Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι το 7ο πράγματι και βγαίνουν 3 το χρόνο.

 

Το επόμενο θα βγει το Πασχα μετά Ιουλιο και Δεκεμβριο.

 

Φιλικά

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, ελπίζω αύριο που θα κατέβω στο κέντρο της Πάτρας να το βρω σε κάποιο Newstand.
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Κάπου τα μπλέξαμε ή εγώ αδυνατώ να ακολουθήσω την συζήτηση.

Ανάμεσα στα ρολόγια των 25 ευρώ και των 1.000.025 ευρώ υπάρχει το 99,99 των υπολοίπων ρολογιών (αφού καλώς ή κακώς όλα ονομάζονται ρολόγια) που αφορούν/ενδιαφέρουν, όπως θέλετε πείτε το, την πλειοψηφία.

Προσωπικά θεωρώ ότι από ένα επίπεδο τιμής και πάνω δεν είναι πλέον ρολόγια αλλά κοσμήματα/φετίχ (πάλι πείτε το όπως θέλετε) τα οποία συμπτωματικά δείχνουν και την ώρα.

Δε θα χαρακτηρίσω κάποιον από το τι ρολόι/αυτοκίνητο/κινητό/παντελόνι/παπούτσια κ.λ.π. φορά, αν είναι σωστός ή όχι.

Όλοι μας έχουν γνωρίσει ανθρώπους των οποίων η συμπεριφορά είναι αντιστρόφως ανάλογη της οικονομικής τους επιφάνειας.

 

Επί του θέματος όμως.

Αν κάποιος θέλει να αγοράσει από το εξωτερικό (το έχω κάνει όχι μόνο σε ρολόγια αλλά και σε άλλα είδη και πριν με χαρακτηρίσετε να πω ότι πλήρωσα τον Φ.Π.Α. που αναλογούσε είτε εδώ είτε στη χώρα αγοράς όπου αυτό ήταν δυνατό. ) έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει. Θεωρητικά πάντα δεν παρανομεί. Κι αφού οι άμεσα θιγόμενες δηλαδή οι εταιρείες δεν κάνουν τίποτα για να εξαλείψουν το "πρόβλημα" αυτό της αγοράς μέσω διαδικτύου, απλά εκμεταλλεύεται έναν ακόμα τρόπο αγοράς. Αν δε, όπως έγραψα και λίγες σελίδες πιο πίσω, το ρολόι αυτό δεν εισάγεται επίσημα τότε η αγορά εκτός συνόρων είναι σχεδόν μονόδρομος (υπάρχει και η λύση της παράλληλης αγοράς).

Αλλά αν είναι "άτυχος" και του βγει "μαϊμού" ας πρόσεχε, αλλά ας βγει και να το πει κι όχι να το αποκρύψει. Σε περίπτωση γνησίου προϊόντος μεν αλλά που παρουσιάσει πρόβλημα να μη κατηγορήσει τον αντιπρόσωπο αν δε του το επισκευάσει ή του ζητήσει χρήματα για την επισκευή. Οπότε πάλι ας πρόσεχε.

Επειδή συνήθως οι αγορές μέσω σελίδων ή μέσω παράλληλης είναι σε χαμηλά επίπεδα τιμών αρκετές φορές ο παθών απλά το πετά και πάει για άλλο.

 

 

...

Η Patek είναι το νούμερο 1 στον κόσμο γιατί το sky moon το έχει λιανική 1.000.000 ελβετικά και το αγοράζει ο αντιπρόσωπος 1.000.000, το πουλάει στο κατάστημα 1.000.000 και το κατάστημα στον καταναλωτή 1.000.000. Κανείς δεν κερδίζει εκτός από το εργοστάσιο! ...

 

 

Απορία. Λογικά και ο αντιπρόσωπος και το κατάστημα κάποιος κέρδος θα έχει. Διαφορετικά δεν είναι αντιπρόσωπος ή κατάστημα αλλά ίδρυμα. :lol:

Το λαμβάνει μήπως βάσει κάποιου αριθμού πωλήσεων ή άλλων αντιπαροχών του εργοστασίου;

 

...

Μεγάλη ελβετική εταιρεία παρουσίασε φέτος το νέο της χρονογραφο στηριγμένο σε έναν μηχανισμό της Seiko.

...

 

Η TAG ήταν ή θυμάμαι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο καθένας κάνει ότι θέλει.

 

Όταν όμως μας λέει τι κάνει (ή ακόμη περισσότερο τι θα είμαστε χαζοι αν δεν κάνουμε) να συγκρίνει πορτοκάλια με πορτοκάλια.

 

Όχι το παράνομο χωρίς εγγύηση φόρο ΦΠΑ κλπ με το επίσημο και να βγάζει τον νόμιμο κλέφτη επειδή είναι πιο ακριβός από τον αληθινό κλέφτη ή παράνομο.

 

Αυτό που έγραψα η Πατέκ το έχει κάνει σε 2-3 μοντέλα. Και σε αυτά διαλέγει το εργοστάσιο τους πελάτες. Έχει ζητήσει πλήρη ανάλυση όλης της συλλογής των υποψηφίων για συγκεκριμένο ρολόι των 30000 ευρώ!

 

Αφού ενέκριναν τις συλλογές των πελατών παρέδωσαν μέσω αντιπροσώπων και καταστημάτων χωρίς περιθώριο κέρδους!

 

Υπάρχουν βέβαια ρολόγια της που έγιναν συλλεκτικά πριν κυκλοφορήσουν και πουλήθηκαν 10 και 20 φορές την τιμή τους σε μια εβδομάδα.

 

Είναι tag και δεν είναι κακό.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά που περιγράψεις αφορά το ότι δεν πληρωσες δασμους, φόρους, ΦΠΑ και βέβαια το εισηγαγες αδασμολογητο (παράνομα) στην Ελλαδα.

εξακολουθεις να αναφερεις την λεξη παρανομο και νομιζω οτι κανεις λαθος...για να καταλαβω αν εγω παω στην Ιταλια και αγορασω ενα ρολοι απο ενα καταστημα εκει, τι το παρανομο εχω κανει...μου απαγορευει η ελληνικη νομοθεσια να το αγορασω απο εκει? νομιζω πως οχι... με υποχρεωνει να δηλωσω το προιον για να πληρωσω εδω αναλογουντα φορο? παλι νομιζω πως οχι...τουλαχιστον οχι απο χωρες της ΕΕ...το ιδιο λοιπον, δεν ισχυει αν το παρω απο το αντιστοιχο ιντερνετικο καταστημα της Ιταλιας? που ειναι η παρανομια?

Αν παλι το παρω εκτος ΕΕ, το πιο πιθανο ειναι να πληρωσω τον εκτελωνισμο του (μου εχει τυχει αρκετες φορες), οποτε παλι ολα σε νομιμα πλαισια ειναι...αν λεω κατι λαθος παρακαλω ας με διορθωσετε...

Και να συγκρίνουμε πορτοκάλια με πορτοκάλια.

επισης νομιζω οτι οι συγκρισεις στις τιμες που γινονται αφορουν το ιδιο προιον αρα, μαλλον "πορτοκαλια με πορτοκαλια" συγκρινονται...

αν αγοραζα, για παραδειγμα αντι για ρολοι απο το amazon, 10κιλα πορτοκαλια και ελεγα οτι τα πηρα 2€ αντι 10€ που κανουν εδω, τι θα μου ελεγες? κακως κανεις συγκριση γιατι πρεπει να συγκρινουμε "πορτοκαλια με πορτοκαλια"??? οξυμορο!!!

Μηπως η εκφραση που εννοεις ειναι να συγκρινουμε "πορτοκαλια απο την Κρητη με πορτοκαλια απο την Κρητη" και οχι απο τα Ιωαννινα...

γιατι το προιον βγαινει απο το εργοστασιο με μια τιμη...και αφου ξεκαθαρισαμε απο το πρωτο σκελος οτι δεν παρανομω αγοραζοντας το απο Αγγλια πχ., ο νομος του εμποριου με "υποχρεωνει", το ιδιο προιον να το παρω εκει που θα το βρω φθηνοτερα...και νομιμα (αλλιως θα εψαχνα μονο κλεμμενα)...

 

Πιθανως να τα βλεπεις με αυτο τον τροπο φιλε VIWOW, επειδη το ρολοι περα απο τη μεγαλη σου αγαπη (που φαινεται πως ειναι), "δυστυχως" ειναι και αυτο που σου παρεχει τα προς το ζειν...και αυτο σε κανει να το βλεπεις με τα άλλα "γυαλια"...

για να μην παρεξηγηθω, ουτε κατακρινω ουτε ειρωνευομαι, απλα ξεκαθαριζω οτι οι αποψεις μας ξεκινουν απο διαφορετικες βασεις και αυτο σημαινει οτι δεν προκειται να διασταυρωθουν πουθενα...

χωρις κανενας να εχει αδικο, εγω (εννοωντας τον καταναλωτη που κοιταζει να εξοικονομησει χρηματα) θα αγοραζω απο το εξωτερικο και εσυ (μπορει να σε ορισεις οπως θελεις) θα σου φαινεται αδιανοητος αυτος ο τροπος σκεψης που εχει γονατισει την αγορα του ρολογιου στην Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που αγόρασε το ρολόι από την Αμερικη δεν μίλησε για εκτελωνισμο. Άρα το σάιτ το έστειλε σαν δώρο με υποτιμολογημενη απόδειξη και βεβαι πήρε πίσω το αμερικανικό ΦΠΑ. Πόσες παρανομίες κάνει αυτό;

 

Το ρολόι δεν έχει εγγύηση και πριν πουληθεί έχει γυρίσει χώρες, βιτρίνες, εκθέσεις κλπ.

 

Είναι ένα «ζουληγμενο πορτοκάλι» χωρίς εγγύηση που δεν μπορείς να επιστρεψεις στον υπερποντιο «μαναβη»!

 

Επίσης παράνομη είναι η διάθεση του ρολογιού εκτός περιοχής του καταστήματος αφού μόνο αυτό επιτρέπει το συμβόλαιο με το εργοστάσιο.

 

Να σημειώσω ξανά ότι έχω υπάρξει καταναλωτής όσο λίγοι (δυστυχώς) και δεν υποστηρίζω ποτέ κάτι που δεν πιστεύω επειδή με «συμφέρει».

 

Με συμφέρει να είμαι αντικειμενικός και γι αυτό βάζω στο εξώφυλλο του περιοδικού μου ρολόγια που ποτέ δεν διαφημιστηκαν ενώ συμβαίνει να μην παρουσιάζω ρολόγια που διαφημίζονται.

 

ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΤΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΕΛΙΚΑ ΠΛΑΣΜΕΝΟΣ, αλλά γι αυτό θέλει και προσοχή!...

Link to comment
Share on other sites

...

επισης νομιζω οτι οι συγκρισεις στις τιμες που γινονται αφορουν το ιδιο προιον αρα, μαλλον "πορτοκαλια με πορτοκαλια" συγκρινονται...

αν αγοραζα, για παραδειγμα αντι για ρολοι απο το amazon, 10κιλα πορτοκαλια και ελεγα οτι τα πηρα 2€ αντι 10€ που κανουν εδω, τι θα μου ελεγες? κακως κανεις συγκριση γιατι πρεπει να συγκρινουμε "πορτοκαλια με πορτοκαλια"??? οξυμορο!!!

Μηπως η εκφραση που εννοεις ειναι να συγκρινουμε "πορτοκαλια απο την Κρητη με πορτοκαλια απο την Κρητη" και οχι απο τα Ιωαννινα...

...

 

Αυτό που κατάλαβα για τα πορτοκάλια είναι ότι πρέπει να συγκρίνονται πορτοκάλια από τον ίδιο παραγωγό, μια τα συγκεκριμένα πορτοκάλια τα παράγει ένας παραγωγός (ένα εργοστάσιο) και τα δίνει σε συγκεκριμένους λαϊκατζήδες (αντιπροσώπους). Η σύγκριση λοιπόν των πορτοκαλιών πρέπει να γίνεται ανάμεσα στις τιμές των συγκεκριμένων λαϊκατζήδων που προτιμά να δίνει τα προιόντα του ο πορτοκαλοπαραγωγός, κι όχι ανάμεσα σε τυχαίους λαϊκατζήδες (οι οποίοι μπορεί να πουλάνε άλλα εσπεριδοειδή βαφτισμένα πορτοκάλια).

 

Τα σκίσαμε το θέμα, από ρολόγια έγινε η ενημέρωση των εσπεριδοειδών. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα σκίσαμε το θέμα, από ρολόγια έγινε η ενημέρωση των εσπεριδοειδών. :lol:

 

Χαίρομαι που το καταλάβατε.

 

Ο μόνος λόγος που δεν φεύγουν σωρηδόν μηνύματα είναι επειδή μερικές απόψεις είναι ενδιαφέρουσες και χρήσιμες προς τα μέλη και επειδή μπορείτε - ακόμα - και συζητάτε σε κόσμιο επίπεδο.

 

Όμως, το θέμα μας είναι τα ρολόγια. Οπότε περιοριστείτε σε αυτό παρακαλώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ας αλλάξουμε θέμα.

 

Το ρολόι της φωτογραφίας λειτουργεί με ηλεκτρόλυση που επιτυγχάνεται μέσω των υγρών του μήλου.

 

Πως σας φαίνεται;

 

http://img440.imageshack.us/img440/2417/1564982500b.th.jpg

 

Αντί να αλλάξεις μπαταρία, αλλάζεις μήλο!...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ψάχνω ενα ρολοι τυπου panerai pam 090. Λεγοντας τετοιου τυπου εννοω το design και μονο. Δηλαδη με μαυρο δερματινο λουρακι, μαυρο καντραν κι ασημενιο γυρω γυρω... Επίσης μ'αρεσει κι το μεγεθος που εχει το συγκεκριμενο panerai...

 

Επειδη ομως ξερω οτι τα panerai ειναι πανακριβα ρολογια ψαχνω κατι πολυ ποιο οικονομικο... Δηλαδη μεχρι 150 το παρα πολυ 200 ευρω... (αλλα σε τετοιο styl εμφανισιακα..)

 

Εχετε να μου προτεινετε κατι?

Edited by mmmsss
Link to comment
Share on other sites

Ας αλλάξουμε θέμα.

 

Το ρολόι της φωτογραφίας λειτουργεί με ηλεκτρόλυση που επιτυγχάνεται μέσω των υγρών του μήλου.

 

Πως σας φαίνεται;

 

http://img440.imageshack.us/img440/2417/1564982500b.th.jpg

 

Αντί να αλλάξεις μπαταρία, αλλάζεις μήλο!...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

 

 

o philipe duffour η ο jean claude biver το σχεδιασε κωστη? ποσο το πουλαει? για πανω απο εκατομυριο το κοβω...θα εχεισ περιγραφη του στο επομενο τευχος σου?

Edited by nectarios73
Link to comment
Share on other sites

o philipe duffour το σχεδιασε κωστη? ποσο το πουλαει? για πανω απο εκατομυριο το κοβω...

Νεκτάριε, σεμνά....

 

Μην προσβαλουμε τα "Θεία"

 

Ο Philippe Dufour ειναι Η ΥΨΗΛΗ ΩΡΟΛΟΓΟΠΟΙΙΑ:

 

http://clepsydre.gr/read_article.php?id=314

 

http://clepsydre.gr/read_article.php?id=314

 

Το ρολόι με το μήλο είναι ένα πείραμα για μαθητές δημοτικού...

 

@mmmsss

 

Πάτησα στα αρχεία μου "ρολόι με μαυρο δερματινο λουρακι, μαυρο καντραν κι ασημενιο γυρω γυρω... στο μεγεθος που εχει το panerai PAM 090..."

 

Και μου έβγαλε 12.837 ρολόγια.

 

Να τα ποστάρω όλα, ή απλά θέλεις ένα απομίμηση panerai;

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Απομίμηση εννοεις μουφα? Οχι ψάχνω κατι αυθεντικο..

Θα προτιμούσα να μου πείς κάποια μοντέλα...

(Αν θες να μου τα στειλεις κι σε pm ακόμα καλύτερα..) :)

 

Σε ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ mmmsss

 

έκανα χιούμορ, γιατί το ερώτημα είναι πολύ φαρδύ.

 

Το να ψάχνουμε ένα ρολόι που μοιάζει με Panerai είναι αντίστοιχο του να ψάχνουμε ένα αυτοκίνητο που μοιάζει με το σκαραβαίο.

 

Κάποια αντικείμενα, δεν είναι απλά το αποτέλεσμα της άθροισης των στοιχείων τους.

 

Δεν είναι θέμα πως είναι το λουράκι, το πως είναι το καντράν κοκ.

 

Είναι ένα σύνολο μοναδικό και ανεπανάλληπτο.

 

Τώρα από εκεί και πέρα, στα 1000 ευρώ κοντά στην Panerai (καμία σχέση όμως) είναι τα U-Boat και σε άλλες τιμές άλλες μάρκες, αλλά δεν μπορείς να πεις ότι είναι και αντίστοιχο.

 

Γενικά όλα τα μεγάλα ρολόγια από ατσάλι με μαύρη πλάκα μοιάζουν με Panerai, αν σκεφτούμε ότι η Panerai ξεκίνησε πρώτη αυτή τη μόδα.

 

Άλλη ιδέα είναι τα γερμανικά Sinn, μερικά από τα οποία λόγω του ότι είναι στρατιωτικά ρολόγια, μοιάζουν και έχουν τους χαρακτηριστικούς αριθμούς 3,6,9,12.

 

http://img413.imageshack.us/img413/5179/sinnm.th.jpg[/img]

 

Τα Sinn πουλιούνται μόνο από το site τους και υπάρχουν βέβαια σε ατσάλι (η φωτο είναι με μαύρο) και μπορείς να βρεις κάτι σούπερ στο χιλιάρικο.

 

Το προστατευτικό της κορώνας όσοι πήγαν να το αντιγράψουν τα έκαναν θάλασσα.

 

Εκτός από την Graham που είναι διαφορετικά φτιαγμένο.

 

Δεν σου βάζω φωτο, είναι ακριβότερα από Panerai.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Δν θελω σε καμια περιπτωση να εχουν την ποιοτητα των Panerai..

 

Νομιζω πως διευκρινησα αρκετες φορες οτι με ενδιαφερει να εχουν την εμφανιση και μονο των Panerai..

 

Ξερω οτι με τα χρηματα που διαθετω θα βρω κατι πολυ μετριο ποιοτηκα... αλλα αυτο μου αρκει...

 

Anyway...

 

Μου προτειναν καποια Oozoo που οντως θυμιζουν απιστευτα πολυ το Panerai pam 090...

Θεωρούνται καλά ρολογιά; (παντα για τα χρηματα που διαθετω... οχι γενικα...)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως διευκρινησα αρκετες φορες οτι με ενδιαφερει να εχουν την εμφανιση και μονο των Panerai..

 

Αυτό ακριβώς είναι που δεν γίνεται να μοιάζει: η εμφάνιση.

 

Δεν έγιναν γνωστά τα Panerai για την ποιότητά τους, ούτε έχουν κάποια ποιότητα αξεπέραστη. Έχουν την ποιότητα ενός ρολογιού των 5-6.000.

 

Έγιναν γνωστά για το σχεδιασμό τους ή το στυλ.

 

Τα Oozoo αν είναι ολόιδια, γιατί δεν είναι αντίγραφα, εσύ το ξέρεις.

 

Εγώ πιστεύω ότι όποιο ρολόι είναι ολόιδιο με ένα επώνυμο, είναι αντιγραφή.

 

Anyway...

 

Kωστής

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα με αυτά που λές... αλλα είναι η άποψη σου! :)

 

Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο... θα το ήθελα! :)

Link to comment
Share on other sites

σε TW STEEL μπορεις να δεις...ειναι καλυτερα απο τα oozoo νομιζω...ειχα μια συζητηση με εναν ρολογα στο κεντρο της Αθηνας και μου ειχε πει οτι ειναι νουμερο 1 σε πωλησεις στην Ελλαδα...δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αλλα anyway ειναι μια ενδειξη οτι αν μη τι αλλο αρεσει..

δες εδω περισσοτερα

 

αν αποφασισεις, επειδη ειχα παρει ενα TW το καλοκαιρι για δωρο, πετυχα πολυ καλη τιμη σε καταστημα...αν θες μπορω να σου πω που και να πας να δεις (30% εκπτωση απο την αρχικη)...

Edited by adam
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ mmmsss δεν καταλαβαίνω με τι διαφωνεις.

 

Γνωρίζω την ιστορία των Panerai όπως και τους ανθρώπους που την αναβιωσαν.

 

Όσο αφορά την ποιότητα έχει σημασία με τι την συγκρίνεις.

 

Τα TW σαφώς δεν είναι πρώτα σε πωλήσεις. Είναι ένα υπερτιμημενο «δήθεν» ρολόι μέτριας ποιότητας. Στα ίδια χρήματα ένα Tissot Seiko Citizen είναι αληθινά ρολόγια.

 

Εγώ θα έψαχνα σε αυτές τις εταιρείες. Αλλά δεν θα έψαχνα ένα που να μοιάζει με Panerai.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ mmmsss δεν καταλαβαίνω με τι διαφωνεις.

 

Γνωρίζω την ιστορία των Panerai όπως και τους ανθρώπους που την αναβιωσαν.

 

Όσο αφορά την ποιότητα έχει σημασία με τι την συγκρίνεις.

 

Τα TW σαφώς δεν είναι πρώτα σε πωλήσεις. Είναι ένα υπερτιμημενο «δήθεν» ρολόι μέτριας ποιότητας. Στα ίδια χρήματα ένα Tissot Seiko Citizen είναι αληθινά ρολόγια.

 

Εγώ θα έψαχνα σε αυτές τις εταιρείες. Αλλά δεν θα έψαχνα ένα που να μοιάζει με Panerai.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Κωστή, μια και ανέφερες για τα TW Steel ότι είναι υπερτιμημένα, θα μπορούσες να προτείνεις ρολόγια αντίστοιχης εμφάνισης με 50+ mm διάμετρο μαζί/χωρίς την κορώνα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ειμαι νεος στο φορουμ και ολιγον ασχετος περι του θεματος..

Θελω να παρω ενα ρολοι,μπορω να διαθεσω μεχρι 500 ευρο και θα ηθελα να εχει μπρασελε.Πηγα πριν κανα δυο μερες σε ενα κοσμηματοπωλειο για να δω τι παιζει και ο καταστηματαρχης μου προτεινε να διαλεξω ενα ρολοι απο μια εταιρια που κατασκευαζει μονο ρολογια οπως casio,seiko..κ.α αλλες εταιριες φτιαχνουν ρουχα,παπουτσια,σοβρακα(οπως χαρακτηριστικα ειπε) και κανουν και ρολογια.Εμενα μου ειχε αρεσει ενα armani απο αποψη σχεδιασης αλλα μετα απο αυτα που ειπε αρχισα να το ξανασκεφτομαι..Αν εχετε κατι να μου προτεινετε θα το εκτιμουσα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολούμαι και δεν γνωρίζω την κατηγορία τιμών αυτή τόσο καλά όσο την ΥΩ, αφού τα ρολόγια αυτά δεν απαιτούν και τόση ανάλυση, αλλά περισσότερο είναι το τι σου αρέσει προσωπικά.

 

Δεν είναι όπως στην ΥΩ, που μπορεί ένα τουρμπιγιόν να είναι για τα μπάζα και το άλλο έργο Τέχνης και να μη φαίνεται η διαφορά, ή το ποιός το κατασκευάζει σοβαρά και ποιός όχι.

 

Και η έκφρασή μου ότι είναι υπερτιμημένα δεν είναι σωστή.

 

Θα ήταν πιο σωστό να πούμε ότι είχαν (δεν νομίζω ότι εξακολουθούν να έχουν το ίδιο) επιτυχία, ενώ δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο.

 

Στην ίδια κατηγορία πρέπει να είναι τα Locman, TechnoMarine (τιμής εννοώ) ενώ στην Ιταλία που είναι η key αγορά, κατά εποχές "έσκισαν" η Sector, οι δύο που προανέφερα, αλλά και η Hamilton.

 

Εγώ εκτιμώ τις Tissot, Seiko, Casio και για παραδειγμα θα προτιμούσα ένα Issey Miyake Trapezoide (τα οποία κατασκευάζει η Seiko) από ένα TW Steel.

 

Ξέρεις όταν ένα ρολόι μεγάλης ή και μεσαίας αξίας, γίνει "σούπα" δεν ενοχλεί.

 

Όταν ένα μικρής αξίας γίνει "σούπα", δεν βλέπεται μετά...

 

Νομίζω ότι τα TW παραφορέθηκαν και είναι εκτός πλέον μόδας.

 

Θα το ψάξω και θα επανέλθω...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ειμαι νεος στο φορουμ ...

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Καλός ήλθες.

 

Σωστά κατά τη γνώμη μου στα είπε ο καταστηματάρχης.

Για να σου γίνουν μερικές προτάσεις γράψε τι ρολόι προτιμάς. Καταδυτικό, pilot, χρονογράφο, μικρό, μεγάλο κ.λ.π..

Εκτός αν σου είναι πιο εύκολο να γράψεις το μοντέλο της Armani που σου άρεσε για να δούμε τι περίπου ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό (και το ανεξήγητο) είναι ότι τόσο μεγάλη Οίκοι, όπως ο Αρμάνι, δεν μοιάζει να ελέγχουν τα σχέδια ρολογιών που παράγει αυτός που έχει αγοράσει τα δικαιώματα.

 

Δεν θα έπρεπε τα ρολόγια Αρμάνι, να θυμίζουν λιγο την ποιότητα Αρμάνι; Και το στυλ;

 

Αντίθετα σε κάποιες εταιρείες αν σου βάλουν ένα ρολόι Ferre, Dior, Armani, Boss, και πολλά άλλα, αποκλείεται να βρεις τίνος σχεδιαστή είναι.

 

Τα Moshino, DG κλπ, φαίνονται τουλάχιστον, ότι ανήκουν στη συλλογή της εταιρίας.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...