Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν μόλις έπεσα σε κάτι ενδιαφέρον: το κινητό άρχισε να πωλείται στην Ινδία με WW Rom.

Παραθέτω συζήτηση απο forum της Lenovo:

https://forums.lenovo.com/t5/K-S-and-Vibe-Series/Lenovo-K3-Note-Indian-ROM/td-p/2109442/page/3

 

WW Rom:

https://cloud.mail.ru/public/7RTL/N474YBKte

 

Ήδη την κατεβάζω, αλλα η κοπέλα μου (στην οποία ανήκει το K3 Note) δεν με αφήνει να το πειράξω...

Θα της το πάρω κανα βράδυ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν μόλις έπεσα σε κάτι ενδιαφέρον: το κινητό άρχισε να πωλείται στην Ινδία με WW Rom.

Παραθέτω συζήτηση απο forum της Lenovo:

https://forums.lenovo.com/t5/K-S-and-Vibe-Series/Lenovo-K3-Note-Indian-ROM/td-p/2109442/page/3

 

WW Rom:

https://cloud.mail.ru/public/7RTL/N474YBKte

 

Ήδη την κατεβάζω, αλλα η κοπέλα μου (στην οποία ανήκει το K3 Note) δεν με αφήνει να το πειράξω...

Θα της το πάρω κανα βράδυ!!

 

Το έχουν αναφέρει και πιο πάνω. Υπάρχει και λινκ στο ρωσικό 4pda.

 

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=659110&st=4160#entry41410091

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις έπεσα σε κάτι ενδιαφέρον: το κινητό άρχισε να πωλείται στην Ινδία με WW Rom.

Παραθέτω συζήτηση απο forum της Lenovo:

https://forums.lenovo.com/t5/K-S-and-Vibe-Series/Lenovo-K3-Note-Indian-ROM/td-p/2109442/page/3

 

WW Rom:

https://cloud.mail.ru/public/7RTL/N474YBKte

 

Ήδη την κατεβάζω, αλλα η κοπέλα μου (στην οποία ανήκει το K3 Note) δεν με αφήνει να το πειράξω...

Θα της το πάρω κανα βράδυ!!

 

Το έχουν αναφέρει και πιο πάνω. Υπάρχει και λινκ στο ρωσικό 4pda.

 

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=659110&st=4160#entry41410091

Μόλις τη φλάσαρα περιμένω να ανοίξει το κινητό και σε λίγο εντυπώσεις.........

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Το antivirous είναι απαραίτητο και αν ναι ποιό;

Όχι δεν είναι.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τη φλάσαρα περιμένω να ανοίξει το κινητό και σε λίγο εντυπώσεις.........

 

 

Περιμένουμε να μας πεις .Την έχω κατεβάσει και εγώ.Κάνε και το ota update σε s114 . Πρέπει να κάνουν το cwm ,το supersupro και τα gapps που έχω ποστάρει στην πρώτη σελίδα.Μετα βάζεις κανονικά το twrp.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται έχει βγάλει ενας στο xda to twrp backup του οπότε φλασάρεται μέσω twrp χώρίς να χρειάζεται το spflash tool.

Ειναι ήδη updated στην έκδοση s114 και είναι και root . :)

https://docs.google.com/uc?id=0B5oTMOqjH0_TeG1iS2pqY05nRWM&export=download

 

Ορίστε και το αντίστοιχο topic στο xda http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=61839795&postcount=688

Edited by Darth_Revan
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις revert το root, OTA θα κάνει;

 

Ναι γίνεται, αλλά θα πρέπει να βάλεις και το stock recovery της Lenovo.

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση.σημερα παρελαβα και εχω ακομα την official. στο ιντερνετ διαφημισεις ακομα δεν εχδω δει.σε νορμαλ καθημερινη χρηση κανενα θεμα θα εχω;

Ποια εκδοση σου γραφει δηλδη? Και απο που το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε να μας πεις .Την έχω κατεβάσει και εγώ.Κάνε και το ota update σε s114 . Πρέπει να κάνουν το cwm ,το supersupro και τα gapps που έχω ποστάρει στην πρώτη σελίδα.Μετα βάζεις κανονικά το twrp.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται έχει βγάλει ενας στο xda to twrp backup του οπότε φλασάρεται μέσω twrp χώρίς να χρειάζεται το spflash tool.

Ειναι ήδη updated στην έκδοση s114 και είναι και root . :)

https://docs.google.com/uc?id=0B5oTMOqjH0_TeG1iS2pqY05nRWM&export=download

 

Ορίστε και το αντίστοιχο topic στο xda http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=61839795&postcount=688

 

λοιπόν μετά από σχετικά μικρή εμπειρία με τη ρομ:

Επιτέλους Ελληνική γλώσσα στα ΠΑΝΤΑ. Μόλις ανοίξει το κινητό αναγνωρίζει αυτόματα τη γλώσσα. Το πληκτρολόγιο είναι αυτό της Google που υπάρχει στο play όπως το Ημερολόγιο άλλα και το ρολόι. Gapps υπάρχουν ενσωματωμένα και δεν χρειάζεται να περαστούν από το χρήστη. Επίσης ο web browser είναι πλέον ο Chrome. Υπάρχουν κάποιες αλλαγές στο μενού και στη φιλοσοφία του λογισμικού περισσότερο προς τα Ευρωπαϊκά δεδομένα δλδ είναι σαν να αγοράζεις ένα οποιοδήποτε android κινητό από Ελλάδα. Επιτέλους μπορείς να βάζεις όποιον Launcher θέλεις και να δουλεύουν τα widgets ΧΩΡΙΣ να τον μετατρέπεις σε εφαρμογή συστήματος. Επίσης μπορείς πλέον να έχεις μόνο gsm κάλυψη ή άλλο συνδυασμό και στις δύο κάρτες (υπάρχει επιλογή). Στο μενού όπως είπα υπάρχουν κάποιες διαφοροποιήσεις και κάποιες προσθήκες. Ας πούμε στην επιλογή ''έλεγχος δικαιωμάτων'' είναι από default απενεργοποιημένη και δίνει αυτόματα τα δικαιώματα των εφαρμογών. Ετσι όπως είναι λειτουργούν άψογα όλα το έχω δοκιμάσει με εφαρμογή mail που στο κινέζικό λογισμικό πριν για να δουλέψει σωστά έπρεπε να αλλάξεις τα δικαιώματα. Φυσικά μπορείς να ενεργοποιήσεις τον έλεγχο δικαιωμάτων και να τα βάζεις χειροκίνητα άλλα δεν το συνιστώ. Υπάρχει διαφορετική σχεδίαση και τρόπος λειτουργίας του notification bar, όπως και οι ειδοποιήσεις πλέον μπορούν να φαίνονται και σε άλλες lock screen εκτός της μίας όπως συνέβαινε με το κινέζικο λογισμικό. Τώρα λίγο και στα ψιλοαρνητικά, έχω την εντύπωση ότι το φλασ στη φώτο δεν ακολουθεί σωστά την εστίαση δλδ ότι συνέβαινε στις κινέζικες εκδόσεις πριν την 1520. επίσης η over all εμπειρία σε ότι αφορά ταχύτητα κλπ είναι λίγο πιο αργό από τις τελευταίες κινέζικες εκδόσεις αν και να σημειώσω όσοι χρησιμοποιείται Nova εδώ παίζει καλύτερα από όλες τις μέχρι στιγμής κινέζικες εκδόσεις λογισμικού.

Να σημειώσω ότι το κινητό έκανε αναβάθμιση ΟΤΑ μόλις άνοιξε και τώρα έχει την έκδοση S114 (android 5.0). Προσωπικά μου άρεσε αρκετά διότι έχει πράγματα και λειτουργίες και πλήρως Ελληνικά παντού που πριν για να τα έχω έπρεπε να αλλάζω συνέχεια ρομς και root και Gapps και όλα τα σχετικά ενώ τώρα είναι όλα ''τραίνο''. Δεν το έχω κάνει προς το παρόν root (προς στιγμήν δεν το χρειάζομαι) και πιστεύω ότι τις προσεχείς μέρες θα πάρει αρκετές αναβαθμίσεις λογισμικού και το κινητό πραγματικά θα πετάει, χωρίς κάθε φορά να κάνω όλες τις γνωστές διαδικασίες με αλλαγή ρομς άλλα όλα νορμαλ με ΟΤΑ update.

Αυτά για την ώρα, προσεχώς περισσότερα ........

 

 

ΥΣ

Η εξωτερική κάρτα μνήμης αναγνωρίζεται κανονικά και μπορεί να χρησιμοποιείται από τις εφαρμογές όπως και τα ringtones αν υπάρχουν εκεί. Εγκατεστημένη υπάρχει η εφαρμογή dolby atmos και ο ήχος της συσκευής είναι αρκετά ικανοποιητικός.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το κινητό για δώρο.

1) Από που να το πάρω??? Κοιτάζω για vickmall από Κίνα. Ακόμα και αν το μαρκάρουν δώρο παίζει να περάσει τελωνείο?

2) Θα το ρουτάρω θα του περάσω και μια ROM αλλά από κει και πέρα επειδή θα δωθεί δώρο δεν θέλω να το δώσω και να έχει προβλήματα. Υπάρχει καμιά ολοκληρωμένη ROM για να κάτσει για καιρό?

3) Καμιά άλλη πρόταση πάνω κάτω στα ίδια χρήματα παίζει?

 

Θα αρχίσω να διαβάζω το θέμα απ την αρχή. Αλλά πρέπει να μάθω τα παραπάνω πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά.. Μεγάλο πρόβλημα!!!!κάθετες λεύκες γρι γραμμές στην οθόνη! Η leνovo hellas ούτε να ακούσει δεν θέλει!! Μου λέει δεν έχει εγγύηση και να απευθυνθώ Κίνα σε αυτόν που το πούλησε!!!!Δεν δέχεται ούτε την διετή υποχρεωτική εγγύησ της Ευρώπης.... Έδωσε λύση κανεις σε κατι τέτοιο? Το τηλέφωνο δεν ειναι ρουτ.
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά.. Μεγάλο πρόβλημα!!!!κάθετες λεύκες γρι γραμμές στην οθόνη! Η leνovo hellas ούτε να ακούσει δεν θέλει!! Μου λέει δεν έχει εγγύηση και να απευθυνθώ Κίνα σε αυτόν που το πούλησε!!!!Δεν δέχεται ούτε την διετή υποχρεωτική εγγύησ της Ευρώπης.... Έδωσε λύση κανεις σε κατι τέτοιο? Το τηλέφωνο δεν ειναι ρουτ.

Δεν ειναι υποχρεωμενοι να δωσουν λυση σε προιον που δεν εισαγουν.

Το τηλεφωνο δεν εχει εγγυηση στην ευρωπαικη αγορα.

''Επισημα'' δεν γνωριζουν ουτε τα τεχνικα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μετά από σχετικά μικρή εμπειρία με τη ρομ:

Επιτέλους Ελληνική γλώσσα στα ΠΑΝΤΑ. Μόλις ανοίξει το κινητό αναγνωρίζει αυτόματα τη γλώσσα. Το πληκτρολόγιο είναι αυτό της Google που υπάρχει στο play όπως το Ημερολόγιο άλλα και το ρολόι. Gapps υπάρχουν ενσωματωμένα και δεν χρειάζεται να περαστούν από το χρήστη. Επίσης ο web browser είναι πλέον ο Chrome. Υπάρχουν κάποιες αλλαγές στο μενού και στη φιλοσοφία του λογισμικού περισσότερο προς τα Ευρωπαϊκά δεδομένα δλδ είναι σαν να αγοράζεις ένα οποιοδήποτε android κινητό από Ελλάδα. Επιτέλους μπορείς να βάζεις όποιον Launcher θέλεις και να δουλεύουν τα widgets ΧΩΡΙΣ να τον μετατρέπεις σε εφαρμογή συστήματος. Επίσης μπορείς πλέον να έχεις μόνο gsm κάλυψη ή άλλο συνδυασμό και στις δύο κάρτες (υπάρχει επιλογή). Στο μενού όπως είπα υπάρχουν κάποιες διαφοροποιήσεις και κάποιες προσθήκες. Ας πούμε στην επιλογή ''έλεγχος δικαιωμάτων'' είναι από default απενεργοποιημένη και δίνει αυτόματα τα δικαιώματα των εφαρμογών. Ετσι όπως είναι λειτουργούν άψογα όλα το έχω δοκιμάσει με εφαρμογή mail που στο κινέζικό λογισμικό πριν για να δουλέψει σωστά έπρεπε να αλλάξεις τα δικαιώματα. Φυσικά μπορείς να ενεργοποιήσεις τον έλεγχο δικαιωμάτων και να τα βάζεις χειροκίνητα άλλα δεν το συνιστώ. Υπάρχει διαφορετική σχεδίαση και τρόπος λειτουργίας του notification bar, όπως και οι ειδοποιήσεις πλέον μπορούν να φαίνονται και σε άλλες lock screen εκτός της μίας όπως συνέβαινε με το κινέζικο λογισμικό. Τώρα λίγο και στα ψιλοαρνητικά, έχω την εντύπωση ότι το φλασ στη φώτο δεν ακολουθεί σωστά την εστίαση δλδ ότι συνέβαινε στις κινέζικες εκδόσεις πριν την 1520. επίσης η over all εμπειρία σε ότι αφορά ταχύτητα κλπ είναι λίγο πιο αργό από τις τελευταίες κινέζικες εκδόσεις αν και να σημειώσω όσοι χρησιμοποιείται Nova εδώ παίζει καλύτερα από όλες τις μέχρι στιγμής κινέζικες εκδόσεις λογισμικού.

Να σημειώσω ότι το κινητό έκανε αναβάθμιση ΟΤΑ μόλις άνοιξε και τώρα έχει την έκδοση S114 (android 5.0). Προσωπικά μου άρεσε αρκετά διότι έχει πράγματα και λειτουργίες και πλήρως Ελληνικά παντού που πριν για να τα έχω έπρεπε να αλλάζω συνέχεια ρομς και root και Gapps και όλα τα σχετικά ενώ τώρα είναι όλα ''τραίνο''. Δεν το έχω κάνει προς το παρόν root (προς στιγμήν δεν το χρειάζομαι) και πιστεύω ότι τις προσεχείς μέρες θα πάρει αρκετές αναβαθμίσεις λογισμικού και το κινητό πραγματικά θα πετάει, χωρίς κάθε φορά να κάνω όλες τις γνωστές διαδικασίες με αλλαγή ρομς άλλα όλα νορμαλ με ΟΤΑ update.

Αυτά για την ώρα, προσεχώς περισσότερα ........

 

 

ΥΣ

Η εξωτερική κάρτα μνήμης αναγνωρίζεται κανονικά και μπορεί να χρησιμοποιείται από τις εφαρμογές όπως και τα ringtones αν υπάρχουν εκεί. Εγκατεστημένη υπάρχει η εφαρμογή dolby atmos και ο ήχος της συσκευής είναι αρκετά ικανοποιητικός.

 

Είσαι ωραίος. Πες μας και με την μπαταρία πως τα πάει και αν μπορείς ανέβασε και κανα screenshot

Link to comment
Share on other sites

Για την sensation έτσι αλλάζουν οι σιμ για το 4g

 

Έχεις δίκιο φίλε σήμερα πέρασα και αυτή και τη Limoncello και επιβεβαιώνω ότι και στις δύο αλλάζει έτσι έυκολα και γρήγορα με ένα κλικ μέσα από το συγκεκριμένο μενού. Περίεργο που δε το γράφουν πουθενά... Οπότε πλέον κι εμείς που θέλουμε 4G και στις δυο sim μπορούμε να δοκιμάσουμε όποια ρομ θέλουμε

 

[ATTACH]62948[/ATTACH]

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 1520 απο το vickmall.Μου βγάζει κάτι κινέζικα ακόμη σε κάποια σημεία ακόμη. Επιπλέον δεν έχει 4g και στις 2 sim . Γενικά δε με ικανοποιεί. Με αυτές που κυκλοφορούν ποια να του φορέσω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

 

Πήρα το κινητό από εναν φιλο με τη rom 1.2 νομιζω του ιταλου, και ειπα να δοκιμασω κ γω με την σειρά μου την sensation και την limocello να δω ποια μαρεσει περισσότερο. Προσωπικά και χωρίς να έχω βάλει ακομα κάρτα sim για να καταλαβω πληρως τι συμβαινει με το κινητο, η sensation που φανηκε οτι λαγκαρει σε πολλα σημεια και ότι δεν είχε καθολου gapps περασμενα απο την αρχη. Από την άλλη η limocello δεν κολλουσε πουθενα αλλα και αυτη δεν με ξετρέλανε με την πρωτη ματια. Επαναλαμβάνω ότι δεν εχω πληρη αποψη γτ δεν εχω βαλει καρτα ακομα μεσα.

 

Επίσης σημερα δοκιμασα να βαλω και την rom που βγηκε στην Ινδια αλλα στο τελος μου εβγαλε ενα μηνυμα Failed και δεν μπορεσα να την εγκαταστησω. Μπορει καποιος να μου πει τον τροπο που μπορουμε να βαλουμε την τελευταια rom και ποια ακριβως αρχεια να χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα 2-3 μερες την limonchelo σημερα εβαλα την sensation. Πρωτη εντυπωση θετικη αρκετα, μαλον θα την κρατησω μεχρι να δω τι παιζει απο αλλους στην ρομ της Ινδιας. Νομιζω οτι η sensation ειναι γυμνη απο εφαρμογες για να επιλεξει ο χρηστης τις δικες του; Παω να διαλεξω ηχο κλησης κ εκει που λεει περισσοτεροι ηχοι κλησεις πατωντας το μου βγαζει no such application! Δηλαδη δεν εχει εφαρμογη για να διαβασει τους ηχους κλησης μου; Πρεπει να κατεβασω εγω κ να την κανω κιολας εφαρμογη συστηματος; Καμια βοηθεια;
Link to comment
Share on other sites

Μην διαβάσεις ουτε μια σελίδα πισω,δεν υπαρχει τιποτα που να βοηθάει

 

 

Με πανω απο 3100 αναρτήσες και πάνω απο 200 σελίδες τί να πρωτοδιαβάσεις....υπάρχει και μια κατανοητική λογική στην ανακύκλωση ερωτημάτων που οφείλεται στο μέγεθος του νήματος...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος. Πες μας και με την μπαταρία πως τα πάει και αν μπορείς ανέβασε και κανα screenshot

Για μπαταρία δεν μπορώ ακόμα να μιλήσω είναι νωρίς, παρακάτω μερικά screenshots.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με την ROW έκδοση τι δορυφόρους βλέπουμε ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.movilesdualsim.com/tema/vibeui_visnu_lemonade.107124/

Και μια πρώτη παραλλαγή της ROW με εγκατάσταση μέσω TWRP

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πήρα κι εγώ το κινητό από το vickmall κι έχω τη rom 1520. Δεν έχω σκοπό να την αλλάξω προς το παρόν καθώς θεωρώ ότι γενικά με καλύπτει (εκτός ίσως της μπαταρίας που από ότι διάβασα με άλλες rom έχει καλύτερη αυτονομία). Έχω όμως 2 θεματάκια που με απασχολούν.

 

1) Κάποιες φορές συμβαίνει να μην αναγνωρίζει τις επαφές οπότε τις έχω διπλοπερασμένες με 0030 μπροστά. Υπάρχει κάποια καλύτερη λύση? Είχα δει κάπου μια παραπομπή στα post 1815 και 1816 αλλά δεν κατάλαβα τι λένε..

 

2)Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ όμως είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω την μπαταρία με το δάχτυλο. Κι ούτε όποιος προσπάθησε με αυτόν το τρόπο. Χρειάζεται πάντα κάποιου είδους κατσαβιδάκι.. Έχει κάποιος άλλος αυτό το θέμα? Υπάρχει περίπτωση αργότερα να δημιουργηθεί κάποιο θέμα στη συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Για μπαταρία δεν μπορώ ακόμα να μιλήσω είναι νωρίς, παρακάτω μερικά screenshots.

 

Ωραία κομπλέ φαίνεται.Εγω θα περάσω την 1528 dev που λένε πως έχει βελτιωμένη μπαταρία.Αλλιώς θα περάσω την row

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...