Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6630


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Meta apo format katafera na doulepso to fs caller (to opoio einai sto group moy..koita tin ypografei moy) genika meta to format ola leitourgoune sosta sto 6630 moy,diorthose 2 bugs poy eiha --->ena poy evgaze grammata anti gia arithmoys sto paralypti minimaton,kai defteron --->apothikevei tis fotografies sto pi kai fi otan lamvano photo me bluetooth (prin ekane 4 lepta na tis apothikefsei edo kai 2 evdomades)
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα έχουμε απο τα καλύτερα κινητά της αγοράς που όμως παρουσιάζουν σοβαρά κατα την γνώμη μου μειονεκτήματα για κινητό 600 Ευρώ.

Και εξήγούμε: Στίς 11 πρώτες ημέρες βρήκα ότι το κινητό μου δέν μπορεί να αλλάξει παλέτα χρωμάτων, οτι ήδη έχω 1 καμμένο pixel, και ότι η μπαταρία του με κανονική χρήση δέν κρατάει περισότερο απο 30 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας σε gsm δίκτυο! Για να δούμε τί άλλο θα βρούμε...

 

Αν δέν μπορείς να λύσεις το πρόβλημα μάθε να ζείς με αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nickzaxi ( 2 Ιαν. 2005 , 13:19)

 

Αναμφισβήτητα έχουμε απο τα καλύτερα κινητά της αγοράς που όμως παρουσιάζουν σοβαρά κατα την γνώμη μου μειονεκτήματα για κινητό 600 Ευρώ.

Και εξήγούμε: Στίς 11 πρώτες ημέρες βρήκα ότι το κινητό μου δέν μπορεί να αλλάξει παλέτα χρωμάτων, οτι ήδη έχω 1 καμμένο pixel, και ότι η μπαταρία του με κανονική χρήση δέν κρατάει περισότερο απο 30 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας σε gsm δίκτυο! Για να δούμε τί άλλο θα βρούμε...

 

Αν δέν μπορείς να λύσεις το πρόβλημα μάθε να ζείς με αυτό...

 

Καλα κραταει τοσο λιγο η μπαταρια του;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gjimmys ( 2 Ιαν. 2005 , 14:37)

 

Καλα κραταει τοσο λιγο η μπαταρια του;

 

εδω που δεν εχουμε 3g σημα το κινητο μπορει να μου βγαλει μεχρι και 3 μερες!!!!!!

προφανως ο φιλος αναφερεται σε 3g περιοχες....οπου εκει υπαρχει το προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως το έχω καθιερώσει ...το βραδυ το βγάζω εκτος δικτύου και η αυτονομία αυξήθηκε αισθητά...

 

τώρα μένει να βγει και μια εφαρμογή που να ρυθμίζει το ποτε θα βγαίνει και θα μπαίνει στο δίκτυο ...και ειμαστε cool

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος freddaras ( 2 Ιαν. 2005 , 14:40)

 

εδω που δεν εχουμε 3g σημα το κινητο μπορει να μου βγαλει μεχρι και 3 μερες!!!!!!

προφανως ο φιλος αναφερεται σε 3g περιοχες....οπου εκει υπαρχει το προβλημα..

 

Ξερει κανεις ποιες ειναι οι περιοχες που εχουν 3g σημα;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος freddaras ( 2 Ιαν. 2005 , 14:40)

 

εδω που δεν εχουμε 3g σημα το κινητο μπορει να μου βγαλει μεχρι και 3 μερες!!!!!!

προφανως ο φιλος αναφερεται σε 3g περιοχες....οπου εκει υπαρχει το προβλημα..

 

 

Κι εγω εδω στη Ροδο που δεν εχει 3G το εχω φτασει μεχρι 2 μερες αλλα με πολυ χρηση (Εφαρμογες, Εγκατασταση-Απεγκατασταση, δοκιμες, Κλησεις, SMS, Παιχνιδακια... )

Link to comment
Share on other sites

Sorry ισως ειναι λιγο ασχετο με το συγκεκριμενο Thread... :o

Θελω να εχω καποια Wallpapers στο 6630 αλλα θελω να τα κανω resize στις διαστασεις της αρχικης εικονας ωστε να μην μου πιανουν υπερβολικο χωρο... Ξερει κανεις ποιες ειναι αυτες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john74 ( 2 Ιαν. 2005 , 13:18)

 

Meta apo format katafera na doulepso to fs caller (to opoio einai sto group moy..koita tin ypografei moy) genika meta to format ola leitourgoune sosta sto 6630 moy,diorthose 2 bugs poy eiha --->ena poy evgaze grammata anti gia arithmoys sto paralypti minimaton,kai defteron --->apothikevei tis fotografies sto pi kai fi otan lamvano photo me bluetooth (prin ekane 4 lepta na tis apothikefsei edo kai 2 evdomades)

 

ΠΟΙΟ απο ολα τα format εννοεις?
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Sxetika me to provlima pu exo gracei pio pano gia ta *.Mid arxia meso bluetooth, antimetopisa to idio provlima kai me kapoies fotografies pu m estilan pali me bluetooth.Emene to kinito sto saving... :(

Oso anafora to video tu kinitu eimai entelos apogohteymenos :(. Xthes to bradaki pu ekana merika records,otan piga na ta do, eblepa mono tetragonakia...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sadiagraxa ( 2 Ιαν. 2005 , 15:39)

 

Sorry ισως ειναι λιγο ασχετο με το συγκεκριμενο Thread... :o

Θελω να εχω καποια Wallpapers στο 6630 αλλα θελω να τα κανω resize στις διαστασεις της αρχικης εικονας ωστε να μην μου πιανουν υπερβολικο χωρο... Ξερει κανεις ποιες ειναι αυτες;

 

 

176 x 144 :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sadiagraxa ( 1 Ιαν. 2005 , 16:10)

 

:) ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :)

 

Δοκιμασατε να αυξησετε την φωτεινοτητα του κινητου απο το Ρυθμισεις > Τηλεφωνο > Προβολη ;

Το εβαλα στην ανωτερη σκαλα και πραγματικα με "ζαλιζε" το φως οταν το χρησιμοποιουσα πολυ ωρα !!! Δοκιμαστε το να δειτε ποσο ωραιο φαινεται... !

 

(Πιστευω ομως οτι οσοι εχουν προβλημα με την μπαταρια ισως αυτο χειροτερεψει την διαρκεια της)

 

 

ontos einai telio!! :) dokimaste to oloi na deite ti othonara exei to kinito mas :p

 

evala to df minutes kai [h dashfly. einai mia efarmogh pu su metraei ta sms, kai ton xrono pu exeis milisei minienos.] otan patao to aristero belaki kai pigeno stis kliseis pu exei to df, kai pali aristera, klinei h efarmogh giati??

episis to photorite den mboresa na to anixo kan! to ekana install kai otan pigena na to kano open, den ekane tpt..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος JuNiOr ( 2 Ιαν. 2005 , 19:15)

 

ontos einai telio!! :) dokimaste to oloi na deite ti othonara exei to kinito mas :p

 

evala to df minutes kai [h dashfly. einai mia efarmogh pu su metraei ta sms, kai ton xrono pu exeis milisei minienos.] otan patao to aristero belaki kai pigeno stis kliseis pu exei to df, kai pali aristera, klinei h efarmogh giati??

episis to photorite den mboresa na to anixo kan! to ekana install kai otan pigena na to kano open, den ekane tpt..

 

 

Οντως πολυ καλη ,αλλα ετσι η μπαταρια δεν κραταει .

Φιλε JuNiOr ,για εφαρμογες, στο αντιστοιχο θεμα ;)

Δεν θα υποστηριζεται πληρως .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=51187&goto=lastpost

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά παιδιά τα μάθατε τα νέα σχετικά με το 6630?πρόβλημα με την κάμερα στα περισσότερα λέει ο κόσμος που το πήρε διαμαρτυρήθηκε και εντέλει η νόκια το αναγνώρισε

Όλα αυτά τα διάβασα στο Zedge.no....

Από το tread τουΧ-700.Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται;

 

__________________

"Όποιος ελεύθερα συλλογάται,συλλογάται καλά."Ρήγας Φεραίος"

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9674.jpg

Link to comment
Share on other sites

Problem In All Nokia 6630, Make Sure To Have Something Done at The Nokia Centre

Posted by Pinank - 23:42 - 01.01.05

 

Positive: Superb, Very Fast, Best Features, Perfect Smartphone

Negative: Camera Problem Occurs in Almost all the 6630, the problem has been sent to nokia. The camera pics taken, yes many are awesome but most of the times The pixels are broken & its very ordinary quality pic. The Nokia centre has accepted the problem

Conclusion: Make Sure U wait till there are problems sort out, the upgraded version wud be better

Grade

Από το forum του Zedge.

"Όποιος ελεύθερα συλλογάται,συλλογάται καλά."Ρήγας Φεραίος"

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9674.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου γεια σας.

Πηρα πριν 4 ημερες το 6630 και παρολο που ειναι μου αρεσει αρκετα, μου δημιουργησε 2 σοβαρα προβληματα!!

Δεν εχει κανει restart που λενε πολλα παιδια απο εδω, αλλα ακουστε τι κανει.

1. Πολλες φορες, δεν αναγνωριζει την καρτα μνημης και μου λεει κατεστραμενη μνημη!!! Οταν το κλεινω και το ξανανοιγω μετα δουλευει κανονικα.Σε αυτο φταιει το τηλεφωνο ή η καρτα? Εχω την καρτα της μανας του και οχι αλλη. Εχω ακομα και sim 3g . Δεν ξερω εαν παιζει ρολο αυτο.

2. Εβγαλα καποιες φωτογραφιες, και ενω στην οθονη του κινητου ειναι καλες, οταν τις εβαλα στο pc ειναι χαλια!!!! Και τις εχω τραβηξει με full αναλυση. Ακομα οταν τραβηξω μια foto, μερικες φορες, ενω βλεπω την foto που τραβηξα εκεινη τη στιγμη, (την δειχνει για 1 δευτερολεπτο περιπου), οταν την αποθηκευει, παω να την δω και εχει τραβηχτει μερικα κλασματα δευτερολεπτου αργοτερα, με αποτελεσμα να εχει αλιωθει η σκηνη!!!

Τι κουφα ειναι ολα αυτα? Να σημειωθει οτι δεν εχω βαλει καμια εφαρμογη μεσα, παρα μονο εκανα συγχροναιζ με το outlook και το pc για να βαλω τις επαφες μου και το ημερολογιο.

Το προηγουμενο κινητο μου ηταν το 6600 και δουλευε αψογα!!!

Τι να κανω? να το δωσω πισω στη nokia?

Eχετε δει κατι τετοιο σε αλλους?

pls help!!!!!!

Στέφανος Πάτρα
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john74 (31 Δεκ. 2004 , 23:15)

 

Paidia eimai entelos off topic alla elega tis proalles pos to 6630 travaei to kalytero video...LATHOS to sharp 902 einai to kati allo,(merikes meres prin to eiha se mikri analisei QCIF kai den to travixa me QVGA opos simera anakalypsa(aperioristo) )TO OPOIO EINAI to kati allo!!!EMEINA..........anyway KALI HRONIA PAIDES!!!!!!

 

offtopic....!!!!!

παιδια ειδα βιντεο απο το καινουργιο το sharp και επαθα την πλακα μου!!!!!!!!!

το αποτελεσμα ειναι ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!

Πιστευα μεχρι τωρα οτι το 6630 εχει απο τα καλλυτερα βιντεο στην αγορα αλλα αυτο που ειδαν τα ματια μου με αφησαν αφωνο.....!!! και το ειδα στο pc μου...

anyway για οποιον ενδιαφερεται για καμερα βιντεο κτλ και για τιποτα αλλο(γιατι ολα τα αλλα που προσφερει το 6630 ειναι απιστευτα) ας αφησει το 6630 και να παει προς τα κει... θα παθει πλακα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stefocus ( 3 Ιαν. 2005 , 00:11)

 

Φιλοι μου γεια σας.

Πηρα πριν 4 ημερες το 6630 και παρολο που ειναι μου αρεσει αρκετα, μου δημιουργησε 2 σοβαρα προβληματα!!

Δεν εχει κανει restart που λενε πολλα παιδια απο εδω, αλλα ακουστε τι κανει.

1. Πολλες φορες, δεν αναγνωριζει την καρτα μνημης και μου λεει κατεστραμενη μνημη!!! Οταν το κλεινω και το ξανανοιγω μετα δουλευει κανονικα.Σε αυτο φταιει το τηλεφωνο ή η καρτα? Εχω την καρτα της μανας του και οχι αλλη. Εχω ακομα και sim 3g . Δεν ξερω εαν παιζει ρολο αυτο.

2. Εβγαλα καποιες φωτογραφιες, και ενω στην οθονη του κινητου ειναι καλες, οταν τις εβαλα στο pc ειναι χαλια!!!! Και τις εχω τραβηξει με full αναλυση. Ακομα οταν τραβηξω μια foto, μερικες φορες, ενω βλεπω την foto που τραβηξα εκεινη τη στιγμη, (την δειχνει για 1 δευτερολεπτο περιπου), οταν την αποθηκευει, παω να την δω και εχει τραβηχτει μερικα κλασματα δευτερολεπτου αργοτερα, με αποτελεσμα να εχει αλιωθει η σκηνη!!!

Τι κουφα ειναι ολα αυτα? Να σημειωθει οτι δεν εχω βαλει καμια εφαρμογη μεσα, παρα μονο εκανα συγχροναιζ με το outlook και το pc για να βαλω τις επαφες μου και το ημερολογιο.

Το προηγουμενο κινητο μου ηταν το 6600 και δουλευε αψογα!!!

Τι να κανω? να το δωσω πισω στη nokia?

Eχετε δει κατι τετοιο σε αλλους?

pls help!!!!!!

 

1.αν σου λέει "κατεστραμμένη βάση δεδομένων" και λαμβάνοντας υπόψιν ότι την κάρτα την έχεις τοποθετήσει καλά ,και εννοώ να κάνει κλικ, τότε πρόκειται για bug το οποιο όμως είναι σπάνιο σαν φαινόμενο.

μια λύση στο πρόβλημα αυτό είναι η επανατοποθέτηση της κάρτας μνήμης και όχι απαραίτητα το reboot.

2.φυσικά και πρέπει να περιμένεις 1 δευτερόλεπτο μετά τον ήχο του shatter κρατώντας το χέρι σου και το αντικείμενο σταθερό.

οι φωτογραφίες που προφανώς δεν σου άρεσαν στον υπολογιστή θα ήταν οι νυχτερινές και αυτό λόγο των υψηλών συχνοτήτων του θορύβου που παρουσιάζουν ...

 

εδώ πρέπει να δικαιολογήσουμε λίγο την nokia για τον εξής απλούστατο λόγο ...

ακόμα και στις νυχτερινές προτιμούν τις υψηλές ταχύτητες του shatter σε συνδυασμό με το υψηλό ISO .

είναι ο μοναδικός τρόπος να βγει η φωτογραφία φωτεινή και όχι κουνημένη .

αν συνέβαινε το αντίθετο ...δηλαδή αργό shatter ,χαμηλή ταχύτητα ISO τότε οι φωτογραφίες θα είχαν λιγότερο θόρυβο αλλα θα έβγαιναν όλες κουνημένες και δεν γίνεται να κουβαλάμε τρίπoδα γι αυτή την δουλειά ...

 

κινητό είναι! ... :)

 

λοιπόν τίποτα δεν είναι κουφό και τα περισσότερα πραγματα είναι μελετημένα ...ειδικά όσα έχουν να κάνουν με την κάμερα του κινητού που μην το ξεχνάμε... ακόμα είναι ένα παιχνίδι.

 

ελπίζω να σου ελυσα τις απορίες σου ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bergyr ( 2 Ιαν. 2005 , 23:21)

 

Άσχετο αλλά παιδιά τα μάθατε τα νέα σχετικά με το 6630?πρόβλημα με την κάμερα στα περισσότερα λέει ο κόσμος που το πήρε διαμαρτυρήθηκε και εντέλει η νόκια το αναγνώρισε

Όλα αυτά τα διάβασα στο Zedge.no....

Από το tread τουΧ-700.Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται;

 

__________________

 

το μοναδικό που έχω παρατηρήσει και ήμουν ο πρώτος σ αυτό το forum που το ανέφερα είναι ότι οι φωτογραφίες παρουσιάζουν σκιες στις γωνιές.

αυτό το έχουν όλα τα 6630 ...

σε αλλα περισσότερο δεξιά σε αλλα περισσότερο αριστερά....

 

και μάλιστα μου έχει τύχει και περίπτωση να μου καεί ολόκληρη η γωνια στην κυριολεξία!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, πρίν 2 ημέρες και ενώ δούλευα με το κινητό, μου έστειλαν ένα μήνυμα (έχω επιλέξει να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης), όταν πήγα να δώ το μήνυμα απλά δεν άνοιγε! Έτσι αποφάσισα να ανοίξω κάποιο άλλο αποθηκευμένο αλλά ούτε και τα υπόλοιπα άνοιγαν! :mad:

Υπέθεσα πως το κινητό θα έφαγε κάποιο κόλλημα και έτσι το εκλεισα και το άνοιξα πάλι, όμως το πραγματικό πρόβλημα άρχισε μετά από αυτή την επανεκκίνηση καθώς το κινητό δεν αναγνώριζε καν την κάρτα μνήμης. Τι κι αν έβγαζα την κάρτα μνήμης ή την έβαζα(φροντίζοντας να ακουστεί το χαρακτηριστικό κλίκ) το κινητό απλά νόμιζε ότι δεν είχα βάλει κάρτα μνήμης. :wacko: :blink:

Να σημειώσω πως έκανα format στο κινητό με χρήση της εντολής *#7370# μπάς και είχα κολλήσει κανέναν ιό αλλά δεν είδα καμία διαφορά.

 

1) Παλιότερα είχα ακούσει ότι κάποιες κάρτες μνήμης έχουν συγκεγκριμένο όριο εγγραφής(πχ. 1.000.000 εγγραφές) αυτό ισχυεί για τις DV RS MMC?

2)Επειδή πιστεύω πως η κάρτα ίσως να έχει καεί θα μπορούσε κάποιος να μου πεί αν η εγγύηση από το Nokia Shop καλύπτει αυτού του είδους τις βλάβες? Δηλαδή μπορεί να μου αλλάξει την κάρτα μνήμης ή θα πρέπει να αγοράσω καινούργια?

3)Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω αν όντως η κάρτα έχει πρόβλημα και όχι το κινητό? :worry:

 

ΥΓ: Με συγχωρείτε για το μέγεθος του post και Καλή Χρονιά σε όλους!

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσεί;

Ξέχασα τον κωδικό κλειδώματος του κινητού μου (αυτόν που εργοστασιακά είναι 12345). Μπορώ να τον ανακτήσω με κάποιο τρόπο ή να κάνω κάποιου είδους reset?

"The real voyage of discovery consists not in seeking new landscapes but in having new eyes."
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω φιλε sequent_c για την απαντηση.

Πραγματι οι νυχτερινες foto εχουν το προβλημα.

Οσο για το αλλο προβλημα, (που δεν αναγνωριζει την καρτα) θα το παρακολουθησω 2-3 ημερες ακομα και μετα θα παω στην νοκια.

Παντος κουμπωνει καλα η καρτα και κανει κλικ.

Ελπιζω να του περασει!!!

Στέφανος Πάτρα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Αγορασα ενα nokia 6630 και προσπαθησα να συνδεθω μεσω bluetooth με το pc αλλα ματαια. Μου λεει οτι το κινητο δεν υποστηριζει bleutooth port. Απ΄οτι διαβασα πρεπει να δημιουργησω ενα προγραμμα java και να το περασω στο κινητο ωστε να δημιουργησει port. Ισχυει ή πρεπει να κανω κατι αλλο. ευχαριστω πολλυ!!!!
Link to comment
Share on other sites

εχω καποια προβληματα οποιος χριστιανος ξερεις ας βοηθησει. 1)εκανα επαναφορα μνημης τηλεφ. απο την mmc και τωρα δεν λειτουργουν ουτε διαγραφοντε οι φωνητηκες εντολες που ειχα κανει 2)γιατι δεν αλλαξει παλετα?? 3)οταν βαζω μια εικονα για φοντο αλειωνεται πολυ σε σχεσημε την αρχικη εικονα που ειναι στην εκθεση
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...