Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ηρεμησε... :) Ενταξει βγηκαμε λιγο Off topic...

 

για τους υαλοκαθαριστηρες το ειχα παρατηρησει κι εγω. Ασε που προχτες ειχε υγρασια το παρμπριζ μου και τους ανοιγω στο auto βεβαια και κοντευαν να ξεκολλησουν απο την ταχυτητα!!!!! :cry:

 

Είμαι απόλυτα ήρεμος!

Βαρέθηκα να διαβάζω για τα αυτοκίνητα κλισέ όλων των φόρουμ που συμμετέχω α) Μazda 3 - όλοι το επαινούν κανένας δεν το αγοράζει β) Ford Focus II - πολλοί ακόμα για το Ι μιλάνε ενώ οι υπόλοιποι κάνουν αυτό που κάνουν και τα ΜΜΕ, ανιλεή διαφήμιση.

 

Δεν μιλάω προσωπικά για κανέναν, ο καθένας έχει την άποψή του αλλά όχι εδώ μέσα. Δεν έχουμε vs απλά ένα θέμα με προβλήματα, απόψεις, εντυπώσεις και σχόλια για το ρημ@δι το C4.

 

Eυχαριστώ που με ανεχτήκατε.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι απόλυτα ήρεμος!

Βαρέθηκα να διαβάζω για τα αυτοκίνητα κλισέ όλων των φόρουμ που συμμετέχω α) Μazda 3 - όλοι το επαινούν κανένας δεν το αγοράζει β) Ford Focus II - πολλοί ακόμα για το Ι μιλάνε ενώ οι υπόλοιποι κάνουν αυτό που κάνουν και τα ΜΜΕ, ανιλεή διαφήμιση.

 

Δεν μιλάω προσωπικά για κανέναν, ο καθένας έχει την άποψή του αλλά όχι εδώ μέσα. Δεν έχουμε vs απλά ένα θέμα με προβλήματα, απόψεις, εντυπώσεις και σχόλια για το ρημ@δι το C4.

 

Eυχαριστώ που με ανεχτήκατε.

 

ρημαδι;;; :shifty: :shifty: :blink: :cry: :w00t: σβηστο σβηστο θα σε πετροβολησουν... :wacko: :D :D

Οκ απλως βγηκαμε εκτος θεματος λιγο γιατι ρωτησε ο ανθρωπος και σαν Ελληνες εχουμε ολοι γνωμη για τα παντα... :D Τελος με αυτα παμε παλι για το C4.

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξύ είμαι και γκαντέμης...πήγε η αλεπού στο παζάρι και ήταν Σαββάτο. Πήγα προχθές να βάλω βενζίνη 95 σε φίλο πρατηριά και τι εισπράτω; Τελείωσε!

Πτου σου λέω τώρα βρήκε που θέλω να δοκιμάσω...και αναγκαστικά πάλι 100άρα με 1,15 το λίτρο και 52 ευρώ έκαναν φτερά...:lol:...έχε χάρη που βιαζόμουν..:cry:

 

Μοterofonia :p εντυπώσεις από την 95άρα;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα ήρεμος!

Βαρέθηκα να διαβάζω για τα αυτοκίνητα κλισέ όλων των φόρουμ που συμμετέχω α) Μazda 3 - όλοι το επαινούν κανένας δεν το αγοράζει β) Ford Focus II - πολλοί ακόμα για το Ι μιλάνε ενώ οι υπόλοιποι κάνουν αυτό που κάνουν και τα ΜΜΕ, ανιλεή διαφήμιση.

 

Δεν μιλάω προσωπικά για κανέναν, ο καθένας έχει την άποψή του αλλά όχι εδώ μέσα. Δεν έχουμε vs απλά ένα θέμα με προβλήματα, απόψεις, εντυπώσεις και σχόλια για το ρημ@δι το C4.

 

Eυχαριστώ που με ανεχτήκατε.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το συγκεκριμένο θέμα αφορά το C4 και μόνο.

Και εγώ απο την πρώτη στιγμή χάρηκα που βρήκα μια συζήτηση όπου θα μπορούσα να μάθω κάποια πράγματα, που ούτε μπορούσα να φανταστώ, για το αυτοκίνητο που αγόρασα, και όπου θα μπορούσα να μοιραστώ τα όποια προβλήματα παρουσίαζε το αυτοκίνητο.

Σίγουρα θα αναφερθεί πάνω στην συζήτηση και κάποιο άλλο αυτοκίνητο, αλλά η σύγκριση δεν έχει κανένα νόημα. Δεν ψάχνουμε να αγοράσουμε αυτοκίνητο. Αγοράσαμε το C4 και συζητάμε για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εμενα τη μεση καταναλωση ειναι στα 9,2 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα και το κοντερ γραφει 4000 χιλιομετρα . λετε να πεσει και αλλο .

Φιλε karl μαλλον πολυ καταναλωση εχεις.Εγω εχω κανει 13.500km απο τα οποια τα 6.000 ειναι στα 9,2lt/100km και ειναι 1.600cc.

Η τελευταια μετρηση που εκανα ειναι οτι με 80euro κανω 1100km.Υπολογισε τωρα!!!

http://www.musketier.com/assetts/images/c402.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχει μία λογική...είναι 1400cc 90hp με περίπου ίδιο βάρος με τα 1600cc. Τι σημαίνει αυτό; Για να ανταπεξέλθει στις αυξημένες «υποχρεώσεις» ο κινητήρας πρέπει να δουλεύει ψηλότερα με αποτέλεσμα την αυξημένη κατανάλωση.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Λαβε υπ'οψιν οτι το διαστημα απο το min εως το max του δεικτη λαδιων ειναι συνηθως 400-500 ml.

 

Γνωρίζει κάποιος στην βέργα του C4 και γενικότερα των γαλλικών εάν ισχύει αυτό;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα ήρεμος!

Βαρέθηκα να διαβάζω για τα αυτοκίνητα κλισέ όλων των φόρουμ που συμμετέχω α) Μazda 3 - όλοι το επαινούν κανένας δεν το αγοράζει β) Ford Focus II - πολλοί ακόμα για το Ι μιλάνε ενώ οι υπόλοιποι κάνουν αυτό που κάνουν και τα ΜΜΕ, ανιλεή διαφήμιση.

 

Δεν μιλάω προσωπικά για κανέναν, ο καθένας έχει την άποψή του αλλά όχι εδώ μέσα. Δεν έχουμε vs απλά ένα θέμα με προβλήματα, απόψεις, εντυπώσεις και σχόλια για το ρημ@δι το C4.

 

Eυχαριστώ που με ανεχτήκατε.

 

Πεστα χρυσόστομε......!!!!!!!!!!!! Μαζί σου :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εχει μία λογική...είναι 1400cc 90hp με περίπου ίδιο βάρος με τα 1600cc. Τι σημαίνει αυτό; Για να ανταπεξέλθει στις αυξημένες «υποχρεώσεις» ο κινητήρας πρέπει να δουλεύει ψηλότερα με αποτέλεσμα την αυξημένη κατανάλωση.

Απλα το ανεφερα διοτι ειχα για περιπου 2 μηνες το 1.4 και ειχα καταναλωση 7,5-8,0 lt στην πολη και 6,5 εκτος.Μου το ειχε δωσει ο dealer γιατι το δικο μου 1,6 vtr pack καθυστερησε 3,5 μηνες να ερθει!!!! :cry:

http://www.musketier.com/assetts/images/c402.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΕΛΕΟΣ!

Είναι θέμα για το C4 αφενός και αφετέρου βαρέθηκα να διαβάζω για τα σούπερ ουάου Μazda 3, Focus κτλ κτλ ...καταντά κουραστικό!

Ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του, δεν αγοράζουν όλοι με βάση του πώς στρίβει. Υπάρχουν και άλλοι τομείς ...

Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γιατι αγανακτησατε οσοι αγανακτησατε... Το θεμα αφορα μεν το C4 αλλα αυτο δεν συμαινει οτι θα πρεπει να γραφουμε μονο τα καλα του! Στον τομεα λοιπον την οδικης συμπεριφορας ειναι πιο πισω και απο το Mazda 3 και απο το Focus! Πως να το κανουμε....??

Αν παλι βαρεθηκες να τα διαβαζεις αυτα κανεις δεν σε αναγκαζει να μπαινεις εδω μεσα!! Τα σκυλια δεμενα ειναι και η πορτα ανοιχτη...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε karl μαλλον πολυ καταναλωση εχεις.Εγω εχω κανει 13.500km απο τα οποια τα 6.000 ειναι στα 9,2lt/100km και ειναι 1.600cc.

Η τελευταια μετρηση που εκανα ειναι οτι με 80euro κανω 1100km.Υπολογισε τωρα!!!

 

 

:what: :what: :fool: :cry: :cry:

 

τι να σας πω ρε παιδια ισως επειδη ειναι λιγα τα χιλιομετρα του ακομα,ισως επειδη κινουμαι και μεσα στην θεσσαλονικη ισως επειδη εχω βαρυ ποδι ισως επειδη καιω 95αρα .

 

 

Υ/Γ

 

δεν ξερω τι λετε παντως εγω εχω ποδία

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γιατι αγανακτησατε οσοι αγανακτησατε... Το θεμα αφορα μεν το C4 αλλα αυτο δεν συμαινει οτι θα πρεπει να γραφουμε μονο τα καλα του! Στον τομεα λοιπον την οδικης συμπεριφορας ειναι πιο πισω και απο το Mazda 3 και απο το Focus! Πως να το κανουμε....??

Αν παλι βαρεθηκες να τα διαβαζεις αυτα κανεις δεν σε αναγκαζει να μπαινεις εδω μεσα!! Τα σκυλια δεμενα ειναι και η πορτα ανοιχτη...

 

A καλάαααα καληνύχτα! Αμελίδης αυτό κατάλαβες; :wacko:

Διαβάζεις ανελλειπώς το θέμα βλέπω και μας την λες κιόλας ότι αναφέρουμε μόνο τα καλά εδώ μέσα... :rolleyes: :X :mad:

Ενα θα σου πω ...καλύτερα να μασάς! Δεν έχουμε αναφέρει εδώ μέσα τα κακά του C4; :confused:...

Οσο για το σχόλιο περι σκυλιών και πόρτας στο επιστρέφω! Τουλάχιστον εγώ δεν τα έβαλα προσωπικά μαζί σου, μίλησα γενικά!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ελατε ενταξι βλακειουλες ειναι αυτα και οι δυο αλλο ενοειτε .

 

απο την μια ειναι καλο να γινονται συγκρησεις με αλλα αυτοκινητα αλλα απο την αλλη ειναι σημαντικο να συγκρηνουμε το C4 με το M3 και οχι το Μ3 με το C4

 

 

p/m

 

M3 ενοω το mazda 3

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι δεν θα ασχοληθώ άλλο.

 

(Επαναφέρω την ερώτησή μου γιατί χάθηκε στα offtopics)

Γνωρίζει κανείς C4ας την απόσταση στον δείκτη των λαδιών από το MIN στο MAX πόσα ml λάδι αντιστοιχεί;

Στο ΜX5 λέει 0.8l, στο Punto 1l ...σε εμάς πόσο; Θυμάται κανείς αν το γράφει το manual; (δεν το έχω ρε γμτ να το ψάξω)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αν το ξερα πριν θα το εβλεπα αλλα εχω παρκαρει μακρια τωρα.... Καλη ερωτηση και το θυμαμαι το συγκεκριμενο post στο 4ΤF. Παιδια για τα off topics χαλαρωστε ειπαμε τελος μην το τραβαμε εγινε μια συγκριση ισως τραβηξε περισσοτερο αλλα ελεος τωρα μην τσακωθουμε κιολας. Το σχολιο του elteo για την καταναλωση του 1.4 εννοειται οτι ισχυει. Θυμαμαι μετρηση ενος περιοδικου με το astra 1.4 και 1.6 που για ενα ταξιδι με τα ιδια ακριβως χιλιομετρα, ταχυτητες κτλ(το ενα πισω απο το αλλο ηταν) το 1.4 ειχε καταναλωση 10,2 και το 1.6 9,8!!!!!

Για την 95αρα που με ρωτησες elteo ημουνα ετοιμος να γραψω χτες αλλα ειπα να τελειωσω το ντεποζιτο που ειχα γεμισει και μετα να γραψω. Λοιπον δεν εχω καμια απολυτως διαφορα σε επιδοσεις ουτε χαμηλα ουτε ψηλα. Δεν το μετρησα κιολας αλλα κανω συνεχεια τις ιδιες διαδρομες και ειμαι 99% σιγουρος. Απο αποψη καταναλωσης ο δεικτης δεν εχει ανανεωθει ακομα η εχει μεινει στα ιδια επιπεδα αν και οσο παω το παταω περισσοτερο οποτε μαλλον δεν εχουμε και καμια διαφορα και εκει. Εκει που παρατηρησα μια μικρη διαφορα ειναι στη θερμοκρασια. Δεν εχω κανα επιπλεον οργανο να την μετρησω και να δω τη διαφορα ΑΛΛΑ με την 100αρα αργουσε λιγο παραπανω να ερθει σε κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας. Αυτο με εκνευριζε λιγο και τωρα ειδα οτι με την 95αρα ερχεται λιγο νωριτερα. Απο τη μια αυτο μου αρεσε απο την αλλη αυτο ισως να υποδηλωνει οτι θα δουλευε σε υψηλοτερη θερμοκρασια αν δεν υπηρχε το βεντιλατερ η οτι αυτο δουλευει υπερωριες κτλ. Αρα σε ολα τα αλλα 0 διαφορες και θα κοιταξω λιγο ακομα ποσο γρηγορα ερχεται σε κανονικη θερμοκρασια. Τωρα αν κανενας απο εσας εχει κανα τροπο να ακουει και το βεντιλατερ ειδικα εν κινησει για να δει αν δουλευει παραπανω ας μου τον πει γιατι εγω το ακουω μετα βιας σταματημενο. Αρα θεωρω τον εαυτο μου ευτυχη που διαπιστωσα νωρις οτι το πορτοφολι μου θα μενει πιο γεματο μετα την εξοδο απο το πρατηριο χωρις να χανω σε επιδοσεις... Οσον αφορα τα καθαριστικα και τη συντηρηση των 100αρων βενζινων....

Οσον αφορα το manual εχω σκοπο να το σκαναρω ολο οταν βρω χρονο γιατι πρεπει να εχεις δυο ενα στο σπιτι και ενα στο αυτοκινητο μου φαινεται. Λεω να παω να παραγγειλω κι εγω ενα μπας και το παρω τσαμπα για να εχω δυο. ;)

Εχτες δεν ειχα παρει το αυτοκινητο λογω βροχης αργιων κτλ δεν πηγα πουθενα(ετσι εμεινε και καθαρο :D )και σημερα που το πηρα ειδα οτι ειχαν χαθει οι ρυθμισεις για μπασα πριμα κτλ. Μου το εχει ξανακανει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Μα ουτε εγω αναφερθηκα προσωπικα σε σενα... Απλα το ποστ σου ηταν η αφορμη! Δεν υπαρχει λογος να μου επιστρεψεις κανενα σχολιο, δεν θα το δεχτω! :p

Ειλικρινα παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι αρπαχτηκες..?!?! Ειναι κατι το αυτονοητο... Το Φοκους ειτε μιλαμε για την πρωτη του εκδοση ειτε για την τελευταια, οδηγικα (στα πλαισια της κατηγοριας) δεν παιζεται, εγω ομως δεν θα το επερνα ποτε! Το ιδιο και το 3αρι (αν και το 3αρι θα το επαιρνα σιγουρα αν ειχε λιγο ομορφοτερο κωλαρακι, η εστω ενα 3θυρο αμαξωμα!) Το C4 απο την αλλη μπορει να μην ειναι απο τα καλυτερα σε αυτο τον τομεα αλλα ξεχωριζει σε αλλους! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ελα ειπαμε τελος η ιστορια και οι προσωπικες επιθεσεις! Ξεχασα να πω για το C4 μηπως εχει προσεξει κανεις οτι αν πλησιασεις τον κοφτη και γινει κοκκινο το στροφομετρο αν κανεις γρηγορη αλλαγη πριν ενεργοποιησεις τον κοφτη αναβει στιγμιαια πρασινο!
Link to comment
Share on other sites

:alien:

Ξεχασα να πω για το C4 μηπως εχει προσεξει κανεις οτι αν πλησιασεις τον κοφτη και γινει κοκκινο το στροφομετρο αν κανεις γρηγορη αλλαγη πριν ενεργοποιησεις τον κοφτη αναβει στιγμιαια πρασινο!

 

Για να σου δείξει πότε είναι η άριστη αλλαγή ?? ;) :!:

 

Πολύ Need for Speed μου κάνει!! :w00t: :!: :blink:

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

enginekiller

 

Πανε σε ενα φοτοτυπαδικο βγαλε μια φωτοτυπια το manual και ζητα να στο δωσουν και σε δισκετα αυτα που φωτοτυπηθηκαν :)

Link to comment
Share on other sites

enginekiller

 

Πανε σε ενα φοτοτυπαδικο βγαλε μια φωτοτυπια το manual και ζητα να στο δωσουν και σε δισκετα αυτα που φωτοτυπηθηκαν :)

Δεν ξερω αν γινεται σε ολα τα φωτοτυπαδικα αλλα ετσι θα ειναι:

1)ασπρομαυρο...

2)θα πρεπει να πληρωσω και τις φωτοτυπιες 100 σελιδων....

 

Mε την βέργα του λαδιού τίποτα...;Εnginekiller εσύ ΔΕΝ ξέρεις; Απίστευτο!

:p :p Το ειχα διαβασει αυτο κι εγω στο 4ΤF και ειχα δει οτι ισχυε στο Corolla. Για το C4 δεν το ειχα σκεφτει θα δω σε λιγο και στο manual αν λεει τιποτα που δε νομιζω... Δεν το εχω ψαξει διεξοδικα αυτο το θεμα(ενας ανθρωπος ειμαι)... :O :O

Link to comment
Share on other sites

:p :p Το ειχα διαβασει αυτο κι εγω στο 4ΤF και ειχα δει οτι ισχυε στο Corolla. Για το C4 δεν το ειχα σκεφτει θα δω σε λιγο και στο manual αν λεει τιποτα που δε νομιζω... Δεν το εχω ψαξει διεξοδικα αυτο το θεμα(ενας ανθρωπος ειμαι)... :O :O

 

Ασε τις δικαιολογίες γιατί χάνεις την φήμη σου με το να μην ξέρεις να μου απαντήσεις. :lol:

 

Εν τω μεταξύ ο tony78 πρέπει να τον πήρε ο ύπνος στο γκαράζ. Από χθες το βράδι τον περιμένω... :lol:

 

To τσεκάρω κι επανέρχομαι. Θα κατέβω μέχρι το γκαράζ να δω το manual

 

Πού είσαι tony...;;; :D

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη βρεχει δε θα παω τωρα στο αυτοκινητο. Οποτε μην με περιμενεις εμενα για λιγες ωρες....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...