Jump to content

Huawei P8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτονομία τα παει ελαφρώς καλύτερα απο m9/s6 απο ότι διαβάζω αρα την ημέρα πιστεύω άνετα.

Ενα απο τα πιο αντιπροσωπευτικά review για την συσκευή το παρακάτω.

http://www.notebookcheck.net/Huawei-P8-Smartphone-Review.142140.0.html

 

Verdict

 

The Huawei P8 shows that the Chinese can build very good smartphones. The device can impress in many areas and can compete with the much more expensive rivals from Samsung, HTC and Apple.

 

Our review unit uses the high-quality materials, a mix of aluminum and glass as well as a slim construction. The display looks very good and even without QHD resolution, the measurements are very good. The camera takes good pictures, even in difficult lighting conditions and the communication modules work very well.

 

Huawei can still improve a few things. Connectivity in particular lacks some features. By now, WLAN-AC should be standard in this price range, and we would have liked to see LTE Cat. 6. The performance does not really remind us of a high-end smartphone.

 

The P8 is Huawei’s best smartphone so far.

 

However, if you look at the RRP of just 499 Euros (~$568) you can quickly see that Huawei offers a lot of smartphone for the money. If you want to buy one of the better-equipped rivals, you will get more modern communication modules, maybe a slightly better display or a better camera, but you will have to pay a few hundred Euros/Dollars more. We think the P8 is a successful smartphone with a great price/performance ratio.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κανένας τι ακριβώς κάνει η επιλογή Ρυθμίσεις > Περισσότερα > Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας > ΣΥΝΑΘΡΟΙΣΗ ΦΟΡΕΩΝ ?

 

Προφανώς εννοώ, τι κάνει το "συνάθροιση φορέων".

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω το κινητό εδώ και 3 μήνες Για την μπαταρία έχω να πω πολύ καλά λόγια.Βγάζει άνετα τη μέρα με σκληρή χρήση και με κανονική χρήση άνετα και 2 μέρες και μάλιστα με φωτεινότητα στο 90% (αυτοματο) οθόνη βγάζει 5+ ωρες και τουλάχιστον 1+ ώρα ομιλία το 24ωρο.

Και μια ερώτηση

Που είναι η επιλογή για το double tap?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άκυρη η ερώτηση βρήκα την επιλογή για το double tap, δυστυχώς μόνο ενεργοποιεί την οθόνη και δεν την απενεργοποιεί.

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Μετά το update στην 170 Δεν μπορώ να βρω την ρύθμιση για να <κρυφτούν> τα on-screen buttons (Ένα πολύ μικρό τριγωνακι που υπήρχε τέρμα αριστερά στην μπάρα.με τα soft keys).Αν κάποιος το Έχει βρει ας πει τον τρόπο.
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξερω πως ηταν πριν την 170 αφου τα updates έγιναν from the box.

Πάντως σε βίντεο που βλέπω σε landscape, τα κρύβει αυτόματα και για να τα ξαναδείς πρέπει να κανεις tap καπου στην οθόνη.

 

PS: Εντάξει βρε παιδιά, βαλατε το ταπ-ταπ για ν' ανοίξει η οθόνη, τοσο δύσκολο ήταν να γίνει και για να σβήνει? Ήμαρτον δηλαδή!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

για κλεισιμο της οθονης πατηστε μια φορα πανω στην εφαρμογη κλειδωμα οθονης, εγω την εχω μπροστα και με βολευει παρα πολυ
Link to comment
Share on other sites

Ναι, την ξέρω. Αυτήν έβαλα, αφού κάνουν μισά πράγματα!:mad:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την ξέρω. Αυτήν έβαλα, αφού κάνουν μισά πράγματα!:mad:

Η εναλλακτικά nova prime και screen on and off και καθάρισες:p

Και στην Sony το ίδιο ισχύει,μονο όταν είναι να ανοίξεις το κινητο,οχι στο σβήσιμο.

Μόνο η lg παρέχει ολοκληρωμένη λυση στο double tap και στην lock screen εξίσου πιάνει.

Ευτυχώς και στα htc με nova γίνεται 100% lg σε αυτή την πσραμετρο :lol:

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μπααα! Δεν βάζω άλλον lancher. Δεν θέλω να χαλάσω την απλότητα της MIUI. :love:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μπααα! Δεν βάζω άλλον lancher. Δεν θέλω να χαλάσω την απλότητα της MIUI. :love:

 

ετσι......, και εγω ποτε δεν εβαλα αλλον lancher

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα,

Με τη dual sim τι γίνεται; Μπορεί να μετατραπεί το single sim σε dual sim με firmware update ή είναι διαφορετικές συσκευές;

Αν γίνεται η μετατροπή που θα μπορούσε να βρει κανείς τη ROM;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να το πάρω είμαι ανεκτά σε αυτό και το iPhone 6 θέλω να ρωτήσω γιατί ο καθένας λέει τα δικά του ,το κινητο είναι Dual η απλό; Όλη λένε δισφορετικα μήπως υπάρχουν δυο εκδόσεις; Και επίσης θέλω να ρωτήσω αν είστε ικανοποιημένη απο την διάρκεια μπαταρίας και γενικά . ευχαριςτω προκαταβολικά όλα τα παιδιά που θα μπουν στον κόπο να απαντήσουν
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να το πάρω είμαι ανεκτά σε αυτό και το iPhone 6 θέλω να ρωτήσω γιατί ο καθένας λέει τα δικά του ,το κινητο είναι Dual η απλό; Όλη λένε δισφορετικα μήπως υπάρχουν δυο εκδόσεις; Και επίσης θέλω να ρωτήσω αν είστε ικανοποιημένη απο την διάρκεια μπαταρίας και γενικά . ευχαριςτω προκαταβολικά όλα τα παιδιά που θα μπουν στον κόπο να απαντήσουν

 

χωρις να το εχω, αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ειναι dual αλλα η 2η υποδοχη ειναι και υποδοχη για SD..οποτε διαλεγεις αν θες σιμ ή καρτα μνημης.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι dual sim αυτο που ερχετε για Ευρωπη και ουτε γινετε με καποια αναβαθμιση ,η δευτερη εισοδος ειναι αποκλειστικα για sd card και τιποτε αλλο, οποιος το εχει μπορει να βγαλει το slot της sd και θα διαπιστωσει οτι δε μπαινει καμια καρτα sim, ουτε nano ουτε τιποτε, dual sim ειναι αυτα που προοριζονται για την Κινα τα οποια δεν ξερω αν κανουν για την Ελλαδα οσο αφορα στις συχνοτητες LTE
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έρχεται επίσημα Ελλάδα από την εδώ αντιπροσωπία είναι μονόκαρτο.

'Οπως όμως πολύ σωστά λες και εσύ, υπάρχουν 2 εκδόσεις. Μία δίκαρτη που στην δεύτερη υποδοχή θα πάρει ή SIM ή SD και μια κανονική μονόκαρτη που η δεύτερη υποδοχή είναι αποκλιστικά για SD.

Το δίκαρτο ίσως να έρχεται από κανένα σκρουτζομάγαζο αλλά δεν ξέρω τι θα παίζεται με την εγγύηση. (χλωμό το κόβω να υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο):worry:

 

EDIT: Για εντυπώσεις, το έχω πολύ λίγο. 3-4 μέρες. Αρχικά είναι πολύ θετικές αλλά θέλω λίγο χρόνο ακόμη για σκάλισμα και για να κατασταλάξω στο τι λέει.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι dual sim αυτο που ερχετε για Ευρωπη και ουτε γινετε με καποια αναβαθμιση ,η δευτερη εισοδος ειναι αποκλειστικα για sd card και τιποτε αλλο, οποιος το εχει μπορει να βγαλει το slot της sd και θα διαπιστωσει οτι δε μπαινει καμια καρτα sim, ουτε nano ουτε τιποτε, dual sim ειναι αυτα που προοριζονται για την Κινα τα οποια δεν ξερω αν κανουν για την Ελλαδα οσο αφορα στις συχνοτητες LTE

 

Αυτό που έρχεται επίσημα Ελλάδα από την εδώ αντιπροσωπία είναι μονόκαρτο.

'Οπως όμως πολύ σωστά λες και εσύ, υπάρχουν 2 εκδόσεις. Μία δίκαρτη που στην δεύτερη υποδοχή θα πάρει ή SIM ή SD και μια κανονική μονόκαρτη που η δεύτερη υποδοχή είναι αποκλιστικά για SD.

Το δίκαρτο ίσως να έρχεται από κανένα σκρουτζομάγαζο αλλά δεν ξέρω τι θα παίζεται με την εγγύηση. (χλωμό το κόβω να υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο):worry:

 

EDIT: Για εντυπώσεις, το έχω πολύ λίγο. 3-4 μέρες. Αρχικά είναι πολύ θετικές αλλά θέλω λίγο χρόνο ακόμη για σκάλισμα και για να κατασταλάξω στο τι λέει.

 

καλα που το ειπατε γιατι ετσι οπως το περιγραφουν και στο gsm arena ημουν σιγουρος για δικαρτο και το προτεινα σε φιλο.

Πολυ σημαντικη η διευκρινιση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες ειμαι κατοχος του p8 αλλα δε βρισκω πουθενα την επιλογη για αποκρυψη της γραμμης πλοηγησης οπως συνεβαινε στο mate 7 που ειχα...
Link to comment
Share on other sites

2-3 ερωτήσεις,αν κάποιος γνωρίζει,απαντάει...Ευχαριστώ!

-ρούτ έχει βγεί για το κινητό?

-έχει μείνει στην 5.0 ή έχει βγεί έκδοση 5.1?

-γνωρίζει κάποιος αν στη Wind,πιάνει 4G?

Το έπαιξα για κάνα 10λεπτο το κινητό και μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις.Διατηρώ πάντως κάποιες επιφυλάξεις γιατί είμαι fan της σειράς nexus και δεν ξέρω πώς θα μου φανεί η μετάβαση σε πιο ''mainstream'' κινητό...

Link to comment
Share on other sites

2-3 ερωτήσεις,αν κάποιος γνωρίζει,απαντάει...Ευχαριστώ!

-ρούτ έχει βγεί για το κινητό?

-έχει μείνει στην 5.0 ή έχει βγεί έκδοση 5.1?

-γνωρίζει κάποιος αν στη Wind,πιάνει 4G?

Το έπαιξα για κάνα 10λεπτο το κινητό και μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις.Διατηρώ πάντως κάποιες επιφυλάξεις γιατί είμαι fan της σειράς nexus και δεν ξέρω πώς θα μου φανεί η μετάβαση σε πιο ''mainstream'' κινητό...

 

Μόλις σήμερα κατάφερα να το ρουτάρω, και συμμάζεψα τα απαραίτητα αρχεία σε ένα φάκελο και τα "ανέβασα".

 

Εδώ είναι το βίντεό μου, χωρίς βέβαια να δείχνει κάτι, στην περιγραφή έχω τα λίνκ.

https://www.youtube.com/watch?v=kZOjKJgytUk

 

Αν έχεις κάνει Unlock το Bootloader σου, με αυτά που έχω ανεβάσει μπορείς να κάνεις ρουτ χωρίς να γράφεις σε command propf.

 

:):):)

[color="Purple"

 

Αν θες να κάνεις root το MT6572 (αλλά και οποιοδήποτε άλλο) κατέβασε αυτό --->

http://www.4shared.com/file/j2tEWkUX/[/color]

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατήθηκα τελικά και το δοκίμασα τελικά χτες το βράδυ με το σκεπτικό ότι εφόσον υπάρχει χύμα στο ελληνικό site και δεν έχει περιορισμούς, αν συνέβαινε κάτι θα απευθυνόμουν στο σερβις. Πέρασε κανονικά, έφυγαν τα γραφικά της voda και δε σβήστηκε τίποτα από εφαρμογές και δεδομένα.

H rom στο site της Huawei είναι η Β132. Τώρα κατεβάζω την B170 από xda η οποία απότι διάβασα έχει και το double tap

 

πως τις περναμε αυτες τις αναβαθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

πως τις περναμε αυτες τις αναβαθμισεις?

Την περνάς μέσα στην sd σε ένα φάκελο "dload". Μετά πας στην "ενημέρωση λογισμικού", πατάς "μενού" και επιλέγεις "τοπική ενημέρωση"

Link to comment
Share on other sites

Την περνάς μέσα στην sd σε ένα φάκελο "dload". Μετά πας στην "ενημέρωση λογισμικού", πατάς "μενού" και επιλέγεις "τοπική ενημέρωση"

 

ωραιος , κατι ακομη , αν περασω αυτην εδω την rom http://consumer.huawei.com/gr/mobile-phones/support/downloads/gra-l09.htm για αν εξαφανιστούν αυτα τα λογοτυπο που εχω τωρα της vodafone χανω την εγγυηση? επισης πως γυριζουμε παλι πισω? θα παίρνω κανονικα αναβαθμισεις? ρωταω πριν το κανω και δε μπορουμε να γυρισουμε πισω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω πόσο περίπου σας καταναλώνει σε αναμονή? Εχετε προσέξει?

Ενω φαίνεται να τα πηγαίνει πολυ καλά στην χρήση, στην αναμονή παρουσιάζει μεγάλη κατανάλωση. Τουλάχιστον μεγαλύτερη απο αυτα που ειχα συνηθίσει εως τώρα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά 2 ερωτήσεις.

1έχει notification led το κινητό;

2γίνεται να αλλάξεις χρώμα στο μενού ρυθμίσεων από λευκό σε μαύρο; όπως κάνει το oneplus2 αν έχετε δει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά 2 ερωτήσεις.

1έχει notification led το κινητό;

2γίνεται να αλλάξεις χρώμα στο μενού ρυθμίσεων από λευκό σε μαύρο; όπως κάνει το oneplus2 αν έχετε δει.

 

1. Ναι

2. Ουσιαστικά τρέχει miui, παίρνει themes που αλλαζουν τα πάντα απο εμφάνιση. (Έχει διάφορα ). Δεν ξερω ομως αν αλλαζουν τα μενού εσωτερικά. Δεν εχω βάλει κάποιο γιατι μου αρέσει πολυ το μαμά.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...