Jump to content

Φορητότητα καρτοκινητού


Guest fourdim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλα γενικα υπαρχει ενα θεμα με τις φορητοτητες σε καρτοκινητα, δεν ειναι οτι δεν επιθυμει ο υπαλληλος να στο κανει.

Δεν μετραει σαν στοχο οπως ειπε καποιος, αλλα μετραει σαν νουμερα αρα ο υπαλληλος το θελει αυτο το νουμερο.

 

Το θεμα με τις φορητοτητες υπαρχει μονο στην Vodafone και ειναι φυσικα θεμα των υπαλληλων.Μολις τους αναφερεις για το δικαιωμα καταγγελιας σε περιπτωση καθυστερησης ανω των 3 ημερων για φορητοτητα το προβλημα λυνεται δια μαγειας.Δοκιμασε το και εσυ ... τοσοι το εχουν δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 62
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οδυσσεια μιας φορητοτητας.

Στις 12/9 τηλεφωνησα στο τμημα φορητοτητας ζητωντας να μεταφερω το καρτοκινητο της γυναικας μου απο την κοσμοτε στην βονταφον.Αφου δωσαμε τα στοιχεια ολα κανονικα μας ορισε ενα ραντεβου με το γνωστο κουριερ οπου θα μας εφερνε την καρτα σιμ και θα του διναμε την φωτοτυπια ταυτοτητας και την υπογραφη μας στην αιτηση φορητοτητας.Τους ειχα δηλωσει οτι επιθυμω να μου δωσουν nano sim !!!

14/9 παραλαμβανουμε την καρτα (μας στελνουν microsim) υπογραφουμε και περιμενουμε.

16/9 μας τηλεφωνουν οτι σε 2-3 εργασιμες ημερες το πολυ θα εχει ολοκληρωθει η φορητοτητα.Τους ενημερωνω οτι ειχα ζητησει nanosim και μας εστειλαν microsim.Η κοπελα ευγενικα μου λεει κανενα προβλημα θα στειλει μειλ στο καταστημα βονταφον της περιοχης μου ωστε να παραλαβω καινουργια nanosim χωρις καμια χρεωση).Δηλωνω παραλαβη το καταστημα Βονταφον στην οδο Σκαλιδη στα Χανια.)Παιρνω κανονικα την καρτα νανο απο το καταστημα και περιμενω.Περναει και το Σαββατοκυριακο 19-20 του Σεπτεμβρη 21/9 Δευτερα τηλεφωνω να μαθω τι γινεται με την φορητοτητα.Μου λενε καθυστερησε λιγο γενικα το θεμα λογω καπιου προβληματος στο συστημα και ημερομηνια ενεργοποιησης βλεπει Τεταρτη 23/9.Περιμενω να περασουν οι 2 μερες πεταμε για Θεσσαλονικη στις 24 του μηνα την Παρασκευη 25 ξαναπαιρνω τηλεφωνο ΠΟΤΕ επιτελους θα ενεργοποιηθει η καρτα και θα ολοκληρωθει η φορητοτητα ... απορει και ο υπαλληλος με την καθυστερηση τελος παντων ζηταει τον σειριακο αριθμο της καρτας νανο που εχουμε παρει απο τα Χανια.. τον δινω και ερχεται το θεικο οτι η καρτα που πηρατε απο το καταστημα ειναι λαθος σας εχουν δωσει για συμβολαιο ενω επρεπε να σας δωσει για καρτοκινητο.Της λεω κοπελα μου εχω εξηγησει σε ολους σας τι θελω και μου τα κανετε ολοι κουλουβαχατα θελω να τελειωσω απλα μια φορητοτητα που διαρκει 1-2 εργασιμες και ειμαστε στην δευτερη βδομαδα και πρεπει να κανω 30 τηλεφωνα και να τρεχω ξανα σε καταστημα.Ρωταει πιο καταστημα μπορειτε να επισκευθειτε αμεσα τις λεω το καταστημα στις Σερρες (Μεραρχιας) παω εκει μου δινει την καρτα η υπαλληλος την νανοσιμ της λεω χρειαζεται να κανετε κατι θα την ενεργοποιησετε εσεις απο εδω ? Οχι μου λεει θα την βαλετε απλα στο κινητο σας και θα ενεργοποιηθει με μια κληση στο 1252.Φευγουμε απο το καταστημα παμε σπιτι βαζω την καρτα τιποτα.Περιμενω μια ωρα τιποτα.Ξανα τηλεφωνο στο 13830 εξηγω για 50η φορα την ιστορια μου λεει οχι θα πρεπει να το κανουμε εμεις απο το τηλ.. του δινω σειριακο της νανο σιμ μετα απο 10 λεπτα χανεται το σημα απο την micro οπου ειχε ενεργοποιηθει η γραμμη και η φορητοτητα και μετα απο 10 λεπτα επιτελους ολοκληρωθηκε η φορητοτητα σημερα 29 Σεπτεμβριου και ωρα 14.40.

Ολε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μου ζήτησαν να βαλω 20 ευρώ χρόνο ομιλίας

 

Οδυσσεια μιας φορητοτητας.

 

Ολε!

 

 

Βαίνουμε σε "κατάργηση" των καρτοκινητών!! :X

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησαν να βαλω 20 ευρώ χρόνο ομιλίας

 

Αυτά τα 20 ευρώ πως μπορεί κάποιος να τα χρησιμοποιήσει πχ σε CU;

Μπορεί να κάνει ανανέωση χρόνου (σε student exclusive) με αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησαν να βαλω 20 ευρώ χρόνο ομιλίας

 

20 ευρω ομιλιας για να γινει φορητοτητα?Απο βονταφον σε αλλη εταιρια?

Link to comment
Share on other sites

Πάντος να ξέρετε ότι γενικά Vodafone και WIND έχουν κατά καιρούς και για μεγάλα χρονικά διαστήματα προβλήματα στην φορητότητα καρτοκινητών από άλλα δίκτυα. Και αυτό το λέω εντελώς σίγουρα καθώς δούλευα σε WIND και μας ενημέρωναν ότι έχουν πρόβλημα μούφα γιατί απλά δεν θέλουν άλλα καρτοκινητά! Τουλάχιστον οι δύο αυτές εταιρίες συννενοούνται σε αυτά να ξέρετε.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

20 ευρω ομιλιας για να γινει φορητοτητα?Απο βονταφον σε αλλη εταιρια?

 

Yeap, η φορητοτητα καρτοκινητου και μονο του καρτοκινητου εχει κοστος 20€ ο οποιος οταν συνδεθεις μπαινει σαν καρτα

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Yeap, η φορητοτητα καρτοκινητου και μονο του καρτοκινητου εχει κοστος 20€ ο οποιος οταν συνδεθεις μπαινει σαν καρτα

 

Οκ τα ιδια οπως στο εξωτερικο δηλαδη.Στα χαρατσια ιδιοι αλλα στις υπηρεσιες και τιμες καμια σχεση.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις πριν λίγο βγήκα από κατάστημα Vodafone και μου είπαν τα εξής όταν του είπα για φορητότητα από Wind σε CU:

3x25=75 euro για τους 3 αριθμούς που θέλω να μεταφέρω + 5×3=15 οι κάρτες SIM συνολικά 105 ευρώ κσι σε 3-4 βδομάδες η φορητότητα!

Νόμιζα ότι με δούλευε και του απάντησα ότι δίπλα ακριβώς η Cosmote για Whatsup δεν ζητάει τίποτα από όλα αυτά και φορητότητα γίνεται σε 2-3 μέρες το πολύ.

Μου απάντησε ότι μιλάει σοβαρά αλλά έτσι λειτουργούν αυτοί.

Θεός ο τύπος μαζί κ η Vodafone.

Απίστευτο.

Τι στο καλό συμβαίνει με αυτούς βρε παιδιά;

105 ευρώ για φορητότητα καρτοκινητού;

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο βγήκα από κατάστημα Vodafone και μου είπαν τα εξής όταν του είπα για φορητότητα από Wind σε CU:

3x25=75 euro για τους 3 αριθμούς που θέλω να μεταφέρω + 5×3=15 οι κάρτες SIM συνολικά 105 ευρώ κσι σε 3-4 βδομάδες η φορητότητα!

Νόμιζα ότι με δούλευε και του απάντησα ότι δίπλα ακριβώς η Cosmote για Whatsup δεν ζητάει τίποτα από όλα αυτά και φορητότητα γίνεται σε 2-3 μέρες το πολύ.

Μου απάντησε ότι μιλάει σοβαρά αλλά έτσι λειτουργούν αυτοί.

Θεός ο τύπος μαζί κ η Vodafone.

Απίστευτο.

Τι στο καλό συμβαίνει με αυτούς βρε παιδιά;

105 ευρώ για φορητότητα καρτοκινητού;

 

Δεν χρειάζεται να το κάνεις από κατάστημα, κάλεσε στο 13830 και ζήτα φορητότα και θα στο κάνουν δωρεάν ή μπες στο vodafonecu.gr άνοιξε το live chat και ζήτα να σε καλέσουν αυτοί για φορητότα, να μην χρεωθείς και την κλήση

Edited by alexakos7
Link to comment
Share on other sites

Και θέλει 4 βδομάδες να ενεργοποιηθεί;

 

4 μερες.... οτι αλλο σου ειπαν στο ειπαν για να σε δουλεψουν.

Link to comment
Share on other sites

4 μερες.... οτι αλλο σου ειπαν στο ειπαν για να σε δουλεψουν.

 

Ισχυει, η φορητοτητα καρτοκινητου δεν γινεται αμεσα, ουτε σε 4 μερες, λογο υπερφορτωσης δικτυου, η φορητοτητα δρομολογουνται λιγες λιγες.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο βγήκα από κατάστημα Vodafone και μου είπαν τα εξής όταν του είπα για φορητότητα από Wind σε CU:

3x25=75 euro για τους 3 αριθμούς που θέλω να μεταφέρω + 5×3=15 οι κάρτες SIM συνολικά 105 ευρώ κσι σε 3-4 βδομάδες η φορητότητα!

Νόμιζα ότι με δούλευε και του απάντησα ότι δίπλα ακριβώς η Cosmote για Whatsup δεν ζητάει τίποτα από όλα αυτά και φορητότητα γίνεται σε 2-3 μέρες το πολύ.

Μου απάντησε ότι μιλάει σοβαρά αλλά έτσι λειτουργούν αυτοί.

Θεός ο τύπος μαζί κ η Vodafone.

Απίστευτο.

Τι στο καλό συμβαίνει με αυτούς βρε παιδιά;

105 ευρώ για φορητότητα καρτοκινητού;

Μπορώ να μεταφέρω τον αριθμό μου στη Vodafone;

Βεβαίως, η διαδικασία ονομάζεται φορητότητα. Μπορείς να εκδηλώσεις το ενδιαφέρον σου online κάνοντας κλικ εδώ, σε κατάστημα της Vodafone ή απλά καλώντας δωρεάν το 13894.

http://www.vodafone.gr/portal/client/faq/FAQLoadCategories.action?faqCategoryId=847

 

Περνεις ενα τηλεφωνο στο 13894 και γλυτωνεις λεφτα και την "ασχετοσυνη" των υπαλληλων που θελουν τζιρο για το καταστημα τους.

Το συμβουλευω σε πολλα μελη(ειτε για vodafone ειτε για τις αλλες εταιριες), και ευτυχως καποιοι δεν ειναι κοροιδα.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει, η φορητοτητα καρτοκινητου δεν γινεται αμεσα, ουτε σε 4 μερες, λογο υπερφορτωσης δικτυου, η φορητοτητα δρομολογουνται λιγες λιγες.

 

Όχι φίλε. 6 εργάσιμες ώρες κάνει. Ώρες λειτουργίας αν θυμάμαι καλά της ΕΒΔΑΦ Δευ-Παρ 10:00-18:00. Δηλαδή στην καλύτερη μέσα σε μία ημέρα και στη χειρότερη δύο. (Δε μιλάω για ΣΚ κι αργίες). Άλλο αν κάνουν ταρζανιές οι εταιρείες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/#q9

Ναι οκ .. ολα φορτωμενα η το συστημα εχει προβλημα μονο στις φορητοτητες.Αν ειναι να κανεις καινουργια συνδεση δεν υπαρχει κανενα φορτωμα η κανενα προβλημα στο συστημα.Προβληματα μονο οταν ειναι να σε χασουν ...

Τελος παντων το λινκ παραπανω τα λεει ολα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

 

απο πρόσφατη εμπειρία του αδελφού μου ενημερωτικά, το καλύτερο που έχετε να κανετε είναι σε περίπτωση αίτησης φορητότητας του αριθμού σας στη βονταφον, είναι να καλέσετε στα κεντρικά της (210 6702000) και να κάνετε τηλεφωνικά και εντελώς δωρεάν την αίτηση φορητότητας.θα σας ερθει με κουριερ, δε πληρώνετε ούτε τα 5 ευρώ για την νέα κάρτα σιμ.

 

εμείς κάναμε την αίτηση φορητότητας σε κατάστημα βονταφον και πέρα απο τα 5 ευρω (για τη νέα σιμ), χρεωθήκαμε και 25 ευρώ, το οποίο ποσό θα πιστωθεί στη κάρτα, από ότι μας είπαν(υποχρεωτικά). Επειδή μου φάνηκε περίεργο, επικοινώνησα με τα κεντρικά, όπου με ενημέρωσαν οτι εάν το έκανα σε αυτούς, δε θα χρεωνόμουν, όπως ήδη ανέφερα, τίποτα. Επιπλέον, σε ερώτησή μου, πως είναι δυνατόν κάθε κατάστημα να έχει και τους δικούς του όρους, μου είπε οτι έτσι συνηθίζεται στις μεγάλες επιχειρήσεις και οτι κάθε κατάστημα χρεώνει -πέρα αο τα 5 ευρώ για τη σιμ- ό,τι θέλει χωρίς περιορισμούς...κάτι που μου φάνηκε απαράδεκτο.

 

Εμάς έχουν παρελθει 6 εργάσιμες ημέρες απο την αίτησή μας και σήμερα μόλις τους έστειλα μηνυμα, υπενθυμίζοντας τις υποχρεώσεις τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Εχω Q και προσπαθώ να κάνω φορητότητα σε καρτοκινητό Vodafone πήγα σε 6 καταστήματα στη Θεσσαλονίκη τα πέντε δεν δέχτηκαν άλλοι είπαν ότι δεν συμφέρει άλλοι είπαν ότι δεν γίνεται φορητότητα καρτοκινητών λόγω τεχνικού προβλήματος κλπ και οι έξι όμως είπαν ότι κοστίζει 30 ευρώ το έκτο κατάστημα δέχτηκε φυσικά Με 30 ευρώ έχουν περάσει δέκα μέρες την πέμπτη μέρα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι χάθηκε η αίτηση και μου είπαν να πάω να ξανακάνουν από την αρχή ακόμα κανένα νέο ξέρει κανείς Αν αυτά τα πράγματα είναι φυσιολογικά και νόμιμα Πάντως το κάνουν όλα τα καταστήματα Vodafone στην Θεσσαλονίκη εμένα μου δίνουν την εντύπωση με τη συμπεριφορά τους ότι δεν θέλουν πελάτες καρτοκινητής
GREG 75
Link to comment
Share on other sites

Εχω Q και προσπαθώ να κάνω φορητότητα σε καρτοκινητό Vodafone πήγα σε 6 καταστήματα στη Θεσσαλονίκη τα πέντε δεν δέχτηκαν άλλοι είπαν ότι δεν συμφέρει άλλοι είπαν ότι δεν γίνεται φορητότητα καρτοκινητών λόγω τεχνικού προβλήματος κλπ και οι έξι όμως είπαν ότι κοστίζει 30 ευρώ το έκτο κατάστημα δέχτηκε φυσικά Με 30 ευρώ έχουν περάσει δέκα μέρες την πέμπτη μέρα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι χάθηκε η αίτηση και μου είπαν να πάω να ξανακάνουν από την αρχή ακόμα κανένα νέο ξέρει κανείς Αν αυτά τα πράγματα είναι φυσιολογικά και νόμιμα Πάντως το κάνουν όλα τα καταστήματα Vodafone στην Θεσσαλονίκη εμένα μου δίνουν την εντύπωση με τη συμπεριφορά τους ότι δεν θέλουν πελάτες καρτοκινητής

 

Ωραίο αυτό το υπογραμμισμένο...Αλήθεια; Έτσι στο είπαν;

 

Πια όλες οι mainstream εταιρίες στην καρτοκινητή 30€....

Κι έχει κι άλλο "πάτο" ή όχι;:)

Link to comment
Share on other sites

Και Θες ακόμη να πας σε αυτήν;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Και Θες ακόμη να πας σε αυτήν;

 

Να "δούμε" και την Q:

 

Για πόσο ακόμα θα το'χει:

https://www.wind.gr/gr/q/ela-stin-q/online-paraggelia/

 

Q_2017.jpg

 

Παρεπιμπτόντως:

 

Στο λιμάνι του Πειραιά , πλανόδιοι αλλοδαποί περνούσαν που περιμέναμε το καράβι και πρότειναν Q με 5€ αρχικά,

Και μετά, όταν δεν έπαιρνες,το "έριχναν" την καρτούλα sim Q στα 2€....

 

Τί είδους καρτελάκια είναι αυτά;

Προφανώς πρέπει να ταυτοποιηθούν σε κατάστημα μετά.

 

Υ.Γ.?: Βέβαια, δεν κατέω αν απλά ήταν πορτοκαλί καρτάκια και ΑΝ και τι είχαν μέσα!!! Χα χα!!

 

Έχω δει και σε ξενοδοχείο στην Εύβοια καρτελάκια με sim μέσα της πράσινης (όλων των ειδών frog, Ckarta, IOG με κάρτα, WU) και όποιος ήθελε έπαιρνε από το γκισέ τελείως τσάμπα....!!

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Εχω Q και προσπαθώ να κάνω φορητότητα σε καρτοκινητό Vodafone πήγα σε 6 καταστήματα στη Θεσσαλονίκη τα πέντε δεν δέχτηκαν άλλοι είπαν ότι δεν συμφέρει άλλοι είπαν ότι δεν γίνεται φορητότητα καρτοκινητών λόγω τεχνικού προβλήματος κλπ και οι έξι όμως είπαν ότι κοστίζει 30 ευρώ το έκτο κατάστημα δέχτηκε φυσικά Με 30 ευρώ έχουν περάσει δέκα μέρες την πέμπτη μέρα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι χάθηκε η αίτηση και μου είπαν να πάω να ξανακάνουν από την αρχή ακόμα κανένα νέο ξέρει κανείς Αν αυτά τα πράγματα είναι φυσιολογικά και νόμιμα Πάντως το κάνουν όλα τα καταστήματα Vodafone στην Θεσσαλονίκη εμένα μου δίνουν την εντύπωση με τη συμπεριφορά τους ότι δεν θέλουν πελάτες καρτοκινητής

 

Επειδη ειδα οτι εισαι Θεσσαλονικη,μεινε στη Q.Μια χαρα εντος και ειδικα απο καλοχωι εως Κλειδι Ημαθιας και στα περιχωρα δυτικα της πολης καλα ειναι.Και 4G απο B20/800 παντου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...