Jump to content

Είστε αριστερόχειρες ή δεξιόχειρες;


mariel19
 Κοινοποίηση

Με ποιο χέρι γράφετε?  

629 members have voted

  1. 1. Με ποιο χέρι γράφετε?

    • ΑΡΙΣΤΕΡΟ
      144
    • ΔΕΞΙ
      452
    • ΚΑΙ ΤΑ 2
      33


Recommended Posts

λογω δεικτη νοημοσυνης:p

 

hahahaha ή αχαχαούχα!!!1 απλά η επιφάνεια ήταν μεγαλύτερη δεν υπήρχαν γραμμές και όρια όπως στο τετράδιο και μπορούσα κάνοντας πιο μεγάλα γράμματα (με ρυθμούς χελώνας βέβαια) να καλύπτω τις ατέλειες :p:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

hahahaha ή αχαχαούχα!!!1 απλά η επιφάνεια ήταν μεγαλύτερη δεν υπήρχαν γραμμές και όρια όπως στο τετράδιο και μπορούσα κάνοντας πιο μεγάλα γράμματα (με ρυθμούς χελώνας βέβαια) να καλύπτω τις ατέλειες :p:p

 

Χμ..μονο καποιος/καποια με υψηλο δεικτη νοημοσυνης θα μπορουσε να το σκεφτει αυτο...:shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:

Χμ..μονο καποιος/καποια με υψηλο δεικτη νοημοσυνης θα μπορουσε να το σκεφτει αυτο...:shifty:

 

 

:p ζουλιάρηδες :p δεν φτάνει που κατασκευάζετε όλα τα αντικείμενα για τους δεξιόχειρες (με σκοπό βέβαια να μας εξολοθρεύσετε :p) μας ζουλεύετε κιόλας.

Παρεπιπτόντως οι αριστερόχειρες είμαστε απρόσεκτοι και παθαίνουμε πιο εύκολα ατυχήματα.

 

Και ένα αστείο σκηνικό την πρώτη μέρα στο σχολείο:

Τελειώνει το μάθημα και η δασκάλα μου στην 1η δημοτικού θεούσα λιγακι μας βάζει να κάνουμε το σταυρό μας. Ένα παιδάκι ρωτάει με πιο χέρι και η κυρία είπε με το χέρι που γράφετε ... δεν χρειάζετε να σας πω την συνέχεια ... εγώ εκτέλεσα την εντολή της κυρίας (και ασ ήταν αντίθετη με αυτά που ήξερα) και αυτή έκανε κατοίχηση στην μητέρα μού όταν 'ηρθε να με πάρει

Link to comment
Share on other sites

:

Και ένα αστείο σκηνικό την πρώτη μέρα στο σχολείο:

Τελειώνει το μάθημα και η δασκάλα μου στην 1η δημοτικού θεούσα λιγακι μας βάζει να κάνουμε το σταυρό μας. Ένα παιδάκι ρωτάει με πιο χέρι και η κυρία είπε με το χέρι που γράφετε ... δεν χρειάζετε να σας πω την συνέχεια ... εγώ εκτέλεσα την εντολή της κυρίας (και ασ ήταν αντίθετη με αυτά που ήξερα) και αυτή έκανε κατοίχηση στην μητέρα μού όταν 'ηρθε να με πάρει

 

:lol::lol::lol:πανεξυπνο..καλα θα επαθε σοκ η δασκαλα...:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
:

 

 

:p ζουλιάρηδες :p δεν φτάνει που κατασκευάζετε όλα τα αντικείμενα για τους δεξιόχειρες (με σκοπό βέβαια να μας εξολοθρεύσετε :p) μας ζουλεύετε κιόλας.

Παρεπιπτόντως οι αριστερόχειρες είμαστε απρόσεκτοι και παθαίνουμε πιο εύκολα ατυχήματα.

 

Και ένα αστείο σκηνικό την πρώτη μέρα στο σχολείο:

Τελειώνει το μάθημα και η δασκάλα μου στην 1η δημοτικού θεούσα λιγακι μας βάζει να κάνουμε το σταυρό μας. Ένα παιδάκι ρωτάει με πιο χέρι και η κυρία είπε με το χέρι που γράφετε ... δεν χρειάζετε να σας πω την συνέχεια ... εγώ εκτέλεσα την εντολή της κυρίας (και ασ ήταν αντίθετη με αυτά που ήξερα) και αυτή έκανε κατοίχηση στην μητέρα μού όταν 'ηρθε να με πάρει

 

Η δασκάλα ήταν χαζή που πήγε να το παίξει έξυπνη.

 

Εγώ είμαι αριστέροχειρας αλλα θέλω να μάθω και με τα δύο για να γίνω ambidextrous:secret::whistle:

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Ο εκφυλισμός καλά κρατεί.

 

Θεωρώ την αριστεροχειρία αρρώστια (σωματική - π.χ. ορμόνες, γονίδια - και ψυχική). Βέβαια, δεν με αγγίζει το θέμα... θεωρώ πως είναι μια αρρωστημένη κατάσταση που η μόδα και η τάχα μου παγκοσμιοποίηση την έφερε και την εξάπλωσε σε όλα - σχεδόν- τα μήκη και τα πλάτη της γης.

 

Καθόλη τη διάρκει της ιστορίας οι αριστερόχειρες θεωρούνταν ανώμαλοι. Η λατινική λέξη sinistra (από όπου βγαίνει και το αγγλικό sinister(=δυσοίωνος, καταστροφικός, μοχθηρός)) σήμαινε «αριστερά»· είναι τυχαίο ότι οι παλιότεροι έλεγαν «όλα δεξιά/ζερβά να σου'ρθουν»; Οι Εσκιμώοι πίστευαν ότι οι αριστερόχειρες ήταν μάγοι· στην Ιαπωνία μπορούσε ένας άντρας να χωρίσει την γυναίκα του αν καταλάβαινε ότι ήταν αριστερόχειρας. Βέβαια έχουν υπάρξει πολλοί αριστερόχειρες διάσημοι και λέγεται πως σε ορισμένες περιπτώσεις είναι πιο ευφυείς και πιο προικισμένοι όσον αφορά καλλιτεχνικές ικανότητες. Ορίστε μια λίστα διάσημων αριστερόχειρων.

 

Θα έπρεπε να έχουν οι αριστερόχειρες το δικαίωμα να χρησιμοποιουν το αριστερό χέρι δημόσια;

Δε με νοιάζει τι κάνει ο καθείς στο σπίτι του... αρκεί να μην με ενοχλεί. Μέχρι πρίν λίγες δεκαετίες, οι δάσκαλοι και οι γονείς ανάγκαζαν τα αριστερόχειρα παιδιά να γράφουν με το δεξί· σήμερα ο καθένας γράφει όπως θέλει, όπου θέλει. Θεωρείτε σωστή την κατάσταση όπως έχει σήμερα;

 

Όσοι είστε «ανοιχτόμυαλοι» και «δε σας νοιάζει τι κάνει ο καθένας με τα χέρια του», να σας καμαρώσω όταν αποκτήσετε παιδιά και σας βγούν αριστερόχειρες.

 

 

Το άλλο: Έχετε σκεφτεί τα παιδιά των αριστερόχειρων γονέων; Τι παραδειγμα θα παρουν αυτα απ'τους γονεις τους;

Χωρίς να είμαι ψυχολόγος, αλλά από όσα έχω διαβάσει, οι γονείς παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ψυχοσύνθεση του παιδιού και φυσικά η επιρροή που δέχεται το παιδί από το οκογενειακό του περιβάλλον καθορίζει την κοινωνική του συμπεριφορά όταν θα μεγαλώσει.

 

Το θέμα δεν είναι αν η αριστεροχειρία είναι ηθική ή όχι... Το θέμα είναι ότι προβάλεται υπερβολικά ως μία «φυσική» κατάσταση. Η πορεία αυτή μας έχει φτάσει σε σημείο οτιδίποτε "ανώμαλο" να μας το περνάνε η να προσπαθούν να το πασάρουν ως φυσιολογικό. Οι αριστερόχειρες θέλουν να σφετεριστούν κάποιους υγιείς θεσμούς της κοινωνίας μας, όπως την παιδεια και τις τέχνες.

 

Και μην γράψουν, κάποιοι, ότι εμείς πλάθουμε την Κοινωνία μας για να γίνει πιο δεκτική και ανθρώπινη... το ότι όλοι σχεδόν είναι δεξιόχειρες δεν είναι καθόλου τυχαίο.

 

Σας παραθέτω ένα απόσπασμα από παλιότερη εργασία μου στο πανεπιστήμιο [δλδ 5 λεπτά googling].

«Left-handed people cringe at this theory, because its basic premise is that left-handedness is due to brain damage during the birth process. Unfortunately, some statistics do back this theory up.

 

Difficult or stressful births happen far more commonly among babies who grow up to be left-handed or ambidextrous. Birth stress is also associated with a number of birth defects and complications, including cerebral palsy and autism.

 

According to one study, gay people may be 39% more likely to be left-handed than straight people (Blanchard, Lalumiere and Zucker , 2000).»

 

Α, και gkr41: http://www.myphone.gr/gallery/data/500/3290.gif

 

Disclaimer: Δεν έχω απολύτως τίποτα με τους αριστερόχειρες· έχω και έναν φίλο αριστερόχειρα και είναι πολύ καλό παιδί.

 

Φιλικά πάντα,

Φίλιππος

 

ελπίζω ότι όοοολα αυτά τα λες έχοντας σαρκαστική διάθεση :blink:

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη έχετε συνειδητοποιήσει τι ξέθαμα κάνατε, που quotάρετε διάφορα και ρωτάτε..?
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη έχετε συνειδητοποιήσει τι ξέθαμα κάνατε, που quotάρετε διάφορα και ρωτάτε..?

 

Δεν μπορώ να καταλάβω... Γιατί τέτοιος τρόπος?? Η κοπέλα είπε την απορία της.. Ούτε προσέβαλε ούτε έβρισε.. Δεν είναι επιτρεπτό να απαγορεύετε στα παιδιά να εκφράζουν τις απόψεις τους, ακόμα και αν είναι αντίθετες. Άλλωστε ελευθερία λόγου δεν έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ηρεμήστε!

Δεν είναι κακό να ξεθάβεις ένα θέμα για να γράψεις κάτι.Η ένσταση ήταν (πιστεύω) στο να κάνεις quote και να απαντήσεις σε ένα post του 2004!

6 χρόνια μετά περιμένετε να είναι μέσα ο χρήστης για να σας απαντήσει?Δεν είναι λογοκρισία,κοινή λογική είναι.

Link to comment
Share on other sites

:secret::whistle: ΜΟΥΧΑΧΑ.... ο Φιλιππος αποκάλυψε τις δυνάμεις μας. ptsikoulina μην υποκρίνεσαι πλέον! Φίλιππε λυπάμαι να σου πω, πως ο φιλος σου στην πραγματικότητα είναι αρχισαμάνος της οργάνωσης των αριστερόχειρων. The end end has began...... :devil::kill::hypno::superman:
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

λογοκρισια απο μοντ???Καλα παμε.......Kαποιος super mod οφειλει να κανει συστασεις.....

Δεν πρόκειται για λογοκρισία, αλλά για παρατήρηση. Το netiquette των forum ορίζει ότι δεν πρέπει να ξεθάβονται παλιά θέματα παρά μόνο αν υπάρχει κάτι σημαντικό ή κάτι νέο να προστεθεί (χωρίς να απαγορεύεται όμως κάτι τέτοιο).

 

Από τη στιγμή που κάτι τέτοιο έγινε από την Pitsikoulina, δεν απαγορεύεται να απαντήσουν οι άλλοι από κάτω. Όμως πρέπει να προσέχει ο καθένας που απαντάει και που κάνει quote, επειδή για παράδειγμα το μήνυμα του Φίλιππου ήταν 6 χρονών, και ο ίδιος έχει αποχωρήσει εδώ και 5 χρόνια επομένως δεν έχει νόημα το quote.

Αυτά από εμένα, μπορείτε να συνεχίσετε τη συζήτηση, εντός των ΟΠΧ πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
δεξι...οταν ειχα σπασει το δεξι με το αριστερο εκανα κατι γραμματα χαλια και τεραστια..:lol::lol:

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αριστερόχειρας.:)

Όμως κάτι κουτσοκαταφέρνω και με το δεξί.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εδω με το δεξι και ισα ισα που καταλαβαινουν τα γραμματα μου,που να γραψω και με το αριστερο!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεξί. Το αριστερό είναι τελείως άχρηστο. Μόνο στο πληκτρολόγιο του υπολογιστή έχω καταφέρει να το χρησιμοποιήσω αποτελεσματικά μέχρι στιγμής :p ...
Link to comment
Share on other sites

και εμενα εντελως αχρηστο το ιδιο και με το ποδι..το πιο χαλια σουτ εχω στο αριστερο ειμαι που ειμαι αχρηστος:lol::lol:

στο μονο που με βοηθαει τ χερι το αριστερο ειναι στο πληκτρολογιο και στο μπασκετ:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αριστερόχειρας :happy:

Ξέρετε αν είναι αλήθεια αυτό που λένε ότι οι αριστερόχειρες είναι αδέξιοι? Η ότι ζουν λιγότερο σε σχέση με τους δεξιόχειρες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αριστερόχειρας :happy:

Ξέρετε αν είναι αλήθεια αυτό που λένε ότι οι αριστερόχειρες είναι αδέξιοι? Η ότι ζουν λιγότερο σε σχέση με τους δεξιόχειρες?

Φυσικά είμαστε α-δέξιοι.

Αφού είμαστε αριστερόχειρες!!

Τα υπόλοιπα, είναι απλα στατιστικές παρατηρήσεις, χωρίς όμως να έχει βρεθεί κάποια σύνδεση αιτίου - αιτιατού.:blink: (τι λέω πάλι ο άνθρωπος...)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...