Jump to content

LeTV Le One (X600)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας μικρός οδηγός για την εγκατάσταση rom στο LETV 1 ( X600 )

 

1) Αν το κινητό έχει έρθει με εγκατεστημένη την κινέζικη rom ακολουθούμε τις οδηγίες από εδώ ( περιλαμβάνονται και τα απαραίτητα αρχεία http://www.needrom.com/download/letv-x600-twrpadb-driver-easy-way/ ) για να περάσουμε το TWRP ( recovery ) και το root .

 

2) Εφόσον έχουμε περάσει το TWRP και το root ή μας έχει έρθει με την ιταλική rom ( εκτός της 7s ) μπορούμε εύκολα να το αναβαθμίσουμε στην 7s .

 

3) Ανοίγουμε τον διαχειριστή αρχέιων στο κινητό και ψάχνουμε για τον φάκελο TWRP :

 

3α) Αν δεν υπάρχει ο φάκελος , κλείνουμε το κινητό με το κουμπί power και το ξαναανοίγουμε κρατώντας πατημένα το volume up + power μέχρι να ανοίξει και να βγάλει κινέζικα γράμματα. Το κλείνουμε κρατώντας το power μέχρι να σβήσει ( 10 δευτερά ) .Τώρα αν πάμε στον διαχειριστή αρχείων θα υπάρχει ο φάκελος TWRP .

 

3β ) Αν υπάρχει ο φάκελος TWRP ακολουθάμε τις οδηγίες του φίλου pik http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6350463#post6350463 από το βήμα 3 .

 

4 ) Κατεβάζουμε την τελευταία rom του Ιταλού από εδώ http://www.androidiani.com/forum/modding-letv-x600/487479-rom-letv-x600-bb72-basata-su-eui-stock.html και την αντιγράφουμε στο κινητό . Με αυτό τον τρόπο περνάμε και οποιαδήποτε rom θέλουμε.

 

5) Κλείνουμε το κινητο και το ξανανοίγουμε με πατημένα volume up + power . Το κινητό μπαίνει στο recovery menu. Aν θέλουμε κάνουμε backup . Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά κάνουμε μετά restore απο το ίδιο μενού.

 

6) Πατάμε wipe>advanced και τσεκάρουμε cache/dalvik/system. Αν τσεκάρουμε και data θα σβήσουν και ότι αρχεία ( βίντεο , μουσική , φωτογραφίες ) έχουμε αποθηκευμένα στο κινητό.

 

7)Πατάμε install και βρίσκουμε την rom που θέλουμε να περάσουμε . Swipe και αρχίζει η εγκατάσταση . Περιμένουμε να τελειώσει ( μπορεί να πάρει αρκετή ώρα ). Όταν τελειώσει το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση ή θα πρέπει να το κάνετε εσείς ( οδηγίες στην οθόνη του κινητού )

 

9) Μόλις έχετε περάσει την νέα rom ! Το κινητό θα κάνει πάλι λίγη ώρα να ξεκινήσει , είναι φυσιολογικό.

 

10) Με τον recovery menu μπορούμε να περάσουμε και τα addon του Ιταλού . Τα αντιγράφουμε στο κινητό και πατάμε ΜΟΝΟ install . Δεν χρειάζονται wipes.

 

Ελπίζω να βοήθησα . Αν έχω κάνει κάποιο λάθος , ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι modders ;)

 

Y.Γ. Το backup στο βήμα 5 μπορύμε να το μεταφέρουμε στο PC μας για να μην "τρώει " αποθηκευτικό χώρο στο κινητό . Επίσης μπορούμε και να σβήσουμε και το αρχείο της rom ( μετά την εγκαταστασή της :p )

Πιστεύω για εμάς τους αρχάριους, είναι ένας ολοκληρωμένος οδηγός! Congrats στον φίλο για την προσπάθεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ και 1μιση βδομάδα κάτοχος του κινητού και έχω τα καλύτερα να πω. Το κινητό τα σπάει από όλες τις μεριές. Έχω την 7s του ιταλού και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εμένα από Vickmall μου έκανε ακριβώς 8 μέρες για να το παραλαβω. Είναι το καλύτερο κατάστημα και μελλοντικά οι επόμενες αγορές θα είναι από αυτό.

Blue Mi Note 3

Letv Le1 X 600

Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/LeTV-One-Superphone-5-5-inch-FHD-4G-LTE-Android-5-0-3GB-16GB-64-Bit-MTK-helio-X10-Octa-Core-13-0MP-Miracast-OTG---White-344318.html

 

Λεω να το παρω παιδια απο εδω... Τι λετε;; ειναι καλη επιλογη κινητου και μαγαζιου;

 

Να το πάρεις. Απο εκεί το πήρα εγώ μου έκανε γύρω στις 10 μέρες να μου έρθει

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου...

Πηρες και tempered glass και επιπλεον θηκη απο αυτη που ειχε μεσα στην συσκευασια;

 

Να το πάρεις. Απο εκεί το πήρα εγώ μου έκανε γύρω στις 10 μέρες να μου έρθει
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την 7s του Ιταλού όντος ή μπαταρία έχει έρθει στα ίσια της!

Πήγα από την 5s κατευθείαν στην 7s.

Όσοι έχετε το τηλ. βαλτε την οπωσδήποτε:)

Edited by Mythozz
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω θα πας στο pro?

Ο μονος λογος που θα εδινα το x600

Αλλαζω συχνά τηλ. Τώρα περιμένω το meizu Mx 5:)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει τρόπος να συνδυαστεί rom με Ελληνικά χωρίς να είναι root η συσκευή;

Ο λόγος δεν θέλω να είναι root είναι για να παίζει Nova go και Ote tv go.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει τρόπος να συνδυαστεί rom με Ελληνικά χωρίς να είναι root η συσκευή;

Ο λόγος δεν θέλω να είναι root είναι για να παίζει Nova go και Ote tv go.

 

Και εγώ προσπαθώ από χθες να βάλω το otetv go αλλά δεν παίζει. Μου βγάζει σφάλμα (Ότι το τηλέφωνο είναι ροοτ). Έκανα unroot και ξαναδοκίμασα αλλά δεν παίζει πάλι. Είμαι με την 7s του Ιταλού. Δεν δοκίμασα να βάλω την official rom.

 

Υπάρχει περίπτωση όμως να μην παίζει ούτε με την official το otetv γιατί έχω δει ότι η εφαρμογή έχει ασυμβατότητα με συγκεκριμένους επεξεργαστές και ένα από αυτούς πρέπει να είναι και ο helio 10.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε ειναι 64bit ο helio

 

Δεν παίζει σε 64bit το οτεtv;

 

Πάντως στο παλιό μου το w200s με mtk 6592 παίζει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου ήρθε ειδοποίηση απτο ταχυδρομείο Παρασκευή και πάω Δευτέρα να παραλάβω το θηρίο. Θέλω να δώσω αυτό που έχω τώρα - Xiaomi mi2s, διετίας, σε πολύ καλή κατάσταση, πολύ ευχαριστημένος και ο μόνος λόγος αλλαγής τηλεφώνου είναι οι 2 κάρτες σιμ και το 4g. Αν ενδιαφέρεται κάποιος, στείλτε μήνυμα. Το τηλεφωνάκι είναι πολύ αξιόλογο, οθόνη, browsing, WiFi όλα κομπλέ, δεν μασάει πουθενά.
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά παιδια. Μπορει κάποιος με το apk extractor να κανει το remote control apk απο την 6ς και να το ποσταρει να το κατεβάσω γιατι στην miui7 δεν το εχει ευχαριστω εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα να δοκιμασεις επανεκκινηση και αν δεν ανοιξει παλι, δοκιμασε να πας σε recovery και να ξανακανεις την διαδικασια.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα να δοκιμασεις επανεκκινηση και αν δεν ανοιξει παλι, δοκιμασε να πας σε recovery και να ξανακανεις την διαδικασια.

 

6) Πατάμε wipe>advanced και τσεκάρουμε cache/dalvik/system. Αν τσεκάρουμε και data θα σβήσουν και ότι αρχεία ( βίντεο , μουσική , φωτογραφίες ) έχουμε αποθηκευμένα στο κινητό.

 

Κανοντας αυτη την διαδικασια οταν επιλεξω τα πεδια παω πισω για install ή κανω swip?

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται δινω Letv x600 10 ημερων, με ολα τα παρελκομενα και περασμενη την ρομ 7s του Ιταλου. Λογος ειναι οτι παρηγγειλα το x800
Link to comment
Share on other sites

κανεις swipe και μετα πας πισω για να κανεις install

 

Τιποτα φιλε μου.... δειχνει μονο letv και δεν κανει τιποτα..... στο install εχει 2 επιλογες δεν τσεκαρω κατι εκει ε? Επισης οταν κανω Install επανω μου βγαζει μυνημα install ok αλλα μετα κατα την επανεκκινηση βγαζει ενα No os installed....

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα φιλε μου.... δειχνει μονο letv και δεν κανει τιποτα..... στο install εχει 2 επιλογες δεν τσεκαρω κατι εκει ε? Επισης οταν κανω Install επανω μου βγαζει μυνημα install ok αλλα μετα κατα την επανεκκινηση βγαζει ενα No os installed....

κανεις install το αρχειο .zip ή επιλεγεις λαθος αρχειο?

το μηνυμα αυτο δειχνει ή το αρχειο σου ειναι κατεστραμενο και πρεπει να το ξανακατεβασεις.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

κανεις install το αρχειο .zip ή επιλεγεις λαθος αρχειο?

το μηνυμα αυτο δειχνει ή το αρχειο σου ειναι κατεστραμενο και πρεπει να το ξανακατεβασεις.

 

αυτο κανω επιλεγω το αρχειο και κανω install

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...