συνέβη κάτι τέτοιο σε εσένα ?

Ρωτώ επειδή είναι ήδη στον δρόμο το δικό μου και μιας και τους (minideal) ζήτησα να περάσουν Ελληνικά και play store , εάν είναι να μην αναβαθμίσω καθόλου .

Σ' εμένα είχε i έκδοση και μετά την αναβάθμιση έμειναν τα ελληνικά ανέπαφα.

Αν κατάλαβα καλά από τις περιγραφές αυτών που παραλαμβναουν από Κίνα, μετά από κάθε αναβάθμιση, χρειάζεται η διαδικασία αλλαγης που περιγράφηκε ήδη αρκετές φορές.

Το θέμα είναι πως δεν θέλω να μπλέξω με firmware κλπ , τα έχω αφήσει πίσω μου από τότε που έδωσα το HD2 της HTC . Για αυτό ρωτώ εάν είναι να χαθούν τα Ελληνικά το αφήνω δίχως το update .

Καλώς ή κακώς, τώρα στην έκδοση 4.5.4 φαίνεται να εχουν λυθεί πολλά θέματα, δεν σε συμφέρει να μείνεις σε παλαιότερη έκδοση!

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι αλλαγες υπαρχουν στην 4.5.4i σε σχεση με την 4.5.3i? Ρωταω γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την .3 και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να ασχοληθω ή το ρισκο εστω ενος soft brick...
Link to comment
Share on other sites

Τι αλλαγες υπαρχουν στην 4.5.4i σε σχεση με την 4.5.3i?

changelog...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

που παμε για να δουμε για ota αναβαθμισεις;

εχω την 4,5,3i του vickmall και δεν εχω δει πουθενα στις ρυθμισεις κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

που παμε για να δουμε για ota αναβαθμισεις;

Υπάρχει έτοιμο εικονίδιο στις αρχικές οθόνες (update)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έτοιμο εικονίδιο στις αρχικές οθόνες (update)

 

οκ το ειδα ευχαριστω

αλλα μου λεει η εκδοση σας ειναι η νεοτερη ενω εχω την 4.5.3i και η καινουργια ειναι η 4.5,4i

επισης μπορουμε να κανουμε αναβαθμιση μεσω ota αν μου ερθει ενημερωση η υπαρχει κινδυνος;

με τα Ελληνικα τι γινεται θα διατηρηθουν;

Link to comment
Share on other sites

Έμπλεξα.Αν μπορεί κανείς να μου σώσει τον κ'όλο του είμαι ευγνώμων.Σκάλιζα το λειτουργικό προσπαθώντας να κάνω το pie patch στο lollipop για να δουλεύουν σωστά κάποιες εφαρμογές σε root.Έπρεπε να αντικαταστήσω το αρχείο linker στο system/bin.Στο copy/paste μέσω es file explorer μου έβγαλε prompt για αντικατάσταση, οπότε είπα πριν το κάνω να μετονομάσω το παλιό linker να το σώσω στην κάρτα και μετά να κάνω το c/p.Η μετονομασία έγινε μετά από allow για root αλλά δε μπορούσα να κάνω την αντιγραφή το νέο linker ούτε να επαναφέρω το όνομα στο παλιό, έλεγε readonly access, κάτι τέτοιο.Και το αποκορύφωμα της ηλιθιότητας ήταν να κάνω επανεκκίνηση το κινητό ώστε να δω αν brickare για να του ξαναπεράσω το flyme μέσω μενού.

 

Πλέον δεν ανοίγει, κολλάει στο logo του flyme στην αρχή (το άφησα κανα 10λεπτο), με power+volDown με βάζει σε μαύρη οθόνη, δεν έχω επιλογές για upgrade απλά λέει κάτω FASTBOOT mode.Ο υπολογιστής δεν το αναγνωρίζει.Στην sd έχω το update.zip με το 4.5.4A.Μπορώ να κάνω κάτι ή να αρχίσω να στεναχωριέμαι;

 

Edit:Τελικά ήταν power+vol up για το menu.Κάνει upgrading τώρα, χέστηκα πάνω μου.Έχει κάνει κανείς αυτό το pie patch;

Edited by stefanosstef
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να κάνω ένα backup του συστήματος ώστε να το επαναφέρω όπως ακριβώς ήταν αν προκύψει κάτι;Ρωτάω από δω και από κει αλλά δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με την ορολογία.Πρέπει να φλασαρω ένα recovery.Υπάρχει κάποιο link να διαβάσω;Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

οκ το ειδα ευχαριστω

αλλα μου λεει η εκδοση σας ειναι η νεοτερη ενω εχω την 4.5.3i και η καινουργια ειναι η 4.5,4i

επισης μπορουμε να κανουμε αναβαθμιση μεσω ota αν μου ερθει ενημερωση η υπαρχει κινδυνος;

με τα Ελληνικα τι γινεται θα διατηρηθουν;

 

Δε γίνεται μέσω ota, θα σου βγάλει firmware corrupt.Πέρνα την ακολουθώντας τον οδηγώ.15 λεπτά δουλειά και είσαι στην .4

Link to comment
Share on other sites

Πόση μνήμη για προγράμματα έχει διαθέσιμη ? Και εάν έχει λίγη υπάρχει κάποιος τρόπος να χρησιμοποιήσουμε από τα 16gb δημιουργώντας partition ?

 

Το update.zip υποθέτω το αποσυμπιέζω πριν αντιγράψω από μέσα τα system.new.dat και system.transfer.list ?

Επίσης αν αντί να πληκτρολογήσω το dd if=/sdcard/system-i.img of=/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system όπως το βλέπω με τα κενά , το αντιγράψω από εδώ μέσω του browser του κινητού και πατήσω enter δεν θα είναι καλύτερα ?

 

 

 

P.S : Για αυτό δεν ήθελα να μπλέξω με firmware , ακόμη δεν παρέλαβα το κινητό και άρχισε το ξενύχτι .

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Πόση μνήμη για προγράμματα έχει διαθέσιμη ? Και εάν έχει λίγη υπάρχει κάποιος τρόπος να χρησιμοποιήσουμε από τα 16gb δημιουργώντας partition ?

 

Το update.zip υποθέτω το αποσυμπιέζω πριν αντιγράψω από μέσα τα system.new.dat και system.transfer.list ?

Επίσης αν αντί να πληκτρολογήσω το dd if=/sdcard/system-i.img of=/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system όπως το βλέπω με τα κενά , το αντιγράψω από εδώ μέσω του browser του κινητού και πατήσω enter δεν θα είναι καλύτερα ?

 

 

 

P.S : Για αυτό δεν ήθελα να μπλέξω με firmware , ακόμη δεν παρέλαβα το κινητό και άρχισε το ξενύχτι .

 

Αν μπορείς να κάνεις paste στο παράθυρο του terminal το ίδιο είναι ναι.Αν τα πάρεις από το zip για να τα βάλεις στο input αποσυμπιέζονται αυτόματα αλλά αν σε διευκολύνει αποσυμπίεσέ το όλο από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε την international δουλεύει το search με συρσιμο προς τα ο πάνω?

 

Ναι

 

 

Από σήμερα μου σταματάει σε κάτι φάσεις να λειτουργεί το back από την αφή στο κεντρικό κουμπί.Έχει κανείς τέτοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να κάνω ένα backup του συστήματος ώστε να το επαναφέρω όπως ακριβώς ήταν αν προκύψει κάτι;Ρωτάω από δω και από κει αλλά δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με την ορολογία.Πρέπει να φλασαρω ένα recovery.Υπάρχει κάποιο link να διαβάσω;Ευχαριστώ

 

Με το upgrade από την Flyme OS 4.5.3I στην Flyme OS 4.5.4I με την γνωστη μέθοδο στην πρώτη σελίδα

1. χρειάζεται να κρατήσουμε κάποιο backup ή δεν χάνει τα εγκατεστημένα προγράμματα και settings ?

Αν κρατήσουμε backup με το πρόγραμμα που έχει ενσωματωμένο το Meizu είμαστε ok ?

 

2. Στην περίπτωση που κολλήσει για κάποιο λόγο έχουμε τρόπο να έχουμε πάρει backup της αρχικής version ?

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε την international δουλεύει το search με συρσιμο προς τα ο πάνω?

Σε εμένα όχι. Βγαίνουν οι εφαρμογές που τρέχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το upgrade από την Flyme OS 4.5.3I στην Flyme OS 4.5.4I με την γνωστη μέθοδο στην πρώτη σελίδα

1. χρειάζεται να κρατήσουμε κάποιο backup ή δεν χάνει τα εγκατεστημένα προγράμματα και settings ?

Αν κρατήσουμε backup με το πρόγραμμα που έχει ενσωματωμένο το Meizu είμαστε ok ?

 

2. Στην περίπτωση που κολλήσει για κάποιο λόγο έχουμε τρόπο να έχουμε πάρει backup της αρχικής version ?

 

1. Ενννοείται ότι παίρνεις backup πριν κάνεις οποιαδήποτε αναβάθμιση και ΟΤΑ να είναι.

2. Δεν χρειάζεται. Απλά έχε την τελευταία 4.5.4Α κατεβασμένη στον Η/Υ και αν κολλήσει την βάζεις στο κινητό από recovery.

Η καλύτερη περίπτωση βέβαια είναι να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων πριν και μετά την αναβάθμιση.Με αυτόν τον τρόπο δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πόση μνήμη για προγράμματα έχει διαθέσιμη ? Και εάν έχει λίγη υπάρχει κάποιος τρόπος να χρησιμοποιήσουμε από τα 16gb δημιουργώντας partition ?

Πάνω από 1GB όταν είναι παρθένο.

 

Το update.zip υποθέτω το αποσυμπιέζω πριν αντιγράψω από μέσα τα system.new.dat και system.transfer.list ?

Επίσης αν αντί να πληκτρολογήσω το dd if=/sdcard/system-i.img of=/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system όπως το βλέπω με τα κενά , το αντιγράψω από εδώ μέσω του browser του κινητού και πατήσω enter δεν θα είναι καλύτερα ?

Δεν είναι υποχρεωτικό να το αποσυμπιέσεις όλο. Απλά παίρνεις τα δυο αρχεία που χρειάζονται.

Για την εντολή όπως σε βολεύει απλά αν σου βγάζει σφάλμα πάτα δύο φορές την εντολή su στο καπάκι.

 

 

P.S : Για αυτό δεν ήθελα να μπλέξω με firmware , ακόμη δεν παρέλαβα το κινητό και άρχισε το ξενύχτι .

Δεν είναι τίποτα. Μια φορά να την κάνεις μετά συνηθίζεις.Μην σε αγχώνει..

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους εχθες προσπαθησα ,να σεταρω ενος φιλου και δεν τα καταφερα δεν ξεκινουσε καν το τερμιναλ εγραφα την ενυολη αλλσα τιποτα.. καποιος που το εχει σεταρει κομπλε ας μου στελει ενα πμ ...για τηλεφωνικη εποικ...

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Εχετε αντιμετωπίσει προβλήματά οι κάτοχοι?hardware ειδικά.

Και τελικά ελλάδα,θα έρθει στα 200ευρώ η στα 250?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Εχετε αντιμετωπίσει προβλήματά οι κάτοχοι?hardware ειδικά.

Και τελικά ελλάδα,θα έρθει στα 200ευρώ η στα 250?

 

αν δεν κανω λαθος εχει ερθει στα 249 ευρω

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Εχετε αντιμετωπίσει προβλήματά οι κάτοχοι?hardware ειδικά.

Και τελικά ελλάδα,θα έρθει στα 200ευρώ η στα 250?

 

αν δεν κανω λαθος εχει ερθει στα 249 ευρω

 

Κανένα θέμα hardware!

Από 215 ευρώ...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα hardware!

Από 215 ευρώ...

 

εισαι ωραιος...παιδια παρακαλω καποιον που εχει κανει την διαδικασια,να μου στειλει ενα πμ..να μιλησουμε τηλεφωνικα γοα μια βοηθεια..

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ίσως έχω θέμα hardware.Το back button συχνά δε δουλεύει και συχνά πατιέται μόνο του.Έχω κάνει τα πάντα, μου το κάνει σε clean εγκατάσταση και της Α και της I, έχω κάνει τα πάντα, factory reset, format, το ίδιο.Δεν το έκανε στην αρχή. Edited by stefanosstef
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση recovery πως περνάμε στο meizu?cwm η twrp?σκέφτομαι να το χτυπησω και θέλω να ξέρω δυο πραγματα,απο οτι διάβασα με roms δεν παίζουμε εδω, δεν υπαρχουν.Αλλά αν θέλουμε να φλασαρουμε τη μαμά Ρομ εννοω,είναι απλό απο recovery?
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας σε άλλο θέμα , αναφέρει συμφορουμίτης πως συσκευές με ρουτ δεν θα πρέπει να τρέχουν τραπεζικές εφαρμογές . Υπάρχει όντως κίνδυνος ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.εμένα ήρθε με Α ρομ και του πέρασα την Ι με την διαδικασία της πρώτης σελιδας.Το προβλημα ειναι οτι αρκετα συχνα κολλαει.Εννοω σταματά να ανταποκρινεται.Αυτο κρατάει μερικά δευτερόλεπτα.Επανέρχεται μετα από λίγο.Όμως είναι αρκετά εκνευριστικό.Εχει συμβει σε κανεναν άλλο;Επίσης η κάμερα αν την κρατήσεις εντελως ακίνητη παίρνει ωραίες φωτογραφίες.Αν όμως κουνήσεις έστω και ελάχιστα βγαίνει θολή.Και τέλος η μπαταρία δεν κρατά με τίποτα μια μέρα.Κάνω κάτι λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...