Jump to content

[MOTO] Modenas Dinamik 125


nmk1988
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ta mixanakia pou einai dixrona den kserete oti patane pio polu apo ta tetraxrona?? To Modenas pataei 170 efoson pianei kai para polles strofes.. Ka8iste na to skefteite ligo...

 

Re an kaneis taksidia me Dynamic 8a sou minei sta xeria :p.. Dn einai gia na to zesteneis k polu

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

gt emeis pou exoume to modenas kanoume taksidia?pes mou ena atomo pou na exei kani taksidi kai na tou exei mini sto xeri to modenas.gia na ta les afta paei na pei oti dn exeis idea apo modenas pos douleboune.kai gia pes esy me pio boris na pas taksidi me to z?(xoris pareksigisi ipa to z mia kai milame gia 2t kai papia)emeis ta 2t ta pirame gia alla pragmata oxi gia taksidia
Link to comment
Share on other sites

Ta mixanakia pou einai dixrona den kserete oti patane pio polu apo ta tetraxrona?? To Modenas pataei 170 efoson pianei kai para polles strofes.. Ka8iste na to skefteite ligo...

Μιας και το ξανάνοιξες το θέμα..!! ΔΕΝ ΠΑΕΙ 170 ΟΥΤΕ 160 ΟΥΤΕ 150 ΟΥΤΕ 140 που θέλετε να λέτε και σας αρέσει αρκετούς..!!(Και εμένα μου άρεζε όταν το κοντέρ μου έκλεβε 10km/h στα 100 παλιά.. )

5 Dinamik έχω μετρήσει μέχρι τώρα (Δυο που ήταν τυχαία στο δρόμο μου και τα άνοιγαν... Και 3 απο φίλους) Και ΌΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ είχαν μέγιστο 121km/h Τόσο δύσκολο είναι να το δεχτείτε επιτέλους ?

Ένα το οποίο ήταν στα 57mm με καλό φτιάξιμο και τα μαμά γρανάζια είχε 128 και το θυμάμαι σαν χθές.

Το κοντέρ απο το αυτοκινητό μου είναι ψηφιακό και μετρημένο με GPS και κλέβει 1km/h μετά τα 220.

Το έχετε κάνει θεό το μηχανάκι...!! Και ΌΧΙ τα Ζ δεν μπορεί να τα φτάσει ένα Dinamik.

Cirez : Στα χέρια δεν σου μένει και ταχίδια να το κάνεις και αυτό και το Ζ που αναφέρει ο giorgos_dinamik. Και τα τετράχρονα έχουν μεγαλύτερη τελική απο τα δίχρονα ίδιας υποδύναμης.

 

Λάθος! Υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν αυτό που κάνουν και βάζουν όλοι την τέχνη επάνω στήν δουλειά τους!;)

 

Δεν είναι απίθανο αυτό που λές αλλά εγώ έχω αρχίσει να μην το πιστεύω αυτό πιά..

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ξανάνοιξες το θέμα..!! ΔΕΝ ΠΑΕΙ 170 ΟΥΤΕ 160 ΟΥΤΕ 150 ΟΥΤΕ 140 που θέλετε να λέτε και σας αρέσει αρκετούς..!!(Και εμένα μου άρεζε όταν το κοντέρ μου έκλεβε 10km/h στα 100 παλιά.. )

5 Dinamik έχω μετρήσει μέχρι τώρα (Δυο που ήταν τυχαία στο δρόμο μου και τα άνοιγαν... Και 3 απο φίλους) Και ΌΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ είχαν μέγιστο 121km/h Τόσο δύσκολο είναι να το δεχτείτε επιτέλους ?

Ένα το οποίο ήταν στα 57mm με καλό φτιάξιμο και τα μαμά γρανάζια είχε 128 και το θυμάμαι σαν χθές.

Το κοντέρ απο το αυτοκινητό μου είναι ψηφιακό και μετρημένο με GPS και κλέβει 1km/h μετά τα 220.

Το έχετε κάνει θεό το μηχανάκι...!! Και ΌΧΙ τα Ζ δεν μπορεί να τα φτάσει ένα Dinamik.

Cirez : Στα χέρια δεν σου μένει και ταχίδια να το κάνεις και αυτό και το Ζ που αναφέρει ο giorgos_dinamik. Και τα τετράχρονα έχουν μεγαλύτερη τελική απο τα δίχρονα ίδιας υποδύναμης.

 

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΣΤΟΜΕ!!! Επιτελους...με αντιπροσωπευουν απολυτα οι αποψεις σου φιλε μου και με προλαβες πριν τα γραψω εγω ολα αυτα.. επιτελους γιατι καποτε πρεπει να ξεφυγουμε απο την διχρονιλα,ενταξει το διχρονο εχει λιγο παραπανω γκαζι ειδικα σε σκασιματα αλλα μεχρι εκει. αν ειναι να παω καπου και να βρωμανε τα ρουχα μου διχρονιλα να εχω κψει ενα ντεποζιτο βενζινι και μισο λιτρο λαδι και να με βριζουν ολοι απο μεσα τους απο οπου περναω για τον σπαστικο θορυβο που βγαζει καλυτερα να εχω και λιγο πιο απλες εκκινησεις.. α και να ξερετε κατι αλλο,τα Ζετακια μετα τα 80-90 χλμ κλεβουν τουλαχιστον 40 χλμ στο κοντερ..και εν το λεω εγω το λενε περιοδικα γνωστα και μαστοροι.

φιλικα παντα απλα λεω την γνωμη μου.:):)

h daytonara mou..![sIGPIC][/sIGPIC] http://www.bikepics.com/members/spirosarta/
Link to comment
Share on other sites

Diladi an ta dinamik pane 121 Fantasou ta Daytona DV!Oute 60 den 8a pigenoun :lol::lol:

Δεν γνωρίζω πόσο πάνε τα μηχανάκια που αναφέρεις..

Πάντως για να κερδίσεις έστω και 5 km/h μετά τα 120 θέλεις πολλά άλογα παραπάνω..

Πρίν λίγες μέρες είχα μετρήσει και ένα Crypton-R "NORMAL" μόνο εξάτμιση Sebring είχε το οποίο έγραψε 97 km/h σκιμένος και 103 km/h (ταψί, φέτα, κτλ κτλ ανάλογα πως το λέτε στο μέρος σας.)

Link to comment
Share on other sites

File egw me to runner pernaw ta crypton stin teliki ipologizw 5km toulaxiston ara eimai anamesa 105-110.

Oso gia DV exei enas filos m 72 me 90ara kefali,ekke,carb 24,motrsport k dn 8imae ti allo.

Me granazoma 11-33(!!!)esbine to konter(terma mesa oxi 80)me 3.Leei oi mea amaxi to eixe metrisei 100(me 4i oxi 3i :p )Asxeta an autos me full 3 ka sbismeno konter egw imou na po dipla me xerogaza kai kana 80-90 konter.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

kinigos 20 Τι πας να συκρίνεις τώρα εσυ? daytona dv με Ζ ή dynamik? Ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα αγοράκι μου...

Όσο για τα 2Τ πάρτε το χαμπάρι είναι πολύ πιο γρήγορα από τα 4Τ!!

Ο 2Τ κινητήρας μπορεί να παράγει τα διπλάσια(σχεδόν) άλογα από έναν 4Τ κινήτηρα στα ίδια κυβικά... Και δεν το λέω εγώ αυτό, το λένε βιβλία!

Link to comment
Share on other sites

με ειδες να συγκρινω κατι? απο την φυση τους και μονο οι διχρονοι κινητηρες τραβανε πιο πολυ απο τους τετραχρονους στα ιδια κυβικα. δεν πηγα να συγκρινω κατι,ξερω τις δυνατοτητες και τα πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα ενος τετραχρονου και ενος διχρονου..απλα εχετε κανει τα διχρονα μηχανακια θεο και αυτο με πειραζει.
h daytonara mou..![sIGPIC][/sIGPIC] http://www.bikepics.com/members/spirosarta/
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα παραπανω κατι... οτι τα διχρονα λει δεν πανε ταξιδι???? χαχαχα οποιος 8ελει τον παω δικαβαλο α8ηνα-χαλκιδα... Το εχω κανει απειρες φορες αυτο το καλοκαιρι...
:ban:
Link to comment
Share on other sites

kinigos 20 Τι πας να συκρίνεις τώρα εσυ? daytona dv με Ζ ή dynamik? Ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα αγοράκι μου...

Όσο για τα 2Τ πάρτε το χαμπάρι είναι πολύ πιο γρήγορα από τα 4Τ!!

Ο 2Τ κινητήρας μπορεί να παράγει τα διπλάσια(σχεδόν) άλογα από έναν 4Τ κινήτηρα στα ίδια κυβικά... Και δεν το λέω εγώ αυτό, το λένε βιβλία!

Είπε κανένας το αντίθετο ?

Όσο γιαυτό που λένε τα βιβλία ΝΑΙ.. ΙΣΧΥΕΙ.. Θεωρητικά διπλάσια..

Αλλά ξεχνάς τον ορισμό του ωφέλιμου έργου.

Ακόμη εάν ρυθμίσεις ανάλογα έναν 4Τ κινητήρα μην νομίζεις ότι η διαφορά με έναν 2Τ θα είναι διπλάσια (ΙΔΙΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ)..!!!

Και θα σου φέρω για παράδειγμα το μηχανάκι μου που με 55mm εμβόλο και 54mm διαδρομή στροφάλου έτρωγα όλα τα μαμά Ζ και rgv , rg στην εποχή μου.. Λέγοντας εποχή μου αναφέρομαι στους καιρούς που η κόντρα για εμένα ήταν καθημερινό φαινόμενο γιατί πλέον το μηχανάκι το έχω και το βελτιώνω απλά για εμένα, για την κ@υλα που λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Είπε κανένας το αντίθετο ?

Όσο γιαυτό που λένε τα βιβλία ΝΑΙ.. ΙΣΧΥΕΙ.. Θεωρητικά διπλάσια..

Αλλά ξεχνάς τον ορισμό του ωφέλιμου έργου.

Ακόμη εάν ρυθμίσεις ανάλογα έναν 4Τ κινητήρα μην νομίζεις ότι η διαφορά με έναν 2Τ θα είναι διπλάσια (ΙΔΙΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ)..!!!

Και θα σου φέρω για παράδειγμα το μηχανάκι μου που με 55mm εμβόλο και 54mm διαδρομή στροφάλου έτρωγα όλα τα μαμά Ζ και rgv , rg στην εποχή μου.. Λέγοντας εποχή μου αναφέρομαι στους καιρούς που η κόντρα για εμένα ήταν καθημερινό φαινόμενο γιατί πλέον το μηχανάκι το έχω και το βελτιώνω απλά για εμένα, για την κ@υλα που λέμε...

Βασικο .... ενα μαμα παπι ενα μαμα επαναλαμβανω ειναι μαμα οταν εσυ εχεις αλλαχει πιστονι,στροφαλο,και ολα τα σχετικα ειναι φυσικο να πατισεις το Ζ που ειναι μαμα αν ομως πατε στα ιδια χιλιοστα Π.Χ 58εσυ και 58 το Ζ 8α το δεις μπροστα σου εχω αδικο???

:ban:
Link to comment
Share on other sites

Βασικο .... ενα μαμα παπι ενα μαμα επαναλαμβανω ειναι μαμα οταν εσυ εχεις αλλαχει πιστονι,στροφαλο,και ολα τα σχετικα ειναι φυσικο να πατισεις το Ζ που ειναι μαμα αν ομως πατε στα ιδια χιλιοστα Π.Χ 58εσυ και 58 το Ζ 8α το δεις μπροστα σου εχω αδικο???

Απλά "Έχεις απόλυτο δίκιο.....!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Mporei esi me 55 pistoni kai 54 diadromi na isoun 128 kibika(panw katw ta idia me ta mixanakia pou proanaferes)allaxe eixes safes kalitero strofarisma logw elafriterwn metalwn.Pio elef8eri exagwgi-eisagwgi-migma perisotero kai genika pio "agrio" mixanaki.

Pare paradeigma ta prwta8limata motard.250 2t-450 4T etsi paei(asxeta an ta 4T kerdizoun logw safws megaliteris ropis logw twn 200 panw kibikwn alla isi ipodinami)

 

File bryan 8a ektimousa an borouses na me boi8iseis mesw pm gia tin beltiwsi enos Townmate enos filou.Px ti sasman mporei an foresei em alisida markes gia kil/na ktl

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως τα διχρονα ειναι και για ταξιδια. Με το Ζετ μου 56mm καρμπυρατερ εξατμιση κ.α. πηγα απο Λαρισα στις Σερρες με σταθερη πορεια 80-90km/h(στην επιστροφη ειχε και ζεστη).
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Mporei esi me 55 pistoni kai 54 diadromi na isoun 128 kibika(panw katw ta idia me ta mixanakia pou proanaferes)allaxe eixes safes kalitero strofarisma logw elafriterwn metalwn.Pio elef8eri exagwgi-eisagwgi-migma perisotero kai genika pio "agrio" mixanaki.

Pare paradeigma ta prwta8limata motard.250 2t-450 4T etsi paei(asxeta an ta 4T kerdizoun logw safws megaliteris ropis logw twn 200 panw kibikwn alla isi ipodinami)

 

File bryan 8a ektimousa an borouses na me boi8iseis mesw pm gia tin beltiwsi enos Townmate enos filou.Px ti sasman mporei an foresei em alisida markes gia kil/na ktl

1) Από φύση τους τα 2Τ καίνε πολύ περισσότερο καύσιμο..! Οπότε και έχουν μεγαλύτερη εξαγωγή εισαγωγή κτλ. Άρα το θεωρώ δίκαιο να έχω θυρίδες κτλ..

2) Έχουν βαρύ έμβολο και είναι λογικό..!! Εάν αναλογιστείς ότι το δικό μου είναι περίπου το 1/3 του βάρους ενός 2Τ εμβόλου της ίδιας διαμέτρου. Η μπιέλα είναι πιο ελαφριά ακόμη και ο στρόφαλος.

Κτλ Κτλ.. Θέλω να καταλήξω ότι τα 2Τ έχουν θεωρητικά διπλάσια ιπποδύναμη με κάποια στάνταρ ... αλλιώς ΔΕΝ είναι διπλάσια.......!!

 

anapospastos: Ακριβώς.. Τίποτα δεν παθαίνουν..!!

jimator: Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς βλέπεις ότι είναι χειροποίητο και το σαζμάν και ο κύλινδρος. Πάρε έναν κύλινδρο αλουμινίου και απλά αγόρασε ένα καλό χυτόνιο .. Εγώ χρησιμοποιώ χυτόνιο από μηχανή που μου κάνουν. Ότι άλλο θέλεις pm μιάς και είναι θέμα για 2Τ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως τα διχρονα ειναι και για ταξιδια. Με το Ζετ μου 56mm καρμπυρατερ εξατμιση κ.α. πηγα απο Λαρισα στις Σερρες με σταθερη πορεια 80-90km/h(στην επιστροφη ειχε και ζεστη).

 

telika pigate???? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: (prin mines pou legate tha pate na deite drag?) toulaxiston mazeytikate atoma??itane kanena alo zet ektos tou dikou sou!?

http://img337.imageshack.us/img337/1140/49sk4.jpg
Link to comment
Share on other sites

telika pigate???? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: (prin mines pou legate tha pate na deite drag?) toulaxiston mazeytikate atoma??itane kanena alo zet ektos tou dikou sou!?

 

Ναι ρε συ πηγαμε σιγα μην το χαναμε! Αλλα δεν μαζευτηκαμε πολλοι ολοι ελεγαν οτι θα ερθουν και κολωσαν μας κοροιδευαν κιολας οτι θα κολλησουνε(:X) τα εργαλεια αλλα μπα.. Δυο μηχανακια πηγαμε μονοκαβαλιες ζετ 56 και Dinamic 57!!

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia....vasika diavaza to forum kai vlepw oti to katexete to athlima me ta papia...epeidh egw den eimai kai o pio sxetikos me to thema...exw ena kriss modenas 100cc yparxei kati pou borw na kanw gia na "travaei" ligo perissotero to mixanaki??? h mhpws den aksizei kan? opoios borei as riksei mia gnwmh...eyxaristw!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που μέτρησα 3-4 dinamik μέχρι τώρα και check-αρισμένο με gps το ταχύμετρό μου βγάζουν από από 118-121.. Βασικά το έχουμε αναφέρει πολλές φορές...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κακα τα λογια...καλα τα λογια.. ενα διχρονο π.χ modenas dinamik ¨ (παρ'όλο που καίνε του σκασμού!!) βαστάει κανα 2 χρόνια. Η θα σκροπίσει πιο νωρίς .....??????? (ας πούμε κ μανήσιο!!!) :!::!::!:

 

 

(όλες οι γνώμες Δεκτές!!!) {έστω και βρισιές :lol::lol::p) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κακα τα λογια...καλα τα λογια.. ενα διχρονο π.χ modenas dinamik ¨ (παρ'όλο που καίνε του σκασμού!!) βαστάει κανα 2 χρόνια. Η θα σκροπίσει πιο νωρίς .....??????? (ας πούμε κ μανήσιο!!!) :!::!::!:

 

 

(όλες οι γνώμες Δεκτές!!!) {έστω και βρισιές :lol::lol::p) :rolleyes:

 

Μπα φίλε. Μόλις περάσει 1 χρόνος 11 μήνες και 31 μέρες μετά κάνει BOOM!:lol::lol::lol:

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...