Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την έχω δει στην τηλεόραση τρεις φορές. Το θέμα ειναι πως δε θυμάμαι τον τίτλο... :(

Δεν έπαιζε κανένας γνωστός ηθοποιός; Να βρούμε τον τίτλο με αναζήτηση στο IMDB.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας είμαι νέο μέλος στο myphone και θέλω να μου βρείτε μια ταινία που έχω σπάσει το κεφάλι μου να την βρω, μια γυναίκα διηγητε την ιστορία της, την πήρανε από την φτωχή οικογένεια της από μικρή ηλικία και την βάζανε να κάνει έρωτα με μεγάλους, σε μια περιοχή του Βιετνάμ ή της Κίνας (δεν θυμάμαι καλά) την έπαιρνε ένας τύπος (μάλλον αμερικάνος) με μια λιμουζίνα για να του κάνει ερωτά σε κάτι σοκάκια που είχαν κάτι δωμάτια, ο οποίους φόραγε ένα άσπρο κοστούμι…. ο τύπος σαν την προστάτευε…..η κόπελλα τον είχε ερωτευτεί με την πάροδο του χρόνου…….μετά ξέσπασε πόλεμος και ο τύπος με το άσπρο κουστούμι ηρθέ και την έσωσε……Κάπως έτσι την θυμάμαι. για να βοηθήσω περισσότερο μοιάζει με την ταινία «η αναμνήσεις μιας γκέισας (2005)». την είχα δει στην τηλεόραση 1999 η 2000 και από ότι θυμάμαι ήταν σε δυο μέρη…στα βιντεοκλάμπ ήταν νομίζω σε δύο βιντεοκασέτες. δεν ξερώ άμα βοήθησα για να καταλάβετε αλλά please άμα μπορείτε να την βρείτε. έχω σπάσει το κεφάλι μου. ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

To "The Lover" λες! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Την έχω δει στην τηλεόραση τρεις φορές. Το θέμα ειναι πως δε θυμάμαι τον τίτλο ούτε πώς λέγονται οι ηθοποιοί... :(

 

Μάλιστα είχα ψάξει και το όνομα της ηθοποιού επειδή μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

 

To "The Lover" λες! :)

 

Παιδιά για σας είμαι νέο μέλος στο myphone και θέλω να μου βρείτε μια ταινία που έχω σπάσει το κεφάλι μου να την βρω, μια γυναίκα διηγητε την ιστορία της, την πήρανε από την φτωχή οικογένεια της από μικρή ηλικία και την βάζανε να κάνει έρωτα με μεγάλους, σε μια περιοχή του Βιετνάμ ή της Κίνας (δεν θυμάμαι καλά) την έπαιρνε ένας τύπος (μάλλον αμερικάνος) με μια λιμουζίνα για να του κάνει ερωτά σε κάτι σοκάκια που είχαν κάτι δωμάτια, ο οποίους φόραγε ένα άσπρο κοστούμι…. ο τύπος σαν την προστάτευε…..η κόπελλα τον είχε ερωτευτεί με την πάροδο του χρόνου…….μετά ξέσπασε πόλεμος και ο τύπος με το άσπρο κουστούμι ηρθέ και την έσωσε……Κάπως έτσι την θυμάμαι. για να βοηθήσω περισσότερο μοιάζει με την ταινία «η αναμνήσεις μιας γκέισας (2005)». την είχα δει στην τηλεόραση 1999 η 2000 και από ότι θυμάμαι ήταν σε δυο μέρη…στα βιντεοκλάμπ ήταν νομίζω σε δύο βιντεοκασέτες. δεν ξερώ άμα βοήθησα για να καταλάβετε αλλά please άμα μπορείτε να την βρείτε. έχω σπάσει το κεφάλι μου. ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

όχι φίλε μου δεν ειναι το the lover-l'amant (1992).....την έχω δει αυτή την ταινια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Προσπαθώ να θυμηθώ τον τίτλο μιας ταινίας, κάποιον ηθοποιό έστω αλλά τίποτα... Την είχα δει πριν πολλά χρόνια, γύρω στα 12-13 χρόνια νομίζω. Δεν ήταν και καμιά φοβερή ταινία αλλα μου έχει κολλήσει, θέλω να τη βρω! Ήταν κάποιος βασιλιάς (ίσως πρίγκιπας γιατί ήταν πολύ νέος) που ήθελε να ζήσει για λίγο ελεύθερος και χωρίς τις υποχρεώσεις που είχε (ήθελαν να τον παντρέψουν και με μια της "υψηλής κοινωνίας" που δεν την ήθελε) και έτσι όταν γνώρισε κάποιον που ήταν ολόιδιος μ' αυτόν άλλαξαν θέσεις. Αν θυμάμαι καλά, ο βασιλιάς ερωτεύεται την κολλητή φίλη του άλλου και ο άλλος που έχει πάρει τη θέση του βασιλιά ερωτεύεται την κοπέλα που προοριζόταν για το βασιλιά! Δεν ξέρω αν βοήθησα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο απο την ταινία!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Προσπαθώ να θυμηθώ τον τίτλο μιας ταινίας, κάποιον ηθοποιό έστω αλλά τίποτα... Την είχα δει πριν πολλά χρόνια, γύρω στα 12-13 χρόνια νομίζω. Δεν ήταν και καμιά φοβερή ταινία αλλα μου έχει κολλήσει, θέλω να τη βρω! Ήταν κάποιος βασιλιάς (ίσως πρίγκιπας γιατί ήταν πολύ νέος) που ήθελε να ζήσει για λίγο ελεύθερος και χωρίς τις υποχρεώσεις που είχε (ήθελαν να τον παντρέψουν και με μια της "υψηλής κοινωνίας" που δεν την ήθελε) και έτσι όταν γνώρισε κάποιον που ήταν ολόιδιος μ' αυτόν άλλαξαν θέσεις. Αν θυμάμαι καλά, ο βασιλιάς ερωτεύεται την κολλητή φίλη του άλλου και ο άλλος που έχει πάρει τη θέση του βασιλιά ερωτεύεται την κοπέλα που προοριζόταν για το βασιλιά! Δεν ξέρω αν βοήθησα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο απο την ταινία!

 

Δυστυχώς δεν την ξέρω την ταινία αλλά λογικά είναι βασισμένη στο βιβλίο του Μαρκ Τουέιν "The Prince and the Pauper", "Πρίγκιπας και φτωχός". Ο πρίγκιπας θέλει να ζήσει ελεύθερα και βάζει στη θέση του κάποιον φτωχό που του μοιάζει.

Ελπίζω να σε βοηθήσει να το ψάξεις παραπάνω γιατί είδα το IMDB ότι έχουν γυριστεί πολλές ταινίες με αυτό τον τίτλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν την ξέρω την ταινία αλλά λογικά είναι βασισμένη στο βιβλίο του Μαρκ Τουέιν "The Prince and the Pauper", "Πρίγκιπας και φτωχός". Ο πρίγκιπας θέλει να ζήσει ελεύθερα και βάζει στη θέση του κάποιον φτωχό που του μοιάζει.

Ελπίζω να σε βοηθήσει να το ψάξεις παραπάνω γιατί είδα το IMDB ότι έχουν γυριστεί πολλές ταινίες με αυτό τον τίτλο.

 

Έψαξα τις ταινίες στο IMDB που είχαν αυτόν τον τίτλο αλλά δυστυχώς δεν βρήκα την ταινία που ψάχνω. Βρήκα μόνο κάποιες πολύ παλιές ασπρόμαυρες, κάποια κινούμενα σχέδια κ.τ.λ. Θα συνεχίσω το ψάξιμο... Ευχαριστώ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω να λες τον πριγκηπα της ζαμουντα με τον εντι μερφι.εχει ολοιδια ιστορια.

 

Όχι, δεν είναι αυτή η ταινία :( Δεν πιστεύω να είναι και τόσο γνωστός ο πρωταγωνιστής όπως ο εντι μερφι. Ο ηθοποιός ήταν καστανόξανθος και μικρός σε ηλικία, αφού και ο πρίγκιπας θα ήταν το πολύ 18-19 αν θυμάμαι καλά. Η ταινία ξεκινούσε νομίζω με το φτωχό παιδί που ήταν με την κολλητή του και έκαναν σκειτμπορντ...κάτι τέτοιο!

 

το βρήκαααααα... ήταν το The prince and the Surfer! Χρόνια το έψαχνα! Μου φέρατε γούρι μάλλον! Σας ευχαριστώ πάντως που κάνατε τον κόπο να ψάξετε :) :) :)

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας είμαι νέο μέλος στο myphone και θέλω να μου βρείτε μια ταινία που έχω σπάσει το κεφάλι μου να την βρω, μια γυναίκα διηγητε την ιστορία της, την πήρανε από την φτωχή οικογένεια της από μικρή ηλικία και την βάζανε να κάνει έρωτα με μεγάλους, σε μια περιοχή του Βιετνάμ ή της Κίνας (δεν θυμάμαι καλά) την έπαιρνε ένας τύπος (μάλλον αμερικάνος) με μια λιμουζίνα για να του κάνει ερωτά σε κάτι σοκάκια που είχαν κάτι δωμάτια, ο οποίους φόραγε ένα άσπρο κοστούμι…. ο τύπος σαν την προστάτευε…..η κόπελλα τον είχε ερωτευτεί με την πάροδο του χρόνου…….μετά ξέσπασε πόλεμος και ο τύπος με το άσπρο κουστούμι ηρθέ και την έσωσε……Κάπως έτσι την θυμάμαι. για να βοηθήσω περισσότερο μοιάζει με την ταινία «η αναμνήσεις μιας γκέισας (2005)». την είχα δει στην τηλεόραση 1999 η 2000 και από ότι θυμάμαι ήταν σε δυο μέρη…στα βιντεοκλάμπ ήταν νομίζω σε δύο βιντεοκασέτες. δεν ξερώ άμα βοήθησα για να καταλάβετε αλλά please άμα μπορείτε να την βρείτε. έχω σπάσει το κεφάλι μου. ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Η Αυτοκρατορία των Αισθήσεων;

http://www.imdb.com/title/tt0074102/

 

Όχι φίλε μου δυστυχώς δεν είναι αυτή………για να βοηθήσω περισσότερο δεν ήταν ιαπωνική παραγωγή…..σε ευχαριστώ πάντως……

 

Την έχω δει στην τηλεόραση τρεις φορές. Το θέμα ειναι πως δε θυμάμαι τον τίτλο ούτε πώς λέγονται οι ηθοποιοί... :(

 

Μάλιστα είχα ψάξει και το όνομα της ηθοποιού επειδή μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

 

To "The Lover" λες! :)

 

 

Παιδιά καμιά άλλη ιδέα για την ανεύρεση της ταινίας……..δεν μπορώ να την βρω με τίποτα….κατεβαστέ ιδέες please……:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά άλλη ιδέα για την ανεύρεση της ταινίας……..δεν μπορώ να την βρω με τίποτα….κατεβαστέ ιδέες please……:blink:
για δες λιγο και αυτο http://www.imdb.com/title/tt0107096/
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας είμαι νέο μέλος στο myphone και θέλω να μου βρείτε μια ταινία που έχω σπάσει το κεφάλι μου να την βρω, μια γυναίκα διηγητε την ιστορία της, την πήρανε από την φτωχή οικογένεια της από μικρή ηλικία και την βάζανε να κάνει έρωτα με μεγάλους, σε μια περιοχή του Βιετνάμ ή της Κίνας (δεν θυμάμαι καλά) την έπαιρνε ένας τύπος (μάλλον αμερικάνος) με μια λιμουζίνα για να του κάνει ερωτά σε κάτι σοκάκια που είχαν κάτι δωμάτια, ο οποίους φόραγε ένα άσπρο κοστούμι…. ο τύπος σαν την προστάτευε…..η κόπελλα τον είχε ερωτευτεί με την πάροδο του χρόνου…….μετά ξέσπασε πόλεμος και ο τύπος με το άσπρο κουστούμι ηρθέ και την έσωσε……Κάπως έτσι την θυμάμαι. για να βοηθήσω περισσότερο μοιάζει με την ταινία «η αναμνήσεις μιας γκέισας (2005)». την είχα δει στην τηλεόραση 1999 η 2000 και από ότι θυμάμαι ήταν σε δυο μέρη…στα βιντεοκλάμπ ήταν νομίζω σε δύο βιντεοκασέτες. δεν ξερώ άμα βοήθησα για να καταλάβετε αλλά please άμα μπορείτε να την βρείτε. έχω σπάσει το κεφάλι μου. ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Η Αυτοκρατορία των Αισθήσεων;

http://www.imdb.com/title/tt0074102/

 

Όχι φίλε μου δυστυχώς δεν είναι αυτή………για να βοηθήσω περισσότερο δεν ήταν ιαπωνική παραγωγή…..σε ευχαριστώ πάντως……

 

To "The Lover" λες! :)

 

όχι φίλε μου δεν ειναι το the lover-l'amant (1992).....την έχω δει αυτή την ταινια

 

Παιδιά καμιά άλλη ιδέα για την ανεύρεση της ταινίας……..δεν μπορώ να την βρω με τίποτα….κατεβαστέ ιδέες please……:blink:

 

για δες λιγο και αυτο http://www.imdb.com/title/tt0107096/

Όχι δεν είναι αυτή φίλε μου :cry:………για να βοηθήσω περισσότερο τώρα που το θυμικά ….. ο τύπος με το άσπρο κοστούμι και με την λιμουζίνα νομίζω ήταν της μαφίας…..δεν ξερώ άμα βοήθησα λίγο :X

Παιδιά έχουμε καμιά άλλη απάντηση?

Edited by sotos1978
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όχι δεν είναι αυτή φίλε μου :cry:………για να βοηθήσω περισσότερο τώρα που το θυμικά ….. ο τύπος με το άσπρο κοστούμι και με την λιμουζίνα νομίζω ήταν της μαφίας…..δεν ξερώ άμα βοήθησα λίγο :X

Παιδιά έχουμε καμιά άλλη απάντηση?

Καλησπέρα παιδιά.Καινούριος στο forum θα ήθελα βοήθεια σε 2 ταινίες που ψάχνω.Η πρώτη είναι αμερικάνικη του 80 με μια ομάδα εφήβων οι οποίοι έχουν συλληφθεί και έχουν την επιλογή ή της φυλακής ή να περάσουν ένα συγκεκριμένο διάστημα στους βάλτους του μαϊάμι με την εποπτεία ενός πρώην μάλλον στρατιωτικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ψαχνω μια ταινια αλλα δεν θυμαμαι τον τιτλο

Την εχω ξαναδει σπαω το κεφαλι μου αλλα τζιφος.

 

Η υποθεση, παλια εποχη, 1800,

βρισκονται διαφορα πτωματα, νομιζω απο κοπελες

ενα τερας τρομοκρατει κατι επαρχιακα, νομιζω βρετανικα, χωρια.

Καλουν 2 τυπους με αλογα να βοηθησουν.

Με καπαρντινες, μεγαλα καπελα, ο ενας νομιζω ειναι κινεζος και ξερει πολεμικες τεχνες.

Ο αλλος ειναι το "μυαλο"

Ψαχνουν να λυσουν το μυστηριο.

 

Στο poster τις ταινιας νομιζω οτι δειχνει αυτους του δυο με τα καπελα, και καλυμενα τα προσωπα τους.

 

Αν καταλαβε κανεις ποια ταινια λεω θα ημουν υποχρεος...

 

Ps: πρεπει να ειναι ταινια μεταξυ 2000-2005

Edited by breakdancer
http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ψαχνω μια ταινια αλλα δεν θυμαμαι τον τιτλο

Την εχω ξαναδει σπαω το κεφαλι μου αλλα τζιφος.

 

Η υποθεση, παλια εποχη, 1800,

βρισκονται διαφορα πτωματα, νομιζω απο κοπελες

ενα τερας τρομοκρατει κατι επαρχιακα, νομιζω βρετανικα, χωρια.

Καλουν 2 τυπους με αλογα να βοηθησουν.

Με καπαρντινες, μεγαλα καπελα, ο ενας νομιζω ειναι κινεζος και ξερει πολεμικες τεχνες.

Ο αλλος ειναι το "μυαλο"

Ψαχνουν να λυσουν το μυστηριο.

 

Στο poster τις ταινιας νομιζω οτι δειχνει αυτους του δυο με τα καπελα, και καλυμενα τα προσωπα τους.

 

Αν καταλαβε κανεις ποια ταινια λεω θα ημουν υποχρεος...

 

Ps: πρεπει να ειναι ταινια μεταξυ 2000-2005

 

Le Pacte de Loups? Εδώ μπορείς να δεις τις αφίσες τις ταινίας.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Όπως αρκετοί, έτσι κι εγώ ψάχνω μία ταινία μέρες τώρα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα...

 

Μια παρέα 4-5 φίλων, οι οποίοι ήταν πρόσκοποι στα νιάτα τους, συγκεντρώνονται μετά από χρόνια για να διανυκτερεύσουν στο ίδιο βουνό που είχαν πάει παιδιά, με σκοπό να θυμηθούν τα παλιά. Αντίσκηνα, ιστορίες γύρω από τη φωτιά και τέτοια όμορφα.. Φυσικά υπάρχουν και οι κλασικοί "φασαριόζοι" (δύο αδέρφια νομίζω, χαμηλής νοημοσύνης :p ), που τους αντιπαθούν, από όταν ήταν παιδιά, που προσπαθούν να τους χαλάσουν την εκδρομή, με κάθε τρόπο.

 

Παλιά ταινία, κωμωδία, ή του 80' ή του 90', δεν ξέρω ακριβώς. Ο ένας ηθοποιός, ο αρχηγός τους και καλά, μοιάζει πάρα πολύ με τον John Candy (πιθανόν δεν είναι αυτός, γιατί έψαξα τις ταινίες που έχει παίξει και δεν την βρήκα αυτή που ψάχνω).

 

Παρόλο το ψάξιμο, δεν κατάφερα να την βρω. Ελπίζω να μην είναι τόσο δύσκολο για κάποιο φίλο του forum!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Όπως αρκετοί, έτσι κι εγώ ψάχνω μία ταινία μέρες τώρα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα...

 

Μια παρέα 4-5 φίλων, οι οποίοι ήταν πρόσκοποι στα νιάτα τους, συγκεντρώνονται μετά από χρόνια για να διανυκτερεύσουν στο ίδιο βουνό που είχαν πάει παιδιά, με σκοπό να θυμηθούν τα παλιά. Αντίσκηνα, ιστορίες γύρω από τη φωτιά και τέτοια όμορφα.. Φυσικά υπάρχουν και οι κλασικοί "φασαριόζοι" (δύο αδέρφια νομίζω, χαμηλής νοημοσύνης :p ), που τους αντιπαθούν, από όταν ήταν παιδιά, που προσπαθούν να τους χαλάσουν την εκδρομή, με κάθε τρόπο.

 

Παλιά ταινία, κωμωδία, ή του 80' ή του 90', δεν ξέρω ακριβώς. Ο ένας ηθοποιός, ο αρχηγός τους και καλά, μοιάζει πάρα πολύ με τον John Candy (πιθανόν δεν είναι αυτός, γιατί έψαξα τις ταινίες που έχει παίξει και δεν την βρήκα αυτή που ψάχνω).

 

Παρόλο το ψάξιμο, δεν κατάφερα να την βρω. Ελπίζω να μην είναι τόσο δύσκολο για κάποιο φίλο του forum!

 

Μήπως είναι το The Wrong Guys (1988);

Δεν την ξέρω την ταινία, απλά αυτό μου έβγαλε η αναζήτηση στο Google... :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι το The Wrong Guys (1988);

Δεν την ξέρω την ταινία, απλά αυτό μου έβγαλε η αναζήτηση στο Google... :O

 

Αυτή είναι! χαχα σε ευχαριστώ πάρα πολύ, έπεσες διάνα!! :)

 

Μόνο σε εμένα μοιάζουν ( σε μικρή ηλικία φυσικά) οι John Candy kai Louie Anderson; :p

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα μοιάζουν ( σε μικρή ηλικία φυσικά) οι John Candy kai Louie Anderson; :p

Μια ομοιότητα την έχουν. Κυρίως επειδή έχουν το ίδιο πάχος στο πρόσωπο... Ξέρω, ακούγεται λίγο κακό, αλλά το μυαλό δουλεύει με περίεργους τρόπους.

Χαίρομαι που πέτυχα την αναζήτηση. Κάθε φορά ψάχνω μήπως και μπορέσω να βοηθήσω αλλά μόνο σ' εσένα μου χαμογέλασε η τύχη. :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να τολμήσω να ρωτήσω και για μία ακόμα ταινία; Κάπως πιο δύσκολο αυτή τη φορά..

 

Αρκετά παλιά ταινία, νομίζω η ιστορία εκτυλίσσεται στην αγγλική επαρχία. Ένας καθηγητής με ένα αστείο αυτοκίνητο καλείται να δώσει νομίζω διάλεξη, μάθημα, κάτι τέτοιο τέλος πάντων σε ένα πανεπιστήμιο. Στην πορεία του συμβαίνουν διάφορα ευτράπελα και ατυχήματα, αλλά φτάνει στον προορισμό του στην ώρα του.

 

Ο βασικός πρωταγωνιστής μοιάζει πάρα πολύ με τον John Cleese (ψηλός, ίδιο σουλούπι, με μουστάκι), αλλά έψαξα τις ταινίες του Cleese και δεν βρήκα καμία με παρόμοιο story.

 

Και κάτι πιο πρόσφατο. Σκανδιναβική παραγωγή νομίζω (υποθέτω Σουηδική), ένα νεαρό αγόρι εγγράφεται σε ένα ιδιωτικό σχολείο ή κάτι παρόμοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς τι είναι. Ανυπότακτος χαρακτήρας, τα βάζει με όλους και με όλα. Νομίζω είναι μετά το 2000 η ταινία.

 

Αν υπάρχει απάντηση, ιδιαίτερα για την πρώτη, θα είμαι υπόχρεος!

Link to comment
Share on other sites

Να τολμήσω να ρωτήσω και για μία ακόμα ταινία; Κάπως πιο δύσκολο αυτή τη φορά..

 

Αρκετά παλιά ταινία, νομίζω η ιστορία εκτυλίσσεται στην αγγλική επαρχία. Ένας καθηγητής με ένα αστείο αυτοκίνητο καλείται να δώσει νομίζω διάλεξη, μάθημα, κάτι τέτοιο τέλος πάντων σε ένα πανεπιστήμιο. Στην πορεία του συμβαίνουν διάφορα ευτράπελα και ατυχήματα, αλλά φτάνει στον προορισμό του στην ώρα του.

 

Ο βασικός πρωταγωνιστής μοιάζει πάρα πολύ με τον John Cleese (ψηλός, ίδιο σουλούπι, με μουστάκι), αλλά έψαξα τις ταινίες του Cleese και δεν βρήκα καμία με παρόμοιο story.

 

Και κάτι πιο πρόσφατο. Σκανδιναβική παραγωγή νομίζω (υποθέτω Σουηδική), ένα νεαρό αγόρι εγγράφεται σε ένα ιδιωτικό σχολείο ή κάτι παρόμοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς τι είναι. Ανυπότακτος χαρακτήρας, τα βάζει με όλους και με όλα. Νομίζω είναι μετά το 2000 η ταινία.

 

Αν υπάρχει απάντηση, ιδιαίτερα για την πρώτη, θα είμαι υπόχρεος!

για την δευτερη μηπως ειναι αυτο; http://www.imdb.com/title/tt0338309/
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

για την δευτερη μηπως ειναι αυτο; http://www.imdb.com/title/tt0338309/

 

Πολύ σωστός, αυτή είναι! Αυτή ήταν σχετικά εύκολη. :)

 

Για την πρώτη καμία ιδέα;;

Link to comment
Share on other sites

Να τολμήσω να ρωτήσω και για μία ακόμα ταινία; Κάπως πιο δύσκολο αυτή τη φορά..

 

Αρκετά παλιά ταινία, νομίζω η ιστορία εκτυλίσσεται στην αγγλική επαρχία. Ένας καθηγητής με ένα αστείο αυτοκίνητο καλείται να δώσει νομίζω διάλεξη, μάθημα, κάτι τέτοιο τέλος πάντων σε ένα πανεπιστήμιο. Στην πορεία του συμβαίνουν διάφορα ευτράπελα και ατυχήματα, αλλά φτάνει στον προορισμό του στην ώρα του.

 

Ο βασικός πρωταγωνιστής μοιάζει πάρα πολύ με τον John Cleese (ψηλός, ίδιο σουλούπι, με μουστάκι), αλλά έψαξα τις ταινίες του Cleese και δεν βρήκα καμία με παρόμοιο story.

 

Αυτή τη φορά δε βοήθησε η τύχη και δε μπόρεσα να βρω στο Google την ταινία. Πάντως εγώ μπερδεύω τον Billy Connolly με τον Cleese.

Αν θυμάσαι κάποια χαρακτηριστική σκηνή από την ταινία ίσως να βοηθήσει παραπάνω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φορά δε βοήθησε η τύχη και δε μπόρεσα να βρω στο Google την ταινία. Πάντως εγώ μπερδεύω τον Billy Connolly με τον Cleese.

Αν θυμάσαι κάποια χαρακτηριστική σκηνή από την ταινία ίσως να βοηθήσει παραπάνω...

 

Κάποιες σκόρπιες σκηνές που θυμάμαι, δείχνουν τον ήρωά μας να παλεύει μόνος του στην φύση, να φτιάξει ( ; ) το αυτοκίνητό του. Πεδιάδες καταπράσινες, αγελάδες νομίζω στο πλάνο, τέτοια σκηνικά :p

 

Στο τέλος καταφέρνει να φτάσει στο πανεπιστήμιο που πήγαινε, νομίζω στην ώρα του, αλλά κατάκοπος..Δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι παραπάνω, ούτε το αυτοκίνητο που οδηγούσε (παλιό, σακαράκα ελαφρώς), ούτε τον τελικό προορισμό του επ' ακριβώς και τον λόγο παρουσίας του εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός πρωταγωνιστής μοιάζει πάρα πολύ με τον John Cleese (ψηλός, ίδιο σουλούπι, με μουστάκι), αλλά έψαξα τις ταινίες του Cleese και δεν βρήκα καμία με παρόμοιο story.

 

Καλα θυμοσουν τον Cleese ... απλα σου ξεφυγε οταν την εψαξες ;)

 

Clockwise (1986)

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Καλα θυμοσουν τον Cleese ... απλα σου ξεφυγε οταν την εψαξες ;)

 

Clockwise (1986)

 

Να σαι καλά φίλε Γιώργο, αυτή είναι! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...