Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα! Ένας φίλος αγόρασε σήμερα το κινητό και μετά από αρκετό ψάξιμο αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα: όταν αποθηκεύσει μια επαφή με το πρόθεμα +30 και δεχτεί κλήση από αυτό του νούμερο δεν αναγνωρίζει την επαφή και εμφανίζει απλά το νούμερο χωρίς το +30 σαν να μην τον έχει στις επαφές, ενώ αν δεχτεί μήνυμα η επαφή φαίνεται κανονικά με το ονοματεπώνυμο, όταν η ίδια επαφή αποθηκευτεί χωρίς το +30 γίνεται το ανάποδο δηλαδή όταν δέχεται κλήση φαίνεται το όνομα κανονικά αλλά δεν φαίνεται η επαφή αν δεχτεί μήνυμα σαν δηλαδή να στέλνει κάποιος άγνωστος. Τι φάση είναι αυτή; Μας τρολάρει η συσκευή ή εμείς κάνουμε κάτι λάθος; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα! Ένας φίλος αγόρασε σήμερα το κινητό και μετά από αρκετό ψάξιμο αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα: όταν αποθηκεύσει μια επαφή με το πρόθεμα +30 και δεχτεί κλήση από αυτό του νούμερο δεν αναγνωρίζει την επαφή και εμφανίζει απλά το νούμερο χωρίς το +30 σαν να μην τον έχει στις επαφές, ενώ αν δεχτεί μήνυμα η επαφή φαίνεται κανονικά με το ονοματεπώνυμο, όταν η ίδια επαφή αποθηκευτεί χωρίς το +30 γίνεται το ανάποδο δηλαδή όταν δέχεται κλήση φαίνεται το όνομα κανονικά αλλά δεν φαίνεται η επαφή αν δεχτεί μήνυμα σαν δηλαδή να στέλνει κάποιος άγνωστος. Τι φάση είναι αυτή; Μας τρολάρει η συσκευή ή εμείς κάνουμε κάτι λάθος; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!

Εχει cosmote ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Ένας φίλος αγόρασε σήμερα το κινητό και μετά από αρκετό ψάξιμο αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα: όταν αποθηκεύσει μια επαφή με το πρόθεμα +30 και δεχτεί κλήση από αυτό του νούμερο δεν αναγνωρίζει την επαφή και εμφανίζει απλά το νούμερο χωρίς το +30 σαν να μην τον έχει στις επαφές, ενώ αν δεχτεί μήνυμα η επαφή φαίνεται κανονικά με το ονοματεπώνυμο, όταν η ίδια επαφή αποθηκευτεί χωρίς το +30 γίνεται το ανάποδο δηλαδή όταν δέχεται κλήση φαίνεται το όνομα κανονικά αλλά δεν φαίνεται η επαφή αν δεχτεί μήνυμα σαν δηλαδή να στέλνει κάποιος άγνωστος. Τι φάση είναι αυτή; Μας τρολάρει η συσκευή ή εμείς κάνουμε κάτι λάθος; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!

 

Κι έγώ το αντιμετώπισα σημερα πρώτη φορά με κωδικό άλλης χώρας αλλά πάντα σε εθνικό δυκτιο..ίσως επειδή έιχα το Sync.ME .

Έπειτα το αφαίρεσα και δεν ξέρω αν το έλυσα διότι δε ξαναδέχτηκα κλήση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανεις πώς μπορώ να μεταφέρω τα μήνυματα sms απο τη κάρτα sim στο τηλέφωνο ουτως ώστε να αλλάξω τη κάρτα sim και να σώσω τα sms;Δοκίμασα με το SMS Backup & Restore και κανα δυο άλλα όμως δε το κάνουν απο τη sim .Τα μετέφερα και στο τηλέφωνο αλλά δε τα έσωσε το SMS Backup & Restore στο gmail.

Link to comment
Share on other sites

ναι cosmote έχει...

Ή θα αποθηκευει της επαφες χωρις το +30 για να βλεπει ονομα στις εισερχομενες κλησεις και οταν του ερχεται μηνυμα θα κανει ''εικονικη'' κληση για να βλεπει ποιος του εστειλε μηνυμα.

ή θα γραψει στις επαφες του δυο φορες το νουμερο , μια με το +30 και μια χωρις το +30.

 

 

Ευκολη λυση για να βγαλει το +30 (εκανα copy paste) - δεν το εχω δοκιμασει - δεν εχω cosmote

για οποιον θελει να βγαλει μαζικα το προθεμα της χώρας +30 απο τα τηλέφωνα του ωστε να μην του βγαζει κινέζικα δίπλα στις επαφές , στο μητρώο στις κλήσεις...

1.Κατεβαζουμε το number fixer απο το play store και το κανουμε εγκατάσταση

2. Το ανοίγουμε και παμε Delete area/country code

3. Εκεί βαζουμε ποσους αριθμούς έχουν τα τηλέφωνα μας χωρίς το + επιλέγουμε 12 στο κατω το αφήνουμε κενο

4. πατώντας οκ μας βγαζει την λιστα με τα τηλεφωνα ολα που εχουν +3069..... βαζουμε μεσα στο Area code to remove το +30 και παταμε Fix All 5. Μετα απο καποια ωρα εξαρτάται τον αριθμό των τηλεφώνων σας βγαζει οτι ολα διορθώθηκαν.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση! Πάντως δεν είναι λίγο βλακεία όλο αυτό;

Στα lenovo και στα cosmote ειναι συχνο <<προβλημα>>.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα ρομ, το ειχα αντιμετωπισει με αρκετες ρομ στο P780, με την τελευταια που φοραω δεν υπαρχει το προβλημα.

Το ιδιο θα ισχυει και στο K3-note.

 

(Πολυ βολικη λυση Karthan7, χρειαζεται και για φιλους, thanks!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Ένας φίλος αγόρασε σήμερα το κινητό και μετά από αρκετό ψάξιμο αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα: όταν αποθηκεύσει μια επαφή με το πρόθεμα +30 και δεχτεί κλήση από αυτό του νούμερο δεν αναγνωρίζει την επαφή και εμφανίζει απλά το νούμερο χωρίς το +30 σαν να μην τον έχει στις επαφές, ενώ αν δεχτεί μήνυμα η επαφή φαίνεται κανονικά με το ονοματεπώνυμο, όταν η ίδια επαφή αποθηκευτεί χωρίς το +30 γίνεται το ανάποδο δηλαδή όταν δέχεται κλήση φαίνεται το όνομα κανονικά αλλά δεν φαίνεται η επαφή αν δεχτεί μήνυμα σαν δηλαδή να στέλνει κάποιος άγνωστος. Τι φάση είναι αυτή; Μας τρολάρει η συσκευή ή εμείς κάνουμε κάτι λάθος; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!

Για δοκιμασε αυτο και πες μας " ανοίξτε την εφαρμογή για τις κλήσεις, πατήστε το κουμπί menu , επιλέξτε "More features and settings", μετά επιλέξτε "More display features", πατήστε "Location" και απενεργοποιήστε το "Display number's location", πατήστε back για να πάτε στην προηγούμενη οθόνη, πατήστε στο "Number match bits" και επιλέξτε "By 7". " Αυτος ο οδηγος ειναι απο το Α806 γιαυτο μπορει στο Κ3 να ειναι λιγο διαφορετικα, γενικα πρεπει να πας στις ρυθμισεις των κλησεων.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε αυτο και πες μας " ανοίξτε την εφαρμογή για τις κλήσεις, πατήστε το κουμπί menu , επιλέξτε "More features and settings", μετά επιλέξτε "More display features", πατήστε "Location" και απενεργοποιήστε το "Display number's location", πατήστε back για να πάτε στην προηγούμενη οθόνη, πατήστε στο "Number match bits" και επιλέξτε "By 7". " Αυτος ο οδηγος ειναι απο το Α806 γιαυτο μπορει στο Κ3 να ειναι λιγο διαφορετικα, γενικα πρεπει να πας στις ρυθμισεις των κλησεων.

 

...ισχύει γενικότερα στα Lenovo αυτό (Κ3 lemon, Α936 Note) και αντιμετωπίζει γενικά το θέμα της αναγνώρισης.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω τους κατοχους, οταν ειναι κλειστη ο οθονη ή οθονη ειναι φουλ μαυρη (full black) ή γκριζαρει οπως στις φωτογραφιες απο κατω ?

Βλεπω σε φωτογραφιες οτι δεν ειναι full black, ισως να μας ξεγαλανε οι φωτογραφιες και θα ηθελα να μας πουν πως ειναι αυτοι που το εχουν στην κατοχη τους

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα.Το κινητό τελικά έχει usb otg; έχει δοκιμάσει κανείς αν δουλεύει xposed framework και gravitybox; Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

ειναι φουλ μαυρη (full black)

Εισαι σιγουρος για αυτο που γραφεις ? Εψαξα τωρα στο youtube και ειδα καποια βιντεακια και βλεπω οτι δεν ειναι full black. Full black ειναι οταν ειναι κλειστη ο οθονη και με δυσκολιας ξεχωριζουμε την οθονη απο τα bezel.

Καλησπέρα και καλό μήνα.Το κινητό τελικά έχει usb otg; έχει δοκιμάσει κανείς αν δουλεύει xposed framework και gravitybox;

Καλος το φιλο μου το Χρηστο και καλο μηνα :)

Με VIBEUI χλωμο το βλεπω να δουλευει απροβληματιστα xposed & gravity, αν θες ΄''ψαξου'' λιγο στο 4pda εδω ειναι το τοπικ τους για root - recovery % mod-ες

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Θανάση σε ευχαριστώ.Σκέφτομαι να δώσω το redmi note και να πάρω το k3 note.Επίσης στην lollipop η κάρτα μνήμης δουλεύει κανονικά ή είναι όπως στην kitkat που θέλει "πατέντα" για να πλήρως εγγράψιμη απο όλα τα προγράμματα;
Link to comment
Share on other sites

Θανάση σε ευχαριστώ.Σκέφτομαι να δώσω το redmi note και να πάρω το k3 note.Επίσης στην lollipop η κάρτα μνήμης δουλεύει κανονικά ή είναι όπως στην kitkat που θέλει "πατέντα" για να πλήρως εγγράψιμη απο όλα τα προγράμματα;

Σε καταλαβα ;)

Για την καρτα μνημης δεν ξερω να σου απαντησω, δεν εχω το τηλεφωνο.

Παντος πιστευω θα υπαρξει αρκετη υποστηριξη, περιμενω να δω καμια καλη aosp για να το αγορασω αλλα και παλι μετα τον ιουλιου-αυγουστο θα κανω ''κινηση'',

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη ειναι full μαυρη. Επισης πριν απο λιγο το εκανα root (τελικα δεν ηταν δυσκολο) και σβηνω κινεζιες. Μπορει κανεις με σιγουρια να πει τι μπορω να σβησω; υπαρχει καποιος οδηγος; μην σβησω κατι που δεν πρεπει.. Επισης πεδια αινα καλω λεκσικω για sms!!!
Link to comment
Share on other sites

1. Την οθόνη τη θυμάμαι (μέχρι σήμερα το μεσημέρι το είχα στα χέρια μου) "μαύρη".

2. OTG παίζει μια χαρά, το δοκίμασα επί τούτου γιατί ενδιέφερε και τον κάτοχο.

3. Δυστυχώς υπάρχει περιορισμός στα δικαιώματα πρόσβασης στην external SD. Αλλά εντέλει ειναι μικρό το κακό, αφού με μια ανάλογη εφαρμογή (θεωρητικά για το KitKat), που κατέβασα από το Play Store, έπαιξε μια χαρά...

4. Σήμα 4G, στα σημεία που ξέρω ότι έχει η Vodafone, δεν είχα κάποιο θέμα... Αν και τονίζω ότι κινήθηκα σε 2 πολύ συγκεκριμένες περιοχές (Κολωνός, Περιστέρι μόνο)

Καλό μήνα παιδιά :cool:

Edited by costasp

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος για αυτο που γραφεις ? Εψαξα τωρα στο youtube και ειδα καποια βιντεακια και βλεπω οτι δεν ειναι full black. Full black ειναι οταν ειναι κλειστη ο οθονη και με δυσκολιας ξεχωριζουμε την οθονη απο τα bezel.

 

Είμαι κάτοχος του κινητού και το έχω μπροστά μου τωρα που σου γράφω.

Θσ παέι για root μέσα στο Σαββατοκύριακο σίγουρα. Η αναγνώρηση πάντως είναι θέμα..Με την εφαρμογή που συνέστησες τί γίνεται όταν έχεις δυο κινητά κοι οι επαφές συντονίζονται και συνχρονιζονται ταυτόχρονα στο gmail ή αν έχεις αριθμούς απο πολλά εθνικά δύκτια ή αν αλλάξεις κινητό κάποια στιγμή; Πρεπεί να ξαναεπέμβω;

Edited by untitle
Link to comment
Share on other sites

Ή θα αποθηκευει της επαφες χωρις το +30 για να βλεπει ονομα στις εισερχομενες κλησεις και οταν του ερχεται μηνυμα θα κανει ''εικονικη'' κληση για να βλεπει ποιος του εστειλε μηνυμα.

ή θα γραψει στις επαφες του δυο φορες το νουμερο , μια με το +30 και μια χωρις το +30.

 

 

Ευκολη λυση για να βγαλει το +30 (εκανα copy paste) - δεν το εχω δοκιμασει - δεν εχω cosmote

για οποιον θελει να βγαλει μαζικα το προθεμα της χώρας +30 απο τα τηλέφωνα του ωστε να μην του βγαζει κινέζικα δίπλα στις επαφές , στο μητρώο στις κλήσεις...

1.Κατεβαζουμε το number fixer απο το play store και το κανουμε εγκατάσταση

2. Το ανοίγουμε και παμε Delete area/country code

3. Εκεί βαζουμε ποσους αριθμούς έχουν τα τηλέφωνα μας χωρίς το + επιλέγουμε 12 στο κατω το αφήνουμε κενο

4. πατώντας οκ μας βγαζει την λιστα με τα τηλεφωνα ολα που εχουν +3069..... βαζουμε μεσα στο Area code to remove το +30 και παταμε Fix All 5. Μετα απο καποια ωρα εξαρτάται τον αριθμό των τηλεφώνων σας βγαζει οτι ολα διορθώθηκαν.

Και αυτό το κάνει μόνο με κοσμοτε δηλαδή;; με τα άλλα δίκτυα δε συμβαίνει;;; περίεργο πολύ και εκνευριστικό θα έλεγα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εκνευριστικό? Έχουμε 2015 και δεν μπορούμε να έχουμε αναγνώριση κλήσεων και μηνυμάτων με κινητό Lenovo και σύνδεση cosmote? Αυτά δεν πρέπει να γίνονται ούτε με τις πιο πεταμένες συσκευές της αγοράς. Και αν αυτό το πρόβλημα είναι γνωστό χαρακτηριστικό της Lenovo τότε είναι αμφίβολο αν θα υπάρξει και επίλυση στο άμεσο μέλλον. Γαμώτο πάνω που είχα καταλήξει σε συσκευή, ανατραπηκαν όλα. Πφφφ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω σε δίκτυο αγγλικής εταιρίας και μου το κάνει....Η συσκεή είμαι καλή τωρα που τη δουλέυω και για τα λεφτά της λέει.

Δυο πράγμα με ενοχλούν .Τα κινέζικα που πιστεύω με το root θα φύγουν και η αναγνώριση κλήσεων..αυτό το τελευταίο ακόμη το ψάχνω!

Edited by untitle
Link to comment
Share on other sites

Η οθονη ειναι full μαυρη.

Ευχαριστω για την απαντηση :)

1. Την οθόνη τη θυμάμαι (μέχρι σήμερα το μεσημέρι το είχα στα χέρια μου) "μαύρη".

2. OTG παίζει μια χαρά, το δοκίμασα επί τούτου γιατί ενδιέφερε και τον κάτοχο.

3. Δυστυχώς υπάρχει περιορισμός στα δικαιώματα πρόσβασης στην external SD. Αλλά εντέλει ειναι μικρό το κακό, αφού με μια ανάλογη εφαρμογή (θεωρητικά για το KitKat), που κατέβασα από το Play Store, έπαιξε μια χαρά...

4. Σήμα 4G, στα σημεία που ξέρω ότι έχει η Vodafone, δεν είχα κάποιο θέμα... Αν και τονίζω ότι κινήθηκα σε 2 πολύ συγκεκριμένες περιοχές (Κολωνός, Περιστέρι μόνο)

Καλό μήνα παιδιά :cool:

Αψογος ! :)

Είμαι κάτοχος του κινητού και το έχω μπροστά μου τωρα που σου γράφω.

Θσ παέι για root μέσα στο Σαββατοκύριακο σίγουρα. Η αναγνώρηση πάντως είναι θέμα..Με την εφαρμογή που συνέστησες τί γίνεται όταν έχεις δυο κινητά κοι οι επαφές συντονίζονται και συνχρονιζονται ταυτόχρονα στο gmail ή αν έχεις αριθμούς απο πολλά εθνικά δύκτια ή αν αλλάξεις κινητό κάποια στιγμή; Πρεπεί να ξαναεπέμβω;

Οτι αλλαγη κανεις στο ενα τηλεφωνο την δεχεται και το αλλο που εχεις το ιδιο gmail. Αν στο μελλον αλλαξεις τηλεφωνο και εχεις σε καθε επαφη με το +30 και χωρις το +30 δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα.

Και αυτό το κάνει μόνο με κοσμοτε δηλαδή;; με τα άλλα δίκτυα δε συμβαίνει;;; περίεργο πολύ και εκνευριστικό θα έλεγα

Δυστυχως το κανει μονο με cosmote απο οσο θυμαμαι. Υπαρχουν τηλεφωνα και απο αλλες εταιρεις που εχουμε δει το ιδιο ''θεματακι'' με της επαφες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...