Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και η πηγη των λεγομενων για τη μηχανη της πανεραι ειναι απο το site της εταιριας, πιστευεται θα γραφαν κατι αρνητικο? μπες τε στο site να το δειτε.

τελικα μαλλον καποιοι αρκουντε στις διαφημιστικες μπροσουρες των εταιριων.

μα ποιος θα κατσει να κουρδιζει το ρολοι του εν ετη 2006????????????

 

Ειπαμε να αγνοήσουμε τις ανακρίβειες/ασυναρτησίες για λιγο μηπως και ηρεμησεις όμως εσυ συνεχιζεις ακαθεκτος να τις πετας ανελεητα..

Καταντας γραφικός ,παρε το χαμπαρι , μην εκτίθεσαι άλλο και λυπησου εμας, τις εταιρείες, τον εαυτό σου και τον Μπαμπινιώτη ;)

 

 

ΥΓ: μπα κανεις δεν τα κουρδίζει, μόνος κατι εκατοντάδες χιλιάδες λάτρεις των ιστορικών κουρδιστών ρολογιών και της υψηλής ωρολογοποίας :shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

georgehhh

αν θες να μαθεις και το μηχανικο μερος των ρολογιων που θες να παρεις εντοπισε τες στο ιντερνετ και στειλε μου τα link. για το αισθητικο εσυ ξερεις αφου εσυ θα το φορας, ασε που ειναι και υποκιμενικο οπως λενε τα παιδια, αλλα η μηχανικη τους ειναι θεμα αντικειμενικο!

 

εχεις δικιο οτι η αισθητικη του καθε ρολογιου ειναι υποκειμενικη. Σκεψου κατι ομως, βγαζει η φολεξ (δεν εκανα λαθος, φολεξ) ενα ρολογακι χωρις καμια καινοτομια και εσυ βγαινεις και λες: σιγα το ρολοι, δεν εχει καμια καινοτομια...

ε και? δεν ειπε κανεις οτι η πανεραι ειναι pioneer στην ωρολογοποιεια αλλα οτι εχει δημιουργηση σχολη στην αισθητικη, αυτο τελεια και παυλα. Δεν γουσταρεις, μην γουσταρεις αλλα θα μου την πεις και εμενα επειδη εχω scoda και οχι aston martin?

προσοχη: μην το παρεις προσωπικα.

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΡΟΛΟΓΙΑ

 

http://www.miumu.com/phpbb/index.php?mforum=wgr

Link to comment
Share on other sites

οι λατρεις τις υψιλης ορολογοποιηας εχουνε και πολλα ρολογια και πολλα ευρα! ειναι μεγαλοι συλλεκτες και τα εχουνε στο safe τραπεζων, περνουν πολλα κουρδιστα επειδη απλα πολλες εταιριες βγαζουν κουρδιστα και δε μπορουν φυσικα να λειπουν απο τη συλλογη τους, ειδικα αν ειναι limited. εδω τα παιδια θελουν ρολογια που τα φορανε καθε μερα, και γιαυτο θα πρεπει να ειναι και πρακτικα. τωρα αν εσυ θες κουρδιστο παρε αλλα το απολυτο κουρδιστο ειναι ενα GP 3 gold bridges tourbillon.

σταματα να μου τη βγαινεις, απαντα ποιες ειναι οι ανακριβειες? για το site της πανεραι? αφου εκει το γραφει.

και απαντα στην απορια που εχω εγω αλλα και καποιοι αλλοι ως προς το τι το τοσο ξεχωριστο εχει αυτη η μηχανη ωστε ολοι τρεχουν και δε φτανουν και τρωνε τη σκονη της πανεραι.

 

@gerolykos

εχεις δικιο οτι δεν ειναι μονο η καινοτομια, πρεπει να αποδειχτει και στο χρονο η αξια της οποιας καινοτομιας υπαρχει, αυτο δεν ισχυει μονο εδω αλλα σε ολους τους χωρους. πιστευω το καταλαβες και απο το παραδειγμα που ειπα με τη καινοτομια της πατεκ, η οποια ναι μεν εχει καποιο πλεονεκτημα αλλα το πληρωνεις υπερβολικα πολυ σε σημειο που ισως δεν αξιζει. τι και αν φθαρει το γραναζι, εγω προσωπικα προτιμο να το αλλαξω μια και δυο φορες στα 50 χρονια παρα να το πληρωσω 50φορες παραπανω και δε θα φθαρει ουτε σε 500χρονια

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο !!Μολις το λαβεις βγαλε φωτογ και δειξτε μας!

Το corum καλο αλλα υπαρχουν απειρως ωραιοτερα και πιο φαντεζι (κατα τη γνωμη μου) Δες ας πουμε αυτο--->

Προσεξες οτι ο δεικτης σταζει αιμα; cool ε? :cool:

 

ghost man καλύτερο αυτό που έδειξες αλλα είναι συλλεκτικό έχει 4000 euros αν υπάρχει ακόμα, η corum σαν εταιρία έχει όμορφα ρολόγια(την νιάζει η ομορφιά και η προτοτυπία πιο πολύ), αυτό είναι quartz

που παρέθεσα δεν θα το πάρω για το μηχανισμό αλλα για την ομορφιά του, oris φυσικά το παίρνω και για το μηχανισμό η ομορφιά όντος είναι υποκειμενική

το oris φοράει αυτόν

 

http://www.oris.ch/images/movements/585.jpg

 

17 ρουμπίνια 38 ώρες αποθήκευση ενέργειας είναι ο oris 585

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

http://www.aatime.com/images/thumb_163-150-20-0F02EB30R.jpg

 

το bubble corum προστείθεται επίσης στα υποψήφια κανει 1900 euros περίπου

ως τώρα έχουμε omega constellation, certina ds xtype-02,corum bubble,oris miles rectangular

το oris σε κανα μήνα θα το έχω, τα άλλα στο μέλλον

 

Αν εχεις σκοπο να δινεις 2 χιλιαρικα εδω 1 εκει και 3 παρακει, δωστα ολα μαζι και παρε κατι καλο. Πιο πολυ θα ευχαριστηθεις ενα και καλο παρα 3 και μετρια. Εγω εδινα ευχαριστως ολα τα ρολογια μου για ενα AP Royal Oak Off-shore. Θα κραταγα και ενα των 100 ευρω και τελος. Βεβαια αν εχεις λεφτα τα παιρνεις ολα, αλλα δεν μας κοβω για κροισους. Προτιμας 3-4 Toyota Avensis η 1 Cayenne;

Link to comment
Share on other sites

exartatai ean exeis polymelhs oikogeneia k oloi tus odhgun!!!...vevaia k sto cayenne me ligh kalh 8elisi oloi xorane!!!;-))))).....

 

sovara tora k ego auths ths apopsis eimai....

 

ti zhtao: ena panerai(sigura 8a xtypiso ena sto amesso mellon), ena rolex - etsi gia to gamoto,ena Vc,ena Jl,ena ulysee,ena Gerrard P...k blepume auta gia arxh......

 

me to laxeio paidia kana neo

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

exartatai ean exeis polymelhs oikogeneia k oloi tus odhgun!!!...vevaia k sto cayenne me ligh kalh 8elisi oloi xorane!!!;-))))).....

 

sovara tora k ego auths ths apopsis eimai....

 

ti zhtao: ena panerai(sigura 8a xtypiso ena sto amesso mellon), ena rolex - etsi gia to gamoto,ena Vc,ena Jl,ena ulysee,ena Gerrard P...k blepume auta gia arxh......

 

me to laxeio paidia kana neo

Με τα ίδια λεφτά και αφαιρώντας το ρόλεξ παίρνεις δύο panerai και είσαι αρχοντας ;-)

Κληρώνει κάθε εβδομαδα λεω να αρχισω κι εγώ!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

ghost man καλύτερο αυτό που έδειξες αλλα είναι συλλεκτικό έχει 4000 euros αν υπάρχει ακόμα, η corum σαν εταιρία έχει όμορφα ρολόγια(την νιάζει η ομορφιά και η προτοτυπία πιο πολύ), αυτό είναι quartz

που παρέθεσα δεν θα το πάρω για το μηχανισμό αλλα για την ομορφιά του, oris φυσικά το παίρνω και για το μηχανισμό η ομορφιά όντος είναι υποκειμενική

το oris φοράει αυτόν

 

http://www.oris.ch/images/movements/585.jpg

 

17 ρουμπίνια 38 ώρες αποθήκευση ενέργειας είναι ο oris 585

Σου το εδειξα μονο και μονο για να δεις ότι η corum είναι απο τις πρωτοτυπες σχεδιαστικα εταιρείες ωστε αν την τιμησεις με μια αγορα να μην κλειστεις σε ενα απλο καντραν οταν υπαρχει πλειαδα απο πολυ πιο περιτεχνα και ελκυστικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Να παρουν το λεωφορειο τα παληοπαιδα που θελουν και αμαξι. :)

Εγω παλι εχω κολλησει στο ΑΡ. Τι κακο ειναι αυτο;

μεταξυ μας: παρα πολυ ομορφο αλλα ψιλογιγαντιαίο.. τι καρπο έχεις, σβαρτζενεργκερικό ;-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

μεταξυ μας: παρα πολυ ομορφο αλλα ψιλογιγαντιαίο.. τι καρπο έχεις, σβαρτζενεργκερικό ;-)

 

Να σου πω την αληθεια το 44αρι εχει αρχισει να μου φαινεται μικρο.

Λεω να χτυπησω κανενα U-boat. :) Δειτε και παθετε πλακα. Πανεραι στυλ βεβαια...

 

http://www.u-boatwatch.it/en/index.html

 

Επισης παραθετω το πρωτο πειραματικο και το πρωτο παραγωγης Πανεραι. Ειναι το σημερινο Radiomir.

Link to comment
Share on other sites

οι λατρεις τις υψιλης ορολογοποιηας εχουνε και πολλα ρολογια και πολλα ευρα! ειναι μεγαλοι συλλεκτες και τα εχουνε στο safe τραπεζων, περνουν πολλα κουρδιστα επειδη απλα πολλες εταιριες βγαζουν κουρδιστα και δε μπορουν φυσικα να λειπουν απο τη συλλογη τους, ειδικα αν ειναι limited. εδω τα παιδια θελουν ρολογια που τα φορανε καθε μερα, και γιαυτο θα πρεπει να ειναι και πρακτικα. τωρα αν εσυ θες κουρδιστο παρε αλλα το απολυτο κουρδιστο ειναι ενα GP 3 gold bridges tourbillon.

σταματα να μου τη βγαινεις, απαντα ποιες ειναι οι ανακριβειες? για το site της πανεραι? αφου εκει το γραφει.

και απαντα στην απορια που εχω εγω αλλα και καποιοι αλλοι ως προς το τι το τοσο ξεχωριστο εχει αυτη η μηχανη ωστε ολοι τρεχουν και δε φτανουν και τρωνε τη σκονη της πανεραι.

 

@gerolykos

εχεις δικιο οτι δεν ειναι μονο η καινοτομια, πρεπει να αποδειχτει και στο χρονο η αξια της οποιας καινοτομιας υπαρχει, αυτο δεν ισχυει μονο εδω αλλα σε ολους τους χωρους. πιστευω το καταλαβες και απο το παραδειγμα που ειπα με τη καινοτομια της πατεκ, η οποια ναι μεν εχει καποιο πλεονεκτημα αλλα το πληρωνεις υπερβολικα πολυ σε σημειο που ισως δεν αξιζει. τι και αν φθαρει το γραναζι, εγω προσωπικα προτιμο να το αλλαξω μια και δυο φορες στα 50 χρονια παρα να το πληρωσω 50φορες παραπανω και δε θα φθαρει ουτε σε 500χρονια

Αγαπητε εν Χριστώ αδερφε:

Οταν σταματησεις τα καραγκιοζιλίκια και γραψεις ένα εστω ενα σοβαρο μηνυμα χωρίς κακεντρεχειες και τα γνωστα σου ειρωνικα υποννοούμενα,τοτε ευχαριστως να σου απαντησω οχι 1 αλλα 10 φορες.Μεχρι τοτε συνεχισε αφελως να πιστευεις οτι εχεις δικιο.

 

Αν για ολες τις υπολοιπες εταιρείες μπορεί να γνωριζεις 5 πραγματα, για την panerai διαπιστωμενα δεν ξερεις που πανε τα 4. .

 

Επομενως δε σου τη βγαινω καθολου εσυ μπαινεις πετας τις οβίδες σου κι οποιον παρει ο χαρος..

 

Ευτυχως που ακομη υπαρχουν σκεπτομενοι-ψαγμενοι ανθρωποι που βαζουν κρανος..Αυτοι μας επιτρεπουν να ελπιζουμε!

 

Σταματω εδω και αφηνω εσενα να απαντησεις για να εχεις τον τελευταιο λογο. Ισως ετσι ηρεμησεις γρηγοροτερα.

 

Σε καθε περιπτωση ευχομαι συντομα να βρεις τον καλο σου εαυτο για να προχωρησουμε πολιτισμενα, γιατί εγω αντιθετα με τον Redcon διατηρώ ακόμη μία (μικρή) ελπιδα για την περιπτωση σου..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

ontos poly oraio..k ofielo na po oti den to exo xanadei...oxi vevaia oti gnorizo ola ta modela alla leme tora....pantos sto professinal diver;s watch mu kanei k sta sigura enas ellhnaras dne 8a dosie lefta na to parei giati apla dne 8a tu ienia arketo gia to poul-mour tou1!!(den milao gia sena redcon pu mporie na kaneis mia syneidhtopoihmenh agora,alla distixos einia poly pou skeftontai etsi sthn Elladitsa mas!!!..k giauto isos to rolex submariner exei bromisei o topos giait einia k aptous pleon asxetous amessa anagnorisimo!)
:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια το 44αρι εχει αρχισει να μου φαινεται μικρο.

Λεω να χτυπησω κανενα U-boat. :) Δειτε και παθετε πλακα. Πανεραι στυλ βεβαια...

 

http://www.u-boatwatch.it/en/index.html

 

Επισης παραθετω το πρωτο πειραματικο και το πρωτο παραγωγης Πανεραι. Ειναι το σημερινο Radiomir.

 

Ε οχι και μικρο το 44αρι :D

 

Δειτε και αυτα τα 2 vintage

Αυτό δίπλα στο θεεικό δεν είναι το submariner που είχες ποσταρει πριν ή μηπως αλλο παραπλησιο ;-)

Ετος κατασκευης luminor: 1947

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Θεικα και τα 2. Τα παληα sub ειναι αλλο πραγμα.

Λοιπον ο χαμος τωρα γινεται για το 203 που βγηκε σε 150-200 κομματια και εχει ζητηση για 1200+!!! Εχουν σπασει τα μπαλακια στο αφεντικο της Πανεραι (Angelo Bonati για να μαθαινουμε) να βγαλει και αλλα, αλλα δεν γινεται. Κανει 18.000 δολλαρια και εχει τετοια ζητηση!!! Απιστευτο. Ειναι φοβερο τι γινεται με αυτη την εταιρεια. Παρτυ πραγματικο. Οτι βγαλει σε special edition πεφτουν κατα χιλιαδες να το παρουν. Προπερσυ προσπαθησα να παρω το PVD που εβγαλαν και οταν πηρα τηλ στη μπουτικ στη Φλωρεντια για σειρα, γελουσαν. Η λιστα ειχε κλεισει σε 2-3 μερες. Και φυσικα οι διαφοροι σκιζουν τα διπλωματα τους, για το τι γινεται εδω. Τους εχει παρει τα σωβρακα ο Bonati.

 

ΥΓ. Εχω ημερολογιο συλλεκτικο του 2004 αρ. 171/200 με αφιερωση απο τον ΑΒ. Θα το φερω στο meeting. Με εφτυσαν στο ρολοι, τουλαχιστον μου εδωσαν ημερολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και μικρο το 44αρι :D

 

Δειτε και αυτα τα 2 vintage

Αυτό δίπλα στο θεεικό δεν είναι το submariner που είχες ποσταρει πριν ή μηπως αλλο παραπλησιο ;-)

Ετος κατασκευης luminor: 1947

 

Κανε ενα γκαλλοπ. Ποιος θα επαιρνε ποιο. Χωρις θεμα τιμης.

Link to comment
Share on other sites

Αντε τοτε να παρω αυτο. Με αφηνετε;

 

Αλλα τι λεω, μηπως θα παω στα 2500 μετρα;

 

Αμαν.. κι εγω ήθελα να χτυπησω ενα Pam Arktos αλλα μηπως προκειται

να κανω τον Αρκτικό κύκλο..Χλωμο...

 

Σοβαρα τώρα: Ο Μοναδικος ανθρωπος που το καταφερε: Mike Horn: 20.000 χιλιομετρα περπατημα γυρω απο το Βορειο Πολο με θερμοκρασιες -60 βαθμων Φαρεναιτ και μαντεψτε τιιιι φορουσε ; Panerai arktos :D

Κατασταση ρολογιου οταν επεστρεψε: ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟ ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

προτείνω να ανοίξουμε 2 ρολογάδικα 1 για redcon ghostdoc και 1 με εμένα και dimatha ton opoio συμπαθώ γιατι έχει και αυτός γνώσεις na δούμε πιοσ θα πουλήσει περισσότερο πέρα απο την πλάκα είστε μεγάλοι άνθρωποι και όχι παιδάκια και πρέπει να υπάρχει ένας ευγενής ανταγωνισμός, όσο αναφορα το corum bubble είναι κουκλί το άτιμο
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

προτείνω να ανοίξουμε 2 ρολογάδικα 1 για redcon ghostdoc και 1 με εμένα και dimatha ton opoio συμπαθώ γιατι έχει και αυτός γνώσεις na δούμε ποιος θα πουλήσει περισσότερο πέρα απο την πλάκα είστε μεγάλοι άνθρωποι και όχι παιδάκια και πρέπει να υπάρχει ένας ευγενής ανταγωνισμός, όσο αναφορα το corum bubble είναι κουκλί το άτιμο

Ειμαστε μεγαλοι ανθρωποι γιαυτο δεν πρεπει να μας ανεβαζουν την πίεση :-)

 

Κανενας ανταγωνισμος δε διακαιολογείται, ουτε ευγενης ουτε αγενης, δεν εχουμε συμφεροντα ή να μας χωριζει τιποτε

 

δεν κανουμε διαγωνσιμο γνωσεων την πλακα μας κανουμε

 

Ναι είναι πανεμορφο ;-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

εννοείται οτι κάνουμε το κέφι μας να παραθέσω κι εγώ κάτι ξανά

girard-perregaux opera two 375000 euros περίπου

 

http://www.lacotedesmontres.com/IMG/14451.jpg

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

@ Megalos:

 

Έχω ένα κουρδιστό τσέπης Dogma Prima Ancre 17 Rubis του παππού μου, το οποίο δουλεύει άψογα, αλλά για συναισθηματικούς λόγους δε βγαίνει ποτέ από το συρτάρι στο οποίο είναι... :)

 

Φωτό δε μπορώ να βρω στο νετ, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το φωτογραφίσω να το ανεβάσω εδώ... :)

φιλε γεια βρηκα ενα Dogma Prima χειρος ομως και οχι τσεπης στην antiquorum :) τιμη 250 ευρω

Link to comment
Share on other sites

παιδια χιλια συγνωμη, μην βαρατε..

 

αυτα που πουλαν οι Κινεζοι τα αυτοματα των 20-40 ευρω..

τι λενε καλα για αδιαβροχα δεν νομιζω,

αλλα ποσα λεπτα να χανουν στον μηνα;.. ΤΗΝΧ

κατι με αυτα τα jewel α χει σχεση παλι.. :)

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

http://www.thewatchery.com/WatchImages/Med/3416.jpg

 

εγώ πάντος είμαι αμετανόητος στη zenith

και εγω φιλε georgehh μου αρεσει πολυ η zenith και ειδικα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...