Jump to content

[S6 Series] Διαθεσιμότητα και αγορά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οποτε προχοραω αφοβα για την αγορα ή απο το kaizer ή απο το edeal εφοσον το κινητο ειναι unbranded ή πρεπει να ρωτησω και τιποτα αλλο πριν την αγορα?

 

ΝΑ ζητήσεις να είναι UNBRANDED. (όχι ότι αν δεν είναι έχεις κάποιο πρόβλημα τελικά) αλλά αφού πληρώνεις το προϊόν να είναι όπως πρέπει. Όπως το πασαρουν. Όταν λέμε UNBRANDED εννοούμε UNBRANDED.

Μετά λοιπόν, μόλις το ενεργοποιησεις, κατεβαζεις το phone info και βλέπεις τι csc έχει η συσκευή σου.

Αν είναι unbranded είσαι οκ ως εδώ.

Μετά πας στο pc σου, στο samsung kies, πατάς αναβάθμιση υλολογισμικου και προετοιμασία.

Θα σου ζητήσει αριθμό μοντέλου SM-G920F στην προκειμένη περίπτωση και στο επόμενο βήμα δίνεις σειριακό αριθμό. Αφού πατήσεις οκ θα σου γράψει ποιο firmware είναι για την συσκευή σου και αν θέλεις να το κατεβάσει. Εσένα δεν σε ενδιαφέρει να το κατεβάσει απλά να δεις ποιο firmware είναι για το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Στο τέλος σε παρένθεση γράφει το csc. Αν λοιπόν αυτό το csc ταιριάζει με αυτό που είδες προηγουμενος στο Phone info είσαι οκ και απολαμβάνεις μια από τις καλύτερες συσκευές που υπάρχουν.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 462
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως ξέρω ότι κυκλοφορούν και refurbished. .

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ζητήσεις να είναι UNBRANDED. (όχι ότι αν δεν είναι έχεις κάποιο πρόβλημα τελικά) αλλά αφού πληρώνεις το προϊόν να είναι όπως πρέπει. Όπως το πασαρουν. Όταν λέμε UNBRANDED εννοούμε UNBRANDED.

Μετά λοιπόν, μόλις το ενεργοποιησεις, κατεβαζεις το phone info και βλέπεις τι csc έχει η συσκευή σου.

Αν είναι unbranded είσαι οκ ως εδώ.

Μετά πας στο pc σου, στο samsung kies, πατάς αναβάθμιση υλολογισμικου και προετοιμασία.

Θα σου ζητήσει αριθμό μοντέλου SM-G920F στην προκειμένη περίπτωση και στο επόμενο βήμα δίνεις σειριακό αριθμό. Αφού πατήσεις οκ θα σου γράψει ποιο firmware είναι για την συσκευή σου και αν θέλεις να το κατεβάσει. Εσένα δεν σε ενδιαφέρει να το κατεβάσει απλά να δεις ποιο firmware είναι για το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Στο τέλος σε παρένθεση γράφει το csc. Αν λοιπόν αυτό το csc ταιριάζει με αυτό που είδες προηγουμενος στο Phone info είσαι οκ και απολαμβάνεις μια από τις καλύτερες συσκευές που υπάρχουν.

 

Και αμα δεν ειναι το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Και αμα δεν ειναι το ιδιο?

 

Εγώ το έστειλα πίσω. Άσε που πιστεύω 99% το ίδιο θα είναι..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς που επεμβαίνω αλλά το να διαβάζεις για τα σκρουτζομάγαζα με στόχο να βρεις το πιο αξιόπιστο είναι χάσιμο χρόνου.Τα σκρουτζομάγαζα είναι αξιοπιστα.

Δεν ισχύει αυτό δυστυχώς. Η ποιότητα της εξυπηρέτησης, το after sales service και γενικά το πως είναι οργανωμένο ένα τέτοιο κατάστημα ποικιλει και θέλει προσοχή. Υπάρχουν πολλά προβλήματα που μπορείς να αντιμετωπίσεις και ξεκινάνε από τα απλά όπως η διαθεσιμότητα του προϊόντος μέχρι και το αν κάτι είναι παραεισαγωγη από Ασία, recertified η branded η ακόμα κι αν δέχονται επιστροφές, αν απαντάνε άμεσα σε emails κι άλλα πολλά. Μια ιδέα γι αυτά μπορείς να πάρεις μόνο αν ψάξεις για το τι εμπειρίες είχαν άλλοι χρήστες.. Όλοι είναι καλοί μέχρι να αποδειχθούν απατεώνες οπότε θέλει λίγο προσοχή..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό δυστυχώς. Η ποιότητα της εξυπηρέτησης, το after sales service και γενικά το πως είναι οργανωμένο ένα τέτοιο κατάστημα ποικιλει και θέλει προσοχή. Υπάρχουν πολλά προβλήματα που μπορείς να αντιμετωπίσεις και ξεκινάνε από τα απλά όπως η διαθεσιμότητα του προϊόντος μέχρι και το αν κάτι είναι παραεισαγωγη από Ασία, recertified η branded η ακόμα κι αν δέχονται επιστροφές, αν απαντάνε άμεσα σε emails κι άλλα πολλά. Μια ιδέα γι αυτά μπορείς να πάρεις μόνο αν ψάξεις για το τι εμπειρίες είχαν άλλοι χρήστες.. Όλοι είναι καλοί μέχρι να αποδειχθούν απατεώνες οπότε θέλει λίγο προσοχή..

 

Λόγω εποχής θα έλεγα ότι όλοι είναι απατεώνες μέχρι να αποδειχθούν αξιοπιστοι.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω εποχής θα έλεγα ότι όλοι είναι απατεώνες μέχρι να αποδειχθούν αξιοπιστοι.

Εντάξει εγώ δεν είμαι τόσο κυνικος αλλά δεν ψωνίζω κι εκεί που έχω ακούσει/διαβάσει παράπονα..

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό από ebay http://www.ebay.com/itm/Original-Samsung-Galaxy-S6-G920A-32GB-5-1-Factory-Unlocked-SMARTPHONE-Tmobile/301805782378?_trksid=p2047675.c100010.m2109&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20131231084308%26meid%3Db0c21c0692d747db810aafd96e05e684%26pid%3D100010%26rk%3D1%26rkt%3D4%26sd%3D281658321199 αξίζει να το πάρω από εκεί γιατί δεν ξέρω τι γίνεται με την εγγύηση και αν παίζει στα τοπικά δίκτυα?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό από ebay http://www.ebay.com/itm/Original-Samsung-Galaxy-S6-G920A-32GB-5-1-Factory-Unlocked-SMARTPHONE-Tmobile/301805782378?_trksid=p2047675.c100010.m2109&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20131231084308%26meid%3Db0c21c0692d747db810aafd96e05e684%26pid%3D100010%26rk%3D1%26rkt%3D4%26sd%3D281658321199 αξίζει να το πάρω από εκεί γιατί δεν ξέρω τι γίνεται με την εγγύηση και αν παίζει στα τοπικά δίκτυα?

 

ποια εγγύηση, αφού λέει ότι ΔΕΝ έχει εγγύηση

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό από ebay http://www.ebay.com/itm/Original-Samsung-Galaxy-S6-G920A-32GB-5-1-Factory-Unlocked-SMARTPHONE-Tmobile/301805782378?_trksid=p2047675.c100010.m2109&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20131231084308%26meid%3Db0c21c0692d747db810aafd96e05e684%26pid%3D100010%26rk%3D1%26rkt%3D4%26sd%3D281658321199 αξίζει να το πάρω από εκεί γιατί δεν ξέρω τι γίνεται με την εγγύηση και αν παίζει στα τοπικά δίκτυα?

Αν δεν κάνεις πλάκα πας να αγοράσεις ένα τηλέφωνο από έναν κινέζο (έχει βάση στην Κίνα) στα 386 € με το ρίσκο του τελωνείου (που αν σε πιάσουν θα πληρώσεις άλλο ένα τηλέφωνο) που δεν είναι καινούργιο (στην περιγραφή λέει New other), που δεν ξέρεις αν λειτουργεί στην Ελλάδα,χωρίς εγγύηση για να γλυτώσεις 42€ (το S6 απο skroutz σήμερα έχει 428€). Ωραία!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απλά ρώτησα δεν είπα ότι θα το πάρω, απλά ψάχνω για αγορά και κοιτάω για την καλύτερη τιμή. Υπάρχει πιθανότητα να πέσει στα 350 (εκει ειναι το budget μου) κάποια στιγμή η άδικα περιμένω, δεν είχα ποτέ samsung και δεν ξέρω.
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απλά ρώτησα δεν είπα ότι θα το πάρω, απλά ψάχνω για αγορά και κοιτάω για την καλύτερη τιμή. Υπάρχει πιθανότητα να πέσει στα 350 (εκει ειναι το budget μου) κάποια στιγμή η άδικα περιμένω, δεν είχα ποτέ samsung και δεν ξέρω.

Θα αργήσει να φτάσει στα 350 και ίσως να μην πάει ποτέ,τα χρήματα γύρω από τα 400 ευρώ είναι η πιο τίμια τιμολόγηση για αυτή τη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Θα αργήσει να φτάσει στα 350 και ίσως να μην πάει ποτέ,τα χρήματα γύρω από τα 400 ευρώ είναι η πιο τίμια τιμολόγηση για αυτή τη συσκευή

 

http://www.kimovil.com/en/

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

 

Το πιο φτηνό στο συγκεκριμένο σαιτ ήταν στα 449. Βασικά είναι κάτι σαν το skroutz αλλά για μαγαζιά του εξωτερικού από ότι κατάλαβα..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Που μπορώ να βρω το Green σε καλή τιμή?

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημερα. Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος εδω αλλα θα ρωτησω. Ρωτησα σε ενα σκρουτζομαγαζο αν μπορουσα να δωσω ενα s6 συν διαφορα χρηματων για να παρω καποιο αλλο κινητο. Μου ειπαν οτι αν το κινητο που εχω ειναι απο επιδοτηση να μην κανω τον κοπο να το παω καν εκει. Εχετε καμια ιδεα γιατι θα μπορουσε να συμβαινει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος εδω αλλα θα ρωτησω. Ρωτησα σε ενα σκρουτζομαγαζο αν μπορουσα να δωσω ενα s6 συν διαφορα χρηματων για να παρω καποιο αλλο κινητο. Μου ειπαν οτι αν το κινητο που εχω ειναι απο επιδοτηση να μην κανω τον κοπο να το παω καν εκει. Εχετε καμια ιδεα γιατι θα μπορουσε να συμβαινει αυτο;

 

Ισως επειδή δεν υπάρχει απόδειξη. Ή γιατί μπορεί να ισχυριστεις ότι έκλεψαν και το πουλάνε και το imei του είναι σε σένα. Γιατί δεν ρωτάς?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

https://www.fastcardtech.com/Samsung-GALAXY-S6-G920f-Android-Phone.html#product_tabs_description_tabbed

 

λέτε να είναι κλώνος του κανονικού έχετε κάποια γνώμη?

 

Πηρε φιλος απο εκει... Το τηλεφωνο ηταν refurbished.

Η συσκευη ειναι αψογη εξωτερικα, χωρις θεματα, αλλα το προδωσαν:

-το κουτι του που ειχε ταινια ασφαλειας μονο στη μια μερια, και μπορει ευκολα να ανοιχτει χωρις να παραβιαστει

-ψιλες γρατζουνιες στο τζαμακι του αισθητηρα παλμων και σε ενα αλλο μικρουλι πλαστικο που βρισκεται στην κορυφη του τηλεφωνου.

Το συγκεκριμενο πρεπει να ηταν σε θηκη, γιατι δεν εχει αλλα εξωτερικα ψεγαδια.

Επισης προσοχη το μοντελο για ελλαδα ειναι το 920f, υπαρχει και το φθηνοτερο 920p το οποιο ειναι το αμερικανικο της Sprint που δεν παιζει ελλαδα.

Edited by psyched
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για την αγορά του απλού 6αριού. Εκτός από τα φθηνά σκρουτζομάγαζα στα οποία δεν έχω 100% εμπιστοσύνη έχω δει πολύ καλές τιμές και στα ευρωπαικά amazon. Συγκεκριμένα στο γερμανικό, στο οποίο αν κατάλαβα καλά η πώληση γίνεται από το ίδιο το amazon, εδώ: http://www.amazon.de/gp/product/B00TX5O8WE?keywords=samsung%20galaxy%20s6&qid=1458398412&ref_=sr_1_1&s=telephone&sr=1-1

 

Για τα μεταφορικά έχω δει ότι είναι σχετικά χαμηλά. Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας σχετικά με την αγορά από εκεί, αν υπάρχουν θέματα συμβατότητας, αν καλύπτεται από εγγύηση στην Ελλάδα και αν είναι unbranded ή όχι; Ευχαριστώ!

 

edit: *Βλέπω ότι πλέον η πώληση γίνεται από κάποιο πωλητή, που μάλιστα δε στέλνει Ελλάδα, και όχι το ίδιο το amazon, μάλλον τους τέλειωσε το στοκ. Γενικά είναι καλύτερο η πώληση να γίνεται από το amazon απ ευθείας ε; Συνήθως, αν γνωρίζετε, σε πόσο διάστημα ανανεώνεται το στοκ τους; Τέλος, με τα CC θα έχω πρόβλημα;

Edited by luke6
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6 Series] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...