Jump to content

Πως και γιατί πήρατε το πρώτο σας κινητό


dane
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ από τελεστετ 

Κορυφαίο τηλέφωνο.Είχα τρελάνει την κεραία μέσα εξω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Με πολύ καλό πομποδέκτη, συμφωνώ. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ το πρώτο κινητό που είχα πάρει, βασικά μου το είχαν δώσει, ήταν ένα Nokia 5110. Δεν θυμάμαι ακριβώς έτος, αλλά λογικά ήταν περίπου το 1998-1999, τότε που κυκλοφόρησε. Ήταν όταν άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους οι συνδέσεις κινητής με συμβόλαιο και έδιναν δωρεάν κινητά με συμβόλαια 1 ή 2 ετών. Τη συγκεκριμένη συσκευή την είχε πάρει ο πατέρας μου την οποία λογικά την διάλεξε, ή του την έδωσαν, στην τύχη. Μετά από 1 έτος έκανε ανανέωση συμβολαίου, του έδωσαν άλλη συσκευή (μια Siemens αν θυμάμαι καλά αλλά δεν θυμάμαι ακριβές μοντέλο) και το Nokia το έδωσε σε μένα. Ήμουν 14-15 χρονών τότε.

Edited by gokuthelegend
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Sharp GX10 360 ευρώ το 2002 12 χρονών είχα δουλέψει το καλοκαίρι σε βενζινάδικο και το πήρα. Θυμάμαι είχα αγοράσει και παιχνιδια μέσω Vodafone κάρτας τότε tomb raider και commando τα ειχα λιώσει. Πήγε μέχρι 2006 που τσίμπησα N80 φευγάτο κινητό και αυτό για τότε από τα πρώτα Symbian V3 που δεν ήξερα και πηγα να περάσω εφαρμογές από 6600 και έφαγα την ξενερα της ζωής μου. Ευτυχώς βγήκαν γρήγορα εφαρμογές και παίξαμε μπαλίτσα.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ericsson 337 Σεπτέμβρη 1996.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ. Ωραίο τοπίκ. Είχα το μόλις 3210 το 1999 με σύνδεση bfree όταν έφυγα φοιτητής. Από τότε άλλαξα αρκετά. Η αγάπη μου η παντοτινή θα είναι το μόλις 3310 και το Ericsson t39. Αμάν κάνω να ξαναδώ κανένα revival αυτού του θρυλικού κινητού και ας κάνει 500 ευρώ θα το αγοράσω. Και κάπου τότε είχα ανακαλύψει το unwired.

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2023 at 6:49 ΠΜ, p_k said:

1998 κι εγώ... 

Alcatel one touch easy, σε κόκκινο χρώμα. 

Έπαιρνε και απλές μπαταρίες ΑΑ. 

Ίδια χρονιά κι εγώ κάπου τον Σεπτέμβριο. Πήρα το κινητό του προφίλ μου (Siemens S10) με τότε σύνδεση Cosmote. Το πρώτο έγχρωμο ας το πούμε, με 3 χρώματα. Μπλε, πράσινο και κόκκινο! Μετά τα χρώματα γίναν... αμέτρητα!!! 😂5000δρχ η σύνδεση. Οι άλλες δύο το είχαν πιο ακριβά τότε. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/7/2023 at 10:20 ΜΜ, nikgreek said:

Χαχαχαχ. Ωραίο τοπίκ. Είχα το μόλις 3210 το 1999 με σύνδεση bfree όταν έφυγα φοιτητής. Από τότε άλλαξα αρκετά. Η αγάπη μου η παντοτινή θα είναι το μόλις 3310 και το Ericsson t39. Αμάν κάνω να ξαναδώ κανένα revival αυτού του θρυλικού κινητού και ας κάνει 500 ευρώ θα το αγοράσω. Και κάπου τότε είχα ανακαλύψει το unwired.

εχω νοκια 6600.θελει μπαταρια και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

1997 (?) nokia 6110, συμβόλαιο telestet και 90.000 δρχ (δεν είμαι σίγουρος για τα μετρητά), είχα τελειώσει το στρατιωτικό πήγα για δουλειά στη Θεσσαλονίκη και το πήρα για να με βρίσκουν που και που οι παππούδες, όχι με μεγάλη επιτυχία θα έλεγα γιατί δεν ταίριαζαν οι ώρες μας 😁

Το 6110 το πήρα 2 φορές και ακολούθησα την σειρά μέχρι το 6310i, όχι από μια φορά την κάθε συσκευή. 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

το 1993 , ειχα μια κοπελλα απο νεα μακρη λογω οτι γυριζα αργά μου πηρε ο πατερας μου κινητο για το βραδυ μην γινει τιποτα στις ερημιες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...