Jump to content

[S6] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έχω αρχίσει να ψήνομαι επικίνδυνα να ρουτάρω, μπορεί κάποιος να δώσει λινκ για ασφαλή οδηγό; Ξεκινώντας από ρουτ και εγκατάσταση custom recovery πρώτα. Στο κινέζικό μου ξέρω τι να κάνω, με το S6 το χάνω

 

Βρήκα

και τα λέει μια χαρά... Άρα μετά από αυτήν τη διαδικασία, για να φλασάρεις μια ΡΟΜ απλά την πετάς στη μνήμη και τη φλασάρεις από το recovery να υποθέσω; Τι με έπιασε τώρα να ρουτάρω πανάθεμα τα χάλια Updates τους...... Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 322
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή έχω αρχίσει να ψήνομαι επικίνδυνα να ρουτάρω, μπορεί κάποιος να δώσει λινκ για ασφαλή οδηγό; Ξεκινώντας από ρουτ και εγκατάσταση custom recovery πρώτα. Στο κινέζικό μου ξέρω τι να κάνω, με το S6 το χάνω

Θα χάσεις σε μπαταρία άμα ρουταρεις το stand buy με ρουτ δεν είναι καλό τώρα που βελτιώθηκε και το multitasking νομίζω δεν υπάρχει λόγος για ρουτ

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα χάσεις σε μπαταρία άμα ρουταρεις το stand buy με ρουτ δεν είναι καλό τώρα που βελτιώθηκε και το multitasking νομίζω δεν υπάρχει λόγος για ρουτ

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ετσι ακριβώς έχω δει αποτέλεσματα με custom rom, custom kernel κτλπ χειρότερα από τα δικά μου.

Δεν αξίζει πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς έχω δει αποτέλεσματα με custom rom, custom kernel κτλπ χειρότερα από τα δικά μου.

Δεν αξίζει πιστεύω.

 

Παιδιά με το τελευταίο μικρό update έχει διαλυθεί το σύμπαν. Η μπαταρία είναι τραγική και το drain φτάνει σε επίπεδα απίστευτα. Δεν ξέρω τι φοράτε αλλά έχουν περάσει καμια 10 μέρες από τότε κι ακόμα να στρώσει η κατάσταση.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το τελευταίο μικρό update έχει διαλυθεί το σύμπαν. Η μπαταρία είναι τραγική και το drain φτάνει σε επίπεδα απίστευτα. Δεν ξέρω τι φοράτε αλλά έχουν περάσει καμια 10 μέρες από τότε κι ακόμα να στρώσει η κατάσταση.

Φίλε έχει συζητηθεί αναλυτικα αυτό.

Εγω με BTU κανενα drain απολύτως.

 

Αν δεν διορθωθεί με hard reset επιστρέψετε στην πρώτη 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να επιστρέψουμε στην προηγούμενη χωρίς να χρειαστεί ξανά setup από την αρχή το κινητό ή είναι αδύνατο;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να επιστρέψουμε στην προηγούμενη χωρίς να χρειαστεί ξανά setup από την αρχή το κινητό ή είναι αδύνατο;

Φίλε μου δεν το εχω δοκιμάσει ποτε γιατί πάντα κανω reset πριν και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ υπομονή να μην περάσω στην 6άρα για να κρατήσω τον KNOX άθικτο τελικά θα σπάσω. Είπα να περιμένω μπας και έβγαινε κανένας τρόπος για KNOX free root αλλά δε βλέπω λευκό καπνό...

 

Αύριο λοιπόν περνάω την 6άρα και τον ρίχνω!

 

Ποια ROM έχετε να προτείνετε η οποία να είναι όσο πιο stock γίνεται (να μη χρειάζεται να περνάω μετά χειροκίνητα υπηρεσίες για το Gear VR το S Health κτλ) και να έχει και τα features του Edge (Edge Screen, people κτλ).

 

Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να είναι ελαφριά η ROM αυτή καθεαυτή όσο το να έχει καλή διαχείριση μπαταρίας και RAM.

 

Μέχρι στιγμής έχω δει την Tyranus και την XtrestoLite (φοβερό όνομα...).

 

Έχετε καμιά άλλη καλύτερη υπόψιν σας?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ υπομονή να μην περάσω στην 6άρα για να κρατήσω τον KNOX άθικτο τελικά θα σπάσω. Είπα να περιμένω μπας και έβγαινε κανένας τρόπος για KNOX free root αλλά δε βλέπω λευκό καπνό...

 

Αύριο λοιπόν περνάω την 6άρα και τον ρίχνω!

 

Ποια ROM έχετε να προτείνετε η οποία να είναι όσο πιο stock γίνεται (να μη χρειάζεται να περνάω μετά χειροκίνητα υπηρεσίες για το Gear VR το S Health κτλ) και να έχει και τα features του Edge (Edge Screen, people κτλ).

 

Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να είναι ελαφριά η ROM αυτή καθεαυτή όσο το να έχει καλή διαχείριση μπαταρίας και RAM.

 

Μέχρι στιγμής έχω δει την Tyranus και την (φοβερό όνομα...).

 

 

Έχετε καμιά άλλη καλύτερη υπόψιν σας?

 

Δεν έχω δοκιμάσει Tyranus. Έιμαι με XtrestoLite 3,2. Και τα πάντα είναι όπως πρέπει..! Πάρα πολύ καλή ρομ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει Tyranus. Έιμαι με XtrestoLite 3,2. Και τα πάντα είναι όπως πρέπει..! Πάρα πολύ καλή ρομ!

 

Έχεις κανονικά τα edge features κτλ? Είχες κανένα πρόβλημα με καμιά υπηρεσία που να λείπει και να πρέπει να την περάσεις χειροκίνητα? πχ S Health κτλ...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανονικά τα edge features κτλ? Είχες κανένα πρόβλημα με καμιά υπηρεσία που να λείπει και να πρέπει να την περάσεις χειροκίνητα? πχ S Health κτλ...

 

Ευχαριστώ!

 

Έχω την 3.0 (ουσιαστικά ίδια με την 3.2 με μικρές αλλαγές που δεν θεώρησα σημαντικές για να την περάσω)

ΟΛΕΣ οι εφαρμογές που έχει από την "μαμά" περιέχονται σε add on πακέτο που δίνει ο dev και μπορείς από εκεί να περάσεις όποια χρειάζεσαι.

Στην βασική ρομ περιέχει μόνο τα σημαντικά για την λειτουργία του τηλεφώνου (το οποίο και εκτίμησα) με αποτέλεσμα πολύ μικρό μέγεθος (600 mb) επιπλέον στο add on έχει και κάποια καλούδια (tweaks, 3 minit κ.λ.π)

Την συστήνω ανεπιφύλακτα, κρατάει δε, και άριστα την μπαταρία :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ υπομονή να μην περάσω στην 6άρα για να κρατήσω τον KNOX άθικτο τελικά θα σπάσω. Είπα να περιμένω μπας και έβγαινε κανένας τρόπος για KNOX free root αλλά δε βλέπω λευκό καπνό...

 

Αύριο λοιπόν περνάω την 6άρα και τον ρίχνω!

 

Ποια ROM έχετε να προτείνετε η οποία να είναι όσο πιο stock γίνεται (να μη χρειάζεται να περνάω μετά χειροκίνητα υπηρεσίες για το Gear VR το S Health κτλ) και να έχει και τα features του Edge (Edge Screen, people κτλ).

 

Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να είναι ελαφριά η ROM αυτή καθεαυτή όσο το να έχει καλή διαχείριση μπαταρίας και RAM.

 

Μέχρι στιγμής έχω δει την Tyranus και την XtrestoLite (φοβερό όνομα...).

 

Έχετε καμιά άλλη καλύτερη υπόψιν σας?

 

Αν το κάνεις απλά για να βάλεις την 6 πρέπει να ξέρεις ότι με official rom από το sammobile μέσω odin συνήθως δεν γράφει ο knox. Δεν χρειάζεται να rootαρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν υπηρχε προβλημα στο s6 edge plus με το android system να τρεχει στο full!μικρο διορθωσεις 19mb ασφαλειας ηταν.νομιζω οτι ειδα ακομα λιγο βελτιωση στην μπαταρια!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπηρχε προβλημα στο s6 edge plus με το android system να τρεχει στο full!μικρο διορθωσεις 19mb ασφαλειας ηταν.νομιζω οτι ειδα ακομα λιγο βελτιωση στην μπαταρια!

 

Μια χαρά υπήρχε και στο edge plus. Το είχα εγώ και το είδα και σε άλλα 7 plus φίλων. Προχθές μου ήρθε και εμένα ένα Update στα 19ΜΒ. Στα καλά καθούμενα όμως τρώει κάτι κολλήματα και βαράει κάτι 35%+ το Android system.

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν το εχει κανει ποτε.απο τοτε που το εχω παρει..δηλ το android system ειναι πολυ κατω στην γραμμη καταστασης.παρακολουθω συνεχεια την μπαταρια!εxω ελληνικη (eur)με ποια rom το εχεις δει αυτο?
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν το εχει κανει ποτε.απο τοτε που το εχω παρει..δηλ το android system ειναι πολυ κατω στην γραμμη καταστασης.παρακολουθω συνεχεια την μπαταρια!εxω ελληνικη (eur)με ποια rom το εχεις δει αυτο?

 

Γερμανική έχω. Εμένα μου το έκανε όταν πήρε το πρώτο Update των 18MB. Τώρα βέβαια έστρωσε,πολύ σπάνια να ανέβει το ποσοστό στα ύψη του Android system

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Καλησπερα σας,

 

ωντας χρηστης του Samsung Galaxy S6 εδω και 4, μηνες θελω να κανω root την συσκευη μου.

Το προβλημα ομως ξεκιναει οταν κοιτωντας στο XDA φορουμ βλεπω οτι ο μονος τροπος για να κανω root χωρις να ενεργοποιησω το KNOX

ειναι με το Ping Pong Root app το οποιο ομως δεν υποστηριζει το BASEBAND VERSION μου... : G920FXXU4DPIO .

 

Μετα την απογοητευση μου βρηκα οτι ο CF-Autoroot app το οποιο υποστηριζει το μοντελο SM-G920F αλλα ενεργοποιηει το KNOX.

 

Υπαρχει καποια αλλη τεχνικη να κανω root το κινητο μου χωρις να τριπαρει το KNOX και ο μετρητης γραψει 0x1 ;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

ωντας χρηστης του Samsung Galaxy S6 εδω και 4, μηνες θελω να κανω root την συσκευη μου.

Το προβλημα ομως ξεκιναει οταν κοιτωντας στο XDA φορουμ βλεπω οτι ο μονος τροπος για να κανω root χωρις να ενεργοποιησω το KNOX

ειναι με το Ping Pong Root app το οποιο ομως δεν υποστηριζει το BASEBAND VERSION μου... : G920FXXU4DPIO .

 

Μετα την απογοητευση μου βρηκα οτι ο CF-Autoroot app το οποιο υποστηριζει το μοντελο SM-G920F αλλα ενεργοποιηει το KNOX.

 

Υπαρχει καποια αλλη τεχνικη να κανω root το κινητο μου χωρις να τριπαρει το KNOX και ο μετρητης γραψει 0x1 ;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Κατηγορηματικά όχι. Υπάρχει ο τρόπος με το ping pong όπως λες αλλά αυτό ισχύει μόνο για την 5.0.1 και μετά υπάρχει ο τρόπος με τον Engineering Bootloader και τον Unikernel αλλά ισχύει μόνο για την 5.1.1. Από τη στιγμή που είσαι στην 6.0.1 δεν υπάρχει τρόπος για root χωρίς να γράψει ο KNOX ούτε να γυρίσεις πίσω στην 5.1.1 ή 5.0.1. Δεν υπήρχε, δεν υπάρχει και κατά 99% δεν θα υπάρξει. Ή το παίρνεις απόφαση και τον ρίχνεις ή μένεις όπως είσαι χωρίς root.

Edited by super_f
Link to comment
Share on other sites

Τις καλημέρες μου.

 

Είμαι από το καλοκαίρι στην XtreStolite v3.3.1 αλλά o edgarf28 εγκατέλειψε το project και μια προσπάθεια για συνέχισή του που έγινε από τον Aria.97 εγκαταλείφθηκε επίσης. Έχετε καμία πρόταση για ROM που να έχει τα edge features για το flat είτε από την αρχική εγκατάσταση είτε μέσω Aroma Package, να είναι όσο πιο stock γίνεται ώστε να δουλεύουν χαρακτηριστικά όπως Private Mode, Fingerprint sensor και Gear VR και να είναι όσο πιο ελαφριά γίνεται? Επίσης η καλή διάρκεια μπαταρίας είναι πάντα εκτιμητέα.

 

Δηλαδή ψάχνω μια ROM σα την XtreStoLite αλλά με τα τελευταία security patch της Samsung!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Έχει βγει κάποια καλή τελευταία; Λειτουργική και με καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας από stock?
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει κάποια καλή τελευταία; Λειτουργική και με καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας από stock?

 

Περιμένω απάντηση σ' αυτό το ερώτημα από τις 3 Νοεμβρίου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα στην παρεα.

Ξερει κανεις καποιο free program για write cert files?

Εχω προβλημα με την sim card μου βγαζει μηνυμα για Emergency call only!!!

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω απάντηση σ' αυτό το ερώτημα από τις 3 Νοεμβρίου...

 

Νομίζω όποιος περιμένει να δει θαύματα σε μπαταρία από μια ρομ, είναι γελασμένος. 6 χρόνια με Android, δεν έχει γίνει αυτό ποτέ. Όλοι υπόσχονται βελτιώσεις, αλλά είναι αμελητέες. Το κύριο σύστημα του android ρουφάει μπαταρία. Αν θες να δεις καλή αυτονομία, θα πρέπει να κλέισεις τα πάντα, και με custom rom να περάσεις άλλα 10 "hacks" πάνω τύπου greenify, και τότε θα δεις καλή μπαταρία.

 

Εγώ το θέμα μπαταρίας το ξεπέρασα. Έκανα embrace την κατάσταση.. και απλά το φορτίζω δύο φορές την μέρα και χαίρομαι το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...