Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο οσο βλεπω στο μενου, οχι 3 αναλυσεις εχεις στην καμερα για φωτος.

 

 

Παιδια οσον αφορα την αυτονομια οθονης, λεει ο ενας 4 ωρες ο αλλος 3 , ο αλλος 3,5.

Περαν των οσων τρεχουν στο backround ή ποσο καταπονειται cpu/gpu αναλογως εφαρμογων, μην ξεχνατε οτι καποιος μπορει να εχει την οθονη στο 40%, αλλος στο auto, αλλος στο 80% κι αλλος φουλ. Πως περιμενετε να κραταει σε ολους το ιδιο. ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση nemaki.οσον αφορα την αυτονομια οντως ειναι χαλια μαυρα.με το g2 και την Kitkat και ολη μερα 3g ανοιχτο και φωτεινοτητα παντα στο 50% μου εβγαζε την μερα ανετα.τωρα εδω την καταπινει την μπαταρια αμεσως.τελειωσα την τριτη φορτιση στις 23:10 και τωρα ειμαι στο 85% χωρις να το εχω σκαλισει.χαρακτηριστικα μολις το εβγαλα απο την πριζα επεσε αμεσως στο 99%.εμενα ειναι Branded vodafone Ολλανδικο.να φταιει η rom?εσενα tsiglas ποιας χωρας ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βγάζω 3+ με όλα ανοιχτό και λίγο 4-3g και χάλια σήμα εκεί που είμαι συνήθως(μην το προσπερνάτε αυτό τρώει πολύ μπαταρία όταν δεν έχει σήμα )
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση nemaki.οσον αφορα την αυτονομια οντως ειναι χαλια μαυρα.με το g2 και την Kitkat και ολη μερα 3g ανοιχτο και φωτεινοτητα παντα στο 50% μου εβγαζε την μερα ανετα.τωρα εδω την καταπινει την μπαταρια αμεσως.τελειωσα την τριτη φορτιση στις 23:10 και τωρα ειμαι στο 85% χωρις να το εχω σκαλισει.χαρακτηριστικα μολις το εβγαλα απο την πριζα επεσε αμεσως στο 99%.εμενα ειναι Branded vodafone Ολλανδικο.να φταιει η rom?εσενα tsiglas ποιας χωρας ειναι?

 

Είναι το dual sim με ενεργές 2 σιμ μέσα(γι'αυτό τρελενομαι) από αραβικά Εμιράτα με φωτεινότητα πάντα στο αυτοματο και 85%...Όσο γι'αυτό που είπες πριν μου έδωσες ένα τραγικό στοιχείο....

Σε εμένα μετά από την φόρτιση που περιέγραψα πριν χωρίς να το πειράξω καθόλου η συσκευή παραμένει στο 10Ο% τουλαχιστον 3ώρες κατατσεκαρισμενω....ανά μια μέρα που το φορτιζω το βγάζω Από το φορτιστή 100% στις 7 πριν πάω για δουλειά και μέχρι τις 10 δεν έχει πέσει ούτε 1%...Για να ξεκινήσει να πέφτει θα πρέπει να ανοίξω WiFi η 4g και να αρχίσω το σκάλισμα σε mail Facebook instagram tweeter κτλ....

Και επειδη θα αρχίσετε σε λίγο να μου λέτε ότι τα παίρνω από την LG θα αρχίσω από αύριο να ανεβάζω screenshot...

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Είναι το dual sim με ενεργές 2 σιμ μέσα(γι'αυτό τρελενομαι) από αραβικά Εμιράτα με φωτεινότητα πάντα στο αυτοματο και 85%...Όσο γι'αυτό που είπες πριν μου έδωσες ένα τραγικό στοιχείο....

Σε εμένα μετά από την φόρτιση που περιέγραψα πριν χωρίς να το πειράξω καθόλου η συσκευή παραμένει στο 10Ο% τουλαχιστον 3ώρες κατατσεκαρισμενω....ανά μια μέρα που το φορτιζω το βγάζω Από το φορτιστή 100% στις 7 πριν πάω για δουλειά και μέχρι τις 10 δεν έχει πέσει ούτε 1%...Για να ξεκινήσει να πέφτει θα πρέπει να ανοίξω WiFi η 4g και να αρχίσω το σκάλισμα σε mail Facebook instagram tweeter κτλ....

Και επειδη θα αρχίσετε σε λίγο να μου λέτε ότι τα παίρνω από την LG θα αρχίσω από αύριο να ανεβάζω screenshot...

 

δεν ξερω ισως δεν εχει στρωσει ακομη η μπαταρια.τριτη φορτιση ηταν.αν δεν στρωσει με βλπεω για δευτερη μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

http://s18.postimg.org/6y3lbdsop/Screenshot_2015_10_17_02_15_17.png

upload photo

http://s24.postimg.org/ulsrk0rtx/Screenshot_2015_10_17_02_15_23.png

imag

 

Να και μερικά δείγματα από σήμερα....Και μάλιστα αυτά είναι μετά από φόρτιση που έγινε στο γραφείο με τον original φορτιστή με ανοιχτό το τηλέφωνο για 3 ωρες....με φωτεινότητα πάντα στο αυτόματο 85%....που Δηλαδή να το φόρτιση με τον τρόπο που περιέγραψα πριν....εκεί παίρνω και ακόμα καλύτερη αυτονομία....Δηλαδή περίπου 3-5 ώρες παραπάνω συνολική διάρκεια....ευχαριστώ....

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ισως δεν εχει στρωσει ακομη η μπαταρια.τριτη φορτιση ηταν.αν δεν στρωσει με βλπεω για δευτερη μπαταρια...

 

gustom κατι φταιει, κοιταξε το δεν αδειαζει και τοσο γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια διάβαζα οταν είχα άλλες συσκευές πάντα καλύτερους χρόνους στο νοτε 4 6 -7 ώρες βγαζαν πολύ εγώ με το ζόρι 6 μια φορά συνήθως 4:30. Με το nexus 6 5 -6 εγώ με προσπάθεια 4:20 το συνηθισμένο 3:20 με το one plus one 3 + ενώ διάβαζα 5 + και στο s4 3 ενώ διάβαζα 4:30-5 και κατάλαβα ότι είναι η χρήση που του κάνω εγώ γενικά απο το σήμα μέχρι και το πιο απλό. Edited by msdxgr
Link to comment
Share on other sites

....με φωτεινότητα πάντα στο αυτόματο 85%....

 

Μισο λεπτο γιατι εγω μπερδευτηκα λιγο.

Τι εννοεις με φωτεινοτητα 85% αυτοματο. ? Εννοεις οτι εναλλασοσουν μεταξυ αυτων των δυο κατα διαστηματα. ?

Γιατι αν εχεις ενεργοποιησει (τικαρει) το αυτοματο, τοτε παυει το 85% που εχεις ορισει ως manual κατασταση και το αυτοματο ανεβοκατεβαζει την φωτεινοτητα αναλογως του φωτισμου του χωρου. (που απο οσο εχω παρατηρησει κι ολας, εμενα στο αυτοματο παντα κατεβαζει πολυ φωτεινοτητα, παραπανω απο οσο θα ηθελα, προφανως λογω οικονομιας)

 

Οποτε ΑΝ καταλαβα καλα και εισαι μονιμα τικαρισμενος στο αυτοματο, τοτε ισως ετσι δικαιολογειται η σχετικα μεγαλυτερη αυτονομια σε σχεση με καποιους αλλους.

 

Δοκιμασε αυριο να βγαλεις το αυτοματο και να το βαλεις π.χ. καπου στι 70-80%.

Θεωρω οτι θα παρατηρησεις την μπαταρια να τελειωνει πιο γρηγορα απο το auto.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως παιδια σε 22 ωρες με φωτεινοτητα 75% ,ανοιχτο wi fi συνεχεια,μιση ωρα κλησεις,απειρο browsing,facebook,messenger,25 φωτογραφιες και 5 μηνυματα,μου εβγαλε 5 ωρες οθονη και 10% να απομενει.Μια χαρα για μενα δηλαδη.και ειναι στην 7η φορτιση.Εχω και screenshot αλλα δεν μπορω να το ανεβασω!!

 

Να ρωτησω κατι εσεις που ειστε πιο ειδικοι?τι ειναι καλυτερο απο αποψη καταναλωσης μπαταριας να κλεινουμε τις εφαρμογες απο το task manager η να τις αφηνουμε ανοιχτες και να τις χρησιμοποιουμε απο κει?η δεν παιζει κανενα ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο γιατι εγω μπερδευτηκα λιγο.

Τι εννοεις με φωτεινοτητα 85% αυτοματο. ? Εννοεις οτι εναλλασοσουν μεταξυ αυτων των δυο κατα διαστηματα. ?

Γιατι αν εχεις ενεργοποιησει (τικαρει) το αυτοματο, τοτε παυει το 85% που εχεις ορισει ως manual κατασταση και το αυτοματο ανεβοκατεβαζει την φωτεινοτητα αναλογως του φωτισμου του χωρου. (που απο οσο εχω παρατηρησει κι ολας, εμενα στο αυτοματο παντα κατεβαζει πολυ φωτεινοτητα, παραπανω απο οσο θα ηθελα, προφανως λογω οικονομιας)

 

Οποτε ΑΝ καταλαβα καλα και εισαι μονιμα τικαρισμενος στο αυτοματο, τοτε ισως ετσι δικαιολογειται η σχετικα μεγαλυτερη αυτονομια σε σχεση με καποιους αλλους.

 

Δοκιμασε αυριο να βγαλεις το αυτοματο και να το βαλεις π.χ. καπου στι 70-80%.

Θεωρω οτι θα παρατηρησεις την μπαταρια να τελειωνει πιο γρηγορα απο το auto.

 

Από όσο ξέρω ανάλογα πόσο ρυθμίζεις το ποσοστό ακόμα και στο αυτόματο παίζει ρόλο πόσο θα είναι.Δηλαδή το 100%αυτόματο θα είναι πιο φωτεινό από το 0% αυτόματο

 

Εμενα παντως παιδια σε 22 ωρες με φωτεινοτητα 75% ,ανοιχτο wi fi συνεχεια,μιση ωρα κλησεις,απειρο browsing,facebook,messenger,25 φωτογραφιες και 5 μηνυματα,μου εβγαλε 5 ωρες οθονη και 10% να απομενει.Μια χαρα για μενα δηλαδη.και ειναι στην 7η φορτιση.Εχω και screenshot αλλα δεν μπορω να το ανεβασω!!

 

Να ρωτησω κατι εσεις που ειστε πιο ειδικοι?τι ειναι καλυτερο απο αποψη καταναλωσης μπαταριας να κλεινουμε τις εφαρμογες απο το task manager η να τις αφηνουμε ανοιχτες και να τις χρησιμοποιουμε απο κει?η δεν παιζει κανενα ρολο?

Ότι είναι ανοιχτό καταναλώνει περισσότερο προφανώς. Αλλά μην έχουμε ψύχωση και να τις κλείνουμε.. Καλύτερα να την αφήνεις ανοιχτή άμα την χρησιμοποιείς

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο 100% μπαταρια σε standby με ενα τηλεφωνμα των 3 λεπτων εκανε 6 ωρες περιπου να παει στο 99%.

χθες εκανα 4-5 τηλεφωνα καπου στα 10 λεπτα, και επεσε 3% απο το 100 στο 97 σε 6 ωρες.

και στο ιντερνετ οταν μπαινω εχει καλυτερη αυτονομια απο το note 3 kai το galaxy alpha. μονο το z3compact ηταν καλυτερο απο ολα.

Link to comment
Share on other sites

πως κλεινουμε εφαρμογες που δε χρειαζομαστε;;οπως της google και καποιες του τηλεφωνου;;

 

Όχι καλά εννοεί ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ....πάμε στις ρυθμίσεις - Γενικές - Εφαρμογές - όλα - βρίσκουμε την εφαρμογή που δεν χρειαζόμαστε και κάνουμε τα εξής...

1.Διαγραφή cache

2.Εκαθαριση δεδομένων

3.κατάργηση ενημερώσεων(αν εχει)

4. Απενεργοποίηση

5.ξετικαρουμε την εμφάνιση ειδοποιήσεων....

 

Προσοχή όμως μην πάρετε φόρα και αρχίσετε να απενεργοποιείτε τα παντα....ιδικά Εφαρμογές της συσκευής εγώ ΔΕΝ έχω πειράξει....

Να κάποιες που έχω απενεργοποιήσει....με αυτόν το τρόπο οι Εφαρμογές είναι σαν διαγραμενες με την διαφορά ότι οπότε τις χρειαστείτε της ξανά ενεργοποιείτε κάνετε τα update και έτοιμοι...

 

http://s3.postimg.org/qydfltemb/Screenshot_2015_10_17_10_59_03.png

uploading pictures

http://s2.postimg.org/7iocgyic9/Screenshot_2015_10_17_10_59_22.png

upload pic

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

οι διαφορές σας στην κατανάλωση της μπαταρίας είναι θέμα του τι την πίνει. Εμένα συνήθως μου βγάζει 4μιση ωρες οθόνη με 24 ωρες λειτουργίας, αλλά πολλές φορές μια θα φαει το fb 22% (όπως τώρα που το κοιτάω), άλλη φορά θα φάνε οι υπηρεσίες google και συνήθως το λειτουργικό σύστημα (κάτι πρέπει να τρέχει από πίσω με τις υπηρεσίες τοποθεσίας,μου βγάζει καταναλωση gps όσο είναι με ανοιχτά data,ενώ τις έχω απενεργοποιημένες) και θα βγάλω 2μιση ώρες SOT σε 15 ώρες. Αλλά αφού το φορτίσω καλά μέχρι 100% και το αφήσω και λίγο παραπάνω (σταματάνε να τρέχουν από πίσω οι χαζομάρες ;) και μου βγάζει πάλι 4μιση ώρες οθόνη!

 

Επίσης έχω ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας με περιορισμό εφαρμογών στο παρασκήνιο, και μάλλον έτσι μου βγάζει συνήθως καλές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο 100% μπαταρια σε standby με ενα τηλεφωνμα των 3 λεπτων εκανε 6 ωρες περιπου να παει στο 99%.

χθες εκανα 4-5 τηλεφωνα καπου στα 10 λεπτα, και επεσε 3% απο το 100 στο 97 σε 6 ωρες.

και στο ιντερνετ οταν μπαινω εχει καλυτερη αυτονομια απο το note 3 kai το galaxy alpha. μονο το z3compact ηταν καλυτερο απο ολα.

Ρέ παιδιά μην γράφετε ότι να ναι σε όλα τα lg μετά από g2 εποχής από το 100%-99% πέφτει δύσκολα αλλά δεν είναι πραγματική ένδειξη δείτε την γενική αυτονομία του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες εβγαλα 2μιση ωρες οθονη με χρηση απο τις 7 το πρωι ως τις 12 το βραδυ..Ολα ανοιχτα,ολα τερμα,ψωτεινοτητες 4G κλπ.. (παιχνιδια καθολου) Και μεσο ορο εχω λιγο κατω απο 3..Μη διαβασει κανεις και περιμενει παπαδες στην αυτονομια!!
Link to comment
Share on other sites

Ρέ παιδιά μην γράφετε ότι να ναι σε όλα τα lg μετά από g2 εποχής από το 100%-99% πέφτει δύσκολα αλλά δεν είναι πραγματική ένδειξη δείτε την γενική αυτονομία του τηλεφώνου.

 

εννοειται κοιτας γενικα. εγω παντως βλεπω οτι απο νοτε 3 και γκαλαχυ αλφα ειναι καλυτερο.

το z3compact που ειχα δεν πιανεται απο κανενα.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται κοιτας γενικα. εγω παντως βλεπω οτι απο νοτε 3 και γκαλαχυ αλφα ειναι καλυτερο.

το z3compact που ειχα δεν πιανεται απο κανενα.

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ανώτερο σε αυτονομία από το note 3

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω ανάλογα πόσο ρυθμίζεις το ποσοστό ακόμα και στο αυτόματο παίζει ρόλο πόσο θα είναι.Δηλαδή το 100%αυτόματο θα είναι πιο φωτεινό από το 0% αυτόματο

 

Ωπ, δεν το ειχα παρατηρησει αυτο, εχεις δικιο. Παντως το αυτοματο σε ημιφωτεινους-σκοτεινους χωρους κοβει αρκετα την φωτεινοτητα, σιγουρα συμβαλει στην αυτονομια αρκετα.

 

 

Ενα αλλο που εχω κανει εγω για την μπαταρια ειναι να εχω απενεργοποιησει τον συγχρονισμο. Τα push notifications εξακολουθουν να ερχονται βεβαια, απλα ανανεωσεις καιρου, συγχρονισμος επαφων και λοιπων της google σταματουν να προσπαθουν για ανανεωση και ψιλοκερδιζεις κατι απο εκει. Πρεπει βεβαια να το θες αυτο (π.χ. δεν θα λαβεις email νομιζω), να μην σε νοοαζει η συχνη ανανεωση καιρου κλπ.

 

Και οσοι θελουν οσο το δυνατον αυτονομια απο το 100% της μπαταριας μπορουν να πανε στο μενου εξοικονομησης μπαταριας και να αλλαξουν την εξ ορισμου ρυθμιση (να αρχισει την οικονομια στο 15% μπαταριας) και να το κανουν " ΤΩΡΑ".

Ετσι οι εφαρμογες στο παρασκηνιο σταματουν αμεσα. Και μπορουμε παντα μεσα απο τις ρυθμισεις της μπαρας να ανοιγοκλεινουμε κατα βουληση (on-off) με ενα τικ το κουμπι εξοικονομηση. Mε αυτο τον τροπο καποιος που θα χρειαστει επιπλεον χρονο μπαταριας εκτος σπιτιου, θα τον βοηθησει λιγο ακομα πιστευω.

 

Να σημειωσω εδω οτι υστερα απο το recalibration του αισθητηρα εγγυτητας, η οθονη δουλευει μια χαρα στις κλησεις με ευστοχια 100%.

Οποτε δεν με απασχολει πλεον το οτι το temp glass δεν εχει κοψιμο στον proximity sensor.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Όχι καλά εννοεί ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ....πάμε στις ρυθμίσεις - Γενικές - Εφαρμογές - όλα - βρίσκουμε την εφαρμογή που δεν χρειαζόμαστε και κάνουμε τα εξής...

1.Διαγραφή cache

2.Εκαθαριση δεδομένων

3.κατάργηση ενημερώσεων(αν εχει)

4. Απενεργοποίηση

5.ξετικαρουμε την εμφάνιση ειδοποιήσεων....

 

Προσοχή όμως μην πάρετε φόρα και αρχίσετε να απενεργοποιείτε τα παντα....ιδικά Εφαρμογές της συσκευής εγώ ΔΕΝ έχω πειράξει....

Να κάποιες που έχω απενεργοποιήσει....με αυτόν το τρόπο οι Εφαρμογές είναι σαν διαγραμενες με την διαφορά ότι οπότε τις χρειαστείτε της ξανά ενεργοποιείτε κάνετε τα update και έτοιμοι...

 

http://s3.postimg.org/qydfltemb/Screenshot_2015_10_17_10_59_03.png

uploading pictures

http://s2.postimg.org/7iocgyic9/Screenshot_2015_10_17_10_59_22.png

upload pic

 

Βλέπω έχεις απενεργοποιήσει chrome και internet. Ποιο browser χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχεις απενεργοποιήσει chrome και internet. Ποιο browser χρησιμοποιείς?

 

Το έχω γράψει ήδη....τον opera for Android Μόνο και μόνο για Την υπέροχη αναδίπλωση κειμένου που έχει....κατά τα άλλα ο stock Και ο chrome Ίσως να είναι ένα τικ πιο γρήγοροι....και εφ' όσον δεν τους λειτουργό τους απενεργοποίησα....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογή για ρυθμίσεις οθονης οπως εχει σε άλλα κινητά? Πχ αυτοματο, τυπικο κτλ?
the reason i swear so much is because f**k you!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογή για ρυθμίσεις οθονης οπως εχει σε άλλα κινητά? Πχ αυτοματο, τυπικο κτλ?

Αν εννοεις τα χρωματα, νομιζω αυτη η δυνατοτητα υπαρχει μονο στις amoled οθονες!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...