Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η έννοια του κλασικού και του μοντέρνου είναι σχετικές.

 

Μοντέρνο -υπό την έννοια του νεωτερισμου- ήταν το Monaco της Beuer όταν βγήκε πριν 42 χρόνια. Ήταν τετράγωνο αυτόματο με τα poussoirs Αριστερά αδιάβροχο και όλα αυτά για πρώτη φορά με έντονο μπλε καντραν και πορτοκαλί δείκτη!

 

Το Αρμανι που έβαλες είναι αδιάφορο. Ούτε κλασικό, ούτε μοντέρνο.

 

Θα το βρεις σε δεκάδες μάρκες και εκατομμύρια χέρια.

 

Θα σου προτεινα να παρακολουθήσεις τη συζήτηση και να αποφασίσεις αργότερα. Διάβασε και τα προηγούμενα.

 

Κάποιος φίλος εβαλε πριν λίγο καιρό ck πολύ πιο ιδιαίτερο.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια! Σκεφτομουν κ εγω τωρα τελευταια να αγορασω ενα seiko που το ειδα σε ενα περιοδικο κ το ερωτευτηκα. Δηλωνω βασικα ασχετος στο θεμα ρολοι.... Θα ηθελα να σας ρωτησω εσας που ξερετε καλυτερα το εξης...

Διαβαζω παντου για μηχανισμους πχ quartz, kinetic, αυτόματο, Spring Drive, eco drive, κουρδιστος, μπαταριας... Υπαρχει κανενα link που να εξηγει τι ειναι το καθε τι?

Το ρολοι που κοιταζα by the way ειναι αυτο :

http://www.oroloi.gr/product_info.php?manufacturers_id=98&products_id=14008

Γνωμες>?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Σκεφτομουν κ εγω τωρα τελευταια να αγορασω ενα seiko που το ειδα σε ενα περιοδικο κ το ερωτευτηκα. Δηλωνω βασικα ασχετος στο θεμα ρολοι.... Θα ηθελα να σας ρωτησω εσας που ξερετε καλυτερα το εξης...

Το ρολοι που κοιταζα by the way ειναι αυτο :

http://www.oroloi.gr/product_info.php?manufacturers_id=98&products_id=14008

Γνωμες>?

 

Ένα εξαιρετικό από κάθε άποψη ρολόι της SEIKO.

 

 

Διαβαζω παντου για μηχανισμους πχ quartz, kinetic, αυτόματο, Spring Drive, eco drive, κουρδιστος, μπαταριας... Υπαρχει κανενα link που να εξηγει τι ειναι το καθε τι?

 

Αν μπεις μέσα στην επισημη ιστοσελιδα της SEIKO πχ θα διαβάσεις για τους μηχανισμούς της... αλλά και σε πολλές επισημες ιστοσελιδες θα βρεις στοιχεια που αφορουν μηχανισμούς.... και όχι μόνο.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

σε TW STEEL μπορεις να δεις...ειναι καλυτερα απο τα oozoo νομιζω...ειχα μια συζητηση με εναν ρολογα στο κεντρο της Αθηνας και μου ειχε πει οτι ειναι νουμερο 1 σε πωλησεις στην Ελλαδα...δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αλλα anyway ειναι μια ενδειξη οτι αν μη τι αλλο αρεσει..

δες εδω περισσοτερα

 

αν αποφασισεις, επειδη ειχα παρει ενα TW το καλοκαιρι για δωρο, πετυχα πολυ καλη τιμη σε καταστημα...αν θες μπορω να σου πω που και να πας να δεις (30% εκπτωση απο την αρχικη)...

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου... μαρεσαν παρα πολυ σαν ρολογια κι μου τα ξανα ειχαν προτινει κι παλιοτερα...

 

θα ηθελα να μου πεις το καταστημα... (σε πμ αν θες) να παω να ριξω μια ματια! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ΠΜ καλύτερα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κωστη καλησπερα,ειδα ονειρο,ημουν λεει στον Κεσσαρη και μου εδωσε -20% σε ενα 351 Πανερι,λες να εχω ελπιδες?

φιλικα

Μιχαλης

[ΥΓ εχουμε μιλησει σε αλλο ρολογοφορουμ τελευταια,εκει που τους τα εχωσες χοντρα....

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ξέρω ότι πάλι θα φανεί σε πολλούς περίεργο, να πω ότι αυτό το "ρώτησα έναν ρολογά" (και δεν είναι προσωπική η επισήμανση), είναι εντελώς άτοπο.

 

Γνωρίζω τους μεγαλύτερους ωρολογοποιούς στον κόσμο και θα σας ενημερώσω ότι ελάχιστοι γνωρίζουν τι συμβαίνει στο χώρο, ενώ οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν τι παράγουν οι άλλες εταιρείες, τι άλλο έχει γίνει στην ιστορία κλπ. Δεν γνωρίζουν καν τι κάνει αυτός που δουλεύει στο διπλανό δωμάτιο και κάνουν διάλλειμα 10 χρόνια μαζί!...

 

Μιλάμε ότι ο άνθρωπος που όχι μόνο κατασκευάζει ένα ρολόι του 1.500.000 ευρώ, δεν γνωρίζει τι έχει το αντίστοιχο ρολόι άλλων εταιρειών ή απλούστερα ρολόγια που φιλοξενούν μια από τις πολυπλοκότητες του αριστουργήματος που φτιάχνει.

 

Το τι συμβαίνει με τα ρολόγια το γνωρίζουν 2-3 ιστορικοί στον κόσμο, μερικοί experts περισσότερο στους Οίκους Δημοπρατήσεων, αρκετοί Πρόεδροι εταιρειών και ελάχιστοι δημοσιογράφοι και συλλέκτες που ασχολούνται με το θέμα κάθε μέρα επί χρόνια.

 

Η ωρολογοποιία, είναι αχανής και οι ωρολογοποιοί εξειδικεύονται σε αυτό που απαιτείται από την συγκεκριμένη εργασία τους.

 

Ποιός ωρολογοποιός γνωρίζει που κατασκευάζεται το κάθε εξάρτημα;

 

Κανείς.

 

Το γνωρίζουν όμως όλοι οι Πρόεδροι.

 

Είναι αντίστοιχο με το να λέμε ότι αυτός που επισκευάζει την Ferrari, ξέρει να την οδηγήσει πρώτη στον τερματισμό.

 

Τώρα γιατί κάνετε σύγκριση μεταξύ TW και oozoo;

 

Έχουν την ίδια τιμή, ή αντίστοιχα μοντέλα;

 

Δεν νομίζω.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου... μαρεσαν παρα πολυ σαν ρολογια κι μου τα ξανα ειχαν προτινει κι παλιοτερα...

 

θα ηθελα να μου πεις το καταστημα... (σε πμ αν θες) να παω να ριξω μια ματια! :)

 

σου εστειλα ΡΜ φιλε...

 

 

Τώρα γιατί κάνετε σύγκριση μεταξύ TW και oozoo;

 

Έχουν την ίδια τιμή, ή αντίστοιχα μοντέλα;

 

Δεν νομίζω.

 

Φιλικά

 

Κωστής

γιατι δεν νομιζεις? στο στιλ που ψαχνει ο φιλος (Panerai look), ναι, εχει παρομοια μοντελα...

oozoo 160€

TW 195€

Edited by adam
Link to comment
Share on other sites

Μήπως 160 κάνει το ακριβότερο oozoo και 195 ένα φτηνό tw;

 

Εγώ έχω την εικόνα ότι τα ρολόγια ούζου (12) κάνουν 30-100 ευρώ. Και πολλά είναι.

 

Μιχάλη υπομονή. Ακόμη λίγη κρίση και θα γίνει το ονειρό σου αληθινό.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Μήπως 160 κάνει το ακριβότερο oozoo και 195 ένα φτηνό tw;

 

Εγώ έχω την εικόνα ότι τα ρολόγια ούζου (12) κάνουν 30-100 ευρώ. Και πολλά είναι.

 

σωστα, αλλα αφου σε αυτο το στιλ ψαχνει ο φιλος...

 

Μιχάλη υπομονή. Ακόμη λίγη κρίση και θα γίνει το ονειρό σου αληθινό.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

λιγη κριση ακομα και δεν θα μπορουμε εμεις μετα να παρουμε τα ρολογια κι ας τα δινουν -50%...

ολοι εχουμε κατι να ονειρευομαστε... αχχχχχ....Κουλα

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται αυτό το Gant; Έχω ήδη ένα εδώ και αρκετά χρόνια και σκέφτομαι μήπως το χτυπήσω μιας και το προηγούμενο είχε βγει αρκετά καλό. 109 ευρώ το έχουν σε προσφορά.
Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται αυτό το Gant; Έχω ήδη ένα εδώ και αρκετά χρόνια και σκέφτομαι μήπως το χτυπήσω μιας και το προηγούμενο είχε βγει αρκετά καλό. 109 ευρώ το έχουν σε προσφορά.

 

Φίλε tasosvel, αν θέλεις κάτι σε Gant προτίμησε κάποιο πουκάμισο, παντελόνι κλπ, διαχρονικά και με πολύ καλή ποιότητα αλλά για ρολόι.......

Όσον αφορά για το "ρολόι" που είδες το πως φαίνεται στον καθένα είναι θέμα γούστου. Προσωπικά το συγκεκριμένο το θεωρώ κλασσικούρα και παλαιολιθικό εμφανησιακά αλλά εσένα μπορεί να σου αρέσει και εν τέλει αυτό μετράει. Πάντως κάποια Gant που έχω δει είναι όμορφα αλλά δεν θα έπαιρνα ποτέ ρολόι που έχει τη φίρμα οίκου μόδας ή ρούχων εν γένει εκτός κάποιας ίσως πολύ ειδικής περίπτωσης.

Σε αυτά τα χρήματα, άντε ελάχιστα παραπάνω μπορείς να βρεις και κάποιa Casio και Swatch που μπορεί μεν να μην εντυπωσιάσoυν κάποιους άσχετους και μπερδεμένους (που συγκρίνουν μια φίρμα ρούχων με μια φίρμα ρολογιών, κλασσικό λάθος που κάνει ο περισσότερος κόσμος)όσο ένα Gant αλλά εσύ θα έχεις ένα πραγματικό ρολόι και όχι ένα δήθεν ρολόι εκτός και είσαι οκ με αυτό.

Στο τέλος της εβδομάδας αρχίζουν και οι εκπτώσεις οπότε έχεις την δυνατότητα να πετύχεις ένα αξιόλογο και αξιόπιστο ρολόι σε πολύ καλή τιμή από κατεξοχήν ρολογάδικη εταιρεία και όχι των εταιρείών διαμοιρασμού δικαιωμάτων χρήσης χλιδάτου ονόματος όπως έχουν πλέον καταντήσει πολλές (αν όχι όλες) από τις γνωστές και "καλές" φίρμες ρούχων.

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Tι γνωμη εχετε για τα Tissot?Εχω σταμπαρει το μοντελο Τ touch σε titanium και θα θελα την γνωμη καποιου που το εχει και το εχει δουλεψει στο χερι του.Ευχαριστω.:)
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια σας παρακαλω γιατι θα τρελαθω.Αγορασα αυτο http://www.casio-europe.com/euro/watch/collection/mtf-e002l-1avef/ το ρολοι αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω πως κουμπωνει.Το κουμπωμα του μοιαζει με αυτο στους μπρασελεδες αλλα δε ξερω πως το ελευθερο ακρο του λουρακιου με τις τρυπιτσες θα περασει μεσα απο το μεταλλικο πραγματακι με το καρφακι στη μεση.Μήπως γνωριζει καποιος οτιδηποτε?
Link to comment
Share on other sites

Tι γνωμη εχετε για τα Tissot?Εχω σταμπαρει το μοντελο Τ touch σε titanium και θα θελα την γνωμη καποιου που το εχει και το εχει δουλεψει στο χερι του.Ευχαριστω.:)

 

Αν με το "δουλέψει"εννοείς το αν έχουν βγει καλά τότε η απάντηση είναι οτι πρόκειται για μια πλήρως αξιόπιστη και ποιοτική για την κατηγορία της Ελβετική εταιρεία με ποκιλία σχεδίων. Κυκλοφορεί και κάποια όμορφα και πρωτότυπα special editions εμπνευσμένα από το MotoGP του οποίου είναι ο επίσημος χρονομέτρης. Αφού σου αρέσει κάποιο μοντέλο της προχώρα άφοβα στην αγορά του.:cool:

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια σας παρακαλω γιατι θα τρελαθω.Αγορασα αυτο http://www.casio-europe.com/euro/watch/collection/mtf-e002l-1avef/ το ρολοι αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω πως κουμπωνει.Το κουμπωμα του μοιαζει με αυτο στους μπρασελεδες αλλα δε ξερω πως το ελευθερο ακρο του λουρακιου με τις τρυπιτσες θα περασει μεσα απο το μεταλλικο πραγματακι με το καρφακι στη μεση.Μήπως γνωριζει καποιος οτιδηποτε?

Αν καταλαβα καλα,το ορθογωνιο με το καρφακι στη μεση που λες,ξεκουμπωνει και περναει μεσα το αλλο ακρο και μετα το κουμπωνεις στην τρυπα που θες!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αν με το "δουλέψει"εννοείς το αν έχουν βγει καλά τότε η απάντηση είναι οτι πρόκειται για μια πλήρως αξιόπιστη και ποιοτική για την κατηγορία της Ελβετική εταιρεία με ποκιλία σχεδίων. Κυκλοφορεί και κάποια όμορφα και πρωτότυπα special editions εμπνευσμένα από το MotoGP του οποίου είναι ο επίσημος χρονομέτρης. Αφού σου αρέσει κάποιο μοντέλο της προχώρα άφοβα στην αγορά του.:cool:

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Γνωριζω το οτι ειναι επισημος χρονομετρης μια και ειμαι λατρης των 2 τροχων και ολων των πρωταθληματων Grand Prix μοτοσυκλετων στον κοσμο.:D

Συγκεκριμενα θελω αυτο με την Carbon πλάκα και το εξ ολοκληρου Titanium πλαισιο και μπρασελε του.Μιας και θα ειναι δωρο αρραβωνων θα παρω αυτο και οχι καποιο special edition που ανεβαζει τον πηχη της τιμης του.

Και παλι ευχαριστω πολυ.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα,το ορθογωνιο με το καρφακι στη μεση που λες,ξεκουμπωνει και περναει μεσα το αλλο ακρο και μετα το κουμπωνεις στην τρυπα που θες!

...επίσης μπορείς να πας σε ένα από τα καταστήματα στην Ελλάδα που πουλούν Casio και από τα οποία δεν το αγόρασες (αλλιώς θα ήξερες πως κλείνει) να πεις ότι σου το στείλανε δώρο και να σου δείξουν πως κλείνει...

 

Αυτό θα γίνεται όσο ακόμη κάποιοι αγοράζουν από την Ελλάδα.

 

Όταν θα αγοράζουν όλοι από το εξωτερικό, θα ρωτάτε με email, το site που σας το πούλησε...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω φιλε για να καταλαβεις τι εννοω.http://img547.imageshack.us/i/11012011003.jpg/ http://img341.imageshack.us/i/11012011002.jpg/
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Γνωριζω το οτι ειναι επισημος χρονομετρης μια και ειμαι λατρης των 2 τροχων και ολων των πρωταθληματων Grand Prix μοτοσυκλετων στον κοσμο.:D

Συγκεκριμενα θελω αυτο με την Carbon πλάκα και το εξ ολοκληρου Titanium πλαισιο και μπρασελε του.Μιας και θα ειναι δωρο αρραβωνων θα παρω αυτο και οχι καποιο special edition που ανεβαζει τον πηχη της τιμης του.

Και παλι ευχαριστω πολυ.:)

 

Εγω εχω το t-touch (οχι το τιτανιο αλλα με καδενα) εδω και 5 χρονια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Αν και το ειχα πληρωσει τοτε 550€ δεν εχω μετανιωσει ουτε λεπτο! Καθε φορα που το φοραω μ αρεσει ολο και πιο πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

margianniss δες την τριτη φωτο. Ελπιζω να καταλαβεις.

http://www.watch-space.co.uk/casio-watches-collection-mtf-e002l-1avef.html

 

Πραγματικα φιλικα ( χωρις ειρωνεια).

 

Γιώργης

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ φιλαρακι για τη βοηθεια αλλα αυτο που βλεπω δεν γινεται να το πετυχω με τιποτα.Αν κοιταξεις τη πρωτη φωτογραφια που ανεβασα θα δεις οτι απο εκει που φιανετε στη φωτογραφια σου οτι περναει το λουρακι υπαρχει ενα καρφακι μες στη μεση και ετσι ειναι αδυνατο να περασει απο μεσα.Ευχαριστω και παλι παντως
Link to comment
Share on other sites

Στη φωτο που λες το μαυρο κοματι δεν πρεπει να ειναι σταθερο. Αν το πιασεις γυρναει? Λογικα το γυρνας, περνας το λουρακι και το επαναφερεις στη θεση του βαζοντας το καρφακι στην τρυπα που θες.
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω φιλε για να καταλαβεις τι εννοω.http://img547.imageshack.us/i/11012011003.jpg/ http://img341.imageshack.us/i/11012011002.jpg/

Οπως το φανταστηκα ειναι...αυτο το μαυρο που μοιαζει με "Π" ξεκουμπωνει καπως,σε ενα δικο μου για παραδειγμα ξεκουμπωνει με ενα απλο τραβηγμα,στο δικο σου νομιζω οτι εχει ενα ελατηριο μεσα στο στρογγυλο και πιεζεις με κατι λεπτο την μια απο τις δυο ακρες για να ξεκουμπωσει.Δεν φαινεται και καλα στη φωτο και δεν ειμαι σιγουρος.

Αν δεν βρεις ακρη πηγαινε σε ενα καταστημα αν σου ειναι ευκολο.

 

 

KOITA τις φωτο με ανοιχτο και κλειστο το κουμπωμα που εχει...

 

http://img221.imageshack.us/i/img0544k.jpg/

http://img23.imageshack.us/i/img0545nl.jpg/

 

ετσι ειναι και το δικο σου

Edited by THEO_LEGEND

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Οκ μαγκες το βρηκα.Τελικα το μαυρο εκει που υπηρχε το καρφακι ανοιγε και το προσαρμοζες οπου ηθελες.Οπως και ναχει ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...